Прескочи до съдържание

Азербайджан, футбол и още нещо


Йосиф Милчов

Препоръчани мнения

Подтикнати от предстоящото европейско първенство и както бях писал в друга отворена от мен тема, решихме да посетим Азербайджан за пръв път по време на първенството. Не на последно място продиктувано и от неодавнашното ни посещение на Грузия и факта, че този район много ни хареса. Този път решихме да се спрем на малко по проста програма и с по-малко препускане, почти изцяло на градски туризъм. Периодът в който мислим да сме там е от 5 до 14 юни, като евентуално с доза късмет и намиране на билети на прилична цена, посещение на първия мач от група А, който ще се играе на 13 юни на Олимпийския стадион в Баку. Грубо програмата ни изглежда по следния начин:

 

5 юни - Полет от София до Тбилиси с прекачване на Атина. Билет на авиокомпания Aegean, двете отсечки на един билет.

6 юни - 4:20 сутринта кацане на летището в Тбилиси и директно настаняване в хотел, няколко часа за почивка и шматкане из Тбилиси до вечерта. В 20:35 хващаме международният влак от Тбилиси за Баку. Пристигане в град Гянджа в 2:46 сутринта на 7 юни настаняване в хотел.

7 юни - Цял ден Гянджа и околностите, нощувка

8 юни - Този ден по възможност отиване до град Шеки за няколко часа и/или доразглеждане на Гянджа. Нощувка отново в Гянджа.

9 юни - Рано сутринта полет до Баку с Azal, трансфер и настаняване в хотел, разглеждане на стария град, огнените кули и каквото успеем в Баку, нощувка.

10 юни - Този ден трансфер и разглеждане на петроглифите на Гобустан и калните вулкани, връщане в Баку следобяд шматкане из града, нощувка.

11 юни - Трансфер и разглеждане на Янардаг и Атешгах, врущане в Баку, отново шматкане из града и нощувка.

12 юни - Цял ден Баку. Настройка и потапяне във футболната атмосфера, останали забележителности, плаж на Каспийско море. С две думи както и каквото дойде, Нощувка.

13 юни - Изцяло ден посветен на футболната атмосфера и доразглеждане на Баку, вечерта на мач, ако успеем да намерим билети, нощувка.

14 юни - Трансфер и полет от Баку до Истанбул с Azal или Turkish Airlines, цял ден прекрасния Истанбул, вечерта автобус до София. Приситигане в София на 15 юни сутринта.

 

Грубо нещата изглеждат по този начин. Тепърва ще доизглаждаме и нагласяме така, че да е идеална програмата. Всякакви съвети и предложения от посетилите Азербайджан и не само са добре дошли, вие сте на ход. Благодаря за вниманието.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

13 юни - Изцяло ден посветен на футболната атмосфера и доразглеждане на Баку, вечерта на мач, ако успеем да намерим билети, нощувка.

Предполагам,че намирането на билети няма да е лесно предвид бързото забогатяване на хората в каспийската страна.Такова събитие в Азербайджан ще има за първи път и според мене интереса към мачовете няма да е хич малък,да не кажа даже огромен.Не ми се мисли ако азерите по някакъв начин успеят да се класират и домакинстват на националният си стадион.Има шанс да има билети ако в групата играещи мачовете си в Баку се отбори като Финландия,Уелс и Франция,която въпреки,че е действащия световен шампион не се слави с голяма фен маса.Помисли си какво би станало ако трябва да отидеш мач на Турция с Русия?!? Поне ще усетиш футболната атмосфера. Започни да се оглеждаш за билети веднага след като се изтегли жребият и разбереш кои отбори ще играят в Баку.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , krasen_denev каза:

Предполагам,че намирането на билети няма да е лесно предвид бързото забогатяване на хората в каспийската страна.Такова събитие в Азербайджан ще има за първи път и според мене интереса към мачовете няма да е хич малък,да не кажа даже огромен.Не ми се мисли ако азерите по някакъв начин успеят да се класират и домакинстват на националният си стадион.Има шанс да има билети ако в групата играещи мачовете си в Баку се отбори като Финландия,Уелс и Франция,която въпреки,че е действащия световен шампион не се слави с голяма фен маса.Помисли си какво би станало ако трябва да отидеш мач на Турция с Русия?!? Поне ще усетиш футболната атмосфера. Започни да се оглеждаш за билети веднага след като се изтегли жребият и разбереш кои отбори ще играят в Баку.

В тази група принципно водача вече е известен. Водач е Италия, която ще играе и трите си мача в Рим. Така, че Италия няма шанс да ги видим там. Тук е въпроса кои ще са останалите 3 отбора. В този случай изключвам отбори като Франция, Португалия, Хърватска, Англия които също ще са водачи на групи. Четох в сайта на УЕФА, че билети се пускат от1ви декември като цените за Баку ще са от 30, 50 и нагоре евро. Ако успея през техния сайт да се докопам до тези билети от 30 или 50 евро ще е наистина цяло събитие.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Програмата ми изглежда ОК.

За билета - Ако се ориентираш за част от нощувките в Баку да са ти през Airbnb, би могъл да помолиш хоста да ти вземе билети. Азерите са супер услужливи и според мен не би имал проблем.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз ще се включа така:

* В Шеки повече от 3-4 часа ми се струват, че ще са в повече. Шеки хан се разглежда за около час. Кервансарай и за по-малко. Останалото за града.  Аз лично не бих се връщала пак в Ганджа, а бих тръгнала оттам за Баку, не знам дали си проверявал има ли такава опция. 

* Ганджа - ден, ден и половина е достатъчен за втория по големина град в страната, освен разбира се, ако не си открил някой водопад, пещери или други природни забележителности в района. 

* Баку. Огнените кули - не са отворени за свободен достъп, евентуално да влезете във фоайето на хотела, но разглеждането го пиши отвън. До там пък може да се качите с фуникуляра. Плаж в Баку - трудно, клонящо към невъзможно или неприемливо. Ще прочетеш из нета, но в района на столицата морето е най-замърсено от нефтодобива. Препоръката ми е, ако искате плаж да се качите на север около Bilgah. В близост до Баку - това е мястото, а и е близо до Янардаг. Още по-на север има и друго препоръчано място за плаж - Nabran, но не знам дали ще имате време и него да включите в програмата. 

* Гобустан  и калните вулкани  - тъй като ще е топличко през юни в района, задължително си носете допълнително вода. 

Оо и друго. Цените на забележителностите са в няколко пъти по високи за туристи отколкото за местни. Не си изненадан, нали?  Шеки хан - цената на билета е 5 маната, Янардаг - 9 маната, Атешгах - 4 маната, Гобустан - 10 маната, Културен център Х. Алиев - 15 маната (предвидете си повече от 2 часа време, ако решите да го разглеждате), всяка допълнителна изложба там се плаща отделно, Ширваншах - 15 маната итн.  Цените са от октомври 2019.

Препоръка - носи си кеш! 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

За плаж  - има едни хотели под Баку - посока Гобустан. Но  @Polina по принцип е права.

 

Гледам, че не си ми лайкнал пътеписа, което значи, че не си го чел. (Аз не съм от скромните)   :grin:

Хвърли му един поглед - почти всичко от твоята програма е вътре.

 

  • Харесвам 3
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

@Polina , вместо да се хилиш " 😄 " - сядай и пиши. Октомври ще мине след 2 дни.:wink::biggrin:

 

Какво да пиша? 🥴 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Polina каза:

...Шеки хан - цената на билета е 5 маната, Янардаг - 9 маната, Атешгах - 4 маната, Гобустан - 10 маната, Културен център Х. Алиев - 15 маната (предвидете си повече от 2 часа време, ако решите да го разглеждате), всяка допълнителна изложба там се плаща отделно, Ширваншах - 15 маната итн.  Цените са от октомври 2019.

Препоръка - носи си кеш! 

 

 

останах с впечатлението, че този месец си била там.

 

преди 3 минути , Polina каза:

Какво да пиша? 🥴 

Да ти диктувам ли :wink: …  Или и ти като @zon . Бях я помолил да напише малко за Перу, а тя ми вика - "Аз "сводки" не пиша!"

🙂 

 

  • Смея се 1
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , ven62 каза:

 

останах с впечатлението, че този месец си била там.

 

Да ти диктувам ли :wink: …  Или и ти като @zon . Бях я помолил да напише малко за Перу, а тя ми вика - "Аз "сводки" не пиша!"

🙂 

 

Мхм, бях. 🙂 

Време само да има за писане..., ама пък и ти не четеш. 🙂

  • Браво 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Polina каза:

Аз ще се включа така:

* В Шеки повече от 3-4 часа ми се струват, че ще са в повече. Шеки хан се разглежда за около час. Аз лично не бих се връщала пак в Ганджа, а бих тръгнала оттам за Баку, не знам дали си проверявал има ли такава опция. 

* Ганджа - ден, ден и половина е достатъчен за втория по големина град в страната, освен разбира се, ако не си открил някой водопад, пещери или други природни забележителности в района. 

* Баку. Огнените кули - не са отворени за свободен достъп, евентуално да влезете във фоайето на хотела, но разглеждането го пиши отвън. До там пък може да се качите с фуникуляра. Плаж в Баку - трудно, клонящо към невъзможно или неприемливо. Ще прочетеш из нета, но в района на столицата морето е най-замърсено от нефтодобива. Препоръката ми е, ако искате плаж да се качите на север около Bilgah. В близост до Баку - това е мястото, а и е близо до Янардаг. Още по-на север има и друго препоръчано място за плаж - Nabran, но не знам дали ще имате време и него да включите в програмата. 

* Гобустан  и калните вулкани  - тъй като ще е топличко през юни в района, задължително си носете допълнително вода. 

Оо и друго. Цените на забележителностите са в няколко пъти по високи за туристи отколкото за местни. Не си изненадан, нали?  Шеки хан - цената на билета е 5 маната, Янардаг - 9 маната, Атешгах - 4 маната, Гобустан - 10 маната, Културен център Х. Алиев - 15 маната (предвидете си повече от 2 часа време, ако решите да го разглеждате), всяка допълнителна изложба там се плаща отделно, Ширваншах - 15 маната итн.  Цените са от октомври 2019.

Препоръка - носи си кеш! 

 

Е, добре са цените. Като сравним с европейските такива, където летят едни евраци, та сърце плаче и ридае. 

Връзка към мнение
преди 8 часа, ven62 каза:

Да ти диктувам ли :wink: …  Или и ти като @zon . Бях я помолил да напише малко за Перу, а тя ми вика - "Аз "сводки" не пиша!"

@ven62 Какво става? Завърна ли се от Перу?

 

направо не смея вече да споделя къде ходя, че има да ме гониш за сводки 😆

  • Смея се 5
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Вчера се сдобихме с билетите за отиването до Тбилиси на Aegean, сега остава да дебнем промоциите на Търкиш околко черния петък или нова година за отсечката от Баку до Истанбул. Въпрос към посещавалите Азербайджан. Някой ходил ли е в Нихъчеван? Ако да нека сподели струва ли си ходенето до там, какво може да се види, два дни стигат ли  и всичко което може да е полезно.

Връзка към мнение
преди 30 минути , Йосиф Милчов каза:

Някой ходил ли е в Нихъчеван?

Няма магеланец ходил в Нахчеван.  Твърде голяма екзотика е  за балканец  да  ходи до там от Азербайджан.

  • Замислям се 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Благодаря на @Mary. Връщането купено от Бута. Два билета от Баку до Истанбул за дата 14 Юни 333.50 лева с 10кг. багаж. Остава от пролетта да се вземат вътрешните полети до и от Нахичеван и трансфера Тбилиси - Баку. Вече нямам търпение за Азерското приключение, а има още почти 8 месеца до тогава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Йосиф Милчов каза:

Два билета от Баку до Истанбул за дата 14 Юни 333.50 лева с 10кг. багаж. Остава от пролетта да се вземат вътрешните полети до и от Нахичеван

Можеше да го направиш още по-магеланско с еднопосочен Баку - Нахичеван за 70 маната, вместо 140 двупосочен.  От Нахичеван до източния  турския  град Ъгдър са само 15 тур. лири с автобус на Метро.  От Ъгдър до Истанбул  има билети по 250-300 тур. лири на Турските авиолинии.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , epetkov каза:

Можеше да го направиш още по-магеланско с еднопосочен Баку - Нахичеван за 70 маната, вместо 140 двупосочен.  От Нахичеван до източния  турския  град Ъгдър са само 15 тур. лири с автобус на Метро.  От Ъгдър до Истанбул  има билети по 250-300 тур. лири на Турските авиолинии.

То магеланското мислене край няма. Аз пък се огледах за врътката Нахичеван - Табриз през сухоземната граница на Джолфа. Пък и са само 170 км. :crazy:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Йосиф Милчов, много си навит за Нахичеван затова ми е любопитно, какво интересно има там? Наистина ли си струва да се ходи до там?

Връзка към мнение

@Crazy Horse Понеже каза, че си доста добре с руския, ето ти четиво какво интересно има в анклав Нахичеван. ЦЪК. Разбира се съм си го навил и поради факта, че е най не туристическото място в Азербайджан. Баку е лъскав и туристически, Шеки и той. Нахичеван поради затвореността си и ограничения достъп е останал много в страни от туристопотока, но според мен това няма да трае още дълго, просто държавата се отваря за туристи и към анклава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 минути , Йосиф Милчов каза:

@Crazy HorseРазбира се съм си го навил и поради факта, че е най не туристическото място в Азербайджан. Баку е лъскав и туристически, Шеки и той. Нахичеван поради затвореността си и ограничения достъп е останал много в страни от туристопотока, но според мен това няма да трае още дълго, просто държавата се отваря за туристи и към анклава. 

Шеки е далеч от блясъка и туристопотока на Баку...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Polina каза:

Шеки е далеч от блясъка и туристопотока на Баку...

Без да съм бил, съм 1000% убеден, че е така и си много права, но сравнено с Нахичеван си е туристическо. Поне така мисля.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много ви благодаря за отговорите на всички. Затова ми харесва този форум, защото винаги научавам нови и интересни неща от вас.


@Йосиф Милчов, сега разбирам вече защо искаш да идеш там. Интересна статия си ми пратил, мерси, даже спасибо.:grin: Аз ще имам по-малко време и затова ще се концентрирам на по-туристическите места. Tова с мавзолея на Ной ми се струва поредния кич с цел привличане на туристи, подобно на къщата на Жулиета във Верона. Като изключим обаче литературно-религиозната фикция за Ной, съм наистина впечатлен от броя на историческите паметници на такава малка територия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Уелс - Швейцария е мачът  от първенството на който ще присъстваме, ако успеем да вземем билети.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.