Прескочи до съдържание

Нашите бедни, бедни крачка


Препоръчани мнения

Че на света е Надето само една, една
С нейните бедни, бедни крачка...

Много дълго тези магелански многострадалци не получаваха тук достатъчно внимание. Споменаваха се мимоходом като някакво явление, неподлежащо на предвиждане или овладяване - една чиста природна сила, един здравен кракомобилен тайфун, който се появява, за да изтормози цялата магеланска група, която е поела риска да приеме Надето барабар с крачката ѝ като част от екипажа си. Вече напоследък е почти станало закон в някакъв момент на пътешествието ми аз да се кльофна на паважа тотално осакатена и да се придвижвам като багаж на гърба на здравите магеланци.
Когато вашите крака стават повод за крилати фрази, песни (!), епоси, разкази от жанра хорър, майтапи, и когато споменаването им предизвиква ледени тръпки у @mary_shery  и съпруга ми @master_of_germs, това значи, че ходилата ви са заживели свой собствен живот като фолклорен персонаж, подобно на три синджира роби, караконджулите или ламята-хала двуглава, с имена на главите Ох, Боли! и Стига вече!
Стига вече бе, хора! СТИГА!
И така. Запознайте се с уникалните, неповторими кошмари на всеки магеланец - моите БЕДНИ, БЕДНИ КРАЧКА!
Тук са снимани, преди за започнат да беднеят, т.е. преди моята групичка магеланци да започва да ме разнася из света.
На пръв поглед - крачка като крачка. Обаче са 34-ти номер и по някаква причина са проклетисани от някоя зла магьосница всеки път да се:
- подбиват;
- изкълчват;
- подуват (както са в момента, плюс хематоми за разкош);
- смачкват от куфари, чанти, и всякакъв друг багаж по летищата;
- да болят без повод и причина, просто ей-тъй, да е гадно;

и так дальше и так дальше.
Те не са локален, а международен проблем. Летищни власти, местни хора, случайно попаднали на местопроизшествието магеланци стават по неволя спасители от Българския червен крак и ме размъкват като чувал с картофи до мястото, където трябва да отида.
Споделям това, защото съм убедена, че няма как да съм единствеена.
Разкажете тук за своите медицински проблеми, появили се при магеланстване - дали с бедните, бедни крачка, или бедни, бедни синуси (които се обаждат по-рядко) или други безработни и под прага на бедността ваши чаркове, как се справихте с проблема, дали ви помогнаха и т.н. Надявам се темата да не съвпада с друга.

1934953_1087574751911_6598622_n.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Жена ми също имаше проблеми с всякакви обувки при по-дълго ходене, пришки и т.н. Но стана мега фен на босоногите обувки (barefoot shoes). Опитва се и мен да зариби, за сега не особено успешно 🙂 Та босоногите обувки са, ако трябва да го дефинирам с една единствена дума - "цвички", нещо което няма дебела подметка, без стелка, никакъв ток и с по-широко пространство отпред, така че да не се смачкват пръстите. Ок, това последното не е според характеристиката на цвичките 🙂 

 

Ето малко информация: https://en.wikipedia.org/wiki/Minimalist_shoe

 

Тя твърди, че разликата с нормални обувки и с това как се чувстват краката и при дълго ходене (а и не само) е фундаментална и я усети почти веднага след пробването им. На доста хора им трябва време да привикнат. Аз явно съм някакъв бабаит и почти не намирам разлика, поне що се касае до ежедневното ходене из София. Неудобни са ми за обуване и събуване, че са малко като чорапи, докато кецовете си след като ги раздвижа мога да ги обувам като чехли почти без да се навеждам. С берфутките не става това. Иначе кой знае каква разлика за мен няма, може би трябва да пробвам някой път поне 10км ходене, за кратки дистанции ми е все едно. 

 

В научните детайли не съм се заравял, а и традиционно подхождам със скептицизъм към всички подобни нови течения. Но тя може да сподели много повече, мисля че доказано облекчават ходилата особено за хора с проблеми със свода. 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 52 минути , Георги каза:

🙂

Ето малко информация: https://en.wikipedia.org/wiki/Minimalist_shoe

 

 

боже! за пръв път виждам такива, няма ли опасност човек да заприлича на палячо-хобит, ако се обуе с тях...

  • Смея се 4
Връзка към мнение
В момента, antea каза:

боже! за пръв път виждам такива, няма ли опасност човек да заприлича на палячо-хобит, ако се обуе с тях...

Не всички са такива петопръсти, да, и на мен ми изглеждат нелепо  🙂 Има много вариации и повечето си изглеждат нормално, само при вглеждане можеш да откриеш особеностите, моите мисля че са тези:

 

image.png

 

 

Не бих казал, че се набиват много на очи. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, antea каза:

боже! за пръв път виждам такива, няма ли опасност човек да заприлича на палячо-хобит, ако се обуе с тях...

Преди около месец видях човек с такива 
image.png.4d9143a2cecb42c171897cd0b266755f.png
 

и ми стана малко смешно :grin: , ама какво пък - щом са им удобни на хората - няма лошо! :good:

  • Смея се 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Като излязоха на мода, преди години, се сдобихме с такива:

image.png.1856e2ef68488189d8ab815f23af6f67.png

По асфалт и по пясък се ходи, все едно си бос. Ако обаче, има камъчета, неравности, чакълест плаж - много е неудобно, набиват се ходилата.

Поне при мен беше така.

След това, минахме на този вариант, но само, като аква обувки, за плажа. За това са екстра.

image.png.b3743840ff62b8cf84036226e7dcd19b.png

За себе си, съм решила въпроса много успешно, но ще разкажа по-късно, че сега нямам време.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, Mistress of Germs каза:

Когато вашите крака стават повод за крилати фрази, песни (!), епоси, разкази от жанра хорър

Mistress,нещо си се объркала,крачката ти са прекрасни.От жанра хорър са по-скоро краката на комеминееца @Tonyco от това лято,но човека имаше сериозни постижения,за което само 👏.Добре е първо да  провериш,дали нямаш проблем със свода(ако не си проверила ,де)демек дюстабан,щом имаш такива страдания.И дали проблема е в напречния или надлъжния свод.Колкото и безобидно да изглежда дюстабанът,може да доведе до различни проблеми в годините.Обувките на др.Sholl бяха що-годе приемливи откъм визия и удобство,а стелките за спортни обувки бяха много удобни,но нещо ги купиха и новия собственик заложи повече на визията,отколко на комфорта.Марка,която съм ползвала през годините и от която съм доволна е Geox.По-красиви модели и по-ниски цени,може да намериш в

чужбина.Някои модели на adidas с допълнителна стелка,също дават страхотен комфорт.

 

Сега за бедните,бедни синуси 🙂

Ако искаш да попаднеш в истински хорър,пътувай с мен зимата,на възможно по-дълъг полет,когато съм забравила да си пръсна някой от спрейовете-скоросмъртници за отпушване на нос.Без да влизам в подробности,кръвта от носа шурва нетърпеливо,като кранче в Перник,след воден режим.Спрейовете-скоросмъртници,предотвратяват това,тях също си ги купувам от чужбина.Няколко години ползвах испанския nasolina,който има светкавично действие и дълготраен ефект,но с него трябва да се внимава.Тази година си купих,пак по-спешност,Sudafed от Ирландия,който не съдържа нещо специално,но ми действа много добре.

А бе,не си сама в мъките 😁

 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Философията зад този тип обувки е да са с 0 дроп. Дропът е разликата между височината на обувката при петата и при пръстите. Най-разпространените стандарти при маратонките са 4, 8, 10, 12мм.

 

Идеята е че човек не е "проектиран" да носи маратонки и че обувките пречат на естествения начин на ходене. Ето тук има малко информация на български за една от марките, която е привърженик на Zero Drop - https://www.skisharki.bg/sk/wordpress/?p=237

 

Както с всичко останало... има хора За, има и хора Против тази идея 🙂

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, Mistress of Germs каза:

Че на света е Надето само една, една
С нейните бедни, бедни крачка...

Много дълго тези магелански многострадалци не получаваха тук достатъчно внимание. Споменаваха се мимоходом като някакво явление, неподлежащо на предвиждане или овладяване - една чиста природна сила, един здравен кракомобилен тайфун, който се появява, за да изтормози цялата магеланска група, която е поела риска да приеме Надето барабар с крачката ѝ като част от екипажа си. Вече напоследък е почти станало закон в някакъв момент на пътешествието ми аз да се кльофна на паважа тотално осакатена и да се придвижвам като багаж на гърба на здравите магеланци.
Когато вашите крака стават повод за крилати фрази, песни (!), епоси, разкази от жанра хорър, майтапи, и когато споменаването им предизвиква ледени тръпки у @mary_shery  и съпруга ми @master_of_germs, това значи, че ходилата ви са заживели свой собствен живот като фолклорен персонаж, подобно на три синджира роби, караконджулите или ламята-хала двуглава, с имена на главите Ох, Боли! и Стига вече!
Стига вече бе, хора! СТИГА!
И така. Запознайте се с уникалните, неповторими кошмари на всеки магеланец - моите БЕДНИ, БЕДНИ КРАЧКА!
Тук са снимани, преди за започнат да беднеят, т.е. преди моята групичка магеланци да започва да ме разнася из света.
На пръв поглед - крачка като крачка. Обаче са 34-ти номер и по някаква причина са проклетисани от някоя зла магьосница всеки път да се:
- подбиват;
- изкълчват;
- подуват (както са в момента, плюс хематоми за разкош);
- смачкват от куфари, чанти, и всякакъв друг багаж по летищата;
- да болят без повод и причина, просто ей-тъй, да е гадно;

и так дальше и так дальше.
Те не са локален, а международен проблем. Летищни власти, местни хора, случайно попаднали на местопроизшествието магеланци стават по неволя спасители от Българския червен крак и ме размъкват като чувал с картофи до мястото, където трябва да отида.
Споделям това, защото съм убедена, че няма как да съм единствеена.
Разкажете тук за своите медицински проблеми, появили се при магеланстване - дали с бедните, бедни крачка, или бедни, бедни синуси (които се обаждат по-рядко) или други безработни и под прага на бедността ваши чаркове, как се справихте с проблема, дали ви помогнаха и т.н. Надявам се темата да не съвпада с друга.

1934953_1087574751911_6598622_n.jpg

Мила Надя, решението е едно. Инвестирам сериозни пари в много удобни обувки за пътуванията. В пъти по-скъпи от официалните. И ги ползвам само за пътуване.

Нямам конкретна марка, но кожата да е много мека и естествена. Когато усещането ти е, че си с терлици, но ходилото е достатъчно дебело и удобно, за да не усещаш неравности и камъчета.

Купувам си предимно от Италия.

Това го осъзнах преди години. 

При мен проблемът е подуването на глезените при дълги полети. Решавах го с масажи на краката  веднага след кацане. Сега масажите са ми забранени и не зная как ще се спасявам.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Човекът не е "проектиран", еволюцията го е направила, какъвто е. Само дето преминаването към изправен стоеж и развитието на мозъчните функции при хората се е случило по-бързо, отколкото еволюцията на скелета е успяла да насмогне.  Ходенето на два крака не е нещо естествено при бозайниците. Повдигането на петата подпомага ходенето да е по-малко натоварващо. Затова естественият начин на ходене при хората е на пръсти, при което петата взема минимално участие за съвсем кратко време при поставянето на стъпалото. При Надя това ходене основно на пръстите го няма - тя набива цялото стъпало на пода, все едно марширува. Добре, че комшиите под нас я ги има, я не и то за не повече от един месец от годината. Иначе нейното ходене отеква все едно цяла тумба деца се гонят по тавана.

Така че по-скоро е обратното - липса на достатъчно повдигната пета спрямо пръстите.

То затова и взехме нови планинарски обувки, уж олекотен вариант, като за планинско бягане...

Напоследък, обаче, нещата много се влошиха, защото дори някакви леки градски разходки, с които допреди година не е имала никакви проблеми да се справя, я подбиват дотам, че изобщо не може да стъпи на краката си и трябва да се разчита на моя многострадален гръб. Както оня ден, когато се наложи да я пренасям на ръце през две летища и един самолет. И по закона на всемирната гадост точно на този полет бяхме баш в средата на самолета...

Пак благодарим на @mary_shery и на @Граф Вронски за помощта - имало е защо да се окаже Графът непредвидено в Братислава 🙂

 

И да споделя и аз за моя многострадален гръб. Той, а и други мои телесни части бяха изпонахапани от дървеници във Виена. Аз може и да съм Мастър на микробите, ама тия гадове не признават ни цар, ни господар...

@Дани Магелани, намирането на удобни и меки обувки е истинско предизвикателство, когато става въпрос за детски  номера... Там е работата, че обувките, които допреди година бяха удобни и меки, сега водят до отоци и кръвоизливи. И тука не говорим за 50+ километра по баири а ла @Tonyco,  а за примерно 5 км в град със съвсем равна настилка. (Иначе и моите кръвоизливи под ноктите на краката още не са се разнесли след летните доломитски чукари, но това си е съвсем в реда на нещата).

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@master_of_germs, все едно ме описваш мен:))) И понеже стилът ми на обличане не е такъв, че да ходя с маратонки, цял живот съм го имала този проблем с обувките. Не че нямам и свестни маратонки, ама, с тях се чувствам, точно, като Мечо турист и така изглеждам.:((((

За фру-фру, от много години си купувам Рийкер, вече ги има и у нас. Имат един бутон на петата, за омекотяване. 

Но в последните години, се родих, откъм копита, намерих си моята марка и ефектът , при мен е страхотен. Не ми се изморяват краката, ако ще сто километра да съм изминала. Но говорим за градско ходене, не за планинско.

Макар че, има и кецове и маратонки, на тази марка и една приятелка, казва, че били много удобни и те. 

Тази извивка на подметката е наистина,  много умно измислена - тежестта се поема първо от средната част на стъпалото, после от пръстите и петата. 

Имат  и малки, и големи номера. Марката няма да я казвам, да не се счете за реклама. Но горещо препоръчвам на Надя да опита.

Единият модел е с подвижни панделки, като съм с панталон, ги махам, като съм с рокля и пола, ги слагам.

 

30A72DD0-6170-4B1A-B2EC-16443E6019F9.thumb.jpeg.bba2b6b7709d3ecfcdbd660cf190a914.jpeg

 

За зимата съм си поръчала сини и бордо с връзки:

 

CB6D6F27-D0AA-414E-BB42-92075B5D2098.thumb.jpeg.396c9d5e375b2774ff766a5d7692e848.jpeg

Като качество не са фърст и бест, освен това, не са и евтини, не са изцяло от естествени материали, но това го преглътнах, заради удобството. Непрекъснато има разни намаления, обикновено си ги купувам на половин цена.

В началото малко , стъпвах , като в паници, човек трябва да се научи да ходи с тях, но стана бързо и сега мога да търча безкрай:)))))))’ш

@Дани Магелани, а на теб ти препоръчвам, да си вземеш от тези, по- голям номер и си слагаш едни стелки от мемори пяна. Като ти се надуят краката, си махаш стелките и всичко е наред:)))

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Изписах цяла страница умни неща и ги изтрих .

Предлагам следващото пътуване на @Mistress of Germs да бъде с мен и няма нито да й се набият краката, нито да й се доспи насред пътя. Преди дългия полет ще й предложа моето лекарство ( хранителна добавка - ай стига бе , храна ! ) да го взема две седмици и няма да й се подуят краката, нито пък ще има хематоми - Novarix. Преди да сте ме апострофирали, ще ви поканя да си припомните гледката на  лявото ми стъпало на юнската сБирка. Бях истински притеснена как да се лекувам, заради предстоящите ми много напрегнати август и септември. 

Понеже помнех краката си през декември на Бали.

@mary_shery и @master_of_germs са машини. Пък и ако @master_of_germsсвали от гърба си нейната раница , ще стане хвъркат, а @Mistress of Germs e принцеса. Затова изтрих умните неща, които изписах.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Май, май зависи и човек какви точно проблеми има със свода, защото както ниския, така и високия свод създават проблеми. След като дълго време се мъчих с  плантарен фасциит, и дълго време не можех да си нося обувките, се наложи коренно да сменя стила, който носех. Обувките ми вече са ортопедични с напречна и надлъжна опора на свода, там където не е достатъчно слагам допълнителна стелка за висок свод. Вече съм си намерила марката и номера, и пазарувам онлайн, когато има разпродажби.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, patilana каза:

Изписах цяла страница умни неща и ги изтрих .

Предлагам следващото пътуване на @Mistress of Germs да бъде с мен и няма нито да й се набият краката, нито да й се доспи насред пътя. Преди дългия полет ще й предложа моето лекарство ( хранителна добавка - ай стига бе , храна ! ) да го взема две седмици и няма да й се подуят краката, нито пък ще има хематоми - Novarix. Преди да сте ме апострофирали, ще ви поканя да си припомните гледката на  лявото ми стъпало на юнската сБирка. Бях истински притеснена как да се лекувам, заради предстоящите ми много напрегнати август и септември. 

Понеже помнех краката си през декември на Бали.

@mary_shery и @master_of_germs са машини. Пък и ако @master_of_germsсвали от гърба си нейната раница , ще стане хвъркат, а @Mistress of Germs e принцеса. Затова изтрих умните неща, които изписах.

 

Tи си наистина умница бе!
Новарикс се води хранителна добавка, но активните съставки са доказани и се съдържат и в лекарства, напр. Флебодия и Детралекс. 
Умно бе мойто патиланче, ей!
Мерси, ще пробвам. Защото последният цирков номер на крачетата включваха хематоми и ставен оток. Ще помогне твойто чудо.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз по принцип пътувам с някакъв вид туристически обувки. Последно в Грузия бях с ей тези. Удобни ми бяха много, но след като се правих на планинска коза в Улплисцихе, после 3 дни ме боляха ужасно бедрата, мускулна треска. По принцип иначе обичам и ходя много, на ден пъравя поне по 10 км. защото ходя и се прибирам пеша от работа основно. Иначе проблеми с краката имам не е като да нямам, наследство от казармата. В студено време ме болят мускулите ама яката и все по често се събуждам с изтръпнали крайници и ръце и крака. Все се глася да ходя на лекар, ма винаги съм бил немарлив в това отношение.

Screenshot_20191120-001259_Samsung Internet.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, Дани Магелани каза:

При мен проблемът е подуването на глезените при дълги полети. Решавах го с масажи на краката  веднага след кацане. Сега масажите са ми забранени и не зная как ще се спасявам.

@Дани Магелани и компания, за подуването специално предлагам да си вземете Flight Compression Socks - не знам как се води официалното название на български, извинявам се 😞 Аз имам най-елементарен модел, купен преди години от квартална аптека на Boots, но има какви ли не завъртяни модели. За кратки европейски полети не ги ползвам - макар че не пречи и за тях, но за дълги за незаменими... 

 

https://www.boots.com/health-pharmacy/travel-health/flight-socks 

 

Благодаря за темата. Аз имам сериозни проблеми със свода и съм леко вманиачена на темата. Тоест, не купувам случайни обувки. Установила съм, че най-добре ми действат Clarks и купувам само от тях. Само. Стремя се да ползвам намаления, но когато имам спешна нужда, не ме интересуват парите, а само краката ми. Технологиите, които използват, отчетливо ми доставят комфорт. Тук са описани в детайли:

 

https://www.clarks.co.uk/technologies 

 

Зная, че има и много други чудесни обувки, така че ще прочета с благодарност.

 

Относно туристическите обувки съм още по-вманиачена. Няма как да не съм, защото ако ме заболи свода, просто болката е много силна, а по Планините няма кой да ме носи. Всъщност, сводът винаги ме заболява по някое време, но е след много ходене. Малко почивка - и пак съм във форма. Последните закупени - след много дълго търсене - бяха специален трисезонен  модел на Salomon. Ако има интерес, ще ги изровя.

 

@AlexandraKo Моля те, споменавай фирмите! 🙂  

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 31 минути , Гост каза:

@Дани Магелани и компания, за подуването специално предлагам да си вземете Flight Compression Socks - не знам как се води официалното название на български, извинявам се 😞 Аз имам най-елементарен модел, купен преди години от квартална аптека на Boots, но има какви ли не завъртяни модели. За кратки европейски полети не ги ползвам - макар че не пречи и за тях, но за дълги за незаменими... 

 

https://www.boots.com/health-pharmacy/travel-health/flight-socks 

 

Благодаря за темата. Аз имам сериозни проблеми със свода и съм леко вманиачена на темата. Тоест, не купувам случайни обувки. Установила съм, че най-добре ми действат Clarks и купувам само от тях. Само. Стремя се да ползвам намаления, но когато имам спешна нужда, не ме интересуват парите, а само краката ми. Технологиите, които използват, отчетливо ми доставят комфорт. Тук са описани в детайли:

 

https://www.clarks.co.uk/technologies 

 

Зная, че има и много други чудесни обувки, така че ще прочета с благодарност.

 

Относно туристическите обувки съм още по-вманиачена. Няма как да не съм, защото ако ме заболи свода, просто болката е много силна, а по Планините няма кой да ме носи. Всъщност, сводът винаги ме заболява по някое време, но е след много ходене. Малко почивка - и пак съм във форма. Последните закупени - след много дълго търсене - бяха специален трисезонен  модел на Salomon. Ако има интерес, ще ги изровя.

 

@AlexandraKo Моля те, споменавай фирмите! 🙂  

 

Благодаря!

И аз ползвам Clarks и съм доволна.

Чорапите вероятно са компресиращи. Аз ги нося ежедневно, заради един гаден тромб.

Връзка към мнение

Да споделя и моето мнение. По време на първото ми далечно пътуване до Япония имах голям проблем с обувките. Тогава носих едни Lacoste, които за два дни съсипаха краката ми. На третия ден мислех, че ще се наложи ампутация - мазоли, рани, кръв, посиняване и болка при всяко стъпване. Като типичен представител на балканска страна стиснах зъби и оцелях. Но пък си взех поука. Преди следващото пътуване си купих един модел на Адидас с Cloudfoam и дотогава по-удобни маратонки не бях носил. Не само, че нямах никакви проблеми, а на всичкото отгоре имах чувството, че мога да вървя с дни. Който ме познава, знае, че обикновено вървя много, обикновено между 35-40 км. и за мен е от изключително значение да имам удобни обувки. Минаха години и реших да вдигна нивото, отново с модел на Адидас, но този път Ultra Boost. С ръка на сърцето ще ви кажа, че на този етап за нищо на света не бих ги заменил. Да чукна на дърво вече няколко години не съм имал проблеми с краката. Естествено тук става дума за градски условия. Преди да отида в Исландия си купих едни хайкинг обувки Jack Wolfskin. По-сериозният тест го направих през миналата година, когато обикалях из Патагония. Отново останах очарован, защото нито веднъж не ми изневериха, а правих по 30 км. преходи всеки ден в продължение на 5 дни.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 18 часа, AlexandraKo каза:

Марката няма да я казвам

Марката може би не е от значение за хората ползващи "технологията", марки ще си изберат според вкуса...

А технологията е:

What is an MBT shoe?
MBT stands for Masai Barefoot Technology. The company that makes MBT Shoes (also known as the anti-shoe) is Swiss Masai. The uniquely-designed, multi-layered, cured sole is designed to simulate walking in sand (similar to the natural walking environment of the Masai in Kenya)
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък ходя със сандали 😆🤣😂, ама вие това си го знаете и без да го пиша. 

Майтапа на страна, но със сандали ми е най-удобно, макар и да не може целогодишно да се ходи с тях. Краката дишат, което е много важно. 

Пеша градско ако не съм със сандалите, ходя с обувки ултра леки за 36 лв от Декатлона. Тези обувки ги открих случайно търсейки си нещо за колоездене с нормални педали тип "платформи", започнах да ходя с тях и ежедневно и се оказаха мега удобни, дори за дълги преходи в градски условия. В последствие след Н на брой колоездачни състезания с камъни, кал и т.н. започнаха леко да се прокъсват, та си взех още един чифт с, които само да ходя, като официални 😁, с прокъсаните продължавам да педалирам.

 big_1180515.jpg.0f97631728bfc198eec6574bd538fc86.jpg

За този модел става дума, ето и линк: https://www.decathlon.bg/obuvki-hw-100-cherni-id_8392227.html

Проблема е, че нямат грайфер и са подходящи за ходене само по равни терени тип градски и асфалт. Когато се наложи да бутам в гората колелото става страшна драма, пързалям се като с кънки, но затова колелото не трябва да се бута 😂🤣.

Зимата пак съм с декатлонски много топли с метализирана стелка и изолира доста добре студа, никога не са ми мръзнали краката във всякакви условия, като ползвам и Гети зимата което пък държи краката още по-топли и сухи. 

В планината когато тичам или правя еднодневни преходи ползвам обувките за планинско тичане пак от Декатлона, невероятно сцепление и супер омекотяване. Един чифт вече съсипах такива, проблема при тези обувки за планинско тичане е, че след 500 - 700 км стават много твърди и без да са скъсани и износени грайферите дори се налага да бъдат сменени. След като си купих новия модел и веднъж тичах пак със стария, установих колко по-твърди са станали и как колената ми страдат, та периодично на определени километри се налага смяна, за да са ти ОК ставите. 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 14 часа, Йосиф Милчов каза:

Аз по принцип пътувам с някакъв вид туристически обувки. Последно в Грузия бях с ей тези. Удобни ми бяха много, но след като се правих на планинска коза в Улплисцихе, после 3 дни ме боляха ужасно бедрата, мускулна треска. По принцип иначе обичам и ходя много, на ден пъравя поне по 10 км. защото ходя и се прибирам пеша от работа основно. Иначе проблеми с краката имам не е като да нямам, наследство от казармата. В студено време ме болят мускулите ама яката и все по често се събуждам с изтръпнали крайници и ръце и крака. Все се глася да ходя на лекар, ма винаги съм бил немарлив в това отношение.

Screenshot_20191120-001259_Samsung Internet.jpg

Това, което описваш беше в мой стил до преди 3 г. не ти трябва лекар, излизай да тичаш по-често и всичко ще се оправи. Вечер вместо да легнеш пред телевизора, едно кросче. Започваш с по-малки дистанции примерно 1 км и постепенно увеличаваш в зависимост как се чувстваш. Важно е да е регулярно поне 2 пъти седмично, след това ще ти се сторят песен разходките по света и няма да имаш нужда от доктори. Не е нужно да тичаш много, като достигнеш 5 км са ти напълно достатъчни за поддържане на формата и за да се чувстваш добре и в кондиция. 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 19.11.2019 г. в 16:38, master_of_germs каза:

Ходенето на два крака не е нещо естествено при бозайниците. Повдигането на петата подпомага ходенето да е по-малко натоварващо.

Много вероятно вече да сте го чували/пробвали това, ама за всеки случай 🙂  footbalance - компютърно тестване на стъпалата при движение и изработване на индивидуални стелки. Има различни видове и не са никак евтини, но синът ми е доволен - проблем с ахилеса при вечерното му тичане из квартала - решен.

Нямам личен опит. И аз съм с №35 обувки и от дългогодишно ходене с много високи токчета имам промени в свода, неизбежно... В момента си решавам проблемите със силиконови подложки за пети, но за съжаление вече не се продават такива меки. Като се износят съвсем не знам какво ще правя...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.