Прескочи до съдържание

Японски ентусиаст с много мерак и малко време


ivailo_radev

Препоръчани мнения

Здравейте на всички,

както си личи от заглавието - Япония ми е отколешна (много яка дума) мечта и сега намерих и време и билети. Интересна комбинация.

Ще чета из другите теми, но за момента ми се иска да запазя нощувки, че да не свърши топлия хляб (днес само бисери ръся).

А ето как ми изглежда до момента плана, ще се радвам на съвети за подобрения:

 

16.05.2020 - Кацане в 16:25 в Осака (KIX), оправяме каквото оправяме на летището и палим към Киото. Нощувка в Киото.

17.05.2020 - Нощувка в Киото.

18.05.2020 - Нощувка в Киото.

19.05.2020 - Нощувка в Киото.

20.05.2020 - Нощувка в Киото.

21.05.2020 - Път Киото-Токио. Нощувка в Токио.

22.05.2020 - Нощувка в Токио.

23.05.2020 - Нощувка в Токио.

24.05.2020 - Нощувка в Токио.

25.05.2020 - Нощувка в Токио.

26.05.2020 - в 8:50 сутринта обратен полет от Ханеда.

 

За момента планът ми е 17.05 и 18.05 да разгледаме Киото, а на 19.05 и 20.05 да се активира JR паса (ако не измисля друг вариант де) и да се отиде съответно до Осака и Нара за по ден. на 21.05 ще преценим дали искаме още Киото и да хванем следобед влак за Токио или сме се наситили  и ще хванем сутрешен. Времето в Токио ще е 3 цели дни в града и един ден до Нико.

 

Много ще съм благодарен за предложения за оптимизиране, но за момента ме интересува по-скоро дали нощувките са добре разпределени или да правя някакви размествания.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

На мен също ми предстои. Нощувките в Киото е добре да бъдат до гара Киото, от гледна точка, че от там ще се пътува до други градове. Аз съм резерврала в Киото тауър.

По съвет на японската ни приятелка, резервирах в Токио до гара Асакуса, където спират автобусите от двете летища.

Връзка към мнение
На 27.11.2019 г. в 22:46, ivailo_radev каза:

Аз се чудя само дали първите две нощувки да не са в Осака и от там към Киото. Не знам дали логистично ще е по-добре.

 

 

Според мен много зависи от това, какво ще решиш за паса в крайна сметка.

Първите две нощувки има смисъл да са в Осака, защото няма да имаш пас и ще ти е по-евтио придвижването от летището и ще можеш да разгледаш Осака без пасове, а например с нещо от типа на Osaka Amazing Pass, който не е много евтин, но ако сметнеш разни безплатни атракции, излиза доста добре. Но трябва да сте много организирани и да се подготвите да обиколите много за два дни за да си оправдаете паса.

После като активирате JR pass може да сте в Киото , или Шин-Осака, или Шин-Кобе, или където и да е в района до гара на JR - така или иначе ще обикаляте. Пътя вече ви е платен, може да "избиете" цената на паса като спестите от нощувки (гарата в Киото е скъп район). Ако решите да ползвате пас само да седите в Киото е излишно - може да отидете до Химеджи и Окаяма, до Хирошима...

Ако не сте с настройка за много неща наведнъж, имайки предвид, че кацате в Кансай и излитате от Токио, съсвем спокойно можете да сте без пас. Тогава си направете нощувките в Осака, Киото и Токио и се придвижете Осака-Токио с полет или нощен автобус. Дори да направите нощувките само Осака и Токио - пак е добре. Има не лоши регионални пасове, като Кейхан паса, които покриват разглеждането на Киото от Осака за два дни. От самата Осака много удобно се разглеждат Нара и Кобе за по ден съответно без нужда от пасове. В Осака има голям избор от хубави места за отсядане с добри коминикационни връзки на прилични цени.

 

Успех в планирането!

Май ми е любим месец! Карсиво, топло, нацъфтяло а сакурените тълпи вече са се разкарали (почти, че догодина тъкмо ще се оттече сакурената лудница и ще заприиждат олимпийските ентусиасти).

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

samuraika, много ти благодаря за включването. Аз междувременно съвсем го преправих плана, пък колко е добър, ще кажете вие. Реших да добавя още една нощувка към Кансай, понеже май повече ни интересува култура и по-ретро неща, отколкото големи и модерни градове. Т.е. от 16.05 (късен следобед) до 22.05 сме в Кансай, като съм запазил всичките нощувки за момента в хотел Karatachi Nanajo Ainomachi в Киото. Намира са на 800 метра от гарата и е хубав хотел и цената ме устройва. В последствие (към януари-февруари) мислим да погледнем някое airbnb, за да спим при някое семейство. Ама за момента исках да имам нещо запазено с безплатна анулация. И тук ми е въпросът - за тези 5 дни дали ще се справим в този регион с Кинтецу пасс - т.е. от летището до Киото и после от Киото до Нара, Осака и т.н. На 22-ри палим към Токио и тук дилемата е дали да направим един еднодневен тур в Каназава по пътя (то леко заобиколен път се получава де) или директно към Токио. И последните 3 цели дни ни остават за Токио, като или ще са 3 цели там или 2 в Токио и един за Нико. Като цялата тая работа е без JR пас. Или пък си взимаме пас и го активираме още с кацането в Кансай и така ще ми е валиден до 23.05 (т.е. първия цял в Токио, т.е. тук ще е най-изгодно да се отиде до Нико май). Много ми е омотано всичко, ама почва да се изяснява.

А и още един въпрос - запазил съм два хотела в Токио. Единият е на 1 км от токийската гара, другият по съвет на Дани Магелани е около 1 км от гара Асакуса. И двата са относително скъпи (по 80-90 евро за двойна стая) и с много малки стаи (10-11 кв.м), ама понеже на 26.05 летим в 8:50 (т.е. 6:30-7 да сме на летището) сутринта от Ханеда, т.е. ще трябва да се стига лесно до летището. А гледам, че по това време може и само автобуси да има май. Та има ли и други райони, които да можеш да препоръчаш (не само ти де, може и други да съветват).

 

Много благодаря за включването и помощта 🙂

 

Връзка към мнение

Кинтецу паса не ви трябва - не покрива летището и има смисъл ако ще ходите към Мие и Нагоя (нещо, което не планирате). За Осака и Нара е безсмислен...Виж на Hyperdia колко ти сртува едно ходене от Киото до Осака или Нара и ще сметнеш сам, че билетчета са ти по-изгодни и не те връзват с определени линии.

За Ханеда имате достатъчно време да стигнете с ранните влакове. Локацията и на двата хотела е добра. Първите влакове тръгват преди 5 сутринта, така че не е се налага автобус. Иначе от личен опит - отсядала съм в хотел Toyoko Inn Tokyo Haneda2 и ми беше удобен - имат шатъл до летището, а и с влак е много удобно и лесно, до гарата е. Но може да се правят резервации не по-рано от 3 месеца. 

За да ти се изясни за JR pass - сядаш и смяташ. Колко ще ти струват пътуванията без пас и със пас и то ще си покаже. Хинт - с паса можеш да спестиш от нощувка. Т.е. можеш да имаш свобода да избереш нощувка на по-далечно от туристическите места. Ако ставането по-рано сутрин не ти е проблем, разбира се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , samuraika каза:

Кинтецу паса не ви трябва - не покрива летището и има смисъл ако ще ходите към Мие и Нагоя (нещо, което не планирате). За Осака и Нара е безсмислен...Виж на Hyperdia колко ти сртува едно ходене от Киото до Осака или Нара и ще сметнеш сам, че билетчета са ти по-изгодни и не те връзват с определени линии.

За Ханеда имате достатъчно време да стигнете с ранните влакове. Локацията и на двата хотела е добра. Първите влакове тръгват преди 5 сутринта, така че не е се налага автобус. Иначе от личен опит - отсядала съм в хотел Toyoko Inn Tokyo Haneda2 и ми беше удобен - имат шатъл до летището, а и с влак е много удобно и лесно, до гарата е. Но може да се правят резервации не по-рано от 3 месеца. 

За да ти се изясни за JR pass - сядаш и смяташ. Колко ще ти струват пътуванията без пас и със пас и то ще си покаже. Хинт - с паса можеш да спестиш от нощувка. Т.е. можеш да имаш свобода да избереш нощувка на по-далечно от туристическите места. Ако ставането по-рано сутрин не ти е проблем, разбира се.

Благодаря ти много. Сметката ще я направя и видя, ама засега клони срещу паса май. А за ставането рано - то е без значение дали ми е проблем или не, понеже вече съм женен, пък на жена ми не и е проблем. И отсега ми показва в какви храмове трябвало да цъфнем по някакви луди ранни доби, за да нямало туристи. Та ... вече хиииич не ми е проблем ранното ставане 🙂

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Здравей, Ивайло! Ще бъдем по едно и също време в Япония. Погледни този хотел - Comfort Hotel Tokyo Higashi Nihombashi, ако те устройва. Намира се на 30мин от Ханеда. В момента е на 99лв нощувката.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 години по-късно ...

Луд умора няма, само се поти. Добре са го казали хората, та след 3 години сме решили да подхванем отново Япония. Този път обаче, поради големия наплив в първата половина на годината, решихме да я посетим в края на октомври и началото на ноември.

Нещото, което обаче коренно променя ситуацията ни е, че ще сме с едно малко човече, което тогава ще е на 18 месеца - т.е. най-вероятно ще е много подвижно, своенравно и всякакви други екстри. За наша радост моментната ни ситуация позволява да удължим малко престоя в сравнение с предишния път и да разглеждаме малко по-спокойно. Та ето какъв план съм направил за момента

 

19.10 Полет Дюселдорф-Дубай

20.10 Кацане в 6 сутринта в Дубай и прекарване на деня в приятели в Дубай, като може и малка разходка да направим

21.10 2:45 Полет Дубай-Нарита и в 17:45 токийско време кацане и настаняване в хотел (май към Гинза се ориентирам)

22.10 Токио (този ден май ще е по-лежерен, за да може да се справи малкият с евентуален jet lag)

23.10 Токио

24.10 Токио

25.10 Токио (или дневен тур до някъде)

26.10 Никко

27.10 път Токио-Киото/Осака (тук още не сме решили къде да нощуваме, но дори и в момента има не лоши оферти за гарата на Киото)

28.10 Киото

29.10 Киото

30.10 Киото

31.10 Киото

01.11 Нара

02.11 Осака

03.11 Осака и в 23:45 полет за Дубай

04.11 Ден в Дубай при приятелите (мен лично би ми писнало от нас, ама те много ни искат)

05.11  Полет Дубай-Дюселдорф

 

4 дни на някои може да му се струват много за Киото, обаче мен ми се струва, че с малко дете ще сме доста по-бавни, ще търсим забавления и за него и няма да може да имаме такава сгъстена програма, както обикновено. Поне такъв е скромният ни опит от Египет и европейските пътувания до момента. Специално Никко и евентуален друг дневен тур от Токио са ни опционални, ако искаме просто да се махнем от големия град. Това ще го решаваме на място. С оглед на това, че ще пътуваме само в едната посока по оста Токио-Киото, пасът пак няма да си струва и ще сме с единични билети.

 

Много ще съм благодарен за съвети за Япония с малко дете. Струва ли си мъкненето на количка или да разчитаме повече на раничката (дано не е станал някое прасенце на 18 месеца де)? Има ли места, където не е добре да ходим с дете, т.е. няма да се приеме добре? Мен ме интересува не толкова нашето удобство, колкото да не разваля порядките и удобството на други хора. Има ли ресторанти с детски кътове? Абе доста ми се измести фокусът 😄

@samuraika, както винаги, основно разчитам на теб 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Планирай да пътувате с количка. По-удобно е: на 18 месеца детето може да спи спокойно покрито вътре следобед или до по-късно вечер, а вие да бутате и да обикаляте по цял ден. Носилка също става, вземете и нея, ще я ползвате, но поне моето дете ни даваше повече рахат и спеше по-дълго, когато беше в количка. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Pantelej Putnik каза:

Screenshot_20230111_110951_Chrome.jpg.781b53fb0ead887a711b8d0e796c8481.jpg

 

Моля казвайте бързо дали офертата е ОК, защото вървят работите на резервация. 

@ivailo_radev, взе ли билети?

Не съм, още уточнявам дали броят на дните ни е ОК или да махам/добавям. И после ще взимам, ама най-вероятно от скъпите на емиратците 😞

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 8 минути , Pantelej Putnik каза:

Screenshot_20230111_110951_Chrome.jpg.781b53fb0ead887a711b8d0e796c8481.jpg

 

Моля казвайте бързо дали офертата е ОК, защото вървят работите на резервация. 

@ivailo_radev, взе ли билети?

Коя е АК? Мисля, че е добре, щом тръгваш от София. Имаш ли опция да кацнеш в Токио и до излетиш от Осака за същите пари?

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, ivailo_radev каза:

Луд умора няма, само се поти. Добре са го казали хората, та след 3 години сме решили да подхванем отново Япония. Този път обаче, поради големия наплив в първата половина на годината, решихме да я посетим в края на октомври и началото на ноември.

Нещото, което обаче коренно променя ситуацията ни е, че ще сме с едно малко човече, което тогава ще е на 18 месеца - т.е. най-вероятно ще е много подвижно, своенравно и всякакви други екстри. За наша радост моментната ни ситуация позволява да удължим малко престоя в сравнение с предишния път и да разглеждаме малко по-спокойно. Та ето какъв план съм направил за момента

 

19.10 Полет Дюселдорф-Дубай

20.10 Кацане в 6 сутринта в Дубай и прекарване на деня в приятели в Дубай, като може и малка разходка да направим

21.10 2:45 Полет Дубай-Нарита и в 17:45 токийско време кацане и настаняване в хотел (май към Гинза се ориентирам)

22.10 Токио (този ден май ще е по-лежерен, за да може да се справи малкият с евентуален jet lag)

23.10 Токио

24.10 Токио

25.10 Токио (или дневен тур до някъде)

26.10 Никко

27.10 път Токио-Киото/Осака (тук още не сме решили къде да нощуваме, но дори и в момента има не лоши оферти за гарата на Киото)

28.10 Киото

29.10 Киото

30.10 Киото

31.10 Киото

01.11 Нара

02.11 Осака

03.11 Осака и в 23:45 полет за Дубай

04.11 Ден в Дубай при приятелите (мен лично би ми писнало от нас, ама те много ни искат)

05.11  Полет Дубай-Дюселдорф

 

4 дни на някои може да му се струват много за Киото, обаче мен ми се струва, че с малко дете ще сме доста по-бавни, ще търсим забавления и за него и няма да може да имаме такава сгъстена програма, както обикновено. Поне такъв е скромният ни опит от Египет и европейските пътувания до момента. Специално Никко и евентуален друг дневен тур от Токио са ни опционални, ако искаме просто да се махнем от големия град. Това ще го решаваме на място. С оглед на това, че ще пътуваме само в едната посока по оста Токио-Киото, пасът пак няма да си струва и ще сме с единични билети.

 

Много ще съм благодарен за съвети за Япония с малко дете. Струва ли си мъкненето на количка или да разчитаме повече на раничката (дано не е станал някое прасенце на 18 месеца де)? Има ли места, където не е добре да ходим с дете, т.е. няма да се приеме добре? Мен ме интересува не толкова нашето удобство, колкото да не разваля порядките и удобството на други хора. Има ли ресторанти с детски кътове? Абе доста ми се измести фокусът 😄

@samuraika, както винаги, основно разчитам на теб 🙂

Писала съм за хотела в сградата на телевизионната кула. Срещу грата е и е много удобно за всякякъв транспорт от там в района.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

не съм бил в Япония с дете и съм бил само 2 дни в Токио и Камакура, но ще споделя идеи.

Моето дете е рожба на пандемията и родителски мързел, та така и не свикна на ежедневна разходка навън, сега е на 3 и малко.

 

Най-тежкият период за пътуване беше между 1,5 и 2 годинки, когато бяхме в Източна Сицилия, Милано, Солун, Созопол, Несебър, зоокът Алис до Перник... Достатъчно активно, за да не може да кисне в количка като багаж, но достатъчно "неразвито", че да не му е интересно нищо конкретно навън. Трудно стоеше и в слинг, ако не му се спи. Градските разходки бяха низ от тичане без дисциплина, трудна организация с храненето и много желание за игра с играчки в стаята. Само плажовете се получаваха по-добре. Ако се храни недисциплинирано (което няма как да знаеш отсега), сядането в ресторант или закусвалня ще е тегаво. 

Между другото, това с трудното разхождане в град го преживяхме и на 2,8 г в Сингапур това лято.
Силно препоръчвам да пробваш детето в непознат мегаполис извън Германия с много пешеходен трафик и да знаете какво да предвидите, за да извлечете максимума от пътешествието. Лондон, Париж, Милано, Барселона...

Ако те притеснява, че ще нарушите местни порядки с буйно бебе в Япония - сто на сто ще ги нарушиш. В Сингапур децата бяха невероятно дисциплинирани, сигурен съм, че и в Япония е така. Ама вие сте немски възпитаници, може и при вас да е Ordnung muss sein 😉

Ако не ви се мъкне количка или струва много пари, сигурно ще има такава под наем за поносима цена. В Сингапур имаше цели 3 реномирани фирми плюс апове за шеринг! Според мене количката ще ви е много полезна.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Венелин каза:

не съм бил в Япония с дете и съм бил само 2 дни в Токио и Камакура, но ще споделя идеи.

Моето дете е рожба на пандемията и родителски мързел, та така и не свикна на ежедневна разходка навън, сега е на 3 и малко.

 

Най-тежкият период за пътуване беше между 1,5 и 2 годинки, когато бяхме в Източна Сицилия, Милано, Солун, Созопол, Несебър, зоокът Алис до Перник... Достатъчно активно, за да не може да кисне в количка като багаж, но достатъчно "неразвито", че да не му е интересно нищо конкретно навън. Трудно стоеше и в слинг, ако не му се спи. Градските разходки бяха низ от тичане без дисциплина, трудна организация с храненето и много желание за игра с играчки в стаята. Само плажовете се получаваха по-добре. Ако се храни недисциплинирано (което няма как да знаеш отсега), сядането в ресторант или закусвалня ще е тегаво. 

Между другото, това с трудното разхождане в град го преживяхме и на 2,8 г в Сингапур това лято.
Силно препоръчвам да пробваш детето в непознат мегаполис извън Германия с много пешеходен трафик и да знаете какво да предвидите, за да извлечете максимума от пътешествието. Лондон, Париж, Милано, Барселона...

Ако те притеснява, че ще нарушите местни порядки с буйно бебе в Япония - сто на сто ще ги нарушиш. В Сингапур децата бяха невероятно дисциплинирани, сигурен съм, че и в Япония е така. Ама вие сте немски възпитаници, може и при вас да е Ordnung muss sein 😉

Ако не ви се мъкне количка или струва много пари, сигурно ще има такава под наем за поносима цена. В Сингапур имаше цели 3 реномирани фирми плюс апове за шеринг! Според мене количката ще ви е много полезна.

Благодаря ти много за мнението - донякъде моите притеснения се припокриват с твоя опит. За щастие, жена ми е пълна моя противоположност по отношение на (поне за мен безсмислените) разходки из градчето ни и всеки ден се разхожда с малкия 2 часа сутрин и 2 следобед. Той до преди няколко седмици се изнервяше, ако не излезе навън на разходка. Сега вече малко повечко се заиграва и вкъщи. Обаче мрази количката и се вози само в слинга. Ама всичко това по никакъв начин не може да ми покаже как ще е след 9 месеца, когато ще е на 19 месеца, т.е. двойно по-голям. Та май ще рискуваме и каквото-такова. Като имаме повечко дни , ще намерим за всеки по нещо. Ясно е, че няма да видим всеки храм и ще е по-бавно. Такъв ни е опитът и от Египет - във всеки храм, а и на пирамидите, той трябваше да си поиграе малко, да хапне пясък и буболечки и да изследва околностите.

Връзка към мнение

За държавата по дестинация не мога да дам коментар, за съжаление нашето пътуване не се осъществи поради пандемията, но като препоръка/мнение за пътуването с малко дете може да обмислите взимането на тротинетка. Има модели със седалка, предвид възрастта към датата на пътуване и ако детето ви е по-дейно, тротинетката ще го забавлява и ще ви даде възможност да се насладите на пътуването. Лесно се слага в количката и не заема толкова много място (приемам, че ще сте с чекиран багаж). Разбира се следва да имате малко по-завишено внимание относно движението, но според мен си струва.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 41 минути , DryGuy каза:

За държавата по дестинация не мога да дам коментар, за съжаление нашето пътуване не се осъществи поради пандемията, но като препоръка/мнение за пътуването с малко дете може да обмислите взимането на тротинетка. Има модели със седалка, предвид възрастта към датата на пътуване и ако детето ви е по-дейно, тротинетката ще го забавлява и ще ви даде възможност да се насладите на пътуването. Лесно се слага в количката и не заема толкова много място (приемам, че ще сте с чекиран багаж). Разбира се следва да имате малко по-завишено внимание относно движението, но според мен си струва.

за Япония силно не препоръчвам тротинетка. Моят син започна да кара точно такава две седмици след като проходи и на 1,5 г беше пълно камикадзе, но реално управляваше перфектно, ръбчета, дупки, всичко се оправяше. Даже се пускаше по еднометровите рампи на скейтърите в София. Обаче да си камикадзе в парк в София е ок, в Сиракуза номерът горе-долу минаваше, в Солун вече беше дразнещо за околните. Мисля, че в Япония ще получат удар, ако видят хлапе да лети срещу тях в тълпата и в последния момент да кривне, за да избегне удара. И така всеки 15 секунди.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Венелин каза:

за Япония силно не препоръчвам тротинетка. Моят син започна да кара точно такава две седмици след като проходи и на 1,5 г беше пълно камикадзе, но реално управляваше перфектно, ръбчета, дупки, всичко се оправяше. Даже се пускаше по еднометровите рампи на скейтърите в София. Обаче да си камикадзе в парк в София е ок, в Сиракуза номерът горе-долу минаваше, в Солун вече беше дразнещо за околните. Мисля, че в Япония ще получат удар, ако видят хлапе да лети срещу тях в тълпата и в последния момент да кривне, за да избегне удара. И така всеки 15 секунди.

Това изглежда е през призмата на личния ви опит. Вярвам, че @ivailo_radev ще има възможност да прецени характера и настроенията на собственото си дете при наближаване на пътуването. С моите две деца не съм имал никога проблем, независимо от възрастта, на която са били, и държавата която сме посещавали.

Връзка към мнение

 

преди 1 час, ivailo_radev каза:

Обаче мрази количката и се вози само в слинга.... Такъв ни е опитът и от Египет - във всеки храм, а и на пирамидите, той трябваше да си поиграе малко, да хапне пясък и буболечки и да изследва околностите.

А не може ли да сложите малко пясък и бубулечки в количката? 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Извинявай, приятел, видях темата ти преди време и...се отплеснах без да напиша мнение. Коригирам се.

 

Япония е една от най-хубавите страни за посещение с деца. Тя е една от най-хубавите страни - точка 🙂 но за деца - особенно. Навсякъде е чисто, тъй щото лазенето и търкалянето да не те хвърлят в ужас, има чисти и добре оборудвани тоалетни навсякъде, детски площадки, паркове и музеи за деца - в изобилие.
Спасението на всеки родител - Department sores - налични около всички по-големи гари и централни локации, те са нещо като луксозен ЦУМ (извинявай, ако се разминаваме поколенчески и това нищо не ти говори 🙂 ) в който има специални бебешки кътове (baby room) в които има всичко - гореща филтрирана вода, микровълнова, дъски за преобуване, мокри кърпички, стаи за кърмачки...све! Има и бебешки кътове до тях където да се позабавляват най-малките катерейки се и лазейки безопасно. От конвиниенс стор през дръг стор та до най-големите молове можеш да купиш бебешка храна във всякакви разфасовки - от пюрета в бурканчета, вакуумчета, тубички, до готови менюта, сокове, дехидратирани храни и т.н. Не се налага да мъкнеш огромни торби с "бойна готовност" - лигавник, два памперса, лъжичка и шише и кат дрехи за преобличане и си готов за цял ден скиторене.

За да му е комфортно на малкото човече предвиждайте по един парк на ден и слагайте по някое специално детско увеселение в програмата за баланс. Например Anpanman museum Kobe - подобни има много и навсякъде, а като напишеш в гугъл "какво да правим с деца едикъдеси" и ти излизат сумати идеи за всеки град, информация има много. Ето една Kidzania в Токио (има и на други места) - в сряда много от атракциите се провеждат на английски (не че на вашата възраст езикът е от значение, де, те са полиглоти тогава).

Относно количката - хубаво е да имате лек и много лесно сгъващ се модел, един чадър би свършил идеална работа, най-вече за летища и подобни. Из градовете може и само с кенгуру да сте. Във всичките магазини има много удобни колички в които да сложиш малчо да поспи докато са ти свободни ръцете, на много от забележителностите можеш да вземеш количка за бебето на входа (както и инвалидни колички) , в много ресторанти има сепарета с удобни седалки на които да се поспи докато мам и тате хапват и отмарят. В същото време придвижването с кенгуру е много лесно и из огромните гари и в пълните влакове. По гарите - оглеждайте се за табели за асансьори. Има навсякъде, но понякога се налага да ги потърсиш - не са точно на мястото на което си слязъл защото гарите са огромни. Дори да излезете с количка - препоръчвам да я сгънете и ползвате слинг/кенгуру за самото придвижване из гари и влакове.

Не знам колко сте активни и мобилни, но trunki са добър вариант и не лоша инвестиция за дете на магеланци. Могат да се ползват и до по-голяма възраст.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 9 часа, samuraika каза:

Извинявай, приятел, видях темата ти преди време и...се отплеснах без да напиша мнение. Коригирам се.

 

Япония е една от най-хубавите страни за посещение с деца. Тя е една от най-хубавите страни - точка 🙂 но за деца - особенно. Навсякъде е чисто, тъй щото лазенето и търкалянето да не те хвърлят в ужас, има чисти и добре оборудвани тоалетни навсякъде, детски площадки, паркове и музеи за деца - в изобилие.
Спасението на всеки родител - Department sores - налични около всички по-големи гари и централни локации, те са нещо като луксозен ЦУМ (извинявай, ако се разминаваме поколенчески и това нищо не ти говори 🙂 ) в който има специални бебешки кътове (baby room) в които има всичко - гореща филтрирана вода, микровълнова, дъски за преобуване, мокри кърпички, стаи за кърмачки...све! Има и бебешки кътове до тях където да се позабавляват най-малките катерейки се и лазейки безопасно. От конвиниенс стор през дръг стор та до най-големите молове можеш да купиш бебешка храна във всякакви разфасовки - от пюрета в бурканчета, вакуумчета, тубички, до готови менюта, сокове, дехидратирани храни и т.н. Не се налага да мъкнеш огромни торби с "бойна готовност" - лигавник, два памперса, лъжичка и шише и кат дрехи за преобличане и си готов за цял ден скиторене.

За да му е комфортно на малкото човече предвиждайте по един парк на ден и слагайте по някое специално детско увеселение в програмата за баланс. Например Anpanman museum Kobe - подобни има много и навсякъде, а като напишеш в гугъл "какво да правим с деца едикъдеси" и ти излизат сумати идеи за всеки град, информация има много. Ето една Kidzania в Токио (има и на други места) - в сряда много от атракциите се провеждат на английски (не че на вашата възраст езикът е от значение, де, те са полиглоти тогава).

Относно количката - хубаво е да имате лек и много лесно сгъващ се модел, един чадър би свършил идеална работа, най-вече за летища и подобни. Из градовете може и само с кенгуру да сте. Във всичките магазини има много удобни колички в които да сложиш малчо да поспи докато са ти свободни ръцете, на много от забележителностите можеш да вземеш количка за бебето на входа (както и инвалидни колички) , в много ресторанти има сепарета с удобни седалки на които да се поспи докато мам и тате хапват и отмарят. В същото време придвижването с кенгуру е много лесно и из огромните гари и в пълните влакове. По гарите - оглеждайте се за табели за асансьори. Има навсякъде, но понякога се налага да ги потърсиш - не са точно на мястото на което си слязъл защото гарите са огромни. Дори да излезете с количка - препоръчвам да я сгънете и ползвате слинг/кенгуру за самото придвижване из гари и влакове.

Не знам колко сте активни и мобилни, но trunki са добър вариант и не лоша инвестиция за дете на магеланци. Могат да се ползват и до по-голяма възраст.

Благодаря ти много за информацията. Макар че каквото и да беше казала, билетите за края на октомври и началото на ноември са взети.

Оказа се, че нашето хлапе навсякъде се чувства добре, а което е също важно - ние се оказахме доста спокойни родители. Та то е лазило по доста мръсни детски площадки в Неапол вече, по камъните около Пирамидите в Кайро и не се трогнахме :)

Запазили сме и хотели с едни направо огромни за Япония стаи - по 22-25 кв.м. и собствени кухненски боксчета и сега и с твоите съвети ще стане съвсем чудно.

Противно на първия план, който имах в началото на пандемията, този път ще си отделим 14 дни, като нощувките ще са ни само в Токио и Киото и ще кацаме в Токио (за съжаление Нарита) и ще излизаме от Осака. 

Количката ни е много лека и компактна, взехме я за пътуване специално и се събираше в мястото за ръчен багаж на италианските влакове. А за програмата действаме точно както и ти предлагаш- за всекиго по нещо. Нещо за възрастни, детска площадка, парк, нещо за възрастни. В Неапол работеше перфектно и детето гък не каза.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Иво, преди два-три часа се върнах от Рим/ Токио.

Ако човек има време само за един град в Япония, то този град е определено Киото. Киото има всичко от Япония. Токио е лудницата, подобно на Осака, но пък Осака си има своя чар и е много кулинарна дестинация.

Бих те предупредил преди всичко за техния транспорт. Не се опитвай да им разбереш транспортната система, защото за това са нужни няколко години на място и накрая сигурно дават диплома. По-сложна система не съм виждал, а и не е никак, ама никак френдли към туристите. Защо не е френдли - гарите са като лабиринти и навигацията в тях е не само трудна, а често неприятна, защото без помощ от японче, няма намиране на мястото, от където тръгва твоето влакче или пък няма ясно означен изхода. Там забравяш за германските гари и ясното означение на големите табла. Няма табла. Влакът си го намираш сам. Ако можеш. Ако не можеш, трябва да питаш, а японците не говорят много английски. За сметка на това обаче са много услужливи, помагат и няма да те оставят, докато не са ти помогнали. Хората са много ОК – спокойни са, отзивчиви, добронамерени. Те са добри хора като цяло.  

Освен това към закупуването на какъвто и да е пас трябва да се подхожда съвсем внимателно. Аз лично се опитах дълго време да разбера нещата и да ги поставя на логична за мен основа, за да преценя как да постъпя. Накрая си казах: "Майната ви на сложната система! Аз страната ли ще ви разглеждам, или ще ви изучавам траспортната система?!“ Тази система включва държавни + няколко различни фирми, които оперират по различни маршрути. Всеки си иска отделен билет. Тоест - ако някой си мисли, че JR пасът е решение на всички проблеми във връзка с транспорта, седи на съвсем погрешна пейка. От друга страна, ако си с JR пас ще трябва да му станеш "роб", защото всичките ти маршрути ще са подчинени на тези линии, а не тези, които са най-удобни за определена дестинация. Получава се така, че не пасът ти служи, а ти му служиш. Аз затова се отказах от пас и добре направих. За 2 седмици не съм изхарчил повече от 150 евро за транспорт, като съм си плащал за всеки влак/, който ми е необходим и най-удобен, за да стигна до моята дестинация. Ако някой смята да обикаля повече градове, то JR пас може да има смисъл, но честно казано, аз не разбирам как за 7 дни ще си избиеш около 230-240 евро, като всъщност не е разумно всеки ден да си в различен град. За Киото си трябват поне 3-4 дни, Осака 1-2 дни, Токио – 2-3 дни, Нара – 1 ден. И общо взето така са отишли едни 10-12 дни. В рамките на 1 седмица колко града ще обикаляш, че да си заслужава пас?! Докато си в градовете, не ти е необходим JR пас, защото например за метрото в Токио ти е необходим друг билет, за монорейла към остров Одайба – друг билет, за разходка по реката – друг билет. Единия ден си купих дневна карта с мисълта за дневния тикет в Германия. Да, но не! Чудех се как да го ползвам, т.к. целите ми се достигаха с различни влакчета, които си искаха отделни билети. От друга страна пък, билетите за метро са по 1 евро, което прави всички други сметки излишни, като се има предвид например, че в Германия единичен билет ти е 3-4 евро. Отделих умишлено повече внимание в този пост на транспорта, защото именно той е различният от познатото ни в Европа. Другите неща са сходни.

Хотелите в Япония според мен са далеч по-евтини от тези в Европа. Аз съм направо изумен как мога да спя в 3-звезден хотел в центъра на Киото за 57 лева на вечер. В Нара пак 3-звезден хотел ми струваше по 50 лева на вечер. За сравнение цената на 3-звезден хотел в Германия, не пада под 100 евро!!! В Рим хостелите за почват от близо 100 евро. По-скоро трябва да посоча, че тези цени ме изумяват, а не тези в Япония. Цените в Япония на храната – като цяло са изгодни. За 5-6-7 евро може да ядеш добре. В Европа стигат за дюнер и кола. Входните такси на повечето забележителности са съвсем приемливи, а не като едни 15-20 евро за музей в Европа. Изобщо - в Япония получаваш повече за парите си от Европа. Накъде отива старата ни прашна Европа?!?

Тоалетни в Япония има навсякъде и са безплатни, което си е удобно. Гарите им са като основни сборни пунктове – там има всичко: транспорт, магазини, аптеки, храна и т.н.

Не можах да се стърпя просто да не ти нахвърлям някое инфо. Всичко ми е съвсем прясно в главата. Ако те интересува нещо, може да питаш. 🙂 

Малко като отлежат впечатленията ми ще напиша и пътепис. 

  • Харесвам 15
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.