Прескочи до съдържание

Скитане по време на католическия Великден (9-13 април)


Препоръчани мнения

Предвид какво става по Великден тук (

 и

все си мисля, че трябва да са го взели от европейските си корени. Трябва да се проучи. За Андалусия знам, ама там е страшна тарапана, все трябва да има някое малко градче, където туристите да не са повече от местните.

Аз тия неща ги снимах преди 10 години и бяхме само двама фотографи, сигурно аз бях единствения чужденец... Сега не знам как е

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 41 минути , Lindt каза:

Всички ядат агнешко на Великден. Проверих традиционното меню в поне 10 държави миналата година, но ме домързя да разбера защо. 

https://www.viapontika.com/index.php?page=article&article=35887

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , giafil каза:

Преди време на скучен празник с религиозен филм по телевизията, си бях отговорила на въпроса точно така. Но май никъде не се натъкнах на информация дали са ги изяли тези агнета или просто са изклали добитъка преди да тръгнат, защото не са можели да го вземат с тях.

В статията пише, че е трябвало да пируват и вече очакваме празнична трапеза, ама ситуацията не предполага да са разпънали софрите мигове, преди да ги изгонят. Трябва ми някой по-религиозен или с фотографска памет, който да цитира библията 🙂

Връзка към мнение
преди 18 часа, Lindt каза:

Всички ядат агнешко на Великден. Проверих традиционното меню в поне 10 държави миналата година, но ме домързя да разбера защо. 

Свързано е с еврейската Пасха. Празникът Пасха е в памет на избавлението на евреите от египетско робство. Думата „песах“ означава „отминаването“ на ангела на смъртта покрай вратите на еврейските домове, които били белязани с жертвената кръв на агне и убивал първородните синове на другите семейства. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Заповядай в Малта. Полети от Лондон - бол. Ако времето не си направи лоша шега с нас, би трябвало да е вече топло 🙂 и нищо, че и тук е Великден, те малтийците отиват да празнуват в други страни и не става тарапана.

Връзка към мнение
преди 3 часа, Алекс каза:

Заповядай в Малта. Полети от Лондон - бол. Ако времето не си направи лоша шега с нас, би трябвало да е вече топло 🙂 и нищо, че и тук е Великден, те малтийците отиват да празнуват в други страни и не става тарапана.

Би ли споделила как украсяват в Малта за Великден? Върти ми се една такава идея.

Връзка към мнение

Рейни, още един глас за Турция.  Може и да не  е Кападокия.  Егейска Турция е прекрасна, а Каш ме остави без думи. От Каш за минути си до Кастелоризо. За турската кухня няма да говоря, тя сама говори за себе си:)

 

 

Връзка към мнение
преди 7 часа, slujitel каза:

Би ли споделила как украсяват в Малта за Великден? Върти ми се една такава идея.

Украсяват както, когато някой град има феста - слагат светлинки, изкарват църковни статуи, вътре обличат църквата обикновено в червено. Има оркестър. Не съм сигурна обаче дали е във всеки град, тъй като обикновено празнуваме извън Малта. Зная, че малтийците също ходят на църква вечерта. В четвъртък вечер всяка година има good Friday walk - вървиш пеша почти от единия край на острова до другия през нощта. Мисля че започваше към 10 вечерта и приключва към 5,6 сутринта. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 7 часа, slujitel каза:

Би ли споделила как украсяват в Малта за Великден? Върти ми се една такава идея.

https://www.maltainfoguide.com/good-friday-processions-malta.html

 

Ето тук има малко инфо на база миналогодишна информация. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 20 часа, Алекс каза:

Заповядай в Малта. Полети от Лондон - бол. Ако времето не си направи лоша шега с нас, би трябвало да е вече топло 🙂 и нищо, че и тук е Великден, те малтийците отиват да празнуват в други страни и не става тарапана.

Благодаря ти! Малта ми беше първото истинско Великденско скитане... 😊 Вероятно не бях си подбрала добре отсядането и планирането, защото островът ми беше сериозно разочарование. Процесията беше впечатляваща, обаче 🙂 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
На 28.11.2019 г. в 9:56, Гост каза:

Прав си! Ще го направя и ще споделя резултата. Благодаря! 

Не знам реши ли нещо за Великден и дали се абонира за търсачката, но сега излезе друг сайт със същата функционалност, засега безплатно.

https://seatspy.com/

Избираш where can I go и ти дава всички възможности за твоите дати. Според мене е адски полезен, дори да не ти свърши работа точно за този период.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 5 часа, neuromancer каза:

Не знам реши ли нещо за Великден и дали се абонира за търсачката, но сега излезе друг сайт със същата функционалност, засега безплатно.

https://seatspy.com/

Избираш where can I go и ти дава всички възможности за твоите дати. Според мене е адски полезен, дори да не ти свърши работа точно за този период.

Нищо не реших 😞 

 

Абонирах се за онази, обаче 🙂 Не че съм я използвала, защото похарчих всичките си мили за намаление на билет за Намибия. Сега гледам пак са се посъбрали. Ще надникна.

 

Благодаря!

Връзка към мнение

Рейни, Хърватия, Словения? Аз се отказах от Плитвичките езера и прочие с колата и децата, белкем друг навия, е, може и да си била вече, де. България си е добра идея, по нашия Великден за 1 път от 5 години смятам да сме тук - Враца, Магурата, Леденика, Белоградчик (били сме), Видин, Венеца (не сме били). При късмет времето може да е подходящо пък да покорил някой връх, да затвърдиш формата от Патагония... 

Връзка към мнение
преди 6 минути , luba_rizova каза:

Хърватия, Словения? Аз се отказах от Плитвичките езера и прочие с колата и децата, белкем друг навия, е, може и да си била вече, де. 

Хърватска - била съм по крайбрежието преди време; Словения - месец април, и то началото, ще си е доста сурово. 

 

преди 6 минути , luba_rizova каза:

България си е добра идея, по нашия Великден за 1 път от 5 години смятам да сме тук - Враца, Магурата, Леденика, Белоградчик (били сме), Видин, Венеца (не сме били). При късмет времето може да е подходящо пък да покорил някой връх, да затвърдиш формата от Патагония... 

Като си дойда в България, върховете, които постигам, обикновено са от маса на маса :laugh:

 

Благодаря ти! 

Връзка към мнение
преди 1 минута , ДиянаВ каза:

Аз за Великден избрах "суровата" Словения пред пуфкавите козунаци 😂

Аз козунаци не правя, нито съм изкушена от тях, за разлика от други неща 😉 А за Словения имах предвид планините им. Април и май месец не са добри месеци за скитане в планини 🙂 Чудесен избор си направила! 

Връзка към мнение

И аз не правя козунаци, но купувам и консумирам. Вземам едни със стафиди, локумче, бадеми ... мммм😋. Тъкмо се оттървах от пораженията на коледните сарми, баници и тиквеници😁. Няма да рискувам с оставане по Великден вкъщи, а времето ... каквото, такова. Ще разчитам на Тръмп за повечко слънце и суша 😂. След като в една друга тема видяхме, че в Исландия няма сняг през февруари ... всичко е възможно🙂

  • Смея се 3
Връзка към мнение

От години великден е запазен за козунаците при мен. Какво да се прави съдба и професия.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 44 минути , Йосиф Милчов каза:

От години великден е запазен за козунаците при мен. Какво да се прави съдба и професия.

Ами като нямаш право да ни дадеш по един код, поне по един козунак подсигури. Пък ние ще си го платим.😋

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 45 минути , Йосиф Милчов каза:

От години великден е запазен за козунаците при мен. Какво да се прави съдба и професия.

Е, това е супер! Аз, където и да йдоя, прав козунаци преди Великден, та така и така не избягвам хитро от пораженията като @ДиянаВ. Обаче, все се случва последните години преди и след Великден да съм на диета, та си го слагам в чийт дните и туй то. А @Гост не я  мисля много много, все ще измисли нещо да не е капО. Chanel islands? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 37 минути , luba_rizova каза:

Chanel islands? 

Умно момиче! Мислех го наистина... 

 

Единствената "опасност" е времето - началото на Април е много неспокойно морето, но определено не се впрягам за това. Явно само като иде реч за самолети, автосугестията ми за отложени и закъснели полети се представя блестящо 😄

 

Тези дни ще си събера мозъка и ще помисля по въпроса. Патагония и работата изместиха изцяло фокуса за Великден.За втора година нямам планове. Колко нетипично  🙂 

Връзка към мнение
преди 4 минути , Гост каза:

Умно момиче! Мислех го наистина... 

 

Единствената "опасност" е времето - началото на Април е много неспокойно морето 😄

 

@Гост,а как е положението към края на Април?И кои са подходящите месеци за посещение на тези острови,извън юли и август?

 

П.П.Извинявай,че ти оклепвам темата 🙂с мои въпроси,ама все го отлагам това пътуване и днес станах с идеята точно за април да проверя възможностите за транспорт в района.

Връзка към мнение
преди 1 минута , iMari каза:

@Гост,а как е положението към края на Април?И кои са подходящите месеци за посещение на тези острови,извън юли и август?

 

П.П.Извинявай,че ти оклепвам темата 🙂с мои въпроси,ама все го отлагам това пътуване и днес станах с идеята точно за април да проверя възможностите за транспорт в района.

Клепай колкото искаш  🙂 Много е деликатно времето там, не смея да давам прогнози. Аз определено бих го оставила за топло време. Причината да го включа като опция за Великден е, че мога да взема нощен ферибот - до Франция, или дневен - до островите, буквално в последния момент, което не е валидно за теб. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.