Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Не се чудете толкова че искат тест предварително, моите впечатления (засега само от четене) са, че това е общия метод на действие, а нашия метод да пускат без тест, а после да си правиш на място е рядко удобство. И да, точно авиокомпаниите колят и бесят и проверяват още на бординга...

И ако излезе положителен си седиш на гъза и чакаш да ти мине... 

Лаборатории навсякъде има, в Бразилия има даже на летище Гуарульос с резултат за 3 часа, ако толкова не си намерил преди това. Цената е съвсем отделен въпрос.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Знаех си, че пак ще стане мазало с вируса, но не очаквах да е толкова скоро. Няма как няколко държави в Европа да са с рязко нарастващ брой случаи, а останалите да си останат в зелени краски. Явно вируса си има свой ход и не се влияе толкова от температурите, колкото на нас ни се иска. Европа не е достатъчно ваксинирана, за да разчита на това. Пътувайте, докато можете.

 

Жалко, че гърците не успяха да се справят, въпреки мерките. Но и никой не ги спазва. На Корфу почти не се носят маски, нито от гърци, нито от чужденци, плажовете са фраш, минимална дистанция, междуградските автобуси са заети на 100%.

А нашите независимо от кое правителство, партия или завера са, гледат и преписват от Западна Европа, обикновено със закъснение. Този път са решили да избързат, но и аз очаквам заповедта да бъде коригирана скоро.

 

Нали правилно разбирам, че от оранж държава като Гърция може да се прибираме със сертификат, без тест, но с възможност да ни изследват на пристигане в БГ?

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 5 минути , iMari каза:

 

Нали правилно разбирам, че от оранж държава като Гърция може да се прибираме със сертификат, без тест, но с възможност да ни изследват на пристигане в БГ?

така е, да

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 29 минути , iMari каза:

Пътувайте, докато можете.

Моята философия това лято 🙂 

 

А за заповедта нямам думи. Точно обратното на заявената политика. Нали идеята е да улесняваме пътуването поне в ЕС и да насърчаваме ваксинацията. Е тази заповед като че ли има за цел да постигне възможно най-противоположния ефект. Какво правят Испания и Кипър в една група с Русия? Защо не се признава европейски сертификат за завършена ваксинация поне при влизане от всички страни от ЕС? Напълно неразбираемо е. Капка здрав разум няма.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение

Потвърждавам в тази тема информацията на @master_of_germs

преди 6 часа, master_of_germs каза:

 Нищо друго не са ни искали в събота на летище Катания. Мобилна бордова карта си важеше. Но на паспортния контрол преди гейтовете за извън шенген може да стане сериозна опашка, ако се струпат полети за Румъния. Явно за там се иска да се показва документация предварително. Имаше един полет за Бакъу малко преди нашия и се стреснах. Ама нали нашият закъсня, изчакахме момента, когато тая опашка премина, а още не бяха обявили гейта за полета до Букурещ на blue air. Все си мисля, че в делничен ден летище Катания няма да е чааак толкова натоварено, колкото през летен уикенд.

Иначе полетът беше пълен на не повече от 2/3.

В момента съм на гейта за София. На летище Катания, ако нямаш чекиран багаж, не минаваш през гише. Няма бележчици, документи и други ковид условия. Лична карта и мобилна бордова карта и това е само.

Иначе пак имаше голяма опашка на паспортния контрол. Заедно с полет на Блу еър за Букурещ сме. Явно такъв е стилът на работа тук. Опашката свършва, когато наближи полета.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 12 минути , Aureliano каза:

Моята философия това лято 🙂 

 

А за заповедта нямам думи. Точно обратното на заявената политика. Нали идеята е да улесняваме пътуването поне в ЕС и да насърчаваме ваксинацията.

Да но при положение, че един ваксиниран е възможно да пренася то е нормално да искат и за тях ПСР, някак не ми се вижда нормално за ваксиниран, който може да пренася да пътува свободно, а останалите не...тази ваксина си е само за тебе си за спокойсвтие

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 2 минути , Ivko каза:

Да но при положение, че един ваксиниран е възможно да пренася то е нормално да искат и за тях ПСР, някак не ми се вижда нормално за ваксиниран, който може да пренася да пътува свободно, а останалите не...тази ваксина си е само за тебе си за спокойсвтие

Това, че ваксиниран пренася толкова колкото неваксиниран е някакъв широко разпространен мит и то май само в България. То си личи де. Изследванията показват, че ако изобщо пренасят, то ваксинираните го правят в значително по-малък размер. Но това е друга дискусия, в която хич не искам да влизам. Заповедта в частта й за Испания и Кипър е меко казано разочароваща.

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Ivko успя ли да разшифроваш как се пропуска полето във сайта на his BG за референтния номер . Питам за дъщеря ми,която е на 10 г и ще трябва да и правим антигенен тест за Италия ,дали трябва да е качен през his.bg или само на хартия?

Връзка към мнение
преди 1 минута , moli84 каза:

@Ivko успя ли да разшифроваш как се пропуска полето във сайта на his BG за референтния номер . Питам за дъщеря ми,която е на 10 г и ще трябва да и правим антигенен тест за Италия ,дали трябва да е качен през his.bg или само на хартия?

Ами до колкото разбрах този номер ти го дават или си го искаш от лабораторията и тестовете имат такъв номер и май вече хартиени носители няма да се приемат ами единсвено приложението и QR кода, който ти генерира. Ако греша някой да каже.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

в групата за Кулата Промахон пишат, че лабораториите към държавните болници ги качват тестовете в his.bg, съответно дават НРН и може да се сваля сертификат, частните лаборатории все още не го правят

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 26 минути , Aureliano каза:

Това, че ваксиниран пренася толкова колкото неваксиниран е някакъв широко разпространен мит и то май само в България. То си личи де. Изследванията показват, че ако изобщо пренасят, то ваксинираните го правят в значително по-малък размер. Но това е друга дискусия, в която хич не искам да влизам. Заповедта в частта й за Испания и Кипър е меко казано разочароваща.

Изобщо не съм съгласна с това!В града в който живея делта варианта е засечен при напълно ваксинирано семейство. И имаше статия в местния вестник от сорта на ама защо се е случило след като били защитени?Аз съм на мнение, че всеки може да се зарази независимо дали е ваксиниран или не,а вече как ще го прекараш зависи от имунитета ти!

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Здравейте,

Да споделя нова информация от РЗИ София. След сутрешните ми разговори с тях и МЗ, един от служителите на РЗИ каза, че и те са объркани и че чакат разяснения от МЗ на новата заповед.

В късния след обед говорих с един от двата телефона за Ковид на РЗИ София и там разговарях с жената, която май беше и сутринта, защото се сети за казуса / макар, че всички са с този казус днес 😄 /.

Тя отговори на двата ми въпроса - Да, задължително е и ваксинираните пътници да имат ПСР направен до 72 часа преди влизане в страната от въпросните три държави.

В хипотезата на - ваксиниран пътник, български гражданин, пристигнал в България без ПСР тест, са получили писмени указания от МЗ да се процедира по следния начин: - лицето се поставя под 10 дневна карантина, като се дава възможност до 24 часа от влизането в страна на българския гражданин да си направи ПСР тест или бърз тест. Препредавам думите и дословно.

На мой въпрос дали това ще бъде допълнено във въпросната втора заповед, тя каза че не знае, защото не ги пишат те и че те имат тези писмени разяснения.

 

П.С. Предупреди ме, че всяка седмица ще се променят цветовете на държавите, според обстановката и че трябва да се следи постоянно тази информация. Каза, че са обещали от МЗ в понеделник да издават промените и от вторник срещу сряда да влизат, но каза че това зависи от тях. Извънредната промяна сега с Кипър, Испания и Русия била защото там обстановката била много динамична.

 

Отново РЗИ ще коли и беси на вход в страната. А как се насърчава така ваксинация, това не искам да коментирам за страната с най-малко ваксинирани в Европа. Евала Стойчо, евала Кацаров, просто нищо ново, същото и по много от старото.

 

Обобщавам с една дума - пътуване по време на Ковид - лято 2021 - Европа въведе зелен цифров сертификат за по-улеснено пътуване между държавите членки! 😄 😄 😄

  • Харесвам 27
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, agenta каза:

Здравейте,

Да споделя нова информация от РЗИ София. След сутрешните ми разговори с тях и МЗ, един от служителите на РЗИ каза, че и те са объркани и че чакат разяснения от МЗ на новата заповед.

 

В хипотезата на - ваксиниран пътник, български гражданин, пристигнал в България без ПСР тест, са получили писмени указания от МЗ да се процедира по следния начин: - лицето се поставя под 10 дневна карантина, като се дава възможност до 24 часа от влизането в страна на българския гражданин да си направи ПСР тест или бърз тест. Препредавам думите и дословно.

На мой въпрос дали това ще бъде допълнено във въпросната втора заповед, тя каза че не знае, защото не ги пишат те и че те имат тези писмени разяснения.

 

 

  Интересно, ако не си ваксиниран дали можеш да попаднеш в  - "лицето се поставя под 10 дневна карантина, като се дава възможност до 24 часа от влизането в страна на българския гражданин да си направи ПСР тест или бърз тест.

Може ли телефон за връзка с тази инстанция, много ми е важно да се опитам да разбера.

Връзка към мнение

Здравейте! В Сърбия мога ли от България да вляза без тест/ваксина т.н. и след това да вляза в Румъния отново без сертификат/тестове? Целта ми е да стигна Тимишоара, като мисля да мина Нови Сад - Тимишоара, един вид транзит през Сърбия. Не съм гледала там пункта работи ли всъщност, но ще проверя. 😁 Поправка, даже като гледам май не трябва да се стига Нови Сад изобщо, значи директно гоня София - Тимишоара през Сърбия.

Връзка към мнение

Аз влязох, но от Гърция, без никакъв проблем. Както вече написах в другата тема, буквално прелетяхме през сухопътната ни граница. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Моника каза:

Здравейте! В Сърбия мога ли от България да вляза без тест/ваксина т.н. и след това да вляза в Румъния отново без сертификат/тестове? Целта ми е да стигна Тимишоара, като мисля да мина Нови Сад - Тимишоара, един вид транзит през Сърбия. Не съм гледала там пункта работи ли всъщност, но ще проверя. 😁 Поправка, даже като гледам май не трябва да се стига Нови Сад изобщо, значи директно гоня София - Тимишоара през Сърбия.

Вероятно можещ,Ако пътуваш от София аз бих минал през Видин. Румънските пътища са перфектни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 19.05.2021 г. в 21:57, iraJon каза:

Имате ли информация дали може да се преминава от Кипър/Ларнака/ в Северен Кипър. Дали вече са отворени граничните пунктове?

Днес се видях с приятел,който живее в Ларнака.Да,може да се влиза с бърз тест,нищо че си ваксиниран.До 1-ви август бързите тестове в Кипър са безплатни,след това ще се плащат.Той живее на 500м от границата и ходи там да си зарежда колата,защото цената е наполовина.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 16 часа, Ivko каза:

Ами до колкото разбрах този номер ти го дават или си го искаш от лабораторията и тестовете имат такъв номер и май вече хартиени носители няма да се приемат ами единсвено приложението и QR кода, който ти генерира. Ако греша някой да каже.

Говорих с една лаборатория. Още докато си там и ти попълват данните ,те самите те регистрират в хис бг, получават цифров код,,с който се генерира qr code и съответно ти го дават ,ако го искаш.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Аз пък смятам ,че сега е прекрасно време за пътуване.Въпреки леките неудобства имаме редкия шанс  да се насладим без ордите британски ,руски и азиатски туристи. Кой знае дали някой път отново ще ни се случи.

  • Харесвам 16
Връзка към мнение
На 6.07.2021 г. в 10:01, jul каза:

Вчера имам мейл от уиз, че изискванията не се прилагат за български граждани. Обаче той е отпреди заповедта. 

Ако стане ясно на 8ми,че и за нас трябват пср, дори не съм сигурна, че може да се организираме с пср до полета на 9ти.

Чудничко.

@jul Може ли да споделите какво се случва , след като се приберете. Дано всичко е безпроблемно!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Преди малко разговаряхме с РЗИ и обясниха, че има два начина за влизане, конкретно от тези три държави: правиш си пср преди влизане в България или до 24ч. от влизането. Иди разбери сега на кой да се вярва, като всеки си говори различно. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.