Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

от тази статия нещо ми се струва, че от 9 юли Словакия няма да прилага третата опция от ЕС сертификата - за тест, а ще изисква 14-дневна карантина за неболедували и неваксирани, която може да се прекъсне при отрицателен PCR-тест най-рано на петия ден от пристигането

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не знам дали е много  по темата , но да споделя какво ни се случи като се настанявахме в Пилзен. Първият въпрос беше имаме ли сертификат?!? Обясних , че има спогодба между Чехия и България , но словашкото момиче продължи да настоява. Аз и отговорих , че сме от 4 дни тук и никой не ни е искал сертификат и ако обича да ни върне парите. След секунда ни даде ключовете от стаята. После се сетих , че не съм предплащал и слязох да платя , където получих и 5% отстъпка. След няколко дни ще докладвам , дали може да се влезе със собствен транспорт Чехия(Словакия и Унгария транзит)-Румъния(нощувка)-България свободно или ще намерим работа на @Eva eva

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

По повод радините вълнения за прибиране в България без тест, намирам това в приложението re-open Europe. Мисля, че така е напълно ясно и не подлежи на двусмислено тълкуване - 

Screenshot_20210703_192706_eu.europa.publications.reopeneu.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 2
Връзка към коментар

За Италия двама възрастни със сертификат и дете на 10 г ,трябва антигенен тест за детето нали. Попълнени 2 бр plf. Това ли е всичко. Чета за някакъв зелен сертификат ,трябва ли да се регистрирам за такъв. 

Връзка към коментар

Чудя се дали да правя тест преди връщането от Лисабон. Днес видях мобилни пунктове,където правят безплатно антигенни тестове. Жена от пункта ми каза,че  важат за полет.Давам линк,ако на някой му върши работа. Всеки ден са на различни места.https://www.lisboa.pt/agenda/municipio/detalhe/2108/testagem-massiva-gratuita-a-covid-19-1

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар

Ако предлагат безплатни антигенни тестове, не виждам защо да не си ги направи човек преди полет. Спестява време и нерви (и някой лев) при пристигане у нас и не се занимаваш с мейли за отпадане на карантина. Направихме си сутринта безплатен тест в Палермо и нямаме грижи по летищата.

Аз поне утре смятам да си слагам сутринта втората доза ваксина и вечерта да пътувам с нощен влак, вместо сега да вися на опашка пред лаборатория и да чакам кога РЗИ ще благоволи да ми прати мейл за отпадане на карантина.

Да речем, че аз имам къде да си правя безплатно тест и тук, та не ми е за спестените пари. Ама пак са си разправии.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
13 minutes ago, master_of_germs said:

Ако предлагат безплатни антигенни тестове, не виждам защо да не си ги направи човек преди полет. Спестява време и нерви (и някой лев) при пристигане у нас и не се занимаваш с мейли за отпадане на карантина. 

 

Quote

 

Страхът е да не излезе положителен , поне доколкото следя темата.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 14 минути , master_of_germs каза:

Ако предлагат безплатни антигенни тестове, не виждам защо да не си ги направи човек преди полет. Спестява време и нерви (и някой лев) при пристигане у нас и не се занимаваш с мейли за отпадане на карантина. Направихме си сутринта безплатен тест в Палермо и нямаме грижи по летищата.

Аз поне утре смятам да си слагам сутринта втората доза ваксина и вечерта да пътувам с нощен влак, вместо сега да вися на опашка пред лаборатория и да чакам кога РЗИ ще благоволи да ми прати мейл за отпадане на карантина.

Да речем, че аз имам къде да си правя безплатно тест и тук, та не ми е за спестените пари. Ама пак са си разправии.

 

А какво се случва,ако случайно излезе+,все пак има 0.4 процента математическа вероятност?

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 18 минути , master_of_germs каза:

Ако предлагат безплатни антигенни тестове, не виждам защо да не си ги направи човек преди полет. Спестява време и нерви (и някой лев) при пристигане у нас и не се занимаваш с мейли за отпадане на карантина. Направихме си сутринта безплатен тест в Палермо и нямаме грижи по летищата.

Аз поне утре смятам да си слагам сутринта втората доза ваксина и вечерта да пътувам с нощен влак, вместо сега да вися на опашка пред лаборатория и да чакам кога РЗИ ще благоволи да ми прати мейл за отпадане на карантина.

Да речем, че аз имам къде да си правя безплатно тест и тук, та не ми е за спестените пари. Ама пак са си разправии.

 

По повод РЗИ копирам текста, който получи моята дружка след прибирането ни от Сицилия след няколко опита да се свърже с тях за да й вдигнат карантината. Аз подобен мейл не получих, но "безстрашно" се самоосвободих в момента, в който пуснах мейл към РЗИ. Грешките в мейла няма да коментирам 🙂

 

 

From: pek17@srzi.bg <pek17@srzi.bg> 
Sent: Friday, July 2, 2021 8:27 AM
To: ..................................net>
Subject: карантина

 

Зравейте, 

 

Наложената карантина е отменена. В действащите разпоредби не е упоменатж задължение за обратен отговор при снемане на карантината.

 

 

С Уважение!

 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 17 минути , ivan69 каза:

А какво се случва,ако случайно излезе+,все пак има 0.4 процента математическа вероятност?

Не ми се мисли над този вариант 🙂 Даже и в Доминикана можеше да си направим безплатни тестове, но се отказахме. Ива специално ни уведоми, че ако цъфнем с положителен тест там, то няма как да се върнем с чартъра. 

Вероятно, ако в държава от ЕС се установи положителен тест, то законодателството там е възможно да е подобно на българското, тоест - задължителна карантина 10/14 дни.  За категоричен отговор е необходимо да се изследва съответната нормативна уредба, така общо няма как да се отговори.

Последния път като си правих застраховка забелязах, че има включени и суми за карантина и нов полет, точно за такива случаи. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 1 минута , Eva eva каза:

Последния път като си правих застраховка забелязах, че има включени и суми за карантина и нов полет, точно за такива случаи. 

Коя застраховка покрива това?

Връзка към коментар
преди 20 минути , Eva eva каза:

За карантината пише в общите условия.

За новия полет ми беше по-интересно. Иначе още АлександраКо каза за застраховка, поемаща карантината, но не знаех, че включва и обратния билет, което вече си е доста изгодно. Е, най-изгодно е да не се ползва въобще, но всичко се случва.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 3 часа, stanimir каза:

 

Страхът е да не излезе положителен , поне доколкото следя темата.

Да,точно заради вероятността за положителен резултат се чудя. Но пък ако Уизеър ми поискат тест при качване за България- пак лошо! Нямам застраховка ,която да ми покрие карантина в Португалия(грешка,че не съм запомнила за Алианц).

Връзка към коментар
преди 17 часа, master_of_germs каза:

Дотук добре, ама май още не сте излетели. Ние го чакаме в Катания, той още от София не е излетял 😉

Самолетът от Барселона е закъснял и всичко се обърка. ок 1.30 часа закъсняхме тотал. Полетът беше на 60-65 % пълен, макар че сутринта имаше 40 своб места, когато симулирах купуване на билети -нов самолет, готини стюардеси, удобно пътувахме.  Питах стюардесата така ли празни летят, а тя: този ми се вижда много пълен, че идвам от UК. Имам приятелка на ВИП- а на Т1 и пинеже беше на работа, дойде на ни изпрати и проследи ситуацията. Като закъснее самолет и си изпуска и слота за зареждане, чака нов, после момчето, което трябваше да бордва нас , отиде на Айндховен, викат го да идва при нас, той вика аз почнах Айндховен.Няма кой да дойде - сигуацията с грамотността и числеността на персонала на Голдеър е потресаваща. Успяха нещо да наваксат по време на полета. Счупиха ми чисто нов куфар, но не ми се разправяше, че децата бяха гладни. Ако успея да го снимам преди да го изхвърли мъжът ми ще го постна - хвърлян е и то нееднократно.Не е скъп, ама сефтето му беше все пак. Ронкато ни зове. 🙂

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 21 минути , bad kid каза:

Има ли срокове за попълване формуляра за Испания?

Можеш да го започнеш когато искаш, но да го засършиш не по-рано от 2 дни преди пътуването. Иска ти място на борда така, че трябва да си се чекирал първо. Излиза веднага, така че няма драма. Аз имах проблем с попълването през хроум, но като влязох с мозила всичко беше наред. 

  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Може ли някой да ми каже какви са изискванията към момента да се прибера в България , ако идвам от държава в оранжева зона. За Кипър става въпрос , със самолет . Да се надявам , че до 2 седмици ще минат в зелена зона ( за България) , ама като тестват 25 пъти повече от България едва ли.

 

4.2. Оранжева зона – допускат се на територията на страната само при представяне на валиден цифров COVID сертификат на ЕС за ваксинация, за преболедуване или за проведено изследване, или на аналогичен документ, съдържащ същите данни като цифровия COVID сертификат на ЕС. При не по-малко от 5 на сто общо от влизащите лица от държави от оранжеви зони се провежда изследване за COVID-19 с бърз антигенен тест.

 

 

Как да разбирам това?

Връзка към коментар
преди 5 минути , bad kid каза:

В 8 точка пише, че ако нямаш тест/ваксинация, те поставят под карантина.

8. Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членовете на техните семейства, които не представят документ по т. 4 или 5 или пристигат от държава от червените зони се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор.

 

 

Аз чета , че това е само за червената зона , какво се случва с оранжевата ?

 

 

Напънала се планината и родила мишка.

 

Да разбирам ли , че за несертифицирани , няма значение от къде се връщаш( изключения , Чехия и Румъния) , остава същото , 10 дни карантина и освобождаване след тест до 24 часа?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някъде в темата се коментираха безплатни тестове в/около Окръжна болница в София. Някой използвал ли ги е? Не трябва ли да имаш симптоми, за да не се плаща?

преди 5 минути , bad kid каза:

Пише 'или' пристигат от червена зона. Т е. засяга всички .

Това означава ли, че ако идваш от червена зона задължително си в карантина независимо дали си ваксиниран или преболедувал?

Връзка към коментар
преди 8 минути , bad kid каза:

Пише 'или' пристигат от червена зона. Т е. засяга всички .

Нека обобщим все пак 80-85% сме несертифицирани. За връщане в България.

1,Свободно влизане от Румъния и Чехия

2,От всякъде другаде 10 дневна карантина с освобождаване до 24 часа с тест .

Нещо да пропускам?

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.