Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Airbnb са ми пратили някакъв линк-ъпдейтват правилата за канселиране. Нямах нерви да го чета, много е дълго :

https://www.airbnb.co.uk/help/article/2701/coronavirus-information-and-extenuating-circumstances-policy?

Връзка към коментар
2 minutes ago, santaclash sc said:

Airbnb са ми пратили някакъв линк-ъпдейтват правилата за канселиране. Нямах нерви да го чета, много е дълго :

https://www.airbnb.co.uk/help/article/2701/coronavirus-information-and-extenuating-circumstances-policy?

Май и тук не си имал нерви да четеш😉.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
11 minutes ago, santaclash sc said:

Ако го има вече качено, съм го изпуснал.

Нищо де, то темата стана далеч по-обемна от правилата на Airbnb. Аз вече загубих списъка на държавите, които не летят и/или не приемат полети от Китай. То май обратната статистика ще е по-лесна.

@Topfly, можеш ли да кажеш в момента кои АК летят до Китай🙂?

Връзка към коментар
преди 9 часа, ivelin1012 каза:

 Тези дето щв пътувате този месец извън Китай но пак в Азия. Мислите ли после като се върнвте да стоите ппд домашна карантина две седмици или ще си ходите на работа. Мойте колеги ми викат 2 седмици да си стов вкъщи като се върна...

Ако някой ми даде 2 седмици болничен, с удоволствие ще си изкарам една карантина 😄 Да си почина от почивката 😄

Връзка към коментар

Искам да ви кажа, че откакто австралийците обявиха, че ще сложат приходящите под карантина на Коледния остров, @Topfly сън не го лови, а когато заспи, плаче насън и вика „Карантина!“, и през цялото време се чуди как да се вреди и той!

И мисля, че много след като кризата бъде овладяна и светът забрави за нея, той още ще носи това...увреждане :grin:

  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 15
Връзка към коментар
1 hour ago, Goal & Boss said:

Искам да ви кажа, че откакто австралийците обявиха, че ще сложат приходящите под карантина на Коледния остров, @Topfly сън не го лови, а когато заспи, плаче насън и вика „Карантина!“, и през цялото време се чуди как да се вреди и той!

И мисля, че много след като кризата бъде овладяна и светът забрави за нея, той още ще носи това...увреждане :grin:

Ако имах възможност бих предпочел да ме затворят в карантина на о-в Пиркерн, но за там вероятно и @Георги Матеев и още доста магеланци ще се  пишат заразени от коронавирус 😄

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , Topfly каза:

Ако имах възможност бих предпочел да ме затворят в карантина на о-в Пиркерн, но за там вероятно и @Георги Матеев и още доста магеланци ще се  пишат заразени от коронавирус 😄

За там ще има списък на чакащите :))))

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
1 hour ago, ДиянаВ said:

 

@Topfly, можеш ли да кажеш в момента кои АК летят до Китай🙂?

Не съм виждал такъв списък, но ситуацията се мени от час на час... Това че все повече държави не приемат вече китайци или чужденци пътуващи с прекачване в Китай почва да обезмисля доста линии по които по принцип няма забрана за летене. Част от временно прекратените полети между другото не бяха обяснени с мерки за сигурност, а с търговски причини. Резервациите до Китай драстично паднаха, а пътниците със съществуващи резервации се отказват да летят...За авикомпаниите не се връзва сметката да летят с почти празни самолети...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
1 minute ago, Topfly said:

Не съм виждал такъв списък, но ситуацията се мени от час на час... Това че все повече държави не приемат вече китайци или чужденци пътуващи с прекачване в Китай почва да обезмисля доста линии по които по принцип няма забрана за летене. Част от временно прекратените полети между другото не бяха обяснени с мерки за сигурност, а с търговски причини. Резервациите до Китай драстично паднаха, а пътниците със съществуващи резервации се отказват да летят...За авикомпаниите не се връзва сметката да летят с почти празни самолети...

По новините казаха, че и екипажите отказват да летят до там. Колко е вярно, не знам.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Не знам малко ли е, много ли е, но за разлика от SARS и MERS е доста по-заразен или ако нивото му на зараза се оцени като близко на това на сезонния грип, то тогава имаме над 200 пъти по-голяма смъртност - може би това стряска WHO...

 

VirusDeath Rate

 

Wuhan Novel Coronavirus (2019-nCoV)        2%*

SARS                                                                     10%

MERS                                                                    34%

Swine Flu                                                              0.02%

Seasonal Flu                                                       <0.01%

 
Връзка към коментар

Тази вечер по националната ТВ,  "След новините" беше посветено на коронавируса. Лично за мен много стойностен материал, на достъпен език. Кратката версия - за момента няма абсолютно никакво място за паника, просто спазвайте отлична лична хигиена. 

Който иска да си го върне - бнт1, някъде около 20:40 започна. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В аншите сутрешни новини показаха интересна графика, не я намирам из нета да я постна.

Модел на разпространението и пика на вируса.

Според нея тепърва предстои пикът на случаите в Киатй, като в Ухан се очаква да достигне до 150 000 някъде към средата на февруари, до март ще се задържи нарастването и от април ще почне да спадат случаите. В резултат от карантината и сезонността - вирусът не обича топло и влажно време. За Пекин и Шанхай пикът беше малко изместен - към средата на март. До юни прожекцията беше да се изолира.

Казаха, че този модел зависи от това колко от заболяванията протичат асимптоматично и доколко са заразни асимптоматично болните.

 

Друго, много интересно нещо - изглежда вируса поразява деца в много по-малка степен. Предполагат, че това е защото децата често бледуват от обикновенна настинка, която също е от корона семейството. Много се надявам да е така. Всъщност, сега осъзнах, защо в паметта ми няма нищо за SARS епидемията през 2003та. Станах майка през 2004та и погледа ми върху света се измени тотално, стана много по-страшен от преди.

 

Също предупредиха да внимаваме много и в обществени тоалетни, както и да дезинфекцираме редовно тоалетните си в къщи. Да пускаме водата само при свален капак.

Ако не друго, хората ще се научат на добри хигиенни навици. Същите са предупрежденията от WHO за всяка грипна епидемия, но никой не им обръща внимание.

 

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 4 часа, ДиянаВ каза:

По новините казаха, че и екипажите отказват да летят до там. Колко е вярно, не знам.

На полета на Каталунците вчера нямаше никой с маска. Срещнахме и екипажа на Норвежките авиолинии и те бяха без маски на летище Краби. Тук пък (Доха) хората изобщо не носят маски. 

Относно карантината, вчера ми се обадиха от работата да си почивам до края на седмицата 🙂 за по натък ще ми кажат.  🙂

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 3 минути , atrencheva каза:

 

Относно карантината, вчера ми се обадиха от работата да си почивам до края на седмицата 🙂 за по натък ще ми кажат.  🙂

Честито! Възможно най-добрият развой - без изнурителни процедури по летищата и с почивка на края!

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
4 hours ago, samuraika said:

В аншите сутрешни новини показаха интересна графика, не я намирам из нета да я постна.

Модел на разпространението и пика на вируса.

Според нея тепърва предстои пикът на случаите в Киатй, като в Ухан се очаква да достигне до 150 000 някъде към средата на февруари, до март ще се задържи нарастването и от април ще почне да спадат случаите. В резултат от карантината и сезонността - вирусът не обича топло и влажно време. За Пекин и Шанхай пикът беше малко изместен - към средата на март. До юни прожекцията беше да се изолира.

Казаха, че този модел зависи от това колко от заболяванията протичат асимптоматично и доколко са заразни асимптоматично болните.

 

Нещо за извън Китай коментираха ли? Има ли модел, който показва разпространение и в други държави или никой не се наема за сега да прави подобни модели? Китайците един месец мълчаха и сега не се знае колко заразени без симптоми щъкат по света 😞 Дано до две седмици има яснота, макар че и симптомите не са еднозначни. Има вариант на зараза през храна или мръсни ръце, когато човек има само разстройство без температура...

 

Що се се отнася до полетите гледам, че Air China лети още до много места в Европа. до Япония също има доста полети...

 

Нещо за олимпиадата в Токио коментираха ли? Четох, че за сега не обмислят да я отлагат, но не знам колко твърдо е това решение. Ако до юни предвиждат да овладеят положението, а в юли почва олимпиадата, няма да има много време...

 

 

Връзка към коментар

Северна Корея и Монголия също за затворили границите си към Китай. Филипините няма да допускат хора, които идват от Китай, Макао и Хонг Конг.

 

До 31-ви януари общо 10 000 полета до Китай са били анулирани.

 

Coronavirus: These Countries, Airlines Restrict Travel to China

https://www.bloomberg.com/news/articles/2020-02-02/coronavirus-these-countries-airlines-restrict-travel-to-china

Връзка към коментар

Аз се чудя, ако поръчам нещо от Алиекспрес, как и дали въобще може да дойде. Не, че сега има какво да поръчвам, т.к. последните ми пакетчета дойдоха миналата седмица. Сестра ми, обаче има една забавена поръчка от 11.11. на някакви медицински бинтове. Диспутирала я е, но мисли пак да ги поръчва от друг търговец. Има ли смисъл? Както @Lindt сподели, дори доставчиците от европейски държави не се ангажират със срокове за изпълнение.

Връзка към коментар
Преди 1 час, Topfly каза:

 Има ли модел, който показва разпространение и в други държави или никой не се наема за сега да прави подобни модели?

 

Що се се отнася до полетите гледам, че Air China лети още до много места в Европа. до Япония също има доста полети...

 

Нещо за олимпиадата в Токио коментираха ли?

 

 

Разпространението в други държави е все още изолирано, в повечето може да се проследи до първоизточника и ще бъде по-скоро ограничено (вече хората бяха нащрек). Казаха само че е критично да не се заформи второ огнище извън Китай - ако някой изпусне някой случай в страната си и заформи онище там. Също има опастност от така наречени super spreaders  хора, които заразяват много други (по някаква причина).

 

За Европа и Япония китайският туризъм е сериозен източник на средства. За съжаление - парите говорят тук.

 

Много внимават да не се коментира нищо в тази посока, а и наистина мисля, че все още не може да се каже нищо. Но ако пикът е през Април - много квалификационни срещи и състезания ще бъдат засегнати и дори всичко да е мирно и тихо до юли пак нещата са под въпрос.

 

Но все повече се знае за болестта и човечеството почва да го насига гадния му вирус (че досега той имаше сериозна преднина). Случаите на заболяване се увеличават с по-голяма скорост от тази на смъртните случаи, което значи, че се идентифицират и хоспитализират по-бързо и лекарите почват да намират начин да лекуват. Коментираха по новините, че пъровачално голяма част от случаите са били лекувани грешно като класически пневмонии с антибиотици и стероиди. От Тайланд лекари са казали днес, че успешно са излекували пациент комбинирайки ваксина за грип с ваксина за HIV. Тепърва ще се види доколко това работи, но факт е, че лекарите работят усилено по лечение и ваксина.

 

Мен ме стресна случаят във Филипините - 44 годишен мъж, който е бил в добра кондиция, даже е показвал индикации за подобрение и изведнъж рязко се е влошил и за 24 часа е починал.

 

И още нещо :

Изключително неподходящо време е сега да се ходи на круиз. Къде и да е. Круизите са огромно сборище на хора, които прекарват няколко дни заедно - щат не щат.

Помните 6000 хиляди на круиза, които не можеха да слязат в Рим, нали? При тях всичко беше ОК. Но сега има едни 2000 дущи, 80% от които японци, които са били на круиз с потвърдено болен китаец. Утре трябва да се върнат в Йокохама. Чака ги сериозна карантина.

  • Харесвам 1
  • Шок 3
Връзка към коментар

А това видяхте ли го? Авторът е журналист, колко е достоверно всичко, не мога да кажа.

 

КОРОНАЧУМАТА – КАК ДА СЕ ПРЕДПАЗИМ ***** И някои неизвестни факти освен съветите

 

" В Китай нямаме епидемия.

Имаме пандемия (всеобхватна смъртоносна епидемия навсякъде).
.
В най-засегнатите две провинции, понеже болниците не достигат (тази, която аз и телевизиите ви показаха, че се строи в Ухан за десет дни, снощи влезе в експлоатация, поредната ще е готова след още 3 дни), мерките за справяне с пандемията са драматични.
Властите зазиждат вратите и приземните прозорци на домовете, където има болни хора, а храната се доставя през процепи в тях, както е постъпвало в Европа по времената на бубонната чума.
.
Снощи тотална изолация и пълна блокада, подобна на тази в 11-милионния Ухан, беше въведена и в 9-милионния Уънджоу, който е административен център на друга провинция – Джъдзян.
Според официалните съобщения до населението и тези на медиите е спрян всякакъв транспорт, забранено е категорично излизането от домовете навън, контролно-пропусквателни пунктове по улиците и военни патрули безкомпромисно контролират въведените мерки. Позволено е само на един член от всяко домакинство един път на 2 дни да излезе да вземе храна от организираните за целта пунктове – след съответна проверка за здравния му статус.(температура, кашлица, силно зачервено лице).
Очаквам освен в Ухан и Уънджоу такъв режим да бъде въведен и в другите 15 големи градове – блокирани по периметъра им от армейски въоръжени кордони.
.
Пак снощи Китайската народна банка официално оповести, че започва да налива 135 милиарда долара в разклатилата се покрай пандемията финансова и банкова система.
.
По света нито епидемия има, нито пандемия.
Засега.
Има малки, местни огнища, за които след локализация веднага се взимат драстични мерки, вкл. и пълна изолация на болния и на всички, за които се установи, че са контактували с него или присъствали около него (лайнера под пълна карантина в Италия с 6 000 души пътници и екипаж е типичния пример)
.
Мен ме тревожи, че засега няма никакви данни за хоспитализирани със съмнение или заболели от Африка и Латинска Америка ( с изключение на Мексико). Сами разбирате, че това е абсолютно невъзможно в глобалния ни свят – т.е местните правителства крият фактите.
.
Засега смъртността – съотношение оздравели и умрели спрямо общия брой на двете категории е 48%.
Става дума за официалните данни, които са „информация” за пълни идиоти, които гълтат медийни и правителствени щампи, без да се замислят въобще за мащаба и драматичността на взиманите мерки в Китай и др. държави, които показват колко е напечено в действителност.
.
НЕИЗВЕСТНИТЕ ФАКТИ
.
Неприятното е, че учените нямат понятие за механизма така нар. „суперразпространение” на епидемията.
За какво говоря?
.
Преди десетилетие екип от епидемиолози от Университета в Оксфорд анализира моделите на разпространение на чума (сегашния коронавурис носи фрагменти на генномодифицирана белодробна чума), малария, ХИВ, коремен тиф, ебола, грипове и други заболявания. Учените установиха, че средностатистически 20 процента от заразените хора са по-заразни носители от другите и така разпространяват 80 процента от инфекциите. Този модел стана известен като 20-80.
.
Например на 31 януари 2003 г., преди SARS дори да получи името си, пациент с необичайна форма на пневмония беше приет в болница в Гуанджоу. После го прехвърлиха в друга, а най-сетне в трета, най-добрата. Той зарази 82 души, включително и шофьорите на линейките, в които е превозван въпреки изолацията на фургона.
По-късно лекар, лекувал пациенти с атипична пневмония, отседна в хотел Metropole в Хонконг и светкавично зарази 12 души там, които пренесоха болестта в Сингапур, Виетнам, Канада, Ирландия и САЩ.
Тези суперразпространяващи болестта събития не бяха открити веднага. Впоследствие бяха оценени като критични за ранното развитие на епидемията.
В сегашната епидемия също са разследвани и открити такива събития – с по 14 заразени от един-единствен носител-човек.
.
Давам един пример от онова научно изследване.
От 61 пациенти с грип, които са били тествани през грипния сезон 2010–11 г., само 26 са излъчвали откриваеми количества от вируса. Но петима от тези пациенти (или 19 процента) са били супер-излъчватели, които освобождавали 32 пъти повече вирусни частици във въздуха от останалите.
.
Пандемията в Китай изглежда доказва за пореден път това правило, както и обявените случаи на заболели в Германия. По причини, които все още са неясни, някои хора, известни като супер-разпространители, предават болестта много по-лесно от други и на много повече хора.
.
НЯКОИ ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ
.
По време на рациационното заразяване на Европа преди три години първи информирах за него ( постове от 22, 25 февруари 2017 и следващите дни), давайки гласност на потуления протест на група френски учени срещу забраните на правителствата в ЕС то да се оповести на населението. Разследвах и причината (поста от 25 февруари 2017) – аварията на атомен реактор БН-600 в АЕЦ в Белоярск.
Тогава дадох и някои полезни съвети какво да се прави.
Сега отново ще дам съвети.
Естествено, те не са мои, а са взети от онова, което препоръчват съответните научни центрове и държавни структури в САЩ, Сингапур и някои напреднали държави в Европа.
.
***********Симптоми на короначумата***********
.
Трудно е да се различат, защото приличат на тези на грипа – температура, втрисане, кашлица, а понякога и въобще липсват. Но има и някои отлики.
.
1. Потенциален симптом е продължителна и необяснима диария (част от заболелите са имали само него)
.
2. Ако заедно със симптомите на грипа имате и продължаваща болка ниско в кръста, то е сигнал, който не бива да се пренебрегва. Добре е да се консултирате с лекар!
.
3. Друг специфичен симптом наред с температурата, втрисането, сухата кашлица и т.н. е появата при редица заразени на конюнктивит на очите.
.
4. Специфични и много ясно индикиращи потенциално заразяване симптоми, проявяващи се наред с останалите, са моментни пристъпи на тахикардия (учестен сърдечен пулс) или аритмия – неправилен сърдечен пулс или най-често – и двете заедно. НЕЗАБАВНО ОТИДЕТЕ НА ПРЕГЛЕД В БОЛНИЦА! (подчертавам – в болница).
.
5. Наред с другите грипоподобни симптоми част от инфектираните имат непрекъснато гадене.
.
6. Симптом може да е и внезапно появяващ се или продължителен задух, или чувство за недостиг на въздух или остра болка в белите дробове.
.
.
.
******** Способи за предпазване****************
.
Те са две категории.
.
~~~~~~ О б щ и п р е в а н т и в н и м е р к и~~~~~~~~~
.
1. Не пътувайте за нищо на света до Китай. Може и да го направите, ако сте решили да се самоубиете с вероятност да успеете около 50%.
.
2. Не контактувайте с пристигнали от Китай. Внимание: не контактувайте, дори и да са изминал един месец време от пристигането му.
Пак ще повторя онова, което вече ви съобщих: според редица научни изследвания короначумата се е появила в края на септември – началото на октомври, а първият заболял е на 1 декември. (датата 17 декември, която първоначално съобщи китайското правителство, се оказа неточна). Т.е. инкубационният период може да се проточи около месец време.
.
3. Избягвайте въобще каквито и да е посещения на туристически центрове у нас и по света, докато не отмине епидемията. Проблемът не е само в струпването на хора, а в това, че тези хора са от различни региони и/или държави. Вероятностния модел при такава ситуация сочи около 6-7 пъти по-висок риск от заразяване.
.
4. Избягвайте публични масови прояви (кина, театри, спортни прояви, и др.) Ясно е защо.
.
5. Избягвайте и дискотеките, в които се танцува – вдигналата се незабележима прах и мръсотия от пода, както и отделящата се човешка пот са идеална среда за всякакви вируси и бактерии. Лично мой съвет: аз бих отбягвал и местата за обществено хранене, защото никога не знаем каква е хигиената в тях.
.
6. Откажете се от пътуване със самолетите – където и да е и до която и да е точка на света. Математическият модел, който разработиха учените, доказва, че в затворена въздушна среда – херметическа атмосфера само няколко часа стигат, за да бъдат заразени всички пътуващи от един-единствен заболял.
.
7. Препоръката на здравните органи в Китай, както и в др. държави с напреднала медицина е телата на жертвите на nCoV2019 задължително да бъдат кремирани.
Незабавно, както се е постъпвало по времето на чумните епидемии в Европа.
Ако не дай си боже се случи най-лошото с ваш близък, постъпете именно така.
Съвет към правителството – проверете готовността на крематориумите. В Китай те са вече на денонощен режим на работа и строят нови.
.
8. Желателно е да спрете цигарите. Във вдишвания дим полепват всякакви микрочастици, намиращи се във въздуха.
.
9. Отделни медици препоръчват редовно използване на сода бикарбонат като пречистваща и предпазна мярка. Здравните Центрове и Агенции не споменават въобще за такъв способ за предпазване.
.
~ ~ ~ ~ ~ ~ Индивидуализирани мерки ~~~~~~~~
.
1. Мийте си ръцете често. Поне 20 секунди. Ако нямате сапун и вода, използвайте дезинфектант на алкохолна основа. Според американската здравна агенция той трябва да съдържа най-малко 60% алкохол. (бел.: 41% на високоалкохолните напитки не вършат работа)
.
2. Пак според тази здравна Агенция най-добре е да миете подове и повърхности у дома си, дръжки на врати, ръкохватките на крановете и др., телефони и клавиатури с разредена белина. За да направите разтвор на белина у дома, добавете 1 супена лъжица белина към 4 чаши вода. За по-голямо количество добавете чаша белина към 16 чаши вода. (съотношенията са дадени от Агенцията, а не от мен)
.
3. Опитайте се колкото се може по-рядко да докосвате с неизмити ръце очите си, носа си, устните си – т.е. лигавици. (да не ги докосвате въобще е почти невъзможно да се постигне).
.
4. Променете Ph на кръвта си, което е много ефективен способ.
Короначумата трудно се справя с по-кисели среди. Т.е. пийте лимонов сок или яжте храни, съдържащи лимонтозу.
.
5. Друг начин е повишаването на захарите, което също променя Ph на кръвта. Става дума да ядете сладки храни – с повече захарно съдържание. Лошо е да се напълнее, но несравнимо по-зле е да се отслабне до човешки скелет.
.
6. Избягвайте престоя в помещения с климатик. Ако има такива, редно измивайте филтрите ми – поне 1 път седмично с гореща вода и сапун.
.
7. Откажете се временно от минералната вода. Пийте чиста природна вода, която добре влияе за необходимия за имунитет Ph или хлорирана (като софийската) Хлорните съединения са най-големия враг на коранавирусите и короначумата.
.
8. Редовно дезинфекцирайте гърлото си.
.
9. Научните и медицински центрове не го дават като съвет, но отделни учени и медици препоръчват вечер да се прави и промивка на носа.
.
–––Някои митове ––––
.
Става дума за предпазните маски.
Те въобще не помагат.
Причинителят е с размер под 100 нм и затова свободно преминава през всички маски.
Идеята на маските е друга – ако сте заразен, да не пръскате слюнки наоколо при кихане или изкашляне.
.
ОТНОВО ЩЕ ПОВТОРЯ: короначумата е в Европа, но епидемия, камо ли пандемия от фрагментно генномодифицираната чума засега няма.
Ала ситуацията е такава, че всяко нейно подценяване може да се обърне в огромна трагедия, каквато е китайската.
Знаете, че родното правителство въведе четвърта степен на опасност. Аз бих въвел пета, ако бях на тяхно място.
Но от друга страна отдавна индикирам властта и българския политически елит като шеста степен на опасност и това най-много ме тревожи.

 

Григор Лилов

 

А който има търпение да изгледа тази серийка, от "The Resident" ,  в нея е дадено много хубаво разпространението на вируса в подобен случай - една болна пациентка кихна в приемната на болницатd и какво стана нататък.

  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Леле @AlexandraKo, всичко което прочетох от твоят пост е много стресиращо. Доста притеснително звучи. От друга страна, не можем да оставим живота си на пауза за 6 месеца и да параноясаме. Съгласна съм, че трябва да се взимат мерки и трябва да сме внимателни. Оффффф, много неприятна ситуация!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Става дума за предпазните маски.
Те въобще не помагат.
Причинителят е с размер под 100 нм и затова свободно преминава през всички маски.

По това твърдение се вижда, че автора пише глупости. Вируса да няма крака сам да ходи. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.