Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 49 минути , Topfly каза:

Вероятно ще е болничен, но трябва да си вземеш бележка , че принудително си държна в карантина... Жалкото е, че не всеки ще го държат в карантина на остров Рождество 🙂 Там бих прекарал принудително и по дълго време

 

image.adapt.740.medium.jpg

А от няколко дни се чудя - кой плаща? Държат те под карантина, да речем на Малдивите, пък и в Китай да е, кой плаща храната ти, Спането ти, другите разходи? 

П. С. @darinamarinovaА ако е болничен, с бележка ще се извиниш пред работодателя, ама държавата как ще ти го плати, ако е по-дълъг? Нали си има някаква такава форма, която е много строга и държат на нея или? 

Връзка към мнение
преди 7 часа, atrencheva каза:

Т.к. ми предстои прибране в България от Тайланд. Тук се нагледах на китайци и китайски нови години, та май малко съм се шашнала и се чудя има ли тест, който мога да направя като се прибера?

Мисля, че има тест, но той е толкова сигурен, колкото и останалите тестове по света. Не мога да кажа кой и къде може да ти го направи, но ако се свържеш с НЦЗПБ или например РИОКОЗ по местоживеене, ще получиш отговор. Според мен е добре да се свържеш с тях преди да отпътуваш към България. Обясни им твоя случай и поискай да ти дадат указания как да процедираш, когато се върнеш. Напиши им кога и откъде се връщаш, как се чувстваш към момента, имаш ли оплаквания, нямаш ли, после чакай отговор.

Плюс това полетът ти сигурно ще бъде с прекачване и е вероятно още в междинната точка да те проверят. Това също го съобщи, ако им пишеш - къде ще кацаш междинно.

Връзка към мнение
преди 27 минути , luba_rizova каза:

А от няколко дни се чудя - кой плаща? Държат те под карантина, да речем на Малдивите, пък и в Китай да е, кой плаща храната ти, Спането ти, другите разходи? 

П. С. @darinamarinovaА ако е болничен, с бележка ще се извиниш пред работодателя, ама държавата как ще ти го плати, ако е по-дълъг? Нали си има някаква такава форма, която е много строга и държат на нея или? 

Нямам представа как става за карантина в друга държава. Знам за поставяне под карантина тук в България. Това е въпрос на счетоводството във фирмата, в която работите. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, luba_rizova said:

А от няколко дни се чудя - кой плаща? Държат те под карантина, да речем на Малдивите, пък и в Китай да е, кой плаща храната ти, Спането ти, другите разходи?

Според мен няма еднозначен отговор на този въпрос. При карантина от типа Ухан и Китай, където затварят цели градове, държавни граници и т.н. най-вероятно ти си плащаш разходите за принудителния престой от седмици или месеци. Голям въпрос е и кой ще ти даде бележка в такъв случай, че си в карантина?

 

Ако конкретно теб те сложат в карантина в някой хотел, остров и т.н. най-вероятно държавата която те слага в карантината ти плаща разходите, но пак голям въпрос точно какво ще финансират. Могат да те сложат да спиш в походно легло в един физкултурен салон, но могат да ти предложат и петзвезден хотел...

 

Интересно е в такива ситуации покриват ли нещо застраховките за пътуване или подобни случаи са изключени? По горе вече стана дума, че някои застрахователи са изключили Китай от държавите които покриват, но ако ни сложат в карантина в друга държава, какво става?

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Евакуация на граждани на ЕС от Ухан към военната база в Brize Norton във Великобритания. Вероятно военната база ще бъде мястото където пътниците ще си прекарат карантината...

 

83223052_2783751078330964_76825260409413

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен най-ме е страх ако замина за тайланд на някой от местните полети да не ни почнат да изследват и да не ни пратят под карантина, ако случайно имаме температура. То кофтито е че дори и да имаш грип/настинка/малария ? пак ще трябва да те изследват за тъпия коронавирус. А Ако си изписнеш полета защото са те пратили под карантина кой ти плаща билета за връщане? Сам ли си го покриваш?

ПС: То и застраховките от типа 'Отмяна на пътуването' не покриват отказ от пътуване поради форсмажорни ситуации като епидемии, войни и прочие.

Връзка към мнение
1 minute ago, ivelin1012 said:

Мен най-ме е страх ако замина за тайланд на някой от местните полети да не ни почнат да изследват и да не ни пратят под карантина, ако случайно имаме температура. То кофтито е че дори и да имаш грип/настинка/малария ? пак ще трябва да те изследват за тъпия коронавирус. А Ако си изписнеш полета защото са те пратили под карантина кой ти плаща билета за връщане? Сам ли си го покриваш?

ПС: То и застраховките от типа 'Отмяна на пътуването' не покриват отказ от пътуване поради форсмажорни ситуации като епидемии, войни и прочие.

Това е най-големият риск, затова ако устетиш, че почваш да вдигаш температура е най-добре да си вземеш лекарство за смъкване на температурата и когато се прибереш първата ти работа трябва да е да се изледваш. За съжаление възможно е застрахователят в такива ситуаци да се опита да се измъкне от задължението да плаща и ти да си принуден да си купуваш нов самолетен билет...

Връзка към мнение

Снощи в Киев е кацнал самолет с прибиращи се от почивка в Китай туристи. Измерили им температурата и ги пуснали по живо, по здраво. Такъв вой се нададе по соц.мрежи от сутринта, че следобед ще има спешна пресконференция да се обясняват защо. Тук не им трябва много да скочат на поредния митинг, а след това не се знае...

 

Едва ли на някой, поставен под карантина, ще му дадат да избира къде да го настанят и най-малкото ще е петзвезден хотел. Нали идеята е да те отделят и наблюдават. Не вярвам някой скъп хотел да е съгласен да го затворят, заради един или няколко човека под карантина. 
Също си мисля, че сам си плащаш всички разходи, ако попаднеш в такава ситуация, а после се разправяш със застрахователите да ти изплатят парите. И тук е по-важният въпрос: дали и какво ще искат, за да ти възстановят разходите. Предполагам, че осигуряват храна и необходими санитарни материали по време на карантината.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , ivelin1012 каза:

Мен най-ме е страх ако замина за тайланд на някой от местните полети да не ни почнат да изследват и да не ни пратят под карантина, ако случайно имаме температура. То кофтито е че дори и да имаш грип/настинка/малария ? пак ще трябва да те изследват за тъпия коронавирус. А Ако си изписнеш полета защото са те пратили под карантина кой ти плаща билета за връщане? Сам ли си го покриваш?

ПС: То и застраховките от типа 'Отмяна на пътуването' не покриват отказ от пътуване поради форсмажорни ситуации като епидемии, войни и прочие.

Ами пазиш се... Аз се вардя като рохко яйце от няколко дена, понеделник 3 ти летя за Тайланд през Дубай... Мислех да видя едни приятели в София в неделя, сега ги разпитвам един по един кой как е със здравето, кашля ли, киха ли...

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, Фил каза:

Аз също съм чувал/чел подобни числа за "обичайните" грипове всяка година, вкл. за България (разбира се пропорционално на населението) , та си мислех дали не е малко прекалена истерията с коронавируса? :rolleyes:

И аз точно това си мислех - настинка като настинка - при едни протича много леко чак не могат да разберат че са болни, при други с кашица и температура, при трети с усложнения и при най-уязвимите тежко и с летален край. Не по-различно от всеки грип. Някои години  и по-лоши е имало. Не помня такива истерии, отменени полети и затворени граници. Може би се прави, защото вирусът е нов и все още мутира?

Но за сега най-опасните му странични ефекти са  карантината и отменените полети - поне засягат най-много хора.

 

П.П. Благодаря ти за "младото" момиче (имаш една бира от мен 🙂 ), вдругиден ставам на нямаитолкоз (възраст, подходяща да ги знам и двамата), но царуването на синчето съм го прекарала в чужбина и наистина не му знаех името на български.

 

В Япония са свършили маските в аптеките. Не знаех, приятелка ми каза. Живеещите тук китайци , както и туристи ги купували в големи количества и пращали в къщи. Аз имам една кутия, че имам сенна хрема към една цъфтяща трева през февруари, дано ми стигне. Луда работа...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , DaBo каза:

Снощи в Киев е кацнал самолет с прибиращи се от почивка в Китай туристи. Измерили им температурата и ги пуснали по живо, по здраво. Такъв вой се нададе по соц.мрежи от сутринта, че следобед ще има спешна пресконференция да се обясняват защо. Тук не им трябва много да скочат на поредния митинг, а след това не се знае...

 

Едва ли на някой, поставен под карантина, ще му дадат да избира къде да го настанят и най-малкото ще е петзвезден хотел. Нали идеята е да те отделят и наблюдават. Не вярвам някой скъп хотел да е съгласен да го затворят, заради един или няколко човека под карантина. 
Също си мисля, че сам си плащаш всички разходи, ако попаднеш в такава ситуация, а после се разправяш със застрахователите да ти изплатят парите. И тук е по-важният въпрос: дали и какво ще искат, за да ти възстановят разходите. Предполагам, че осигуряват храна и необходими санитарни материали по време на карантината.

 

За застрахователите обикновено ти трябват всички касови бележки и фактури за разходите и каквото признаят и някакво официално писмо по чия вина е събитието, в случая документ че си под карантина... Никога няколко дена, повечето наши застрахователи не покриват пътувания в Китай, в момента чакам отговор поне съседни държави покриват ли, че днес трябва да си правя и аз

Връзка към мнение
9 minutes ago, DaBo said:

Едва ли на някой, поставен под карантина, ще му дадат да избира къде да го настанят и най-малкото ще е петзвезден хотел. Нали идеята е да те отделят и наблюдават. Не вярвам някой скъп хотел да е съгласен да го затворят, заради един или няколко човека под карантина. 
Също си мисля, че сам си плащаш всички разходи, ако попаднеш в такава ситуация, а после се разправяш със застрахователите да ти изплатят парите.

Карантината не е концерт по желание! Властите ако искат имат право да определят и един петзвезден хотел за място за карантина. Друг въпрос е собствениците на хотела, могат ли да искат обезщетение за това. Що се онася до плащането, ако конкретно теб са те сложили в карантина и нямаш евентуално пари да платиш, властите пак са длъжни да ти осигурят спане и храна и няма да те пуснат да си тръгнеш, защото нямаш пари. Това е малко като затвор, където държавата е длъжна да плаща разходите на затворниците...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, Goal & Boss каза:

Мисля, че има тест, но той е толкова сигурен, колкото и останалите тестове по света. Не мога да кажа кой и къде може да ти го направи, но ако се свържеш с НЦЗПБ или например РИОКОЗ по местоживеене, ще получиш отговор. Според мен е добре да се свържеш с тях преди да отпътуваш към България. Обясни им твоя случай и поискай да ти дадат указания как да процедираш, когато се върнеш. Напиши им кога и откъде се връщаш, как се чувстваш към момента, имаш ли оплаквания, нямаш ли, после чакай отговор.

Плюс това полетът ти сигурно ще бъде с прекачване и е вероятно още в междинната точка да те проверят. Това също го съобщи, ако им пишеш - къде ще кацаш междинно.

Ами аз оплаквания нямам, но покрай цялата суматоха ми се иска да си изчистя съвестта, че се прибираме при една 4-годишна, която тъкмо е изкарала грип в София.

А иначе летя през Доха, имам 16 часа престой там. Та ще видим какво ще кажат и Катарците. Вчера букнах нощувка, нямаше проблем.

Връзка към мнение

Вече и китайските авиокомпании почнаха да си спират полетите. Shanghai Airlines ще прекрати полетите си между Будапеща Ченкту  и Будапеща Ксиан от 4-ти февруари до 28-ми март.

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Tanyu Zlatarov каза:

За тези, които се колебаят с канселирането на полет, при нас се получи по телефона и парите бяха върнати на петия ден. Иначе срока беше между 2-16 седмици.

Аз също се свързах по телефона с China Southern и служителя ми отговори, че ако съм закупила билетите преди 24.01 мога да ги сторнирам и ще ми възстановят пълната сума. Даде ми имейл, на който трябва да да изпратя молбата. Вече пуснах имейла и сега чакам отговор

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 47 минути , atrencheva каза:

Ами аз оплаквания нямам, но покрай цялата суматоха ми се иска да си изчистя съвестта, че се прибираме при една 4-годишна, която тъкмо е изкарала грип в София.

А иначе летя през Доха, имам 16 часа престой там. Та ще видим какво ще кажат и Катарците. Вчера букнах нощувка, нямаше проблем.

Ами така им кажи, ако решиш се свържеш с тях - не се паникьосвайте излишно, нямам оплаквания, просто искам да съм сигурна.

При мощния транзитен трафик към Китай катарците сигурно са много добре технически и организационно подготвени. На летището в Доха има медицински кабинет, ако искаш, можеш да минеш оттам и да помолиш да те проверят профилактично. Едва ли ще ти откажат.

 

преди 21 минути , Topfly каза:

правителството на Италия е забранило полетите от и до Китай

В Италия вече има установен случай на nCoV.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние канселирахме всички вътрешни полети, активности, хотели.

Остана ни да канселираме хотела в Шанхай букнат през lastminute.de

Ако някой има опит с този сайт моля за помощ, защото от 10 мин гледам екрана и не мога да видя къде да натисна да го откажа, а мога до 11/02/2020 да го направя безплатно.

Говорихме с катарците и ни казаха че до 90 дни може да си изместим полета, та цялата организация решихме да я изместим за средата на юни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, atrencheva каза:

Ами аз оплаквания нямам, но покрай цялата суматоха ми се иска да си изчистя съвестта, че се прибираме при една 4-годишна, която тъкмо е изкарала грип в София.

А иначе летя през Доха, имам 16 часа престой там. Та ще видим какво ще кажат и Катарците. Вчера букнах нощувка, нямаше проблем.

За всеки случай, дръж 14 дни детето далеч от теб. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 24 минути , Mistela каза:

Ние канселирахме всички вътрешни полети, активности, хотели.

Остана ни да канселираме хотела в Шанхай букнат през lastminute.de

Ако някой има опит с този сайт моля за помощ, защото от 10 мин гледам екрана и не мога да видя къде да натисна да го откажа, а мога до 11/02/2020 да го направя безплатно.

Говорихме с катарците и ни казаха че до 90 дни може да си изместим полета, та цялата организация решихме да я изместим за средата на юни.

А на катарците плащате ли нещо допълнително при промяна на датите? Има ли промяна на цените?

Връзка към мнение
преди 12 минути , bonboneva каза:

А на катарците плащате ли нещо допълнително при промяна на датите? Има ли промяна на цените?

не, казаха че ще ни е безплатно

 

някой да има e-mail на lastminute.de

намирам само телефонен номер

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

https://www.channelnewsasia.com/news/asia/wuhan-virus-thailand-first-human-coronavirus-transmission-12374356

Вече и в тайланд потвърждават за първия случай на предаване от човек на човек в страната. Таксиметров шофьор пипнал от китайски туристи. Вече и такситата не са безопасни!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, atrencheva каза:

Ами аз оплаквания нямам, но покрай цялата суматоха ми се иска да си изчистя съвестта, че се прибираме при една 4-годишна, която тъкмо е изкарала грип в София.

А иначе летя през Доха, имам 16 часа престой там. Та ще видим какво ще кажат и Катарците. Вчера букнах нощувка, нямаше проблем.

Доколкото разбрах в София ще се тестват само хора са които е доказано, че са имали досега с вируса и едва ли не показват някакви симптоми. Но все пак може да им изпратиш едно запитване.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За съжаление, има два потвърдени случая в Русия и два във Великобритания:

 

https://www.rt.com/russia/479731-russia-first-coronavirus-cases-confirmed/amp/?__twitter_impression=true

https://www.theguardian.com/world/live/2020/jan/31/coronavirus-live-updates-china-wuhan-death-toll-who-global-health-emergency-latest-news

 

И Турксите авиолинии спират да летят до Китай:

https://www.standartnews.com/svyat/i-turkish-airlines-sprya-poletite-do-kitay-413357.html

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.