Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

Съжалявам за спама, ама поредната недомислица, меко казано. Само лека вметка, но творците на заповедта, като ги пишат, чуден ми е принципът за някои държави, особено тези в червената зона, леко ми е меко казано мистерия. Като че ли малко така за цвят са добавили тази и онази, но това като със съдебните решения, те не се коментират, само се изпълняват. Отделно интересно, но не знаех че имаме  Бразилия и Федеративна република Бразилия като отделни държави и дано като премахнат някой ден "Федеративна република Бразилия" евентуално се сетят да махнат и Бразилия от списъка. Отделно между някои държави няма запетайки, други пък за сметка на това си имат в повече. Не че ми е до запетайките, но при положение, че това е официална заповед на такова ниво, начинът по който е разписана ме навява на мисълта, че едва ли втори човек я преглеждал. Жална ни майка, докато едни хора се забавляват да си запълват времето, играейки си на местенка на едни държави от един списък в друг на кой знае какъв принцип 😄

  • Харесвам 16
Връзка към коментар
преди 10 часа, funny каза:

Абсолютно неразбираемо за мен е решението да не се включат в "зеления сертификат" хората с антитела и клетъчен имунитет , а единствено и само ваксинирани и преболедували - ЕДИНСТВЕНО тествани и имащи ПСР тест 

Бих предположил, че причината е това, че при PCR-тестовете и ваксинираните, положението е бинарно - респективно положителен/отрицателен и  ваксиниран/неваксиниран, докато с антителата и клетъчния имунитет (сега дано не кажа някоя глупост от медицинска гледна точка) нещата са по-хлъзгави - какво точно е изследването, какви са съответните референтни стойности, къде тчно е границата за да се определи че някой е има/няма съответния имунитет.

Разбира се, от чисто медицинска гледна точка е съвсем възможно (а може би и доста вероятно) някой преболедувал, който не се е тествал, да има по-добър имунитет от някой ваксиниран, при когото по-някаква причина ваксината не е предизвикала желания имунен отговор, или пък от някой преболедувал, доказано с положителен PCR-тест, на когото въпреки това, по някаква причина  имунитетът не е толкова добър.

Обаче когато се създава някаква регулация, освен всички тези (в случая чисто медицински съображения) трябва да се помисли и как, чисто практически, ще могат да се прилагат съответните норми и как биха могли, сравнително лесно и точно,  да се установяват някакви обстоятелства, посочени в съответната регулация.

Впрочем, това става много ясно както от коментарите и анализите на заповедите в тази тема, така и от обсъждането в тази и другата тема на различните тестовете за установяване на имунитет.

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 часа, bad kid каза:

Сега като чета 8 точка, май остава старото, че можеш да влезнеш без тест ако си българин.   🙄

Кунчев говори по Нова току-що, каза за Български граждани, че имат право да се приберат от всяка точка на света без тест и сертификат, а после тук вече карантини и каквото там. 

Каза, че и обмислят в скоро време да сложат в червената зона вероятно Русия и ЮК. 

Да питам, че не разбрах - за Румъния трябва или не трябва сертификат от 01.07? 

преди 9 часа, bad kid каза:

 

 

  • Харесвам 8
  • Шок 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Не бях обръщала много внимание на предишни заповеди, но винаги ли е имало текст за карантиниране на персонала от самолета, ако някой пътник даде положителен резултат? 

Връзка към коментар

Тъпо ще е да ти искат какъвто и да е тест преди да се прибереш у нас защото ако светнеш, какво правим и си на чужда територия? Няма да ти позволят да летиш и си плащаш карантина?!

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 1 час, Фил каза:

Бих предположил, че причината е това, че при PCR-тестовете и ваксинираните, положението е бинарно - респективно положителен/отрицателен и  ваксиниран/неваксиниран, докато с антителата и клетъчния имунитет (сега дано не кажа някоя глупост от медицинска гледна точка) нещата са по-хлъзгави - какво точно е изследването, какви са съответните референтни стойности, къде тчно е границата за да се определи че някой е има/няма съответния имунитет.

Ами все си мисля че относно референтните стойности на теста за антитела е лесно да въведат единни, точно както въведоха определени изисквания към антигенните тестове.

А що се отнася до вкарването в сертификата само на преболедували, но диагностицирани с ПСР ( но не и с антигенен тест ) ... ей за това безумие ... трудно някой може да намери аргумент. При все че и лекуваните от Ковид в Пирогов ги диагностицираха с антигенни тестове (колега и съпругата му, изкарали тежък Ковид във Пирогов - м.03.2021)

 

ПП. Нали в крайна сметка целта е да се възобнови туризма, икономиките и изобщо нормалността и да се подсигури сигурността на хората. Не би ли трябвало да се използват всички медицински начини доказващи преболедуване и имунитет, а не само определени такива.  Евентуално... ако това е целта

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

И тук има дву-трисмислие. Всеки понеделник, но при нужда и по-често. Освен това всяка седмица, но този път влезе в сила в четвъртък, а не в понеделник.

Значи първа актуализациячакаме или в понеделник, или в четвъртък, или при нужда 🙂

  • Харесвам 3
  • Смея се 10
Връзка към коментар

Хора, може да се влиза и без предварителен тест, както до сега по стария начин с представяне на резултат до 24ч. от влизането.

 

8. Българските граждани и лицата със статут на постоянно, дългосрочно или продължително пребиваване на територията на Република България и членовете на техните семейства, които не представят документ по т. 4 или 5 или пристигат от държава от червените зони се поставят под карантина за срок от 10 дни в дома или в друго място

за настаняване, в което лицето е посочило, че ще пребивава, с предписание, издадено от директора на съответната регионална здравна инспекция или оправомощен от него заместник-директор.

 

9. Директорът на съответната регионална здравна инспекция може да отмени издаденото предписание за поставяне под карантина на лицата по т. 8, при представяне на документ, показващ отрицателен резултат от проведено до 24 часа от влизането в страната изследване по метода на полимеразно верижна реакция за доказване на COVID- 19 или от бърз антигенен тест от посочените в Приложение No 2. Предписанието се отменя в срок до 24 часа от представяне на документа, показващ отрицателен резултат от проведеното изследване.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 5 минути , jul каза:

И ние така четем, защото така ни е изгодно и е логично. Но имайки предвид неяснотите и противоречията в заповедта, дано четем правилно 😉

Ами логично го четем, че т.8 се отнася за тези който не представят документи по точки 4 и 5 и се поставят под карантина, която се отменя с т.9 с представяне на документ до 24 ч. От влизането

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

От значение е доколко  авиокомпаниите ще отделят време и ресурс да вникнат в мислите на уважаемият министър и всичките им служители да бъдат надлежно информирани.

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 9 часа, Eva eva каза:

При това положение, ако съм права /надявам се/, то коя държава каква е изобщо не ни интересува /нас, като български граждани/. 

Точно така, но това е по отношение на входящия контрол в страната. Проблеми е възможно да възникнат на изход в изпращащата страна. Предполагам обаче, авиокомпаниите ще следват общия принцип, че не могат да откажат достъп на борда на гражданин на приемащата държава, а и със сигурност ще бъдат допълнително инструктирани в тази посока...

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
4 minutes ago, Duke said:

Точно така, но това е по отношение на входящия контрол в страната. Проблеми е възможно да възникнат на изход в изпращащата страна. Предполагам обаче, авиокомпаниите ще следват общия принцип, че не могат да откажат достъп на борда на гражданин на приемащата държава, а и със сигурност ще бъдат допълнително инструктирани в тази посока...

 

 

Не разчитай изцяло на това. Дори има летища, които не позволяват достъп без  PCR тест без значение дали авиокомпаниите или приемащата държава го изискват или не ... изобщо не може да минеш през вратата на летището без тест - пример Катманду.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Точно така. Ако откажат бординг на прибиране, много важно какво пише/мислим. Искрено се надявам АК да получат ясни и еднопосочни правила, за което те самите призоваха преди 2-3 дни.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 3 минути , stanimir каза:

Не разчитай изцяло на това. Дори има летища, които не позволяват достъп без  PCR тест без значение дали авиокомпаниите или приемащата държава го изискват или не ... изобщо не може да минеш през вратата на летището без тест - пример Катманду.

Тук вече влизаме в полето на правилата на изпращащата страна, които практически са невъзможни за анализ. Аз разсъждавам в рамките на ЕС и ми се струва, че проблеми по европейските летища не би следвало да има. Извън ЕС обаче са възможни неограничен брой възможни варианти, като се започне от правила за достъп до самото летище на територията на изпращащата държава и се стигне до достъп на гейта, който вече се приема, че е на неутрална територия. И пак стигаме до ваксинационния сертификат, който във всички случаи е по-полезен от всички останали тестове, защото съм убеден, че на него ще се гледа с друго око...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Следният вариант при мен. Пеък сутрин си правя бърз тест в БГ. Отивам до Одрин и се връщам преди да са изтекли 48 часа. Надявам се да ми признаят същия сертификат. Как мислите?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, luba_rizova каза:

Кунчев говори по Нова току-що, каза за Български граждани, че имат право да се приберат от всяка точка на света без тест и сертификат, а после тук вече карантини и каквото там. 

Каза, че и обмислят в скоро време да сложат в червената зона вероятно Русия и ЮК. 

Да питам, че не разбрах - за Румъния трябва или не трябва сертификат от 01.07? 

 

Искам да видя за ЮК, хем са с най-много бройки, хем никога няма да отвърнат със същото към нас..но не пречи да стане едностранно, знаем какви сме..

 

Никоя АК няма да тръгне да чете и да мисли всеки ден какви правила спуска някоя държава, особено нашата..

И за мен ще си карат на общ принцип или най-малко ще се седи на тръни докато се качим в самолета.

Вече няколко човека писаха за отказ от качване, а пък нека пише, че не може да откажат.

 

https://magelanci.com/forums/topic/15653-ограничения-при-пътувания-свързани-с-covid-19/?do=findComment&comment=510033

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 7 минути , MayaS каза:

Следният вариант при мен. Пеък сутрин си правя бърз тест в БГ. Отивам до Одрин и се връщам преди да са изтекли 48 часа. Надявам се да ми признаят същия сертификат. Как мислите?

Правила съм тридневно пътуване с един ПСР и го признаха . Само поискай да ти разпечатат два оригинала в случай че ти потрябват

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Alexander каза:

Вече няколко човека писаха за отказ от качване, а пък нека пише, че не може да откажат.

Всички обаче пътуват извън, а не обратно към България, ако не ме лъже паметта. 

 

MayaS, може. Наистина имай повече екземпляри и изчисли хубаво времето, защото в групите вече пишат, че гастербайтерите са тръгнали и се чака на вход в Турция.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Alexander каза:

лъже те, пуснах линк към случките 

На си прав.

Той е летял от Мадрид за Италия, не за България. Ако е бил директен полет или на един билет с прекачване в Италия това нямаше да се случи.

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.