Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

Докато ви четях в темата за майските планове, ненадейно у мен започна да се прокрадва желание за посещение на Мароко, което започна да нараства главоломно, откакто отворих няколко сайта по темата. 

 

Някой от посещавалите наскоро ще сподели ли преки впечатления? Знаете, обичайните неща - най-добро време за екскурзия; как вървят цени, нощувки; най-добър местен транспорт; кое не трябва да се пропуска в никакъв случай; кои градове си струват най-много посещението; други полезни тънкости и хитринки и т.н.  

 

Ще допълвам и сам в хода на изследването :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз направих една комбинация през Бергамо през Април преди 2 май години, излезна около 120евро до Казабланка за четирите отсечки.

Там има интересна Джамия Хасан II, една от най-големите, минарето е над 100м.

post-64-0-24490700-1389101631_thumb.jpg

После минахме през Ел Джадида,

post-64-0-29707600-1389101630_thumb.jpg

идеята ми беше да усетим арабската атмосфера в малко градче, на едни колички ядяха охлюви с безопасна игла местните, съжалявам, че не опитах, тогава ми се видя гнусничко. В заведенията за хранене като цяло няма алкохол, беше неприятна изненада, иначе имат едно много интересно местно вино светло розово. След това се върнахме в Казабланка с влак- нещо като БДЖ горе-долу.

През Април не ставаше за плаж, ама изобщо, дори си мисля, че и през Май няма да става. Във вътрешността може би е по-топло. Там се возих на емплематично такси- огромен Мерцедес на 30 години с китеник на таблото и всички екстри, само нямаше сцепени капачки от оцет на чистачките :)

А и в Казабланка е Rick's Cafe от филма 'Казабланка', не е истинският, че май нещо му се е случило изгорял или подобно, не помня вече историята, но вътре въртят филма и е с подобна атмосфера.

post-64-0-01296400-1389101633_thumb.jpg

И до Boulaouane Kasbah ходихме, не е нещо впечатляващо, но нямаше по-интересна забележителност наблизо.

post-64-0-81799700-1389101763_thumb.jpg

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

И на мен Мароко ми е в плановете и ще следя темата с интерес. Не съм проучвала все още много задълбочено, но планувам поне 10-тина дни  с кацане например в Агадир или Есауира, има едни много интересни каменни арки в този район (не се сещам за името им в момента), после нагоре към Маракеш, Фес, Казабланка, Рабат, Шефшауен и излитане от Танжер може би... Мисля да ползваме влакове предимно, а където няма линия - автобуси.

Връзка към мнение

Един от най-посещаваните от туристи градове в Мароко е Маракеш, "Червения град". Намира се в подножието на Атласките планини и е стар търговски град, с типично северноафриканска архитектура. Пълно е с французи и испанци, съоветно местните са доста разглезени и са свикнали да свалят по 10 кожи от туристите. Все пак може да се намерят народни цени за нощувка в центъра на стария град. Има доста музеи, които могат да се посетят.

Лично аз стигнах до там с Wizz и Ryan - полети София - Бергамо - Севиля - Маракеш - Валенсия - София.

Малко снимков материал:

post-47-0-22909600-1389104555_thumb.jpg

 

post-47-0-71775200-1389104558_thumb.jpg

 

post-47-0-08587200-1389104562_thumb.jpg

 

post-47-0-32290600-1389104565_thumb.jpg

 

post-47-0-39881400-1389104568_thumb.jpg

 

post-47-0-03326400-1389104575_thumb.jpg

 

post-47-0-25401000-1389104578_thumb.jpg

 

post-47-0-37245500-1389104581_thumb.jpg

 

post-47-0-04561600-1389104660_thumb.jpg

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Като цяло точно към Маракеш съм се ориентирал, защото го дават добра отправна точка едновременно към пустинята и Атласките планини. 

 

Гледам, че още се споменават Танджер, Фес, Казабланка, докато столицата Рабат май е далеч от туристическите пътеки?

Връзка към мнение

Аз отивам март месец. Билетите и нощувките са готови. Планът е София-Рим с уиз, там 2 нощувки, после Рим-Фес с райн. Из Мароко мислих с влак, но намерих страхотен билет Фес-Казабланка-Рабат за 100 лв., като тръгва рано сутринта, има около 15 часа престой в Каза и вечерта е в столицата. След това с влак до Танжер и после ферибот за Тарифа, от където с автобус за час сме в Гибралтар. И от там вече през Лондон за София.

И според моите проучвания Рабат не е нищо особено, но няма как-имаме нощука там (която на всичкото отгоре е двойна в сравнение с Фес и Маракеш да речем).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

 Из Мароко мислих с влак, но намерих страхотен билет Фес-Казабланка-Рабат за 100 лв., като тръгва рано сутринта, има около 15 часа престой в Каза и вечерта е в столицата.

Аз тази част не я разбрах...билет за какво?

Връзка към мнение

Аз тази част не я разбрах...билет за какво?

Моя грешка... Самолетен билет с националния им превозвач - Royal air Maroc

Редактирано от naTpuoT
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз бях в Мароко миналия октомври 2012. Ходихме с адвенчър клуб и всичко беше организирано блестящо. Обикновено ходим по Европа сами с колата, но за Мароко решихме да е организирано. Бяхме там 14 дена и обиколихме почти навсякъде. Единствено ненужно ми се стори Казабланка - нищо особено според мен. Имахме и нощувка в лагер в пустинята, като до него стигнахме след двучасов преход с камили. През цялото време имахме, както български водач, така и местни гидове навсякъде. Това според мен е важно, защото медините, това са старата част на градовете, са с безброй улички и сукаци и лесно можеш да се загубиш. Беше изключително преживяване, особено пустинята, планините и залези, каквито не съм виждала никога в живота си. Може да прочетете пътеписите на Галя, с която бяхме заедно и мисля, че ще получите повече инфо на

http://www.algaivel.com/category/photostory/

Редактирано от Ani_pv
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Аз бях в Мароко миналия октомври 2012. Ходихме с адвенчър клуб и всичко беше организирано блестящо. Обикновено ходим по Европа сами с колата, но за Мароко решихме да е организирано. Бяхме там 14 дена и обиколихме почти навсякъде. Единствено ненужно ми се стори Казабланка - нищо особено според мен. Имахме и нощувка в лагер в пустинята, като до него стигнахме след двучасов преход с камили. През цялото време имахме, както български водач, така и местни гидове навсякъде. Това според мен е важно, защото медините, това са старата част на градовете, са с безброй улички и сукаци и лесно можеш да се загубиш. Беше изключително преживяване, особено пустинята, планините и залези, каквито не съм виждала никога в живота си. Може да прочетете пътеписите на Галя, с която бяхме заедно и мисля, че ще получите повече инфо на

http://www.algaivel.com/category/photostory/

 Започнах да чета, стартът е с Малага и красиви дървета, което е точно по мой вкус. Много благодаря за линка  :wub:

Понеже са доста части, вече се очертава поредният непродуктивен работен ден.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Маракеш си струва определено! Ние го бяхме направили с Уиз до Испания и оттам с Райън. Нощувката си я бяхме уредили в хотелче в стария град. Дразнещото (поне за мен) в Маракеш беше изключително нахалните местни, които те гледат с искрящи доларчета в очите и лепнат ли ти се няма отърване... А и хич не са скромни... Затова наехме една кола под наем от първото попаднало ни място за рент а кар и газ през Атласките планини към пустинята. Хвърлихме едно око и на филмовото студио в Уарзазат пътьом... Лошото е, че нямам база за сравнение, защото съм бил само в Маракеш, Уарзазат, Загора и М'хамид. И определено бих повторил! Струва си!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ryanair (FR, Dublin Int'l) will axe 30 Moroccan routes from April 1, 2014, in protest at a recent decision by Morocco's parliament to levy new taxes on outbound flights. In November 2013, Rabat passed a new law levying MAD100 (USD12) on economy class tickets and MAD400 (USD48) for first or business class.

http://www.ch-aviation.ch/portal/new...om-april-in-protest-over-new-taxes

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази мацка беше по празниците в Мароко. Сигурно скоро ще си напише "отчета". Иначе аз (и много други) следях пътуването ѝ във Facebook.

http://whenwomantravels.com

Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Много важно за Мароко е да решите какво наистина ви влече: "имперски столици", както казват тур агенциите, океанско крайбрежие, Атлас и Антиатлас, пустинята с оазисите...

През февруари е много добре, стига да не се случи дъждовно - рядко е, но затруднява пътуването, отнася части от пътища, мостове. Ние имахме късмет с хубаво време.

За северно Мароко - Шевшауен, Танжер и пр. - почти до Есауира, имайте предвид, че публиката на тези места много често се състои от хора, отишли да се дрогират на воля. Няма проблем човек да се абстрахира от това, но аз по принцип тази част я отписах.

Истинското, автентично Мароко е на юг. Маракеш е много интересен, важното е да претръпнеш и да не се нервиш първия ден. Има много малки мошеничета, които предлагат да ви преведат из уличките лабиринти, а после ви искат пари и ви награждават с по едно "Fuck, fuck, fuck you", ако им откажете.

Автобуси и влак. Струва си, ако имате време. Имайте предвид обаче, че ако решите да си наемете полудневна или дневна екскурзия до някое от многото преинтересни места, на човек ще трябва да платите между 35-50 евро. Това поставя въпроса за изгодността на колата под наем.

С кола. Пътищата са повече от добри, шофирането е кошмар в градовете и удоволствие по междуградските пътища. Внимавайте във високия Атлас, защото ще ви се вие свят, а често зад завоите има тежки камиони с яка скорост.

Февруари не е много добър за великолепните клисури на Атлас, но става без грешка за целия Антиатлас с всичките му клисури, страхотни малки градчета, оазиси, казби и пр.

До Мароко пътувахме по описания от много форумци начин - лоу кости до Бергамо от София и до Маракеш от Бергамо.

Много си струва, великолепно е, пък ще отидем някой ден, но мислим да е с нашата кола, за да продължим към Мавритания.

Ако имате по-специфични въпроси - питайте, дано мога да ви отговоря. :)

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

И на мен Мароко ми е в плановете и ще следя темата с интерес. Не съм проучвала все още много задълбочено, но планувам поне 10-тина дни  с кацане например в Агадир или Есауира, има едни много интересни каменни арки в този район (не се сещам за името им в момента)

 

Zany, да не би да имаш предвид под "каменни арки" образуванията на плажа Легзира? Близо са до Сиди Ифни, добре е, ако сте с кола.

post-786-0-92014600-1391160618_thumb.jpg

 

Повече снимки от океана и Легзира конкретно имам тук:

 

http://royak.snimka.bg/travel/morocco-mirleft-legzira-sidi-ifni.733026.29752331

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Легзира си иска поне половин ден. Дори да отидете по-рано ще е трудно да минете под арките, защото трябва да чаката отлива. През февруари може да се прави плаж, така че си струва да съчетаете лентяйстването със скалните арки. Както казах обаче, не зная как стоят нещата с обществения транспорт - малко сложно ми се струва. От Маракеш има редовен транспорт до Тизнит - царството на берберските бижута. От Тизнит - автобус до Сиди Ифни, май имаше и нещо като маршрутки, но не съм сигурна. От Сиди Ифни до Легзира са 10-15 км., но не останах с впечатлението, че има автобус или нещо подобно. При това положение ще трябва да ползвате такси или някакъв тур, което ще ви вдигне цената с много. Ние пътувахме от Мирлефт - северно от Легзира - лудо село, където ти се иска да останеш сто години. Въобще колата ни спести много неволи и ненужни плащания, защото ходихме на всевъзможни места, до които няма обществен транспорт - виж в пътеписа ми. Между другото, ако човек се позавърти на място в Мирлефт, може да наеме стая/къща за много малко пари. И това си струва много. Тези възможности не са откриваеми по интернет.

Наетата кола взехме от летището в Маракеш, без да влизаме въобще в града. След десет дена върнахме колата - представител на агенцията дойде на посочен от нас адрес близо до хотела ни.

Може да си наемете кола и само за 2-3 дни - там, където ще ви е най-интересно да разглеждате повече.

Първоначално и аз исках да пътуваме с обществения транспорт, за да видим "реалния" живот в Мароко. Само че много бързо ме разубедиха хора, които бяха пътували, а и предвид многото красоти и малкото време... струва си.

Ако се навивате за кола, пиши ми на лични, ще ти дам координатите на нашата агенция - точни са, евтино е, сигурно е.

Успех!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Някой ходил ли е без агенция (или с местна такава) до ксарът Аит Бен Хаду (Ait Beb Haddou) и дюните в Сахара до Erg Chigaga? Започва да ми изглежда като добра идея от фотографска гледна точка в комбинация (с полет до) Маракеш...

 

Януари / Февруари добро време ли е за посещение на тези места? Идея за евтини полети от София / Истанбул? Предполагам, че е най-добре да се хване Ryan от някъде из Европа (Бергамо)...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Някой ходил ли е без агенция (или с местна такава) до ксарът Аит Бен Хаду (Ait Beb Haddou) и дюните в Сахара до Erg Chigaga? Започва да ми изглежда като добра идея от фотографска гледна точка в комбинация (с полет до) Маракеш...

 

Януари / Февруари добро време ли е за посещение на тези места? Идея за евтини полети от София / Истанбул? Предполагам, че е най-добре да се хване Ryan от някъде из Европа (Бергамо)...

 

Без агенция става по описания начин през Бергамо до Маракеш. Оттам имаш автобуси до Уарзазат, откъдето можеш да направиш дневна или полудневна екскурзия до желания ксар. Има още много прекрасни места /ксарове с казби/ в Атлас, но през януари/февруари е възможно да не са проходими - много е високо и е възможно затваряне на пътища. При все това Скура (Skoura) и Kelaat M'Gouna /Розовата долина/ е възможно да са достъпни - просто зависи колко ще е студено и дали ще има валежи. От Уарзазат можеш да търсиш превоз до големите дюни /при Ерфуд/ или да тръгнеш на юг по долината на реката Драа и да достигнеш до малките дюни /М'хамид/.

Желателно е да наемеш кола - особено, ако си за кратко време. Иначе дневните трипове ще ти излязат доста скъпо. Имай предвид /полу/дневна цена на пътуване чрез местна агенция поне в рамките на 40 евро/човек.

Ние се подвизавахме около океана - Есауира, Мирлефт, Сиди Ифни и Легзира, после в Антиатлас - нямам думи!!!, после малко пустинни места около Тата и Ака и най-накрая казбите по долината на Драа. Маракеш беше за десерт накрая. :)

Време на пътуването - февруари 2013 г. Виж подробности в пътеписа.

Редактирано от royak
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Идея за евтини полети от София / Истанбул? Предполагам, че е най-добре да се хване Ryan от някъде из Европа (Бергамо)...

 

Прегледай другата текуща тема, точно за самолетни билети до Мароко, там описваме някои от комбинациите: http://magelanci.com/topic/2527-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE-%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D1%8F-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82/

 

Ако си неорганизирано мисля, че подобна схема с нискотарифни ти е единствения вариант, не съм попадал на прилични по цена билети с нормална авиокомпания до там. Особено за януари, февруари ще можеш да стигнеш почти без пари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря много за мненията, за сега само оглеждам грубо района, ако се стигне до по-сериозни намерения, ще задълбая. Мароко и Тунис са двете най-лесно достъпни държави за разлгеждане на Сахара.

 

До момента видях, че едните дюни (Erg Chebbi), които са близо до Ерфуд (още по-близо до Merzouga) наистина са по-високи, но пък са по-близо до села с хотели и има повече хора. Достъпа като цяло е по-лесен, има даже и автобус от Маракеш до Merzouga, през Ерфуд.

 

Другите дюни (Erg Chigaga) са по-близо до М'Хамид, но не са и особено близо, та си трябва при всички случаи 4Х4 возило. Те са по-ниски, но наоколо освен няколко лагера няма села и като цяло имало по-малко хора (по-автентично пустинно преживяване), масива от дюни също бил по-широк.

 

Някой с лични впечатления може ли да съпостави Маракеш и Фес? Предполагам, че би било интересно да се лети до единият, а после обратно от другият град, като се направят ксар-ите и пустинните турове помежду...

 

Като цяло понякога се намират местни шофьори на прилични цени ако човек пита по разни хотелчета, те винаги имат хора под ръка. После се съпоставят офертите с местни агенции. Ако тръгна да правя дестинацията, ще пиша. Билетите изглеждат много добре - комбо на Wizz и Ryan от София до Маракеш през Бергамо е горе-долу 200 евро на глава в двете посоки за Февруари. Проблем биха били ниските температури вечер/сутрин по това време при преспиване в лагер в пустинята.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Исландия през май 2015 ми е много далеч.Та се замисляме за седмица Мароко началото на март.Комбинация с Wizz София-Милано на 02.03. ,от там с Ryan до Фез.Връщане от Маракеш до Милано с Ryan,София с Бългериън еър на 08.03.С чекиран багаж излиза около 300евро на калпак.Пет пълни дни в Мароко се надявам да можем да поразгледаме.Планирам рент-а-кар.

Някакви предложения за маршрути-имперски столици,един ден пустиня и дюни,на плаж не държим?

Също и препоръки за хотели и рент-а-кар.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.