Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

А де...труден въпрос. Ние ползвахме само веднъж обществен Танжер- Рабат. Беше ок, на дълго разстояние не е особено зле, но не препоръчвам. С влаковете не знам как е точно. После взехме кола, но шофирането в самите градове само по себе си е приключение. :lol: :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Единствено използвах обществен транспорт от Маракеш до Агадир. Автобусът беше приличен, дори доста чист (въпреки опасенията ми )! От Аурир за Агадир и околност, използвахме таксита (от белите) - в които се побираха 6 човека + шофьора.Цената е фиксирана (почти винаги), по 0,50 дирхама в посока (което е около 0,90лв). В самият град ползвах червените таксита. Малко по-скъпи от белите, но не е някаква бомбастична сума. За градският им транспорт доколкото разбрах - е забранен за туристи. Може и погрешно нещо да съм разбрала,но....

За шофирането - радвам се че не наех кола. Всеки си кара както иска в градовете. Не знам дали изобщо някой спазва знаците за движение?! Шантава работа :lol:

Аз бях в Мароко септември 2014г. Времето беше страхотно и горещо, като температурата достигаше до 38 градуса. За плаж - разкош :)

Храната - нямах проблеми с това. Цените прилични. В ресторанти не съм сядала,защото ми казаха че цените са като за туристи. Хапвах където са и местните.

Иначе навсякъде имаше от тези които те зяпат като извънземно и те преследват за пари. Просто ги игнорирах!!!

Попадах и на дости услужливи хора, които помагаха с посока и прочее...

За пазаренето - основен спорт! Даже бих казала е задължително! :)

За спането - попаднах на доста приятен апартамент ---> https://www.airbnb.com/rooms/1427475

Редактирано от ElenaS
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз от влаковете съм доволен.

Планирам да пътувам с влак от Маракеш до Казабланка, както и от града до летището на Казабланка.

Нещо особено - купуване на билети, избор на място, цени, комфорт и тн.?

Връзка към мнение

Нещо особено - купуване на билети, избор на място, цени, комфорт и тн.?

Билетите ги купих на място - до колкото помня не можеш да купиш билети за влака от чужбина. Ама места май винаги има. Избор на място...божа работа. Пътувах Рабат-Танжер (4 часа), 1-ва класа за 290 дирхама (50 лева).

За влака от Казабланка до летището - 35-40 минути без спирка, НО вземи по-ранен влак. Аз изчаках и щях да съжалявам жестооооко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравейте!
Мароко е мечтаната дестинация за тази година. И тъй като сме една спретната групичка от около 6-7 човека (възрастни), ни се иска да пристъпим към организация.

Засега поне сме на варианта да го организираме с агенция - т.е. нощувки, транспорт и т.н. И затова искам да попитам - някой от вас ползвал ли е агенция за целта? И ако да - дали е по-добре да е местна или не? Поне досега, цените които разглеждах от международни агенции, предлагащи турове из Мароко ми се струват доста завишени, може и да греша, разбира се.

Дали Март-Април е добро време от годината за ходене там?

Всякакви насоки по темата са добре дошли!

Редактирано от Tinker_bell
Връзка към мнение

Здравейте!

Мароко е мечтаната дестинация за тази година. И тъй като сме една спретната групичка от около 6-7 човека (възрастни), ни се иска да пристъпим към организация.

Засега поне сме на варианта да го организираме с агенция - т.е. нощувки, транспорт и т.н. И затова искам да попитам - някой от вас ползвал ли е агенция за целта? И ако да - дали е по-добре да е местна или не? Поне досега, цените които разглеждах от международни агенции, предлагащи турове из Мароко ми се струват доста завишени, може и да греша, разбира се.

Дали Март-Април е добро време от годината за ходене там?

Всякакви насоки по темата са добре дошли!

В този форум трудно ще намерите насоки за намиране на тур агенции.Идеята е да се организираме сами,за да е по-евтино и сами да решаваме къде да отидем.Ние пътуваме на 1-ви март.По-горе съм писал много по програмата,но ако мога да бъда полезен съм насреща.
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Привет, 

някой може ли да сподели дали е наемал кола онлайн за Мароко и колко депозит се блокира, че не ми става ясно....някакви баснословни суми виждам по сайтовете и не съм сигурна дали пък те не се изискват при ПТП примерно.

Връзка към мнение

В Мароко изискват ужасно големи суми, което е разбираемо при  начина им на шофиране. Ние ги пообиколихме и на място и изискваха суми от порядъка на 1200 евро. Така че там е разпространено малко друг тип наемане на коли- от местни агенции. Ние отказахме да си оставим данни на кредитни карти и успяхме да вземем само с платен наем и оставяне на един документ за самоличност, който после при връщане на колата си прибрахме.

Връзка към мнение

Благодаря...за съжаление този вариант не ни устройва, че кацаме във Фес, а обратния полет е от Маракеш. Ще видя, дано поне да е до 1000 евро, а не повече :))

Връзка към мнение

Днес проверих в Тавекс и казаха, че нямат марокански дирхами.

Предполагам, че на летището в Маракеш ще предлагат обмен, но дали и за него ще трябва да се пазаря или са фиксирани курсове? Други варианти?

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Да дам малко прясно инфо по въпроса. След доста издирване, успях през сайта на раян ейр да букна кола от Херц, за една седмица с всички такси и застраховки /включително и такса за взимането на колата от един град и оставяне в друг, която е 80 евро/ излезе общо 480лв. Депозита ще е около 1300евро. Ако имахме опция да върнем колата откъдето сме я взели, цената доста пада.

От всички компании, които гледах, условията на раян и хрец бяха най-изгодни предвид One way таксата и допълнителната застраховка, която да покрива всякакви щети.

 

Някой има ли инфо дали за Мароко трябва международна книжка или може с българска?

Връзка към мнение

Днес проверих в Тавекс и казаха, че нямат марокански дирхами.

Предполагам, че на летището в Маракеш ще предлагат обмен, но дали и за него ще трябва да се пазаря или са фиксирани курсове? Други варианти?

На летището можете спокойно да обмените! Курса е добър и фиксиран. Няма да се пазарите! :)

Редактирано от ElenaS
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Мароко шофирането е безумно и сумата за блокиране винаги е в пъти над тази в Европа.

Категорично против.За десет дена изминахме 2100км без абсолютно никакви проблеми.Шофьорите дори бих казал,че са доста по-толерантни от нас.

За депозитите-да.Моят беше 1600евро.

Връзка към мнение

Ами имам предвид в градовете. Не извън, а вътре в самите градове, в медините и прочие. Имам клипчета от там и е меко казано лудница.

 

https://www.facebook.com/video.php?v=10205013030631741&set=vb.1421479601&type=3&theater

Редактирано от Тони
Връзка към мнение

Ние сме минавали около 3000км. за 16 дни. Взехме една Дачия от Касабланка на летището след тежък пазарлък. Момъкът успя да вкара 5 куфара и раници в багажа и ни спечели. После само по схема успявахме да ги подредим. 
Но книжката важи без проблеми, нали си има френски надписи. 
За Мароко е добре да имате в групата някой да поназнайва малко френски, че английският е силно неизвестен там. Има полицаи с камери по населените места. Мен лично два пъти ме глобиха. Спират ме с 80 в градче където е 60. Канят ме полицаите на сянка и ме черпят чай. Задължително любезно и разточително по арабски. Сядаме, пишат ми фиш близо 40 евро ме глобиха, бръкна в джоба и извади фиш на който си пишеше цифрата. Реших че няма мърдане и си платих. Тогава не знаех че и с полицията можеш да се пазариш. Приятел местен ми каза, недей повече така. Пазари се като осъден на смърт. И ми се наложи отново в малко градче пак същия номер. Ограничение 60 а аз с 64 и хоп ела тука. Направо не повярвах за 4 км. Хвърлих се в боя - демек пазарлъка здраво, два поти чай пихме и той бръкна в другия джоб извади глоби с 20 евро. Та така ако имах търпението и куража  и 10 вероятно можеше да постигна. Но се учим.

Няма проблем иначе, там ще видите какво значи пълен автомобил. В старите мерцедеси таксита по седем возят. Даже ако не се напълни бакшишът не тръгва. Камиони, коли всичко е на макс пълно. В градовете е по-трудно щото всеки пресича когато и където иска. Най-важно средство за кормуване си остава клаксонът, основно средство за осигуряване на предимство. 

На всякъде пуши прекрасна скара но е проблем бирата.

Мароко е разнолик и много контрастен. Ние бяхме впечатлени най-много от пустинята. Вълшебно е, спахме два дни там. Макар и океанът и старите имперски градове и сокаци да са интересни.

 

Изкушавам се да закача няколко снимки

Sidi_Ifni_Legzira065.JPGMorocco_The_Desert132.jpgMorocco_The_Desert145.jpg

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

За камерите е вярно.И аз изгорях 30евра.Един полицай беше клекнал в ярдъча между платната на магистралата,стана засече ме и пак клекна.След няколкостотин метра ме спряха и глобиха.Толкова бяха любезни,че ми стана неудобно да споря с тях.За превишение до 10км-300дирхама,20км-500дирхама,над 20км-700 дирхама.Питаха ме дали мога да платя на място,не знам какво щеше да последва,ако бях отговорил,че не мога.Единият полицай говореше доста добре английски.Като цяло не сме имали никакви проблеми с английския.Само в хотелчето в Казабланка бабата упорито ни говореше на френски,като повтаряше всяко едно изречение по няколко пъти.Явно се надяваше,че ще почнем да разбираме.Ние обаче бяхме корави и удържахме...

Полицейски блокади имаше поне на трийсет места.Така и не можахме да разберем длъжни ли сме да спираме на знака за полицейска проверка без да са ни спряли.Отначало не спрях на две и нищо.После видях,че всички спират и чакат да им покажат с ръка да тръгнат или ги проверяват.Оказа се,че проверяват само местните,нас като ни видят,че сме бледолики ни пускаха.Само преди М'хамит ни провериха паспортите,но там явно заради близостта с Алжир проверяваха всички.Единствено там видях и доста военни.

Иначе радарите им са впечатляващи.Приличат на ТВ камера с огромен обектив и са на триножник.

Като цяло сме с много добри впечатления от Мароко,надмина очакванията ни.

Когато имам повече време ще пиша по-подробно и ще кача снимки.

На тези,които им предстои пътуване в Мароко,бих помогнал с пресни впечатления.

P.S.Писаното по-горе някъде,че ако пазиш касовата бележка от чейнджа,после ти сменят парите на същия курс,не е вярно.Едно евро се продава за 10,6 дирхама,а се купува за 11,15 дирхама.

Повечето нощувки успяхме да платим с кредитни карти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

bay_kolio, би ли споделил откъде е първата снимка?

 

edit: видях от снимката, много е красиво, но ми е далеч :( за 7 дни няма да имаме време чак до там да скокнем...

Редактирано от thebee
Връзка към мнение

Снимката е от Сиди ифни.И ние не можахме да стигнем до там.

На бъдещите пътешественици бих препоръчал да пропуснат Казабланка за сметка на нещо от този род.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.