Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

Нещо ми втръсна работа,та да поразкажа малко за Мароко.

Пътуването ни започна с наемане на кола от летището в Маракеш и от там директно към водопада Узуд.Пристигнахме по тъмно в много уютния риад,настанихме се и седнахме за добре дошли.

post-1326-0-12663600-1426255667_thumb.jpg

Пихме мароканско червено вино и ядохме първия от многото тажини-овче месо с карамелизиран лук и сушени кайсии.Между впрочем освен,че беше първия,беше и най-вкусния.

Закуска и рано,рано на водопада.Риадът ни беше на метри от горната част на водопада.

post-1326-0-19203700-1426255582_thumb.jpg

Гледката беше впечатляваща.Това остана и едно от най-вълнуващите неща,които видяхме в Мароко.

post-1326-0-58762300-1426255827_thumb.jpg

За да стигнеш до долната част на водопада се слиза по извити стълби.Там живеят и многото маймуни.Бях чел,че има маймуни и искахме да ги видим,а не им носехме нищо за ядене,което не ги направи много щастливи.

post-1326-0-84206600-1426255891_thumb.jpg

Това е гледка към водопада от горната му страна.

post-1326-0-08593900-1426255752_thumb.jpg

Не бях чувал за този водопад и след като прочетох за него се наложи доста да променя програмата,но определено си струваше.Горещо го препоръчвам на всички,канещи се да посетят Мароко.Разстояние от Маракеш-около 160км.

Когато имам време ще продължа с прехода през високия Атлас.

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Емо ме върна към нашето пътуване в Мароко и искам да споделя още.

 

Както е написал Казабланка може съвсем да се прескочи. Освен великият филм и песен към него, което до си поиграе с въображението друго няма, голям, шумен, мръсен и смесена средиземноморска архитектура. Е най-голямата джамия на Хасан 2 е там. Ама тези огромни и лъскави джамии на мен лично странно ми контрастират на всеобща мизерия. Потънали в прах села, някои без училище други без ток и изведнъж бам свети със злато минерато. Впрочем там минаретата са четвъртити. Малко ми напомня ония времена дето "Два конгреса една цел" или "Винаги верни на партията"

Както и да е  това са лични и лирични отклонения. Пътуването във всички случаи си заслужава. Ние посетихме Рабат - столицата. Далеч по чисто подредено и тържествено. Там е кралят. Впрочем кралят много държи на туризма, поставил си е за цел да довежда по 5 -6 милиона туристи годишно и работи здраво по въпроса. За тези които се притесняват да обясня там има туристическа полиция която бди над туриста и го пази от месни тарикати и мошеници. Тя е цивилна и тайна. Даже наш приятел от Кауча за да ни придружава насам, натам му давахме писмени разрешения в полицията. Та никой да не се чувства застрашен.

Следващото място, което определено си заслужава е Мекнез. Типичната Медина и Казба, странни сокаци, почти никога не можеш да се върнеш в хотела си сам. Лабиринт невероятен. Един два кадъра:

Morocco_Meknes_102.JPGИнтериор от хотелчето. Там в Медината няма никакви правила за отстояние. Всеки съсед от три страни лепи сграда до твоята. Единствения шанс да имаш прозорци е навътре във вътрешния двор. 

Тук в този град от 10 ти век е и прочутата порта Баб ел Масур ето я Morocco_Meknes_002.JPG

 

Ат Мекнес може да се отиде до древния Волубилис - град от времето и значението на Картаген. 

Здраво са пипали римляните Morocco_Meknes_035.JPG

 

Ние не посетихме ФЕС но това беше грешка. Забихме направо през планината към пустинята. Планината Атлас е огромна и разделя цялата страна както пир нас Балканът. Но там е още по-драстично. На запад от Атлас е умерено, зелено, бяло, цветно. На изток ряко се променя в червено черно 

Пътят и пейзажът стават такива Morocco_The_Desert151.jpgКилометри, километри. Тази пустинна гледка няма нищо общо със светещата пустиня. Това е невероятна гледка и препоръчвам на всеки. Има страхотно въздействие и очарование.

Ето вечеря в Хасил Ал Бияд на гости на Мехмед 

Morocco_The_Desert053.jpgКус кус с осем лъжици. Имаше две испанки на гости, една рускиня, ние банда от 5 човека и ни покани всички, но жена му не седна на масата.

Ако имате път от пустинята към Маракеш или обратно има още едно много интересно място. Тодра Горде - каньон и град от хиляда гадини. Доста кадри на "мездузвездни войни" са правени там. Забавното беше че ние там в хотелите търсехме интернет, а ти казваха че тока идва само за три часа вечер. Morocco_Todra_Gorde013.JPG

 

Morocco_Todra_Gorde050.JPG

 

Отново планините на път към Маракеш

 

Morocco_Todra_Gorde061.JPG

И тук има песен и тук легенди. Странното е тук че на митичният площад Джамаал ал Афна не можеш една бира да изпиеш, но всеки втори предлага по нещо странно да изпушиш. Вечер на този площад вероятно се бе събрал целият 3 милионен Маракеш -

Morocco_Marrakech_005.JPG

Обичаните Мадина и Казба и дворци, естествено и любимите ми сокаци - Morocco_Marrakech_036.JPG

 

Големите струпвания на хора и глъч не са ми любими и прескачам парковете, Мажорел една много хубава ботаническа градина и дворци с разкошни тавани.

 

Към океанът. Той вече е Атлантик. Мощен сърдит замъглен. Но има страхотни места. Ние бяхме в южната част на Мароко - базирани в Сиди Ифни откъдето прошетахме много местенца като чудни плажове и скално образования. Лезгира е мястото с чудните тунели. Там целият марокански бряг е от едни меки червени скали които океанът моделира, мачка, рисува както си иска. За това има чудни места където зяпваш от възторг.

Morocco_Sidi_Ifni006.JPGSidi_Ifni_Legzira063.JPGMorocco_Sidi_Ifni064.JPGТам бяхме настанени в една истински господарска къща. Стопанинът беше богато франсе явно отколешен аристократ. Всичките му книги а те бяха хиляди бяха подвързани в стилно цветово съчетание с марокен. Ходеше с бяло шалче и бастунче и подхвърляше монети на децата. 

Класика

Пътуването завърши в един по северен атлантически курорт Оалидия където брегът и океанът си правеха страхотни изложби 

Morocco_ocean_Oualidia025.JPG

 

Тъкмо надничаш в някоя дупка и оттам изкача Аладин  :lol:

Интересно място е Мароко. Преди тръгване една моя позната която беше ходила няколко пъти каза "Хм арабска работа" дълго време се чудих това какво ще рече, добро, зло, хубаво, лошо. Още нямам отговор. Ами смесено е. Няма бира, а вечер из Казабланка не можеш спокойно да се разхождаш от пияници. Джамията е свещена и величава а отвън яко мирише на урина, край стената не можеш да минеш. Уж е светска държава а нито една жена дори докторка или учителка не сяда с гостите, ако има мъже. Всеки ти се усмихва и помага и гледа да ти се притече на помощ, но винаги очаква добро възнаграждение. Къщите нямат прозорци и приличат на крепости.

Да не ви отегчавам, нека всеки види своето Мароко   

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

Бай Кольо,Бай Кольо...Просто ви завиждам,че сте имали няколко дни повече от нас.На нас не ни остана време за Рабат,Мекнес,Фес,Лезгира,Сиди Ифни и т.н.Но това е добър повод за второ посещение на Мароко.

За джамията в Казабланка.Някой беше писал,че не пускат немюсюлмани.Нищо подобно,направили са си я като музей-входна такса,няколко екскурзоводи на различни езици,записани са началните часове на обиколките(тук е мястото да вметна,че последния тур е в 15,00ч.).На всичкото отгоре в хамама има басейн,който никога не е използван.Бил построен само да се показва,че в хамамите имало и басейн.Това ме навежда на мисълта,че една от основните цели на джамията е да си е музей.

post-1326-0-90658800-1426584141_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За джамията в Казабланка.Някой беше писал,че не пускат немюсюлмани.Нищо подобно,направили са си я като музей-входна такса,няколко екскурзоводи на различни езици,записани са началните часове на обиколките(тук е мястото да вметна,че последния тур е в 15,00ч.).

 Да допълня Емо с точно разписание на туровете и цени.

post-1495-0-40463400-1426945345_thumb.jpg

 

И още нещо за пътуващите към Мароко - носете химикалки на летището. Попълва се една бланка за паспортния контрол. Попълвайте всички празни редове, че аз реших да спестя писането и от гишето ме върнаха да дописвам всички необходими данни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз да се допитам за съвет до вас. Как ви се струва програмата ни?

Ще бъдем 7 дни там. 

2 дни Фес

1 ден Синия град

2 дни за Рабат и Казабланка

1 ден и половина Маракеш

 

Чудя се дали да не сменя Синия град с Мекнес, доста по-малко ще е пътя ако го направя, но не знам дали си струва...

Връзка към мнение

Пропуснете Казабланка-ще сте ми благодарни за съвета.За сметка на това отделете един ден за водопада Узуд-на 160км от Маракеш.Не знам какво предпочитате да гледате,но медините за мен са еднотипни.Много по-интересни ми бяха малките села във вътрешността на Мароко.Както вече писах,градовете по крайбрежието са си най-обикновени курортни градове без никаква специфична атмосфера.Виждам,че не сте включили Сахара в програмата.Много ни хареса пустинята,много е различна от други места,много е зелена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами аз общо взето гледах да направя програмата така, че всичко да ми е по път, че  и без това сме малко време, а и имаме човек дето едвам се вози в кола ;-\

Ще видя как да преправя програмата, вие до къде отидохте за да отидете до Сахара?

Връзка към мнение

И Рабат може да шунтирате, а ако видите Фес и Мекнез други не ви трябват, почва да се повтаря. Пустиня, това е чудото на Мароко и където ви е най-близо щом има проблем с дълго пътуване. Ние сме били в Хасил Ал Биад - към Мерзуга, но има много точки от където да се иде. Изберете си място според маршрута и отделете нощувка под звездите. Нечовешко е.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравейте всички! Заминавам за Мароко на 23ти. От Фес, през Мекнез до Маракеш за седмица с идея да отидем и до пустинята, планината и споменатите водопади поне за Малко. Много ще ми е полезно всичко, особено места за спане във Фес, Мекнес, Маракеш и водопадите, как да наемем кола от Маракеш и дали си заслужава/само двама сме/. И най-вече ако можете да ми препоръчате места в пустинята и в планината в близост до Маракеш, ще Ви бъда много благодарна. Нямам търпение да го видя залезa

 

 

 над пустинята!! Предварително горещо благодаря!
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Май май ми се очертава една седмица през ноември в Мароко. Давайте всякакви идеи за маршрут. Кацаме на 15 в Надор, излитане на 21 от Фес. Вероятно от Надор до Фес ще стигнем с автобус и от там ще наемем кола, която да върнем в същото място. 

Връзка към мнение

Аз мога да ти препоръчам хотел (риад) във Фес. Местоположението му е страхотно,а в медината това е жизнено важно. Шакиб (домакинът) е много готин и приказлив.
http://www.booking.com/hotel/ma/dar-warda-fes.en-gb.html?aid=368032&sid=f31d2e6c21a19dba33713838a8f1fdee;dcid=1;checkin_monthday=20;checkin_year_month=2015-11;checkout_monthday=21;checkout_year_month=2015-11;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0&

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вече се знаят точните дати, а именно 14-21 ноември и колко хора сме. Само 10. Засега нищо освен самолети(не изцяло) не сме организирали и отново ще помоля мароканците/магеланци и магеланците/мароканци да се включат с някакви съвети, какво си заслужава, какво да не изпускаме и какво може най-спокойно да подминем. Ако препоръчате и места за спане като Калоян е добре дошло, но все пак за 10 човека трудно ще се намират на едно място стаи. Поради тази причина няма да можем да се възползваме и от препоръчания горе хотел, защото сме твърде много. Жалко, защото мястото наистина изглежда добре и е с добри отзиви. А само да кажа до тук какво имаме от плана. Кацане на 14 в Рабат и излитане на 21 от Фес. За рент-а-каруца също биха били полезни съветите, защото така ще се придвижваме,  :P

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И ние от известно време сме с билети.Букурещ-Рим-Маракеш,а  на връщане през Мадрид с една нощувка там.

 

26,01-02,02,2016г.

 

Ден1

Нощувка в Маракеш ,близо до площада,колкото да го видим и да хапнем там.За друго няма да има врем.

 

Ден2

С фирма към пустинята-87евра за две нощувки,вечери,закуски,транспорт(взимат те от хотела),камили до кампа в пустинята(като бонус  към това има и трансфер от летището в деня на пристигането).Доста по-евтино излиза отколкото ,ако наема кола и тръгна сам,а и по пътя ви водили и на доста места,които не са упоменати в офертата и си заслужавали(Недостатък-в деня на прибирането ви стоварват на едно място ,а не ви връщат в хотела).Ето какво точно предлагат.

 

Day 1: Marrakech -Telouat - Ait Ben Haddou - Ouarzazate - Boumalne Dadès (Dadés Gorges)

We start from Marrakech before 8:00 in our superior class air conditioned vehicle. On our way over the Atlas Mountains we have a stop at the Kasbah Ait Ben Haddou for a tour around the complex. After the break we continue our trip to Ouarzazate (The Gateway to the Desert), where lunch can be taken at any café. After lunch our afternoon journey takes us further to the Dades Valley. Here we stay for the night in a comfortable guesthouse with private en-suite rooms, enjoy a traditional Moroccan evening meal and breakfast.


Day 2: Boumalne Dadès - Tinghir - Todra Gorge - Arfoud - Merzouga Dunes

The next day after breakfast our trip leads us through the Dades Valley and Todra Gorge, allowing to explore the sights of this region. Lunch can be taken at any café on our way. Arrival to Merzouga is the final destination of today, where we meet our camels to take us to the Dunes of Erg Chebbi to our Berber desert camp. Our stay at the desert camp includes accommodation in traditional Berber tents, evening meal and breakfast the following morning.

Day 3: Merzouga - Rissani - Nqob - Tamnougalte - Ouarzazate - Marrakech

The next day camels will take us for the return trip back to Merzouga. Then we enjoy our journey back through the Draa Valley to Ouarzazete over the Atlas Mountains. We arrive back to Marrakech around 19:00hrs or 20:00hrs.

На 29,01,2016 се връщаме в Маракещ.Още една нощувка около площада.

От тук нататък не съм готов с плана,а само знам къде искам да мина.

На 30,01-рано наемаме кола и тръгваме към Есауира и след това на долу искаме да стигнем до плажа Легзира със интересните арки.Връщане през вътрешността -Тафраут и на горе.Това трябва да го събера в 4 дни.Общо почити 1100 км. без да смятам ,ако отбиваме някъде.

1,Моля за съвети какво интересно мога да видя по този маршрут.Сами сме, така че леки отбивки мога да правя. :)

2,Времето в началото на февруари ще ни затрудни ли да стигнем до Имлил?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здрасти, ние кацаме в Рабат и от там не знам как ще се придвижим до Маракеш, но може би ще наемем кола. Та питането ми към запознатите е дали има вариант да пътуваме до Загора и от там да си наемем трек с камили и разходка в пустинята с нощувка там. Видях че има за 59 евро от Маракеш до Загора и обратно с една нощувка, но след като ще пътуваме до Загора с бус на фирмата, дали няма вариант, тия триста километра в посока, да си ги направим с нашите коли и после на място в Загора да си платим за камили, пустиня, спане в палатка и т.н.

christuff вие някакви фирми за наем на коли проучвали ли сте?

Редактирано от Krum4ov
Връзка към мнение

 

christuff вие някакви фирми за наем на коли проучвали ли сте?

Ами още не съм гледал сериозно,че имаме скоро югоизточна Азия и сега мисля повече за там.

През rentalcar само гледах,че май скъпо излиза.Ако проучиш може да драснеш какви варианти си разгледал и какво си избрал.

Връзка към мнение

Здрасти, ние кацаме в Рабат и от там не знам как ще се придвижим до Маракеш, но може би ще наемем кола. Та питането ми към запознатите е дали има вариант да пътуваме до Загора и от там да си наемем трек с камили и разходка в пустинята с нощувка там. Видях че има за 59 евро от Маракеш до Загора и обратно с една нощувка, но след като ще пътуваме до Загора с бус на фирмата, дали няма вариант, тия триста километра в посока, да си ги направим с нашите коли и после на място в Загора да си платим за камили, пустиня, спане в палатка и т.н.

christuff вие някакви фирми за наем на коли проучвали ли сте?

Тия дни ще се разровя за името на тур.агенцията,с която ходихме в пустинята.Агенцията е от Загора.Ние спахме в Загора и следващата ни нощувка беше в Мхамит.Сутринта дойдоха с джипа да ни вземат от Загора и заедно отидохме до следващия ни риад,където си оставихме нашата кола.

Уарзазат също не си струва,няма нищо за гледане.Пак препоръчвам водопадът Узуд.Много е красив и има много маймуни около него.За там също мога да препоръчам риад.Там ядохме най-вкусния тажин от овче месо с карамелизиран лук и сушени кайсии.

Ако някога повторим Мароко ще отидем само във вътрешността.За мен това е истинското Мароко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Точно от теб видях този водопад и сега мисля да проуча вариантите как да го вместим в маршрута, но и на мен ми е сред фаворитите. 

Връзка към мнение

Редно е човек сам да прецени какво иска и може и какво не.

Ние бяхме в началото на март и температурите бяха поносими-25-27 градуса.Като ходихме на трип в пустинята видяхме групи туристи на камили и група от двадесетина европейци пеша.Даже и при тези температури слънцето си е жестоко.За мен няма да е никакво удоволствие да се пържа цял ден,клатейки се на една миризлива камила или ходейки пеша.Сега си спомням,че ни предложиха вариант последните няколко километра да яздим камили.Аз съм яздил и не ми е тръпка.

Ние тръгнахме сутринта с джип.Навлязохме около 60км в пустинята до дюните Erg Chigaga.Там имахме достатъчно време да се разхождаме из дюните,обядвахме в бивака,полежахме-да вметна,че в бивака бяхме само ние четиримата с нашия водач.Момчето ни посвири на техните тъпани.Говорихме си с него на всякакви теми.Върнахме се до селото,като по пътя минахме през истински оазис,където жени номади перяха.Пихме по няколко бири край един басейн в селото,взехме си и за из път и отидохме в друг бивак в пустинята за вечеря.Там посрещахме залеза,ядохме и се кефихме на пустинното небе.Малко след полунощ ни остави в риада.

Редактирано от Emil Chakalov
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, 

Скоро се върнах от Мароко, с туристическа агенция  и сега искам да се върна да си доразгледам...Изчела съм това, което е писано тук. Искам да си купя първо самолетните билети. Решили сме да пътуваме в края на февруари, началото / средата на март(в зависимост от цената на билетите, разбира се). Този път пустинята, водопадите Узуд, около океана и Шевшауен, чета че времето не би трябвало да е студено по това време...

Спряла съм се на класическия вариант до Маракеш през Милано. В момента , с малък куфар излиза около 380 лева на човек. Въпросът ми е - рано ли е отсега да ги купувам, има ли шанс да си променят полетите, кога минават към зимно разписание Wizz и Rayan. Wizz вече ми смениха полета до Дубай, ако мога да си спестя такива главоболия ще ми е по - добре.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

 

Ден2

С фирма към пустинята-87евра за две нощувки,вечери,закуски,транспорт(взимат те от хотела),камили до кампа в пустинята(като бонус  към това има и трансфер от летището в деня на пристигането)

 

 

 

 

Може ли името на фирмата за пустинята? На мен ми дадоха цена 330 евро, което много ме очуди. Ние пътуваме чак през март, но почнахме организацията.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може ли името на фирмата за пустинята? На мен ми дадоха цена 330 евро, което много ме очуди. Ние пътуваме чак през март, но почнахме организацията.

http://www.igomorocco.com/Morocco-desert-tours/3-Days-Merzouga-Desert-Tour-Marrakech

 

Това е страницата.Ние в крайна сметка решихме да си наемем кола и сами да си го ораганизираме,че не искам да се блъскам в бус с други хора и да завися от тях.Ще излезе по-скъпо ,но пък ще си изкараме значително по-добре мисля.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

 

Това е страницата.Ние в крайна сметка решихме да си наемем кола и сами да си го ораганизираме,че не искам да се блъскам в бус с други хора и да завися от тях.

Благодаря за адреса, ние няма да се оправим сами в пустинята, ще го мислим...

Връзка към мнение

Благодаря за адреса, ние няма да се оправим сами в пустинята, ще го мислим...

Ние също нямаме намерение да влизаме сами в пустинята. Но ще карам до Мергуза и там имало предлагане доколкото разбрах.Може и с АТВ-та да се предвижим вместо с Камили. Там на място ще решим.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.