Прескочи до съдържание

Дестинация Мароко


Meidj

Препоръчани мнения

Шофирането е поносимо в светлата част на деня. После става опасно. 

Колата под наем излизаше 20-30 е за ден (според модела). Ние я взехме от гарата, като момчетата от компанията ни взеха от риада в медината, а след като я върнахме, ни и закараха до хотела. Обаче, добре, че имаме навик да снимаме колите, които наемаме- в Маракеш след оставянето я огледаха и се опитаха да ни заведат щета. Показахме снимките и спора бе приключен с извинения. Не знам дали, защото върнахме колата по време на вечерната молитва ли, нещо не сме били симпатични ли, но огледа беше обстоен. И точно обратно, когато връщахме кола (взета от Маракеш, върната във Фес), момчето дори не я погледна, Само взе ключовете и това беше. 

За навигация Томтома все даваше някакви отклонения, та използвахме паралелно Sigic.

 

Относно защо там, а не другаде- всеки има предпочитания (и ги споделя тук), а решението е на пътуващия :) За съжаление не всеки може да си позволи 20 дена, за да може да разгледа повечето места в една държава

Редактирано от vesi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

и ние със съпруга ми решихме да се докоснем до приказката Мароко, но по различни причини - той обича пазарите , аз категорично Не :). И така първоначалния ни план беше почивка, след няколкото пътувания до тук тази година , но явно се очертава и това да не е такова. Заминаваме на 27.03 и в тази връзка ме интересува какво е времето там защото чета доста различни мнения, едни казват че вали другаде пише 27-28 градуса ....  И така летим през Милано за Маракеш , където сме запазили хотел https://www.booking.com/hotel/ma/marrakech-ryads-parc.en-gb.html?aid=368032;label=bookings-naam-XdSf49HzTflXIONktjPBMQS35820504258%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap21%2C160%2C000%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342138710%3Akwd-65526620%3Alp1001448%3Ali%3Adec%3Adm;sid=69b1a25f54d681b58389811369e9c596 мисля че е малко далеч, но предвид първоначалната идея за почивка изглеждаше супер, ако някой е бил там ще се радвам на мнение или поне за местонахождението.  Там ще сме до 30.03 когато искаме да поемем към пустинята в тридневен тур до Фез , откъдето на 02 или 03 летим обратно. В тази връзка ако някой има предложения за фирми не съдиращи кожата ... ще се радвам ние не държим на частен тур и дори мисля че ще е далеч по-забавно да сме с други хора . Също ме интересува ако сте ходили на такъв  кога пристига във Фез и колко време ще ние необходимо за да разледаме града . Отворена съм а предложения и за приличен риад във Фез , там още нищо не съм резервирла 

Връзка към мнение

Здравей,

ние бяхме в Мароко в периода 10-19 Февруари. Във Фес беше 15 градуса и слънчево, а в Маракеш между 20 -23 градуса и слънчево. Мисля, че за твоите дати няма да имаш проблем и времето ще е идеално за разходка. Хотелът ти в Маракеш ми изглежда малко отдалечен и със съмнително нисък рейтинг. Не смея да ти препоръчам фирмата с която ние пътувахме в пустинята не защото беше скъпа, а защото не останахме особено доволни от услугите й. А иначе правилно си се ориентирала - груповият тур според мен ще ви бъде доста по-забавен.

Връзка към мнение

Ние бяхаме в края на април и дори тогава температурата рядко стигаше 27-28 градуса или поне не се усещаха като толкова, защото на по-откритите места подухваше хладен ветрец. Така че едва ли в края на март градусите ще стигат редовно 27 градуса.

 

За тура ние бяхме също от Маракеш до Фес. Във Фес се пристига около 7 вечерта, като третият ден целият е пътуване с някоя и друга спирка за гледане на панорами и обяд. По смътни спомени разстоянието e около 500 км.

Бяхме с тази фирма.

Избрахме нея, защото повечето фирми не си пишеха цените, а когато им писах да ги питам за споделения им тур, те послъгваха, че предлагат само персонален за по 300 евро на човек. Нашата фирма имаше доста негативни отзиви в TripAdvisor, като повечето от тях, според мен, са пълна глупост. Все пак кусури не липсват. Ние отбелязваме няколко минуса на тази фирма: пълна липса на график - почивка за тоалетна - половин час, почивка за снимки - половин час, почивка за цигара - половин час, накрая заради загубеното време претърчахме през някои неща от програмата, а някои дори пропуснахме. Но това май им е тяхна типична черта да не бързат за никъде. Освен нашата групичка всички други бяха мароканци и те си бяха доволни.
Продъниха ни ушите с тяхна музика. По принцип засилва автентичността на преживяването, но определено прекаляваха с децибелите. Много пъти молехме шофьора да намали, той намаляше за 2 минути и после пак... Така че огледай и за други фирми. Пазари се - възможно е да намалят цената. ;)

Редактирано от Lirea
Връзка към мнение

Благодаря за съветите,

 

ако някой може да предложи приятен риад в Маракеш , все оше мога да сменя , но не държа да е до медината. Всъщност освен нея и градините какво да видим там за ден ( другия сме гооставили за релакс :)

 

Ние бяхаме в края на април и дори тогава температурата рядко стигаше 27-28 градуса или поне не се усещаха като толкова, защото на по-откритите места подухваше хладен ветрец. Така че едва ли в края на март градусите ще стигат редовно 27 градуса.

 

За тура ние бяхме също от Маракеш до Фес. Във Фес се пристига около 7 вечерта, като третият ден целият е пътуване с някоя и друга спирка за гледане на панорами и обяд. По смътни спомени разстоянието e около 500 км.

Бяхме с тази фирма.

Избрахме нея, защото повечето фирми не си пишеха цените, а когато им писах да ги питам за споделения им тур, те послъгваха, че предлагат само персонален за по 300 евро на човек. Нашата фирма имаше доста негативни отзиви в TripAdvisor, като повечето от тях, според мен, са пълна глупост. Все пак кусури не липсват. Ние отбелязваме няколко минуса на тази фирма: пълна липса на график - почивка за тоалетна - половин час, почивка за снимки - половин час, почивка за цигара - половин час, накрая заради загубеното време претърчахме през някои неща от програмата, а някои дори пропуснахме. Но това май им е тяхна типична черта да не бързат за никъде. Освен нашата групичка всички други бяха мароканци и те си бяха доволни.
Продъниха ни ушите с тяхна музика. По принцип засилва автентичността на преживяването, но определено прекаляваха с децибелите. Много пъти молехме шофьора да намали, той намаляше за 2 минути и после пак... Така че огледай и за други фирми. Пазари се - възможно е да намалят цената. ;)

 И аз съм се спряла на тази фирма, питах толкова много или казват че нямат споделени или и тяхните цени са безумни... Другият ми въпрос е във Фез за един ден како да видя и трябва ли да търся гид за да открия мястото с кожите :)

Връзка към мнение

Ние на отиване отседнахме в този риад:https://www.booking.com/hotel/ma/heure-d-a-c-ta-c.en-gb.html?aid=368032;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYAS64AQbIAQ_YAQPoAQGoAgM;sid=c776e8f7a480eae0359c0163149b0f07

Съвсем близо е до Джема Ел Фна, но е на тихо място. Риадът е приятен, с тереса на покрива с изглед към Кутубия и имат вино в менюто.

Последната вечер бяхме в този:https://www.booking.com/hotel/ma/riad-chafia.en-gb.html?aid=368032;label=gen173nr-1DCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaBeIAQGYAS64AQbIAQ_YAQPoAQGoAgM;sid=c776e8f7a480eae0359c0163149b0f07

Избрахме го заради оценката 9,6 в booking. Намира се в горния край на медината. Стаите са големи, много беше чисто, но интериорът някакси ми вдъхваше студенина-лично усещане. Също разполага с тераса на покрива, не сервират алкохол. Собственикът, французин, каза че е трябвало да плати много подкупи и се е отказал.

Връзка към мнение

В Маракеш ви препоръчвам да видите двореца Баиа (Bahia) и медресето Бен Юсеф (Ben Yussef Madrasa) - и двете са в медината и според мен абсолютно си заслужават да се видят.

 

Във Фес ние имахме само един ден, затова си наехме гид, за да спестим време и да ни остане и за избиране на подаръци. С много питане ще се оправите до кожите, но със сигурност ще загубите доста време в търсене. В медината е зверски лабиринт, а карти няма. Питайте само полицаи и продавачи, че иначе няма отърване от навлеци. Освен ако не искате някой да ви заведе... срещу известно заплащане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В Маракеш ви препоръчвам да видите двореца Баиа (Bahia) и медресето Бен Юсеф (Ben Yussef Madrasa) - и двете са в медината и според мен абсолютно си заслужават да се видят.

 

 

+1 и за двете забележителности. Медресето буквално мога да кажа, че ме отвя. Много история, невероятна архитектура.

Имайте впредвид следното, ако някой местен, застанал отпред ви каже, че работи в медресето, но "днес" е почивният му ден, не вярвайте, нас направиха опит да ни излъжат и да ни препратят към "берберско изложение", чиито последен ден е настоящият.

Редактирано от Eti*
Връзка към мнение

Ние във Фес имахме един цял ден и още с излизането сутринта ни спря един много симпатичен и възпитан мароканец, който твърдеше, че е лицензиран гид и ни предложи срещу 15 евро да ни направи четири часова обиколка на всички основни забележителносто във Фес. Това бяха едни от най-смислено похарчените от нас пари в Мароко. Останахме много доволни и съм убедена, че без него нямаше да успеем да се ориентираме и да намерим много от забележителностите, включително и кожарските студия.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Някой може ли да ми каже как е времето в края на септември и началото на октомври? Става ли за всичко - море, планина, пустиня? Планирам около три седмици и ми се иска да видим колкото можем повече :)

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Четох много негативни отзиви за летището в Маракеш в сайта на самото летище тук. 

Грубо отношение, унижение и подигравки с чужденците. Три часа минаване през проверката за сигурност. На един човек са му конфискували дрона. Не че имам дрон, но ми е интересно каква би била причината за това. Някой има ли такива негативни преживявания там?

Има ли някакви необичайни за България нарушения на правилата за движение, за които можем да отнесем глоби, като например в Италия навлизането в забранена градска зона?

Връзка към мнение

Грубо и нелюбезно отношение ние не срещнахме, но обслужването беше много бавно и цялостната проверка объркана (трябваше да си показваме паспортите сигурно поне на 5 места) Отделно от това вземете предвид, че дори и да сте се чекирали online, трябва да отидете на гишето за check in, за да ви сложат печат на бордната карта. Добре, че питахме на информация и ни казаха това, иначе сигурно щяхме да си изпуснем полета. Предвидете достатъчно време, на нас цялата одисея ни отне около 2 часа, при положение, че беше 5 сутринта и летището беше почти празно. Просто са адски бавни и мудни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...
На 28.04.2016 г. в 10:15, Ивайла каза:

Какъв е този фестивал? Само Есауира ми остана от първоначалния план за Мароко, иначе и крайбрежието ми се иска да доразгледам ...

 

p.s. Ние пътувахме за 95 евро - София - Милано - 10 евро, Милано - Маракеш - 18 евро, Фес - Мадрид - 19 евро, Мадрид  - сОФИЯ - 30 евро...И още 18 евро общо за багаж...

С Уиз ли Милано - Маракеш? Има ли директна линия?

Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 9 минути , adriano1 каза:

С Уиз ли Милано - Маракеш? Има ли директна линия?

Има Easy Jet от Милано Малпенса до Маракеш.

Връзка към мнение

Ryan имат полет от Бергамо до Маракеш.  Аз летях с тях до Маракеш през Рим с връщане Фес - Мадрид - София за около 80€ всичко,  но през ноември което е нисък сезон. 

 

П. С.  Не забелязах грубо отношение към мен или други на летището.  Мароко е доста цивилизовано място. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Ние летяхме през Мадрид. На отиване Мадрид - Танжер, на връщане Маракеш - Мадрид. Не сме имали проблеми на летището. Проверките са като в Европа. Разликата е, че попълваш едни бележки с имената, професията и хотела. Особено държат на хотела.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте. Ще бъда на почивка в Малага и мисля да отскоча за ден в Мароко. Искам да попитам за тур с камили. Някой знае ли дали може там да го направя или трябва да ида до маракеш? Колко време отнема това удоволствие? Всякаква информация ще ми е полезна. Реших го спонтанно и нямах време да се информирам добре извинявам се.

Редактирано от foxy
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тур с камила можеш да направиш в Маракеш.Ето линк на една агенция,ако те устройва,можеш да букнеш онлайн-   https://www.getyourguide.com/s/?q=marrakech&lc=l208&ct=178&date_from=2018-08-27&date_to=2018-08-27&customerSearch=1&searchSource=1                                                                                  Нужна е нощувка в Маракеш,според мен,иначе не виждам как ще смогнеш за ден да отидеш дотам от Малага и да се върнеш.А  тия камили не  заслужават особено внимание,но това е мое мнение.:)

П.П.Вероятно е възможно по-северно от Маракеш да се намери истински тур с камили,но нека някой друг да каже.

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎12‎.‎8‎.‎2018 в 13:18, foxy каза:

Здравейте. Ще бъда на почивка в Малага и мисля да отскоча за ден в Мароко. Искам да попитам за тур с камили. Някой знае ли дали може там да го направя или трябва да ида до маракеш? Колко време отнема това удоволствие? Всякаква информация ще ми е полезна. Реших го спонтанно и нямах време да се информирам добре извинявам се.

Туровете а камили си  заслужават в  пустинята. В Маракеш ще ги намериш по улиците, но лично на мен не ми звучи добре 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

След като организираното пътешествие до Индия не се състоя и се оказах с 16 дни отпуск през април, ни попадна 6 дневна екскурзия до Мароко. Четох, рових, питах... нищо хубаво не чух за дестинацията. Обаче..още на летището в София се запознахме с много симпатично семейство от Стара Загора(имаме общ приятел и след разговор от типа на-вие кога тръгвахте, с кой полет, едни приятели ще пътуват съъщо, чакай да ти пратя снимка да се разпознаете...) и се заформиха едни забавни ситуации... 
Много внимателно четох във форума дискусията за Мароко, от какво да "бягам" най-вече, не смятах, че мога безплатно да получа помощ от местен. Но срещнах само весели и изключително забавни хора. Трима души няма да забравя.
1.Не умея да се пазаря, хареса ли ми нещо, имам ли исканата сума-вземам го. Първи опит, викам-тоя ей ся ша го опукам.. много ми се смя на трагичните опити, свали ми доброволно цената със 70% процента и каза да не го мисля-пак е на голяма печалба. 
2.Фес, мястото с кожите.. тясноооо, хем си знам че имам проблем, още повече, че в Маракеш преди два дни заседнах в асансьор.. убедиха ме да вляза в Медината, но стигнах само до кожите и запецнах. Понеже ти трябва гид, за да те изведе от лабиринта от улички, трябваше да изчакам групата. Ами беше ми притеснено, на съпруга два пъти, като ме гледа така и на помощ се яви един симпатичен дядко. Направи ми чай, донесе сладки отнякъде, даде ми стол, разказа ми за семейството и бизнеса си, не усетих кога мина времето... беше очарован от вкуса на българските лукчета, нали ментата им е на почит...
3.Слуговницата в ресторанта. Търчеше като кон между масите, постоянно ни питаше имаме ли нужда от нещо, имаме ли време, а когато преценихме, че ще й оставим 200 дирхама бакшиш и вече бяхме излезли на улицата, тичаше след нас да ни каже, че сме сбъркали сумата и сме платили много повече, имаше известно усилие от наша страна да я убедим, че си ги заслужи 🙂
Стори ми се адски чисто, лошото беше, че нямаше кошчета за боклук, та фасовете прибирахме в пластмасово шише с вода, а опаковките в торбички, закачени за раниците. Това, което видях в Мароко и конкретно Имперските градове, ми хареса. Беше странно, ново, различно, интересно, полезно... Ще повторя, но този път-пустинята, някой ден 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да кажа и аз няколко думи по темата Мароко. В началото на октомври бяхме за една седмица на почивка в Агадир. Отседнахме в хотел Iberostar Fonty Beach 4* на база All Inclusive. Хотелът е прекрасен във всяко едно отношение. Разположен е на брега на океана, на крайбрежната алея. Храната е чудесна и разнообразна. Обслужването е перфектно. Хигиената е на ниво. Определено го препоръчвам . Агадир обаче е място за почивка. Там няма какво да се види. Затова и бяхме решили да си направим 2 еднодневни екскурзии - едната до Маракеш, а другата до Есауира. Колкото да не скучаем и да разнообразим ежедневието. А и как без Маракеш.  Първоначално проучвах вариантите за обществен транспорт до тези градове, но бързо се отказах след като се натъкнах на един изключително удобен и доста изгоден вариант. Става въпрос за местната агенция Admire Morocco. Същата предлага голямо разнообразие от екскурзии на достъпни цени. Така например еднодневната екскурзия до Маракеш е 350 дирхама, т.е. 35 евро на човек, а тази до Есауира - 300 дирхама или 30 евро. При две или повече резервирани програми има 10% отстъпка. Може да се плаща в местна валута или в евро. Обслужването е чудесно. Водачът и екскурзоводът не те засипват с много информация, изключително любезни са и отзивчиви. Говорят английски и френски. Транспортът е с комфортни превозни средства - минибусове и джипове. Вземат от хотела и връщат пак там. Така че по този начин човек си спестява всичките неудобства, свързани с ползването на обществен транспорт и загубата на ценно време. Сайтът на Admire Morocco е добре организиран и там човек може да намери нужната информация за предлаганите програми от агенцията. 

Що се отнася до ползването на телефон и интернет в Мароко препоръчвам да си набавите предплатена СИМ карта на местен оператор, тъй като разговорите в роуминг са на убийствени цени, а цените на интернета изобщо не искам да коментирам. Цените на комуникациите в Мароко са направо смешни. Срещу паспорт и 20 дирхама от офис на Марок телеком си купихме СИМ карта, а от павилионче си взехме ваучер за 20 дирхама, който ни даваше 2 ГБ интернет и разговори. Е, интернета в Мароко не е това, на което сме свикнали тук, но все пак е нещо.                     

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
On ‎3‎/‎13‎/‎2015 at 4:25 PM, ECC said:

Нещо ми втръсна работа,та да поразкажа малко за Мароко.

Пътуването ни започна с наемане на кола от летището в Маракеш и от там директно към водопада Узуд.Пристигнахме по тъмно в много уютния риад,настанихме се и седнахме за добре дошли.

post-1326-0-12663600-1426255667_thumb.jpg

Пихме мароканско червено вино и ядохме първия от многото тажини-овче месо с карамелизиран лук и сушени кайсии.Между впрочем освен,че беше първия,беше и най-вкусния.

Закуска и рано,рано на водопада.Риадът ни беше на метри от горната част на водопада.

post-1326-0-19203700-1426255582_thumb.jpg

Гледката беше впечатляваща.Това остана и едно от най-вълнуващите неща,които видяхме в Мароко.

post-1326-0-58762300-1426255827_thumb.jpg

За да стигнеш до долната част на водопада се слиза по извити стълби.Там живеят и многото маймуни.Бях чел,че има маймуни и искахме да ги видим,а не им носехме нищо за ядене,което не ги направи много щастливи.

post-1326-0-84206600-1426255891_thumb.jpg

Това е гледка към водопада от горната му страна.

post-1326-0-08593900-1426255752_thumb.jpg

Не бях чувал за този водопад и след като прочетох за него се наложи доста да променя програмата,но определено си струваше.Горещо го препоръчвам на всички,канещи се да посетят Мароко.Разстояние от Маракеш-около 160км.

Когато имам време ще продължа с прехода през високия Атлас.

 

Здравейте, може ли името на риада при водопада в Узуд

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.