Прескочи до съдържание

Планиране на пътуване из Гватемала и Белиз с малко Мексико


Препоръчани мнения

Тъкмо да се похваля, че ще посетим нов континент и се сещам, че не знам Централна Америка какъв континент е точно 🙂

Но пък пускането на тази тема си е своеобразно хвалене, че най-сетне сме приключили с резервациите в Кения и мога да чета за толкова много неразучавани преди места. 

 

Както може би знаете, изобщо не обичаме да съчетаваме различни държави на принципа, че ако няма какво да правим някъде 10 дни, изобщо няма пък да ходим до там. Вследствие тоталното ни непознаване на района, тръшкането ми, че искам пък да ходя в Мексико и неголям опит в търсенето на билети обаче, се обзаведохме с open-jaw Мадрид-Гватемала и Мексико Сити Мадрид преди месец, но чак сега стигам до това да започна да планирам. Имаме само 15 пълни дни на място, и въобще не знам какво ще измъдрим като краен резултат - явно ще си оставим последния ден за Мексико Сити, хем да поразгледаме, хем да се почувстваме сигурни, че имаме време за реакции преди връщането. 

Засега знам само, че основната причина да купим билети ще я разглеждаме другия път 🤣- тоест времето ще гледаме да разпределим между Гватемала и Белиз, без да се опитваме да видим и Мексико. Не че не искаме, но другите две държави едва ли ще повторим в следващите години и е по-добре да сме по-подробни из тях, а Мексико да си го запазим за следващо пътуване. А не можем да задраскаме тях, защото има вулкани, маймуни и ленивци, руини и колониални градчета, папагали и тукани, а и втората е известна с подводен живот и официален английски език. 

Периодът на посещение е 25.04 - 10.05.2020. 

За Гватемала знам само, че ще посетим Антигуа и от там ще катерим Pacaya Volcano и Акатенанго. Там все още ли има лава или вече не? 

 Image result for Акатенанго

Около Тикал има два вида маймуни и ще отидем и там. Това значи, че ще посетим и Флорес.

Image result for tikal ruins

Image result for Howler Monkeys of Tikal

Image result for Spider Monkeys

Това място беше единственото, с което визуално свързвам Гватемала и се надявам да е част от пътуването ни - Semuc Champey. Дано има и нещо друго наоколо, което да оправдае разходката.

Image result for Semuc Champey

 

Толкова съм в началото на четенето, че имам съвсем неясни въпроси: 

 

1/ Къде е най-подходящо да направим трекове в джунгла и да видим животни? Да не отвличат хора, да е красиво, да пеят птички...

2/ какво да не изпускаме в Гватемала?

3/ От какво да се пазим? 

 

За Белиз още не сме започнали да проверяваме нищо. Колкото време не запълним в Гватемала, ще отиде за моренце там. Но ако има нещо много яко по суша, може да се включи в плана ни. 

 

Това е началото, скоро ще натрупам и нещо по-конкретно, полезно или красиво в тази тема. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

За Гватемала само съм чувал, че е опасно заради престъпност. На едно парти се запознах с една гватемалка женена за наше момче, която живее тук в България и се опитвахме да говорим на български, тъй като тя много държеше да учи езика :lol: Та което успях да разбера в целия шум и разваления български е, че е хубаво като се возиш в кола в Гватемала тя да е с тъмни стъкла и да не се вижда кой е вътре. Така престъпниците ги било страх да се пробват, защото не знаят колко души има в колата и дали не са въоръжени....

Също много похвали Тикал, според нея било много по-хубаво от прехвалените забележителности свързани с Маите в Мексико. 

Не че помогнах с нещо, ама се записвам за темата.

Иначе @milenita , доколкото знам от форума, е живяла там и може да каже доста предполагам.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , boogy83 каза:

За Гватемала само съм чувал, че е опасно заради престъпност. На едно парти се запознах с една гватемалка женена за наше момче, която живее тук в България и се опитвахме да говорим на български, тъй като тя много държеше да учи езика :lol: Та което успях да разбера в целия шум и разваления български е, че е хубаво като се возиш в кола в Гватемала тя да е с тъмни стъкла и да не се вижда кой е вътре. Така престъпниците ги било страх да се пробват, защото не знаят колко души има в колата и дали не са въоръжени....

Също много похвали Тикал, според нея било много по-хубаво от прехвалените забележителности свързани с Маите в Мексико. 

Не че помогнах с нещо, ама се записвам за темата.

Иначе @milenita , доколкото знам от форума, е живяла там и може да каже доста предполагам.

Ние ще пътуваме с автобуси. Не знам колко човека ще има вътре, но се надявам да не са въоръжени 😀 Аз уж много чета, ама познатите истории за индианци май се изчерпват с Покахонтас. Тоест гледам на руините по-скоро като място, на което има вероятност да видим папагал, игуана, да ме ухапе коати или наака маймунка. Май трябва все пак да си сваля някакви книжки за маите, да не ходя такава руса на място. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Lindt със съвети не мога да помогна, но ще следя темата много отблизо. Надявам се след теб и аз да стигна до Гватемала. От същата промоция и аз търсих билети за там през ноември, но без успех.

Знам, че Гватемала сити е супер опасна и гледайте да я минете транзит. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
В момента, mililia каза:

@Lindt със съвети не мога да помогна, но ще следя темата много отблизо. Надявам се след теб и аз да стигна до Гватемала. От същата промоция и аз търсих билети за там през ноември, но без успех.

Знам, че Гватемала сити е супер опасна и гледайте да я минете транзит. 

Май няма да ходим там. Тоест директно от летището ще отидем в Антигуа. На теория е готино през деня преход, вечер разходка в шарен град, на практика още не искам да чета дали ще излизаме по тъмно или няма да смеем.

Връзка към мнение

Антигуа е безопасно и вечер ако сте в централната, колкониална част. Типичния колониален град, страшно много ми хареса, но примерно местни ни предпредиха да внимаваме извън централната част, също така ако ходим на view point-a от който се вижда кръста и целия град, да не го правим след 3:30 следобяд. Минава се през парк за да се стигне до там, и ставали често гражби, а охраната явно е до 3:30.

Колкото до Semuc Champey, красиво е, уникално природно образование, ни наоколо по-скоро няма нищо друго, а стигането до там не е хич лесно и ще ви отнеме страшно много време, така че по-скоро прескочете.

За Гватемала сити също препоръчвам транзит. Пренаселено, задръствания, крайните части за си живи коптори 😞  Също така ни казаха, че преди няколко години е бил в топ 10 (или нещо подобно) на най-скъпите градове за живеене. И то не заради стандарта им на живот, а заради парите които се дават за охрана там.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мога да препоръчам 5 дневния тур в джунглата до Ел Мирадор.  Тръгва се от Флорес. До Флорес взехме нощния автобус от Гватемала сити и беше супер спокойно и приятно пътуване.  В Гватемала също не е за изпускане езерото Атитлан:) 

ние бяхме 2 седмици и навсякъде сме се чувствали сигурни и не сме имали никакви проблеми 😊

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Браво @Lindt! Чудесен план имате. А, иначе ще сте в Северна Америка като континент.
Били ли сте преди в Мадрид и имате ли план да посещавате нещо тук? Ако имате нужда, ще помагам с препоръки за Мадрид.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 Ако мога да съм полезен по този маршрут -  питай. 
Въпреки че е било преди 6 ( шест) години !!!! Ма.ка му, как лети времето....

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Crazy Horse каза:

Браво @Lindt! Чудесен план имате. А, иначе ще сте в Северна Америка като континент.
Били ли сте преди в Мадрид и имате ли план да посещавате нещо тук? Ако имате нужда, ще помагам с препоръки за Мадрид.

Не бих казала, че сме били в Мадрид 🙂 Но ако помниш последния снеговалеж там преди няколко години, е, минахме от там за 1 вечер и на връщане 1 следобед.  Шегувам се, явно вали всяка година, но тогава направихме ледена петъчна обиколка за бира и тапаси в центъра и това е. 

Повече ми хареса на връщане в квартално заведение, близо до летището - не говореха английски,  но настойчиво ни смениха поръчката с калмари по техен избор, нямаше цени и не ни излъгаха със сметката. Беше нормално за нас след пътуването в Тенерифе, но велико спрямо преживяванията ни в Барселона. 

Така де, пак нямаме време за града, ще спим близо до летището и ще си опитаме късмета с вечеря в района. 

 

Но ако искаш да препоръчаш правдоподобни книги за индианци, а и за където и да е като място и период, но не сухи, а с живи герои, диалози и някакво действие, с удоволствие ще се възползваме. Канех се да те питам тези дни, ама толкова много говоря, че не остава време и да питам нещо. 

преди 8 часа, Velyana каза:

Мога да препоръчам 5 дневния тур в джунглата до Ел Мирадор.  Тръгва се от Флорес. До Флорес взехме нощния автобус от Гватемала сити и беше супер спокойно и приятно пътуване.  В Гватемала също не е за изпускане езерото Атитлан:) 

ние бяхме 2 седмици и навсякъде сме се чувствали сигурни и не сме имали никакви проблеми 😊

А, май логистичната половинка също гледа този вариант за пътуване до Флорес. Ама само ако позволя да ми вземе водопадчетата. 

Атитлан се записва за проверка, благодаря! 

Този трек на английски може ли да е? Че май имаме трудности в някои райони с тези водачи на испански. 

Искаме и снимки, ако ти се занимава 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, savagejo каза:

Антигуа е безопасно и вечер ако сте в централната, колкониална част. Типичния колониален град, страшно много ми хареса, но примерно местни ни предпредиха да внимаваме извън централната част, също така ако ходим на view point-a от който се вижда кръста и целия град, да не го правим след 3:30 следобяд. Минава се през парк за да се стигне до там, и ставали често гражби, а охраната явно е до 3:30.

Колкото до Semuc Champey, красиво е, уникално природно образование, ни наоколо по-скоро няма нищо друго, а стигането до там не е хич лесно и ще ви отнеме страшно много време, така че по-скоро прескочете.

... 

А няма ли в района много водопадчета? Ако отидем, трябва да е за 2-3 дни. За 1 няма да се мъча. 

Иначе в Антигуа, както и на повечето места, едва ли ще напускаме централните райони. Не сме градски туристи и трудно ще си набележим цел встрани, която не може да пропуснем. 

Връзка към мнение

Трека за жалост е само на испански, тръгва се от последното село преди джунглата-Кармелита селото. И всичко е организирано, спи се на палатки, храната също е подсигурен, даже има и мулета ако няко се контузи или нещо стане може да се качи на мулето.

Но в групата се запознахме с хора които говорят испански и ни превеждаха от испански на английски или немски. 
ще потърся снимки и ще кача, но в YouTube има клипчета от Ел Мирадор. Даже едното клипче е с Морган Фрииман, който обяснява как трябва да се посети Ел Мирадор. 
честно казано ние бяхме в Тикал след Ел Мирадор и Тикал не ни хареса толкова. Но това е лично мнение 😊

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

А няма ли в района много водопадчета? Ако отидем, трябва да е за 2-3 дни. За 1 няма да се мъча. 

Иначе в Антигуа, както и на повечето места, едва ли ще напускаме централните райони. Не сме градски туристи и трудно ще си набележим цел встрани, която не може да пропуснем. 

И аз не съм много градски турист, но обичам не толкова да правя трекове, колко да ходя по "камънаци", както казва един приятел 🤣

Иначе не се сещам за друго интересно до Кобан 😞 Може би някоя обиколка на кафе плантация, но не мисля, че вашето нещо

Но мога да препоръчам това: https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g608643-d3953173-Reviews-Hot_Springs-Izabal_Rio_Dulce_Izabal_Department.html

Доста "невзрачно" водопадче, но водата която пада е гореща. На мен много ми хареса. А по реката има и готини бунгала в джунглата където може да спите.

Иначе и аз се включвам с препоръка за Атитлан. 

За Белиз мисля, че и други са писали, но за малко почивка - Tobacoo Caye, a също близко до границата с Гватемала - Шаунатунич, останки от Майте, малко туристи, джунгла, любимото ми :girl_dance:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Семук Чампей го е посещавал, доколкото знам, само @ruwenzogy

 

За 2 седмици може да направите програмата на @Tedy

Гватемала Сити - Антигуа - отклонение до Копан, Хондурас (или езерото Атитлан) - полет Гватемала Сити -> Флорес (Santa Elena) - Тикал с нощувка там - трансфер от Флорес до Белиз, полет над Blue Hole - и после полет Белиз - Мексико Сити.

За да не се разочароваш: маймуните са високо по дърветата, трябва ти бинокъл, съответно фотоапарат с голямo оптично приближение.

Основните мерки за безопасност са да избягваш столицата (Антигуа е добра база и има чести трансфери), както и chicken bus, които са обект на въоръжени обири.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

ruwenzogy

flag_carrier.png.4ea9f897a4e48c6ea4e65604d738769b.png frame-with-picture_1f5bc_resized.png.097f8f33963d72289af6337f8cf6f49f.png silver.png.77a0dff66a757e72bdefcef319092c60.png books_1f4da.png.c034c3476887ca613d9466a610098124.png

Да обясня малко по-подробно за посещението на едно магично място в Гватемала - Самук Шампей. То изглежда адски трудно достъпно, някъде в джуглите , по средата на нищото. Всъщност, съвсем не е така. Ако някой бече написал това, което правя в момента, щях да избегна доста грешки и всичко щеше да мине безболезнено и прекрасно. Именно затова държа да се пишат в дневниците и пътеписите тези неща, за да се предотвратят грешките на следващите.

Ето как стоят нещата.  От трите големи направления - Антигуа (Гватемала),  Флорес и Рио Дулсе  всяка сутрин тръгват шатъли на цена 150 кецала, или 20 $  за Ланкин. Те пристигат почти по едно време - около16 часа и там чакат пикапи на всички хотели, за да те извозят безплатно. Самук Шампей се намира на още 10 км по труден терен, но изключително красив. Почти задължително трябва да се отседне в хотел Ел Портал, който се намира на входа на парка, в страхотна красива местност. Много чисто, подредено и евтино ( 20 $).

 

post-146-0-53495000-1458523981_thumb.jpgpost-146-0-62669700-1458524312_thumb.jpg

 

Там спите 2 вечери. Първата, която пристигате , на другия ден разглеждате басейните и пещерите, спите втората вечер и на сутринта в 7 часа, за около 50 минути ви извозват до Ланкин, където в 8 часа тръгват шатълите по трите основни направления. Предварително никакво букиране, освен хотела Ел Портал, шатълите само на място. Ние имахме глупостта да платим предварително, и освен, че ни взеха повече пари, докрая ни притесняваха, че въобще не сме платили.

Логистиката е лесна, само времетраенето на пътуването е дълго. От Флорес до Самук пътувахме 12 часа ( трябваше да са 8).  От Самук до Рио Дулсе - 6 часа. Но се пригответе за много часове планински пътища с макадам , но пък убийствени красоти...

elenitta, luba_rizova, Nik и 17 други реагираха
  •  

ruwenzogy

flag_carrier.png.4ea9f897a4e48c6ea4e65604d738769b.png frame-with-picture_1f5bc_resized.png.097f8f33963d72289af6337f8cf6f49f.png silver.png.77a0dff66a757e72bdefcef319092c60.png books_1f4da.png.c034c3476887ca613d9466a610098124.png

18, 19 март

 

Пътуването от Флорес до Самук Шампей се оказа твърде продължително, но пък доста емоционално.

Настанихме се в чудесния хотел Ел Портал, пред входа на натуралните басейни.

Самия Самук има две основни неща за гледане - пещерите, за които трябва да сте добре подготвени, защото се иска газене, лазене, плуване, особено, когато водата е повечко и доста се омърляш.

Но после следват басейните, където кефа е пълен.

Те пък се най-красиви от един мирадор на половин час почти отвесно изкачване ( по пътека).

Това засилва още повече удоволствието от къпането.

Вход за пещерите - 60 кецала,  за натуралните басейни - 50 кецала.

Посещението тук си заслужава отвсякъде.

 

post-146-0-26199500-1458529195_thumb.jpgpost-146-0-64649300-1458529455_thumb.jpgpost-146-0-28247800-1458529769_thumb.jpgpost-146-0-91399700-1458530051_thumb.jpgpost-146-0-82869700-1458530314_thumb.jpgpost-146-0-54815900-1458530645_thumb.jpgpost-146-0-73339100-1458530926_thumb.jpgpost-146-0-42361900-1458531111_thumb.jpgpost-146-0-33821800-1458531277_thumb.jpg

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Аз може би не се изразих правилно, просто почти два дни се събират в път, което за мен го прави сложно :blush: Особено ако нямаш толкова много време.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, savagejo каза:

Аз може би не се изразих правилно, просто почти два дни се събират в път, което за мен го прави сложно :blush: Особено ако нямаш толкова много време.

Много си е правилно изразяването. Дори при първоначалната цедка да остане такъв тип атракция, после като опознаеш всичко в другите райони, които ще посетиш и си харесаш близки цели, почваш да кълцаш кухите дни. А два дни в автобус са си скучни. И като събереш 2-3 други места за този период и ги сравниш с 1... 

Много се разфилософствах 🙂 Сигурно всеки смята така и няма нужда се обяснявам. 

П.П. Не всеки планира така. Някои хора проверяват какво има само и единствено в конкретната страна и планират него. Тогава времето за път се измерва по различен начин. Не е лоша стратегия също, но не е нашата.

П.П. @ruwenzogy, много добре си го описал и снимките са хубави 😍 За жалост дните в Гватемала са не повече от 9.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 часа, Lindt каза:

Но ако искаш да препоръчаш правдоподобни книги за индианци, а и за където и да е като място и период, но не сухи, а с живи герои, диалози и някакво действие, с удоволствие ще се възползваме. Канех се да те питам тези дни, ама толкова много говоря, че не остава време и да питам нещо. 😉

В интерес на истината не вали сняг всяка година в Мадрид, а веднъж на няколко години и много бързо се топи, така че дори аз му се радвам. Предполагам сте били в Мадрид през зимата на 2018 г. защото тогава валя за последно, мисля. Тази зима определено не съм виждал сняг тук.

 

Благодаря за честта, че искаш да ти препоръчам книги. Няма да ти препоръчвам книги от сорта на Винету, Белият вожд, Оцеола, Последният мохикан или Синовете на Великата мечка, защото предполагам си ги чела, а и повечето от тях не са съвсем правдоподобни. Бих ти препоръчал книгата на Робърт Шей - Шаман.
А, за други места, в момента се сещам за книгата на Артуро Перес Реверте Севилското причастие, от която ще научиш много за историята, архитектурата и културата и корупцията в Севиля, както и Стъкларят от Мурано от Марина Фиорато за Венеция и историята на града и стъкларите.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 14.02.2020 г. в 20:35, Crazy Horse каза:

В интерес на истината не вали сняг всяка година в Мадрид, а веднъж на няколко години и много бързо се топи, така че дори аз му се радвам. Предполагам сте били в Мадрид през зимата на 2018 г. защото тогава валя за последно, мисля. Тази зима определено не съм виждал сняг тук.

 

Благодаря за честта, че искаш да ти препоръчам книги. Няма да ти препоръчвам книги от сорта на Винету, Белият вожд, Оцеола, Последният мохикан или Синовете на Великата мечка, защото предполагам си ги чела, а и повечето от тях не са съвсем правдоподобни. Бих ти препоръчал книгата на Робърт Шей - Шаман.
А, за други места, в момента се сещам за книгата на Артуро Перес Реверте Севилското причастие, от която ще научиш много за историята, архитектурата и културата и корупцията в Севиля, както и Стъкларят от Мурано от Марина Фиорато за Венеция и историята на града и стъкларите.

Благодаря, @Crazy Horse!

Осигури ми чудесен следобедовечер със Стъкларят от Мурано. Доста по-лека книга, отколкото очаквах, щом я прочетох за няколко часа, но си намерих няколко повода за размисъл из страниците й.

Някога @Spqr ми каза, че е много лесно и първично да се насладиш на произведение на природата, а за да оцениш човешките творби се изисква подготовка, култура, време и познания. Например нямаше да погледна огледалата във Версай (когато го посетя дe), ако разчитам само на съвременния си поглед и оценка на обкръжаващото ме. 

В този ред на мисли, извинявай, @AlexandraKo!

  • Браво 1
Връзка към мнение
На 15.02.2020 г. в 1:06, Tedy каза:

Не бих била път до тези траверсини. Много по-яки като атракции са вулканите около Антигуа. 

Тук е малко въпрос на вкус. На мен  вулкана в Етиопия ми стигна за цял живот,  а това място ми хареса много и бих отишла.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, slujitel каза:

Тук е малко въпрос на вкус. На мен  вулкана в Етиопия ми стигна за цял живот,  а това място ми хареса много и бих отишла.  

 

Зависи колко разнообразни ни се сторят вулканите. На практика ние не сме виждали лава. Но ми е достатъчно една такава атракция в пътуване.

Обаче имаме нужда от движение, а в джунглата около Флорес ми изглежда, че надморската височина предполага да се варим в собсвен сос дори без физическо усилие. 

Конкретно около Самук Шампей се надявах да е като район в Мексико, който изпускаме в това пътуване. Записвала съм си, че ще летим до San Cristobal de las Casas, ще вземем тур до Chiflon Waterfalls & Lagos de Montebello. В следващ ден Каньон Сумидеро. И после Agua Azul  Misol и Misol-Ha - oт Сан Кристобал до Паленке, с посещение на водопадите и археологическия обект Паленке. 

Истината е, че за Гватемала засега знам твърде малко, за да мога да си наглася комбинации, които на мен ми допадат 🙂

 @ruwenzogy, ти си ходил и в Самук Шампей, и в Cascadas de Agua Azul. Можеш ли да сравниш? 

 

П.П. Май са ми доста стари записките за Мексико, това летище в Сан Кристобал изглежда не работи и трябва да се провери за полети до Tuxtla Gutierrez (TGZ)

Връзка към мнение

Ако искаш да видиш повече животинки в Тикал, препоръчвам да спите в хотела до входа и с отварянето на парка да влезете и да се качите на високите пирамиди. Те са на нивото на дърветата и имате шанс за по-добро наблюдение. Друг вариант е да платите вход + тур за изгрев. Мисля има и вариант за нощувка във Флорес с ранно тръгване. 

Ако траверсините са трудно достъпни и отнемат близо половината ви дни - за мен няма смисъл, но това ти ще си прецениш. Много ара на ръка разстояние има в Копан, Хондурас. 

П.П. Препоръките за забележителности знаеш са много субективни. Мен ме влекат панорамни гледки, а и траверсини като тези съм виждала. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да те предупредя за изгрева в Тикал, че не е сигурен. Там влажността е много висока и вие сте точно преди началото на влажният сезон (както бяхме и ние)  и вероятността да вали сутринта е голяма (както беше при нас; всъщност само там ни валя и и си купихме дъждобрани на входа на парка).

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.