Прескочи до съдържание

Сигнал до Столичен инспекторат за частен паркинг върху тротоар


Георги

Препоръчани мнения

Клуб борба с вятърни мелници 🙂

 

Пуснах сигнал до столичния инспекторат за потенциално незаконен частен паркинг върху тротоар. Ще ви напиша какъв ми беше сигнала и криптирания отговор от СИ, който да разкодираме заедно и да видим има ли какво да се прави в последствие 🙂 

 

Ситуацията е класическа, имаме тротоар пред нова кооперация, който се ползва за паркинг. Ето снимка от Street view преди години:

 

image.png

 

В един момент преди няколко месеца, едновременно се появяват знаци "Спирането забранено", чиито район на действие са точно тези 20 метра от тротоар и паркинг скоби на тротоара, за които ключове имат само привилигеровани:

 

image.png

 

Моята логика е следната - ако спирането е забранено, то трябва да е забранено за всички, а не за всички без хората с ключове за скобите. Чудех се дали тротоарът не е част от площта на сградата, но и това не мисля че предполага общината да се ангажира с поставяне на знаци. 

 

Днес получих и отговорът:

 

image.png

 

Тук имам нужда от вашата помощ. След две-три прочитания мисля, че схващам, че всичко си е ок - колчетата са поставени с разрешение на въпросната дирекция "Управление и анализ на трафика". Това, което не разбирам е следното:

- Какво означава "съставен е констативен протокол"? Това не се ли прави само при нарушения или е просто стандартна бумащина?

- Ако тротоарът е общинска собственост, какво дава право на въпросната дирекция да се разполага с него и да го прави дефакто частен паркинг?

- Плаща ли някой някакви такси някъде за тези скоби?

- Дали вратичката не е, че се слагат антипаркинг съоръжения, ама че никой не се грижи дали тези имат ключове, катинари и кой има достъп до тях?

 

Въобще, акълът не ми побира как нещо такова може да е законно. И ако е законно, то защо цяла София не е нашарена с подобни схеми, при които паркирането се забранява за всички, освен тия с ключовете за скобите поставени на общински тротоар. Ясно ми е, че важи закона на джунглата като цяло с паркирането в София, но това става основно защото органите се правят, че не го виждат...а не с тяхното активно съдействие по поставяне на знаци и легализиране на скоби. 

 

Ще се радвам, ако някой може да ми разкодира отговорът на СО, цялата ситуация според буквата на закона, така че да мога да преценя каква да ми е следващата стъпка. 

 

П.П. Не съм директно засегнат от мярката, дори когато се паркираше свободно там, съм спирал по-нагоре или в двора на сградата, в която отивам, никога не е имало свободно място там и да искам. 

 

Редактирано от Георги
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Георги каза:

- Какво означава "съставен е констативен протокол"? Това не се ли прави само при нарушения или е просто стандартна бумащина?

Констативен протокол се съставя за да се констатира какво е установено при проверката. Може да е усановено нарушение/я , може и да не са установени такива.

 

А иначе , съдейки по тази статия е лесно законно да се поставят такива скоби http://leadconsult-bg.com/kak-se-postaviat-antiparking-saorajenia-4007.html

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Без да знам какъв е случаят, но те спокойно може да са си платили за тези места и затова да имат ключове т.н. "Служебен абонамент"  

 

https://www.sofiatraffic.bg/bg/parking/sluzheben-abonament/p/1 

Връзка към коментар
преди 24 минути , Adventurer каза:

Без да знам какъв е случаят, но те спокойно може да са си платили за тези места и затова да имат ключове т.н. "Служебен абонамент"  

 

https://www.sofiatraffic.bg/bg/parking/sluzheben-abonament/p/1 

Това според мен не е служебен абонамент, доколкото има само знаци за начало и край на зона забранена за престой и паркиране. На абонамента има такива знаци (снимка от нета):

4C57F9F0-3D72-4907-B88E-80A99AB7884F.jpeg.9fc6710ba8ff31d731024fdc7ecbb402.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Oldkozel каза:

Това според мен не е служебен абонамент, доколкото има само знаци за начало и край на зона забранена за престой и паркиране. На абонамента има такива знаци (снимка от нета):

4C57F9F0-3D72-4907-B88E-80A99AB7884F.jpeg.9fc6710ba8ff31d731024fdc7ecbb402.jpeg

Казвам само, че може да има и законен начин да имаш ключ за токова колче и не беше нужно да ми показваш знаците, които за да ги има пак трябва да приемем априори, че някои винаги си върши работата. 

 

Ето ти пример за подобна разправия 

https://agencia.bg/2019/04/26/служебна-улица-си-направиха-в-благоев/

Връзка към коментар
преди 14 минути , Adventurer каза:

Казвам само, че може да има и законен начин да имаш ключ за токова колче и не беше нужно да ми показваш знаците, които за да ги има пак трябва да приемем априори, че някои винаги си върши работата. 

 

Ето ти пример за подобна разправия 

https://agencia.bg/2019/04/26/служебна-улица-си-направиха-в-благоев/

Теоретично и хипотетично само според мен, за 24ч ще трябва да се даде поне 500лв на място, което се съмнявам някой да го прави. А и мисля, че трябва наистина да е отбелязано със знаци. 

 

Преди 1 час, funny каза:

А иначе , съдейки по тази статия е лесно законно да се поставят такива скоби http://leadconsult-bg.com/kak-se-postaviat-antiparking-saorajenia-4007.html

 

Ама това цитира антипаркинг съоръжения с цел да не се паркира на общинския тротоар пред кооперацията въобще. А не за контролиран достъп на живущите. 

Връзка към коментар
преди 33 минути , Георги каза:

Теоретично и хипотетично само според мен, за 24ч ще трябва да се даде поне 500лв на място, което се съмнявам някой да го прави. А и мисля, че трябва наистина да е отбелязано със знаци. 

Може да погледнеш това https://www.sofiatraffic.bg/bg/parking/normativni-dokumenti/p/1 Това е цялата нормативна уредба на Столична община относно паркирането - наредба, заповеди и т.н.

Връзка към коментар

Изречението е: Съставен е констативен протокол на председателя на етажната собсвеност...

Т.е. според мен в този протокол е установена незаконосъобразност и на председателя на етажната собственост е дадена препоръка/предписание да се отстрани в определен срок. Поне при незаконните строежи е така - констативен протокол с препоръка, после пак проверка и констативен протокол изпълнено ли е предписанието и т.н.

Ако нямаше нарушение, нямаше да пише, че констативният протокол е съставен на председателя на етажната собственост. Щяха просто да уведомят, че е извършена проверка, за която е съставен констативен протокол и всичко е ОК. 

От тук нататък по смисъла на дълбоко смисленото писмо, обаче може да има варианти и сюжети🙂

- първоначално тези скоби да не са били надлежно одобрени, но етажната собсвеност след констативния протокол да се е задействала и да е изпълнила законно процедурата;

- в момента да им тече срока за изпълнение на предписанието, а представената схема, която цитират, да е действащата схема на одобрените съоръжения. В този смисъл да те уведомяват само за приключил етап от проверката, а за крайния резултат да те уведомят впоследствие.

@Георги, ти кога подаде жалбата/сигнала?

 

Връзка към коментар
16 minutes ago, Георги said:

Преди около месец. 

Щом е минал цял месец, друг допълнителен отговор няма да получиш. Тогава по-скоро клоня към това, че се е случил вариант 1 от горния ми пост - първоначално скобите не са били надлежно поставени, после са провели събрание на етажната собственост, изпълнили са процедурата, платили са общинската такса и сега всичко е наред.

Можеш да следиш какво ще се случва за напред с паркирането там🙂

Сетих се и още един вариант- скобите да са си били законни, а с констативния протокол на председателя да се указва да контролира кой и защо ги отключва. Би трябвало той да държи ключовете.

Връзка към коментар
преди 14 минути , ДиянаВ каза:

изпълнили са процедурата, платили са общинската такса и сега всичко е наред.

Мен всъщност ей това ме интересува как става. Защото в закона намирам само, че такива скоби са ок, когато ги слагаш пред гараж, а случаят не е такъв. Не мога да приема, че това е някакъв скрит служебен абонамент, защото за 24 часа наемът е към 500лв на месец, при средно наеми на гаражи дори в задръстени квартали под 150лв. 

Връзка към коментар

Такова животно като служебен абонамент съществува ли някъде извън България? Аз лично се сещам само за специални места за паркиране пред държавни учреждения, посолства и т.н., На публична собственост никъде не съм чувал и виждал частни фирми и лица да могат да си резервират постоянно място...

Връзка към коментар
15 minutes ago, Георги said:

Мен всъщност ей това ме интересува как става. Защото в закона намирам само, че такива скоби са ок, когато ги слагаш пред гараж, а случаят не е такъв. Не мога да приема, че това е някакъв скрит служебен абонамент, защото за 24 часа наемът е към 500лв на месец, при средно наеми на гаражи дори в задръстени квартали под 150лв. 

Утре ще мога да видя вашата общинска процедура как е. Сега съм с телефон. Но при всички случаи целта на скобите и колчетата е да НЕ се паркира на тротоара и живущите в блока за това би трябвало да искат поставянето им, а не някой/и да си осигурява безплатно и сигурно паркомясто.

 

В кръга на майтапа сетих се за абсолютно сигурен начин да противодействаш на тази нередност с паркирането🙂- запиши @Lindt и @mililia на фитнеса, който се вижда на снимката. Тогава и гълъбче няма да посмее да кацне на тротоара😆.

Момичета, страхотно се справихте с Пулс👏

Връзка към коментар
преди 47 минути , ДиянаВ каза:

Утре ще мога да видя вашата общинска процедура как е. Сега съм с телефон. Но при всички случаи целта на скобите и колчетата е да НЕ се паркира на тротоара и живущите в блока за това би трябвало да искат поставянето им, а не някой/и да си осигурява безплатно и сигурно паркомясто.

 

В кръга на майтапа сетих се за абсолютно сигурен начин да противодействаш на тази нередност с паркирането🙂- запиши @Lindt и @mililia на фитнеса, който се вижда на снимката. Тогава и гълъбче няма да посмее да кацне на тротоара😆.

Момичета, страхотно се справихте с Пулс👏

Аааа, аз нямам принос. @Lindt вика неволята и накрая си свърши работата сама. 

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , mililia каза:

Аааа, аз нямам принос. @Lindt вика неволята и накрая си свърши работата сама. 

Да бе, сама си я свърших 😀. Направо ме е страх да си помисля какво точно щях да свърша без теб, а и после като ни се съчета цялата абсурдна предпазливост, как щях да изляза от ситуацията, ако @antea не ми беше заредила толкова куршуми. Така и не разбрах кой попадна в целта обаче. 

Пускам си тема за Гватемала и Белиз и въпреки че не си ходила, моля ела да ме съветваш какво да не правим в Централна Америка, тъкмо ще се разсеяш от твоето пътуване 🙂

 

Преди 1 час, ДиянаВ каза:

Утре ще мога да видя вашата общинска процедура как е. Сега съм с телефон. Но при всички случаи целта на скобите и колчетата е да НЕ се паркира на тротоара и живущите в блока за това би трябвало да искат поставянето им, а не някой/и да си осигурява безплатно и сигурно паркомясто.

 

В кръга на майтапа сетих се за абсолютно сигурен начин да противодействаш на тази нередност с паркирането🙂- запиши @Lindt и @mililia на фитнеса, който се вижда на снимката. Тогава и гълъбче няма да посмее да кацне на тротоара😆.

Момичета, страхотно се справихте с Пулс👏

Благодаря 🙂

Начинът, по който живеем и позволяваме да изглежда този град ме докарва до бяс, така че не ми се коментира изобщо кой къде паркира, как си запазва места, какво се прави по въпроса и защо няма един тротоар, по който да се движа.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

@Георги Доста интересен казус.

 

Не, това по никакъв начин не може да е служебен абонамент. И също не смятам, че е законно, ако тротоарът е общински.

От отговора не става ясно кой на кого е представил одобрената схема. Би могло да значи, че е съставен констативен протокол (с нарушение) и на нарушителите са им представили одобрената схема, която се различава от действителната ситуация...

 

Не съм сигурна и как се отнася знакът към тротоара. Но ако автомобилът стъпва и на пътното платно, аз бих пуснала сигналчета през "Гражданите" за спрелите коли, ако с общината не става. Особено ако разстоянието за преминаване на пешеходците е по-малко от законоустановеното, но трябва да се внимава, ако условията не са на лице.

Бих опитала и с втори сигнал към общината, има минимален шанс да сработи. Ако мислиш, че ще е по-ефективно, накарай друг да го пусне (ако решиш, че имаш нужда от съдействие за това, мога да го направя аз).

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Служебно паркомясто върху тротоар? Абсурд.

@Георги, потърси връзка с общински съветник, на когото се доверяваш, и отнеси въпроса към него. Или към „Спаси София“. На първо време трябва да получиш състоятелен отговор на въпроса дали тези антипаркинг устройства, знаци, тротоари и цялата галимация са законосъобразни. А какво да се прави, ако има нередност и ако искаш да направиш нещо - след това.

Връзка към коментар
преди 1 час, Goal & Boss каза:

Служебно паркомясто върху тротоар? Абсурд.

Чакай да ти покажа тогава на коя държава и викат на галено Абсурдистан...

 

Тава е точно пред Столична община

park1.jpg.705080898fba96867bf6267eb6f6e592.jpg

 

Това е пред Сметната палата

park2.thumb.jpg.c092ff348e0af399d9360aa145768b1f.jpg

 

Просто ме дразнят като минавам по "тротоара" от там, не че съм ти търсил примери иначе съм сигурен, че има далеч по-драстични случаи... 

  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
5 minutes ago, Adventurer said:

Чакай да ти покажа тогава на коя държава и викат на галено Абсурдистан...

 

Тава е точно пред Столична община

park1.jpg.705080898fba96867bf6267eb6f6e592.jpg

 

Това е пред Сметната палата

park2.thumb.jpg.c092ff348e0af399d9360aa145768b1f.jpg

 

Просто ме дразнят като минавам по "тротоара" от там, не че съм ти търсил примери иначе съм сигурен, че има далеч по-драстични случаи... 

Е как ще е Абсурдистан! На първата снимка колчета са сложили хората за преминаване на пешеходците... през храсталака😂

Връзка към коментар

Колите пред общината ги махнаха и не е така вече, защото стана скандал и предполагам ги досрамя, но в един дълъг период проблема с местата за паркиране се решаваше точно с "преквалифициране" на тротоари...

 

Националната библиотека

park3.jpg.1cd0a7e4e82c444ba73d237a7b0215f7.jpg 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 10 часа, Adventurer каза:

Колите пред общината ги махнаха и не е така вече, защото стана скандал и предполагам ги досрамя, но в един дълъг период проблема с местата за паркиране се решаваше точно с "преквалифициране" на тротоари...

 

Националната библиотека

park3.jpg.1cd0a7e4e82c444ba73d237a7b0215f7.jpg 

Не мога да не забележа колко идейно са завършили маркировката на паркоместата на едни 30-40 cm върху пътното платно. Пред библиотеката, казваш... Е, ученото си е учено!

Връзка към коментар
преди 13 часа, Victoria каза:

@Георги Доста интересен казус.

 

Не, това по никакъв начин не може да е служебен абонамент. И също не смятам, че е законно, ако тротоарът е общински.

От отговора не става ясно кой на кого е представил одобрената схема. Би могло да значи, че е съставен констативен протокол (с нарушение) и на нарушителите са им представили одобрената схема, която се различава от действителната ситуация...

 

Не съм сигурна и как се отнася знакът към тротоара. Но ако автомобилът стъпва и на пътното платно, аз бих пуснала сигналчета през "Гражданите" за спрелите коли, ако с общината не става. Особено ако разстоянието за преминаване на пешеходците е по-малко от законоустановеното, но трябва да се внимава, ако условията не са на лице.

Бих опитала и с втори сигнал към общината, има минимален шанс да сработи. Ако мислиш, че ще е по-ефективно, накарай друг да го пусне (ако решиш, че имаш нужда от съдействие за това, мога да го направя аз).

Място за пешеходците на теория има...въпреки че то няма тротоар по цялата улица, тук има широк 2м, от които 1 е зает от колите...примерно 🙂 Т.е. се получава че мястото за пешеходци на практика е недостъпно от колите отпред, но всъщност го има 🙂

 

Някой има ли идея дали е необходимо пускане на второ оплакване или продължаване на първото. Отговорът е един празен имейл с един атачмънт, виртуалния аналог просто да ти хвърлят листата в лицето 🙂

 

image.png

 

Ще го помисля малко как точно да формулирам бъдещо искане за доуточнение. 

Връзка към коментар
преди 2 минути , Георги каза:

Място за пешеходците на теория има...въпреки че то няма тротоар по цялата улица, тук има широк 2м, от които 1 е зает от колите...примерно

По закон от паркирания автомобил до сградата трябва да има поне 2 метра.

Връзка към коментар
преди 4 минути , Фичо каза:

По закон от паркирания автомобил до сградата трябва да има поне 2 метра.

Може и да ги има, затова завърших с ...примерно 🙂

 

 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.