Прескочи до съдържание

Честит 3-ти март!


Брани

Препоръчани мнения

Честит празник !!! С Боби се качихме по манастирската пътека до Шипка, но времето хич не беше добро. Пътеката от Соколския манастир до вр. Шипка се нарича Манастирската пътека и е интензивно използвана по време на руско-турската война. В Соколския манастир била разположена една от болниците на руските войски. По пътеката сваляли ранени в боевете войници и изкачвали провизии и амуниции. Пътеката нагоре-надолу като параметри изглежда така:

 

photo.jpg

 

Много приятна и сравнително полегата, препоръчвам я особено през лято и пролет.

 

Малко мъгливи снимки от вчера:

 

photo12.jpg

 

photo13.jpg

 

photo23.jpg

 

photo30.jpg

 

photo34.jpg

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

Честит празник!

Българският народ е гладен, хем пък борбен. И понеже " 'рЪнЪтЪ пра'й борбЪтЪ", нека всички да се заситим, за да имаме сили в борбата за намиране на изгодни билети към нови приключения 🙂

1798848_734158953275914_1544429266_n.jpg.4fc85e07cb001039c65afb4c6ecddbc6.jpg

 

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Честит 3-ти март!

Бъдете здрави и силни българи!

Където и да се намирате по света,обичайте България,защото тя е само една.И е нашата родина!

20210303_082349.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 25 минути , Брани каза:

Много от пишещите тук знаем доста неща - какво се е случило на тази дата и през 1878, и през 1918.  В историята на България е пълно с достойни дати и постоянно ще има спорове коя е повече или по-малко достойна. И на днешната, както на много други, българи са си дали живота за нещо по-голямо от тях и това е достатъчно.

 

Но националният празник е именно днес, като решението за това е взето от институциите на държавата ни. И специално на мен ми се вижда малко нередно постоянно да се оспорва от граждани на същата тази държава. Но може и да не съм прав ... * Може да изглежда леко старомодно в един космополитен свят, в който всеки се чувства длъжен да има критично мнение за всичко, защото светът се върти около него, но и на институциите (дори и когато се дънят) и на празниците им се полага нужното уважение.

 

* Шегувам се, разбира се. Аз винаги съм прав.

 

Мислех да замълча по темата, но горното ме провокира...

 

Съгласен съм, че в българската история съществуват много достойни дати, но не мисля, че 3 март е най-достойната от тях. По същата логика, защо не празнуваме на 9 септември или 10 ноември? Нали пак става дума за събития от "освободителен" характер. Двете дати ми идват на първо четене, защото не си спомням дали предишното освобождение на България от византийско владичество, настъпило в резултат на въстанието на Асен и Петър е точно датирано, иначе можем да сложим и тази дата сред кандидатите за избор по същия критерий... 

 

Искам да кажа, че от моя гледна точка изборът на дата за национален празник би трябвало да следва друг принцип. Затова винаги съм защитавал тезата, че България трябва да празнува своя национален празник на 22 септември, защото става дума юридически акт с изключително значение за новата история на страната...

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 25 минути , Duke каза:

 

 

Искам да кажа, че от моя гледна точка изборът на дата за национален празник би трябвало да следва друг принцип. Затова винаги съм защитавал тезата, че България трябва да празнува своя национален празник на 22 септември, защото става дума юридически акт с изключително значение за новата история на страната...

 

 

Абсолютно съгласна!

Но всеки повод за празнуване е добре дошъл!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 6 часа, master_of_germs каза:

Честит празник!

Българският народ е гладен, хем пък борбен. И понеже " 'рЪнЪтЪ пра'й борбЪтЪ", нека всички да се заситим, за да имаме сили в борбата за намиране на изгодни билети към нови приключения 🙂

1798848_734158953275914_1544429266_n.jpg.4fc85e07cb001039c65afb4c6ecddbc6.jpg

 

Харесвам твойто родолюбие. И душата и борбата си почел.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Duke каза:

 

Искам да кажа, че от моя гледна точка изборът на дата за национален празник би трябвало да следва друг принцип. Затова винаги съм защитавал тезата, че България трябва да празнува своя национален празник на 22 септември, защото става дума юридически акт с изключително значение за новата история на страната...

 

 

Уважавам мнението ти, няколко други съфорумци също са го споделяли по-рано. 🙂

За мене обаче датата си е трети март. Защото тогава се дава правото на България да има собствена конституция. Което считам за най-важната юридическа стъпка към свобода.

 

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , master_of_germs каза:

Уважавам мнението ти, няколко други съфорумци също са го споделяли по-рано. 🙂

За мене обаче датата си е трети март. Защото тогава се дава правото на България да има собствена конституция. Което считам за най-важната юридическа стъпка към свобода.

 

И аз уважавам твоето мнение, но нищо подобно не се случва на 3 март и можеш сам да провериш фактите... 😉

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 37 минути , Duke каза:

И аз уважавам твоето мнение, но нищо подобно не се случва на 3 март и можеш сам да провериш фактите... 😉

 Считам се за пълен лаик по юридическата тематика. 

 

"Едно събрание на първенците (нотабилите) на България, свикано във Филипопол (Пловдив) или Търново, ще изработи преди избирането на княза, под надзора на един руски императорски комисар и в присъствието на един турски комисар устав на бъдещото управление според правилата, установени през 1830 година след Одринския мир в духовните княжества."

 

Останал съм с впечатление, че тази клауза от Санстефанския договор се отнася тъкмо до изготвянето на бъдещата конституция, макар да не е използвана тази дума. И все още мисля така. Би ли обяснил къде бъркам?

Връзка към мнение
преди 4 часа, Duke каза:

 

Мислех да замълча по темата, но горното ме провокира...

 

Съгласен съм, че в българската история съществуват много достойни дати, но не мисля, че 3 март е най-достойната от тях. По същата логика, защо не празнуваме на 9 септември или 10 ноември? Нали пак става дума за събития от "освободителен" характер. Двете дати ми идват на първо четене, защото не си спомням дали предишното освобождение на България от византийско владичество, настъпило в резултат на въстанието на Асен и Петър е точно датирано, иначе можем да сложим и тази дата сред кандидатите за избор по същия критерий... 

 

Искам да кажа, че от моя гледна точка изборът на дата за национален празник би трябвало да следва друг принцип. Затова винаги съм защитавал тезата, че България трябва да празнува своя национален празник на 22 септември, защото става дума юридически акт с изключително значение за новата история на страната...

 

 

За мен най-българският празник е този на Съединението - изцяло вътрешен акт на една млада държава без помощта на големите държави, и дори напук.

 

Има лека ирония в това, че с отбелязването на 3 март като най-важен празник малко наливаме вода в мелницата на антибългарски сили, които примират от думичката "зависимост"  (но на тях винаги можем да им напомним 1918та, същата дата ... 🙂 ), но празникът се е наложил макар и с прекъсвания от повече от век - празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888 г.  -  тогава още не е имало какво да се празнува на 22 септември 🙂.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

под надзора на един руски императорски комисар и в присъствието на един турски комисар

Това ли е свободата???

 

преди 10 минути , Брани каза:

празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888 г.  -  тогава още не е имало какво да се празнува на 22 септември 🙂.

Празнува се, или поне се отбелязва, до 1944. След това до 1977 даже не е с червено на календара. През 1978 е вековният юбилей - отбелязва се. Оттогава до 1990 е официален (като 1 май например, ама ние тогава отбелязвахме празДнично и 23 февруари) празДник. През 1991 става национален празДник и заема овакантеното от 9.9 място. Затова сега някои му казват „малкият девети“.

Достоевски е написал много интересен материал по темата за асвабаждението.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 57 минути , Goal & Boss каза:

Това ли е свободата???

Написал съм "най-важната стъпка към..", а не "свободата" 😉

Ситуацията е била такава, че сме можели доста свободно да си разиграваме коня при съставянето на Търновската конституция. Нито руският, нито турският комисар са били в позицията да наложат реално вето, защото са щели да нагазят в по-дълбока кал на международното положение. Да не продължавам да дълбая и аз 😄

 

За разведряване.

Перифразирам по памет един наш комик от зората на "демокрацията", който много успешно имитираше Тодор Живков.

"Значи, аз останах много учуден, как така нашият нов президент Желю Желев направи собствения си рожден ден, 3-ти март, национален празник. Ето, вярвам, всички сте чели история на БКП; знаете, аз съм роден на 7-ми септември. Ама от кумова срама го празнувахме на девети. Да се не усетАт 'ората". 😄

  • Смея се 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Брани каза:

За мен най-българският празник е този на Съединението - изцяло вътрешен акт на една млада държава без помощта на големите държави, и дори напук.

 

Има лека ирония в това, че с отбелязването на 3 март като най-важен празник малко наливаме вода в мелницата на антибългарски сили, които примират от думичката "зависимост"  (но на тях винаги можем да им напомним 1918та, същата дата ... 🙂 ), но празникът се е наложил макар и с прекъсвания от повече от век - празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888 г.  -  тогава още не е имало какво да се празнува на 22 септември 🙂.

Проблемът на 6 септември е именно в това, че става дума за вътрешен акт. Минават години докато България получи своята международно правна независимост. Именно затова лично аз се придържам към 22 септември...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.