Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 1 час, Eva eva каза:

@Lindt, виж го как се движи, леко го поразклати, примерно след час и ако не е започнал да стяга хубаво можеш да го сложиш във фризера. Ще стегне по-бързо така. Внимателно само, че как съм бърсала разлят чийз във фризер 😄  Чудно изглежда сладкишът на @Роца, сигурна съм, че и твоят ще стане перфектен 🙂 

И аз бях така като теб преди години - гледам, гледам състава, само боклуци вътре в продуктите. И бебешките, и тези дето се водят уж "био" са пълни с химия. 

 

Наистина ми трябва чат 🙂

Стегна се, но ми свършиха грозните еко био ягодки. Ако ги срежа, за да покрият целия чийзкейк, трябва ли да ги третирам по някакъв начин, за да не се разтекат и разкашкат?

Мога да го полея с разтопен шоколад, ама вече е много сладък и няма да мога да го ям. 

IMG_20210510_144900.jpg.d7ec714f7fef2fff566d8653e93c49c8.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , Lindt каза:

Наистина ми трябва чат 🙂

Стегна се, но ми свършиха грозните еко био ягодки. Ако ги срежа, за да покрият целия чийзкейк, трябва ли да ги третирам по някакъв начин, за да не се разтекат и разкашкат?

Мога да го полея с разтопен шоколад, ама вече е много сладък и няма да мога да го ям. 

IMG_20210510_144900.jpg.d7ec714f7fef2fff566d8653e93c49c8.jpg

Можеш да ги нарежеш на две или на по-ситно и след това да ги залееш с вода/сок, захар и желатин. Нещо такова:

https://gotvach.bg/tips/a-148-Как_да_направя_тортата_си_отгоре_с_желатин_и_плодове

Ако нямаш време остави само най-хубавите, цели и ги нареди отстрани в кръг. На отрязано парче ще стои красиво.  Аз така бих постъпила 🙂 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Може да разтопиш малко шоколад, да го сложиш в пош или по-здраво пликче, да отрежеш връхчето на пликчето/поша и съвсем леко да декорираш ягодите. Нещо такова: 

158.jpg

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз пък бих ги събрала, намачкала за едно бързо еко ягодово сладко за отгоре /че те вече сигурно са оцветили чийза и са направили вдлъбнатини/, а само някоя по-красива половинка бодната в крайчетата. 

 

Тези дни нищо не съм готвила, че пътувахме насам-натам и ядохме туй-онуй 😆 Обаче за вечеря имам култови карантийки, закупени сготвени, че такова не готвя - телешка глава запечена и телешки дреболийки от Якоруда, дето се поразходихме в пазарен ден 😀 Мъж ми предложи да ми закупи и шалвари или поне забрадка на лалета,че хич не бях фешън, ама устисках само с манджата 😝 

  • Харесвам 3
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 4 часа, Eva eva каза:

Аз си пека бисквитки, когато правя чийз или бисквитена торта 🙂 

Не си човек, да знаеш ! :scratch_one-s_head:

ПП. А близнак ИЗОБЩО пък не си. Аз съм близнак и с теб сме като във вица " ... нещо като нашия елен, ама.... нищо общо "

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 37 минути , Eva eva каза:

Може да разтопиш малко шоколад, да го сложиш в пош или по-здраво пликче, да отрежеш връхчето на пликчето/поша и съвсем леко да декорираш ягодите. Нещо такова: 

158.jpg

Аз за мини шприц понякога ползвам спринцовка

У нас от витамините, панадолите на детето, имам много. Даже с кеф му аутсорсвам декорацията така, че с торбичка не стиска както трябва и тъгува, че не става

 

IMG_20210510_155652.jpg

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, ven62 каза:

...

И да те предупредя - другите магеланки скоро ще те намразят, ако ... вече не са.:wink:

:clapping:

 

 

преди 3 часа, Eva eva каза:

... Не могат да ме намразят дамите магеланки, те са толкова мили 🙂  Я как ми се радват на творенията 🙂 

 

 

 

преди 23 минути , funny каза:

Не си човек, да знаеш ! :scratch_one-s_head:

...

Почна се - отначало дипломатично

@Eva eva, казах ти.

:rofl:

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 4 минути , ven62 каза:

 

Почна се - отначало дипломатично

@Eva eva, казах ти.

:rofl:

Не не, харесвам си я аз Ева. Докато държа мъжа ми далече от форума , нямам проблем с нечовешките и творения. Обаче, види ли я  какви ги твори, лошо ми се пише ( ще има : виж другите жени...., и те твойта зодия ...., как пък за толкоз четене не прихвана ..... абе ужас )

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 29 минути , funny каза:

Не си човек, да знаеш ! :scratch_one-s_head:

ПП. А близнак ИЗОБЩО пък не си. Аз съм близнак и с теб сме като във вица " ... нещо като нашия елен, ама.... нищо общо "

Ето отново се събираме група близнаци. Май трябва да вадя темата с анкетата за зодии-пътешественици или да я модифицирам за зодии с талант за готвене и сладкарство.

  • Харесвам 3
  • Смея се 4
Връзка към мнение

Много правописни грешки:

🙂 

преди 11 минути , funny каза:

Не, не  харесвам си я аз Ева. Докато държа мъжа ми далече от форума , нямам проблем с нечовешките и творения. Обаче, види ли я  какви ги твори, лошо ми се пише ...

  • Харесвам 1
  • Смея се 9
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Наистина ми трябва чат 🙂

Стегна се, но ми свършиха грозните еко био ягодки. Ако ги срежа, за да покрият целия чийзкейк, трябва ли да ги третирам по някакъв начин, за да не се разтекат и разкашкат?

Мога да го полея с разтопен шоколад, ама вече е много сладък и няма да мога да го ям. 

IMG_20210510_144900.jpg.d7ec714f7fef2fff566d8653e93c49c8.jpg

Малко късно се включвам в темата, но веднъж се пробвах да правя нещо като "чийзкейк" с основа от смлени ядки, фурми и кокосово масло. Отгоре сложих кокосово мляко с чия и малко мед за сладост и наредих манго. Стана добре, без захар, брашно и вредности. Само кремът не беше супер стегнат, но в никакъв случай не се беше разтекъл. Всъщност нищо чийз нямаше, но пък го причислявам към здравословните. И с ягоди би станал супер. Втория е подобен, но в крема има авокадо и смлени боровинки, а в основата и кокосови стърготини. Ако няма да печеш чийзкейка, си мисля, че тази основа би му прилегнала.

 Фактът, че си пробвала да направиш нещо, вече те определя като най добрата дъщеря ☺️🙂

IMG_20200506_154546.jpg

IMG_20200705_194236.jpg

  • Харесвам 14
  • Браво 4
Връзка към мнение
преди 6 часа, Eva eva каза:

Една съм, но с две лица, близнак 🙂 По този повод се сетих следната случка - миналата година бяхме доста народ в Елзас, включително и една колежка. С нея много си приказваме в работата, може да се каже, че сме приятелки, но основно се виждаме в службата. И миналата година в Елзас с нея като замятахме едни вина, доста вино изпихме. И тя, в края на вечерта като изтърси "Абе, Ева, ти си била много яка 😄".  Умрях да се смея, чак не мога да си представя какво ѝ е било мнението за мен преди Елзас 😄 Сега често се хилим по този повод 😄 

Ох, много познато (още един близнак)! И аз имам подобен случай, в който колеги са ми казвали, че всъщност съм готин човек. Направо се чудя какъв свой имидж предавам на околните 😂. Между другото, с най-добрия ми приятел, с който сме приятели вече близо 30 години, отначало не можехме да се понасяме и бяхме пълни с предразсъдъци един към друг. Всичко се изясни един ден след негов въпрос "Пие ли ти се бира?" и последвалото й реализиране. И така вече сума време 😉 .

 

@Lindt, знам, че е късно и че чийзейкът ти стяга, ама да си кажа 😉 . Не бих пропуснала бисквитите (сега, аз правя чийзкейк 2 пъти годишно и си затварям очите за някой и друг пакет бисквити), защото дават една допълнителна хрупкава структура на иначе мекия крем. Ако не искаш да ползваш готови бисквити, може да направиш домашни, както не е посъветвала Ева. Също така, можеш да направиш основа от сладко маслено тесто (но тогава имаш етап на печене), или от голяма бисквита, тип "шортбред" (пак ще трябва етап на печене), или друг тип блат като за торта. Ако ползваш, обаче, блат като за торта (тип пандишпан, например), ще е по-добре да добавиш в него ядки, или да го намажеш с тънък слой разтопен шоколад, за да запазиш поне малко хрупкавост. Иначе става мека текстура върху мека текстура и не е интересно за небцето 😉.

Стегна ли чийзкейкът? Надявам се да ви хареса 🙂.

 

И да съм по темата, снощната вечеря - парижка салата, със стара снимка:

 

 

24072019-IMG_0205.jpg

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

За чийзкейк и аз съм пекла бисквити за основата (не отнема чак толкова време и усилия, да се похваля ☺), пробвала съм и с фурми и ядки за основа също (а даже не съм  и близнак 😀), но напоследък не задълбавам чак толкова. Бисквитите с Е-та ги преживавам някак понеже не правя чак толкова често. Обаче не обичам чийзкейк с желатин и без печене и въобще не ги долюбвам кремовете и десертите с желатин, затова само печен го правя чийзкейка (когато правя).  

Да се оплача обаче, че правих опити за здравословни десерти - единия беше шоколадово суфле с извара и желатин (що ли се мъча, като не обичам желатин - не знам) и един кекс (?) с шам фъстък и без брашно, даже еритрол сложих да е съвсем кето и нищо от тях не ми хареса. Не ги и снимах даже. Май ще си карам на нездравословни десерти по малко, че текстурата и вкуса на тези здравословни хич не ми допадна и суфлето със сигурност ще замине към кофата, а кекса с шам фъстъка ще го помъча още малко, гарниран с ягоди и боровинки.  Кажете има ли тайна за кето сладкишите с ядкови брашна,  че моите са някакви спихнали и никак не ми харесват като текстура (трети опит е този с шам фъстъка и с бадемови брашна съм пробвала и все неуспешни досега)?

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 21 часа, Бръмбар каза:

За чийзкейк и аз съм пекла бисквити за основата (не отнема чак толкова време и усилия, да се похваля ☺), пробвала съм и с фурми и ядки за основа също (а даже не съм  и близнак 😀), но напоследък не задълбавам чак толкова. Бисквитите с Е-та ги преживавам някак понеже не правя чак толкова често. Обаче не обичам чийзкейк с желатин и без печене и въобще не ги долюбвам кремовете и десертите с желатин, затова само печен го правя чийзкейка (когато правя).  

Да се оплача обаче, че правих опити за здравословни десерти - единия беше шоколадово суфле с извара и желатин (що ли се мъча, като не обичам желатин - не знам) и един кекс (?) с шам фъстък и без брашно, даже еритрол сложих да е съвсем кето и нищо от тях не ми хареса. Не ги и снимах даже. Май ще си карам на нездравословни десерти по малко, че текстурата и вкуса на тези здравословни хич не ми допадна и суфлето със сигурност ще замине към кофата, а кекса с шам фъстъка ще го помъча още малко, гарниран с ягоди и боровинки.  Кажете има ли тайна за кето сладкишите с ядкови брашна,  че моите са някакви спихнали и никак не ми харесват като текстура (трети опит е този с шам фъстъка и с бадемови брашна съм пробвала и все неуспешни досега)?

Купувам едно бадемово брашно от Gym beam, много е хубаво и с него печивата си мязат на истински. То, предимно блатове за торта пека:)))) 

С желатина и аз не се погаждам хич - хем не го обичам, хем не го мога и вече съм го изоставила, като възможност.

Хрупкав блат се получи тия дни, с рецептата за тахановото хлебче+подсладител и ванилия.

Добре става печиво и със смлени орехи - назад съм дала рецепта.

Яйца, смлени орехи, бадемово брашно и заквасена сметана+еритритол.

То, с времето, ще се ориентираш, от кое става добре и кое ви харесва.

Ползвам всякакви ядкови брашна - амарант, рожков,сусамено,от тиквени семки, орехово,бадемово, ленено и пр.

Най-ни харесват нещата с орехово и бадемово.

По принцип, вземам една рецепта, за кекс, например и заменям брашното и захарта. Другите неща-масло,яйца, сметана, си вървят с кето-то:))))

 

Набръжко наготвих супа топчета / топчетата са от агнешко/ и агнешко, с манатарки и ориз. Ама този път, с бял ориз, че черният много трудно увира:(

Бях си забравила една агнешка мръвчица във фризера, от ония дни, та си я оползотворих. За пръв път съчетавам агнешко и манатарка, много вкусничко се получи:))))

Децата минали и оставили едно розенце Просеково:)), та си чакам Съра, да го почваме:))))

 

CF63DEE6-3E8F-4E93-BF34-19FE0B6AAD75.jpeg.efeb40302e53d232490325a2d8ba7fb2.jpeg

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение

Пък аз мога само желета да си правя и си ги правя и си ги ям, ям, ям...  На подрусващи се формички, на клечка (фризер), в торти и самостоятелно, със сухи смокини и други плодове, с компоти, с ядки, даже понякога си ги оцветявам с бои за храна на пластове и после ям тресяща се дъга.

 

Тези дни си мислех да пасирам диня и да й сложа желе да стегне и после отгоре някакви черни малки топчета за семки да видим дали ще стане да подлъжа и другите у дома да ядат. 

 

Поне веднъж на половин година ми се отваря апетита и избухвам с една седмица желета десерти нон стоп за ужас на другите двуноги вкъщи.

Двуного и половина - детето не яде, но се забавлява да ми помага, особено щом включва боите за храна.

 

Четириногите у дома са без десерт - те са на желета с месо и винаги са щастливи щом има

 

Кориандъра: увяхна каквото имаше да вехне от големите стръкове, трябваше да го оскубя в някоя манджа, НоооооооООоооо за два-три дни и започнаха да избиват нови стръкове отдолу, където са корените. Доволна съм, засега изглежда, че ще го бъде.

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Kalina Ivanova каза:

Заповядай

Трябват ни тиквички разбира се, 200гр заквасена сметана+2 ск.чесън+ сол, бял пипер и копър. И равни количества пармезан и галета, които разбъркваме. За моите 3бр средни тиквички около 50+50гр от сухите съставки.

Тиквичките разрязвам на дълго, потапям в сметаната, после овалвам в пармезановата смес и редим в тава върху пекарска хартия. 

20210512_003132.jpg.657efdc20acf1c7bb84e734343b784f6.jpg

 

Печем на 200С, средно ниво на фурната, до златисто. При мен за около 15 минутки. 

Воала. 

Не се използва мазнина. 

Понякога използвам кашкавал вместо пармезан или комбинирам твърди сирена, с каквото разполагам на момента. 

 

 

 

 

 

Ауууу, супер рецепта, ще ти я пробвам тези дни:)))Благодаря!

Веднага поръчах тиквички на доставчика / Сър Антъни:))/и ще ги модифицирам малко - вместо галета, ще сложа смлени орехи или бадемово брашно. А мазнината в сметаната е достатъчна.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, AlexandraKo каза:

вместо галета, ще сложа смлени орехи или бадемово брашно

Алекс, може да си направиш галета от тахановото хлебче. 

С нея тиквичките стават хрупкави от вън, а сърцевината е мекичка.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, Kalina Ivanova каза:

Алекс, може да си направиш галета от тахановото хлебче. 

С нея тиквичките стават хрупкави от вън, а сърцевината е мекичка.

 

Браво на теб - отново отлична идея! Благодаря тииии!

Даже, ще стане супер галета от тахановото хлебче. Нямаше да се сетя:(

 

Днес наготвих телешко, с пресен лук, печурки и куркумА:

 

8DA920C4-BD19-424F-BC3D-2381741BE458.jpeg.38c159477c9b120f388e733ac45a39c1.jpeg

 

И кето -торта, свободно съчинение:

Блатове, 2 бр.

4 яйца, 4 лъжици бадемово брашно,1/2 кофичка заквасена сметана, 50 гр. смлени орехи, бакпулвер и малко подсладител .

Крем.

450 гр Маскарпоне, другата половина от кофичката сметана+малко Еритритол.

Отгоре - малинки, киви,боровинки,къпини  и черно грозде без семки, отстрани:

 

5104C776-11D6-4E8C-91E7-4CA9F0154485.jpeg.3cc8ce53d3caa6ea22d57b46e788a82b.jpeg

 

656C3C38-39F0-4E61-8B12-9DE2FF53CC1F.jpeg.30695a385eddcee1dd51442dcbdc16f4.jpeg

 

Като се стегне, ще я видим отвътре.

Установих, че ми харесват торти, с по-малко съставки, с тънки блатове и много крем:)))

Хем просто и лесно, хем вкусно:))

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

Агнешки кИфтета/ малко рошави станаха/, ама каймата е кълцана, не е мляна, с гарнитура от печурки, задушени в масло.

За салата - пълнени домати, с настъргано авокадо, пресен чесън,смлени орехи и крема-сирене Hochland:

 

236EF038-95A0-4D29-8CBC-0A6033410707.jpeg.6b6ff3df884e317ad1821369d6495850.jpeg
 

Направих и на @Kalina Ivanovaтиквичките.

Обаче, се оказа, че нямам заквасена сметана и ползвах едно меко италианско сиренце, което пасирах и използвах, вместо сметаната. То е с 21%масленост.

 

5CF9BBD0-DADD-4E27-AD7C-F28EF876B5B9.jpeg.a46b9bf184802e70de6555858846caf8.jpeg

 

EBA794E0-A99B-44CA-8723-49706B0953AF.jpeg.b19d697047b689d7e3c778f8bce80919.jpeg
 

Вкусно се получи !

Благодаря за рецептата, записвам си я, във важния тефтер, за редовно ядене:))))

 

FD1FFD01-E363-46E6-A1A1-AED248A26A0D.jpeg.37ca5f21e4e6e08b2f75d49f2523bda5.jpeg

 

 

  • Харесвам 20
  • Браво 1
Връзка към мнение

На 1ви май свекърва ми трябваше да ни дойде на гости да празнуваме българския Великден. Но тъй като Благоверният беше повален от стомашен вирус, отложихме за днес (почивен ден при нас). 

От менюто ви показвам само предястието - запечени на тиган аспержи с настъргано варено яйце (тук го наричат "Мимоза") и сос с бяло мисо и лимон. Основното го бяхме преполовили преди да се усетя, че не е снимано... 😂

И, понеже съм сред хора, обичащи готвенето, ви показвам подранилия ми подарък от Роцев за предстоящото ми след 2 седмици помъдряване.

 

20210513_124452.jpg

 

20210513_180054.jpg

  • Харесвам 16
  • Браво 6
Връзка към мнение
преди 18 минути , Роца каза:

И, понеже съм сред хора, обичащи готвенето, ви показвам подранилия ми подарък от Роцев за предстоящото ми след 2 седмици помъдряване.

 

Надявам се, че си му заплатила подобаващо с някое метално евро... :girl_wink:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.