Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 16 минути , Граф Вронски каза:

сложих вода и около 50 мин

Мисля, че си прекалил с 50 мин. Аз когато я пека, от време на време отварям фурната и с вилица бодвам тук- там точно за да видя да колко е омекнала.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 29 минути , Граф Вронски каза:

Идвам да се оплача в тази тема ...
Обичам тиква, много ми харесва да си хапвам ей така, с мед и орехи. Супер. Както в ресторантите : там предлагат 3 парченца, но на мен не са ми достъчни.

Рязах тиква, чистих снощи 30 мин, 1кг, който разделих на две части. Половината тази вечер ще я правя, другата седи на студено във фризера.
Чистих и орехи, смлях ги още 30 мин работа.
Слагам в тава, сложих вода и около 50 мин пекох. Пренесох парченцата тиква в кутия, сложих меда и орехи и стана ... на пюре. Вкусно е, ще се изяде, ама не това ми беше целта.

 

20221018_201615.jpg.53b03e480a132a8c57403b16c81d3362.jpg


И един тон съдове за миене омазах. Направо съм бесен на себе си.

Някой може ли да ми обясни като на малоумен как става този номер да имам меки и цели парченца тиква. Имам още 500грама надежда във фризера. Благодаря предварително.
 

Баба ми ги вари на малки резенчета с кора. И после примерно запича с мед и орехи. 

 

Аз май нямаше да сложа вода. И понеже от 5 дни имам тиква и се настройвам за много работа, съм решила да я пълня, без да беля. Половината сладка, другата солена.

 

Свекървата в събота похвали тази рецепта без даже да съм я питала, а тя е страхотен готвач.

 

https://ezine.bg/r-109851-Пълнена_тиква_с_плодове_и_ядки_по_рецепта_на_Бон_Апети?l=3#prod

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 40 минути , Граф Вронски каза:

Пренесох парченцата тиква в кутия, сложих меда и орехи и стана ... на пюре.

Аз пък се чудех как мога да направя тиква на пюре. Благодаря ти, твоя опит ми помогна! 🙂

Помня, че майка ми я печеше на резени с кората. @Lindt, а ти как ще я правиш солена?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз я пека също с кората, цяла или на парчета, без да слагам вода. Вкъщи само аз я ям сладка, във Франция традиционно я ядат солена.

Даже днес пак пекох, със зехтин и мащерка, ще я поръся с натрошено сирене и вечерята за утре е готова.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

@Граф Вронски, аз не мога да ти помогна, защото тиквата е едно от малкото неща, които обичам, ама не много 🙂 Може да споделиш на колко градуса я пече тази тиква, с фолио или без, вари ли я преди това? Колко вода сложи? Сигурно зависи и от сорта. 

Аз започнах да се уча да готвя с този сайт, никога не съм имала провал с нейните рецепти. Гледам, че на тиквата не се слага вода 

https://www.supichka.com/рецепта/53/печена-тиква 

 

Като тръгнах да споделям, да споделя и за патладжана - това е другото нещо, което обичам, но не много 🙂 Всичко друго много обичам и ям с кеф 🙂 

Та, доброволно патладжан няма да тръгна да готвя или да си поръчвам. Ако го има в салата или някаква манджа - ще го изям.

В Сицилия, последната вечер, седнахме на чадърите - това са ресторантчета около рибния пазар. Много готино място - настроение, живот, цветове, вкусна храна. Напоръчах си аз това-онова, включително и капоната. Нямах идея какво е. Идва въпросната капоната, опитвам аз .... малеееее, страхотия ви казвам, няма такава вкуснотия. И усещам аз, че това е основно от патладжан. Имаше и маслини, лук, май и още нещо, но основното си беше патладжан. Чудно мезе, доста вино изпи 🙂 

Мисля скоро да сготвя това нещо 🙂 Е, няма да е като на рибния пазар, но все пак, надявам се да се получи. 

Нищо друго кулинарно-интересно не ми се случи в Катания 🙂 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 24 минути , iMari каза:

Аз пък се чудех как мога да направя тиква на пюре. Благодаря ти, твоя опит ми помогна! 🙂

Помня, че майка ми я печеше на резени с кората. @Lindt, а ти как ще я правиш солена?

Ами още не съм сигурна. Мислех за някакъв пилаф, но бързо търсене на български по-скоро предполага пълнеж от месо и гъби. 

Ще споделя, ако не я направя на нещо друго. 

 

https://www.jamieoliver.com/recipes/vegetables-recipes/the-best-baked-pumpkin/

 

https://www.jamieoliver.com/recipes/vegetable-recipes/stuffed-roast-squash/

 

 

 

Аз днес видоизменях писаладиер, защото нямах правилни маслини. Не че беше спешно да приготвя това, но когато в темата за Шамони @master_of_germs ме цитира, веднага искам да сготвя нещо с лук :grin:

 

IMG_20221018_125920.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Аз тиквата я пека обелена и със съвсем малко водичка. После я заливам с прясно мляко и захар,много вкусно се получава. 

Рецепти всякакви има.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Eva eva каза:

@Граф Вронски, аз не мога да ти помогна, защото тиквата е едно от малкото неща, които обичам, ама не много 🙂 Може да споделиш на колко градуса я пече тази тиква, с фолио или без, вари ли я преди това? Колко вода сложи? Сигурно зависи и от сорта. 

Аз започнах да се уча да готвя с този сайт, никога не съм имала провал с нейните рецепти. Гледам, че на тиквата не се слага вода 

https://www.supichka.com/рецепта/53/печена-тиква 

 

 

180C, отгоре и отдолу, сложих вода колкото да покрия дъното, около 500мл (тавата ми е голяма). Без фолио. 
Добре, май следващия път няма да бъде за 50 мин, а за около 20 мин примерно. 😄 Утре ще гледам някакви клипове в you tube.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Граф Вронски каза:

180C, отгоре и отдолу, сложих вода колкото да покрия дъното, около 500мл (тавата ми е голяма). Без фолио. 
Добре, май следващия път няма да бъде за 50 мин, а за около 20 мин примерно. 😄 Утре ще гледам някакви клипове в you tube.

Колко големи бяха парчетата тиква, които сложи в тавата? Ние много обичаме тиква и, ако намерим хубава тиква изяждаме 100 + кг за една зима 🙂 

Аз я правя или на пара на големи парчета под налягане в Инстант Пот или печена на големи парчета за около час, може и по-вече. Но всичко зависи от вида на тиквата.

Връзка към коментар
преди 3 часа, Граф Вронски каза:

Някой може ли да ми обясни като на малоумен как става този номер да имам меки и цели парченца тиква. Имам още 500грама надежда във фризера. Благодаря предварително.

Първата ти стъпка още е грешна! Какъв фризер, какви 5 лева. 🙂 Няма фризер в уравнението. Слушай сега чичо си Пантелей 😄

Отиваш и си купуваш тиква сорт Самсон. Те са онези грозни сиви тикви, които приличат на тикви, а не на цигулки, гадулки и т.н. Режеш тиквата на полумесеци, още един път през средата и ги нареждаш върху алуминиево фолио в тавата. Е, ако имаш булка, на която й се мият чинии, не слагаш фолиото. Да мие! 😆 Слагаш ги във фурната. Температурата ти е между 187,5 и 205,6 градуса. Майтапя се, де. 😄 Нека е включена все пак. Печеш не за време, а докато замирише на печена тиква и връхчетата на парчетата се карамелизират, та чак поизгорят. Оставяш леко да поизстине. Слагаш 1-2 лъжици мед и шепа орехи и си готов. Ако не се справиш, излизаш и тръгваш по Графа. По това време на годината има печена тиква в големи тави. Купуваш от там и приключваш успешно мисията. 😉

  • Харесвам 13
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 2 часа, дядо Пепи каза:

Моя милост от година и повече пече тиквата в еър фарайер. Става Убиец. Обелена, готова за консумация. Бързо, чисто,удобно. 

Сигурно на малки парчета? За колко време и на каква температура?

 

Връзка към коментар
преди 9 минути , Madonna каза:

Сигурно на малки парчета? За колко време и на каква температура?

Парчета малко по-големи от цигарена кутия. Температура 170-180. Като ги боцна парчетата с една клечка за зъби и тя влиза, увеличавам градусите, за да хванат тъмна коричка. 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 16 часа, Pantelej Putnik каза:

Първата ти стъпка още е грешна! Какъв фризер, какви 5 лева. 🙂 Няма фризер в уравнението. Слушай сега чичо си Пантелей 😄

Отиваш и си купуваш тиква сорт Самсон. Те са онези грозни сиви тикви, които приличат на тикви, а не на цигулки, гадулки и т.н. Режеш тиквата на полумесеци, още един път през средата и ги нареждаш върху алуминиево фолио в тавата. Е, ако имаш булка, на която й се мият чинии, не слагаш фолиото. Да мие! 😆 Слагаш ги във фурната. Температурата ти е между 187,5 и 205,6 градуса. Майтапя се, де. 😄 Нека е включена все пак. Печеш не за време, а докато замирише на печена тиква и връхчетата на парчетата се карамелизират, та чак поизгорят. Оставяш леко да поизстине. Слагаш 1-2 лъжици мед и шепа орехи и си готов. Ако не се справиш, излизаш и тръгваш по Графа. По това време на годината има печена тиква в големи тави. Купуваш от там и приключваш успешно мисията. 😉

Сложих остатъка от фризера, защото не знам кога ще мога да направя втората (сигурно утре, ама да не се заричам). Засега ще ги пробвам тези в еър фрайер-а.

Ох, представих се как тръгвам по Графа 😄 😄 😄 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

А тиквата въобще добре ли изглежда след като се размрази? Някои неща, като домати, пъпеши, ябълки не се слагат във фризера, защото им се разрушава структурата и стават на каша. Тиквата си седи месеци на балкона и без фризер доколкото помня (ако е цяла) ...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 40 минути , neuromancer каза:

А тиквата въобще добре ли изглежда след като се размрази? Някои неща, като домати, пъпеши, ябълки не се слагат във фризера, защото им се разрушава структурата и стават на каша. Тиквата си седи месеци на балкона и без фризер доколкото помня (ако е цяла) ...

Нашите деца много обичат тиквеник и пролетта слагаме настъргана тиква във фризера. След това до следващата есен имаме материал за тиквеник.

Ние също предпочитаме сивите тикви, правя ги на пара, май го казах вече, и ги ядем с много смокиново сладко вместо захар. Мммммм

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Тиква от фризер правя само на крем супа. Тиквеник със замразена тиква не харесвам... Имаме на вилата няколко сорта тикви, които вече са се поомешали даже - най-вкусни са ми цигулка и хокайдо /идеални за печене/, а по-дебелите за крем супа. Иначе тиквите ги гледаме заради пчелите...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 19.10.2022 г. в 5:02, дядо Пепи каза:

Парчета малко по-големи от цигарена кутия. Температура 170-180. Като ги боцна парчетата с една клечка за зъби и тя влиза, увеличавам градусите, за да хванат тъмна коричка. 

За колко време горе-долу става?

 

Връзка към коментар
На 18.10.2022 г. в 10:25, Граф Вронски каза:

Идвам да се оплача в тази тема ...
Обичам тиква, много ми харесва да си хапвам ей така, с мед и орехи. Супер. Както в ресторантите : там предлагат 3 парченца, но на мен не са ми достъчни.

Рязах тиква, чистих снощи 30 мин, 1кг, който разделих на две части. Половината тази вечер ще я правя, другата седи на студено във фризера.
Чистих и орехи, смлях ги още 30 мин работа.
Слагам в тава, сложих вода и около 50 мин пекох. Пренесох парченцата тиква в кутия, сложих меда и орехи и стана ... на пюре. Вкусно е, ще се изяде, ама не това ми беше целта.

 

20221018_201615.jpg.53b03e480a132a8c57403b16c81d3362.jpg


И един тон съдове за миене омазах. Направо съм бесен на себе си.

Някой може ли да ми обясни като на малоумен как става този номер да имам меки и цели парченца тиква. Имам още 500грама надежда във фризера. Благодаря предварително.
 

Най-лесният начин да сготвиш една тиква е да не го готвиш това ужасно трудоемко, гадно и мажещо се по венците оранжево нещо, да не подпомагаш тикво-производството като купуваш, търсиш рецепти и черпиш с тиквеник съседи, колеги, гости, да гласуваш винаги срещу тикво-образни разни, да не се подмамваш по идеята, че като сложиш малко мед и орехи ще има някакъв по-различен от отвратителен вкус…

Ако все пак отнякъде ти натресат една тиква, препоръчвам единствено да се използва за мишена. Ако съм на стрелбището, само мисълта за тиква ме кара да се прицелвам по-добре.

 

P.S. Много мразя тиква.

P.S.S. Шегата на страна -  @Pantelej Putnik ти е дал най-близкия вариант за приготвяне до този на майка ми. Тя я прави и с мед и орехи, а понякога, когато почти е изпечена нарязаната на получесеци тиква, маха корите, реже я на парчета като тоблерон в не супер дълбока тава и я залива с разбити яйца, прясно мляко и мед/захар (нещо като смес за крем-карамел) и допича. Изглежда и мирише като да е трепач, но колкото и пъти да съм се подлъгвала, все 🤮

P.S.S.S. Отново майка ми искаше да впечатли една вегън гостенка и направи тиквеник, но вместо краве масло, използва кокосово и ви казвам тази жена беше в несвяст от радост. Всички гълтаха, аз естествено “парен каша духа” не бях подмамена, но и в България беше правила с кокосово масло и комшиите в блока й целували ръка (не съм била там да видя, само легенди за тиквеника слушах многократно).

 

 

Оф, аз дойдох да се отчета за тиганите, но се отплеснах по тиквената тема 🤦‍♀️

 

Пристигнаха днес. Такова покритие на съм виждала досега. Сготвих ориз по испански, но ми загоря жестоко, защото изведнъж 100 пожара трябваше да гася, та ще се пробвам през уикенда пак, че ми се отщя и готвене, и всичко.

 

 

98025CE2-9BBE-488A-B128-CB25BC953417.jpeg

7ECB57EC-5589-4C23-A1EC-53F127B91F8F.jpeg

A9DB0A3F-8526-470A-ADAD-DEA12DB9E898.jpeg

  • Смея се 5
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

@Marusinka, аз не съм чак толкова изявен активист в антитиквеното движение, но определено съм в редиците му.😃 Все пак харесвам тиквена супа, а десерта с крем карамел и майка ни го правеше като бяхме деца и май ми харесваше. Но предпочитам по възможност тиквите да стоят далече от кухнята ми. 🙂Може би защото на Бъдни вечер се случва едно и също от години - майка ми е наготвила/ сме наготвили 18 манджи, тя вече съвсем е каталясала и в един момент се сеща " Ау, трябва да направя тиквеник, брат ти много го обича!" Отчаяните ми вопли, че брат ми ще преживее Святата нощ и без тиквеник и тиквеник не се ли правеше за НГ? не срещат разбиране и се почва едно белене, рендосване и изстискване на проклетата тиква. 🥴 

Но кокосово масло е идея, ще взема да пробвам, може пък да ми помогне да премина по-лесно през нашата коледна традиция. 😃

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Marusinka каза:

Най-лесният начин да сготвиш една тиква е да не го готвиш това ужасно трудоемко, гадно и мажещо се по венците оранжево нещо, да не подпомагаш тикво-производството като купуваш, търсиш рецепти и черпиш с тиквеник съседи, колеги, гости, да гласуваш винаги срещу тикво-образни разни, да не се подмамваш по идеята, че като сложиш малко мед и орехи ще има някакъв по-различен от отвратителен вкус…

Ако все пак отнякъде ти натресат една тиква, препоръчвам единствено да се използва за мишена. Ако съм на стрелбището, само мисълта за тиква ме кара да се прицелвам по-добре.

 

P.S. Много мразя тиква.

P.S.S. Шегата на страна -  @Pantelej Putnik ти е дал най-близкия вариант за приготвяне до този на майка ми. Тя я прави и с мед и орехи, а понякога, когато почти е изпечена нарязаната на получесеци тиква, маха корите, реже я на парчета като тоблерон в не супер дълбока тава и я залива с разбити яйца, прясно мляко и мед/захар (нещо като смес за крем-карамел) и допича. Изглежда и мирише като да е трепач, но колкото и пъти да съм се подлъгвала, все 🤮

P.S.S.S. Отново майка ми искаше да впечатли една вегън гостенка и направи тиквеник, но вместо краве масло, използва кокосово и ви казвам тази жена беше в несвяст от радост. Всички гълтаха, аз естествено “парен каша духа” не бях подмамена, но и в България беше правила с кокосово масло и комшиите в блока й целували ръка (не съм била там да видя, само легенди за тиквеника слушах многократно).

 

 

Оф, аз дойдох да се отчета за тиганите, но се отплеснах по тиквената тема 🤦‍♀️

 

Пристигнаха днес. Такова покритие на съм виждала досега. Сготвих ориз по испански, но ми загоря жестоко, защото изведнъж 100 пожара трябваше да гася, та ще се пробвам през уикенда пак, че ми се отщя и готвене, и всичко.

 

 

98025CE2-9BBE-488A-B128-CB25BC953417.jpeg

7ECB57EC-5589-4C23-A1EC-53F127B91F8F.jpeg

A9DB0A3F-8526-470A-ADAD-DEA12DB9E898.jpeg

Обичам тиква във всевъзможни варианти. Само че друг да я обели и нареже, а и да става бързо 😉  Ако няма кой, слагам я на пара с кората, само при рязането се боря като.. то е ясно какво.. - с ... 🎃

По замразяване на меки зарзавати, вкл. картофи, не си падам - те просто не ми се виждат подходящи. Макар че майка ми успешно замразява нарязани на кубчета или настъргани тиквички от градината, и супи и гозби с тях през зимата стават с присъщия аромат и вкус.

 

Симпатично тиганче и интересно покритие 🙂  Не бях виждала такова. Жалко, че прави номера..  Засега случайно срещнатите италиански евтинийки в лидл остават ненадминати. След като синът ми отказа същото, което купих за него за 6,-- лв., имам две - при средна цена 7, - левчета. Малки са, та няма да заемат място, ще го преживея.

Връзка към коментар

Днес в училището на сина ми ще празнуват Хелоуин преди двуседмичната ваканция. Всички носят желирани бонбони, но той не ги харесва и му направих да носи бисквитки "Пръстите на вещицата". Малко се надуха при печенето и приличат по-скоро на пръстите на Шрек, но пък са вкусни.

IMG_20221020_180407.jpg

 

IMG_20221020_153730.jpg

 

IMG_20221020_153748.jpg

  • Харесвам 13
  • Шок 2
  • Браво 8
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 37 минути , elenitta каза:

Днес в училището на сина ми ще празнуват Хелоуин преди двуседмичната ваканция. Всички носят желирани бонбони, но той не ги харесва и му направих да носи бисквитки "Пръстите на вещицата". Малко се надуха при печенето и приличат по-скоро на пръстите на Шрек, но пък са вкусни.

IMG_20221020_180407.jpg

 

IMG_20221020_153730.jpg

 

IMG_20221020_153748.jpg

Еха 😍

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Мързелива седмица при мен, уж гледам да е по-разнообразно.

Днес една фокача направих:

20221021_201759.jpg.ec2fd496c1a804a92b23729ad862dc6b.jpg

 

По-рано през седмицата свинско с гарнитура ориз и бейби броколи:

 

20221020_181227.jpg.fcfcb48a415d9fad8b1a3f5b31058d3a.jpg

 

Пилешки шницел 

 

20221019_175433.jpg.a3d8a8dec2131a91e78adbd7602a052d.jpg

 

И хот дог с чоризо:

20221018_180231.jpg.0cf99866c1751d53683c02988157d1eb.jpg

 

  • Харесвам 19
Връзка към коментар

Моята тиквена история приключи успешно. Благодаря на всички за включванията. Приготвих остатъчна тиква в air fryer-a. 🙂 

 

20221021_144010.jpg.36772819faf314c34fb6e0ff284dc402.jpg

 

20221021_150646.jpg.fab32013646af2bfdc84c6fbcb2ac9b6.jpg

 

20221021_153806.jpg.8a4c25cb2a496d44083c613ae212c30e.jpg
П.с. Пюрето от тиква също се изяде успешно. И той също беше много вкусно (просто получих грешната форма) , с малко skyr и става и перфектна закуска/следобедно хапване. 😉

  • Харесвам 7
  • Браво 12
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.