Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

преди 5 минути , traveler каза:

Явно залагаш на типичната българска кухня.😉

Може и нещо с авокадо.🙂

То има ли такава? Аз освен за свинско със зеле за друго не се сещам 😄 

Имам рецепта за страхотно гуакамоле, ама и аз като @DaBo се съмнявам, че може да намери хубаво авокадо в Бг. @DaBo, ако не намериш узряло, купи възможно най-гладкото и го остави на терасата да узрее. За 1 седмица ще стане.

Връзка към коментар
преди 2 минути , traveler каза:

Кое е най-доброто авокадо на нашия пазар, по-точно от къде е? 

И какво може да направя с бананови листа, сигурно имаш рецепти.

Бананите още не са осланени и листата им са съвсем зелени, от 10 години не се е случвало да се запазят до декември.

Да ти кажа, едно от най-омразните ми неща в Колумбия бяха tamales. Плънка, завита в бананови листа и сготвено на пара. Иначе мога да намеря/преведа рецепти, ако искаш.

В БГ гледам авокадото поне да е узряло, ама не намирам. Все едни твърди, няма узряване. Тук само hass съм виждала, докато в Колумбия има още няколко вида.

 

@Marusinka, в момента е 0 градуса на терасата. Каквото и да оставя, няма да узрее, а ще замръзне.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , DaBo каза:

в момента е 0 градуса на терасата. Каквото и да оставя, няма да узрее, а ще замръзне.

Оф, при нас е 20 градуса и чак не мога да си представя да изляза и да е мраз. 
Ако имаш стая, в която не е много топло или в избата - провай там. Аз и в хладилник съм оставяла да узреят, но трябва много време.
Даже не знаех, че има различни видове авокадо 🧐

Иначе тамалес ми е най-, ама най- отвратното ядене. Мексиканците ги правят в царевична шума и всички бели американци се трепят да купуват за Коледа - огромни тенджери и тави. 

  • Харесвам 2
  • Шок 1
Връзка към коментар

авокадото може и просто в стаята/кухнята, какво му е

банановите листа май не се ядат (от хората де), само се завива в тях

аз съм ял риба, печена в жар, завита с бананови листа, страшно вкусна. Един индианец я прави...

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не ми остана време да ходя на пазар тази вечер 😞

затова изрових от камерата едни замразени панирани гъби. Станаха бързо, но не помня точно колко (Алцхаймер). Имах и малко останало домашно гуакамоле. 

И бяло вино, че беше тежък ден.

20221201_195533.jpg

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Малко идеи от мен, хич не са за постещи и на диета. Пържени чушки, картофени кюфтета(мушнах им малко шунка да не се развали 😄), торта Негърче и пиде. Днес цял ден си играх с едни бисквитки за малкото, ама ги преборих 😀

Карфиолът го правя на розички, слагам им подправки разни тип барбекю, ръся пармезан и зехтин и обърквам. Слагам ги върху хартия за печене и ги мятам във фурната. После им правя млечно-чеснов сос за другарче и стават чуднички. Предполагам във фрайър ще станат по същия начин.

Преди години бях на гости в германско семейство и там сервираха сварена цяла зелка карфиол, която после заливахме с някакъв сос. Обаче подробности не помня, че беше преди 100 години.

IMG_20221130_193912.jpg

 

IMG_20221130_193908.jpg

 

IMG_20221130_180032.jpg

 

IMG_20221201_182904.jpg

 

IMG_20221201_184004.jpg

 

IMG_20221201_163617.jpg

  • Харесвам 11
  • Браво 10
Връзка към коментар

Значиии с бананови листа гледах следната рецепта: нейде из тропическите гори ловиха с мрежа комари и други насекоми. Бързо напълниха мрежата. Съдържанието на мрежата увиха в бананови листа у пекоха на жар. Голяма вкусотия било 😜

 

Що така с авокадото 🤔 Аз купувам и от кварталното зеленчукарско магазинче готово, и от веригите, като видя хубаво. Даже и твърдо, по метода с хартията и стайната температура, узрява за 3-4дни. И без хартия става. 

 

Щолени има. За вкуса още не знам. 

 

IMG_20221201_192744.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 5
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Карбонара за разнообразие с гъби

20221201_204051.jpg.98c95d4c6ea25d6a56bf97519d2cd5c2.jpg

 

20221201_204101.jpg.1c9b47fce899b838b38d40cb34c65862.jpg

 

Виждате ли сосчето по спагетите? Няма сметана, а само водата от варените спагети и яица. Когато ще сме цигани, поне да са ни черни дуп.тата. 😄

Сметаната е продукт, който повече се използва от французите. В италианската рецепта за паста карбонара няма сметана.

  • Харесвам 13
Връзка към коментар
Преди 1 час, jul каза:

Даже и твърдо, по метода с хартията и стайната температура, узрява за 3-4дни. И без хартия става. 

Става, но в хартиена торба узрява по-бързо. 🙂

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, DaBo каза:

Все едни твърди, няма узряване.

Някъде в Африка, съм чул и отдавна прилагам много специфичен начин за узряване на авокадото. В една кесия или найлонов плик слагам 2-3 авокадо и 2-3 банана. При стареенето си банана отделял някакъв ензим, или газ, не си спомням точно, който ускорявал зереенето на авокадото. Бананът може да се замести и с ябълка. Ефектът е почти същия.  Нещото, което спазвам е колко авокадо са, толкова на брой да са бананите, или ябълките.  

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Pantelej Putnik каза:

Няма сметана, а само водата от варените спагети и яица.

Първият път, когато гледах италианка да приготвя спагети Карбонара бях ужасена като я видях да разбърква пастата със сурови яйца, малко зехтин и пекорино романо. После си облизах пръстите и се пристрастих към пекориното. Оттогава (повече от 15г) винаги държа по едно парче в наличност. Тази вечер ще си сготвя спагетки. Благодаря за вкусната идея @Pantelej Putnik!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , дядо Пепи каза:

Някъде в Африка, съм чул и отдавна прилагам много специфичен начин за узряване на авокадото. В една кесия или найлонов плик слагам 2-3 авокадо и 2-3 банана. При стареенето си банана отделял някакъв ензим, или газ, не си спомням точно, който ускорявал зереенето на авокадото. Бананът може да се замести и с ябълка. Ефектът е почти същия.  Нещото, което спазвам е колко авокадо са, толкова на брой да са бананите, или ябълките.  

Да, това с комбинацията на авокадо (или други недоузрели плодове) с банани също работи - отделят етилен.  Но като нямаш банани под ръка, книжната кесия си върши работа. 😉

  • Харесвам 2
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

Пиле с броколи и сметанов сос за вечеря. За моя изненада мама го прие, та даже и хареса. Снимка, нъц.. Забравих да снимам.

За да има мама с какво да се занимава днес и заръчах свинско с картофи да сготви. А аз като се прибера от работа съм си намислила ей тая рецепта да спретна.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Аз такос с телешки кюфтенца с джинджифил днес

20221203_211504.jpg.9506a2b6368e097ddf754430a48480bd.jpg

Един тутманик от оня ден

 

20221201_130757.jpg.b7e6a4a3b091aad8c88a462ea66a7c9b.jpg

 

И още едни кюфтенца, но този път свински и с барбекю сос.

 

20221201_173503.jpg

 

Карфиол съм правила по тази рецепта на Йоана,  много вкусен става:

https://www.kulinarno-joana.com/2014/02/pechen-karfiol-sus-sos-ot-pechen-chesan-majoneza-i-parmezan/

  • Харесвам 14
  • Браво 3
Връзка към коментар

Разбира се.

Аз ги правя по тази рецепта като продукти.

https://recepti.gotvach.bg/r-41627-Усукан_тутманик

 

Понякога слагам и спанак, както и различни видове кашкавал.

Само че редя четирите пласта  един върху друг, като между всеки слагам Сирене и масло и после както са на купчинка ги  режа на ленти, леко ги завивам и така нареждам в тавата. Оставям после да втаса още половин час и на 180 градуса за половин час във фурната. Много е вкусно.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Вечерно вдъхновение, кекс без мляко, а с фреш от портокал и малко портокалови корички.

 

 

20221204_211614.jpg

Оказа се, че ми е свършила пудрата захар, затова без декорация.

 

20221204_211747.jpg

  • Харесвам 13
  • Браво 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Аз пак с чушки се явявам 😀 И тиквена крем супа. Колнах предпоследната тиква, че вече минаваме разко на кисело зеле. Есента си отиде и хванаха зимните студове. И свинските мръви приготвихме😀

IMG_20221204_141638.jpg

 

IMG_20221202_120710.jpg

 

IMG_20221202_121236.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 13
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.