Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

Днес се научих да правя супа топчета 🎉 Понеже две от децата не обичат картофи, сложих много малко картофи и половин глава карфиол, за да не стане прекалено рядка. 
 

 

73C7A17E-18ED-4084-8CCE-3858C08C8090.jpeg

  • Харесвам 9
  • Браво 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Marusinka каза:

супа топчета

Една от класиките у наше село. Само че внуците искат във всяка лъжица да има топче ( най-малко едно). И се създава напрежение ако не се случва.  

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 1 час, дядо Пепи каза:

Една от класиките у наше село. Само че внуците искат във всяка лъжица да има топче ( най-малко едно). И се създава напрежение ако не се случва.  

при нас има равновесие - половината са месоядни, другата половина - не чак толкова. Най-малкото понякога ме притеснява, че ще излезе веган и тогава не знам как ще я караме 😳

Връзка към коментар
преди 10 часа, Marusinka каза:

Днес се научих да правя супа топчета 🎉 Понеже две от децата не обичат картофи, сложих много малко картофи и половин глава карфиол, за да не стане прекалено рядка. 
 

 

73C7A17E-18ED-4084-8CCE-3858C08C8090.jpeg

Не ядат картофи, а ядат карфиол 🤔 Почти не познавам деца, които ядат карфиол, а пък и картофи да не ядат... 🧐

Наскоро близко семейство обявиха публично, че вече са веган и всеки ден пускат във фейса какви чудеса ядат - да точим лиги. Като коментирахме как се справят с храненето извън къщи, ми обясниха, че нямат проблем. Поръчват си, каквото има,  примерно пиле с ориз, и ядат само ориза без пилето 😲 Та ако и твоето дете е такъв модел веган, не е особен дерт 🙃   

  • Шок 2
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, Marusinka каза:

при нас има равновесие - половината са месоядни, другата половина - не чак толкова. Най-малкото понякога ме притеснява, че ще излезе веган и тогава не знам как ще я караме 😳

Във вашия щат няма такава опастност. Ще му дойде акълът в главата, спокойно. 😉

И аз такова чудо дете да не яде картофи не съм виждала... Следващия път ги пробвай с глава целина и/или пащърнак.

 

Имаме приятел колумбиец, който ненавижда зеленчуци, особено пък сурови. Като цяло там много-много не наблягат на зеленчуците, а на мръвката. Та той като ни видеше, че нагъваме салати и все ни викаше: Не мога да ви разбера вас. Какво толкова ви харесва в храната на моята храна. 🤣

  • Смея се 12
Връзка към коментар

Аз минавам от тук да благодаря на Марти/ @Граф Вронски, че ни спести пари и място в кухнята, носейки ни за тест еър фрайър. Не е моят уред. Покрай тичането съм ужасно гладна и само търся каква фокача и пица да изпека, даже вчера си правих салата цезар за следобедна закуска между фокачата и пицата, защото коледните сладки свършиха преди обяд 🙃 

  • Смея се 7
Връзка към коментар

Др. @Брани, аз тази тема не я следя, но поне се надявам Вие да четете какво се случва тук, че тези 313 страници ми изглеждат крайно подозрителни и едва ли в тях се пише за традиционните продукти на развитото социалистическо общество - леща, боб и ориз, а по всяка вероятност тук има внедрени вражески елементи, които развращават съзнанието на трудещите се с неуместни империалистически рецепти, а това никак не ми звучи добре... 😡

  • Смея се 8
Връзка към коментар
преди 3 минути , Duke каза:

Др. @Брани, аз тази тема не я следя, но поне се надявам Вие да четете какво се случва тук, че тези 313 страници ми изглеждат крайно подозрителни и едва ли в тях се пише за традиционните продукти на развитото социалистическо общество - леща, боб и ориз, а по всяка вероятност тук има внедрени вражески елементи, които развращават съзнанието на трудещите се с неуместни империалистически рецепти, а това никак не ми звучи добре... 😡

Естествено, аз в началото се подведох по заглавието и реших, че хората тук ще се изповядват и ще споделят това, което подготвят в живота - диверсии, преврати и други ... и веднага наострих уши!*

А то било готварска тема ... Но въпреки всичко пак следя!

 

* подозрително е всъщност, че никъде не видях да се пише за компоти!

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 1 минута , Брани каза:

* подозрително е всъщност, че никъде не видях да се пише за компоти!

Ако никой не споделя и техники за претакане на зелето, работата става крайно подозрителна!😡

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Lindt каза:

Аз минавам от тук да благодаря на Марти/ @Граф Вронски, че ни спести пари и място в кухнята, носейки ни за тест еър фрайър. Не е моят уред. Покрай тичането съм ужасно гладна и само търся каква фокача и пица да изпека, даже вчера си правих салата цезар за следобедна закуска между фокачата и пицата, защото коледните сладки свършиха преди обяд 🙃 

Ама, ти за по-малко от 48 часа какво направи ? 😄 Много бързо го тества 😄 Давай поне още 3 седмици 😛  (п.с. аз съм бавен просто 😄

И да отбележа, след тренировка трябва да е най-голямото ядене. Та, нормално да си ужасно гладно. Но вкарай повече продукти с протеин 😄 (не казвам за скир, ама ще свърши работа 😄 😄 😄

  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 5 минути , Граф Вронски каза:

Ама, ти за по-малко от 48 часа какво направи ? 😄 Много бързо го тества 😄 Давай поне още 3 седмици 😛  (п.с. аз съм бавен просто 😄

И да отбележа, след тренировка трябва да е най-голямото ядене. Та, нормално да си ужасно гладно. Но вкарай повече продукти с протеин 😄 (не казвам за скир, ама ще свърши работа 😄 😄 😄

Аз лично предпочитам да ям без кир!

 

🙂

  • Смея се 15
Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

Аз минавам от тук да благодаря на Марти/ @Граф Вронски, че ни спести пари и място в кухнята, носейки ни за тест еър фрайър. Не е моят уред. 

Направих си коледен подарък еър фрайер. Пробата беше с чушки на ивички със сол и малко олио. Станаха супер!

Моят уред е. Сега ще слухтя тук  за идеи и рецепти. До сега не му давах шанс.

Дай му и ти шанс!

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 16 минути , Дани Магелани каза:

Направих си коледен подарък еър фрайер. Пробата беше с чушки на ивички със сол и малко олио. Станаха супер!

Моят уред е. Сега ще слухтя тук  за идеи и рецепти. До сега не му давах шанс.

Дай му и ти шанс!

Ок, но с какво тези чушки са по-добри от такива на фурна или тиган? 

Аз дотук това не мога да открия. Евентуално може би било по-бързо, ако е много голям уред, но ние сме двама и ми трябва почти час да сготвя зеленчуците, които искам да изядем. 

 

Честито, с удоволствие да си го ползваш 🙂

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Lindt каза:

Ок, но с какво тези чушки са по-добри от такива на фурна или тиган? 

Аз дотук това не мога да открия. Евентуално може би било по-бързо, ако е много голям уред, но ние сме двама и ми трябва почти час да сготвя зеленчуците, които искам да изядем. 

Станаха бързо, хрупкави и вкусни. Бях разочарована от картофките от Била, които явно са от фраер - безвкусни и сухи и за това се въздържах от купуване.  Но тук толкова хора се похвалиха, че се зарибих и го купих.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Lindt, не се различават на вкус. Просто се оказа, че на мен ми е много по-удобно като за двама души да метна нещо във фраера, вместо да чакам фурната. 

Говоря за икономия на време, не на енергия, нито на мазнина. Аз така или иначе готвя с много малко мазнина (олио), така че това в случая не играе. Но картофи, зеленчуци, риба, пиле, дори свински вратни пържолки метнах една вечер и станаха доста по-бързо отколкото ако чакам фурната ми (при условие че си е съвременна) да ги приготви. 

Допълнително, наложи ми се бързо да приготвям закуска - замразени кроасани станаха прекрасни вътре. 

 

Но всъщност, да, ако не е твоят начин на готвене, не си струва да хвърляш пари и да ти заема място. 🙂 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За мен голямото предимство на този и подобни уреди е контролираното готвене. Дали на котлон, дали във фурната, все трябва да му баеш на яденето и да внимаваш да не тръгне да те търси (лаф на майка ми). С тези уреди (фраър, мултикукър под налягане и слоу кукър) не го мисля, след като натисна бутона старт. Някаква баш разлика във вкус не намирам. 
 @Lindt

Хубаво е, че си успяла да изпробваш и да си сигурна, че този уред няма да ви върши работа. 
За питки фурната е незаменима, а един камък за пица във фурната ще върши чудна работа за пици и чабата, например. 
 

И да не е прост пост, едни хамбургери от снощи:

 

96BD7F1E-72C5-43DC-AAD0-513711A1134B.jpeg.9142de7a62fd8d889168794c049dba2c.jpeg

 

Нещо странно съм го снимала, горната част на питката изглежда като шапка. 🤪

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, jul каза:

Поръчват си, каквото има,  примерно пиле с ориз, и ядат само ориза без пилето 😲 Та ако и твоето дете е такъв модел веган, не е особен дерт 🙃

Е, то и аз така мога да стана веган 😂😂😂

преди 7 часа, DaBo каза:

Следващия път ги пробвай с глава целина и/или пащърнак.

Ми то какво да ги пробвам - двете най-малки що целина и пащърнак изядоха в бебешките пюрета (🤮) - мен ме беше гнус да им ги правя!!! И днес ще сме на супа, защото топчетата свършиха. Познай какво ще слагам вътре - целина, броколи и много карфиол.

58A114DB-5106-4C27-B8A7-38E0D14D87DB.jpeg.588ce7ddfed649d5287199d4f19d376c.jpeg
Хората не ми вярват, но една приятелка ме посъветва като ги захранвам, да започна със зелен зеленчук и чак като изреда всички зеленчуци, тогава да започна с плодовите пюрета. От захранването ли е, от ДНК-то ли, но е факт, че карфиоленото пюре свършва, а едно картофено вчера се наложи да го изхвърля…

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Lindt каза:

Ок, но с какво тези чушки са по-добри от такива на фурна или тиган? 

Аз дотук това не мога да открия. Евентуално може би било по-бързо, ако е много голям уред, но ние сме двама и ми трябва почти час да сготвя зеленчуците, които искам да изядем. 

 

Честито, с удоволствие да си го ползваш 🙂

Не е към мен въпроса но и аз да си кажа : за мен във фрайер е много по-вкусно от колкото във фурна. Вкусът във фрайер все едно е пържено (което за мен е много вкусно, може и защото не си го позволявам), а в същото време е печено.

Казваш 1 час за 2 ма души да сготвиш зеленчуци...аз готвя за 5 ма, 4ма от тях са интензивно спортуващи мъже, а аз не ям месо и ям горомни количества зеленчуци. Та до като се готви нещо във фрайера, аз правя слата или сладки примерно или прибирам десетките кутии от миялната (децата си носят храна за училище).

Аз сандвичи рядко правя там понеже ми е малко, зареждам тавата на фурната без разстояние и се изяжда на една закуска. Като пораснат децата още вероятно ще правя по 2 тави 🙂

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 6 минути , Marusinka каза:

 

58A114DB-5106-4C27-B8A7-38E0D14D87DB.jpeg.588ce7ddfed649d5287199d4f19d376c.jpeg
Хората не ми вярват, но една приятелка ме посъветва като ги захранвам, да започна със зелен зеленчук и чак като изреда всички зеленчуци, тогава да започна с плодовите пюрета. От захранването ли е, от ДНК-то ли, но е факт, че карфиоленото пюре свършва, а едно картофено вчера се наложи да го изхвърля…

И аз така съм ги захранвала и 3мата обожават печен карфиол с подправки и броколи на пара само със сол и зехтин. Но и картофи много обичат.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Абе, тези деца са за пример на останалите! 👏  

Сложи вместо картоф в супите, глава целина на кубчета. Освен морков, допълни и с пащърнак! Няма нищо по-хубаво от това да ядат зеленчуци! 
Аз като се храня нисковъглехидратно използвам глава целина, вместо картофи. Не намирам разлика. 
А сладки картофи ядат ли? При вас май ги наричат батати. 
И майка ти да даде бързо рецептата за тиквеника, че моят мъж рязко смени желанието си за баклава с такова за тиквеник за Коледа…. 🤪 Идва ми да го халосам с нещо по главата, ама си е добричък и от време на време и аз съм бяла и добра. Както му казах: По Коледа стават чудеса! Може Дядо Коледа да те изненада! 😉

  • Благодаря 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 31 минути , Madonna каза:

И аз така съм ги захранвала и 3мата обожават печен карфиол с подправки и броколи на пара само със сол и зехтин. Но и картофи много обичат.

И аз моите. Но гаранция няма връзка 😂😂

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

А сладки картофи ядат ли?

Момичетата - да, ние с мъжа и сина - не!! Тук има две разновидности - sweet potatoes и yams. Имали различен вкус. На мен все на тиква ми бият 🤢

 

@Иван Попов - съвсем забравих, че и ти искаше рецептата за тиквеника. Не ми бяха дадени грамажи, явно е на око всичко. Да не пропуснете кафявата захар от Мавриций хахаха 🤦‍♀️ щото с друга нямало да стане (тук правеше с обикновена кафява захар):

 

C17E7638-5330-4B1B-B249-C7EE55A1C719.jpeg.38449187cd1e6d6ceb5a00d66321572b.jpeg

 

Рецепта:
Фини кори за баклава
Кристална захар
Кафява/влажна тъмна кафява тръстикова захар-от остров Мавриций/ 
Канела 
Орехи /едро смлени /
Тиква / настъргана/
Кокосово масло 
Двата вида захар, канелата и орехите се смесват 
Слагаме една кора и я намазваме с кокосовото масло , върху нея слагаме втора кора и също я намазваме с разтопеното масло и поръсваме обилно с орехите и захарта. Отгоре слагаме трета кора намазана с мазнината и поръсваме с настърганата тиква . Навиваме на руло и слагаме в тава покрита с хартия за печене . Готовия тиквеник нарязваме на парчета и печем на 160°-170° градуса. 
Изстиналия тиквеник поръсваме с пудра захар и канела пожелание.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Madonna каза:

Не е към мен въпроса но и аз да си кажа : за мен във фрайер е много по-вкусно от колкото във фурна. Вкусът във фрайер все едно е пържено (което за мен е много вкусно, може и защото не си го позволявам), а в същото време е печено.

Казваш 1 час за 2 ма души да сготвиш зеленчуци...аз готвя за 5 ма, 4ма от тях са интензивно спортуващи мъже, а аз не ям месо и ям горомни количества зеленчуци. Та до като се готви нещо във фрайера, аз правя слата или сладки примерно или прибирам десетките кутии от миялната (децата си носят храна за училище).

Аз сандвичи рядко правя там понеже ми е малко, зареждам тавата на фурната без разстояние и се изяжда на една закуска. Като пораснат децата още вероятно ще правя по 2 тави 🙂

 

Мисля, че имаш голям уред. На Марти кошничката е с площ за 2 филийки. Изпекох 2 картофа за 20 минути, за около 15 минути късчета пуешко 300 грама. Айде, утре ще опитам да пъхна 2 пуешко бутчета и да видя какво ще излезе от тях.

 

@DaBo,  Алекс ни подари един камък за пица миналата година, но ние по принцип не ядем тесто и рядко го ползваме. Обаче сега ни се яде и му се радваме.

IMG_20221220_194812.jpg.77fbb179130489b8a349ad5caf4af4e8.jpg

 

IMG_20221219_114932.jpg.af44f9bdf696a0905daa6ee569343440.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.