Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

Руло от три вида тиквички - зелени, жълти и бели. Пълнеж от извара със заквасена сметана, каперси и пушена сьомга. Консумацията е с бяло вино. Гладните да въздишат отдалеч. 

IMG_0224.jpeg

  • Харесвам 16
  • Браво 5
Връзка към коментар

 

 

За вечеря сготвих нещо като 2 в 1.  Ще рече 2 гозби една след друга в една и съща цептерка, за 2х по 10 минути.

 

Първата беше предназначена за брат ми и следователно напълно веганска - Може да се каже, че вече се специализирам успешно в особеностите на тази кухня, без да правя компромиси с вложени продукти и начин на обработка. Супичката, която си е класически борш с червено цвекло, само без зеле,не снимах, а му я дадох да си я носи в подходящ съд за у дома или за обяд утре по време на работа. - Понеже наблегна на плодовете при мен.

 

Втората си беше за своя душа и здраве - от много богат на колаген бульон, заедно с обилно едри мръвчици в него - той беше предварително варен цяла нощ на тих огън - така ми каза продавачът на волската опашка, която купих за целта, преди да се запътя км Исландия. Скъпоценният бульон се беше желирал порядъчно в буркана от хладилника - направо с нож да го реже човек.

 

Мисля, че оригиналната супа от волска опашка е от Германия. Опитвала съм я някога по настояване на ГДР-ейските ми приятели и с присъщата на младостта предубеденост бях решила, че не е нищо особено, колкото и да възхваляваха вкусовите й качества и полезност.

 

Ето оригиналната рецепта:

https://www.chefkoch.de/rezepte/1053851210398289/Klare-Ochsenschwanzsuppe.html

 

Не готвих по рецептата, разгледах я накрая, след като я опитах сравних продуктите и не намерих особена отлика. Но и при двете супи вложих въображение и любов.

 

Беше ми сладко. Утре другата половина.

 

356467599_821626419567152_7842972865487370081_n.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

@Anna Kalinovska, никога не съм попадала на опашка в Германия, изненада ме. Но пък сме изяли доста опашки в Испания и вкъщи 😄 Обаче, като застуди, ще пробвам и по тази рецепта ✌️

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, jul каза:

@Anna Kalinovska, никога не съм попадала на опашка в Германия, изненада ме. Но пък сме изяли доста опашки в Испания и вкъщи 😄 Обаче, като застуди, ще пробвам и по тази рецепта ✌️

Аз също попаднах на рецепти от испански източници. Тези опашки ми стават фаворит. Сириецът с майка туркиня, при който я намерих, тази първата преди месец на женския пазар, когато влязох да питам за джоланов кокал за зъбния камък на кучката, ми каза да варя кокалите многократно и така да си правя желатинов бульон. Свърших бурканите, че и от съседката взех. Не ми трябват вече бести флекс стави и разни колагенови ампули за пиене на прехвалени фирми. А за кучето се отказах да търся кокал, че съвсем ще остане без зъби.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Исландското рибно гурме продължава 2 седмици по-късно :sun_bespectacled:

 

🙂  Нищо и никаква скумрия от кварталния супер, аме е уловена край Исландия! 

За петте денонощия там разбрах, че ако Бутан е едно от най-чиститите места на планетата, то страната на викинкиге, елфите и троловете е най-екологичната страна в Европа. - не само по отношение на даровете от дълбините на океана, но и що се касае до плодове, зеленчуци, млечни и месни продукти.  

А и са големи майстори в приготовлението на всевъзможни риби и морски дарове по най-различни вкусни способи, понеже главно на тях наблягах.  

 

Е, не го докарах така майсторски и с времеемки "заигравки" като тях, но по лесния, мързелив и бърз начин вечерята пак ми беше вкусна и питателна 😋  🐟

 

 

 

361124354_258583550223477_2553999621807953882_n.jpg

 

 

361558581_799819761598163_5437599535871705000_n (1).jpg

 

 

361414199_6604814756241456_2820082302109193425_n.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

И аз не готвя. Нямам нищо на новото място. Багажът или както галено го наричам "катунът" все още е нейде из Индийския океан. Всъщност, излъгах. Имам тенджерка, тиганче и някоя друга дреба посуда от Икея. Та онзи ден валеше проливно, а и ми се искаше малко почивка от местната кухня и направих любимите яйца по пангюрски. Те пък взеха, че получиха (три пъти ураааа):

 

IMG_6392.jpg.1629b19444bda16e8ab26b9323c7bfd6.jpg

 

Тук така или иначе животът се случва винаги на климатик, та и с готвенето също. 😉

 

 

  • Харесвам 15
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 40 минути , DaBo каза:

И аз не готвя. Нямам нищо на новото място. Багажът или както галено го наричам "катунът" все още е нейде из Индийския океан. Всъщност, излъгах. Имам тенджерка, тиганче и някоя друга дреба посуда от Икея. Та онзи ден валеше проливно, а и ми се искаше малко почивка от местната кухня и направих любимите яйца по пангюрски. Те пък взеха, че получиха (три пъти ураааа):

 

IMG_6392.jpg.1629b19444bda16e8ab26b9323c7bfd6.jpg

 

Тук така или иначе животът се случва винаги на климатик, та и с готвенето също. 😉

 

 

Не съм разбрала:smile3: Къде сте се установили?

Връзка към коментар
преди 2 часа, DaBo каза:

И аз не готвя. Нямам нищо на новото място. Багажът или както галено го наричам "катунът" все още е нейде из Индийския океан. Всъщност, излъгах. Имам тенджерка, тиганче и някоя друга дреба посуда от Икея. Та онзи ден валеше проливно, а и ми се искаше малко почивка от местната кухня и направих любимите яйца по пангюрски. Те пък взеха, че получиха (три пъти ураааа):

 

IMG_6392.jpg.1629b19444bda16e8ab26b9323c7bfd6.jpg

 

Тук така или иначе животът се случва винаги на климатик, та и с готвенето също. 😉

 

 

 

Получих импулс от теб и ето какво спретнах за закснелия си обяд след изтощителен градски тур с куче и шопинг из софийската жега. Вкусно беше. Важно ми е да има някакво разтопено сирене върху продуктите, които разнообразявам към яйцата, а сиренето добавям още на котлона.

 

Да, климатикът и тук е важен, тъкмо в кухнята е най-прохладното място при мен :smile:

 

И аз не разбрах къде вършиш тези вълшебства :unsure:

 

Вълнуващо прекарване и всякакъв вид вълшебства!

 

362263823_1303401666968704_7659378216016423080_n.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Отново сме в Куала Лумпур. След точно 5 години, животът (по-скоро работата) пак ни върна тук. Да сме здрави, следващите няколко години ще се подвизаваме тук. Всеки, решил да мине оттук, повече от добре дошъл е да се обади и организираме нещо. 

  • Харесвам 9
  • Благодаря 3
  • Браво 11
Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

Всеки, решил да мине оттук, повече от добре дошъл е да се обади и организираме нещо. 

В този форум нали знаеш, че сме сериозни в пътуването и трябва да си готова за това, което обещаваш, защото все ще се намери някой да дойде. Защо например да не съм аз като част от околосветското, което искам да направя от няколко години насам. 🙂 

Защо да не бъде нещо от рода - София - Истанбул - Куала Лумпур - Пърт - Сидни - Окланд - Сантиаго де Чили/ Ванкувър - Лондон - София?! 😉И преди да съм тръгнал на подобно пътуване, реших да си угодя на мерака за едни пържени картофи. Въпреки пловдивската непоносима жега, изтърпях предизвикателството. Абе, то си е казано - "Бъз глава затрива" 🤣

20230715_195335.jpg.909ccad7a4198ed58af04b7e72b48de9.jpg

  • Харесвам 14
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 1 час, DaBo каза:

Отново сме в Куала Лумпур. След точно 5 години, животът (по-скоро работата) пак ни върна тук. Да сме здрави, следващите няколко години ще се подвизаваме тук. Всеки, решил да мине оттук, повече от добре дошъл е да се обади и организираме нещо. 

Аз, аз искам да реша да минем оттам! 😀
 

  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, DaBo каза:

Отново сме в Куала Лумпур. След точно 5 години, животът (по-скоро работата) пак ни върна тук. Да сме здрави, следващите няколко години ще се подвизаваме тук. Всеки, решил да мине оттук, повече от добре дошъл е да се обади и организираме нещо. 

Бъди сигурна, че адашката ти ще се възползва, ако и се отвори път! Пък и го харесва този град!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Напълно съм сериозна. Наистина всички сте добре дошли! ниЙ от гости се не плашим! 😉 Който ни познава, си го знае това.

@rdd - е, решете се, де! Да не се реша аз да дойда до Сингапур, докато сте там. 😉

@Pantelej Putnik - много добре ти звучи пътуването, ама кажи често - ти пържи небланширани картофи в Пловдив? На климатик, нали?

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 28 минути , DaBo каза:

Напълно съм сериозна. Наистина всички сте добре дошли! ниЙ от гости се не плашим! 😉 Който ни познава, си го знае това.

@rdd 

@Pantelej Putnik - много добре ти звучи пътуването, ама кажи често - ти пържи небланширани картофи в Пловдив? На климатик, нали?

Обиколка на света е въпрос на време и все пак, ако е рекъл господ. Едната точка от подобно пътуване искам да бъде Куала Лумпур или Сингапур. Така, че....може да пием кафе един ден 🙂

Пържих пресни картофи на жега, много жега 🥵 Но пък отдавна ми се ядяха. В заведение винаги си поръчвам бланширани картофи, защото са хрупкави, а аз обичам точно такива. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

В тая жега нищо не ми се готви, особено като се има предвид, че основно фурна ползваме у нас заради моя капризен стомах. 

Ама колкото и да не иска човек все трябва нещо да спретне.

Намерих изостанали в килера два оранжеви батата и два лилави такива. На пръчици с малко олио, сол и черен пипер и във фурната. Снимки няма, забравих.

Ама пък щото, такова... щяла съм да ставам на повече години та се наложи и нещо сладко да има.

Черпя ви виртуално.viber_image_2023-07-24_20-07-43-581.jpg.86357575830335fa62423fe4d4a96f0b.jpg

 

  • Харесвам 12
  • Браво 8
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 3 минути , ВениК каза:

В тая жега нищо не ми се готви, особено като се има предвид, че основно фурна ползваме у нас заради моя капризен стомах. 

Ама колкото и да не иска човек все трябва нещо да спретне.

Намерих изостанали в килера два оранжеви батата и два лилави митакива. На пръчици с малко олио, сол и черен пипер и във фурната. Снимки няма, забравих.

Ама пък щото, такова... щяла съм да ставам на повече години та се наложи и нещо сладко да има.

Черпя ви виртуално.viber_image_2023-07-24_20-07-43-581.jpg.86357575830335fa62423fe4d4a96f0b.jpg

 

Да си честита! 

Здраве и много пътешествия по непознати земи!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Някой може ли да ми даде автентична рецепта за гаспачо. У френско си взехме в кутия от един супер и беше страхотна. 3 пъти пробвам по разни рецепти от нета, ами нещо все не ми е наред - главата сигурно 🙄🤪🤣.

Връзка към коментар
Преди 1 час, EliDion каза:

Някой може ли да ми даде автентична рецепта за гаспачо. У френско си взехме в кутия от един супер и беше страхотна. 3 пъти пробвам по разни рецепти от нета, ами нещо все не ми е наред - главата сигурно 🙄🤪🤣.

 

 

Не съм опитвала тази супа. Срещнах тази рецепта:

https://spanishsabores.com/recipe-gazpacho-andaluz/

 

А рецептите на тази дама всеки път са ми се получавали отлично, която и от тях да съм пробвала:

https://www.supichka.com/рецепта/429/гаспачо-испанска-студена-доматена-супа

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нека ви представя днешното си произведение.

 

Тирамисуто е на почит във фамилията и любим специалитет на заведението. Стана традиция да го правя за почти всеки празник на неин член и народът, главно брат ми, отдалече си точи зъбите за него. От Исландия му изпратих снимка на парченцето ми от траторията, където бях гост часове наред, и сподели, че слюноотделял... Показвам го и на вас: маломерно и много скъпо.., но беше истински вкусно! Ама и моето не отстъпва на правеното от италианци в Рейкявик :sun_bespectacled:  Макар че съм по-разточителна с какаото от тях.

 

Днес поводът е направо троен: предстоящ РД на майка ми, предстоящ РД на брат ми след него и....  моето отсъствие и на двата празника - тъй като са в идната седмица, когато съм напът за или вече в Задбайкалието на втория празник.. Та ги почетох с подаръците и традционния десерт тази вечер. 

 

Италианският сладкиш трябва по принцип да се направи от предния ден и да пренощува в хладилника. Но снощи ми беше уморено, днес ми беше горещо и пипах бавно, така че стана готов и влезе на студено едва по обяд. Обявих това след вечерята (на нея не обърнах особено внимание, нито я снимах, а пуешкото филе с патладжани на пара и френско сирене да се разтопи върху горещото месо във всяка порция, отгоре чер пипер, беше също добра и много вкусна) 😋  - Понеже събитието е преди всичко Тирамисуто. Излязох с предложението и бъдещите рожденици, и синът ми да си вземат тройни порции за домашно. За десерт ананас не искаха нито да хапнат, нито да режат; купешката баклава, предвидена за утрешното ми изследване наместо гадната и по-малко ефикасна за целта глюкоза, опита само майка ми. 

 

ОК, не става съвсем да бъркаш в меда и да не си оближеш пръстите.. С две думи опитахме го и го окачествихме със суперлативи. Брат ми тутакси погълна едно парче директно от тавата и възторжено го похвали; обеща от останалите да хапва по едно парче на ден, понеже е противопоказно за диагнозата му. Изпратих ги и също го опитах, докато се сетя, че преди кръвните изследвания не е препоръчително да съм яла нещо поне 10 часа. Ами перфектно си беше , и без да е пренощувало в хладилника.

 

 

363023313_986281592798466_2501592986997696257_n.jpg

 

 

viber image.JPG

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към коментар

Да се похваля - подариха ми "Златната книга на шоколада" 🙂  Вeднага направих едни мъфинки по рецепта от книгата 🙂 

 

Рецепта за Мъфини с парченца бял шоколад и конфитюр от ягоди

Продукти:

225 г брашно;

2 ч. л. бакпулвер;

1/4 ч.л. сол;

100 г захар;

125 г разтопено масло;

125 мл. прясно мляко;

1 голямо яйце;

1/2 ч.л. ванилова есенция или 1 ванилия;

180 г бял шоколад на ситно или шоколадов чипс;

125 г. ягодов конфитюр

 

Фурна - 180 градуса, пече се 25-30 минути. За 12 мъфина. В купа се смесват брашното, бакпулвера, солта и захарта. В отделна купа се смесват разтопеното масло, млякото, яйцето и ванилията. Бъркат се с миксер, добавят се сухите съставки. След това се добавя и шоколада. 3/4 от сместта се сипва в хартийки за мъфини, прави се кладенче и се сипва по 1 лъжичка от конфитюра. Отгоре се сипва по малко от останалата смес, да покрие конфитюра. 

 

Качвам и още няколко снимки от последните седмици, но не пазя рецептите. Само, ако ви е интересно, ето рецепта за джелатото, с което направих бисквитената, сладоледена торта /последната снимка/. Чудно стана. 🙂 

https://beautifulkitchen.net/джелато-нутела/

 

DSC_0879-3.jpg

 

DSC_0832-2.jpg

 

DSC_0862-3.jpg

  • Харесвам 11
  • Браво 18
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 28 минути , Eva eva каза:

Да се похваля - подариха ми "Златната книга на шоколада" 🙂  Вeднага направих едни мъфинки по рецепта от книгата 🙂 

 

Рецепта за Мъфини с парченца бял шоколад и конфитюр от ягоди

Продукти:

225 г брашно;

2 ч. л. бакпулвер;

1/4 ч.л. сол;

100 г захар;

125 г разтопено масло;

125 мл. прясно мляко;

1 голямо яйце;

1/2 ч.л. ванилова есенция или 1 ванилия;

180 г бял шоколад на ситно или шоколадов чипс;

125 г. ягодов конфитюр

 

Фурна - 180 градуса, пече се 25-30 минути. За 12 мъфина. В купа се смесват брашното, бакпулвера, солта и захарта. В отделна купа се смесват разтопеното масло, млякото, яйцето и ванилията. Бъркат се с миксер, добавят се сухите съставки. След това се добавя и шоколада. 3/4 от сместта се сипва в хартийки за мъфини, прави се кладенче и се сипва по 1 лъжичка от конфитюра. Отгоре се сипва по малко от останалата смес, да покрие конфитюра. 

 

Качвам и още няколко снимки от последните седмици, но не пазя рецептите. Само, ако ви е интересно, ето рецепта за джелатото, с което направих бисквитената, сладоледена торта /последната снимка/. Чудно стана. 🙂 

https://beautifulkitchen.net/джелато-нутела/

 

DSC_0879-3.jpg

 

DSC_0832-2.jpg

 

DSC_0862-3.jpg

Нямаш милост!

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.