Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

Много отдавна не съм поствала тук, защото все едни същи манджи въртя, но днес ми хрумна идея за кето лазаня и бързам да се похваля. Замяната на тестените кори с карфиолен огретен беше супер сполучлива 😊

IMG_7147.jpeg

IMG_7150.jpeg

  • Харесвам 15
  • Браво 6
Връзка към коментар
На 26.07.2023 г. в 0:16, Anna Kalinovska каза:

Нека ви представя днешното си произведение.

 

Тирамисуто е на почит във фамилията и любим специалитет на заведението. Стана традиция да го правя за почти всеки празник на неин член и народът, главно брат ми, отдалече си точи зъбите за него. От Исландия му изпратих снимка на парченцето ми от траторията, където бях гост часове наред, и сподели, че слюноотделял... Показвам го и на вас: маломерно и много скъпо.., но беше истински вкусно! Ама и моето не отстъпва на правеното от италианци в Рейкявик :sun_bespectacled:  Макар че съм по-разточителна с какаото от тях.

 

Днес поводът е направо троен: предстоящ РД на майка ми, предстоящ РД на брат ми след него и....  моето отсъствие и на двата празника - тъй като са в идната седмица, когато съм напът за или вече в Задбайкалието на втория празник.. Та ги почетох с подаръците и традционния десерт тази вечер. 

 

Италианският сладкиш трябва по принцип да се направи от предния ден и да пренощува в хладилника. Но снощи ми беше уморено, днес ми беше горещо и пипах бавно, така че стана готов и влезе на студено едва по обяд. Обявих това след вечерята (на нея не обърнах особено внимание, нито я снимах, а пуешкото филе с патладжани на пара и френско сирене да се разтопи върху горещото месо във всяка порция, отгоре чер пипер, беше също добра и много вкусна) 😋  - Понеже събитието е преди всичко Тирамисуто. Излязох с предложението и бъдещите рожденици, и синът ми да си вземат тройни порции за домашно. За десерт ананас не искаха нито да хапнат, нито да режат; купешката баклава, предвидена за утрешното ми изследване наместо гадната и по-малко ефикасна за целта глюкоза, опита само майка ми. 

 

ОК, не става съвсем да бъркаш в меда и да не си оближеш пръстите.. С две думи опитахме го и го окачествихме със суперлативи. Брат ми тутакси погълна едно парче директно от тавата и възторжено го похвали; обеща от останалите да хапва по едно парче на ден, понеже е противопоказно за диагнозата му. Изпратих ги и също го опитах, докато се сетя, че преди кръвните изследвания не е препоръчително да съм яла нещо поне 10 часа. Ами перфектно си беше , и без да е пренощувало в хладилника.

 

 

363023313_986281592798466_2501592986997696257_n.jpg

 

 

viber image.JPG

 

:blush:   :cool:   :bye:  Пропуснала съм рецептата. Добро допълнение към нея е много въображение и малко любов.

Да ви е сладко! 😋   

Ето я заедно с едно по-старо издание: 

 

TIRAMISU.jpg

 

 

 

Tiramisu.jpg

 

 

 

-----------------------------------------------

"Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив", Волтер

 

Редактирано от Anna Kalinovska
  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Lindt каза:

щях да не препълвам новите чинийки 

🙂

Ами честити да са ти чинийките! Със здраве да ги ползвате! Точно каквито ги искаше. Хубави са. 

На тази композиция и едно узо/ ракия би паснало чудесно.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Pantelej Putnik каза:

Ами честити да са ти чинийките. Точно каквито ги искаше. Хубави са. 

На тази композиция и едно узо/ ракия би паснало чудесно.

Мерси, и ние си ги обичаме вече 🙂

 

Трудно ни е на нас с високоградусовите напитки, та разреждахме с тоник разни цветнотии. 

 

IMG_20230801_210520.jpg.3e35e0b72c80217a5307f2e7196e7725.jpg

  • Харесвам 9
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
На 29.07.2023 г. в 17:26, Eva eva каза:

Качвам и още няколко снимки от последните седмици, но не пазя рецептите. Само, ако ви е интересно, ето рецепта за джелатото, с което направих бисквитената, сладоледена торта /последната снимка/. Чудно стана

Изумена съм с какво старание приготвяш ястията си. Винаги изглеждат толкова "напудрени" и примамливи. Аз съм от жените, които предпочитат да не се задържат дълго в кухнята и искрено се впечатлявам от домакини, които имат желанието и таланта да създават кулинарни шедьоври.

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Граф Вронски каза:

Ох, отдавна не съм писал тук. Поканиха ме на гости и пак аз сготвих 🤣🤣🤣. Нищо особено, свинско контра филе с картофки и салата:

 

20230801_205049.jpg.829cb744f6d00e3ed336ecf6fcca9a6e.jpg

 

20230801_210253.jpg.3ee97dbc81aaaa60911e64de55dad2e7.jpg

 

А в какво са потопени/оваляни тези пържолки? Аз контрафилето все го пека цяло и с термометър, че лесно изсъхва.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

А в какво са потопени/оваляни тези пържолки? Аз контрафилето все го пека цяло и с термометър, че лесно изсъхва.

Соев сос, горчица, мед и подправки - червен пипер, черен пипер, сол и шарена сол.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 26 минути , Граф Вронски каза:

Соев сос, горчица, мед и подправки - червен пипер, черен пипер, сол и шарена сол.

О, почти като моето мазане на цяло парче след запечатване 🙂

И остава ли сочно?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , Lindt каза:

О, почти като моето мазане на цяло парче след запечатване 🙂

И остава ли сочно?

Дам, другарчетата бяха доволни, че не беше сухо 😄 бяха леко притеснени. Но предполагам, ако остане за следващо ядене, вече няма да сочно. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Сега си говорим с един магеланец, че му се ходи на нашето море пак да яде паламуд. Той и великолепни снимки направи, но да не се отплесвам....

 

И аз съм тъжна, защото не съм яла паламуд, избран от разбиращ от тази риба морски човек и не знам дали ми се яде. 

 

Затова, ако не затруднявам и някой е така добър, когато стане време за паламуд, може ли някой местен експерт да ми прати и 1 рибка, освен код за букинг, @Kalina Ivanova 🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 11
Връзка към коментар

Няколко поредни години, да речем пет, все се озовавам в Истанбул в началото на ноември (за мен е най-хубавото време за посещение на града или съм имала късмет) и уж случайно отивам някъде по бившите селца и настоящи квартали на мегаполиса нагоре по течението на Босфора, сядам край брега и си поръчвам паламуд. 
Босфорът си тече и ухае на нашето море, чайките викат, корабите минават, лодките се полюшват и отново и отново се опитвам да намеря поне една рационална причина защо толкова обичам този град. 
Не ви виждам като градски истанбул-туристи, но ако някога се озовете там октомври-ноември, непременно да ядете паламуд. :smile3: Извън центъра и туристическите глупости.

 

DSC_0302.JPG.94eeddc6281bf3c063b0b96baef1442d.JPG

 

20181105_140348.jpg.092d481cf7eebc1f7b2ce4657ef250cd.jpg

 

P. S. Чиниите в крайна сметка откъде се взеха? :smile3:

 

 

  • Харесвам 15
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 30 минути , Argentique каза:

Няколко поредни години, да речем пет, все се озовавам в Истанбул в началото на ноември (за мен е най-хубавото време за посещение на града или съм имала късмет) и уж случайно отивам някъде по бившите селца и настоящи квартали на мегаполиса нагоре по течението на Босфора, сядам край брега и си поръчвам паламуд. 
Босфорът си тече и ухае на нашето море, чайките викат, корабите минават, лодките се полюшват и отново и отново се опитвам да намеря поне една рационална причина защо толкова обичам този град. 
Не ви виждам като градски истанбул-туристи, но ако някога се озовете там октомври-ноември, непременно да ядете паламуд. :smile3: Извън центъра и туристическите глупости.

 

DSC_0302.JPG.94eeddc6281bf3c063b0b96baef1442d.JPG

 

20181105_140348.jpg.092d481cf7eebc1f7b2ce4657ef250cd.jpg

 

P. S. Чиниите в крайна сметка откъде се взеха? :smile3:

 

 

От ИКЕА, че е най-лесно. А днес разбрахме защо е трябвало да купим и правоъгълните чинии, за да не стърчат опашките на лаврака 🙂

 

 

IMG_20230802_192400.jpg

  • Харесвам 5
  • Смея се 13
Връзка към коментар
преди 24 минути , Брани каза:

и рибата ли е от ИКЕА ...

Не, тя е от Кауфланд, обаче слатинския. Защото в нашия винаги е гадна, а тук беше лъскава, стегната, свежа и не устоях да я мъкна през целия град 😄

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 3 часа, Lindt каза:

Затова, ако не затруднявам и някой е така добър, когато стане време за паламуд, може ли някой местен експерт да ми прати и 1 рибка, освен код за букинг, @Kalina Ivanova

За сега с кодовете за букинг ми е по лесно...това се лови сега, това изпращам:girl_haha:

Паламуда на есен, като си тръгнат туристите, че сега го плашат с врява и моторници:lol:

Аз имам и още малко замразен/колко гости нагостих с него това лято, никой не се ожали/,

ама тук всеобщото мнозинство отрича фризерните риби, като че ли тия сьомги дето масово се ядат са вчера уловени, ама нейсе

 

преди 3 часа, Argentique каза:

но ако някога се озовете там октомври-ноември, непременно да ядете паламуд.

Там и простичко на скара да ти го сложат, пак е уникално вкусно.

Аз колко пъти се опитвам Балъкекмек да си приготвя тук, ей като на Галата от количките даже не мога да го докарам.

От въздуха ще да е:girl_prepare_fish:

  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към коментар

Миналата есен морето вреше от риба, включително и паламуд. Приятели все изпращаха към София. Колко риба изядохме. Ако знаех, щях да ви дам и на вас с Жижо да опитате. 

Нищо й няма на замразената риба, особено ако си си я замразил ти. Със сигурност е много по-добра от тази от магазина. 


@Lindt - есента палете моторетката и газ към морето! 😉 Бургас е разкошен по време на циганското лято, тъкмо талпите са си тръгнали и рибата е излязла. 
Има чинии и за риба, нали знаеш? Сега те са на ред за купуване, тъкмо да не й стърчи опашката на рибата:

 

IMG_6528.jpeg.69f3508503e0e4554f7bfe1345efaf29.jpeg

  • Харесвам 16
  • Смея се 3
Връзка към коментар

Предвид жегите готвя по-леки манджички,предимно супи.Днес направих доматена и стана чудна.Правя кьополу и салати.

Едно време затваряхме по 300 буркана компоти,сладка,конфитюри и т.н.

Сега само сироп от грозде,имаме два сорта-бяло и червено. Много са ароматни.

Вие правите ли зимнина?

Ако някой има изпитана рецепта за рибена чорба,моля да я сподели.

Вишновката ми се получи екстра!

Сега правя втора доза.

 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Готвим с мъжа ми, заради децата, иначе в тези жеги бихме похапвали основно диня, пъпеш, сирене.

Зимнина правим. Сладко от боровинки и смокини, че това ядем. Направих и няколко буркана компот от ягоди и череши, имах домашни от майка ми. Задължително правим домати и лютеница, защото нито една купешка не харесваме. Пък и гледам децата да се хранят добре. Иначе от лятото слагам във фризера боровинки, малини, червени и зелени чушки, грах и т.н. Вчера цял ден слагах боровинки.

 

 

 

20230803_132905.jpg

  • Харесвам 16
  • Браво 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, jungfraujoch каза:

Едно време затваряхме по 300 буркана компоти,сладка,конфитюри и т.н.

Леле, респект! 👏

 

Зимнина не правя или много малко. Извън БГ да направя най много лютеница (апартаментска) и да замразя някой друг зеленчук/плод, особено в Украйна, където има сезонност на зарзавата. Миналата есен в БГ замразих вакуумирани изчистени чушки за пълнене - зелени и червени, както замразих настъргани домати. Това по няколко пакетчета, да не помислете, че отварям мини цех за целта. 😂

Тук в КЛ предния път правих целогодишно кисело зеле (няколко глави), ама то става за 2 седмици и от лютеницата, ама чушки пак има целогодишно.

 

В момента продължавам да не готвя. То в едно тиганче и тенджера какво да сготвя... яйца, картофи, туй то. Жегата не играе значение - целодневно целогодишно климатиците не се спират.

 

@jungfraujoch, аз правя рибена супа, но с филе от бяла риба. Ако такъв "модел" би те заинтригувал, ще ти напиша рецептата. Иначе става много лесно и бързо.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

А някаква идея за замразяване на тиквички, ако някой е пробвал. То си има целогодишно в магазините, но сега имаме ултра- мега- супербио, които даже поливам с филтрирана вода.:wink:

Връзка към коментар

пробвай с една, ама мисля, че няма да стане, много вода имат

краставици и домати не може да се замразяват, по-скоро като се размразят се разтичат

Връзка към коментар
преди 27 минути , traveler каза:

А някаква идея за замразяване на тиквички, ако някой е пробвал. То си има целогодишно в магазините, но сега имаме ултра- мега- супербио, които даже поливам с филтрирана вода.:wink:

Как се получава филтрирана вода в големи количества за напояване? 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.