Прескочи до съдържание

Какво готвите?


ДиянаВ

Препоръчани мнения

Веднага! 😀

1 глава лук и няколко чушки (при мен червени и зелени, но можеш да сложиш и други цветове, ако искаш) се нарязват - лука на полумесеци, чушките- на кубчета. Слагат се в тавата. Добавя се една консерва 400 г домати (може и пресни). Сол, черен пипер, зехтин и мащерка и се разбърква добре. По средата на тавата се слага плочка сирене (150-200г), аз сложих фета. Още малко зехтин и мащерка върху сиренето и във фурната за около час- час и половина на 160-170 градуса (разбърква се от време на време), може и повече, докато почти цялата вода на зеленчуците се изпари. Чукват се 4 яйца и се връща за 5 минути във фурната. Фурната се изключва и се оставя да се доготви на остатъчната топлина. Сервира се по едно яйце, зеленчуци и четвърт сирене и всеки си го деконструира в чинията 😂

  • Харесвам 8
  • Благодаря 3
Връзка към коментар

Не знам дали съм споделяла тук тази бърза и лесна рецепта за Пиле капрезе, но всеки път се получава превъзходно. 
Правят се разрези по гладката страна на пилешки гърди и се пълнят с прясна моцарела, песто и сушени домати или песто от сушени домати. Днес обаче ми свърши червеното песто, затова импровизирах с чери домати и риган. Пече се на загрята до 200 градуса фурна.

 

Сервира се с капки редукция от оцет балсамико.

 

IMG_7685.jpeg.ec7f044be1392ffc1ce5b95c9f251399.jpeg

  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
  • Браво 3
Връзка към коментар
На 3.08.2023 г. в 14:24, traveler каза:

А някаква идея за замразяване на тиквички, ако някой е пробвал. То си има целогодишно в магазините, но сега имаме ултра- мега- супербио, които даже поливам с филтрирана вода.:wink:

 

Тиквичките успешно могат да се замразяват. Колкото и скептична да бях по отношение замразяването на продукти с високо съдържание на вода (картофите например, както и готови ястия с тях като мусака, супа топчета, при опита си намирам за определено непригодни, т.к. губят вкуса и консистенцията си), майка ми от години съхранява във фризера остатъка от набраните в градината й тиквички и ги оползотворява в супи, яхнии - примерно с ориз и др. -, огретени итн, до нова реколта. Беше учудващо за мен, че запазват аромата и вкуса си.

Реже ги обикновено на кубчета с желаната големина, понякога и на шайби за евентуално печене на фурна. Пакетира ги на порции колкото за едно готвене в обикновени полиетиленови пликове. Такива с ципчета или за вакуумиране засега не сме ползвали.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

 

На фона на вашите кулинарни вълшебства моите вариации на простички, най-често на тиганче, аламинути вероятно изглеждат еднообразни и скучновати. Ако прекалено си приличат, ще изчакам, докато мога да покажа нещо по- за пред хора. Ама пусто време, понякога и вдъхновение...

 

Днес късната ми закуска изглеждаше така:

 

В малко кокосова мазнина задуших без капак био домашни чушки от вилната градина на майка ми, главичка купешки лук; добавих 2 купешки яйца (а можеха домашни или пъдпъдъчи да бъдат.., ама кой да се организира), като боднах жълтъците да се разтекат; 3 резена ароматно френско сирене, то ми е фаворит напоследък напук на калоричността му - всичко това още преди свалянe от котлона (4/9 степен) - поръсено с домашен лют червен пипер и нормален черен, без добавена сол; без хляб. 

 

 

368843389_1097544094559159_5192250606123450368_n.jpg

 

368906437_1002883524309927_5731682282216401434_n.jpg

 

368807500_209139905463827_3056218423104445402_n.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 10 часа, Anna Kalinovska каза:

 

На фона на вашите кулинарни вълшебства моите вариации на простички, най-често на тиганче, аламинути вероятно изглеждат еднообразни и скучновати. Ако прекалено си приличат, ще изчакам, докато мога да покажа нещо по- за пред хора. Ама пусто време, понякога и вдъхновение...

 

Днес късната ми закуска изглеждаше така:

 

В малко кокосова мазнина задуших без капак био домашни чушки от вилната градина на майка ми, главичка купешки лук; добавих 2 купешки яйца (а можеха домашни или пъдпъдъчи да бъдат.., ама кой да се организира), като боднах жълтъците да се разтекат; 3 резена ароматно френско сирене, то ми е фаворит напоследък напук на калоричността му - всичко това още преди свалянe от котлона (4/9 степен) - поръсено с домашен лют червен пипер и нормален черен, без добавена сол; без хляб. 

 

 

368843389_1097544094559159_5192250606123450368_n.jpg

 

368906437_1002883524309927_5731682282216401434_n.jpg

 

368807500_209139905463827_3056218423104445402_n.jpg

А сиренето от къде купуваш? Моите френски запаси свършиха.🥺

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моята работа.. Нищо не готвя, че най-лесно.. От толкова консервиране не ща да доближа до кухнята, фурната, плота, мивката.

Всяка година мрънкам.. Тез домати на нищо не приличат, не растат както трябва, няма да имаме за ядене и накрая обратното. Чудя се какво да ги правя. За капак съседите от две страни липсват и няма на кого да подарявам. Затова ММ / рожденник днес, да вметна / е натоварен да прави сосове. В момента ги бърка. Много хубави ги докарва и зимата вършат идеална работа.

От тиквички байгън дет се казва / в превод- до гуша ми дойде/. А като гледам поне още месец и половина все ще има за бране.

Обаче пък какво къпини сме докарали тая година. Гигантски на размер и много вкусни. Тая купа я ометох вчера и днес до обяд.

photo_2023-08-21_14-05-21.jpg.558ae55ce46dd564b029ce6369d16547.jpg

 

  • Харесвам 12
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 25 минути , DaBo каза:

Да ти е жива и здрава половинката! Защо не съм в БГ?! Щях да идвам на мен да подаряваш. 😉

Щото отидохте в Париж за на Роца курабиите 😆. Или тайничко сте яли…?😜

  • Смея се 7
Връзка към коментар

Аааа, аз в БГ паля моторетката и се изстрелвам до Вени за домашни доматки и тиквички. А пък и Роца си правеше ремонт на кухнята. 😝 Няма да й се размине на Роца гости за курабии. 😋

 

Най-накрая домашна храна. Да се разбира, че катунът вече е при нас. Беше ни дошло до гушата от азиатска храна:

 

IMG_6671.jpg.43c80cab527f17d207ee6bd6ed02bc40.jpg

  • Харесвам 14
  • Браво 4
Връзка към коментар

@DaBoЗаповядай. До 7 септември сме си в къщи, после палим чепиците и малко Силистра и отново Камино / португалски вариант/ и за разкош Порто и Мадрид. Тъй де, да е пълна картината.

Дъщерята и племенника ще се оправят с градините. Каквото опазят, това ще е. Градинарстване и пътешествия са трудничко съвместими, ама се пробваме усилено.

 

  • Харесвам 8
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, ВениК каза:

Моята работа.. Нищо не готвя, че най-лесно.. От толкова консервиране не ща да доближа до кухнята, фурната, плота, мивката.

Всяка година мрънкам.. Тез домати на нищо не приличат, не растат както трябва, няма да имаме за ядене и накрая обратното. Чудя се какво да ги правя. За капак съседите от две страни липсват и няма на кого да подарявам. Затова ММ / рожденник днес, да вметна / е натоварен да прави сосове. В момента ги бърка. Много хубави ги докарва и зимата вършат идеална работа.

От тиквички байгън дет се казва / в превод- до гуша ми дойде/. А като гледам поне още месец и половина все ще има за бране.

Обаче пък какво къпини сме докарали тая година. Гигантски на размер и много вкусни. Тая купа я ометох вчера и днес до обяд.

photo_2023-08-21_14-05-21.jpg.558ae55ce46dd564b029ce6369d16547.jpg

 

Ако са повечко, може да направиш ликьор от къпини, както се прави вишновка. Като решиш да махаш плодовете, хапваш ги и вдигаш наздравица. 

Ако са много, замразяваш ги за зимата в малки кутии за направа на сладолед и други глезотии.

А може и да ни поканиш.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 12 минути , DaBo каза:

Аааа, аз в БГ паля моторетката и се изстрелвам до Вени за домашни доматки и тиквички. А пък и Роца си правеше ремонт на кухнята. 😝 Няма да й се размине на Роца гости за курабии. 😋

 

Най-накрая домашна храна. Да се разбира, че катунът вече е при нас. Беше ни дошло до гушата от азиатска храна:

 

IMG_6671.jpg.43c80cab527f17d207ee6bd6ed02bc40.jpg

 

Би могла и към вилата ни в Мездренско да наминеш, стига да е в почивните дни :smile:  Ще намериш и тиквички, и домати, краставици, патладжани, чушки вкл. люти, бостан, малини, къпини, дренки, боб, праскови, смокини, грозде..., сигурно половината от асортимента пропускам, не съм стъпвала там от 2 месеца. А в неделя от съседното село ще донесат мляко от живи крави, в това вече няма нито една, което тутакси се сквасва за таратор или за каквото още послужи; биха се намерили яйца от домашни кокошки и заешко месце.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 час, marycap каза:

Към айряна- баница със сирене. И после полята със сироп:

 

20230821_151353.jpg.146771471fd78a77975f1957476bfec0.jpg20230821_153813.jpg.a7cdecfb841735b527e4c556ee14df53.jpg

НЕма снимка на айрана!!!😀😍😘

С какъв сироп я сиропираш,много добре изглежда.

Обичам комбинацията сладко и солено.Плюс всичко сиропирано-баница с локум,реване,баклава и т.н.

Моята вишновка стана много хубава,сложила съм втора доза от същите вишни.Тази година махнах костилките и цветът е разкошен.Може би ще има и за трета доза.

Днес затворих още 3 бурканчета домати за готвене.Полека-лека ще направя цяла касетка за зимъска.

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, jungfraujoch каза:

С какъв сироп я сиропираш,много добре изглежда.

Най- обикновен- 250 г захар и 250 мл вода  се варят 5 мин. После- на гореща баница- хладък сироп или на изстинала баница- горещ сироп.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз както всяка година за рождения ден на сина направих любимата му торта “Трес лечес”, но понеже средностатистическото американско дете не яде мексиканската версия на реване, купих и друг сладкиш, който представлява много сочен кекс с глазура от крема сирене и пудра захар (мисля да се пробвам и сама да го приготвя). Оказа се обаче, че тазгодишните гости искаха и от двата десерта, та от “Трес лече”-то остана само едно самотно парче, което не мога да изям…все пак е за рожденика 😭😭😭


IMG_7699.jpeg.82eece18f6e89a295265582a96de02c0.jpeg

 

IMG_7756.jpeg.bb29217981d4e66ce1f3c89e49ea871f.jpeg

  • Харесвам 8
  • Браво 7
Връзка към коментар
преди 59 минути , Marusinka каза:

Аз както всяка година за рождения ден на сина направих любимата му торта “Трес лечес”, но понеже средностатистическото американско дете не яде мексиканската версия на реване, купих и друг сладкиш, който представлява много сочен кекс с глазура от крема сирене и пудра захар (мисля да се пробвам и сама да го приготвя). Оказа се обаче, че тазгодишните гости искаха и от двата десерта, та от “Трес лече”-то остана само едно самотно парче, което не мога да изям…все пак е за рожденика 😭😭😭


IMG_7699.jpeg.82eece18f6e89a295265582a96de02c0.jpeg

 

IMG_7756.jpeg.bb29217981d4e66ce1f3c89e49ea871f.jpeg

Да ти е жив и здрав рожденикът! 

Да е все така любознателен и добър!

С лекота да преминете през тинейджерството!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Днес мой приятел взел билети за Йордания. Дадох му моята програма, която след 3 неуспешни опита така и не успях да осъществя. Размечтах се пак за Йордания, за арабския свят, та стигнах до следното ястие

20230825_210009.jpg.604cc4ed3da3e7769f70e71473201128.jpg

Пилешко филе с гарнитура - арабски кускус. С любезното съдействие на чушки червени и зелени, магданоз, чесън и ко. 

Отивам да довърша един пътепис и да го пускам тук.

  • Харесвам 11
  • Браво 6
Връзка към коментар

Утре чакам гости и готвя всичко, което са си поръчали.

Солената картофена торта,много я обичат.

Ще има летни манджи-таратор,чушки с доматен сос и пържени тиквички.Всичко това ще приготвя утре.

За десерт ще има турска баклава.

 

20230826_135133.jpg

20230826_135143.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.