Прескочи до съдържание

Лиляната в Пловдив - поколения цветни учители и ученици


Marusinka

Препоръчани мнения

Разкажете ми за най-веселите си спомени от Лиляната а.к.а “Св. Патриарх Евтимий”. В момент на карантина и скука, малко смях няма да бъде излишен. Очаквам @T.E.Lawrence да се включи пръв в темата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Охооо, и аз учех там, хуманитарна паралелка с немски, с 86 набор, иначе съм по-малка, ама нали бях много умна, та прескочих една година още в началото. 🙂 За мен, честно казано, не беше особено добро училище. Не, че беше лошо, но класът ми в началното "Алеко Константинов" беше къде-къде, 10 нива отгоре, знаехме английски, руски, перфектен правопис и българска граматика, добри знания по математика... 5 години в Лиляната завърших с висок успех и минимално учене, просто след Алекото беше много лесно, а учителката по литература все още обясняваше на някакви от кол и въже къде и как се слага пълен и непълен член, кое се пише слято и кое полуслято...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, стига бе, цяла тема ли пуснахте? 😄 Това е форум за пътешественици, не да си разказваме спомени от войната. За това има кръчми. 😄

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към мнение
3 hours ago, Zaro said:

Айде бе, @T.E.Lawrence, ай че ме сърбят ръцете.

Е, ти можеш да почваш, докато @T.E.Lawrence оспорва валидността на темата 😂 Аз си помислих, че след като има теми за ядене и пиене, трябва да има и за това откъде са започнали магеланците с тренировките.

1 hour ago, Happy_Traveler said:

Охооо, и аз учех там, хуманитарна паралелка с немски, с 86 набор, иначе съм по-малка, ама нали бях много умна, та прескочих една година още в началото. 🙂 За мен, честно казано, не беше особено добро училище. Не, че беше лошо, но класът ми в началното "Алеко Константинов" беше къде-къде, 10 нива отгоре, знаехме английски, руски, перфектен правопис и българска граматика, добри знания по математика... 5 години в Лиляната завърших с висок успех и минимално учене, просто след Алекото беше много лесно, а учителката по литература все още обясняваше на някакви от кол и въже къде и как се слага пълен и непълен член, кое се пише слято и кое полуслято...

Лиляната след 7-ми клас и по мое време не беше чак толкова елитна, а пък Алекото май и досега си държи високото ниво. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ухааа!

Не очаквах тук такава тема, но като възпитаник на това невероятно у-ще, не мога да не взема отношение.

По мое време това беше елитна гимназия, само английската беше по-по-най, но там имаше интернати и прекалено много учене.

Какво интересно на пръв прочит - супер учители в някои предмети и яки комуняги в други. Уникален контраст между тях - от строгия и сух класен - другаря Делян😀 (аз не съм първа младост), до уникалния даскал по география - Атанасов, минавайки през покойния вече велик човек и преподавател по физическо - др.Христов. Те, заедно с Атанасов и още един учител, по история, но не помня сега името му, играеха футбол с всеки набор от 9-ти и 10-ти клас  и с гордост мога да кажа, че бяхме първия такъв, който ги победи, това беше в тогава малката стара спортна зала...

По физическо също така в малките класове ми е била и др. Енчева, майка на братята известни сега доктор и икономист, които ми бяха съученици, но в по-долен клас - година или две.

Мога смело да кажа, че съм вечният голмайстор на гимназията😀, едва ли някой е вкарвал повече голове там, близо 25 години всяка неделя, а като ученик и през седмицата играехме в двора с приятели. И всъщност вечен, понеже на мястото на двора направиха спортна зала, голяма простотия според мен.

Лошото е, че с невероятния ми клас се събрахме само веднъж в годините, така и не успяхме да се организираме за чести сбирки. А мястото, на което се събрахме, беше известната на всички кръчма Ефир 100, собственост пак на възпитаничка на Лиляната.

Много спомени, мили спомени...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
5 minutes ago, Sun4o said:

даскал по география - Атанасов

 

Лошото е, че с невероятния ми клас се събрахме само веднъж в годините, така и не успяхме да се организираме за чести сбирки. А мястото, на което се събрахме, беше известната на всички кръчма Ефир 100, собственост пак на възпитаничка на Лиляната.


Много спомени, мили спомени...

Този Атанасов с едни тлъсти бакенбарди ли беше?

 

А пък моите най-добри приятелки са все от Лиляната. Даже преди две години 4 момичета от приятелската група ми бяха на гости в Аризона. 

До ден днешен си пишем почти ежедневно в общ чат във Вайбър, защото ядрото сме пръснати по света.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , Marusinka каза:

Този Атанасов с едни тлъсти бакенбарди ли беше?

 

 

 

Точно! Доста години изкара там, може и още да е...

Срещали сме се след това немалко пъти, говорили сме си, живеех до училището, но той много се промени в годините. Едно време беше само майтапи, голям веселяк. След това го натисна нещо живота и стана един такъв меланхоличен...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ма то още народ от Лиляната наизскочи 😆

Бях там от 1 до 7 клас, после в Английската. Страхотни спомени пазя и от двете училища, а контактите с лица и от двете - също. В разни моменти на разни места все изскачат непознати за мъжа ми хора, които с радост се втурват да ми правят услуга или аз на тях. На въпрос откъде се познавате, веднага сам добавя - Лиляната или Английската 😆 

Енчевите май бяха 1 или 2 години преди мен, Енчева ни водеше на нас. 

Дишлиева, ако помните - наскоро я мярнах. Ми как не е мръднала тази жена 🤔

В хора на Димитрова пеех, макар да не съм кривогледа 😆 

Плачем си за кръчма новосъбраната ни група, само да ги отворят... 

Тъжното е, че Лиляната не е това, което беше. Не пуснах да учи там нито едно от двете ми деца, както направиха и повечето от съучениците ми... 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Айде и аз да се включа.

Учих в Лиляната само 3 години, от 9 до 11 клас, 1989 - 1992 г.

Атанасов по география носеше прякора Моливара. Беше голям зевзек, заедно с Иван Христов по физическо. Двамата имаха един любим лаф: нали знаеш на кой какво му пречи? На калпава ракета космосът и крив. Христов, който почина преди около 15 години, е бил вратар на Спартак Пловдив през силните им години през 60-те. Като креснеше във физкултурния стадион, мазилката започваше да се рони. Човекът просто беше свикнал да вика на хора, които са поне на 20 метра от него.

преди 2 часа, Sun4o каза:

Те, заедно с Атанасов и още един учител, по история, но не помня сега името му, играеха футбол с всеки набор от 9-ти и 10-ти клас  и с гордост мога да кажа, че бяхме първия такъв, който ги победи, това беше в тогава малката стара спортна зала...

Третият по история и аз не го помня, как се казваше, но първа резерва беше Павката Станев по френски.

 

За аудиторията, мачовете се провеждаха в салона и се играеше с медицинска топка от 1 килограм. Вратите бяха с размер на половината на физкултурна пейка, само под частта за сядане. Едва ли е нужно да се отбелязва, че Христов закарваше топката от единия край на салона до другия с лекота по въздуха.

 

Друга легенда, която ми беше класна в онези години, беше преподавателката по музика Генка Даскалова. Много стилна мадама, обличаше се в разрез със соц-нормите, които паднаха малко по-късно, беше саксофонистка. Изпраща ни на бригада 1989 г. и казва: Знам, че каквото и да ви кажа да не правите, вие пак ще го направите. Правете го умно, така че да не ви хванат!

 

Един любопитен факт - когато учих аз, имаше една футболна паралелка, учеха френски. И им бяха сложили учителка французойка! На футболистите! След една седмица се разделиха по взаимно съгласие - те не знаеха френски, тя не знаеше български.

 

Лека полека ще изплуват още спомени.

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към мнение
9 hours ago, Sun4o said:

Точно! Доста години изкара там, може и още да е...

Срещали сме се след това немалко пъти, говорили сме си, живеех до училището, но той много се промени в годините. Едно време беше само майтапи, голям веселяк. След това го натисна нещо живота и стана един такъв меланхоличен...

Той е бил набор на вуйчо ми и действително нещо му се е случило (баба ми разказваше, защото живееше до нас и сме го засичали, но не помня), а иначе бил страшно умен.

9 hours ago, jul said:

Ма то още народ от Лиляната наизскочи 😆

Бях там от 1 до 7 клас, после в Английската. Страхотни спомени пазя и от двете училища, а контактите с лица и от двете - също. В разни моменти на разни места все изскачат непознати за мъжа ми хора, които с радост се втурват да ми правят услуга или аз на тях. На въпрос откъде се познавате, веднага сам добавя - Лиляната или Английската 😆 

Енчевите май бяха 1 или 2 години преди мен, Енчева ни водеше на нас. 

Дишлиева, ако помните - наскоро я мярнах. Ми как не е мръднала тази жена 🤔

В хора на Димитрова пеех, макар да не съм кривогледа 😆 

Плачем си за кръчма новосъбраната ни група, само да ги отворят... 

Тъжното е, че Лиляната не е това, което беше. Не пуснах да учи там нито едно от двете ми деца, както направиха и повечето от съучениците ми... 

Дишлиева ми беше класна преди 25г., когато беше към 70 годишна...Значи сега ще да е на 95!!!??? Хвалеше се, че има 85 чифта обувки и шапки, чанти и аксесоари да й се вържат с всичките обувки 🤭

8 hours ago, Zaro said:

Айде и аз да се включа.

Учих в Лиляната само 3 години, от 9 до 11 клас, 1989 - 1992 г.

Атанасов по география носеше прякора Моливара. Беше голям зевзек, заедно с Иван Христов по физическо. Двамата имаха един любим лаф: нали знаеш на кой какво му пречи? На калпава ракета космосът и крив. Христов, който почина преди около 15 години, е бил вратар на Спартак Пловдив през силните им години през 60-те. Като креснеше във физкултурния стадион, мазилката започваше да се рони. Човекът просто беше свикнал да вика на хора, които са поне на 20 метра от него.

Третият по история и аз не го помня, как се казваше, но първа резерва беше Павката Станев по френски.

 

За аудиторията, мачовете се провеждаха в салона и се играеше с медицинска топка от 1 килограм. Вратите бяха с размер на половината на физкултурна пейка, само под частта за сядане. Едва ли е нужно да се отбелязва, че Христов закарваше топката от единия край на салона до другия с лекота по въздуха.

 

Друга легенда, която ми беше класна в онези години, беше преподавателката по музика Генка Даскалова. Много стилна мадама, обличаше се в разрез със соц-нормите, които паднаха малко по-късно, беше саксофонистка. Изпраща ни на бригада 1989 г. и казва: Знам, че каквото и да ви кажа да не правите, вие пак ще го направите. Правете го умно, така че да не ви хванат!

 

Един любопитен факт - когато учих аз, имаше една футболна паралелка, учеха френски. И им бяха сложили учителка французойка! На футболистите! След една седмица се разделиха по взаимно съгласие - те не знаеха френски, тя не знаеше български.

 

Лека полека ще изплуват още спомени.

Моливара или Моливко? На мен той не ми е преподавал по география, а ми беше една луда (със свидетелство) г-жа, която ни измисляше прякори и ни обясняваше как си говори с кактусите вкъщи...

Даскалова и на мен ми преподаваше по музика. Тя беше с къса коса, а брат й, който дойде да преподава български език и литература някъде 96-та - 97-ма година беше с коса до кръста и също водеше група по модерен балет в Синдикалния дом. Мен и още няколко човека щяха да ни изключват от училище заради него 😂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ами не знам на колко е Дишлиева, но изглежда точно както преди 30 години. Разбира се, беше гюздисана, с обувки на ток и с шапка в тон 😄 

И Моливара, и лудата са ми преподавали. Цанова ли беше 🤔

  • Смея се 1
Връзка към мнение
3 minutes ago, jul said:

Цанова ли беше

Май да. Не помня вече.

 

А за Дишлиева не се и съмнявам - тя няма да излезе без червило и ток. И у тях съм ходила, и там беше наконтена.

Връзка към мнение
преди 11 часа, Sun4o каза:

Точно! Доста години изкара там, може и още да е...

Срещали сме се след това немалко пъти, говорили сме си, живеех до училището, но той много се промени в годините. Едно време беше само майтапи, голям веселяк. След това го натисна нещо живота и стана един такъв меланхоличен...

Тежка семейна съдба. Да не го обсъждаме това. Моливара се казваше Румен и беше много готин човек, понеже бяхме от един отбор, ни пускаше събота да си ходим на мач, когато имаше мачове, щото тогава учехме и събота.

 

Класна ми беше и даскалицата по психиатрия, така де, психология, Таня Цокова. Срашен пич. В деня, в който си взехме дипломите, минахме на "ти" и тя ни покани у тях на купон. Преди 3 години имахме сбирка, 25 години от дипломирането, същата свежарка, макар че беше минала и тя през голяма семейна трагедия.

 

Английски ми преподаваха Тихомира Стойчева, лека и пръст, великолепен човек и преподавател, и Милена Трендафилова, голям цербер, обаче при нея научих неправилните глаголи.

 

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Marusinka каза:

Той е бил набор на вуйчо ми и действително нещо му се е случило (баба ми разказваше, защото живееше до нас и сме го засичали, но не помня), а иначе бил страшно умен.

Дишлиева ми беше класна преди 25г., когато беше към 70 годишна...Значи сега ще да е на 95!!!??? Хвалеше се, че има 85 чифта обувки и шапки, чанти и аксесоари да й се вържат с всичките обувки 🤭

Моливара или Моливко? На мен той не ми е преподавал по география, а ми беше една луда (със свидетелство) г-жа, която ни измисляше прякори и ни обясняваше как си говори с кактусите вкъщи...

Даскалова и на мен ми преподаваше по музика. Тя беше с къса коса, а брат й, който дойде да преподава български език и литература някъде 96-та - 97-ма година беше с коса до кръста и също водеше група по модерен балет в Синдикалния дом. Мен и още няколко човека щяха да ни изключват от училище заради него 😂

Хехе,  Даскалов, е класен на внучката ми, която е в 6-ти клас.И пак е с дълга коса,  е, не чак до кръста:)))Според мен е странен, някакъв.

Ама, явно се справя добре, че си има авторитет и го харесват и децата, и родителите. Единият внук също беше там до 7-ми клас / сега е в МГ/ и също много го харесваше.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 22 часа, T.E.Lawrence каза:

Е, стига бе, цяла тема ли пуснахте? 😄 Това е форум за пътешественици, не да си разказваме спомени от войната. За това има кръчми. 😄

В момента няма ни пътешествия, ни кръчми. Пътешествия само във времето и сред блатото на спомените.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
2 hours ago, AlexandraKo said:

Хехе,  Даскалов, е класен на внучката ми, която е в 6-ти клас.И пак е с дълга коса,  е, не чак до кръста:)))Според мен е странен, някакъв.

Ама, явно се справя добре, че си има авторитет и го харесват и децата, и родителите. Единият внук също беше там до 7-ми клас / сега е в МГ/ и също много го харесваше.

Имах една съученичка, която каза, че е влюбена в него. Това беше някъде 6-7-ми клас и постоянно го преследвахме да го снимаме из училището. Хахаха Даже си спомням, че майка беше поръчала да се изкарат снимки и ги взела след работа, почнала да ги разглежда и видяла супер близъкия кадър на някакъв непознат за нея възрастен мъж, примесен с мои други снимки. Идва да ме вземе от училище и, притеснена, почва отдалече да ме разпитва какво съм снимала ала-бала. Аз й разказвам, че из училище съм снимала. Тя още по-притеснена пита: “Ами, има един мъж, който не изглежда да ти е съученик.” Почнах да се смея и да й разказвам как сме го дебнели и как бях изскочила пред него в коридора и го бях снимала и после бяхме избягали с останалите преследвачи. Тя се успокои жената, но ми обясни с доста строг глас, че той е възрастен човек и можем да му създадем много проблеми дори само някоя от нас да се шегува, че в влюбена в него.

9 minutes ago, Zaro said:

В момента няма ни пътешествия, ни кръчми. Пътешествия само във времето и сред блатото на спомените.

Точно!

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Айде, да не кажете, че не участвам в темата. Един от най-култовите преподаватели, Емо Соколов по физическо и едно от неговите парчета.

 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
2 hours ago, T.E.Lawrence said:

Айде, да не кажете, че не участвам в темата. Един от най-култовите преподаватели, Емо Соколов по физическо и едно от неговите парчета.

 

Не знам как дори да реагирам на това видео 😶

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Генка Даскалова и аз си я спомних, хубав мокър сън😀, беше с едно леко изпъкнало чене и скули, другият ни блян беше учителката по етика и право (сега психология), но не помня имена вече. Но си спомням първата ми класна в малката Лиляна - др. Дочева, в 1 "б" клас.

Спомних си и другаря Пенчев, във втория ми период в Лиляната (имах прекъсване, бях в спортна паралелка по футбол в друго у-ще), май вече не беше директор, но продължаваше със строгия комунистически режим и следеше стриктно за дисциплината и задължението ни да тичаме в парка. Във времето обаче осъзнах, че човекът си е бил прав...

А Моливко, както му бе всъщност прякора на Атанасов, заедно с Христов се застъпиха за много мен при напускането ни след 10-ти клас, понеже ми бяха намалили поведението заради една случка на една бригада....и не искаха да ми го вдигат. С тях двамата имам невероятни спомени и те ме харесваха, понеже на всяко градско междуучилищно състезание - волейбол, футбол или баскетбол бях първа кипра и помагах да събираме отбор за отрицателно време. @Zaro, а помниш ли лафа при всяка спорна ситуация, независимо на коя част на терена имаше съмнение за някакво нарушение - "Дузпа! Имаше ли...?" Единия вика, а другите след него питат, за да ни разсеят😀. Лично аз до ден днешен използвам този лаф като ходя по мачове, вкоренен ми е.

Учих немски, по мое време английският беше капиталистически и почти не се учеше в училищата..

Сетих се, че имахме и предмет НВО, ама не телевизионен, а начално военно обучение. Беше ми супер смешен този предмет

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 18.04.2020 г. в 8:18, Sun4o каза:

Мога смело да кажа, че съм вечният голмайстор на гимназията😀, едва ли някой е вкарвал повече голове там, близо 25 години всяка неделя, а като ученик и през седмицата играехме в двора с приятели. И всъщност вечен, понеже на мястото на двора направиха спортна зала, голяма простотия според мен.

 

 

Ами дай да видим някоя снимка на тази бивша футболна легенда 😄 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

@Sun4o, и аз бях при Дочева в началното. Сега да не се окаже, че сме били в 1 клас 😜 Не че уточнихме наборите, де...

И нея срещам. До скоро изглеждаше съвсем като тогава. 

Връзка към мнение

Значи с теб вай-вероятно сме се засекли. По мое време Соколов дойде. Беше гимнастик, як, и му лепнахме плякора Здравко Каменов Желязков от Твърдица.

 

преди 10 часа, T.E.Lawrence каза:

Айде, да не кажете, че не участвам в темата. Един от най-култовите преподаватели, Емо Соколов по физическо и едно от неговите парчета.

 

 

За тази по психо споменах по-горе. Таня Цокова. Беше ми класна в 11 клас. Много готин човек. Още държим връзка.

 

По НВО беше Колибаров, но то спря точно преди да го почнем. Така като не гледам, трявба да помниш легендата Вожда.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За съжаление, голяма част от споменаваните тук преподаватели ги сполетяха лични трагедии или вече не са между нас. Генка Даскалова почина преди по-малко от два месеца. Лека ѝ пръст. 

 

Както казах, не ми се обсъждат тук във форума такива неща...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.