Прескочи до съдържание

Covid лято в Румъния


Препоръчани мнения

Пускам тази тема с ясното усещане, че шансът това пътуване да не се състои никак не е малък. Но пък си мисля, че ми е време да счупя тазгодишния карък и най-накрая да не ми се провалят плановете за екскурзия. Отдавна ми се ходеше в Румъния и с оглед на ситуацията към днешна дата май настъпи идеалното време за посещение на тази страна. 😀 Явно не много съфорумници са на това мнение, защото като гледам почти никой не е тръгнал натам. Ако някой също планира ходене до северната ни съседка в близкото бъдеще, ще се радвам да пише и да разменим информация.  Направих план за една седмица с посещение на традиционните места - Букурещ и Трансилвания, струва ми се добър и балансиран, но все пак ще се радвам на помощ от ваша страна. Пътуването трябва да се състои след около месец с тръгване от София.

 

1 ден

Тръгване от София сутринта и следобед разглеждане на Букурещ

Парка Херастрау, Триумфалната арка и после пускане по Липскани, та чак до Парламента

Основният момент в Букурещ е, че все още не мога да намеря подходящо място за настаняване. Искам хем да е в центъра, хем да е с паркинг, а тези две неща взаимно се изключват.

 

2 ден

Тръгване от Букурещ сутринта, разглеждане на Синая (Център, замъкът Пелеш и манастира) и следобед/вечерта пристигане в Брашов и разглеждане на центъра

 

3 ден

Разглеждане на Бран и Ръшнов, отново нощувка в Брашов

 

4 ден

Потегляне в посока Сигишоара, разглеждане по пътя на укрепените църкви във Visci и Saschiz, следобед разглеждане на Сигишоара и спане там

 

5 ден

Солната мина Турда, разни укрепени църкви по пътя и нощувка в Сибиу

 

6 ден

Разглеждане на Сибиу и следобед потегляне към Трансфагарашан. Целта ми е да спя в хижата на езерото Бъля, но там резервацията е много сложна и още не съм го измислил.

 

7 ден

Трансфагарашан и път обратно до София

 

Как ви се струва планът ми? Ще се радвам на всякаква помощ. Поздрави!

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Gentleman Basta каза:

Здрасти,

 

Какво е сложното на хижата на езерото Бъля? Отговориха ми веднага

 

image.png.a0ce47d7ce45f98ca9c23ff98957b972.png

Проблемът е, че смятам да резервирам всички нощувки ден-два, преди да тръгна. А хижата поради някакви причини я няма в букинг и не знам дали ще е възможно, пък и се съмнявам, че ще има места.

Връзка към мнение

Освен Трансфагарашан има и още едно пресичани на планината, Трансалпина. Също толкова красиво и впечатляващо. Могат да се съчетаят, единия на отиване, другия на връщане. Успех!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 50 минути , Suunto каза:

Основният момент в Букурещ е, че все още не мога да намеря подходящо място за настаняване. Искам хем да е в центъра, хем да е с паркинг, а тези две неща взаимно се изключват.

 

Спал съм в един апартамент на пъпа, по-късно ще го потърся. Паркингът е във вътрешен двор.

Връзка към мнение

Ние за една вечер бяхме в хотел "Триумфална арка", близо до Триумфалната арка и до парка, който искате да разгледате. Сградата е много внушителна от миналия век, или по-миналия, с красива за тогава архитектура, с голям парк и места за паркиране. Бельото, като че ли беше чисто ново. Обаче, в ресторанта имаше свадба, и познайте дали сме мигнали, но не ни притесни много това, защото в 3-4 часа сутринта, напуснахме хотела, заедно с гостите за сватбата, гонехме самолет. И друго-хотелските бани бяха полу-разрушени, но и това не ни развали настроението, ако има човек очи да вижда само хубавото. Това преживяване е може би едно от малкото неща, което приехме с всичките му минуси. Сега често си спомняме за вечерта на 19 септември 2015 г. и се смеем на глас, за високата музика от сватбата ( дори имаше парчета на Азис ), за счупените врати на баните, за неугледните бани. Още се питаме, защо не слязохме в ресторанта и да се слеем със сватбарите. Не съм проверявала, но може би вече хотелът да е реновиран и да блести от чистота и ново обзавеждане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Милен Вълчев каза:

Ibis Bucharest Palatul Parlamentului. Приличен хотел, до Парламента, има паркинг, който се плаща допълнително, но не е скъпо /2 ron/hour/.

 

И аз щях да препоръчам същия хотел. Може да ги попитате да не плащате на час, поне нас искаха така да ни таксуват, но им обясних, че при положение, че нощуваме 2 дни в хотела нямат ли някакви отстъпки за 24 часа и т.н., та имаха. Идеята ми е, че да, не е скъпо на час, но за гости на хотела имат други правила, но трябва да си попиташ. Поне преди беше така, не ми е най-актуално инфото.

 

Програмата ми изглежда ок.

За Букурещ сте се ориентирали за парка, определено си струва. В стария град има много заведения, няма кой знае какво за гледане. Какво друго да видите: Атенеума, театъра, има хубави музеи, но като за един следобед и Херъстръу стига, арката е точно до него.

 

Замъкът Бран е загуба на време според мен, та и само отвън да се види нищо няма да изпуснете. Но може и да са го понапълнили с нещо, последно като ходих го ремонтираха...

 

В Брашов може да видите и най-тясната уличка Sforii (на румънски Strada Sforii), казват, че е една от най-тесните и в Европа. Не пропускайте и Черната църква (Biserica neagra), една от най-големите в готически стил в Румъния. Първото румънско училище се намира в Брашов, сега мисля е музей...Като цяло има какво да се разгледа.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Само да вметна, ако ви е интересно, в Херестрау има паметници на Ботев и Левски - ето точка https://maps.app.goo.gl/oyuYqhQ75d3nX7yL7

 

Също така Хард рок кафе е в парка и може да се посети. Според мен е доста добро, разбира се зависи и от интересите ви.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Suunto каза:

А какво смятате за програмата? Бихте ли включили / изключили нещо? Постижима ли е, или има нужда от оптимизация?

Аз направих бърза програма за този район наскоро. Изключих района на Синая и Брашов за сметка на изкачване на Трансфагараш и слизане през Трансалпина. Нощувки на Бъля с преходи на запад и изток, после горе в Сибиу с разглеждане на подземния глетчер и замъка в Хунедоара. На отиване мислихме през Сребърна да минем, а на връщане не измислихме къде между Сибиу и София, но това са детайли 

 

Засега я заместих с Швейцария, но знае ли човек кога ще влезе в употреба.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 часа, Suunto каза:

Тръгване от София сутринта и следобед разглеждане на Букурещ

Парка Херастрау, Триумфалната арка и после пускане по Липскани, та чак до Парламента

Основният момент в Букурещ е, че все още не мога да намеря подходящо място за настаняване. Искам хем да е в центъра, хем да е с паркинг, а тези две неща взаимно се изключват.

Мисля, че мога да помогна много  за Букурещ. Не разбрах стая за 3-ма ли търсиш ( апартамент, хотел?)? С кола ли смятате да обиколите споменатите забележителности? Интересуваш ли се от заведения за хранене? Какви? А от места, на които не водят организираните туристи? Ще гледам през новата седмица да пиша по темата и да кача няколко снимки.

Връзка към мнение

Да, интересувам се от място за спане за трима души, без значение дали е апартамент или хотел. Важното е да е в центъра и да има паркинг за колата. Искам да я оставим там и да обикаляме пеша (ако се наложи и с метро) из центъра. Колкото до яденето, хвърлил съм око на Caru cu bere, вие кажете дали си струва.

преди 12 часа, Tedy каза:

Румъния е отлична идея за пътуване. В момента съм тук /на 20 км от Бъля/ и много ми харесва. 🙂

Би ли споделила какво е положението в Румъния? Изискват ли нещо специално при влизане в страната, има ли ограничения, работят ли ресторанти и други подобни неща?

Връзка към мнение

@Suunto, и аз смятам, че Румъния е прекрасна идея. Трудно ми е от телефона, но виж в моя профил 3-4 години назад нищихме едно подобно пътуване и много хора споделиха. 

Връзка към мнение

7-ма точка ми се вижда неизпълнима или по скоро много изморителна . Слизането от езерото Бъля и пътуването само до границата ми се струва много , камоли пътуване към София. Пътя е с много завои и не се кара бързо. И е много красив, няма нужда от такова препускане :)

Връзка към мнение
преди 1 час, Suunto каза:

Да, интересувам се от място за спане за трима души, без значение дали е апартамент или хотел. Важното е да е в центъра и да има паркинг за колата. Искам да я оставим там и да обикаляме пеша (ако се наложи и с метро) из центъра. Колкото до яденето, хвърлил съм око на Caru cu bere, вие кажете дали си струва.

"Caru cu bere" си струва и още как! Закуска, обедно меню ( с жива музика) на много ниски цени за това уникално място. Вечерята е на меню " а ла карт". Силно препоръчвам да се резервира за обяд/вечеря 24 часа предварително.https://www.carucubere.ro/rezervari .

    Тъй като в центъра е изключителна рядкост апартамент/хотел с паркинг, предлагам това добро решение:Ap

Apartment SWEET DREAMS HOME Dreamy Universitate Studio 

  Цената е 63 евро за трима на вечер. Има място за паркиране пред сградата, районът е безопасен.Също и 2 платени паркинга. На входа на този,откъм улица Batiște, откъдето влизате, може да ти помогне охраната,ако се безпокоите за колата.Ориентир ще ти е високата сграда на хотел"InterContinental".a

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, Илиана каза:

7-ма точка ми се вижда неизпълнима или по скоро много изморителна . Слизането от езерото Бъля и пътуването само до границата ми се струва много , камоли пътуване към София. Пътя е с много завои и не се кара бързо. И е много красив, няма нужда от такова препускане 🙂

Малко се притесних сега... Обаче не виждам кога мога да го вмъкна Трансфагарашан. Другият вариант е да изключим Турда от програмата и последния ден да тръгнем някъде под Трансфагарашан… Не мисля обаче, че ще спестим повече от час по този начин. 

 

Видях горепосоченото студио, изглежда добре и е централно разположено, обаче като се разходих с Гугъл мапс и не видях много свободни места отпред. 

Връзка към мнение

Ние ще тръгваме тия дни. Първоначалната ми идея за девет дни претърпя провал, не се събраха планинари, а и ни останаха само пет и половина дни. Затова махнахме високопланинските пътища от програмата. Само бих се дразнил, ако минавам оттам, без да правя преходи. А и като си знам вестибуларния апарат, съвсем пък нямам желание. Смятаме да завъртим различен кръг, на запад от вашия, но с допирни точки в Турда и Сибиу, така че ще давам информация в движение.

 

@Gentleman Basta, Жижо, благодаря за инфото за Бъля. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Абсолютни никакви изисквания нямат при минаване на границата. Документ за самоличност и това е. За 45 мин минах. Ресторантите работят, на закрито се носят маски. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, Suunto каза:

Видях горепосоченото студио, изглежда добре и е централно разположено, обаче като се разходих с Гугъл мапс и не видях много свободни места отпред. 

Много свободни места в абсолютния център на Букурещ няма дори и в платените паркинги. Ако намерите някъде да оставите колата си,след като разгледате Стария град ( с поне 3 уникални забележителности) и хапнете, може да се настаните на Piața Dorobanți в този апартамент:

Apartment Nicole's Apartment 2 

Цената е 43 евро (36-ако ползвате genius 2). Паркиране в уличките.На другата сутрин продължават на север по същата улица, минавате край Триумфалната арка и по шосе Kiseleff стигате Музея на селото. Може там да оставите колата, да се разходите в селото и през изхода на музея да разгледате Parc Herăstrău с корабчета за разходка по езерото,острова на розите,Hard Rock cafe,паметниците на Ботев и Левски,на основателите на Евросъюза...Връщате се до колата и продължавате на север.

Връзка към мнение
На 19.07.2020 г. в 12:33, Suunto каза:

Основният момент в Букурещ е, че все още не мога да намеря подходящо място за настаняване. Искам хем да е в центъра, хем да е с паркинг, а тези две неща взаимно се изключват.

Ето линк към собственика на апартамента в Букурещ, където спах. Буквално е на пъпа, паркингът е в заден двор със заключване, самият двор не е най-поддържаното място, но е ОК.

 

https://www.airbnb.com/users/show/8560184

 

Входът към задния двор е това. Срадата май беше бялата в дъното, като адрес се води на Strada Lipsacani 73. Макар и на пъпа на града, има доста занемарени сгради наоколо.

image.png.e41f003ed9cc5cf1a56709104adb83ad.png

 

image.png.8ece26a148eaac00abf199db5c7b8bd5.png

Ако не друго, поне е изпробвано. Собственикът дава съвети и препоръки и е много приказлив, голяма терца.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние също сме се запътили към Румъния в края на следващата седмица, ако не ни мине котка път. Планът ни все още не е готов, като го избистря ще го споделя тук. @master_of_germs вие кога пътувате и какво сте включили в програмата? Ще се радвам да споделиш, може да откраднем някоя идея 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.