Прескочи до съдържание

Организирани пътувания?


Препоръчани мнения

Здравейте,

Страхотно местенце сте си организирали тук. Прочетох отгоре-отгоре някои от пътеписите и ми потекоха лигите.

А аз съм абсолютен новобранец в сферата на пътуването. Не съм излизал никога в чужбина, а и много малко пътувал у нас. Привърженик съм на идеята за спонтанно снимане. Фото-лов, така да се каже. Не толкова буквално - само дива природа и животни - но общо неща, които си струва да "заловиш" в момента. Портретни и прочие "инсценирани" снимки не ме касаят.
Египет ми е номер едно като идея и африканско сафари. Но това, второто е явно за доста напреднали. Също така и: Теотиуакаан, Паленке, Тикал, Пума Пунку, Баалбек, Саксайауман, Северна Индия и други.

Обаче ме спира липсата на опит в путъването. Глупаво е да започвам теми по форумите с един милион въпроси от типа: къде е летището(сериозно, не знам); какво е check in; какви документи; колко кеш; имунизации; как да разпозная кофти хотел и т.н.

Затова и търся хора, които имат опит. 
Лесно мога да тръгна сам с рогата напред, но знам, че в най-добрият случай вместо на терминала, ще се отзова на изхода на летището и ще се чудя защо има таксита по пистата. Не, че ми пука, ама файда никаква.

Та ще съм благодарен, ако знаете подобни организации или места, където хората се организират спонтанно и нямат против да споделят опит? Или поне някаква литература, guides или от типа, но за напълно начинаещи?

П.С. За тур-операторите съм чел неща, от които ми настръхнаха косите. Да отидеш до Египет за една седмица и три дни по програма да киснеш на някакъв крилив плаж, вместо да се завираш по пирамиди и да търсиш изгубени цивилизации? Seriously? 
Мерси за прочетеното.
Всичко най!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Глупаво е да започвам теми по форумите с един милион въпроси от типа: къде е летището(сериозно, не знам); какво е check in; какви документи; колко кеш; имунизации; как да разпозная кофти хотел и т.н.

Ами, задай един "глупав" въпрос! Може пък да ти потръгнe! :)   

 

 

Сега се организираме за остров Сокотра, ако се навиеш да дойдеш, ще те вземем на път за летището, за да не го търсиш! ;)

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Добре дошъл от мен!

 

Така като гледам, стилът ти на писане не предполага като "да не знаеш нищо"...

 

Ако имаш въпроси, наистина просто започваш от някъде конкретно, аз иначе не виждам как да стане. :) Винаги ще се намери някой да ти отговори.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Та ще съм благодарен, ако знаете подобни организации или места, където хората се организират спонтанно и нямат против да споделят опит? Или поне някаква литература, guides или от типа, но за напълно начинаещи?

 

Здрасти,

ако под "организират спонтанно" имаш предвид сами да си организират пътуването, тук е точно такова място. Попрочети в раздела за практически въпроси, и ако са останали тъпи въпроси, питай, досега не сме изяли никого.

Иначе много неща написани и смлени има тук

http://www.aerohroniki.com/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

      Здравей! Избираш дестинация по близка до теб, избираш човек да тръгне с теб, който да ти прости всичко или тръгваш сам.Питаш тук,четеш всичко в нета което намериш/ това е доста време/.И така стават нещата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То кажи речи за това е целия форум, бе човек, къде ще те препращаме другаде :)

 

Само просто си прецизирай въпросите. Летенето ли те интересува, проблеми с езика, с хотелите...едно по едно ще изчистим всичко. Може би преди да скокнеш сам към Индия е добра идея да разцъкаш Европа, не че е задължително, но колкото да се отърсиш и да се ошлайфаш. 

 

Хванете с приятели някой уикенд колата до Солун или околностите и останете да преспите там. После си купи пак така за ден-два някой полет на Уиз до Италия да речем, пак с преспиване. Ще видиш колко е лесно всичко и притесненията за далечни дестинации ще отпаднат. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Никой не се е родил научен как да пътува сам, и с готови отговори на всички въпроси, свързани с това как става цялата подготовка. Всички сме имали първо пътуване, и съответните притеснения как се прави това, или как се стига до там, или всички процедури, които трябва да минеш от купуване на билет, до проверката за сигурност на летището. Щом толкова хора сме се справили с търсене на информация из всевъзможни сайтове, значи и за теб няма да е трудно да започнеш да пътуваш, ако е такова желанието ти. Даже напротив - при теб задачата ще е по-лесна, след като вече го има този български форум и хора в него, които ще ти отговорят, помогнат, споделят личен опит, или най-малкото посочат къде да намериш най-точната информация.

Разгледай темите за отделните региони и държави тук http://magelanci.com/forum/30-%D0%B4%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%B8/

Ако няма писано за държавата, или града който те интересува, почвай да питаш смело от А до Я. Все някой ще е ходил там. Надявам се, все пак да не избереш като за начало най-нетуристическата държава с най-малко, или никакви посетители от форума.

А за въпроси относно техническата част на едно пътуване, според мен тук има доста писано

http://magelanci.com/forum/28-%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B2%D1%8A%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8/

Ако сме пропуснали нещо, ще се намерят хора, които с радост ще го допълнят.

Успех! ;)

 

П.П. Ако наистина не знаеш къде е летището, имаше тема и за това как да стигнеш до там с автобус. Или как да избегнеш триковете на таксиджиите, и да вземеш нормално такси. 

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Добре дошъл от мен!

 

Така като гледам, стилът ти на писане не предполага като "да не знаеш нищо"...

 

Ако имаш въпроси, наистина просто започваш от някъде конкретно, аз иначе не виждам как да стане. :) Винаги ще се намери някой да ти отговори.

Здравей,

Мерси за отговора. Всъщност не знам, какво точно знам, защото само с четене и интерес не става. Знам за Египет и другите "мистериозни" места по света, защото съм научил доста през годините. Но, реално, ако съм там, няма да знам в коя посока е Карнак и в коя - Абу Симбел. То е малко като кучето и касапина - с гледане не става:)

Връзка към мнение

      Здравей! Избираш дестинация по близка до теб, избираш човек да тръгне с теб, който да ти прости всичко или тръгваш сам.Питаш тук,четеш всичко в нета което намериш/ това е доста време/.И така стават нещата.

 

 

То кажи речи за това е целия форум, бе човек, къде ще те препращаме другаде :)

 

Само просто си прецизирай въпросите. Летенето ли те интересува, проблеми с езика, с хотелите...едно по едно ще изчистим всичко. Може би преди да скокнеш сам към Индия е добра идея да разцъкаш Европа, не че е задължително, но колкото да се отърсиш и да се ошлайфаш. 

 

Хванете с приятели някой уикенд колата до Солун или околностите и останете да преспите там. После си купи пак така за ден-два някой полет на Уиз до Италия да речем, пак с преспиване. Ще видиш колко е лесно всичко и притесненията за далечни дестинации ще отпаднат. 

Здравейте, 

Мерси за отговорите и на двама ви. 

Доста преди да се реша да пиша тук, идеята ми беше следната: отхвърляйки всякакви тур-операторски простотии, да се хванем няколко неопитни киртака като мен, за да си пазим гърбовете и да се учим в движение. Друго е като сте повече, някак и страховата бариера е по-лека за вдигане. 

Проблемът е обаче, че не разполагам с такива познати/приятели. Няколко години се опитвам да зарибявам, но с никакъв ефект. Хората нямат или време, или пари, или нещо друго. А други просто лъжат, че им се иска, за да не са offtopic, a имат и времето, и парите, но не им се харчи за "глупости". Както и да е.

Та затова и питам тук. Опциите са ми малко:)

Връзка към мнение

Здрасти,

ако под "организират спонтанно" имаш предвид сами да си организират пътуването, тук е точно такова място. Попрочети в раздела за практически въпроси, и ако са останали тъпи въпроси, питай, досега не сме изяли никого.

Иначе много неща написани и смлени има тук

http://www.aerohroniki.com/%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8/

Мерси много! Изключително полезен линк! Ако нещо не е ясно, ще питам тук.

Поздрави!

Връзка към мнение

Да де, но не разбрах само - търсиш спътници новобранци или съвети, или и двете :)

 

От линка на neuromancer ти препоръчвам да започнеш с постовете за първия полет. 2 части са, в доста болезнени детайли съм ги разписвал. Иначе чат-пат съм се отнасял по някои теми повече, от колкото е необходимо.

 

П.С. До бутончето за цитат има бутон Мултицитат, служи точно за да отговориш на няколко човека в един пост, а да не пускаш отделно мнение за всеки :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей! За имунизациите е най-лесно, отиваш на бул. Янко Сакъзов 26 в София (там се намира Националния център по заразни и паразитни болести). Малко преди него, точно до винарната, имат приемна с имунизационен кабинет - казваш на момичетата там за къде пътуваш и те ти слагат необходимите ваксини. Само че няма как да стане от днес за утре, защото има ваксини, които се приемат неколкократно, т.е. трябва да помислиш месец или дори няколко месеца преди пътуването.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравей,

Мерси за отговора. Всъщност не знам, какво точно знам, защото само с четене и интерес не става. Знам за Египет и другите "мистериозни" места по света, защото съм научил доста през годините. Но, реално, ако съм там, няма да знам в коя посока е Карнак и в коя - Абу Симбел. То е малко като кучето и касапина - с гледане не става :)

Ами то точно така се намира посоката, като се опиташ на място:) С питане и Цариград се намира, много е важно все пак да си "направиш домашното" преди да заминеш. Вземането на "още един-двама киртака" няма задължително да ти помогне, може даже да ти отежни положението :) Имаш ли познания по някакъв език, освен български?

 

За Египет много хубаво трябва да си провериш обстановката преди тръгването. Имаше едно момче, което беше пътувало скоро до Зимбабве с Египетските авиолинии и беше спирало в Египет, та беше писало, че живота си тече и е ОК да се пътува (това в раздела за Африка в темата за ЮАР, Ботсуана, Замбия и Зимбабве). За мен лично леко под въпрос е посещение на Египет (през 2012 поради тази причина не го включих към Йордания и Израел).

 

Най-добре както ти казва Георги, направи нещо "лесно" първо да се пробваш  - някоя страна от ЕС, там колкото и да се объркаш, все ще те оправят, ако се наложи и ще те приберат обратно. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да се пробва и в Румъния, ако тя се води чужбина. Хем е чужбина, хем не е.  :)

Идеята е добра, но би било добре да мине през един полет и две летища поне, да види каква е рутината. Нещо от рода на Рим - директен полет на Уиз от София, много за гледане, много за скитане, само да се опази от крадците, но то и това си е "обучение". :) :) Или за по-сигурно - Лондон. Добре е да е някой голям град, тогава ще има самочувствието, че се е оправил в Лондон, например...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей и от мен!

Имам някакви размисли по темата, надявам се да не те обидя.

Не е добре да се изпробвате случайно избрани на път в друг континент. Ами ако ти искаш диви места да снимаш и гониш добра светлина, а те искат да обикалят барове и да стават в 12, а после да пазаруват?  Може да си съсипете цялото пътуване. 

Измисли колко дни имаш и колко пари, а после намери приятели спрямо дестинацията и вариантите за придвижване, изкарване или спрямо приятелите си подбери подходящо място. 

Ти може да мечтаеш от години за това място, а те да не са го чували - приготви им цени, снимки, съвети за там, остави 3 месеца да отлежи в главата им, но ги зарибявай не само с думи. 

Първото излизане е важно и много вълнуващо - навсякъде ще ти хареса.

Ако имаш познати, живеещи някъде, посети ги - няма да си сам, ще спестиш, ще те разхождат като местни.

Ако нямаш - просто замести обичайното море на приятелите с план за някъде.

Не бързай да зачеркваш туристическите агенции - не са толкова черни, ако не си капризен. Може да ползваш само транспорт и хотел, ако имат условия, което са подходящи.

Дали сам, организирано, с приятели, винаги ще пропуснеш много неща, които биха ти харесали, по-добре се учи на кратки дистанции, за да можеш да се върнеш. Да събереш 5000 примерно за Тайланд, Индонезия, Камбоджа и Сингапур, да си изхарчиш цялата отпуска и да се провалиш в организацията си или заради компанията, защото не познаваш дори себе си като потребност, ми се струва по-болезнено отколкото да седиш 3 дни на плаж непредвидено. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

....Не съм излизал никога в чужбина ....

Това го приеми от хубавата страна - значи ти предстои първото излизане в чужбина, което си е една много готина тръпка :)

 

И въобще няма от какво толкова да се притесняваш.

 

Единственото сравнително необходимо условие за пътешествия е да поназнайваш малко базов английски.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Драги пътешественико, пътуването е най-хубавото нещо в този живот. Важното е да имаш самолетен билет, карта и, най-важното, добра жена до теб, а не да ти се иска нейде по път да я удушиш! :lol:

 

Ти ги остави тези приказки за туристическите агенции. Човек хептен трябва да го е закъсал, та да ги ползва - това е като да търсиш любов в публичен дом. Не ми вярваш, стягай се за "Ваканция Експо" в средата на февруари, лекинко да им се присмеем, тъпаци доморасли: http://www.holidayfair-sofia.com 

 

Затова влизай в коя да е хубава книжарница или в интернет, там всичко си пише. Ако не пише, ние ще ти го напишем/разпишем.

 

Ти не знаеш чужди езици, ма т`ва не никакъв проблем: навсякъде има българи или пътуващи от, да кажем, славянските езици. Има жестове, мимики, описания, пантомима, а и се раждат крилати фрази и мисли, чест за всеки пътешественик.

 

Затова се отдай тутакси на желанието си и тръгни! Животът е твърде кратък... 

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Ти ги остави тези приказки за туристическите агенции. Човек хептен трябва да го е закъсал, та да ги ползва - това е като да търсиш любов в публичен дом. 

 

Колко сполучливо сравнение само! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ти ги остави тези приказки за туристическите агенции. Човек хептен трябва да го е закъсал, та да ги ползва - това е като да търсиш любов в публичен дом.

 

Колко сполучливо сравнение само! 

 

Колко интересно: и едните, и другите продължават да съществуват! Значи има кой да ползва техните услуги. :lol:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Колко интересно: и едните, и другите продължават да съществуват! Значи има кой да ползва техните услуги. :lol:

В публичния дом поне няма да те прекарат с посещение на фабрика за презервативи. :biggrin:

Връзка към мнение

 

В публичния дом поне няма да те прекарат с посещение на фабрика за презервативи. :biggrin:

Еее, там така могат да те прекарат, че фабриката за презервативи да ти се види като киевски Хилтън за $25. :lol:  :lol:  :lol:

Редактирано от но нейм
Връзка към мнение

Аз пък съм фен на  "Хубава жена" . Можеш да намериш всичко навсякъде.  Моята мама примерно никога няма да излезе извън България, за да си упражнява мимиките и жестовете. За сметка на това, колкото и да е пропуснала с избраната екскурзия, е видяла повече, отколкото в апартамента си. И е щастлива, че се е докоснала до нещо.  А да не ти разказвам баба как се радва на цветята в Халкидики.

Пътуваш както можеш, важен е ентусиазмът.

.....

 

Ти ги остави тези приказки за туристическите агенции. Човек хептен трябва да го е закъсал, та да ги ползва - това е като да търсиш любов в публичен дом. Не ми вярваш, стягай се за "Ваканция Експо" в средата на февруари, лекинко да им се присмеем, тъпаци доморасли: http://www.holidayfair-sofia.com

....

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Който има време, нека посети горепосоченото туристическото изложение. Лично аз първо пазарувам в "Метро" едни пържолки и после отивам да видя туризЪма какво е сътворил. Как са туристическите агенции. Нещо ново дали има, как е мегаломанията им...

Очертават се следните типажи: Кеф ви по Текери, кеф ви Гогол, кеф ви Алеко:

 

1. Петдесет и кусур годишна леля - туроператор. Дрехи и прическа - по важни от продукта, който предлага. Важното е да бъде забелязана

2. Туроператор от мъжки пол, между 35 и 50, от турските фирми, с подобаващ корем и не лош костюм за нашите географски ширини.

3. Служителка на Н-ската община, отдела по културата, която въобще не знае какво прави там, важното е, че домашните й са информирани, че е на важно изложение в София.

4. Невротично лице от женски пол 20-35 годишно, което гледа тъпо, час по час ходи да пуши и накрая на изложението се щрака с телефончето, и то милото в бизнеса.

5. Неколцина чичковци от Копривщица или Сандански, които са с домашно плетени пуловери, леко вкиснали на мирис, продаващи забележителности, хотели и проч.

 

Организираният туризъм се е вмирисъл. Затова да дойде туристическия господ и да си вземе вересиите...

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Очертават се следните типажи: Кеф ви по Текери, кеф ви Гогол, кеф ви Алеко:

После да докладваш по-подробно!

 

4. Невротично лице от женски пол 20-35 годишно, което гледа тъпо, час по час ходи да пуши и накрая на изложението се щрака с телефончето, и то милото в бизнеса.

Забрави кафето в пластмасова чашка! ;)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.