Прескочи до съдържание

Календар на magelanci.com за 2021: Правила, участие, срокове и коментари


Препоръчани мнения

С малко закъснение спрямо предишни години, но то пък какво ли и е нормалното на 2020...

 

Започваме отново да набираме снимки за календарите ни през 2021! Може тази година да не сме пътували колкото ни се иска, но това не значи, че нямаме право да точим лиги по хубави снимки на стената и бюрото ни, нали? И след като почти половината изминала година по обясними причини я пишем дъждовна, то отпада изискването снимките да са правени само в последната година! Така че изтупайте архивите, сканирайте диапозетивите и давайте смело. Календар 2021 ще е календар all stars, best of, special reserve, каквото искайте го наричайте!

 

Отново ще имаме настолен календар за бюро и стенен. Формати съответно A5 и A3. 

 

Интерфейсът за качване на снимки се намира тук:

 

https://magelanci.com/calendars2021/

 

Като цяло качването е сравнително интуитивно, но ако имате нужда от помощ може да да попитате в тази тема. В първоначалната фаза ще имате достъп само до вашите снимки, няма да знаете колко и какви снимки са качвани в съседство.

 

Правила:

 

 

Формат на снимките: 5x3. Подробности как изключително лесно може да оразмерите снимките си до този формат може да намерите тук:

 

 

Ограничения: 3 снимки от магеланец общо.  

 

Забранено е да участват снимки участващи в гласуването предишни години. 

 

Няма ограничения в периода, в който са правени снимките

 

Приоритети за класирането:

 

Както и миналата година ще се вземат предвид следните фактори, при определяне на участващите снимки:

 

- брой гласове в анкетата

- разнообразие на участници

- разнообразие на дестинации

 

В предишни години имахме случаи, при които повече от една ваша снимка покриваше критериите за брой гласове, но се оказваше че в календара влиза тази с по-малкото заради правилото за избор на дестинации. Това водеше до разочарования в авторите, които си харесват другата снимка повече, а и хората изглежда също са я харесали повече. Но правилото за разнообразие на дестинации остава, така че ако имате любима снимка, участвайте само с нея, така няма сами да си канибализирате шансовете 🙂 

 

Гласуването ще е в два етапа: първи етап с харесване на снимките и втори с гласуване в анкета. Точните параметри на гласуването ще бъдат обявени най-късно седмица преди края на срока за набиране на снимки. 

 

Авторски права

 

С изпращането на снимката се съгласявате снимката ви да бъде използвана в календара, който ще е комерсиално изделие, което ще се продава и декларирате, че всички имуществени и неимуществени права по смисъла на ЗАПСП са предварително уредени. Всеки участник, чиято снимка влезе в календара ще получи по едно безплатно копие от календара с неговата снимка.

 

Краен срок за качване на снимките:  2 октомври 2020

  • Харесвам 21
  • Браво 2
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Аз държа да изкажа особено мнение по отпадането на ограниченията за периода, през който са правени снимките. 

Разбирам, защо е така, но не мисля, че Основателят е прав, че разнообразието ще пострада. Шест месеца от септември до февруари са достатъчно време, в което много хора пътуваха, хем по всички континенти, а и форумът се разрасна. В последните месеци също се пътува, макар и само в Европа. Считам, че поставянето на това условие е подценяване на способностите на магеланците. И ако до вчера нямах съмнение, че ще участвам, то сега съм 50/50. Дори смятах още днес да кача една снимка...

 

И естествено, че аз не бих си позволил да кача стара снимка. Това е вътрешното ми усещане...

Нека всеки си прецени дали има нужда сам да си постави такова ограничение...

  • Харесвам 23
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Аз държа да изкажа особено мнение по отпадането на ограниченията за периода, през който са правени снимките. 

Разбирам, защо е така, но не мисля, че Основателят е прав, че разнообразието ще пострада. Шест месеца от септември до февруари са достатъчно време, в което много хора пътуваха, хем по всички континенти, а и форумът се разрасна. В последните месеци също се пътува, макар и само в Европа. Считам, че поставянето на това условие е подценяване на способностите на магеланците. И ако до вчера нямах съмнение, че ще участвам, то сега съм 50/50. Дори смятах още днес да кача една снимка...

 

И естествено, че аз не бих си позволил да кача стара снимка. Това е вътрешното ми усещане...

Нека всеки си прецени дали има нужда сам да си постави такова ограничение...

Напълно споделям мнението ти. Не се съмнявам,че могат да се съберат снимки от всички краища на света дори и през тази година.Честно казано,след промяната на условието за периода на правене на снимките изгубих желание за участие.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 1 час, master_of_germs каза:

Аз държа да изкажа особено мнение по отпадането на ограниченията за периода, през който са правени снимките. 

Разбирам, защо е така, но не мисля, че Основателят е прав, че разнообразието ще пострада. Шест месеца от септември до февруари са достатъчно време, в което много хора пътуваха, хем по всички континенти, а и форумът се разрасна. В последните месеци също се пътува, макар и само в Европа. Считам, че поставянето на това условие е подценяване на способностите на магеланците. И ако до вчера нямах съмнение, че ще участвам, то сега съм 50/50. Дори смятах още днес да кача една снимка...

 

И естествено, че аз не бих си позволил да кача стара снимка. Това е вътрешното ми усещане...

Нека всеки си прецени дали има нужда сам да си постави такова ограничение...

 

преди 34 минути , Dian каза:

Напълно споделям мнението ти. Не се съмнявам,че могат да се съберат снимки от всички краища на света дори и през тази година.Честно казано,след промяната на условието за периода на правене на снимките изгубих желание за участие.

Абсолютно споделям мнението ви.

Аз също си мисля, че имаше достатъчно интересни пътувания. Дори само тези, които са споделени тук, а всяка година виждаме и съвсем нови, несподелени.

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Сигурно ще участвам, но и аз бих казал, че условието ми подейства като на гореписалите. Ще пускам снимки само от тази година.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Живи и здрави, за съжаление няма как да проверим дали ако нямаше промени щеше да има достатъчно съдържание за календарите. Фактът е че около 50% от периода за пътуване, респективно снимки беше загубен и това е абсолютно неоспоримо. Дали сме щели да се справим и без тези 50% да имаме хубави снимки от 20+ дестинации от 20+ автори? Ще си остане на ниво хипотеза, вие смятате така, аз не съм особено сигурен. 

 

А и предишни години съм си мислел да има понякога такъв период на "рестартиране", в който да може да се участва и със стари снимки от хора, които не са правили хубави снимки по тяхна оценка в последната година, но имат по-стари. Не всеки е във форума от 4+ години. 

 

 

Редактирано от Георги
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Аз също смятам, че е по-добре да са снимки от последната година. Просто за мен новите условия ще са благоприятни за хора, които се ровят в старите си снимки. Признавам зи - не съм от тях. Само когато ФБ ми изпрати някой спомен се сещам за тях. Но най-вероятно така ще е по-красив календара. Но все пак правилата вече са зададени... 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

И аз бях разочарован от отпадането на условието за снимки само от последната година.  Още , когато пътувах есента си мислех, когато снимах, че тези снимки ги правя за календара. Чувствам се някак си прецакан.  Сега всички могат да си пускат снимки откъдето и от когато си поискат, което не ми се струва много коректно спрямо правилата, наложени от времето и нас самите. Заслужаваше си поне да има дискусия. Но вече е късно. Снимките се качват при новите условия.... Дано все пак спечелят тазгодишните....

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
На ‎17‎.‎9‎.‎2020‎ г. в 19:16, master_of_germs каза:

Аз държа да изкажа особено мнение по отпадането на ограниченията за периода, през който са правени снимките. 

Разбирам, защо е така, но не мисля, че Основателят е прав, че разнообразието ще пострада. Шест месеца от септември до февруари са достатъчно време, в което много хора пътуваха, хем по всички континенти, а и форумът се разрасна. В последните месеци също се пътува, макар и само в Европа. Считам, че поставянето на това условие е подценяване на способностите на магеланците. И ако до вчера нямах съмнение, че ще участвам, то сега съм 50/50. Дори смятах още днес да кача една снимка...

 

И естествено, че аз не бих си позволил да кача стара снимка. Това е вътрешното ми усещане...

Нека всеки си прецени дали има нужда сам да си постави такова ограничение...

+1

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля си, че всеки човек си има любими снимки. И участва с тях за календара. Ако миналата година не съм харесала тази си снимка, едва ли ще се спра на нея и този път.  Особено пък през 2020 всяко осъществено пътуване е такава емоционална борба и не мога да си представя, че ще има кадър от преди, който да ми е коствал повече усилия.

Е, кадър от Палаван, заснет през 2008 сигурно няма да предава актуалния доскоро вид на мястото, но пак ще наподоби ситуацията през 2020 🙂

Ако някой пък се е отказал да участва с конкретна снимка, само защото си мисли, че по-добър фотограф е посетил същата или подобна дестинация в тази календарна година, тогава състезателният дух е надделял над желанието календарът да бъде възможно най-привлекателен.  Или излишно си усложнява живота и избора 🙂

Реално отпадането на условието за период на снимане се отразява най-вече на хора, които за първи път ще участват. Останалите ако просто предложат 3 любими снимки и не се чудят от какво да се потискат, всичко ще е ок 🙃

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

Мисля си, че всеки човек си има любими снимки. И участва с тях за календара. Ако миналата година не съм харесала тази си снимка, едва ли ще се спра на нея и този път.  Особено пък през 2020 всяко осъществено пътуване е такава емоционална борба и не мога да си представя, че ще има кадър от преди, който да ми е коствал повече усилия.

Е, кадър от Палаван, заснет през 2008 сигурно няма да предава актуалния доскоро вид на мястото, но пак ще наподоби ситуацията през 2020 🙂

Ако някой пък се е отказал да участва с конкретна снимка, само защото си мисли, че по-добър фотограф е посетил същата или подобна дестинация в тази календарна година, тогава състезателният дух е надделял над желанието календарът да бъде възможно най-привлекателен.  Или излишно си усложнява живота и избора 🙂

Реално отпадането на условието за период на снимане се отразява най-вече на хора, които за първи път ще участват. Останалите ако просто предложат 3 любими снимки и не се чудят от какво да се потискат, всичко ще е ок 🙃

 

 

Всъщност повечето хора имат много повече от три любими снимки и дилемата им е кои три да изберат за участие. 😉 И накрая, като не успеят да решат, не участват. Може и да не са повечето, ама не са малко. При мене се получи така първата година. Наличието на определен период като условие, през който да са правени снимките, улеснява процеса на подбор 🙂  А определено имам много по-хубави снимки от предишни години, отколкото от тази. Имам любими дестинации от тази година, всъщност най-любимите. Но не бях си в точното място и време, за да направя добрата снимка. Но няма да участвам със стари снимки.  Въпреки че щеше ми е далеч по-лесно, защото са ми готови, оразмерени и запазени от преди 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Ееее, вие пък  - дадоха ви свобода на избор, а вие си искате ограниченията.

Не ви разбирам:(((( Какво значение има, дали снимката е от лани, по- лани или още по-по-по?
Красивият, забележителен кадър няма давност. Според мен де, може и да не съм права:(((

Изказвам лично мнение.

 

  • Харесвам 10
  • Браво 4
Връзка към мнение

Аз пък никога не съм правил снимки специално за календара, правя си ги за мен. После обикновено се оказва, че снимките, които най ми харесват са вертикални и не стават за календара.

 

Понеже аз съм от тия дето снимаха повече преди, а сега не, ако някой го е страх от мен - обмислям да не участвам със стари снимки. Приемам увещания на лични 😃

  • Харесвам 13
  • Смея се 8
Връзка към мнение
В момента, AlexandraKo каза:

Ееее, вие пък  - дадоха ви свобода на избор, а вие си искате ограниченията.

Не ви разбирам:(((( Какво значение има, дали снимката е от лани, по- лани или още по-по-по?
Красивият, забележителен кадър няма давност. Според мен де, може и да не съм права:(((

Изказвам лично мнение.

 

Затова е форумът, за да изказваме мнения 🙂 Ограниченията всеки си ги налага сам, това ни определя като личности. Реално и в предишни години ограничението за период, в който да е правена снимката, е било само предписание. Няма никой да тръгне да проверява кога точно е правена една снимка (да не говоря, че на единия ни фотоапарат нещо все му се появяват някакви фабрични настройки и все показва на снимките три години и един ден по-ранна дата, от тази на която са снимани).😄 Аз споделям моите си норми за феър плей. За мене те са си по-важни от писаните правила и на никого другиго не бих искал да ги налагам 🙂 

 

П.П. @neuromancer, тазгодишните фаворити и при мене се оказаха вертикални 😄 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение

И аз изпратих снимки от последната година,  не беше голям избора, но не ми се участваше със стари снимки, макар да имам по-хубави. 

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 39 минути , neuromancer каза:

Аз пък никога не съм правил снимки специално за календара, правя си ги за мен. После обикновено се оказва, че снимките, които най ми харесват са вертикални и не стават за календара.

 

Понеже аз съм от тия дето снимаха повече преди, а сега не, ако някой го е страх от мен - обмислям да не участвам със стари снимки. Приемам увещания на лични 😃

...и само в брой:))))):curtsey:

Ти ме подсети - мислех да не участвам, ама се сетих, че имам страхооотни снимки от преди:)))

  • Харесвам 5
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

По-добре беше да има дискусия преди решението за отпадане на пераода на заснемане. Моите снимки много често са вертикални и отпадат, но имам доста добри стари снимки. Но няма да ги ползвам. Разреших си само ползване на снимки от август 2019 нататък. Причината за 1 месец корекция на периода е, че бях забутала една карта памет без да изтегля снимките и чак в май 2020 случайно я открих. Но пак мисля да спазя правилото да са снимките от септеври до септември. И си признавам, че ще гласувам само за такива снимки. Вижда ми се по-честно.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не разбирам каква е драмата с по-старите снимки, още повече, че това е единственият път с това правило и то в една особена година. По-грозни са, местата са станали по-скучни или какво? Аз се кефя на красиви календари и снимки, независимо дали снимките са от преди 11, 13 или 23 месеца. Вярно, ако са отпреди 10+ години, може да не са толкова актуални, но тогава най-вероятно и качеството им ще е по-кофти и пак няма да бъдат избрани. Така или иначе хората вече са участвали с най-добрите си снимки от минали години и вероятно повечето ще гледат за нещо по-прясно от архивите.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Няма абсолютно никакъв проблем да добавите в описанието датата на заснемане и ако това е фактор от значение за гласуващите, те ще определят да останат снимки само от тази година. Не е било самоцел да се създава недоволство, не е било самоцел и да се правят просто промени заради самите промени, зад правилото има неумолима и доста очевидна логика. И тези от вас, които имат хубави снимки от тази година, може би пък трябва да погледнат малко от гледната точка на хората, които биха участвали, но просто не са успели тази година въобще да пътуват по независими от тях причини. 

 

За липсата на предварителна дискусия приемам забележката и тук вината е изцяло в мен, защото се забавих повече от нужното, а и въобще не съм очаквал че промяна с толкова очевиден смисъл може да е проблематична. 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lirea каза:

Не разбирам каква е драмата с по-старите снимки, още повече, че това е единственият път с това правило и то в една особена година. По-грозни са, местата са станали по-скучни или какво? Аз се кефя на красиви календари и снимки, независимо дали снимките са от преди 11, 13 или 23 месеца. Вярно, ако са отпреди 10+ години, може да не са толкова актуални, но тогава най-вероятно и качеството им ще е по-кофти и пак няма да бъдат избрани. Така или иначе хората вече са участвали с най-добрите си снимки от минали години и вероятно повечето ще гледат за нещо по-прясно от архивите.

Драмата за мен ще е това, че ако не се ползват стари снимки ще се види духа на форума - година е особена, но ние успяваме да победим обстоятелствата. Не си страхуваме, търсим възможно най-доброто за обстоятелствата,търсим, борим се, хитруване и понякога успяваме... И за половин година пак сме направили много дестинации. Да, не най-добрите, поне за мен така стана, но се борим и мечтаем. Иначе аз съм от хората пътували доста и трябва да се радвам да извадя козове от Ил де Пинс, Яп, Айтутаки и други невероятно фотогенични места, но това е нечестно и невярно за годината. Така че - да драма е....

  • Харесвам 11
  • Браво 1
Връзка към мнение

на мен пък, докато не я видях темата,, изобщо не ми беше минало през ум , че снимка, правена в периода март - септември 2020, може да се смята за по-значима, само защото 99% от хората не са можели да пътуват, и това да й придава даже някакви особени и обективни художествени качества... опитвам се да го осмисля, но ми е трудно да го възприема  като нещо различно от проява на лично самочувствие у автора й  (който евентуално смята така,) за комбинативност и смелост в затруднени условия

  • Харесвам 8
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Явно нещо не се разбираме. Периодът беше септември-септември. В случая септември 2019- септември 2020. Аз не съм от тях, но много хора бяха дори до Патагония преди март 2020. Да не говоря за невероятни снимки на животни -бебета, които споделиха с нас. Пак преди март 2020!  А други бяха в Чад! Пак преди март. Така че - хайде да не прекаляваме с тълкуването, че не сме пътували заради вируса цяла година.... дано това да не стане в бъдеще, но засега не е истина!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Аз също участвам със снимки от последната година, споделям тезата на @Роми, някак си няма да е същото усещането със стари снимки, удоволствието е да имаме отражение на годината, точно това, което тя е описала. Пак имах проблеми с предложения сайт за оразмеряване, надявам се да получа съобщение, ако не са както трябва?!

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 46 минути , CarpeDiem каза:

Аз също участвам със снимки от последната година, споделям тезата на @Роми, някак си няма да е същото усещането със стари снимки, удоволствието е да имаме отражение на годината, точно това, което тя е описала. Пак имах проблеми с предложения сайт за оразмеряване, надявам се да получа съобщение, ако не са както трябва?!

Обнових им статуса на твоите снимки, и трите не са според размера. Ще трябва да ги оразмериш пак и качиш отново в нови записи. Можеш да ползваш и друга програма или кажи точно къде срещаш проблеми. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.