Прескочи до съдържание

Каньонът на водопадите


Victoria

Препоръчани мнения

И аз имам един бърз въпрос и се извинявам предварително, ако има по-подходяща тема за това - не откривам.

 

Доколко Каньонът на водопадите е подходящ за кашкавал туристи? Прочетох, че за спокойното обикаляне трябват едни 5 часа, но освен това ми се ще някакво мнение за трудността му? Също така дали маршрутът минава през някакви места за прескачане по камъни или други, изискващи повечко внимание и пазене на баланс, защото тези неща биха били проблем в нашия случай? Говорим за хора, които не са планинари. 🙂

Връзка към коментар
преди 35 минути , Victoria каза:

И аз имам един бърз въпрос и се извинявам предварително, ако има по-подходяща тема за това - не откривам.

 

Доколко Каньонът на водопадите е подходящ за кашкавал туристи? Прочетох, че за спокойното обикаляне трябват едни 5 часа, но освен това ми се ще някакво мнение за трудността му? Също така дали маршрутът минава през някакви места за прескачане по камъни или други, изискващи повечко внимание и пазене на баланс, защото тези неща биха били проблем в нашия случай? Говорим за хора, които не са планинари. 🙂

Доколкото си спомням пътеката си е направена като алея в парк и на по-стръмните места има стъпала и заковани дървета като парапет. Ама бях там преди 10тина години. Със сигурност не е нещо, изискващо повече умения и техника от разходка из Витоша, т.е. точно за кашкавал туристи е направена. За баланса, вече не помня, имаше дървени мостчета навсякъде, но може и да са паднали вече...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Никога не съм ходила там, но определено Каньонът на водопадите са ми голяма мечта. Оставих ги за пролетта, да са хубави, пълноводни водопадите 🙂  Ще следя темата.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Преди 7 години пътеката си беше като за кашкавал-туристи. Много хора, малки деца и възрастни. Имаше много мостчета и стъпала по стръмните скали. За пазенето на равновесие - това е природа, има камъни и стръмни участъци, а понеже пътеката се движи успоредно на реката и водопадите, може да има мокри и хлъзгави места. Затова, ако се притеснявате, вземете си туристически щеки. Тръгнете по пътеката, а ако видите, че не ви поняся, винаги може да се върнете.

Там самото вървене по пътеката е наслада и удоволствие (в хубаво време 🙂) и няма нужда да се прави заради достигането на крайната цел.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не е сезон за там сега. Има огромна разлика през пролетта и през останалите сезони. Не е пътека да се тръгне по сандали или гуменки чак, но не е и особено трудна. Ако се завърти пълния кръг, връщането е по-натоварващо. Ако се връщате по същия път, няма да имате проблеми. Не мога да кажа колко време би отнело спокойно ходене. Аз съм бил два пъти (май и август), преди повече от десет години, като и двата пъти съм го минавал на бегом, докато останалите от компанията още си спят в Смолян. 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар

От към физическо натоварване няма да имате големи проблеми, просто тръгнете рано. Аз съм го качвал един път около Коледа и дори тогава си беше съвсем приятна пътеката. Единственият минус на качването по това време на годината, е че няма да има толкова много вода.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Каньона на водопадите преминахме със съпругата ми на 07.09. Какви са ми впечатленията? Започнахме прехода сутринта към 8.15-8.30 от паркинг, където си оставихме колата. Следваше един преход до входа на каньона и до т.н. "туристически и информационен център". Та тази отсечка се изпълнява по един разбит път, по кийто има и 3-4 джипа, предлагащи да ви закарат до входа на каньона. Този преход е около 30-40 мин и не е нищо особено като трудност и натоварване. Като стигнахме входа се оказа, че още не отворен инфоцентъра, на който трябва да се заплати вход - ( 3лв/калпак, 2лв за деца и пенЦионери като мен). Наложи се да приложа някои от десантните похвати, изучавани в родната казарма, за да преодолеем със съпругата входа. И поехме по каньона. За нас преходът беше от средна трудност като натоварване. На много места дървените мостчета и парапети бяха доста нестабилни.  Но с малко повече внимание се справяхме. Имаше участъци, където личеше, че след валежи или снеготопене пътеката е наводнена, но ние нямахме този проблем. Имайки за ориентир картата на каньона, която видяхме на паркинга и служителката ни обясни, успяхме със съпругата да преодолеем цялата дължина, т.е. не се върнахме по същия маршрут, по който се изкачвахме. В по-голямата му част. направи ни впечатление ( и не само на нас) слабата маркировка, или липсата на такава. Основният надпис беше, че раницата е вашето кошче и да пазим горите от пожар. Но къде се намираш, кой е водопадът пред теб - ???. На 3-4 места имаше табели накъде да следваме към Смолян и площадките за наблюдение, от където пък наистина се откриваше впечатляваща гледка. Целият преход на нас двамата - хора над 60г, ни отне 4 часа - от и до инфоцентъра, който на излизане работеше. Не мога да кажа, че със съпругата сме кашкавалени туристи, но видях много хора, които бяха тръгнали като на разходка из каньона. Например, баща с детенце на раменете си беше доста често срещана гледка в ранния следобяд, което много ме учуди.  Мисля, че и джапанките и чехлите съшо не са от най-подходящата екипировка за това място. Все пак не отиваш за лимонаТа до хоремага. От местните, с които говорихме преди и след нашия преход, разбрахме, че пролетно време преминаването през каньона е доста по-екстремно. Много участъци от пътеката са заляти от снеготопенето, много от дървените съоръжения - мостчета и парапети са разрушени. В общи линии това е. Готов съм да отговарям на всякакви въпроси, ако има такива.  

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към коментар
7 hours ago, master_of_germs said:

Не е сезон за там сега. Има огромна разлика през пролетта и през останалите сезони.

Ясно е, че на пролет са най-пълноводни, но всеки сезон си има чар. Мисля, че е доста важно с каква нагласа тръгва човек. Разбира се, благодаря за мнението!

 

@дядо Пепи, изключително подробно, благодаря! 🙂 Предвид слабата маркировка, на късмет ли се ориентирахте или по друг начин (например gpx маршрут)? Или може би не е имало чак толкова много възможности за объркване? Тази година посетих Смолянските езера - там маркировката също бе слаба и ние забихме в съвсем друга посока, но не бяхме само ние - срещнахме още две такива групи.

Връзка към коментар

В общи линии следвахме пътеката така, като ни я обясни служителката от паркинга. И когато стигнахме последния водопад ( мисля, че се казваше Сърцето) не тръгнахме обратно, а завихме наляво и следвахме пътеката за Смолян. Това ни позволи да се спуснем и затворим маршрута по друга пътека, Така реално целият преход се получи като една  капковидна обица. Мисля, че няма кой знае какъв шанс човек да се обърка. Не е толкова трудно, но ако имаше малко повече маркировка щеше да е значително по-добре. По пътя нагоре ни настигна една двойка, които предния ден бяха преминали през Дяволската пътека. Та те най-точно отчетоха контраста в маркировката на двете пътеки - едната пълна и подробна, другата - ???. Но мисля, че човек като се мобилизира ще се справи.   

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

2015 г. го минавахме каньона на водопадите, като тръгнахме сутринта от София и вечерта пак се прибрахме в София, без да спим никъде. Не е проблемен, тогава бях 96 кг в никаква форма (няма да се смеете на снимките 😂🤣). Боби беше на 5 г. без никакви тренировки и той, и майка му участваше и тя без подготовка. На пролет наистина е най-красиво и най-пълноводно. Ходихме с нормални градски маратонки, нищо особено. Няма какво да обяснявам повече, предлагам снимки, и видео от там: 🙂 

 

http://www.tonyco.net/pictures/Canyon_Waterfalls_Smolyan_16_05_2015/

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ходила съм всички сезони, и не мога категорично да кажа в кой сезон е най-красива пътеката. Всеки сезон си има своите предимства.  Там гората е смесена - широколистна и иглолистна, та есента има невероятни багри. Не е сложна пътека, времето за което се минава, зависи от това колко често ще спирате за снимки, за хапване, за почивка. Може да не правите кръговия маршрут, а да се върнете пак през водопадите.

Не знаех, че са сложили вход, но ако това е мярка за поддръжка на екопътека - приветствам.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Смолянската община е малко по-предприемчива и развиват туризъм 365/7 - затова са сложили и такса... Все пак тази пътека е доста популярна, лесно достъпна и дано да я поддържат. 🙂 Примерно екопътеката на Бабското пръскало при х. Триглав в Централен Балкан е съвсем занемарена и рейнджърите от парка  говореха, че ще бъде демонтирана, за да няма инциденти...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , pr284 каза:

Смолянската община е малко по-предприемчива и развиват туризъм 365/7 - затова са сложили и такса... Все пак тази пътека е доста популярна, лесно достъпна и дано да я поддържат. 🙂 Примерно екопътеката на Бабското пръскало при х. Триглав в Централен Балкан е съвсем занемарена и рейнджърите от парка  говореха, че ще бъде демонтирана, за да няма инциденти...

Същото е и на Еменския каньон, нищо общо с преди 10 г. всичко е занемарено и не може да се мине по мостчетата вече, а беше доста красиво, и се слизаше долу в каньона преди. Сега само отгоре гледаш, само снимките ми останаха от там като бях младеж. 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , Tonyco каза:

Еменския каньон

Преди две години направихме опит трима (т.е. третият беше свекърва ми) да го минем този каньон.

 

Ами... върнахме се. Едно че бабет беше тръгнала с чехли, а и като видях как няма никакви предпазни средства по пътеката и директно поведох групата обратно.

Връзка към коментар

Тази година посетихме Каньона на водопадите, ето и моите впечатления за маршрута.

Предварително бяхме прочели, че маршрутът е около 6 км, на място табелата ни каза, че е 10 км, кръгов тип, точно 10 км го засякохме и ние - отиване и връщане. Пътеката е среднотрудна, като за по-нетренирани хора на места може да се стори трудна, има стъпала, парапети, но си е и изкачване. Затова е важно да сте с удобни обувки и да прецените възможностите и времето си. Табелата ни информира, че целия маршрут ще ни отнеме 4 часа, ние го взехме за 4 часа и 40 минути. 
Денивелацията, която се преодолява според данни от интернет е 700 метра до най-високата точка на пътеката.

Потвърждавам, че липсват информационни табели, като например колко време ще ви отнеме от тази точка до онази и т.н. , има само информация за общия маршрут или табели тип "Гр. Смолян" , но нито пише на колко км, нито време, нищо.

Първият километър се върви по черен път и се минава покрай изоставен рибарник, има възможност този участък да го изминете и с кон (на място се предлагат и такива услуги). След това е информационния център (ИЦ), като там табелата сочи наляво. При нашето посещение центърът не работеше и изглеждаше все едно няма скоро да го отварят. Той е точно до ръба и попринцип явно се минава през него, но като беше затворен решихме да следваме табелата все пак и минахме по ръба покрай ИЦ и се изкачихме през горичката пак на пътя. Няма смисъл да правите тази маневра, табелата е грешна и спокойно може да продължите вдясно по широкия път над сградата.

След първия километър широкия път преминава в пътека и вече сте по-близо до реката. Когато след изкачването и водоапдите се стигне първата панорамна площадка там има табела и за връх Перелик, а може да се продължи и към другите панорамни площадки и град Смолян.

Ние посетихме панорамната площадка и решихме да направим кръговия маршрут, тоест да следваме табелите за гр.Смолян, които щяха да ни изкарат по някое време на същата пътека като на идване. Първо се достига панорамна площадка Евредика, а след нея е Стражите. От тази страна маршрутът върви далече от реката, а спускането е много стръмно. Съветвам ви след като видите панорамните площадки да се върнете по-същия път покрай водопадите, мисля, че би било по-приятно. Ние не срещнахме никакви хора навръщане по другия маршрут и наистина спускането не беше изобщо приятно, а си представям и есента с паднали листа и влага и т.н. Като цяло дори се чудехме дали не сме объркали пътя, защото на качване видяхме едни хора да слизат от друго място, а нас пътеката ни изкара на съвсем друго, но уж следвахме табелите...Все пак ни изкара в началото на пътеката, където двете пътеки се сляха, близо до ИЦ.

Пътеката е красива, но си трябва отношение, не е като разходка в парка в никакъв случай, носете си храна, вода, бъдете с удобни обувки и т.н. 


 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
В момента, Victoria каза:

Благодаря ви много за мненията.

Най-вероятно ще ми остане за следващо ходене в района, когато съм с по-планинарски настроена компания. 🙂

Компанията е важна, ако са само по маси, ядене и пиене... нистааа, трябва си малко напън. 😁

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Just now, Tonyco said:

Компанията е важна, ако са само по маси, ядене и пиене... нистааа, трябва си малко напън. 😁

Не са, ама са повече по асфалтовите маршрути и се притесняваме, че чисто физически може да има проблем. Нямат планински обувки, а поне за себе си зная, че разликата е огромна, даже миналата година на една "детска" разходка на Витоша се изръсих, защото бях тръгнала с маратонки, които се хлъзнаха на сравнително абсурдно място. Има и други детайли, но няма смисъл да ги споделям. Но се надявам пак да си отворя път нататък, ако не тази, другата година и да направя обиколката. 🙂

Връзка към коментар
преди 5 минути , Victoria каза:

Не са, ама са повече по асфалтовите маршрути и се притесняваме, че чисто физически може да има проблем. Нямат планински обувки, а поне за себе си зная, че разликата е огромна, даже миналата година на една "детска" разходка на Витоша се изръсих, защото бях тръгнала с маратонки, които се хлъзнаха на сравнително абсурдно място. Има и други детайли, но няма смисъл да ги споделям. Но се надявам пак да си отворя път нататък, ако не тази, другата година и да направя обиколката. 🙂

Да, хубаво е да имат грайфер и да законтрят, много по-комфортно е. Ами по- добре късно, от колкото никога. Когато тогава. 🙂 Много хора подценяват планината, дори и Витоша, а тя е взела не малко жертви. Това не е разходка в парка, по осветени алей с асфалт и чакъл. Даже Боби, който е на 10 г. има респект към планината, позава я, знае кое време е лошо и кое не, как да постъпи в случай на нужда и от какво да се пази. На Нова година като се качвахме да посрещаме на Черни връх през нощта, го пуснах с един наш приятел бегач да тичат на долу двамата без мен и нямах притеснения, въпреки, че е 2 през нощта на нова година и е в планината на над 2000 м. Има си челник, познава снежния маршрут добре и ги видях, чак на колата на Алеко, и ми вика, айде до кога ще те чакаме. 😂🤣 Помня 2018 г. с един приятел въртим Витоша 100 маршрута с колелата извън състезанието. На Железница хапнахме тъкмо на брезите и като запука една гръмотевична буря, хванахме гората веднага, че на открито с тея алуминиеви колела е доста опасно, небето се отвори и порой. Гледам в едно дере две жени, драпат една кал, отгоре вода се стича към тях и нямат излизане. Спряхме и слязохме да им помогнем, ами те по джапанки... е това какво е, направих забележка веднага, че това е планина и не се ходи по джапанки. Събули ги бяха даже и се мъчеха да излязат в калта с голи крака. Всичко става в тая буря, може дърво да падне, да се свлекат земни маси, долу в дерето нямат на къде да бягат. Просто нямам думи, хората изобщо не се съобразяват и нехаят за собствената си безопасност. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, Eva eva каза:

Никога не съм ходила там, но определено Каньонът на водопадите са ми голяма мечта. Оставих ги за пролетта, да са хубави, пълноводни водопадите 🙂  Ще следя темата.

Есента също не е зле да се отиде, заради цветовете на гората. Аз през есента ходих, вярно водата е по-малко като гледам снимките на Tonyco, но пък се разбира защо водопада Орфей е кръстен така

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 1 час, Victoria каза:

Благодаря ви много за мненията.

Най-вероятно ще ми остане за следващо ходене в района, когато съм с по-планинарски настроена компания. 🙂

Може да замените с разходка покрай смолянските езера, чела съм, че е равно, не е дълга екопътека или пък трудна, но не съм я посещавала и нямам лични впечатления.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тази година водата е малко навсякъде. Миналата седмица нали ходих по Балкана, и само Кадемлийското пръскало имаше някаква вода. Бях се засили към Видимското пръскало, но хижаря на Тъжа ми каза, че е пресъхнало. Други хора, които бяха на хижата ми казаха, че пък Райското пръскало и то било пресъхнало. 

Връзка към коментар

Изненадан съм, че има проблем с маркировката. Преди десетина години маркировката в каньона беше перфектна. Но бяха нови метални табели и е възможно да са ги поокрали... Всъщност сетих се, че съм бил и трети път, не на бегом, но с голямата раница. В каньона нямаше проблеми, но нагоре от "Сърцето" вече трудно намирахме маркировки нагоре към пътя, който води за хижа Перелик. А и пътеките нагоре не бяха разчиствани, че попадат в резерват. Доста се лутах, нямаше тогава джипиеси, мапс.ми и прочие. Но продължих някак през Перелик към Ледницата. И после през Мугла и Чаирски езера към Триград.

Връзка към коментар
преди 5 минути , master_of_germs каза:

Изненадан съм, че има проблем с маркировката. Преди десетина години маркировката в каньона беше перфектна. Но бяха нови метални табели и е възможно да са ги поокрали... Всъщност сетих се, че съм бил и трети път, не на бегом, но с голямата раница. В каньона нямаше проблеми, но нагоре от "Сърцето" вече трудно намирахме маркировки нагоре към пътя, който води за хижа Перелик. А и пътеките нагоре не бяха разчиствани, че попадат в резерват. Доста се лутах, нямаше тогава джипиеси, мапс.ми и прочие. Но продължих някак през Перелик към Ледницата. И после през Мугла и Чаирски езера към Триград.

Според мен проблемът е в това, не че няма табели, а просто, че не ти носят никаква информация и полза. Например табела "гр. Смолян", "вр. Перелик", "Панорамна площадка" и до там..но не е упоменато колко време ще ти отнеме. Честно казано на спускане от водопадите по онази стръмна пътечка и тук-там табела за Смолян започнах да се чувствам супер дезориентирана като не знам колко време ми остава до целта и къде всъщност се намирам, oсобено като не можеш да разчиташ на gps и интернет, защото губи обхват. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
22 minutes ago, Моника said:

Може да замените с разходка покрай смолянските езера, чела съм, че е равно, не е дълга екопътека или пък трудна, но не съм я посещавала и нямам лични впечатления.

Да, вариант са със сигурност. Бях там преди около два месеца и са ок като терен и времетраене. Минус е, че няма да ми е ново, ама пък сега може и да има есенни багри и все пак да ми е по-различно. Плюс е, че вече знам накъде да НЕ завивам до Бистрото езеро. 😄

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.