Прескочи до съдържание

Преходи в Рила


Eva eva

Препоръчани мнения

12 minutes ago, Eva eva said:

🙂 Намерих и вариант за еднодневен преход до връх Шаралия от с. Илинденци, дали няма да е по-добър вариант за мен от този, който коментираме? Макар, че като гледам снимките и тук са едни каманяци 🙂 

От селото или от мраморната кариера над селото? Защото разликата е голяма (в денивелация).

Там пътеката не е маркирана и се върви по билото, по един скален ръб. Няма друг начин да се стигне до Шаралия. Ако не си правила такива опити преди, не ти го препоръчвам. Според мен вариантът с Беласица е най-добрият.

 

Ето и снимки от Илинденци и Шаралия от миналия октомври - кариерата и пътят от селото са в боровата гора.

После до върха се върви по скален ръб, който не е обезопасен по никакъв начин. Понеже скалите са мрамори, може да е хлъзгаво след дъжд. 

DSC02075.JPG

DSC02077.JPG

DSC02081.JPG

DSC02084.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
11 minutes ago, pr284 said:

От селото или от мраморната кариера над селото? Защото разликата е голяма (в денивелация).

Там пътеката не е маркирана и се върви по билото, по един скален ръб. Няма друг начин да се стигне до Шаралия. Ако не си правила такива опити преди, не ти го препоръчвам. Според мен вариантът с Беласица е най-добрият.

 

Нямам представа точно от къде, но има такъв скален ръб по снимките. Прав си, не е за мен това 🙂 

Допълвам - благодаря за снимките 🙂 Определено това не е за мен 🙂 

 

@Цвете ако знам, че ще успея да се справя с маршрута някак ще го преглътна спането. В крайна сметка за една вечер, с тапи в ушите... Но си е гадно, както и да го погледнеш, особено без топла вода. Тази хижа Беласица изглежда доста по-добре, поне от снимките. Дано там да стане 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 25 минути , Eva eva каза:

🙂 Не съм спала никога на такова място, @Tonyco Ужасно изглежда 🙂 . Все пак четох, че в момента ремонтират едната част на хижата, дано да ни настанят в по-луксозната, тоест ремонтираната.  

Намерих и вариант за еднодневен преход до връх Шаралия от с. Илинденци, дали няма да е по-добър вариант за мен от този, който коментираме? Макар, че като гледам снимките и тук са едни каманяци 🙂 

Има и малко по-културни хижи, но определено не са на надморска височина от 2300 метра.

 

Друг варинат е да отседнеш в Говедарци и единият ден да качиш Мальовица, а другият да отидеш до Страшното езеро. Тогаава го няма елемента с групата, но пък пътеките са добре маркирани.

преди 5 минути , Lyubina каза:

Off: Като гледам тази снимчици, си мисля, че по такъв скален ръб ще мина, само ако към мен е насочено дулото на АК-....

Просто нЕма начин.

Всъщност е доста широко, двама да не кажа трима човека могат да се разминат без проблем.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 25 минути , Eva eva каза:

Макар, че като гледам снимките и тук са едни каманяци

Е, ти ако не искаш камъняци, смени планината. То на високото това му е чарът - камъните.

 

Ти си за хижа Добрила в Стара планина - двойни стаи със самостоятелна баня и тоалетна, хубав преход без камъняци до Амбарица, Малкия Купен и Големия Купен с едно по-каменисто изкачване с помощта на въже за 10-15 метра.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Благодаря ви много за мненията!  Не смея сама да тръгна, със сигурност има варианти за преходи и сама да ги направя, но ме е страх 🙂Затова търся организирани варианти с група. За тази събота и неделя са тези трите, които ви написах. Дано стане за Беласица, ако не ... май ще се откажа от Рила. То пък не си е и работа да се чувстваш като в "Дългата разходка" последния ден 😄 

Връзка към коментар
преди 45 минути , Eva eva каза:

Не съм спала никога на такова място, @Tonyco Ужасно изглежда

Ако това би те успокоило, и в(повечето) високите хижи в Алпите и Доломитите е така. 🙂 Но хижите са за задоволяване(най-вече) на една от физиологичните нужди на несъвършения ни организъм - спането, и не заради тях се ходи, а заради Планините. 

Както пееше Бардът:

 "... Кто здесь не бывал, кто не рисковал -
Тот сам себя не испытал,
Пусть даже внизу он звезды хватал с небес.
Внизу не встретишь, как не тянись,
За всю свою счастливую жизнь
Десятой доли таких красот и чудес..."

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
6 minutes ago, Светославов said:

Ако това би те успокоило, и в(повечето) високите хижи в Алпите и Доломитите е така. 🙂 Но хижите са за задоволяване(най-вече) на една от физиологичните нужди на несъвършения ни организъм - спането, и не заради тях се ходи, а заради Планините. 

Както пееше Бардът:

 "... Кто здесь не бывал, кто не рисковал -
Тот сам себя не испытал,
Пусть даже внизу он звезды хватал с небес.
Внизу не встретишь, как не тянись,
За всю свою счастливую жизнь
Десятой доли таких красот и чудес..."

Много си прав! Ей това да видя и ще забравя и рани и пришки и как и с кой съм спала 🙂  Дали ще е този живот 🙂 12308338_553496081469502_7435595470835094177_n.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чували ли сте за изкарване от зоната на комфорт ? А защо не пробвате ? Може пък да ви хареса. 😃 Какво точно ви притеснява ? Никой, нищо няма да ви направи, най-много да не се наспите добре. 😁 Честото изкарване от зоната на комфорт е полезно за менталното здраве и доста разтоварващо в същото време. По такива места ще се запознаете с интересни хора, ще размените приказки, ще научите нещо ново, ще слушате (пеете) песни на живо, китари, и т.н. Аз лично не съм планинар, аз съм приключенец (магеланец), обичам да срещам различни хора, и винаги имам какво да се научи, добро или лошо. 🙂

При мен в последните години прага на зоната ми на комфорт доста се е вдигнал и все търся по шантави начини да се изкарвам от нея. 😋😁

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
1 minute ago, Tonyco said:

Чували ли сте за изкарване от зоната на комфорт ? А защо не пробвате ? Може пък да ви хареса. 😃 Какво точно ви притеснява ? Никой, нищо няма да ви направи, най-много да не се наспите добре. 😁 Честото изкарване от зоната на комфорт е полезно за менталното здраве и доста разтоварващо в същото време. По такива места ще се запознаете с интересни хора, ще размените приказки, ще научите нещо ново, ще слушате (пеете) песни на живо, китари, и т.н. Аз лично не съм планинар, аз съм приключенец (магеланец), обичам да срещам различни хора, и винаги имам какво да се научи, добро или лошо. 🙂

При мен в последните години прага на зоната ми на комфорт доста се е вдигнал и все търся по шантави начини да се изкарвам от нея. 😋😁

Най-много се притеснявам да не остана на пътя и да не мога да мръдна, да се излагам пред хората 🙂 От друга страна пък винаги мога да го играя "навехнат глезен" и да ме спасяват както искат 🙂  Едната нощувка в тая хижа ще я преглътна, трудно, ама пък ти си прав - може и да е забавно. 

Връзка към коментар
преди 19 минути , Eva eva каза:

Много си прав! Ей това да видя и ще забравя и рани и пришки и как и с кой съм спала 🙂  Дали ще е този живот 🙂 12308338_553496081469502_7435595470835094177_n.jpg

Това не е от Отовишки, а от едно от другите връхчета по ръба над Седемте езера от върха към към Раздела. Ако си само за тази гледка, не ти трябва нощувка.

Ама пък Урдините са друга работа. Там е вълшебно.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 минути , Eva eva каза:

Най-много се притеснявам да не остана на пътя и да не мога да мръдна, да се излагам пред хората 🙂 От друга страна пък винаги мога да го играя "навехнат глезен" и да ме спасяват както искат 🙂  Едната нощувка в тая хижа ще я преглътна, трудно, ама пък ти си прав - може и да е забавно. 

Не мисля, че ще останеш на пътя. Група сте с водач, който е наясно, че води начинаещи и ще ви дава правилното темпо. Аз съм водач на Боби хахаха, и с приятели като съм ако са по-слабо подготвени от мен, пак се съобразявам, обяснявам къде да се внимава, не бързаме и така. Та никой няма да те остави, а и като си приказвате нещата вървят по лесно и неусетно, особено с нови хора. Не мисля, че ще загубиш нещо ако идеш в Рила, най-много да спечелиш. Хижарите наистина са доста странни и в първия момент може да ти притеснят леко, но всъщност са готини хора и можеш да се шегуваш с тях и т.н. От храната ще останеш впечатлена, особено лещата ... Гледките наистина са невероятни, сигурно си ми виждала снимките и клипчетата от тази част на Рила с колелото, има ги в другите теми. В едното видео можеш да видиш залеза в каньона на таймлапс на фона на музиката на момчета гости на хижата. Тапите за уши са нещо доста важно, имам една приятелка планинарка, тя си носи винаги вече много години, на мен не са ми удобни, но определено ще помогнат много. Малкия Кришна (Маугли му викам аз)

 

1000818.thumb.jpg.85dda69a524cd91ee59af6d43b0337b5.jpg1000820.thumb.jpg.ecf8a07f8b82746404206da1df98f952.jpg

 

е много сладък, и разговора с него протича много интересно, зимата живее в Индия, лятото е на хижата и си е див. Ако ходиш го питай да ти разкаже как е срещнал мечка сам с кучетата под хижата. 🙂 Малко след раздела пък се открива невероятната гледка на Рилските езера:

 

IMG_20190915_081901.thumb.jpg.18eef326f8e4513b7d28e1eae291b027.jpg

 

Аз със старото колело. 😁

 

И пак казвам, много е важно какво е времето, в планината много бързо се променя и трябва да се внимава. Най-динамично според мен е в Стара планина, но и Рила и Пирин не са за подценяване. А и малко да избедствате е забавно. Ако имаш хубава екипировка, топли дрехи и защита от дъжд всичко ще е наред. 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Привет,

аз мога да споделя снимките на пред хижа Беласица. Бях там юли месец и беше доста приятно. Бях в стая с 2 единични легла (леко малко) и собствена баня. Но не е нищо кой знае какво. Леко е захабена, но хижата е поддържана добре и особено полянката пред нея - чудна е:

20200724_195940.jpg.c7a8b57c342d8d157e7a97e57bab86f6.jpg

 

20200724_205635.jpg.27a4ed762910b463b43eef3ec1a859b3.jpg

 

20200725_061757.jpg.dc476c3876ce7fcfa4d230974aa66ba5.jpg

 

20200725_062710.jpg.c72819c6a75b042798c5e0aca5eda8d8.jpg

 

20200725_063648.jpg.a32604c58c3961d3a0ff0019ef27d70c.jpg

 

Нямам снимки на стаята. 

За последната снимка, която сподели (както @Zaro каза в предния коментар): по-миналия уикенд направих прехода от м. Зелени преслап до вх. Отовица (детайли тук). Като цяло до връх Кабул ми беше скучно (няма гледки), но след това (вр. Отовица) се отклоних в посока Раздела, за да се насладя на гледката над езерата. Абсолютно си заслужаваше.

 

Това е пътят от връх Кабул до връх Отовица:
20201003_115616.jpg.83c0dfcee7deabd0633a224bd78a9eb4.jpg

 

 

20201003_130214.jpg.fc1c0d6185a10efb69aa88cd27c04484.jpg

 

20201003_133355.jpg.776fc4d459b8d4a2a159b7e714af782c.jpg

  • Харесвам 7
  • Благодаря 2
Връзка към коментар
преди 1 час, Цвете каза:

Малко офф от темата: Аз също не съм спала в хижа и за това търся еднодневни преходи. Вярно е, че не мога да стигна до красотите, но пък не мога да си го причиня този престой. 

Само като си помисля,че от три годишна съм спала по хижите на всички планини в България...

Толкова е красиво навсякъде,а когато трябва да нощуваш е доста неприятно.Който може-да го прави,заради гледките си струва!

Хубавото е,че съм чувала за много добре уредени една-две хижи.Карандила и Горски рай.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря още веднъж на всички 🙂 Знаех си, че можете да ми дадете кураж 🙂  Говорих и с организатора на пътуването в Рила, и той ми даде кураж. Каза, че досега няма случай някой да е останал на пътя, ако се налагало правели повече почивки 🙂 Освен това било възможно втория ден да се съкрати малко от маршрута за част от групата, както и вие казахте 🙂 

За Беласица обещаха до края на деня да ми кажат дали ще има местенце за мен, ако не - записвам се за Рила :girl_crazy:

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
В момента, Eva eva каза:

Благодаря още веднъж на всички 🙂 Знаех си, че можете да ми дадете кураж 🙂  Говорих и с организатора на пътуването в Рила, и той ми даде кураж. Каза, че досега няма случай някой да е останал на пътя, ако се налагало правели повече почивки 🙂 Освен това било възможно втория ден да се съкрати малко от маршрута за част от групата, както и вие казахте 🙂 

За Беласица обещаха до края на деня да ми кажат дали ще има местенце за мен, ако не - записвам се за Рила :girl_crazy:

И да пуснеш снимки на красоти!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

Благодаря още веднъж на всички 🙂 Знаех си, че можете да ми дадете кураж 🙂  Говорих и с организатора на пътуването в Рила, и той ми даде кураж. Каза, че досега няма случай някой да е останал на пътя, ако се налагало правели повече почивки 🙂 Освен това било възможно втория ден да се съкрати малко от маршрута за част от групата, както и вие казахте 🙂 

За Беласица обещаха до края на деня да ми кажат дали ще има местенце за мен, ако не - записвам се за Рила :girl_crazy:

Рила ще ти хареса повече, не, че и Беласица не е красива. На скоро мина трейл състезанието Беласица скай рън, доста познати ходиха да го тичат 70 + км е по билото се тича и е яко. Водача, ако си мислиш, че не е виждал какво ли не ти се плашиш, споко. Миналата година в Декатлона избирам раница за Ком-Емине и едно момиче ме заговори за съвет за раницата. И тя с група щяла да прави Ком-Емине.  Обаче едно пълничко такова, ниско без никакъв тренинг, а и си го каза де, но пълна с ентусиазъм. Първо си викам няма шанс, обаче го направи, вярно с водач, транспортиране на багажа, за повечко дни ама ей на успя, а физическа форма чиста 0. Та важно е кой те води и как те води, а и ентусиазма, няма невъзможни неща. Добрата физическа форма улеснява преходите и дава възможност за по-дълги такива. 🙂 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , Eva eva каза:

- записвам се за Рила :girl_crazy:

Виж ми тази тема: https://magelanci.com/forums/topic/16212-приключение-в-рила-с-велосипед/

Към края на първото видео е залеза и музикантите на хижата. 🙂 

Връзка към коментар
преди 23 минути , Eva eva каза:

записвам се за Рила

И прочети "Великата рилска пустиня". Пазардере ми е едно от любимите безезерни места в Рила.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
6 minutes ago, Tonyco said:

Виж ми тази тема: https://magelanci.com/forums/topic/16212-приключение-в-рила-с-велосипед/

Към края на първото видео е залеза и музикантите на хижата. 🙂 

Благодаря, много е красиво 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Както и ще повали малко тая седмица, на Беласица ще е пълно с гъби. Особено ако се качиш и над хижа Конгур, какви поляни със сърнели ще има!!!

За манатарките едва ли ще се доредиш, местните ги опоскват бързо.

Не се заблуждавай от височината обаче -Беласица е по-стръмна от Рила. 

На хижа Беласица не съм спал, а горе на Конгуро. Там са базисни условия, но има и отделни стаи.

Водопадите са леки като преходи, но към Лешнишкия пътеката на места е тясна и предразполага към подхлъзване, ако има много изпадали листа, понеже ще е и влажно.

Но поне не е каменяк и обувките няма да ти смажат краката...

От две седмици яко ми рекламират тия декатлонски обувки и ще взема и аз да си купя, май... Че на моите Скарпа им разказах играта само за една година, хем два номера по-големи, ама пустите ми широки нозе с изпъкнали кокалчета... Никаква обувка не ми изтрайва за повече от три години и вече съм се отказал да давам луди пари за обувки...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 17 часа, master_of_germs каза:

От две седмици яко ми рекламират тия декатлонски обувки и ще взема и аз да си купя, май... Че на моите Скарпа им разказах играта само за една година, хем два номера по-големи, ама пустите ми широки нозе с изпъкнали кокалчета...

Кои декатлонски точно? 

"Скарпа" имат ли изобщо широки модели, виждал съм само тесни. 

 

Връзка към коментар

Здравейте отново, 

 

може ли да ми кажете кой сайт да гледам за прогнозата за времето? От тези, които видях събота ще вали сутринта, но след това времето е ок.  

 

Благодаря предварително 🙂

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.