Прескочи до съдържание

Украйна през зима/пролет 2021


DaBo

Препоръчани мнения

Аз резервирах за 7-9 март в Киев, Херсон и Запорижжя. Очаквам потвърждение и аз от собствениците. Това е интересен начин за помощ наистина. Да видим и колко студенти и колеги ще се включат.

Иначе сега има много начини да помогнем на Украйна. Жена ми стана координатор- доброволец за Мадрид на благотворителната организация ДАР и помага за посрещането и настаняването на бежанци от Украйна в Мадрид.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към мнение

Действително има много канали и начини за помощ, за който иска. 

https://bg.airbnb.org/help-ukraine - настаняване на бежанци  

https://refugeeinbg.tk/ - обяви за помощ от всякакъв вид, настаняване, работа

https://www.bg4ua.com/

https://www.facebook.com/TimeHeroes

БЧК, макар че в последните години нещо се компрометираха.

FB групите по места няма нужда да поствам, защото всеки си следи в района.

Ужасна гадост.

Но за пръв път от години съм впечатлена от обединението на обществото ни /реалното имам предвид/.

И още нещо - впечатлена съм от украинците, които не оставиха домашните си любимци. Понеже и аз имам, напълно съм наясно с трудностите им във връзка с тях извън всичко друго. Ето сега например се търсят варианти на жена, която има развъдник - как да евакуират котетата.

 

  • Харесвам 11
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, jul каза:

Но за пръв път от години съм впечатлена от обединението на обществото ни /реалното имам предвид/.

И още нещо - впечатлена съм от украинците, които не оставиха домашните си любимци. Понеже и аз имам, напълно съм наясно с трудностите им във връзка с тях извън всичко друго. Ето сега например се търсят варианти на жена, която има развъдник - как да евакуират котетата.

Защо трябва да чакаме ситуация като днешната,за да бъдем солидарни и обединени?

Хубавото е,че започваме да мислим повече за важните неща в живота.

И дано по-доброто отношение и толерантността да бъдат всекидневие без значение къде се намираме.

Всеки,който има домашен любимец няма как да го остави.Той е член от семейството и грижата е голяма.Както и взаимната любов.

  • Харесвам 3
  • Браво 2
Връзка към мнение

Ние лично сме ангажирани със съпругите и децата на двама колеги на моя съпруг. Мъжете (колегите) не могат да напуснат, но жените и децата им успешно пристигнаха в София. Само с една чанта, не на човек…. 
Други колеги веднага предложиха жилища, ние купихме дрехи, обувки и играчки на децата. Майките също са уредени с всичко необходимо. Просто ние не може да заличим болката им. 
В холдинга на моя съпруг веднага направиха кризен отдел и вече много колеги от други европейски държави се записват с каквото могат да помогнат. Ние имаме още едно жилище в Пловдив, което сме дали и другата седмица идва още една съпруга с двете деца и домашен любимец. Вече са в Румъния и колегите от румънския офис са ги поели до Дунав мост. Оттам сме ние. Няма нуждаещ се към момента от представителството на моя мъж в Украйна, който да не е поет от съответния офис. На служитилите се плащат заплати. Сега получиха заплатите си за април. Вече има и много предложения за работа е холдинга, само трябва да се уреди статута им. Адвокатите на съответните представителства за ангажирани с това. И още много… Това е от страна на фирмата на моя съпруг. И знам със сигурност, че много международни фирми помагат на своите служители по същия начин.

Ние помагаме и по други канали и се молим този кошмар да свърши веднага. Но на място има нужда от още помощ. Лекарства, памперси, храна за домашните любимци и т.н, и т.н. Колеги на моя мъж, които останаха в Киев, търсят каски и бронежилетки, защото елементарното ходене до аптеката или магазин (работят малко и по график) е опасно….

 



 

  • Харесвам 7
  • Браво 14
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Бях букнах уикенд в Киев около 8-ми март и сега хостът ми писа, че Airbnb им задържал парите и няма да ги пуснат, ако човекът не предостави на съпорта им utility bills. В крайна сметка пусна парите за резервацията обратно към мен и ми предостави други канали, по които да му помогна. Говоря за хост с 400+ положителни ревюта. Нещо Airbnb са се омотали страшно в справянето със скамове, нови листинги и наплива на резервации. 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Не знам в коя тема е подходящо да се пише по въпроса, ще пробвам в тази.

 

Visit Ukraine беше сайта, където излизаше информация свързана с туризма на страната, рестрикциите за Ковид, можеше да се ориентираш къде да сключиш задължителна застраховка и т.н. Това преди войната. След като тя започна, сайта се ориентира да дава подробна информация за военните действия и да набира дарения. От известно време обаче, започнаха да ми изпращат мейли с изцяло туристическа насоченост, като се рекламират различни турове. Открояващите от последният мейл например са тур до Буча и Ирпин за 50 евро, където наред с забележителностите на града, може да се видят и местата за масово клане, тур за 165 евро до бившата резиденция на Янукович. 

https://visitukraine.today/tours/search/strong-and-invincible-bucha-and-irpin?utm_medium=email&utm_source=Selzy&utm_campaign=2022-07-31+10%3A47%3A50

 

https://visitukraine.today/tours/search/mezhyhirya-private-tour-to-ex-presidents-residence?utm_medium=email&utm_source=Selzy&utm_campaign=2022-07-31+10%3A47%3A50

 

Натъртвам, че нямам никакво желание да събуждам дискусия по темата война.

Просто ми стана чудно може ли да се посети в момента Украйна с цел туризъм и какви биха били тези ентусиасти. 

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев

Да, възможно е да се пътува до Украйна в момента. Препоръчително е да имаш причина на посещението, тоест ако си купиш един тур, то това би била достатъчна причина. Другите неща за застраховка и ваксина/тест са си същите от преди войната.

 

Граничните пунктове са отворени с Полша, Унгария, Словакия, Румъния и Молдова са отворени.

 

Аз все още не съм тръгнал натам, но в близките месеци е възможно да направя едно пътуване до Лвив и ще споделя как е ситуацията.

 

Много важно нещо, който има руска виза в паспорта, въобще да не пробва, няма да бъде допуснат.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Мирослав Василев каза:

Аз все още не съм тръгнал натам, но в близките месеци е възможно да направя едно пътуване до Лвив и ще споделя как е ситуацията.

А как ще стигнеш до там, със собствен автомобил? Има ли обществен транспорт до там? Планират ли възстановяване на полетите?

Връзка към мнение

Източна Украйна е във военни действия, в останалата част животът си продължава. Киев е разкошен в момента, но за съжаление, на нас не ни дават да се върнем там. Има много влакове между Полша и Украйна, самите украинци много пътуват в момента. Влиза се само сухопътно. Полети няма да има, докато няма peace agreement, а такъв не се вижда в обзоримото бъдеще.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 2 минути , iMari каза:

А как ще стигнеш до там, със собствен автомобил? Има ли обществен транспорт до там? Планират ли възстановяване на полетите?

Има автобуси всеки ден от Краков, а и имам приятели които могат да ме хвърлят с кола. В момента се пътува около 6/7 часа между Краков и Лвив с автобус, като се има предвид че през Февруари беше над 24 часа 😐

 

Засега поне не съм чул да връщат полетите скоро.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 1 минута , iMari каза:

Благодаря ви за информацията! А аз си мислех, че в момента е проява на свръх авантюризъм да се посети дори Кишинев.

В Кишинев, днеска единственото лошо е че доста от улиците са пълни с вода 😃. Майтапа настрана, но в момента в града всичко си е както преди, имам една позната, която се намира там и всичко си работи нормално.

 

Реално погледнато, очаквах да бъде по-изострено положението в Беларус също, но в края на Май си беше напълно спокойно.

 

Сега вече, ако погледнем от морална гледка точка, добре ли е да се ходи на "почивка" там, аз не бих препоръчал.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Интересувах се от Украйна още преди пандемията и имах огромно желание да посетя страната. Членувам в група във Фейсбук, свързана с пътувания в бившите съветски републики, Централна Европа и Балканите, и преди месец една жена беше посетила Одеса и Киев с цел туризъм. Тя спомена, че местните игнорират звука на сирените и въобще не се притесняват от тях, бомбоубежищата са празни, а животът си тече нормално. Разбира се, трябва да има повишено внимание в града за разлика от Киев, където положението е спокойно. Има много маршрутки, които пътуват всеки ден от Кишинев до Одеса, а фериботът през Румъния (Исакча - Орловка) мисля, че също работи. Според мен най-лесно в Украйна човек би могъл да отиде до Ужгород от границата с Унгария (например полет от Бургас до Дебрецен с Уиз, транспорт до Zahony, преминаване на границата до Чоп в Украйна и оттам транспорт до Ужгород), но смятам, че е най-добре да се организира посредством местна агенция. Предполагам, че в Чернивци също е спокойно и може да се влезе през Сучава в Северна Румъния. 

Как се влиза в Беларус в момента и какво е положението в страната? 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

А как ще стигнеш до там, със собствен автомобил? Има ли обществен транспорт до там? Планират ли възстановяване на полетите?

Има и редовни туристически, автобусни линии до морските ни курорти. Билет до Лвов в двете посоки около 100Е. 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение


За такива като мен, които никога не са ходили в Украйна, изобщо не е лоша идея да се посети сега, за всеки случай, все пак нищо не се знае. Няма как да отидем вече в държавата Югославия, в СССР, в ГДР или в Южна или Северна Родезия каквито и пари да сме готови да дадем за целта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хубаво е ,че нещата явно са много по-различни от апокалиптичните картини бълвани от медиите.

 

Турът до Буча особено впечатлява,но за това нещо наистина по-добре да говорим на друго място.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 3 часа, FlyTraveler каза:

Няма как да отидем вече в държавата Югославия, в СССР, в ГДР

Е, що да ходиш в нещо, което си го живял...

Връзка към мнение
преди 1 час, Zaro каза:

Е, що да ходиш в нещо, което си го живял...

Ами различно е, не е същото. Югославия и ГДР не бяха като България по време на соца, не бяха и каквото са Германия и различните бивши югославски репулбики сега. Бяха уникални и се радвам, че съм ги видял. Освен това са и държави, които вече не съществуват като имена и структура.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Аз тъкмо гледах едно видео с един американец, който се е върнал в Украйна и показва какво е положението в Лвив и Киев през юли 2022.

 

И аз като Миро, @Мирослав Василев, имам леки терзания на съвестта дали е морално да се мотае човек като турист в Украйна точно сега, по време на война, но от друга страна, архивите в Лвив са отново отворени и теоретично, аз искам да прегледам архивни документи, а не просто да бъда турист. И почвам да се чудя не е ли време да видя архивите и цялата красота на Лвив и Ужгород преди, недай Боже, някой варварин да ги унищожи.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 53 минути , Crazy Horse каза:

имам леки терзания на съвестта дали е морално да се мотае човек като турист в Украйна

Според мен логичното обяснение за туровете и допускането въобще на туристи е, че просто им трябват средства за да възстановят щетите. Един вид даваш своя принос това да се случи. Е, естествено ако се мотаеш на места, където не си добре дошъл, само за да покажеш какъв  смелчага си в инстаграм, не е ОК.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@iMari, съгласен съм! В моя случай, дори и нямам Инстаграм, така че няма какво да се правя и на смел. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Намерих интересен начин да бъда полезен поне малко и в академичен смисъл на Украйна. Киевският национален лингвистичен университет (Київський національний лінгвістичний університет) имаше обява, че търси преподавател по американска история за магистратурата си по английска филология и американистика. Идеята е да се преподава онлайн от октомври до декември, защото са наясно, че трудно ще се намери човек да преподава на живо. Аз кандидатствах и взеха, че ме одобриха. Много се зарадвах и им отговорих, че не само приемам предложението, а и че ще работя безплатно. Искам половината ми заплата да отделят за стипендии на нуждаещи се студенти, а другата половина да иде за Украинската Армия. Не е кой знае какво, но ми е кеф, че и аз мога да направя нещо. Убеден съм, че ако не спираме да помагаме на Украйна според възможностите си, пак ще я видим свободна, красива и цялата отворена за туризъм.

  • Харесвам 7
  • Шок 1
  • Браво 17
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.