Прескочи до съдържание

Украйна през зима/пролет 2021


DaBo

Препоръчани мнения

Мирослав Василев
Преди 1 час, kakadu каза:

Как мога да се придвижа от Одеса до Киев с нощен транспорт? Влак, автобус? Или ранен полет за Киев, ако има такъв.

Влак -> https://booking.uz.gov.ua/en/?from=2208001&to=2200001&date=2021-06-02&time=21%3A00&url=train-list

 

Автобус -> https://bus.tickets.ua/en/search/3186/4730/02.06.2021/1/0?session_id=f13fd4706033c7ff56c5fc2cc586c3e0

Ако, решиш този вариант, ще питам коя автобусна компания се препоръчва, защото има бая голям избор.

 

Полет -> https://book.flyuia.com/EN/default/flights?searchId=acd84242-b89d-4f67-9576-4f594bb839ce&storageId=61d9d585-2381-923d-c469-2059ef6f0b31&flyuiacountrycode=pl&flyuialanguagecode=en&newSearch=

 

или

 

https://skyup.aero/en/results?departure_city=ODS&arrival_city=IEV&date_forward=2021-06-17&adults=1&children=0&infants=0

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Благодаря сърдечно на всички за препоръките, възползвах се на максимум. Прекарахме 4 нощувки в Киев, 1 в нощния влак до Лвов и 2 в Лвов. Невероятни барове и ресторанти навсякъде, не можеш  да опиташ всичко, но дадохме всичко от себе си 😀 Посетихме Ватра в Киев, до него има и приятна кафетерия с тортички, в Лвов се отбихме и в препоръчания узбекистански ресторант с така милия собственик. Пузата Хата - да, подходящо е за бърз обяд, но честно казано има толкова богат избор на други по-приятни местенца, и то не прекалени скъпи, така че възползвайте се. Близо до Андреевската църква останахме доволни от кухнята в ресторант Calvados. Припомнихме си и любимото грузинско хачапури в "Хачапури Та Вино". До станция Арсеналская има много приятна зона със заведения, общо взето това ни беше единственото возене на метро, колкото до видим станцията. През цялото друго време се придвижвахме с таксита, основно Uclon и Uber, доста по-удобно е. В Киев имаше и доста денонощни магазини, което беше удобно за нас. Много красиви паркове, графити, а и фонтаните на площада вечер също бяха приказни, Спахме съвсем близо до площада, което беше доста удобно и за ранното тръгване към Чернобил. Пътеводителя и забележителностите описани от @DaBo ми бяха съвсем достатъчни и за двата града. Това, което бих пропуснала е гробището в Лвов, като най-вероятно с гид би било доста интересно, така както ни се получи на тура на подземията, но сами просто нямахме необходимата подготовка и познания. Към Високия замък с гледка към Лвов пак взехме такси до където беше възможно за да си спестим изкачването и на връщане се спуснахме пеша към стария град. В Киев много исках да видя плажовете и островите, така че включихме и Гидропарк, като цяло ми се видя занемарено и не прекарахме много време там. Съжалявам, че не посетихме и резиденцията на бившия президент, при по-добра организация беше възможно за дните, с които разполагахме, а и ми казаха, че може да се отиде самостоятелно с такси. Но нека да има нещо и за следващия път ! Хареса ми Киев, макар и да го усетих малко тъжен на моменти, в Лвов някак ми беше по-уютно и се чувствах повече на мястото си, с удоволствие бих останала поне още ден там. Като цяло препоръчвам дестинацията - бюджетна, различна и вълнуваща! Ще пусна малко снимки в следващ пост.

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Мирослав Василев

Аз предлагам в заглавието да се добави след зима/пролет и лято 😄

 

И тъй, като вече сме в летния сезон, ще добавя няколко снимки от Одеса, който определено е доста красив град и приятна изненада.

 

 

IMG_1539.JPG.38ca6e2b7d0053a74784358a9382c286.JPG

IMG_1578.JPG.ccc89c6131db7214570b1a6b986f24ac.JPG

 

Парк Истанбул

 

IMG_1586.JPG.1f1e871190974c345aef0edb2dbc7967.JPG

IMG_1594.JPG.5a9303539a0c04a2eac3b3c963233465.JPG

 

 Морската им гара, която се намира точно до Потьомкинското стълбище

 

IMG_1596.JPG.5d3b38ca9985601d94728daf5c602249.JPG

IMG_1634.JPG.e09d52469adadce98ad710eac30a84c6.JPG

IMG_1643.JPG.1147c45d23b007c44183f1bd3362ad55.JPG

IMG_1621.JPG.ca4344fc939ff2d3baef8e7a5cd5a449.JPG

IMG_1646.JPG.0fe4ff58ca0efcdb564c404a60da68d6.JPG

 

Точно до градския плаж, определено по-хубавите плажове са извън града

 

IMG_1673.JPG.2a6a690d306a556017f6b38e366792e9.JPG

IMG_1675.JPG.2caa2e42b427d1a0b2a97648ae9ca901.JPG

IMG_1678.JPG.a8745f065c567b95243ff8d5c2dcb351.JPG

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 48 минути , garnet каза:

Мерси на всички за темата. 

Какви са последните изисквания за влизане в Украйна от БГ?

https://visitukraine.today/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , garnet каза:

Супер. Виждам, че има много застрахователи за КОВИД застраховката им. Кой е най-евтин/препоръчвате?

Като отвориш линка на Мирослав и скролнеш надолу, точно преди да посочиш от коя държава пътуваш има надпис buy health insurance. Това е, така да се каже, препоръчаната компания. 🙂

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , iMari каза:

Като отвориш линка на Мирослав и скролнеш надолу, точно преди да посочиш от коя държава пътуваш има надпис buy health insurance. Това е, така да се каже, препоръчаната компания. 🙂

 

Там има 5+ компании и можеш да избираш. Затова питам.

Връзка към мнение
преди 1 минута , garnet каза:

Там има 5+ компании и можеш да избираш. Затова питам.

Едно и също е. Поне последния път когато купувахме, напрочно си поиграхме да видим. Сега може и да има някаква разлика, но не вярвам да е кой знае каква.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Мирослав Василев
Преди 1 час, garnet каза:

Там има 5+ компании и можеш да избираш. Затова питам.

Аз реших да купя 3-та или 4-та, защото не исках да правя оборът на първата компания, тъй като почти всеки избира нея 🤣

Връзка към мнение
преди 4 минути , Мирослав Василев каза:

Аз реших да купя 3-та или 4-та, защото не исках да правя оборът на първата компания, тъй като почти всеки избира нея 🤣

Те ги въртят. Един път виждаш една, друг път друга. Ние купуваме на Евроинс, че нали е българска и имат представителство в Украйна. Дет се вика: Да подкрепим българското! 🤣

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Здравейте,

Някой случайно да си е направил застраховката в България (с Евроинс или Уника например, които виждам, че имат клонове в Украйна)? Защото тази, която се предлага и на VisitUkraine, и на други сайтове, които гледах, май включва единствено и само разходи около COVID-19. Тогава сигурно ще трябва и допълнителна застраховка да се направи...

 

Относно другия нужен документ за влизане в Украйна (PCR, антигенен тест или завършена ваксинация): имаме ваксинационни сертификати, издадени в България. Предполагам, че се приемат и са достатъчно доказателство пред тамошните гранични власти. Някой с опит?

Връзка към мнение
преди 15 минути , Soñadora каза:

Здравейте,

Някой случайно да си е направил застраховката в България (с Евроинс или Уника например, които виждам, че имат клонове в Украйна)? Защото тази, която се предлага и на VisitUkraine, и на други сайтове, които гледах, май включва единствено и само разходи около COVID-19. Тогава сигурно ще трябва и допълнителна застраховка да се направи...

 

Относно другия нужен документ за влизане в Украйна (PCR, антигенен тест или завършена ваксинация): имаме ваксинационни сертификати, издадени в България. Предполагам, че се приемат и са достатъчно доказателство пред тамошните гранични власти. Някой с опит?

Сега симулирах да направя застраховка на Euroins през сайта VisitUkraine и там в условията пише за какво важи:

 

Advantages of the policy:

 

  • Coverage of medical costs associated, including COVID-19 treatment
  • Diagnosis of COVID-19
  • Medication provision
  • Treatment medical in case of injury of active leisure
  • Doctor / ambulance call costs
  • Hotel services, including self-isolation within Covid-19
  • Dental care
  • Obstetric care until the 29th week
  • Transportation in case of clinical need
  • Repatriation home

Така като гледам, не е само за Ковид. Струва ми се безсмислено да се прави допълнителна застраховка. Тази е с покритие до 3000 евро, като има опция да е до 30 000 евро с леко доплащане.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Днес съпругът ми се прибра в Киев. Той е ваксиниран и лети със сертификата. Проблем няма.
Винаги си прави застраховката в този сайт, въпреки че имаме и международна такава. Искат да има застраховка, но досега не сме подадали на някой служител, който да се взира в тези застраховки. За влизане в страната е важно да имате застраховка, покриващата Ковид. За други медицински разходи не се интересуват, но за ваше спокойствие е добре да имате. 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
преди 7 минути , vivo каза:

Застраховките, закупени от visitukraine сайта, трябва ли да са принтирани за проверката? 

Не, и на телефон ги гледат. Ако не искаш да ти пипат телефона, тогава си ги разпечатай.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Чета Ви написаното до сега. Итересуваме ме сега как се влиза в Украйна. Купих едни билети за декември, чак незнам какво ще правя четири дни там, при това при минусови температури, ама нали ме сърбяха ръцете, пък и исках  Киев да го видя. Нямам ваксина и това най мн ме притеснява, всъщност притесняват ме изискванията. Застраховката не бих ли могла  да я закупя от Бг. Може ли някой да ми даде сайт в който да резервирам час, искам посещение на резеденцията. Видях,че тя е до Днепър, дали няма корабчета зимата за една разходка по реката. Искам някое малко типично укайнско   село край Киев да посетя, общо взето това е един ден Киев, един ден до резеденцията, един ден до селото, ако нещо друго ми препоръчате, само не ми казвайте,че няма да мога да ползвам градски транспорт без сертификат за ваксинация.

Връзка към мнение

Аз не мога да бъда полезен, колкото @DaBo, но Украйна ми е в топ 3 на дестинациите 😃

За мерките виж в този сайт -  https://visitukraine.today/. Там пише за абсолютно всичко и информацията е безценна 🙂. Влиза се с антигенен тест, ПСР или ваксина. Навръщане Украйна е червена зона и ще трябват 2 теста. 

Струва ми се, че един ден за Киев е много малко и ще могат да се видят само няколко места. А и през декември времето е непредвидимо. Не съм чувал за въпросната резиденция, но аз задължително бих останал поне 2 дни в Киев 🙂. За ден според мен задължително трябва да се видят площад Майдан, Софийският събор, Михайловският манастир, църквата ,,Свети Андрей" с улица Андреев Спуск и пешеходната зона Крешчатик. Църквите могат да бъдат заменени с посещение на Киево-Печерската лавра. 

Не е точно село, но градчето Чернигов много ми хареса и се доближава до представите ми за малък украински град. Ето повече информация за него - https://www.mywanderlust.pl/chernihiv-ukraine/.  Друг вариант е и музеят на селото Пирогово близо до украинската столица. 

Успех в планирането, Украйна си заслужава 😊

П.П. Аз искам да попитам @DaBo - гледам, че в Киев има коледни базари, заслужават ли си?

Доколкото знам, в Украйна Коледа се празнува на 14-ти януари, което се отразява и на датите - той започва на 25-ти декември и е до 14-ти януари. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така, нека да се опитам да помогна.

 

Това са в момента правилата за влизане в Украйна:

2103866569_Screenshot2021-11-17at15_51_16.png.8c7f38731a6b56895840641a410bc9b3.png

 

Тоест - ако не си ваксиниран, за 4 дни ти трябват 2 теста - един на влизане и още един до 72 часа след влизането. Отделно ти трябва инсталирана апликацията vdoma, чиято инсталация става само с местен номер. Като цяло са разбрани и от имигрейшъна с техен придружител ще те пуснат до терминала, откъдето да си купиш карта от техен мобилен оператор и да си инсталираш това приложение. След това до 72 часа ще трябва да направиш нов тест. Има много лаборатории за всякакви ковид тестове, така че хем за 72 часовото им изискване, хем за прибиране в БГ да ти свърши работа. Но в БГ, ако не си ваксиниран, пак ще ти трябва още един тест. В момента Украйна е в червената зона. Тоест в момента за посещение на Украйна (повече от 72 часа) и връщане в БГ за неваксинирани трябват 3 теста - един за влизане, един по време на престоя и качване на самолета и един 24 часа след прибиране вБГ!

Застраховка може да си направи тук: https://visitukraine.today/

За Киев - в момента е в червената зона в самата Украйна тоест трябва ти зелен сертификат за навсякъде вкл.градски транспорт. Това е ваксина или тест, не се признава преболедувал. Тоест тестът, който ще си направиш в БГ и този, който ще направиш тук, ти покриват всичко на място.

Реката замръзва зимата и няма никакви лодки по нея.

Не знам за коя резиденция говориш? За Межигорието ли? Резиденцията на Янукович? Ако е за нея, ще попитам откъде се правят резервации за посещение. Ние сме ходили на частен тур, организиран от приятел. Но като цяло там зимата е безмислено да се ходи. Има микробуси, тръгващи от Майдана за там, като екскурзия, но зимата - не.

Един ден за Киев е точно заникъде. Сега за типично село... ами доста ми е трудно. В рамките на града има един етнографски комплекс - Пирогово. Нещо като нашия Етър.

http://www.pyrohiv.com/ За там може и ден да не ти стигне. Не знам дали това би било интересно. Коледните им базари се откриват по-късно от европейските (около средата на декември), защото тук се празнуват 2 Коледи - Католическата (25.12.) и Православната (07.01.), не са като тези в Европа. По-бедни са, но винаги има ядене и пиене.

 

Ако имаш каквито и да е въпроси, питай. Украйна и Киев в частност са прекрасни, просто зимата и с тези червени зони, нещата не са много приятни за туризъм, особено без ваксина.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Предполагам, че резиденцията е Къщата с химерите или бъркам? 🙂

Имаше противоречива информация дали е отворена за посещение.

Не е по темата, но понеже стана дума за коледни базари - Киев е удобен за прекачване към Полша, особено с евтините билети, които са пуснали. А полските коледни базари също изглеждат много добре. :)

Затова и питах каква е обстановката в Украйна. Дано да излязат от червената зона до Коледа. Но то и в Полша не изглеждат добре нещата.

 

 

Връзка към мнение
преди 18 минути , DaBo каза:

Така, нека да се опитам да помогна.

 

Това са в момента правилата за влизане в Украйна:

2103866569_Screenshot2021-11-17at15_51_16.png.8c7f38731a6b56895840641a410bc9b3.png

 

Тоест - ако не си ваксиниран, за 4 дни ти трябват 2 теста - един на влизане и още един до 72 часа след влизането. Отделно ти трябва инсталирана апликацията vdoma, чиято инсталация става само с местен номер. Като цяло са разбрани и от имигрейшъна с техен придружител ще те пуснат до терминала, откъдето да си купиш карта от техен мобилен оператор и да си инсталираш това приложение. След това до 72 часа ще трябва да направиш нов тест. Има много лаборатории за всякакви ковид тестове, така че хем за 72 часовото им изискване, хем за прибиране в БГ да ти свърши работа. Но в БГ, ако не си ваксиниран, пак ще ти трябва още един тест. В момента Украйна е в червената зона. Тоест в момента за посещение на Украйна (повече от 72 часа) и връщане в БГ за неваксинирани трябват 3 теста - един за влизане, един по време на престоя и качване на самолета и един 24 часа след прибиране вБГ!

Застраховка може да си направи тук: https://visitukraine.today/

За Киев - в момента е в червената зона в самата Украйна тоест трябва ти зелен сертификат за навсякъде вкл.градски транспорт. Това е ваксина или тест, не се признава преболедувал. Тоест тестът, който ще си направиш в БГ и този, който ще направиш тук, ти покриват всичко на място.

Реката замръзва зимата и няма никакви лодки по нея.

Не знам за коя резиденция говориш? За Межигорието ли? Резиденцията на Янукович? Ако е за нея, ще попитам откъде се правят резервации за посещение. Ние сме ходили на частен тур, организиран от приятел. Но като цяло там зимата е безмислено да се ходи. Има микробуси, тръгващи от Майдана за там, като екскурзия, но зимата - не.

Един ден за Киев е точно заникъде. Сега за типично село... ами доста ми е трудно. В рамките на града има един етнографски комплекс - Пирогово. Нещо като нашия Етър.

http://www.pyrohiv.com/ За там може и ден да не ти стигне. Не знам дали това би било интересно. Коледните им базари се откриват по-късно от европейските (около средата на декември), защото тук се празнуват 2 Коледи - Католическата (25.12.) и Православната (07.01.), не са като тези в Европа. По-бедни са, но винаги има ядене и пиене.

 

Ако имаш каквито и да е въпроси, питай. Украйна и Киев в частност са прекрасни, просто зимата и с тези червени зони, нещата не са много приятни за туризъм, особено без ваксина.

 

Благодаря за изчерпателния отговор. Всъщност ще бъдем четири дни в Киев, аз така си ги разпределих. Да, оказва се,че не е най подходящия период за посещение точно декември, ама като много исках да купя някакви билети и хоп Киев ми беше на полиздрението, пък и отдавна го исках, казах си какво пък малко студено, тъкмо да видим как живеят украинците през зимата, само тези гимнастики с тестовете хич не ми харесват. 

Да резиденцията на Янукович, Межигорието искам, четах и гледах фотоси за него. И селото е май точно Пирогово.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всъщност няма нищо страшно в живота през зимата тук. Има огромен чар, ако си турист. 😊 Аз лично предпочитам някъде на горещо и влажно, ама кой ли ме пита. 🤣

 

Щом е Пирогово - проблеми няма, това е буквално в Киев.

Межигорието предлагам да го замените с нещо друго - просто декември не е подходящо за посещение. Има страхотен парк/градини и там е много хубаво, ама в по-топло време. Вътре турът е за няма и час.

Сега чета, че Коледният базар на Софийския площад ще го преместят извън Киев: https://ukraine-kiev-tour.com/2022/kyiv-christmas-new-year.html

 

За тестовете - за съжаление, това е моментното положение. Даните за заболеваемостта тук от последните дни са обнадеждаващи и може да преместят Украйна от червения списък в оранжевия за БГ, но тук Киев все още е червен. Според мен ще го държат такъв буквално до Коледа и тогава ще охлабят положението за празниците. Като цяло, червената зона означава локдаун за неваксинираните.

Връзка към мнение
преди 22 минути , DaBo каза:

Всъщност няма нищо страшно в живота през зимата тук. Има огромен чар, ако си турист. 😊 Аз лично предпочитам някъде на горещо и влажно, ама кой ли ме пита. 🤣

 

Щом е Пирогово - проблеми няма, това е буквално в Киев.

Межигорието предлагам да го замените с нещо друго - просто декември не е подходящо за посещение. Има страхотен парк/градини и там е много хубаво, ама в по-топло време. Вътре турът е за няма и час.

Сега чета, че Коледният базар на Софийския площад ще го преместят извън Киев: https://ukraine-kiev-tour.com/2022/kyiv-christmas-new-year.html

 

За тестовете - за съжаление, това е моментното положение. Даните за заболеваемостта тук от последните дни са обнадеждаващи и може да преместят Украйна от червения списък в оранжевия за БГ, но тук Киев все още е червен. Според мен ще го държат такъв буквално до Коледа и тогава ще охлабят положението за празниците. Като цяло, червената зона означава локдаун за неваксинираните.

Благодаря още веднъж за информацията. Колко струва един антигенен тест и  къде бих могла  да го направя направя , хотела ми е в района на Покровския женски манастир и  на 1,5 км /18 мин пеш / от Универсалния магазин Мола, смятам,че е добро място. Вие как го виждате. Пак благодаря!

Връзка към мнение
Преди 1 час, DaBo каза:

Киев все още е червен

Извинявам се за въпроса, но можеш ли да ми кажеш къде мога да следя цветовите зони на градовете в Украйна? Знаеш ли Лвов коя зона е? 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.