Прескочи до съдържание

Украйна през зима/пролет 2021


DaBo

Препоръчани мнения

преди 19 минути , Георги Матеев каза:

Явно в момента България е Занзибар-а на Европа :smoke:

Ако визираш ЕС, съм съгласна. Но в Европа, май Украйна е Занзибар-а. Няма локдаун, няма вечерен час (и няма и да има, заради закон), всичко си работи, децата си ходят на училище. На идване от БГ не искат тест, само на връщане в БГ искат, но може да го направиш и на летището. Вече има няколко лаборатории там. 😉

Е, малко е студено сега, но пък греяно вино има на всеки ъгъл. 🍷

  • Харесвам 22
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, DaBo каза:

Ако визираш ЕС, съм съгласна. Но в Европа, май Украйна е Занзибар-а. Няма локдаун, няма вечерен час (и няма и да има, заради закон), всичко си работи, децата си ходят на училище. На идване от БГ не искат тест, само на връщане в БГ искат, но може да го направиш и на летището. Вече има няколко лаборатории там. 😉

Е, малко е студено сега, но пък греяно вино има на всеки ъгъл. 🍷

Бих искала да попитам - ако се направи тест на летището, за колко време ще излезе резултатът? Предния ден ли трябва да се отиде или как точно става? Каква е цената на този тест? Други изисквания няма ли? Нещо май бях срещала за задължителна застраховка или бъркам? Раян имат полети чак от април, вариант е за ваканцията. Благодаря ти предварително 🙂 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Eva eva каза:

Бих искала да попитам - ако се направи тест на летището, за колко време ще излезе резултатът? Предния ден ли трябва да се отиде или как точно става? Каква е цената на този тест? Други изисквания няма ли? Нещо май бях срещала за задължителна застраховка или бъркам? Благодаря ти предварително 🙂 

Да, искат задължителна застраховка, където изрично е споменат Ковид. Но граничните не се заяждат, ако нямаш и те карат да я направиш на самото летище за времето на престоя си. Сега, ако на бординг я изискват, не знам.

България е в зелена зона сега и на влизане тук няма изискване за тест, само застраховката.

На връщане тук е написано: https://kbp.aero/en/covid-19-pcr-testing-boryspil-international-airport/, но тестът излиза до 24 часа на английски и украински. Затова не е много разумно да се ходи до летището за тест, ако трябва да се пътува с него. Удобно е, ако имаш гратисен период преди да влезеш в карантина в дестинацията, до която летиш. Например, ако идваш в Украйна от червена зона, имаш 24 часа да стигнеш до мястото, където ще си караш карантината и да си направиш тест, в която лаборатория искаш, за да отпаднеш от карантина. Удобно е, ако е така и в БГ наприемр - правиш си теста преди полета, прибираш се в БГ и изпращаш резултата на РЗИ, когато го получиш по мейла. Тук лабораториите автоматично изпращт резултатите до тяхната служба и ти не се занимаваш с това. Само получаваш съобщение, че отпадаш от карантина.

Цената на тестовете на летището е между 890 и 1400 гривни, което с днешния курс на гривната прави между 50 и 80 лева. Горе-долу са такива и в града.

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 19 минути , DaBo каза:

Да, искат задължителна застраховка, където изрично е споменат Ковид. Но граничните не се заяждат, ако нямаш и те карат да я направиш на самото летище за времето на престоя си. Сега, ако на бординг я изискват, не знам.

От http://visitukraine.today/ се прави за 1-2 минути, супер лесно е.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 10 минути , Мирослав Василев каза:

От http://visitukraine.today/ се прави за 1-2 минути, супер лесно е.

👍

Ние сме с резиденстки карти и застраховка на бординг не ни искат. На влизане трябва да я покажем по принцип, но последните два пъти изобщо не я търсиха. Един път попитаха имате ли застраховка, казах да и до там беше. Ние имаме международна, която покрива ковид, но е пластика и не върши работа при влизане. Затова от фирмата на мъжа ми ни правят някаква локална, където е написно Ковид и с нея пътуваме. Ако се разболеем тук, ще ни лекуват с пластиката, не с локалната, ама правила - какво да ги правиш. 😉

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@DaBo, така ме замисли с този Киев 🙂 Турците имат изгодни полети, гледам за началото на февруари. И туровете до Чернобил се провеждат, поне ми излизат ежедневни в expedia. Сигурно ще умра от студ, но пък има кръчми, магазини...

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 8 минути , Eva eva каза:

@DaBo, така ме замисли с този Киев 🙂 Турците имат изгодни полети, гледам за началото на февруари. И туровете до Чернобил се провеждат, поне ми излизат ежедневни в expedia. Сигурно ще умра от студ, но пък има кръчми, магазини...

Няма да те лъжа, студено си е! Но поне засега всичко е отворено и дано да остане така по-дълго време! Лвов също е много хубав град, там какви “кръчми” има... Турските авиолинии летят и до там. Вътрешните полети в момента също са изгодни. 
За билети виж още https://windrose.aero

или https://skyup.aero/uk/

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 11 минути , Eva eva каза:

@DaBo, така ме замисли с този Киев .Сигурно ще умра от студ, но пък има кръчми, магазини...

Със сигурност ще умреш от студ. Остави го за по-топло време. По-добре избери топла страна, напр. Кипър, Малта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Дани Магелани каза:

Със сигурност ще умреш от студ. Остави го за по-топло време. По-добре избери топла страна, напр. Кипър, Малта.

А, Дани, не е чак така, когато ти си била тук! Навън в момента е само 0 градуса. 😉Като цяло миналата и тази зима досега са ок с изключение на няколко дни. Но ако не си настроен за студ, гадно си е! Виж от м.май нататък Киев става друг град, разкошен е, ама в тази ситуация никой не може да предвиди какво ще стане дотогава. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
В момента, Дани Магелани каза:

Със сигурност ще умреш от студ. Остави го за по-топло време. По-добре избери топла страна, напр. Кипър, Малта.

Докато дойде това топло време няма да съм в състояние да отговарям за действията си вече 😄 В Кипър и Малта съм ходила. Не намирам друго място, където мога да отида така от днес за утре, да не е свързано с много формалности, пък и да не е много сериозни пари. За Малдивите обмислях, те са ми резервен вариант засега, но нито са ми супер интересна дестинация, нито ще мога да си позволя много луксозен комплекс, пък и ми се искаше да посетя Мале. Знам, че е цигания голяма и не си заслужава, но все пак, интересно ми е поне да видя малко от живота на местните. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Мирослав Василев
преди 11 минути , DaBo каза:

Лвов също е много хубав град, там какви “кръчми” има...

В Лвов, мога да препоръчам с две ръце Чайхана Самарканд , изключително приятно място с традиционна узбекистанска храна, на около 10 минути пеша от центъра, а собственика говори перфектен английски и с голямо удоволствие разказва историята на Узбекистан, бил е гид дълги години.

 

IMG_8215.JPG.64dc5bdc374ec9080058bfb29bcebd7e.JPG

IMG_8206.JPG.c9e38a3706edee7b0fcc67f8ed67a849.JPG

IMG_8221.JPG.ba8cc14757bc640f3494408b0cc514af.JPG

 

За Киев, бих препоръчал ресторант Мусафир, кримскотатарска кухня, близо до центъра и цените са доста ниски.

 

IMG_8466.JPG.76dd1ffb72fc64084cea5a92d2e7a775.JPG

IMG_8465.JPG.5e998d3a87a6dccb4d9cf1761ddc5b4f.JPG

 

А за придвижване между Киев и Лвов, бих препоръчал сутрешния влак, който се води IC+ и взема разстоянието от 540 км. за 5 часа. Билета е около 20 лв. и може да се закупи онлайн, няма нужда се изпринтва. В влака има бюфет и цените бяха нормални.

 

IMG_8232.JPG.ba1949799e4001efeeb16b20b8774dc5.JPG

IMG_8236.JPG.fafa728a617d1729679940dba75db440.JPG

IMG_8240.JPG.369829b533c787a73c5b0715742a000e.JPG

 

Тъй, като доста се отклонихме от темата, може последните мнения да бъдат преместени в отделна тема.

  • Харесвам 29
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Eva eva каза:

Докато дойде това топло време няма да съм в състояние да отговарям за действията си вече

И аз така. Тръгвам където и да е само да няма маски, да са отворени заведения , развлечения, магазини и т.н . Иначе принципно ненавиждам студа, но пред переспективата за малко нормалност чак и аз се загледах в Киев

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Само лоши новини напоследък 😞  Да споделя нещо хубаво 🙂 

 

Аз взех билети до Киев, Украйна 🙂  и ще дам информация за пътуването до там, може да е полезно. 

Ще летя с Турските авиолинии, билетите ми излязоха 130 евро двупосочно. Имам по няколко часа за трансфер, ще имам време спокойно да разгледам новото летище 🙂 Четох специално, за транзитни пътници не се изисква тест. 

България в момента е в зелената зона и няма каквито и да е изисквания за влизане в Украйна - влизаме без тест, без карантина. Трябва да се пътува с паспорт, не може с лична карта. На този сайт може да се следи какви са изискванията: https://visitukraine.today/. Има изискване за застраховка, която си направих на същия сайт и ми излезе няколко евро. Става за 2 минути, веднага получих документите на мейла. Без виза сме. 

Работят музеи, ресторантите, хотелите, транспорт, турове. Всичко е нормално. Цените ми се струват доста приятни. 

За връщането - мисля да съм карантина 10 дни. Няма да търся лаборатории в Киев и няма да правя тест. Интересно ми е - самолетът каца в 20:25 ч., дали ще има служители да карантинират 🙂 Ще видим. 

@DaBo, благодаря, че сподели 🙂 

 

  • Харесвам 13
  • Браво 9
Връзка към мнение
В момента, searus каза:

Снощи кацнахме по това време в София, определено няма да ви пропуснат, голямо писане пада, не знам на кой терминал кацаш, но старият е под всякаква критика, надявах се, че все някой нещо ще е научил за цяла година пандемични плямпания, но не, отново ни изненадаха с малоумие... Толкова съм изнервена и бясна, че нямам сили още от ден 1 в България... Това сега не означава, че сравнявам чуждото с нашето, и в Англия далеч не са по-напред с мисленето... 

Би трябвало да кацнем на новия терминал. Не се ядосвай, знаем си дереджето. Просто ще се опитам тези формалности някак да ги премина без да им се дразня и да си мисля само за приятните неща 🙂 

Я какви хубави рибни ресторанти имало в Киев 🙂 Май отивам на кулинарен туризъм 🙂 

https://borysov.com.ua/uk/lyubchyk 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

@Eva eva, приятно пътуване! Киев е прекрасен! 🙂

 Благодарение на @DaBo имаме чуден пътеводител за този град:

И наистина е кулинарна дестинация! От предложенията в пътеводителя обиколихме няколко и всичко беше страхотно. Дори в ежедневна закусвалня като Пузата хата храната впечатлява ☺️☺️☺️ Bon appetit!

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 24 минути , Eva eva каза:

Би трябвало да кацнем на новия терминал. Не се ядосвай, знаем си дереджето. Просто ще се опитам тези формалности някак да ги премина без да им се дразня и да си мисля само за приятните неща 🙂 

Я какви хубави рибни ресторанти имало в Киев 🙂 Май отивам на кулинарен туризъм 🙂 

https://borysov.com.ua/uk/lyubchyk 

 

Има и по-хубави! 😜

Ще ти покажем! 🤗
 

Ако решиш за тест, ще го уредим! Само трябва да се запише предварително час, но няма проблем.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Качвам няколко снимки от Киев и Чернобил/Припят. Страхотно си изкарах, Киев е прекрасен. Със сигурност пролетта и лятото ще е още по-хубаво 🙂 Заведения - има много и различни, цените са сравнително ниски, храната - вкусна, обслужването - перфектно. Ходихме в Канапка, Черноморка, Останная Барикада и Ватрата. За тура до Чернобил и Припят ползвах тази фирма https://www.tourkiev.com/. Много съм доволна, препоръчвам я. Бях в хотел Ukraina hotel, местоположението му е супер, скоро не е реновиран, но е много чист и закуската е хубава.

Последните 2 снимки са от новото летище в Истанбул.

Най-хубавото от цялото пътуване е, че срещнах прекрасни хора, които станаха мои приятели 🙂 @DaBo, благодаря ви за всичко 🙂 

DSC_0213-2.jpg

DSC_0222-2.jpg

DSC_0239-2.jpg

DSC_0243-2.jpg

DSC_0250-3.jpg

DSC_0264-2.jpg

DSC_0274-2.jpg

DSC_0277-3.jpg

DSC_0280-4.jpg

DSC_0290-2.jpg

DSC_0293-2.jpg

DSC_0297-2.jpg

DSC_0300-3.jpg

DSC_0301-3.jpg

DSC_0312-2.jpg

DSC_0316-2.jpg

DSC_0322-3.jpg

DSC_0325-3.jpg

DSC_0335-2.jpg

DSC_0340-3.jpg

DSC_0350-2.jpg

DSC_0352-3.jpg

DSC_0362-2.jpg

DSC_0370-2.jpg

DSC_0389-2.jpg

DSC_0393-2.jpg

DSC_0395-2.jpg

DSC_0402-2.jpg

DSC_0405-2.jpg

DSC_0414-2.jpg

DSC_0415-2.jpg

DSC_0418-2.jpg

DSC_0448-2.jpg

DSC_0450-2.jpg

  • Харесвам 29
  • Браво 2
Връзка към мнение

@Eva eva, от къде са последните две снимки?

 

Снимката, на която си ти - точно зад теб има  страхотен бар/ресторант, но може би е отворен само в топлите месеци. Споменавам,в случай, че ти се експлорва Киев в друг сезон. 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , iMari каза:

@Eva eva, от къде са последните две снимки?

 

Снимката, на която си ти - точно зад теб има  страхотен бар/ресторант, но може би е отворен само в топлите месеци. Споменавам,в случай, че ти се експлорва Киев в друг сезон. 🙂

 

преди 3 часа, Eva eva каза:

Последните 2 снимки са от новото летище в Истанбул.

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да се разпиша и аз в темата и да я побутна към пролетта, че ми останаха доста малко идеи за началото на май 😉

 

@DaBo, предполагам, че сега си в България на друга вълна, а и се надявам да успееш да отидеш в Португалия през май. Но очаква ли се този локдаун да се удължи? Само в Киев ли е или за цяла Украйна? Ако се позадържи цял месец, можем ли да се придвижваме с обществен транспорт между градовете? 

 

 

Връзка към мнение

Ние сме за кратко в БГ. Скоро се прибираме и ще мога да следя ситуацията на място.

Като цяло се чува, че може да бъде удължен до средата на май, но това са само слухове. В страната се води адаптивна карантина тоест всяка област е сама за себе си. Но в момента само големите области са в локдаун. Да, може да се пътува между областите и градовете по всякакъв начин, затова проблем няма. Лошото е, че в Киев спряха и обществения транспорт, докато е в локдаун.

Личното ми мнение и наблюдения са, че след средата на май нещата ще се оправят и подобрят. Просто няма как да се спрат хората със затоплянето на времето.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , DaBo каза:

Ние сме за кратко в БГ. Скоро се прибираме и ще мога да следя ситуацията на място.

Като цяло се чува, че може да бъде удължен до средата на май, но това са само слухове. В страната се води адаптивна карантина тоест всяка област е сама за себе си. Но в момента само големите области са в локдаун. Да, може да се пътува между областите и градовете по всякакъв начин, затова проблем няма. Лошото е, че в Киев спряха и обществения транспорт, докато е в локдаун.

Личното ми мнение и наблюдения са, че след средата на май нещата ще се оправят и подобрят. Просто няма как да се спрат хората със затоплянето на времето.

Ясно.. значи ще хвърлям по едно око, но няма да се надявам много да се случи такова пътуване в началото на май  🙄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.