Прескочи до съдържание

Покупка на имот


samuraika

Препоръчани мнения

преди 1 минута , sndos каза:

@Alexander можеш ли да споделиш с коя агенция си работил във Валенсия за имота? Благодаря!

Работих с най-различни, дори не им помня имената. Има разлика в %, който взимат, точно с която купих е Aska

 

И други ме питаха това и се чудя, защото толкова ви интересува конкретната агенция.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Съвсем случайно ми попадна една реклама и се замислих:

- каква би била цената за данък на този имот;

- също цената за поддръжка /тъй като е в комплекс, предполагам ще има разходи за басейн, общи части и т.н./;

- други разходи - ток, вода, интернет;

- в такъв имот би ли могъл някой да се самонастани.

Като гледам цяла Испания е залята от такива комплекси. Би ли била добра идея за покупка за покупка на имот в такъв комплекс и живеене  за български пенсионери? 

@Alexander, ще си позволя да те тагна 🙂 Ето това е обявата: https://strandproperties.com/costa-del-sol/elviria/penthouse/R4185277/?reference=R4185277&photos&fbclid=IwAR0QMOobfOOHsLvpBfTXPMcDDrPqh81ArN9KxZWfgsXEz4D8iRTPvroPe9U

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам колко ще е, но нещо много грубо 60-120€ на месец.

ток, вода, нет и каквото имаш се плаща всеки месец, без значение дали имаш консумация.

Има такса, която си върви, отделно консумацията.

 
ток и вода минимум  20€ на месец, ако няма никой.

 

Винаги може нещо да стане, но в такива комплекси  е по-малко вероятно 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 25.10.2021 г. в 16:30, ven62 каза:

Аз бих бил по-предпазлив по отношение на инвестиция в гараж.

Имам два гаража, които давам под наем и инвестицията им ще се върне между 5 и 10 години след апартамент над тях.  

Отделно, преди 2 месеца смених гараж под наем в Яворов. Ако купя съседния инвестицията ще се върне след над 25 години.

 

закачам се за това мнение, защото четох интересна статия за гаражите и паркоместата в София и разните им там тънкости 🙂

 

Гараж ми дай и жилище не ми търси

(ако иска абонамент, проба през инкогнито браузър)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 3.03.2023 г. в 18:33, Eva eva каза:

Съвсем случайно ми попадна една реклама и се замислих:

- каква би била цената за данък на този имот;

- също цената за поддръжка /тъй като е в комплекс, предполагам ще има разходи за басейн, общи части и т.н./;

- други разходи - ток, вода, интернет;

- в такъв имот би ли могъл някой да се самонастани.

Като гледам цяла Испания е залята от такива комплекси. Би ли била добра идея за покупка за покупка на имот в такъв комплекс и живеене  за български пенсионери? 

@Alexander, ще си позволя да те тагна 🙂 Ето това е обявата: https://strandproperties.com/costa-del-sol/elviria/penthouse/R4185277/?reference=R4185277&photos&fbclid=IwAR0QMOobfOOHsLvpBfTXPMcDDrPqh81ArN9KxZWfgsXEz4D8iRTPvroPe9U

Българските пенсионери  не знам къде могат да отидат,не знам дали има другаде толкова  ниски и според мен обидни за човека пенсии.

 

Hа канарските о.ви  и Испанското крайбрежие се местят  пенсионери с минимум 1500 -2000 евро пенсия,която там  се облага много малко .Преди всичко се местят италианските пенсионери,които съставляват най-многобройната общност след местното население на Kанарските о.ви -причината  е икономическа,Италия е с най-висок данък върху пенсиите в Европа който е 30% .
С 1000 -2000 евро пенсия обложена с данък е преживяване в Италия,докато на Kанарските о.ви е спокоен живот без лишения,няма разходи за отопление,добра здр.система ,без езикови бариери -цели градове са изцяло заселени с италианци основно от север.

Има от много години специализирани италиански агнеции които водят групи пенсионери основно на Тенeрифе и Гран Канария,показват им къде могат да инвестират и купят имот,помагат им с местенето и устройването с всички документи и .т.н.
Всеизвестно е, че който има по-ниска от горепосочените пенсии  няма смисъл да се мести там,където би мизерувал както у дома си .


Испания,Португалия,Тунис,Мароко,България,Румъния и др.страни имат споразумения в Европа за чуждите пенсионерите -някъде изобщо не ги облагат с данък,другаде много малко.

Това е ок за местната икономика понеже са пари,изхарчени примерно в Порто,много популярно пенсиoнерско място,където за 10 години няма никакъв  данък върху чуждите пенсии. Но пък португалските песнионери с по- ниски пенсии и то обложени с данък  виждат италианските и немски пенисонери,  които живетя в охол спрямо тях и няма как да са доволни от ситуацията си.Това създава там и особено на Тенерифе не особено приятни ситуации,известни са от десетки години изострените отношения с местните,които  се чустват жители от серия Б.

На канарските о.ви основно в туризма е заетостта,тоест в най-ниско платения сектор ,безработицата е голяма - двама чужди пенсионери с 4 хил евро общо на месец са богати там !


От друга страна,да прекараш последните си години далеч от родното място,понеже системата го прави недостъпно за теб,въпреки че си работил цял живот  е меко казано тъжно.Но както казват германците Zuhause ist  wo du bist und wie du bist.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Fiordaliso, би ли пояснил малко? какво значение има споменаваното от теб облагане на пенсии в различен размер, ако пенсионерът си получава пенсията в родината (държавата, където му е отпусната), а си я харчи в друга държава, където си е купил имот? максималната българска пенсия в момента е 1700 евро, и е изцяло необлагаема, и не е като да няма хора, които да я получават, според теб ако такъв пенсионер отиде да живее в Италия, там ще му я облагат с 30% ли? на мен ми се струва, че единствено значение има номиналния нетен доход, с който разполага един пенсионер, и къде би му било по-изгодно да живее с него, и ако може да го прави по-евтино в чужбина, очевидно идва от държава с по-висок стандарт отколкото тази чужбина, в която е решил да прекара старините си

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

На 11.03.2023 г. в 14:56, antea каза:

 

закачам се за това мнение, защото четох интересна статия за гаражите и паркоместата в София и разните им там тънкости 🙂

 

Гараж ми дай и жилище не ми търси

(ако иска абонамент, проба през инкогнито браузър)

 

Не видях някакви тънкости. На предишната страница си го казала кратко и и ясно:

 

 

На 13.07.2022 г. в 11:39, antea каза:

най-елементарно казано, ROI (return of investment) при имотите се изчислява като се раздели нетната годишна доходност (наем минус данъци и всякакви други разходи по имота) на общо платената сума за него, и полученото го сравняваш с инфлацията или с ROI от друг тип инвестиция, за да прецениш дали е добре; @Alexander го е дал в години, по обратния ред това би трябвало да прави около 5,61% ROI грубо, пък дали те устройва, всеки си знае сам

 

не трябва да се забравя, че освен това би имало и капиталов ръст, заради очакваното повишение на цената на имота в края на периода, което идва като допълнителна полза, след като имотът се е самоизплатил от наемите

 

Всичко е въпрос на елементарни сметки и базови познания на excel, ако говорим за инвестиция.

 

Като споменах инвестиция и се сетих за един репортаж и поредния журналистически бисер - "... в момента българите инвестирали в почивка през лятото..." 

 

 

 

Връзка към мнение
На 11.03.2023 г. в 17:32, antea каза:

максималната българска пенсия в момента е 1700 евро, и е изцяло необлагаема, и не е като да няма хора, които да я получават

 

😁 Ай по-сериозно. Какво значи "не е да няма хора, които да я получават"? Получават я под 1000 човека, което е 0,05% от пенсионерите - горе долу същото съотношение като в популярния виц за салама от кон и канарче в съотношение 50:50 - един кон:едно канарче.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , Zaro каза:

 

😁 Ай по-сериозно. Какво значи "не е да няма хора, които да я получават"? Получават я под 1000 човека, което е 0,05% от пенсионерите - горе долу същото съотношение като в популярния виц за салама от кон и канарче в съотношение 50:50 - един кон:едно канарче.

 

Малко се съмнявам, че са само 1000 човека. Може ли официален източник - не статия от БГ журналист.

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

Малко се съмнявам, че са само 1000 човека. Може ли официален източник - не статия от БГ журналист.

 

2000 да са. Пропорцията на салама не се изменя кой знае колко.

Връзка към мнение
В момента, Zaro каза:

2000 да са. Пропорцията на салама не се изменя кой знае колко.

Ти пък как така ги умножи по 2. (от теб да мине) 

Подозирам, че пенсионираните само за 1 конкретен месец са около 1000. (Не твърдя, че съм прав) 

Връзка към мнение

Ами 1000 души получават максимума, от 31000 над 2000 лв, което е доста различно.

 

Предполагам, че всеки ще направи разлика по жизнения си стандарт ако получава 2000 лв и ако получава 3400.

 

Или както се казва, "Ситият на гладния на вярва"

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Какво е значението колко взимат максимум в България?

 

Относно Канарските е пълно с немци, италианци и всякакви друго от Европа най-вече.

Средната заплата в Канарите е 1500€ на човек, като мога да ви кажа, че дори с 1500€ общо могат да живеят много добре двама пенсионера там.

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, ven62 каза:

Ти пък как така ги умножи по 2. (от теб да мине) 

Подозирам, че пенсионираните само за 1 конкретен месец са около 1000. (Не твърдя, че съм прав) 

Намерих си официалния източник:

https://apps2.nssi.bg/elserviceStatData/StatPens.aspx

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , ven62 каза:

Намерих си официалния източник:

https://apps2.nssi.bg/elserviceStatData/StatPens.aspx

 

И каква е пропорцията на салама от кон и канарче?

  • Браво 1
Връзка към мнение

Като чета някои коментари и оставам с впечатлението, че или нямате пенсионери около вас, или всички са на максималната пенсия. Според линка, който пусна @ven62, има даже цели трима души, които взимат над 3400 лв месечно. Не е да няма хора, които да взимат такива пенсии.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

това за пенсиите го казах заради намесеното им облагане, понеже не съм наясно дали има такова, и ми се искаше да разбера дали човек с пенсия от 1700 евро в България биха го облагали в Италия, където имало 30% данък, а че са малък брой такива хора е ясно изначално

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , Zaro каза:

И каква е пропорцията на салама от кон и канарче?

Не съм спорил с теб (даже съм го написал).

Но ще продължа да вярвам на официални източници, а не на журналистки и репортерки с мозък, достатъчен единствено за спазване на равновесието.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 час, ven62 каза:

Не съм спорил с теб (даже съм го написал).

Но ще продължа да вярвам на официални източници, а не на журналистки и репортерки с мозък, достатъчен единствено за спазване на равновесието.

Е то даже и при липса на официална информация, каквато ти намери, е ясно, че получателите на тази пенсия ще са една шепа хора.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.