Прескочи до съдържание

Покупка на имот


samuraika

Препоръчани мнения

На 1/14/2021 в 9:54, Alexander каза:

Гледам, че има десетки видове портфейли и борси, как се ориентирате из тях?

Някой с опит, може ли да каже как да се образовам на тази тема. Все се каня да пробвам-купуване, съхранение и някой ден продажба, колкото да мина през целия път.

Жив да си приятелю, че се осмели да попиташ. Мен ме е срам от два-три месеца...:curtsey:

 

Но моят въпрос е по-специално за имоти. Дали е подходящо да се пусне отделна тема за имоти или тук да се обсъждат (малко по-специфична материя са все пак)? Понеже сме се събрали хора от всякъде и би ми било интересно да обсъдим тенденциите в различните части на света. Също и в детайли българския пазар, разбира се.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 10 часа, samuraika каза:

Жив да си приятелю, че се осмели да попиташ. Мен ме е срам от два-три месеца...:curtsey:

 

Но моят въпрос е по-специално за имоти. Дали е подходящо да се пусне отделна тема за имоти или тук да се обсъждат (малко по-специфична материя са все пак)? Понеже сме се събрали хора от всякъде и би ми било интересно да обсъдим тенденциите в различните части на света. Също и в детайли българския пазар, разбира се.

Инвестицията в имот винаги си заслужава. Разбира се монолитно строителство. Ако нямаш обаче достатъчно средства, тогава инвестираш като дребен инвеститор😉.Чудесно е когато е гарантирана инвестираните пари.Има такива продукти, но са с по дълъг срок около 4, 5 години.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 13 часа, samuraika каза:

Жив да си приятелю, че се осмели да попиташ. Мен ме е срам от два-три месеца...:curtsey:

 

Но моят въпрос е по-специално за имоти. Дали е подходящо да се пусне отделна тема за имоти или тук да се обсъждат (малко по-специфична материя са все пак)? Понеже сме се събрали хора от всякъде и би ми било интересно да обсъдим тенденциите в различните части на света. Също и в детайли българския пазар, разбира се.

Не виждам пречка да си отвориш тема. За мен ще е интересно да я следя. Особено екзотичните идеи! На твое място, директно се насочвам към Окинава или островите наоколо.

А ако Пътеводната ни светлина-Матеев сподели за инвестиция в мястото, което е избрал за третата си възраст, ще е супер!😀

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 13 часа, samuraika каза:

Жив да си приятелю, че се осмели да попиташ. Мен ме е срам от два-три месеца...:curtsey:

 

Но моят въпрос е по-специално за имоти. Дали е подходящо да се пусне отделна тема за имоти или тук да се обсъждат (малко по-специфична материя са все пак)? Понеже сме се събрали хора от всякъде и би ми било интересно да обсъдим тенденциите в различните части на света. Също и в детайли българския пазар, разбира се.

Аз хич не разбирам, ама ето нова темичка, па дано потръгне приказката 🙂

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ние доста се бяхме замислили за инвестиция в имот в Куба преди време. Спря ме единствено голямото разстояние. Не че отдалече не може да се контролира подобна инвестиция, но винаги е добре имотът да е наблизо. Принципно в Куба, недвижима собственост може да притежава единствено кубински гражданин. Има обаче вратички и доста европейци практически държат бизнеса с каса партикулярес. Предполагам е въпрос на време и да се отвори вратичка за придобиване на собственост от чужденци с перспектива това след време да отвори широко вратите пред американците за завръщане на острова, но ще видим...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Интересна тема и аз ще я следя с интерес. На нас ни се иска нещо по екзотично, ние се бяхме замисляли за Мадейра и Сейшелите., но Мадейра зимата на мен ми е студена, а Сейшелите пък са ни далеч 😂😂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 54 минути , MARTiNSHO каза:

И на мен би ми било интересно. Аз лично мислех за Лас Вегас, защото цените са много ниски....

Наистина? Дай пример, моля!

преди 7 минути , Velyana каза:

Интересна тема и аз ще я следя с интерес. На нас ни се иска нещо по екзотично, ние се бяхме замисляли за Мадейра и Сейшелите., но Мадейра зимата на мен ми е студена, а Сейшелите пък са ни далеч 😂😂

Била съм в зимния сезон на Мадейра, харесвам острова. По-скоро дъждовете са неприятни, отколкото температурите. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 49 минути , Duke каза:

Предполагам е въпрос на време и да се отвори вратичка за придобиване на собственост от чужденци с перспектива това след време да отвори широко вратите пред американците за завръщане на острова, но ще видим...

.. или пък здравите сили в един момент да решат да върнат "Острова на "свободата" на пътя на здравия социализъм и да национализират пак собствеността (собено пък на чужденци) по примера на вожда Кастро...  :unsure: 

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , Фил каза:

.. или пък здравите сили в един момент да решат да върнат "Острова на "свободата" на пътя на здравия социализъм и да национализират пак собствеността (собено пък на чужденци) по примера на вожда Кастро...  :unsure: 

Това няма как повече да се случи в Куба. Печатницата за илюзии на "здравите сили" отдавна затвори, за да отвори печатницата за пари на същите тези сили... 😉

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Я да ви пратя малко в другата част на света. Имам двама познати с апартаменти в Тайланд. Единият е в Патая, а другия в Пукет.

Този в Пукет си е вече пенсионер и си живее повечето време там. Е има си и някоя тайландка около него да му подпомага старините.

Проблемът сега му е, че не можа да се прибере, а не му се дават 1000-2000 долара заради карантината...

Друго по-реално виждам в южна Испания???

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не знам, всичко в ЕС вече е доста скъпо, защото другите държави са няколко обиколки преди нас...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Испания има места, където е по-евтино от България, да не говорим, че няма места без улици както има у нас.

 

Обаче има един проблем, който ме спира и мен.

Ако някой се нанесе в имота ви, няма махане години наред и се среща масово

  • Харесвам 8
  • Шок 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

В Испания има места, където е по-евтино от България, да не говорим, че няма места без улици както има у нас.

 

Обаче има един проблем, който ме спира и мен.

Ако някой се нанесе в имота ви, няма махане години наред и се среща масово

Какво значи да се нанесе? Наел го е под наем и няма изгонване или просто е решил да се нанесе в имот, който наблюдава, че не се използва редовно?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Просто се нанасят в имот , който не се използва редовно.

не знаех, че е масова практика .

Преди няколко години имаше репортаж по немска телевизия за един германец, който има къща на Майорка. Някакви се бяха нанесли докато го нямало и една година поне не можеше да ги изгони, накрая  ги изгони , но къщата беше в омайващо състояние 😱

  • Харесвам 1
  • Шок 4
Връзка към мнение
Преди 1 час, Velyana каза:

Просто се нанасят в имот , който не се използва редовно.

не знаех, че е масова практика .

Преди няколко години имаше репортаж по немска телевизия за един германец, който има къща на Майорка. Някакви се бяха нанесли докато го нямало и една година поне не можеше да ги изгони, накрая  ги изгони , но къщата беше в омайващо състояние 😱

Това въобще не го бях чувал за Испания. На какво основание точно се нанасят в твоята собственост, било то пък и дотогава неизползвана. Ти може да искаш веднъж на 2 години да си я ползваш, това си е твое право?! 🤨🧐

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, bobole4e каза:

Мои познати се ориентираха към имоти в Гърция, в селата покрай морето има къщи и апартаменти на много атрактивни цени.

Какво разбираш под много атрактивни цени?Първо цените през последните две години (оттогава ги следя) се покачват.Второ трябва да се търси ново строителство,защото старото е тип циганска къща строена и обзаведена от отпадъци.Поне по-голямата част от имотите.Не на последно място трябва да се гледа дали селото има канализация,защото септичната яма за мен си е проблем.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Много благодаря за темата!

 

Радвам се, че има интерес, даже ме е яд, че не я отворих по-рано, ми се срамувах в ъгъла...

 

Споделям набързо мои разни мисли и чуденки:

 

Тайланд и на мен ми е на сърце, но както знаете в повечето страни от ЮИ Азия има ограничения за покупка от чужденци. Има си вратични, има си таймшерове, има си начини, но за сега не мисля, че е необходимо. На мен ми остават още ок.15 години до пенсия (ако не премахнат пенсиите до тогава) и не смятам, че отсега има нужда да инвестирам там - цените няма да се променят толова че да си струва отсега. Иначе там е идеално за пенсионери, най-вече поради възможността за някоя тайландка да ти помага за малко пари. Пролем е, че заплатите растат и докато дойде моят ред няма да мога да си я позволя тайландската помощница вече...

 

Карибският басейн и Латинска Америка са ми тъмна Индия - едно че са ми много далеч а и са все още необследвани от мен територии.

 

В САЩ в момента мисля че има имотен балон, доколкото съм попадала на статии, но може и да се лъжа (а може и да не е за всички региони). Интересният от моята камбанария Хаваи е прекалено скъп.

 

Окинава ми е такава любов и мечта, че винаги си мисля за там, даже имам приятели, които направиха точно това - изнесоха се там на стари години. Там проблемът е, че чемята е много евтина, но строителството е страшно скъпо - всичко се доставя от централна Япония, включая работна ръка, мебели, всичко. И имотите са много скъпи. Но има райони в Япония, коиуто са със смешно ниски имоти край плажове и минерални извори. Всичко, което не е край голям град е евтиния. Ако на някой му е интересно и примери мога да дам. Но и тук е трудно с покупка от чужденци - няма пречка, купувай колкото си искаш, но ако нямаш адресна регистрация в Япония не можеш да откриеш банкова сметка тук, съответно не можеш да си плащаш сметките и ставаш зависим от разни управленски компании - китайците държат тази мафия. Иначе допреди пандемията китайци, хонгконгци и сингапурци купуваха имоти тук все едно са слънчогледови семки...

 

И остава добрата стара Европа. За съжаление много надценена в момента. Португалия беше интересна, но и там нещата фръкнаха отвъд разумното вече. А и в Европа проблема с дистанционната поддръжка е доста сериозен. Европейците ли се изкелефещиха - не знам, но да намериш читав човек да се грижи за имота в твое отсъствие е шестица от тотото. Даже познавам хора, които търсят първо човека, после - имот наблизо.

 

И стигнахме и до България. Цените в София, в момента, нямат нито логика нито смисъл (или поне на мен така ми изглежда). Аз много харесвам Пловдив, но докато се тутках, колебах, хвърлях по едно око...и цените хукнаха да гонят софийските, искренно съжалявам, че не се поддадох на инстинкта си и не купих преди 5-6 години, ама свЪ. Напоследък са ми интересни ваканционните имоти в България - поради ниските си цени и тенденция към спад поради пандемията и все пак що-годе реалната възможност да се управляват дистанционно (и това много условно, но да приемем, че ще имам повече контрол от Кариби или Тайланд). Не съм нито оригинална, нито екзотична в мисленето си, но наскоро купих в Банско - евтино, красиво, не бих имала нищо против да карам старините си на такова място. Поради ниската цена не съм притисната от нижда да получавам някакъв доход, мога да си позволя да му ударя ключа и да си ходя там веднъж годишно за личен кеф. Е, ще пускам и роднини и приятели, срещу помощ в поддръжката. А, че го кача и на HomeExchange - може да излезе някоя интересна размяна от там. Това са ми плановете за сега. Може и да правя грешка, но поне вложените пари са малко, та няма да ме е яд.

 

Иначе, покрай пандемията, в световен мащаб се наблюдава една децентрализация - от големи градове към периферия, и всички казват, че тенденцията ще се задържи. Още нещо интересно, глобално - покачване на строителните разходи - материали и труд, които ще се отразяват на цените също (не само търсенето). И трето - изкуствен дефицит на предлагане. Хората не знаят как да постъпят и не продават, дори да са имали такива планове. Изчакват, което води до малко предложения на пазара, което води до изкуствено покачване на цените, защото хората се борят за малкото читави имоти. И това е май навсякъде.

 

 

  • Харесвам 21
Връзка към мнение

И аз благодаря за темата, отдавна си го мисля това. Ние, наистина без майтап, също мислехме да инвестираме в малко имотче в Мадейра, точно за старини. Ние все зимата ходим там, веднъж бяхме напролет, времето си беше същото, даже зимата беше по - хубаво. Странно, че и други са имали такава идея, та биха ми били интересни подробностите. Това за Испания не го знаех, чувала съм го за Германия,но там, до колкото знам, става въпрос когато дадеш под наем, после не можеш да ги изгониш наемателите, ако спрат да ти плащат щото са останали без работа, например. 

Саму, браво, че си се престрашила за Банско. За Пловдив и Родопската яка е още по - свежа идея, но на места цените са неоправдано високи, а например в Марково(най-желано, 5 км от града, накрая на селото си вече в гората) все още няма канализация. Аз адски много харесвам с. Гълъбово, хем си до града, хем си наистина в планината(но цените са си високи). Друг вариант около Пловдив е с. Деде(о) во - над 1000м.н.в., спокойствие и истинска планина, на само 20 мин. от града. Но, и до двете споменати практически няма градски транспорт, което е пречка. Предимството е, че пътищата са чудесни и се чистят зимата. До Дедево го направиха преди няколко години заради х. Равнища, която се превърна във " Фабрика за храна и танци ". 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 34 минути , luba_rizova каза:

Това за Испания не го знаех, чувала съм го за Германия,но там, до колкото знам, става въпрос когато дадеш под наем, после не можеш да ги изгониш наемателите, ако спрат да ти плащат щото са останали без работа, например. 

@luba_rizova В UK това беше много тежък проблем. Преди години го имаше момента и със случайно настанили се. Аз четях ошашкано как не можеш да изгониш натрапниците, но беше факт... Мисля, че този проблем вече е решен законово.

 

Проблемът с неплащащите наем си остана, обаче - особено когато имат деца. Стигна се до ситуации, в които се търсят съвети как да се измамят хазяите и да се принуди държавата да им даде държавно жилище.  Чела съм го и не съм вярвала на очите си. Български групи визирам, с английски не съм се занимавала, но там ситуацията съм чувала е дори по-зле. И защото държавно жилище е много трудно да се вземе, в процеса на изчакване - каквото и да значи това, наемодателят става обичайна жертва. Ако плащаш ипотека, проблемът си е само твой. Играта на одобрение на наематели става още по-тегава, защото нямаш право да дискриминираш потенциални наематели, а системата там създава професионални измамници...

 

Когато се преместих извън UK, този потенциален проблем го реших чрез застраховката на жилището, което все още изплащам (и ще изплащам още доста години). Тя така или иначе е задължителна застраховката, ако си наемодател, просто има продукти, които предлагат покриване на наема при некоректни наематели, стига да си направил правилното проучване (когато е през агенция, винаги е правилно).

 

@samuraika Сподели ми къде в Банско си взела имот и как, ако е ок за теб? Аз от много години искам да си избера място в България, където да мога да живея на старини, но не мога. Обожавам Родопите и исках там, но сигурността е на много ниско ниво, а при проблем с времето (снегове) или инфракструктурата, държавата абдикира. Набези от определени прослойки няма да споменавам. Аз няма да живея там, когато съм 30 годишна все пак... Банско се очерта за мен като един нелош компромис, имам приятелка, която живее там, и изобщо - познавам (познаваХ) района, но не мога да се реша. Аз взимам такива решения емоционално, а не рационално. Банско някак (все още) не ми влиза в емоционалната жилка. И да, много хубава тема 🙂 

 

Връзка към мнение

И все пак,ако става на въпрос само за инвестиция София си остава топ.Логика има-европейска столица с най-ниските цени на имоти.Апартамент ново строителство,в който не бях влизал,защото беше на десетия етаж,продадох една година след купуването на цена 40% по висока от покупната.Според мен тенденцията ще се запази,макар и не с тези темпове.Но е по-добре отколкото да си държиш парите в банката.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 9 часа, Alexander каза:

Обаче има един проблем, който ме спира и мен.

Ако някой се нанесе в имота ви, няма махане години наред и се среща масово

 

преди 7 часа, Polina каза:

Какво значи да се нанесе? Наел го е под наем и няма изгонване или просто е решил да се нанесе в имот, който наблюдава, че не се използва редовно?

 

Да, това си е доста сериозен проблем не само у нас, а в доста държави. Мой познат, италианец, има имот в едно крайбрежно френско градче. Тъй като ходи 2-3 пъти в годината, няма възможност да следи изкъсо какво се случва там. Оказа се, че група емигранти се бяха настанили в имота му и бяха овършали всичко. И до ден-днешен не може да ги изгони, нито община, нито полиция, нито съд успя да му помогне. Ходят на проверка, гонят ги, бягат и след седмица-две отново се връщат. 

 

За България също доста често съм гледал по новините как представители на един етнос редовно завзема такива имоти и после не можеш да ги изгониш. Така се получава, че в един момент вдигаш ръце и се предаваш.

 

А последният "писък на модата" беше с AIRBNB-тата. Даваха в София как някакви младежи си наемат апартамент и бяха откраднали телевизора и друга скъпа техника. Бяха оставили апартамента в окаяно състояние, така че наемодателят да съжалява, че го е пуснал. 

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.