Прескочи до съдържание

Покупка на имот


samuraika

Препоръчани мнения

преди 22 часа, Coo каза:

В голямо мислене съм. Гледаме едно жилище, половинката ми много го харесва, аз съм на кантар. Гледаме го за живеене и това прави нещата за мен трудни да преценя, има бонуси, има и минуси. Имаме си жилище, не е спешно да купуваме. Защо го мисля изобщо? Защото половинката ми хареса ГЛЕДКАТА и светлината в жилището. Според мен не е лоша, но освен нея има и други фактори 🙂 От друга страна - Имот с хубава гледка в центъра на София е трудна работа и трябва да се съглася с него, че такива имоти не излизат всеки ден... 

Недостатъците за мен:
- Трябва да се ремонтира, за да отговори на динамиката ни на живот. В момента е: малка кухня (малка-малка, 10-15кв има да се сложи маса за хранене, но не е тип кухня+трапезария), голяма стая към 25-30кв, друга стая+вестибюл 40+кв, голяма баня (спретната е, но е със старите черно-бели лети мозайки), коридори с нишички за складиране. Аз искам две отделни спални и още една стая помещение за дневна/хол. Кухнята може да си остане там, може и да се вкара в дневната. Според вас колко да си бюджетирам за разместване на стаи? С проектирането, къртенето и правенето колко време ще отиде горе-долу? 
- Таваните са 3,30. Не е санирана сграда с изолация. Едните прозорци са френски. Не знам как ще се отоплява тази кубатура. На 5ти последен етаж е. Уж не е последен, но реално е последен етаж - таванското е т.нар портиерна на блока, която си е проектирана на таваните, които са необитаеми. Уж е стара сграда и стените са дебели, но... Това нещо как се топли? Вътрешна изолация на всички стени?... 
- Няма да се финансира със собствени средства, ще се ангажира банка, имаме задължения за нещо, но ще може да се оправят нещата с банката. 

- Цената на кв.м е доста окей за района на центъра на града, пояснявам, понеже попрегледах пазара тези дни, а той следи какво излиза от няколко месеца и ходи да оглежда. 

 

Въпросът е, че не ни е супер спешно да купуваме, а имоти с гледка ще се появяват... Е, може би не точно този имот. Обаче са емоционални нещата и за семейното щастие, бих си вкарала този таралеж в гащите с преустройството и ремонта, ако са що годе приемливи парите и сроковете...

 

За дългосрочните неудачи той ми казва, че където топлиш 60-70кв с 3м таван, там и 90кв с 3.30м таван, но аз съм резервирана...


Не на последно място: като наливаме пари и разправиите за ремонт, кога ще пътуваме, а? 🙂 От малките ремонти, които съм правила ми се изправя косата, страх ме е да мисля за нещо по-мащабно като местене на стаи и кухни... 

 

Не знам дали да се набутам сега... Аз пак мога да се набутам на ремонти, но въпросът е дали да е сега или след няколко години... 😕

 

Изповядах се. Вие сте на ход. 🙂

Каквото и жилище да купиш, взимаш ли го за себе си ще трябва да правиш ремонт.

Да, от ремонт до ремонт има разлика, но винаги си е неприятно преживяване, а и сама казваш, че не ви е спешно пренасянето.

Мен ме спечели с тези 3.30 м. височина и френските прозорци.

Едно от многото неща, които не понасям в новото строителство е височината. Има чувството че ще си остържа главата в тавана.

А и нали ще си го направите по ваш вкус, включително и големината и разположението на стаите. (Вероятно си съобразила дали това е възможно)

 

С две думи - аз на твое място бих го взел.

 

 

преди 2 минути , antea каза:

@Coo стана ми любопитно - на кое му се вика гледка в центъра? в смисъл какво се вижда от прозорците? не е ли в общия случай да виждаш другите кооперации или евентуално покривите им, ако си на висок етаж?

 

в софийския център логистично, ако имаш кола, ми се вижда кошмарно за живот - преди две седмици трябваше да бъда в точен час в една пресечка между Витошка и Христо Ботев, предвидливо бях там около 40 минути по-рано и направих няколко обиколки на цялото широко каре та чак до Руски паметник и нито едно място, нито едно, едва успях на Баня Мадара да паркирам в зона и тичах олимпийски още 10 минути, за да стигна що-годе навреме, това не вярвам да се промени, дори и да стане цената 5 лева на час; къде си държат колите живеещите в района, независимо, че имат стикери за паркиране, недоумявам?

Ами, например, от вкъщи една от гледките ми е Ал. Невски в далечината, а в малко по-близък план - университета.

Много от имотите си имат и гаражи. А който няма (такива като мен) си взимат под наем.

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 18 минути , Coo каза:

отказваме се от едното жилище, вземаме това с ГЛЕДКАТА...

Не се отказвайте от сегашното и вземете това, с гледката. Сметни си грубо колко ще ви струва като пари, време и нерви. всичко, не само ремонта, защото и процеса на покупка не е от най-гладките. Умножи парите по три, времето по две и нервите по безкрайност и скачай. След време всичко ще е зад гърба ви, пенсионния фонд ще е сегашното ви жилище и така. Като се ядосаш, излизаш на балкона  с гледката, постоиш малко и ще ти мине. 

За мен обаче, липсата на асансьор е абсолютно неприемлива за всичко над 4ти етаж. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Трябва гледката да е повече от изключителна, та да се замисля за оферта като тази - последен етаж, стара кооперация, без асаньсор и с нужда от ремонт. :wink:

Не знам как ще финансирате ремонта, но ако е с кредит, много е вероятно да не уцелите сумата необходима за целия ремонт - всички строители се оплакват от непрекъснатото повишаване на цените на материалите.

Някой беше писал и моите наблюдения са същите - за основен ремонт + обзавеждане отива 50% от цената на жилището.

Паркирането е все по-голям проблем - гаражите около нас(център) вече се продават за суми над 40х. евро, като търсене и на тези цени има - предложения няма. 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

@Duke Това със сигурност 🙂 🙂 🙂

@antea Виждаш преобладаващо раздрънканите покриви, но виждаш баирите на Витоша, на Стара планина (?), един противоречиво-урбанистичен простор се шири пред очите ти 😉 Това половинката ми го грабва. Аз съм на кантар, понеже колкото и да е хубав, няма да стоя като кукувица на прозореца 24/7, но се съгласявам с него, че едно е през прозореца да гледаш балкона на съседите и шумата от дърветата, друго е да има някаква динамика от градска среда и релеф в далечината. Ние и в момента живеем в центъра, предизвикателствата за паркирането са ни добре известни. Драмата в главата ми е дали в името на семейното щастие да налеем както изглежда "пари без горна граница", "кварталът" не го сменяме.

@Mary @ven62 Така е с гаражите, преди седмица съсед, който продаваше гараж за 30К, го продаде за 35К. Ако бях имотен инвеститор, бих инвестирала в гаражи. Ама не съм. 😉

@bobole4e Високите блокове с асансьор в центъра на София горе-долу се броят на пръсти, но за съжаление този не е от тях.

Имоти с хубава гледка излизат, просто трябва да се дебне, да се сметне, а ние си имаме друга работа, затова той като видя този и така емоционално юруш да вземем него точно и сега. Аз съм по-консервативна в сметките. Коментарите тук в общи линии затвърдиха очакванията ми за срокове и бюджет 🙂

Връзка към коментар
преди 1 минута , Coo каза:

..

@Mary @ven62 Така е с гаражите, преди седмица съсед, който продаваше гараж за 30К, го продаде за 35К. Ако бях имотен инвеститор, бих инвестирала в гаражи. Ама не съм. 😉

...

Аз бих бил по-предпазлив по отношение на инвестиция в гараж.

Имам два гаража, които давам под наем и инвестицията им ще се върне между 5 и 10 години след апартамент над тях.  

Отделно, преди 2 месеца смених гараж под наем в Яворов. Ако купя съседния инвестицията ще се върне след над 25 години.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, antea каза:

в софийския център логистично, ако имаш кола, ми се вижда кошмарно за живот

Така е от гледна точка на човек, който не живее в софийския център. Факт. Ужас е да караш. Номерът е, че ако живееш в софийския център и не ти трябва кола през деня, просто ... не я караш. Аз откакто живея на 15 минути пеша от мястото, на което живея, съм съботно-неделен шофьор. А после се чудят как сме се оправяли с паркирането. Много лесно. Нямаме допирни точки с него. Стои си хайванчето паркирано и си гледа кефа. А като е студено, отива в гаража.

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Zaro каза:

Аз откакто живея на 15 минути пеша от мястото, на което живея ...

Моля да бъда извинен ...

Ако няма асансьор и трябва да се качвам по 15мин до апартамета всеки ден, не бих издържал, дори и да е на кубето на Невски ... 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз не бих си причинила основен ремонт на стар апартамент, ако не е идеален и ме влюбил безвъзвратно, при положение, че имам къде да живея и ми е удобно. Казвам го от опит, нищо, че е от преди повече от 30 години.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 55 минути , jorocontrola каза:

Моля да бъда извинен ...

Ако няма асансьор и трябва да се качвам по 15мин до апартамета всеки ден, не бих издържал, дори и да е на кубето на Невски ... 🙂 

Не съм отворил аз дума за асансьора. Но понеже стана дума, немалко от този тип кооперации имат асансьорна шахта, обикновено зазидана.

15 минути... тва да не е 60 етажа...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, Coo каза:

 

@antea Виждаш преобладаващо раздрънканите покриви, но виждаш баирите на Витоша, на Стара планина (?), един противоречиво-урбанистичен простор се шири пред очите ти 😉

 

това определение ми хареса, и аз така си го представях 🙂 но по-скоро звучи като "атмосфера", отколкото като гледка

 

аз, като един практичен човек, ще си кажа така мнението - като за нещо, което евентуално ще финансирате и с кредит (задлъжняване), не сте в непосредствена нужда от това жилище, има и известни компромиси в обстоятелствата и качествата на имота (поне от твоята гледна точка), не сте компетентни в съответната материя и не скучаете излишно, за да си търсите допълнителни ремонтни емоции, семейното щастие, което евентуално ще осигуриш, ако подкрепиш идеята, може да  се окаже по-краткотрайно, отколкото си представяш

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Като си говорим за гледка, въпреки че не съм в идеалния център, и не съм в тухлена сглада, а в панелно блокче, от единия балкон виждам Витоша и телевизионната кула на Копитото, ако погледна на дясно виждам Западен парк в цялата му (есенна в момента) прелест, а от другия балкон (и прозорци) виждам Стара планина. 

Е, живея на 30 мин пеш от Шератон. И кола е пак толкова, но поне имам къде да си оставя колата до блока. 

 

Да си призная (но да не забравяме и финансовото измерение и възможности), аз не бих си го причинила. Не само заради финансите, но и заради нервите покрай един предстоящ ремонт. 

 

Но... разни хора, разни идеали 😉 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@Coo - всички са казали, каквото има да се каже по въпроса. Аз само да допълня едно съображение, което не видях да е разисквано - имате малко дете, а те имат свойството да растат и то доста бързо. Имайки предвид, че (както всички отбелязаха) отнема около година да се отремонтира едно старо жилище и обзаведе, като сложиш и процеса на покупка, разчистване преди ремонт, почистване след ремонт, нанасяне, обживяване...тъкмо сега му е времето да се разширите с оглед нуждите на на едно учениче-бъдещо тинейджърче. Засилих се да напиша, че може да има и планове за нови попълнения в семейството, но се възспях поради факта на липсващия асансьор. За мен не е проблем качването на няколко етажа, не мисля че е драма изобщо, даже си е полезно. НО! за семейство с преминал бебешки период. Ако все пак има къде да се държи количка във входа без нуждата да се тътрази по 5 етажа нагоре и надолу - може и да е ОК.

Във всеки случай, това което искам да кажа е - ако мислите, че един ден ще ви отеснее сегашното жилище и сте харесали друго - взимайте го! Нито имотите ще стават по-евтини, нито труда, нито материалите. Нито пък майсторите ще се култивират и работата с тях ще стане високоинтелектуално занимание 🙄 По-добре купете сега, отколкото да ви се наложи да търсите притискани от нужда. Но ако смяташ, че сегашното ви жилище си ви е добре, компактно но функционално, и един ремонт би разрешил всякакви бъдещи "проблеми на растежа" - то може би не си струва упражнението.

 

Аз като посъбера сили, ще разкажа за Банско, морето, ваканционните имоти и разни други преки имотни наблюдения, които понасъбрах това лято. А, и за ремонтите, правилото за трите дена и "криво, но красиво"...и прочее битов фолклор.

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Благодаря отново на всички! 🙂 Многопластови са тези семейни решения... Много ги гледах нещата. Здравият разум сочи да не се захващаме с този имот и ремонт точно сега. Половинката ми реши, че днес няма да работи от къщи. И преди малко се обади, че ще работи до късно. Ще мине много време докато разочарованието от решението ми премине.

Може би беше грешка да го мисля толкова, времето ще покаже. Усещам как сама ще търся и се разправям с майстори за лекото постягане на сегашното ни жилище да изкараме още няколко години в него. 🙂 🙂 🙂

Връзка към коментар

Мое лично мнение, такива решения се вземат вътре в семейството. Знам че звуча противоречиво на моменти 😊

Но това е сериозна стъпка от където и да го погледнеш. А всеки тук си има собствена камбанария 😊

Аз изказаха моята гледна точка. Но ако се в гледаме в детайлите, трябва да уточня, че ние сме двама възрастни, вече без деца, имаме си кола и метрото ни е на половин ръка разстояние и малко жилище на две спирки с метрото ни е идеално. 

За млади хора с перспектива и деца, напълно е възможно моята гледна точка да е напълно неприемлива. 

За да завърша тази тирада, @Coo, не разчитай че всички тук, колкото и да сме добронамерени, можем да влезем в твоите обувки. 😊

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

@Lyubina О, не бяха препъни камъка мненията тук за недостатъците на живота без асансьор, рисковете на последния етаж или паркирането. Аз тези недостатъци и в момента си ги живея, дори качването на стълбите ми харесва.
Другите с цифрите ме разкандардисаха: за ремонта, правенето на изолацията, тавана, защото такава на 3.30м ще е нужна, инсталациите, промяната на помещенията и други подробности, за които тук се писа, но разбира се не разчитам само на форума, поразпитах "на живо" хора. Отделно обзавеждането от А до Я, за което познати ме посъветваха да купя/поръчам с-е-г-а, ако има къде да складирам заради растящите цени, а да си наредя като се направи местенето на стаите (след година или две, което пък е трудно като не се знае кое къде ще е преди фирма да проектира местенето на стаите). Изначално си имах едно на ум за цената и сроковете. 😞

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 29 минути , Coo каза:

 да купя/поръчам с-е-г-а, ако има къде да складирам заради растящите цени, а да си наредя като се направи местенето на стаите (след година или две, което пък е трудно като не се знае кое къде ще е преди фирма да проектира местенето на стаите). 

Мебелите ги направихме по поръчка (до тавана ни - не е 330см де, спрямо нишите и всичко е наместено). Не знам как някой си представя да купи мебели преди да е ясно точно разпределението. Маси, столове, дивани - ОК. Ама всякакви гардероби, кухни и т.н. да се купуват предварително си е доста крайно според мен ...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@jorocontrola И аз така мисля за мебелите, просто ме предупредиха, че цените се качвали и ако имам такава възможност, да съм поръчвала от сега... в което има някакъв резон - като помня мебелите по поръчка и те колко мудно ставаха ... 🙂

Връзка към коментар
преди 8 минути , Coo каза:

@jorocontrola И аз така мисля за мебелите, просто ме предупредиха, че цените се качвали и ако имам такава възможност, да съм поръчвала от сега... в което има някакъв резон - като помня мебелите по поръчка и те колко мудно ставаха ... 🙂

Е много ясно, нали трябва да ти вземат капарото 🤣.

Масовата психоза за пазаруване сега, щото ще поскъпне, не я разбирам.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 50 минути , Zaro каза:

 

Масовата психоза за пазаруване сега, щото ще поскъпне, не я разбирам.

self-fulfilling prophecy се нарича и е част от проблема с всякакви балони и изобщо инфлацията 🙂

Връзка към коментар
преди 2 часа, antea каза:

self-fulfilling prophecy се нарича и е част от проблема с всякакви балони и изобщо инфлацията 🙂

Е не е съвсем така. Не може да обясниш инфлацията само с желанието на хората да пазаруват, щото ще поскъпне. Просто парите губят от покупателната си стойност. Ако хората са склонни да се разделят с по-голяма сума за да получат по-малко стоки - значи имат повече пари, отколкото стоки.

А недостиг на "неща" има. Причини много, но вече се усеща по веригата.

 

@Coo не го преживявай толкова. Седнете с половинката и поговорете още веднъж. Вземете едно листче в ръка и пишете :  +   и   -  на покупката. Всеки един от вас, поотделно. После си сравнете бележките. Ние в къщи така правим. Банално звучи, но ще се изненадаш колко много неща се научават. Не за покупката, а един за друг. Защото си имате различни приоритети и различни гледни точки. Помага ти да видиш през очите на другия. Дори да сте го "изпуснали" онзи апартамент, ще намерите друг, ако това е решението ви. И ако не ви притиска нуждата да продавате сегашното за да вземете новото - правете си нещата полека лека.

 

И не се вкарвайте във филми да купувате мебели отсега...Ехей колко пъти ще ви се промени концепцията до края! Ако не сте някакви дизайн-маниаци и по-стандартни неща ще ви свършат работа - не се кахъри.

 

Аз за 3 месеца в България ремонирах и обзаведох два апартамента, верно ваканционни - изискванията ми бяха доста по-скромни отколкото към постоянно жилище, но винаги има начин нещо скъпо или липсващо да се замени с нещо налично и по-бюджетно. Защото сега навсякъде ще чуваш - "нямаме, очакваме да пристигне, но с нова цена, не мога да Ви кажа колко, но ще е по-висока". Все едно са се наговорили. Но като потърсиш - намираш. И като поразпиташ - хората идеи ти дадат. И става, не е толкова страшно. Ти не слушай прекалено много какво ти говорят за ремонтите - българина мнооого обича да се оплаква. Всички рИват, ама всички са се юрнали да купуват, ремонират, строят и т.н. Всички! То това е в основата на проблема - и нарастващите цени, и липсващите майстори, и модулни кухни със срок от "осем седмици" за доставка...

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Изказвах се преди време по темата, ама пак ще оставя своето петаче.

 

Цените няма да спаднат, и балонът няма да се спука - поне в близките 6-8 години тенденцията ще е възходяща. Като човек от много години в бранша вече

съм преживяла с усмивка и удивление подобни катаклизми. 

 

@CooНе мислете за обзавеждане и ремонти, ако жилището е ок като място, изложение, светлина, височина на стаите, гледка, общи части на сградата! И ако няма да сте затруднени в близките 3 години с плащане на вноските по кредита, купувайте. Разбира се - договорете си добри условия по сделката.

 

Центърът на София е прекрасно място за живеене - въпреки ремонтите и леките неудачи с паркиране.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Смятахме. Даже и той сметка. Имаме други, имаме и да доизплащаме едно със също отлична локация. На избушване за този апартамент, за да живеем ние в него, има много пинизи, за които никак не сме подготвени - нито технически, нито с познати, които да дадат гръб. Обвързването с кредит за този имот, докато го направим комфортен за нашето живеене, ще минат грубо 2години, в които няма да можем да даваме под наем сегашното, т.е. хвърляме през балкона наема от сегашното+основно лихвата за този с гледката и простора. Мислихме. Не искам(е) да продаваме нито един от другите си имоти сега, за да финансираме този фарс. Той каза, от real estate tycoon, homeless simulator да не стане 😉 Което няма да стане, но има по-добри начини човек да изхвърля пари. Примерно да пътува. 😉 И в пътуването има емоция. Ще погледаме още малко прането на съседите, ама ако сме си вкъщи 😉 Ако тегля чертата, колко апартаменти съм наляла в пътуване, кеф цена няма - светът е голям на простор и гледка 😉 Ето, точа кантовете за ски ваканция, в Тайланд не съм стъпвала от около 6 години, а отварят за туристи след Ковид! Кой иска да гледа 4-годишно за по няколко седмици през годината? Детенце-as-a-service? Давам го с 30 кубика детски играчки... 😉

  • Харесвам 6
  • Браво 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 7 часа, Coo каза:

...

Детенце-as-a-service? Давам го с 30 кубика детски играчки... 😉

Може, но в стая 3.30 висока. 😋

---

Не го мисли апартамента. Не е бил вашия.

Вашия ще се появи след време, когато и двамата ще ви грабне още като го видите.

 

@samuraika, това с лисчетата и при нас работи, но ... едностранно.

Докато жена ми излага своите доводи в продължение на 2-3 часа, аз забравям моите ... и едвам успявам да нахвърлям 2-3 булета (от най-важните) на листче, докато я слушам с разбиране.

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.