Прескочи до съдържание

Шотландия за няколко дни


Препоръчани мнения

Привет на всички,

Синът ми с гаджето си искат да отидат до Шотландия за няколко дни следващата седмица. Не са ходили, както и аз та повечето ни информация е от форума и интернет. 

Планът е горе долу следния:

 Имат 4 дена от понеделник до петък. Искат да пътуват Лондон-Единбург с влак, като в понеделник по обяд ще са в Единбург. Обмислят два варианта:

вариант 1: Два дни Единбург и след това с кола под наем за два дни Glencoe, Fort William и евентуално Eilean Donan Castle.

васиант 2: Три дни само на Isle of Skye 

Без съмнение, което и да изберат ще е ОК, въпросът е, че цялата следваща седмица прогнозата е за дъждове на острова, а предполагам на север ще е и мъгливо, та не знам какво ще може да се види в такова време.

Ще се радвам на всякакви мнения, особено на тези, които са изпитали лошото време по време на Шотландските си приключения.

Благодаря на всички предварително.

 

П.П. За себе си ще пиша по късно, че след като отпада Сицилия, поради задължителна карантина от 5 дни, не знам какво да правя с отпуската си или по скоро не съм решил. Варианти са Малта и Балеарските острови, които разбира се ще са претъпкани с англичани след като са в зеленият списък на ОК🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами там и без това вали почти всеки ден, та няма много значение прогнозата за времето. Какъвто им е късмета. Ако е прекалено зле в Единбург има и атракции на закрито, иначе маршрута си е добър. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От три дни все 2 ще съберат добри. Аз бях и само последния ден валя, ама беше по-скоро буря.

 

Три дни на Скай не знам какво ще правят, първият вариант е много по-добре. Гленкоу е едно от най-хуабвите места, които съм виждал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 43 минути , Alexander каза:

От три дни все 2 ще съберат добри. Аз бях и само последния ден валя, ама беше по-скоро буря.

 

Три дни на Скай не знам какво ще правят, първият вариант е много по-добре. Гленкоу е едно от най-хуабвите места, които съм виждал.

Благодаря!

Връзка към мнение

Много ми е мерак Шотландия , само се чудя след посещението на Ирландия , което да посетя следващо между Шотландия и Исландия за да е пълна градацията…

 

Хвърли едно око тук , може да изкочи някоя идейка :

 

https://www.flyertalk.com/forum/trip-reports/2045372-scotland-12-days-inverness-skye-outer-hebrides-st-kilda-nc500.html

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Имам няколко питания относно Шотландия. :warning:

Колко дни са достатъчни, за да се направи една добра разходка из тази част.... 

А и как е най-добре с придвижването из Шотландия, с кола под наем или кемпер.

Благодаря за отговорите 😊

Връзка към мнение
преди 2 часа, Иван Попов каза:

Имам няколко питания относно Шотландия. :warning:

Колко дни са достатъчни, за да се направи една добра разходка из тази част.... 

А и как е най-добре с придвижването из Шотландия, с кола под наем или кемпер.

Благодаря за отговорите 😊

Мисля, че по-добре ще усетиш Шотландия, ако си с кола, понеже, ако си с кемпер, малко или повече ще си си устроил "български уют", а с кола ще нощуваш в местни къщи за гости или хотели, ще хапваш повече в местни заведения. Впрочем, хотелите от среден клас и гест хаусите дават по-добро усещане за местните нрави и атмосфера. А колко време ти трябва за една добра разходка? Ами колкото повече, толкова по-добре, разбира се.  Всъщност, по кое време на годината мислиш да си там? Аз съм била през юли и мисля, че ударих джак пота с времето - освен дето денят беше дълъг, верно май нямаше ден, в който да не прикапе поне за няколко минути, но бързо го отвяваше и като цяло беше топло, слънчево, много зелено и свежо, с много цветя из населените места , изобщо много приятно. Природа, замъци, симпатични хора с чувство за хумор... Силно препоръчвам дестинацията. Скъпичко е, но си заслужава.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 1.07.2021 г. в 11:33, VASILEV каза:

Привет на всички,

Синът ми с гаджето си искат да отидат до Шотландия за няколко дни следващата седмица. Не са ходили, както и аз та повечето ни информация е от форума и интернет. 

Планът е горе долу следния:

 Имат 4 дена от понеделник до петък. Искат да пътуват Лондон-Единбург с влак, като в понеделник по обяд ще са в Единбург. Обмислят два варианта:

вариант 1: Два дни Единбург и след това с кола под наем за два дни Glencoe, Fort William и евентуално Eilean Donan Castle.

васиант 2: Три дни само на Isle of Skye 

Без съмнение, което и да изберат ще е ОК, въпросът е, че цялата следваща седмица прогнозата е за дъждове на острова, а предполагам на север ще е и мъгливо, та не знам какво ще може да се види в такова време.

Ще се радвам на всякакви мнения, особено на тези, които са изпитали лошото време по време на Шотландските си приключения.

Благодаря на всички предварително.

 

П.П. За себе си ще пиша по късно, че след като отпада Сицилия, поради задължителна карантина от 5 дни, не знам какво да правя с отпуската си или по скоро не съм решил. Варианти са Малта и Балеарските острови, които разбира се ще са претъпкани с англичани след като са в зеленият списък на ОК🙂

Освен замъка, не пропускайте музея на уискито в Единбург, някоя малка фамилна дестилерия наоколо, с презентация и дегустация. Водиха ме до езеро Лох Ломън, но освен лебеди, не видях нищо интересно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 36 минути , Дани Магелани каза:

Освен замъка, не пропускайте музея на уискито в Единбург, някоя малка фамилна дестилерия наоколо, с презентация и дегустация. Водиха ме до езеро Лох Ломън, но освен лебеди, не видях нищо интересно. 

Дани, децата се върнаха от Шотландия и казаха, че са посетили музея на уискито. Много им е харесало и на мен също,  че ми донесоха две бутилки уиски😄

  • Харесвам 2
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Ванка, аз не съм ходил, но това което научих от синът ми, че колкото и да стоиш няма да ти омръзне. Те бяха два дни в Единбург(останали са очаровани) и два дни с кола под наем до Glencoe и околностите. Всичко им е харесало

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, iaia_mama каза:

Всъщност, по кое време на годината мислиш да си там?

Обмислям го все още, но може би ще е през началото на месец август. 

Времето също е сериозен проблем там, дано ако тръгна да ми се падне поне да не вали, но това е Божа работа. 

 

Преди 1 час, iaia_mama каза:

Силно препоръчвам дестинацията.

Ами на кантар съм 😇 защото мисля, или за Шотландия или за Исландия.... Но в момента повече клоня първо да посетя UK. 🙂

Обичам много зелените места и винаги северът ми е бил слабост. 

 

Преди 1 час, iaia_mama каза:

Скъпичко е, но си заслужава.

Ами то е това нещо съвсем нормално. 

То и билетите ще са скъпи за там по това време, ryan имат, но те сега са по 90 евро в посока и не мисля, че ще паднат много цените при тях. Може би ще е Air France/KLM от София или с wizz от Букурещ. Ще умувам още на къде да тръгна идното лято. 😉

 

Благодаря ти за мнението! 😊

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , VASILEV каза:

Ванка, аз не съм ходил, но това което научих от синът ми, че колкото и да стоиш няма да ти омръзне. Те бяха два дни в Единбург(останали са очаровани) и два дни с кола под наем до Glencoe и околностите. Всичко им е харесало

Е аз ако ходя поне ще гледам да съм 5 дни там, иначе за 2 дни няма смисъл 🙂 То, ако отида за 2 дни няма да мога нищо да разгледам и пак ще падне едно бързане, а Шотландия си изисква доста време, за да се усети атмосфера и не само тя..... 😊

Но надявам се да ми хареса, благодаря ти за мнението! 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Иван Попов каза:

Колко дни са достатъчни, за да се направи една добра разходка из тази част.... 

Колкото повече, толкова повече...

Аз ходих 5-6 пъти за по уикенд и още много неща има за гледане, даже и до о-в Скай ми се ходи... Според мене поне 10-14 дена вземи, да има смисъл.

Ако си фен на авиацията или спотинга иди до Barra, там самолета каца на плажа, сума народ ще ти завиди.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, neuromancer каза:

Колкото повече, толкова повече...

Аз ходих 5-6 пъти за по уикенд и още много неща има за гледане, даже и до о-в Скай ми се ходи... Според мене поне 10-14 дена вземи, да има смисъл.

Ако си фен на авиацията или спотинга иди до Barra, там самолета каца на плажа, сума народ ще ти завиди.

Може би ще имам 8 дни, та каквото видя видя, ако не после ще се връщам отново. Нещо съм объркан......

Има и друг вариант, да обиколя остров Скай за тези 7/8 дни и всичко останало да го направя на второто идване... Така как мисли, дали няма да е по-добре? 

 

преди 10 часа, neuromancer каза:

Ако си фен на авиацията или спотинга иди до Barra, там самолета каца на плажа, сума народ ще ти завиди.

Охо, страхотно предложение. :girl_witch: Ще кацна на плажа... 

 

Имам един приятел, който живее там и освен с него да направя целия тур, иначе сам ще е малко сложно да направя такава обиколка. Но наистина ме запали и за Barra и сега верно ще взема да търся информация и за там. Благодаря ти за мнението! 😊

 

преди 10 часа, neuromancer каза:

сума народ ще ти завиди

То и без това ще ми завидят доста, ако тръгна 😂 

 

Надявам се, че ако всичко е наред ще пусна тук плана, за да го коментираме. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като се включи пътя и два-три дена за Единбург или друго и готово. Но за Шотландия препоръчвам да не се прави голям престой в град, а да се обиколи природа, малки градчета, замъци, дистилерии, каквото има. Пейзажите са уникални. Ако отидеш през лятото виж къде кога има Highland games, също не е за изпускане.

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Alexander каза:

7-8 дни за Скай е ужасно много, 2-3 е максимума му.

Ама докато стигна до самия Скай, пак ще имам поне 2/3 дни и там 4/5 дни и едно я екскурзията. Но все пак ще изумувам доста, за да видя кое точно ще видя.... Ще направя програмата и ще я пусна във форума. 

 

преди 4 часа, neuromancer каза:

Като се включи пътя и два-три дена за Единбург или друго и готово.

Да, точно. 

 

преди 4 часа, neuromancer каза:

Ако отидеш през лятото виж къде кога има Highland games, също не е за изпускане.

Обимслям го за началото на август (3-12 август примерно) но и времето ме притеснява 🤔

Да, искам да видя и гайдите.

гайда е

 

 

А "Highland games" по принцип са навсякъде или са на точно определени места? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

не чак навсякъде, има на доста места, но по различно време, така че трябва да видиш когато си там къде ще има...

аз преди 20 години ходих, та не ми вярвай много за организацията

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , neuromancer каза:

не чак навсякъде, има на доста места, но по различно време,

Ясно. Значи да си ги представям като нашите събори по селата.

 

преди 8 минути , neuromancer каза:

аз преди 20 години ходих, та не ми вярвай много за организацията

Защо да не ти вярвам, напротив 😊 

Виж как хубаво си помниш нещата 😉 

Връзка към мнение
преди 26 минути , Иван Попов каза:

искам да видя и гайдите

За гайдите не се притеснявай - кеф ти чичковци с барети и полички, кеф ти мадами в шотландски униформи, свирят та се късат из улиците на Единбург.  Гарантирано поне двама-трима ще срещнеш по Кралската миля, ще ги послушаш, ще ги наснимаш. А ако им пуснеш и някоя пара, с удоволствие ще се снимат с теб. Обаче някои продавачи в магазини, особено в старата част, пък си ходят докаросани с килтове и дори за без пари ти позират или се снимат с тебе  🙂

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , iaia_mama каза:

За гайдите не се притеснявай - кеф ти чичковци с барети и полички, кеф ти мадами в шотландски униформи, свирят та се късат из улиците на Единбург.  Гарантирано поне двама-трима ще срещнеш по Кралската миля, ще ги послушаш, ще ги наснимаш. А ако им пуснеш и някоя пара, с удоволствие ще се снимат с теб. Обаче някои продавачи в магазини, особено в старата част, пък си ходят докаросани с килтове и дори за без пари ти позират или се снимат с тебе  🙂

И парички ще има, само здраве да е 🤩 То както се казва кеф цена няма 🤩

 

преди 36 минути , iaia_mama каза:

свирят та се късат из улиците на Единбург

Еха, това е точно за мен. 

Като ходя по другите страни и много се кефя на това някои да пее/свири на улицата 😊 

 

преди 38 минути , iaia_mama каза:

А ако им пуснеш и някоя пара, с удоволствие ще се снимат с теб.

Дано само да се разберем с езика, че не съм перфектен 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 часа, Иван Попов каза:

Дано само да се разберем с езика, че не съм перфектен 

Ми те си приказват на техния си език, който звучи като английски, ама не е баш, хващаш тук-там някоя дума и хич не можеш да се светнеш за какво ти говорят, освен това говорят бързо. Слушаш, усмихваш се разбиращо и накрая им казваш на английски "Може ли да го повторите по-бавно и по-ясно на английски, моля." 🙂 

Ще те спамя малко, ама на мен ми беше забавно. Веднъж в една сладкарница, специализирана за техни си сладкарски специалитети, влизам, разглеждам с голям интерес изложеното и се чудя какво да си избера да пробвам. Продавачката ме пита нещо и по интонацията и физиономията ѝ разбирам, че е какво ще желая. Почвам да питам това това какво е, тя "фъдж". А това какво е, тя "фъдж". А това какво е, тя пак "фъдж". Аз "Всичко това е фъдж?" Тя "Да!" Аз "И каква е разликата между тях?" Че като се юрна оная ми ти жена да ми разправя на шотландски нещо, сочи, разправя.. Накрая ѝ викам " А може ли сега по-бавно, по-ясно и на английски да ми го кажете, моля?" Тя се ухили и почна, ама пак джара-джара-джара. Аз ѝ викам "по-бавно и по-ясно" и тя на висок глас отсечено и ясно почна да декламира: скотиш... нешънъл... суитс... милк... шугър... батър.... хъни... чоклит... чеснът... синамън... ванила... черри....аамънд... и т.н.  И познай как всички, които бяха в сладкарницата, се бяха втрещили в нас и какъв луд смях настана като разбраха ситуацията. И сега се хиля като си спомням.

Така че, споко, ще се разберете с шотландците. Отивай, няма да съжаляваш.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 15 часа, iaia_mama каза:

Ми те си приказват на техния си език

А аз ще си говоря на моя език и така ще се разберем 🤩

 

преди 15 часа, iaia_mama каза:

Ще те спамя малко, ама на мен ми беше забавно. Веднъж в една сладкарница, специализирана за техни си сладкарски специалитети, влизам, разглеждам с голям интерес изложеното и се чудя какво да си избера да пробвам. Продавачката ме пита нещо и по интонацията и физиономията ѝ разбирам, че е какво ще желая. Почвам да питам това това какво е, тя "фъдж". А това какво е, тя "фъдж". А това какво е, тя пак "фъдж". Аз "Всичко това е фъдж?" Тя "Да!" Аз "И каква е разликата между тях?" Че като се юрна оная ми ти жена да ми разправя на шотландски нещо, сочи, разправя.. Накрая ѝ викам " А може ли сега по-бавно, по-ясно и на английски да ми го кажете, моля?" Тя се ухили и почна, ама пак джара-джара-джара. Аз ѝ викам "по-бавно и по-ясно" и тя на висок глас отсечено и ясно почна да декламира: скотиш... нешънъл... суитс... милк... шугър... батър.... хъни... чоклит... чеснът... синамън... ванила... черри....аамънд... и т.н.  И познай как всички, които бяха в сладкарницата, се бяха втрещили в нас и какъв луд смях настана като разбраха ситуацията. И сега се хиля като си спомням.

Много се смях 😄😃 

Благодаря ти за разказа 😉

 

преди 15 часа, iaia_mama каза:

Така че, споко, ще се разберете с шотландците. Отивай, няма да съжаляваш.

Щом и ти ми казваш, че няма да съжалявам да взема и да се ориентирам към търсене на билети 🙂

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Времето за моето пътуване до Шотландия намалява и се чудя дали да не си резервирам кемпер под наем.  

Ако правя и обиколка на островите не знам как ще станат нещата с нощувките..... Нещо съм леко объркан. 

Скоро мисля да пусна отделна тема за моето пътуване. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
На 17.04.2022 г. в 19:36, Иван Попов каза:

Времето за моето пътуване до Шотландия намалява и се чудя дали да не си резервирам кемпер под наем.  

Ако правя и обиколка на островите не знам как ще станат нещата с нощувките..... Нещо съм леко объркан. 

Скоро мисля да пусна отделна тема за моето пътуване. 

Ванка, пусна ли темата? Не мога да открия такава. Да се промъкна и аз в нея... или пък тук.

 

Хванах последния влак за концерт на Колдплей. Любимци са ми и уж ги следя, ама къде съм бляла баирите, че имат турне, не знам. Но успях да купя билети за 23.08. за концерта им в Глазгоу. Та-да! 💃

 

Единбург и Шотландия отдавна са в плановете по принцип, но все не идваше техния ред и сега съвсем неочаквано трябва бързо да се реагира за едноседмичен престой там.

Как да стигнем до Единбург/Глазгоу? От София май най-удобно е директен полет на Райън до Единбург. Може да летим и с прекачане с нормална авиокомпания. Като им гледам цените в момента, разликата не е много голяма, а и полетът на Райън на отиване в неделя е много късно. Но се чудя дали няма да е по-интересно с влак от Лондон? Да позяпаме английската провинция, макар и през прозореца... Или пък ще загубим много време в път между летището и ж.п.гарата?

Кола под наем - задължително. Благодарим ти, Малайзия, че и двамата караме десен волан, както автоматик, така и ръчка. Хваля се, де! 😝

За спането разбрах да търсяа местни къщи за гости. Може би някакви малки хотелчета. Кемпер със сигурност няма да е. Не знам дали има жива сила, която да накара мъжа ми да използва това чудо на автомобилостроенето, хаха.

И сега какво да включим - Единбург и Глазгоу - задължително. Огромни фенове на шотландското малцово уиски сме и искаме да пообиколим из някоя дестилерия.

Изобщо Шотландия ми е много неясна, дайте рамо поне да започна отнякъде да гледам и проучвам. Седмичен престой, но мисля, че заради уискито, бих могла да убедя половинката и за 10 дни. Не за друго, ама пуста работа.

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.