Прескочи до съдържание

Въпрос за ползване на Oyster в Лондон


Препоръчани мнения

Здравейте!

 

Интересува ме времето за пътуване и възможността за смяна на автобус (в рамките на това време) при ползване на Oyster pay as you go в Лондон.

 

Разбирам само, че от 19 януари 2014г. еднократното таксуване в автобус е 1,45 паунда и дневен лимит peak and off peak -4,40 паунда,  без ограничение на пропътуваните зони.

 

Липсата на друга информация ме кара да мисля, че таксуването е еднократно при всяка смяна на автобуса, независимо от пропътуваните зони и време.

 

Надявам се да ми помогнете.

Връзка към мнение

Oyster-а е много умна машинка и си смята всичко сама. Ще те таксува индивидуално, докато не удариш лимита на дневна карта, после ще спре. Ако има време за безплатно прекачване на автобуси (не съм сигурен между другото, че има такъв бонус) ще го сметне и него, така че да е най-евтино. Просто е направена да е удобна. 

 

Единствения недостатък е, че не важат 2for1 атракциите от days out guide, за които ти трябва хартиен билет, при това купен от някоя гара на national rail. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Липсата на друга информация ме кара да мисля, че таксуването е еднократно при всяка смяна на автобуса, независимо от пропътуваните зони и време.

 

Надявам се да ми помогнете.

 

 

Точно така е  , няма прекачване.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Я да се вмъкна в темата, и да питам, ойстера навсякъде ли може да се извади, примерно на станцията на Хийтроу Т5?

2for1 май не може да се вземе там, гарата на Хийтроу експрес не е на National rail май?

Връзка към мнение

Да, можеш да си вземеш Oyster в метрото на Хийтроу. И да, от там няма как да си вземеш подходящ билет за 2for1. 

 

Опция е да си купиш еднократен билет за метрото до центъра, и там от някоя гара да си вземеш day travelcard, която да е маркирана с логото нa national rail. Не знам как ще излезе най-икономично. Пипкава история, но общо взето трябва да имаш хартиен билет с тяхното лого за 2for1

Връзка към мнение
  • 5 години по-късно ...
преди 19 часа, Росина каза:

, а ако се ползва метро?

Тогава зависи колко зони на метрото сте ползвали и важи съответният daily cap за тях. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз уж писах тук, пък съм забравил да натисна Enter

деца до 11 пътуват безплатно

за над 60 има намаление, но ако живеят в Лондон

Лимита с метро е различен според зоните, за зони 1 и 2 е 7 паунда, от 1 до 6 е 12.80. На сайта на TFL ги има

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 3 седмици по-късно ...
Йосиф Милчов
преди 3 минути , Росина каза:

Здравейте! За pay as you go  може ли дебитна или само кредитна карта?

Може и дебитна, аз лично съм ползвал Революта в Лондон. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
2 hours ago, Росина said:

Здравейте! За pay as you go  може ли дебитна или само кредитна карта?

Може и дебитна, но картата трябва да има безконтактно плащане Paypass и всеки възрастен трябва да ползва отделна карта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А единично пътуване с метрото колко струва? И по зони ли е? Благодаря! А при комбинирано пътуване, примерно, два пъти в автобус и един път с метро в един ден?

Връзка към мнение
преди 2 часа, rdd каза:

А единично пътуване с метрото колко струва? И по зони ли е? Благодаря! А при комбинирано пътуване, примерно, два пъти в автобус и един път с метро в един ден?

Метрото е зонирано, да. Моля. Автобусните билети са с фиксирана цена, без значение от броя на спирките и продължителността на пътуването. "Комбинираното пътуване" ще ти струва сумата от цените на отделните билети, като след достигането на определена ценова граница в рамките на деня (daily cap) всяко следващо пътуване е с нулева цена. Въпросната граница е функция от вида транспорт, който ползваш (автобусен, релсов), както и от зоните, в които пътуваш. Повече - на сайта на Transport for London (TfL).

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте Магеланци, имам следния въпрос (преди няколко дни не можах точно да обясня моето питане, да видим сега). Чисто любопитство: Пътувахме с една надземна железница от зона 1 до зона 2 в Лондон. От Monument Station до Greenwich с DLR през Канари Уорф. Излизането от железницата ставаше свободно, нямаше вратички където да маркираме безконтактната карта. И как ни е било отчетено пътуването? Да знам за следващ път, трябвало ли е да търсим някакви четци, така свободно стоящи, необвързани с автоматични вратички за изход . Благодаря!

Колко струва единичното билетче за DLR от зона 1 до зона 2? Това също ще ми даде отговор на въпроса. Ще се опитам да намеря в сайта им, но ако не се справя, ще бъда благодарна.

 

Връзка към мнение

При DLR има апарати на стените. Ако не се маркира картата може да вземе максималната сума за деня за всички зони. Не видяхте ли какво ви в взело? Как плащахте за пътуването? Тук може да се провери колко ще струва: https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares/single-fare-finder?intcmp=54716

 

Връзка към мнение
преди 37 минути , Stryper каза:

При DLR има апарати на стените. Ако не се маркира картата може да вземе максималната сума за деня за всички зони. Не видяхте ли какво ви в взело? Как плащахте за пътуването? Тук може да се провери колко ще струва: https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares/single-fare-finder?intcmp=54716

 

Благодаря, не сме обърнали внимание, не сме видели апаратите на стените, но не са ни взели за всички зони, защото само 7,80 паунда  за целия ден. А имахме няколко пътувания насам и натам плюс едно с автобус. На връщане слязохме на Канари Уорф да поразгледаме, и там някъде видяхме четци, стоящи свободно до един търговски многоетажен център, и ги ползвахме, но не знам колко е било необходимо или не. Горната цена е чиста, без превалутиране и комисионна, защото е ползвана банкова карта от тяхна банка - UK.  Все пак ако някой знае с точност колко струва единичното пътуване в ден събота От Monument Station до Greenwich с DLR през Канари Уорф, може да каже.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 56 минути , Stryper каза:

о DLR има апарати на стените. Ако не се маркира картата може да вземе максималната сума за деня за всички зони. Не видяхте ли какво ви в взело? Как плащахте за пътуването? Тук може да се провери колко ще струва: https://tfl.gov.uk/fares/find-fares/tube-and-rail-fares/single-fare-finder?intcmp=54716

 

Като избрах метростанциите, на сайта който сте дали, излиза 2,40 паунда с безконтактна карта. Значи не сме объркали нищо. Благодаря!

Връзка към мнение
преди 5 часа, Stryper каза:

 

Как плащахте за пътуването?

 

 

Аз плащах с банкова безконтактна виза електрон на ПИБ. Но ако някой ще пътува с чисто нова карта, първо трябва да я активира на ПОС терминал с пин. Аз тъкмо си бях взела картата преди пътуването и още не бях я активирала, и четеца в автобуса не можа да я отчете, но шофьора не е вчерашен. Пусна ме, бил е сигурен, че при следващото качване ще съм с редовна карта, както и стана. А синът ми с негова UK карта. Много е удобно. И ако се случи по някаква причина автобуса да не ви закара до спирката, която искате, поради свършване на работното време или поради нещо друго, шофьорът дава на всеки пътник, някаква бележка, с която се качвате на следващия автобус със същия номер. Това беше изненада, защото във Варна такова нещо не съм видяла, започват скандали, разправии.

Връзка към мнение
преди 13 часа, rdd каза:

И ако се случи по някаква причина автобуса да не ви закара до спирката, която искате, поради свършване на работното време или поради нещо друго, шофьорът дава на всеки пътник, някаква бележка, с която се качвате на следващия автобус със същия номер

То това вече стана малко ненужно в повечето случаи, защото е безплатно прекачването в рамките на 1 час, и не съм виждала шофьорите да го предлагат, освен ако не си го поискаш сам (но първо трябва да знаеш за този номер) 😀 По-често (при мен поне 😄) може да свърши кредита в ойстъра, тогава машинката ти разпечатва едно листче да те уведоми, ако в рамките на 1 час след това заредиш, няма проблем, иначе просто не отчита Hopper fare, а си плащаш втория автобус...

Връзка към мнение
преди 43 минути , searus каза:

То това вече стана малко ненужно в повечето случаи, защото е безплатно прекачването в рамките на 1 час, и не съм виждала шофьорите да го предлагат, освен ако не си го поискаш сам (но първо трябва да знаеш за този номер) 😀 По-често (при мен поне 😄) може да свърши кредита в ойстъра, тогава машинката ти разпечатва едно листче да те уведоми, ако в рамките на 1 час след това заредиш, няма проблем, иначе просто не отчита Hopper fare, а си плащаш втория автобус...

А как доказваш на шофьора че се прекачваш в рамките на един час. Нали за Лондонския градски транспорт става въпрос? За варненския знам как става.

 

Връзка към мнение

Като използваш една и съща карта, отчитането е автоматично, на шофьора нищо не трябва да се доказва, само гледа дали изписква правилно машинката... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.