Прескочи до съдържание

дневник Малтийско лято с котки, дъги и усмивки


Lindt

Препоръчани мнения

Ефирните рокли си ги пазя за Акаба :girl_blum:, където беше едно от най-стресиращите ми изживявания и винаги съм обвинявала @stanimir за него.

Иначе ви благодаря за комплиментите, но роклите и прилежащите обувки, че дори и педикюр като за пред хората, трудно издържат на планинските и пешеходните ни увлечения 😄

 

преди 2 часа, Фил каза:

 

Моето лично мнение е, че 4 дни са оптималния вариант за стегнато разглеждане на Малта 

 

преди 2 часа, ven62 каза:

Чак пък "харесала". Добре, че е видяла няколко котки...

 

И все пак 3 дни са много за една Валета и "трите градчета" срещу нея.

 

 🙃

 

преди 2 часа, antea каза:

аз пък искам (настойчиво) да помоля по-често да ходите по градове! Малта, от всичко, което съм виждала дотук из форума, изобщо не ми е била привлекателна, а пък сега ми се струва, че доста би ни харесала за 3-дневно посещение 🙂

 

На нас 3 пълни дни и 4-ти до обяд не ни стигнаха, но може би издържате на жега, не се разсейвате с плаж и съответно къпане след него, спите съвсем до Валета или просто не пиете никога кафе и не се вълнувате има ли светлина за снимки, ще са ви точно. Ние последния ден от срам си навихме аларми за 7, за да стигнем поне до тези градчета, дори да не ги разгледаме, но спътниците ни предпочетоха кафе и каноли поне една сутрин  и явно им е допаднало, защото си взеха билети до Сицилия 

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение

а нещо като сезонност дали би оказало значение на възприятието? примерно средата/края на ноември може ли да се счита за приемлив месец за разглеждане /без чукари/? тогава и полетите са някакви обедно/следобедни

Връзка към мнение
В момента, antea каза:

а нещо като сезонност дали би оказало значение на възприятието? примерно средата/края на ноември може ли да се счита за приемлив месец за разглеждане /без чукари/?

Притеснявам се, че няма да е толкова оживено с всички тези маси и музиканти навън. Но имаше много хубави вътрешни дворове в някои заведения, чаени градини и може пък да си пренасят атмосферата вътре. 

При нас нямаше и вятър, а той може доста да убие очарованието на един остров. Не колкото 32 градуса де, така че аз бих отишла март-април, точно когато са ожънали пшеницата си 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , antea каза:

а нещо като сезонност дали би оказало значение на възприятието? примерно средата/края на ноември може ли да се счита за приемлив месец за разглеждане /без чукари/? тогава и полетите са някакви обедно/следобедни

Аз бях края на октомври и беше много добре - топличко, без да е някаква жега.

image.png.85d886959280d4182ed6e384d5cd8e85.png
 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От моя опит февруари и март със сигурност трябва да се избягват. Времето е страшно коварно - сутрин може да е 20 градуса, да пече слънце, следобяд да завали дъжд, да задуха студен вятър и да стане 11 градуса. И това може да се повтори няколко пъти на ден.🙄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

предвид че май няма много зеленина, се чудех дали въпросът с отделните месеци не опира главно до различен нюанс на заобикалящата охра (различим единствено от фотографско око), зависим от слънцестоянието 🙂 но явно трябва да се вземат предвид и други климатични особености

Връзка към мнение
преди 40 минути , antea каза:

а нещо като сезонност дали би оказало значение на възприятието? примерно средата/края на ноември може ли да се счита за приемлив месец за разглеждане /без чукари/? тогава и полетите са някакви обедно/следобедни

@antea

Ето малко снимки от средата на ноември:

 

Остъклените балкони:

DSC00015.JPG.edff7ca91f24055f54c9e5a405f8c7f3.JPG

 

IMAG0839.jpg.b10888a790b7b45324544450d2f2f420.jpg

 

Топчето и при нас пукна от първия път:

IMAG0552.jpg.c0b6ae35e100989c36f353ee826aa550.jpg

 

Английска работа (освен сбърканото обратно движение)

 

DSC00088.JPG.878815ffffd85949049746db4531b646.JPG

 

Чичкото кочияш - същия на @Lindt

 

DSC00136.JPG.148f71f28bb4189f68c9ab5bc541a9f6.JPG

 

DSC00168.JPG.178904e004d1c34b5fa4513dad8478b6.JPG

 

Рибното градче . То в него друго освен лодките и статуите на рибаря и детенцето няма какво да се снима.

А, имало и котка:

 

DSC00187.JPG.0d25c093f81b73479acb4dc584d7d566.JPG

 

 

 

DSC00194.JPG.c6f5f3b78213000bb91dcbe8e525ef95.JPG

 

Последен поглед към Ажурния прозорец.

 

DSC00326.JPG.c42642d2136ff3964009e8dd98bdd9ad.JPG

 

Дупката до него. Тя май още съществува и ще можете да се топнете и вие.

 

DSC00368.JPG.d637ce913077949171739cace368dbc9.JPG

 

DSC00382.JPG.b28050a12bc41c3f7d97e868d83d88fa.JPG

 

DSC00413.JPG.a38f9da1ecf4f3e69be301fffac80398.JPG

 

Това се води един от най-яките плажове (Синята лагуна). Водата си е супер - то се вижда.

 

DSC00441.JPG.069f05f53be989420421ad51221cf506.JPG

 

DSC00517.JPG.c210de6c1e3c3e30f4b5b823322c341a.JPG

 

И пак Валета, ... която си е очарователна.

 

DSC00552.JPG.ca92dd594814e6be6c8e548a04af47ca.JPG

 

DSC00553.JPG.68bb539f063912288a327d14387a119f.JPG

 

Сега, като си гледам снимките, да не би аз да съм им дал тон за песен с тези "цветове на дъгата".

 

@antea в крайна сметка Малта си я бида. Има своето очарование и няколко дни в нея съвсем няма да са загубени. Просто,  не бива да я превъзнасяме и да се прехласваме по нея.

 

Тази снимка е за @Lindt, не за теб: :wink:

DSC00044.JPG

  • Харесвам 12
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

@antea

Есента вали доста дъжд и Малта е много зелена и хубава. Като пролет е, всичко цъфти напоено от дъжда. Малта няма водоизточници като реки, езера и тези дъждове са единственото, което съживява земята там, където не се полива от хората. Дори да е дъждовно, морските бури са изключително шармантни и живописни, ако човек е с нагласата, че ще зяпа как вълните заливат. По туристическите части на острова има много кафенета с гледка към морето. Разбира се, в такива дни човек още повече мрази градския им транспорт и колите, които фучат и хвърлят кал. 🙂 На мен през есента Малта ми харесва повече отколкото през пролетта, морската вода още е топла и дава една лежерност и мекота дори и да има вятър. Според мен през ноември не става за плаж като плаж, но ако случиш на време, може да се попечеш на скалите и да погазиш във водата. В Малта съм ходила на плаж и през януари, но това е по-скоро изключение отколкото правило. Да, както @iMari казва времето е променливо. Островите са толкова малки в морето наоколо, няма планини и т.н., че е трудно да се предвиди със сигурност какво ще е времето - понякога прогнозата е дъжд, а дъждовните облаци не нацелват острова. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

@antea, aприл и ноември в Средиземно море са по-скоро рискови за плаж и хубаво време. Освен това денят е доста къс (през ноември). Разбира се - винаги е възможно да е уцелиш тотото със слънчевото време и липсата на вятър, ама нали 🙂

В средата на октомври изкарахме 1 седмица там и имахме 1 ден с брутални ветрове, които докараха и дъжд и бури. И в още един ден имаше кофти вятър, но тогава се скрихме между сградите във Валета и беше поносимо. Всички останали бяха перфектни (за плаж), даже на моменти прекалено топли.   

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Музата на хронологията днес тотално ме пренебрегна, но ще ви напиша кое снимахме, разглеждахме и коментирахме най-много в Малта - покритите им балкони ❤️

Те са най-различни на цвят, макар да е доста вероятно да си отиват с вратите на сградата. Формите и размерите им също варират, орнаментите още повече. А дори още по-важното за общия вид на терасата е това дали е построена заедно с къщата или е покрита впоследствие (това е една от последните думи, която ме е изненадала с правилното си изписване :mail1: и много се кефя като намеря къде я напиша ) 

Героите на снимките по-долу ще поразчупят нетипично интелигентното излъчване на поста ми 😜

_9180357.jpg.eeea658993a9f0e98f6156df3286074c.jpg_9180362.jpg.94f16dd36d5cdfd089410da909fe63f4.jpg

 

DSC_1173.jpg.6818fa6d8ffd1c0b25f026bb651603c7.jpg_9180363.jpg.6645e662d214178f81a0a080bb1a156a.jpg

 

Gallarija

 

Видът им е повече от любопитен, така че очаквах на тура ни да ни разкажат подробно за тях. Точният им произход е неизвестен, но има редица теории. Най-любимата на нашият водач беше, че това е остров, на него са живеели морски хора/ пирати и са прикачали към сградите вече негодните плавателни съдове. А цветът зависел от произхода им, според него зелените са италиански, червените английски, а френските са сини. 

Не беше невъзможно да е прав, ако си представите половин корабче, но останах неудовлетворена от качеството и количеството информация и потърсих повече в интернет. Там теорията за цветовете беше абсолютно различна и зеленото беше донесено от англичаните.

 

Произходът се предполага да бъде северноафрикански. Muxarabij/ Клюкарникът позволява на човека в къщата да вижда какво става на улицата, без самият той да бъде забелязан. Но този оригинал е много по-малък и служи за надникване, а малтийският балкон е вид декларация, че ти си вкъщи, но едновременно си и навън и това е твое право.

 

И така, тези балкони се появяват през 17-ти век, а стават много популярни през 18-ти век, разпространявайки се заедно с барока. Едно от най-възможните обяснения е, че след като първият такъв покрит балкон е на двореца на Grandmaster, покритите дървени тераси започват да изглеждат престижно, а и стъклото вече е по-лесно за производство и широкодостъпно. Името "Галерия" вероятно се дължи на факта, че първият от този вид, принадлежащия на Великия магистър всъщност е бил коридор с прозорци, свързващ всички стаи, гледащи към улицата и позволявал да се наблюдават и двата площада. 

 

Много от съществуващите железни тераси се покриват и всъщност променят напълно фасадата на сградите. Направени по този начин на по-късен етап, не прилепват плътно и не са така грациозни и изискани като проектираните като покрита дървена тераса.

Чисто практичните причини за достроените и покрити балкони е, че с увеличаване на населението, площта им за живеене е намалявала, особено във Валета и покриването на терасата осигурява още едно помещение в къщата. Някои дори са превърнати в баня. Цената им е зависела от това колко панела включват -  purtella и колкото е бил по-широк, толкова по-скъпо е струвало да се направи.

През годините покритите балкони са следвали модерния архитектурен стил и освен барокови, или и образци на Ар Нуво. Подпорите пък се наричат saljaturi и също си заслужават да им обърнете внимание. За кратък период след войната, се появяват дори метални, алуминиеви и лишени от подпори, но въвеждат закон, че Gallarija задължително трябва да е поставен върху подпори и така се приключва с неестетичната практика. 

А, ето ме и мен по рокля :girl_smile:

_9200815.jpg.d438d58e6a9ef3d148646586456a0ed0.jpg_9200994.jpg.f80d929f2d23ac70dd225e2723e246d7.jpg

 

https://culturemalta.org/mysteries-of-the-maltese-gallarija/

https://historyfangirl.com/facts-about-maltese-balconies-gallarija/

 

 

 

 

  • Харесвам 22
  • Браво 2
Връзка към мнение

Бях в Малта миналата година по това време. Много ми хареса. Едва не загинах от жега. След две седмици отивам пак, останаха ми неща за разглеждане. Много ми харесаха и знаците за пресичащи таралежи. 
Къде да гледам какво е необходимо сега за там? Ваксинирани сме, но предполагам плф също има и за там. 
 

Моите пет стотинки с малко врати 🙂

09891E07-3E61-4DDE-B569-2EFFED87AB61.jpeg

00B8A139-EF46-49E4-B613-A195EAE45F45.jpeg

1F437A58-3B13-42A9-B124-2BAEC3E81708.jpeg

B73F9E56-1E45-4738-95A4-C7B1E63583FC.jpeg

B9533218-637D-4C11-8F8D-C953C6DF381E.jpeg

ADDA2ECF-A177-4600-BD03-D6BE574579AF.jpeg

AF51081F-3AA5-43ED-9FEC-EB4FB47ECF73.jpeg

1D3AAC3A-776C-4A5E-9BC0-6DDDA6502347.jpeg

864FA21B-62BE-4761-8399-667E078A1385.jpeg

F10E6BE6-E9F8-4B4B-9B0B-FE6277320D79.jpeg

  • Харесвам 19
  • Браво 4
Връзка към мнение

Супер снимки! Аз май толкова красиви врати не съм видял.

 

Искат ваксина и плф - отделен за всеки пътуващ. Прави се от същата платформа като италианския 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 8 часа, Bellaero каза:

Не съобразих и не зная дали е редно да качвам снимки в темата на Линд. 

Чудесно е да добавиш красиви снимки на врати, които вероятно си правила в същото състояние като нас, тоест агонизираща от жега. Най-ярко помня тази синята врата в Мдина с бугенвилиите, където се опитахме да се снимаме, но беше обяд и нито фотограф искаше да седи търпеливо на слънце, нито слънчасалите ни мозъци успяха да осмислят нареждане " просто стойте като стражи" и да го възпроизведем 😊

242320079_10221423688564522_2894068765487280280_n.jpg.2943fc27bbcba4c2c76e58299c63d02d.jpg

 

Забелязах на това пътуване, че по навик от пушенето или ковид, сядаме отвън, а уж искаме да се разхладим и да си починем. Резултатът е дотолкова неуспешен, че всъщност непрекъснатата жега е от 8 сутринта до 7 вечерта. А ако бяхме по-умни и си правехме резервации, можехме да разгледаме доста пищен интериор и да се охлаждаме регулярно, например в: 

https://www.fontanellateagarden.com.mt/home

http://www.coogis.co/

 

Или пък във Валета Caffe Cordina 🙂 

 

@antea, в Малта ми се стори, че дефиницията за открито и позволено за пушене е различна от нашата и в градините на заведенията често не се пушеше. 

  • Харесвам 6
  • Смея се 1
Връзка към мнение

О, да, от Фонтанелата имам прекрасни спомени, по-специално от тортичките, заради които ходихме два пъти до Мдина. 😘По това време пушех и това което ми обясниха е, че е разрешено да се пуши отвън пред заведение, но ако пушиш просто така на улицата може да те глобят.

 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Във Фонтанелата пихме коктейли, дори разлях два един след друг 😂 Доста странно ни гледаха, предвид че бяхме с бебе и две йоркита 😃 Ама много им криви масите с гледката 🙂 Не се охладихме особено, пък и гледката беше много в далечината.

Сега вали в Малта, та вероятно няма и да е такава  жега след две седмици. 
Инак не можах да разгледам Трите града. Смело прекосих морето с традиционна лодка, стигнах на мегдана в Биргу и почти припаднах. Свестиха ме в едно кафе и оттам се повозих доволно на рейс, да охладя на климатик 🙂

Пуших си навсякъде.

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , Lindt каза:

Чудесно е да добавиш красиви снимки на врати, които вероятно си правила в същото състояние като нас, тоест агонизираща от жега. Най-ярко помня тази синята врата в Мдина с бугенвилиите, където се опитахме да се снимаме, но беше обяд и нито фотограф искаше да седи търпеливо на слънце, нито слънчасалите ни мозъци успяха да осмислят нареждане " просто стойте като стражи" и да го възпроизведем 😊

242320079_10221423688564522_2894068765487280280_n.jpg.2943fc27bbcba4c2c76e58299c63d02d.jpg

 

Забелязах на това пътуване, че по навик от пушенето или ковид, сядаме отвън, а уж искаме да се разхладим и да си починем. Резултатът е дотолкова неуспешен, че всъщност непрекъснатата жега е от 8 сутринта до 7 вечерта. А ако бяхме по-умни и си правехме резервации, можехме да разгледаме доста пищен интериор и да се охлаждаме регулярно, например в: 

https://www.fontanellateagarden.com.mt/home

http://www.coogis.co/

 

Или пък във Валета Caffe Cordina 🙂 

 

@antea, в Малта ми се стори, че дефиницията за открито и позволено за пушене е различна от нашата и в градините на заведенията често не се пушеше. 

откакто на един йонийски плаж ми казаха, че под навеса на плажния бар не се пуши, а само на "открито", съм държелива вече и не го намирам за проблем 🙂 но мерси, че го спомена, това е то- мисъл за другарчето :yes:

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ще вкарам една еретична мисъл за декември в Малта! Всичко е украсено с лампички, даже се чудехме,от къде толкова работна ръка да украсяват километри🤣 Правят Коледни селца, аз знам за Рабат и Валета, но надали при новите условия ще ги има. Нашето време беше чудесно, като за пролетно якенце, малко дъжд ни поваля, но като летен у нас, 10 минути и изгрява слънце.

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, iMari каза:

О, да, от Фонтанелата имам прекрасни спомени, по-специално от тортичките, заради които ходихме два пъти до Мдина. 😘По това време пушех и това което ми обясниха е, че е разрешено да се пуши отвън пред заведение, но ако пушиш просто така на улицата може да те глобят.

 

Нашите пушачи тогава са минали метър, ако наистина има глоби. Иначе и ние се размечтахме за тортички, но имаше дъъъълга опашка за маса, извиваща се под ободряващите обедни лъчи. Затова пробвахме другата чаена градина, където също нямаха места без резервации 🙃 

 

Преди 1 час, Звелина каза:

Ще вкарам една еретична мисъл за декември в Малта! Всичко е украсено с лампички, даже се чудехме,от къде толкова работна ръка да украсяват километри🤣 Правят Коледни селца, аз знам за Рабат и Валета, но надали при новите условия ще ги има. Нашето време беше чудесно, като за пролетно якенце, малко дъжд ни поваля, но като летен у нас, 10 минути и изгрява слънце.

Звучи страхотно ❤️ Обичам светлинки, но никак не се изкушавам от типично мразовитите страни с коледни базари. Украсен остров повече ми допада като идея. Всъщност пищната украса и венци по редовите къщи в Англия са ми останали в съзнанието като прекрасен коледен спомен и градоустройството на Малта може би позволява сходен облик, ако имат сходни разбирания за декорация 🙂

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

И какво излезе сега...? Че и остъклените тераси не са само наш патент...? :girl_crazy:

 

Аз пък си мечтая за снежна и бяла зимна приказка по Коледа с камина 🤩

  • Смея се 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Lindt каза:

Звучи страхотно ❤️ Обичам светлинки, но никак не се изкушавам от типично мразовитите страни с коледни базари. Украсен остров повече ми допада като идея. Всъщност пищната украса и венци по редовите къщи в Англия са ми останали в съзнанието като прекрасен коледен спомен и градоустройството на Малта може би позволява сходен облик, ако имат сходни разбирания за декорация 🙂

Това ми напомня за Лансароте през октомври, преди доста години - ние се връщаме от плаж, а на горния етаж на открития мол изграждат коледна елха 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.