Прескочи до съдържание

Ирландия за 5 дена


Sun4o

Препоръчани мнения

Здравейте, след кратко 18-месечно затишие😀, дойде време пак да попътуваме с железния кон, кемпера ще го оставим да мухляса малко.

Ще бъдем на гости на една студенка (както казваше покойния Гунди) в Лийдс, оттам се прехвърляме към Дъблин и след прочит на важните за мен теми на @stanislavpp и @Георги, синтезирах програмата по дни така:

1. Кацаме рано сутрин (7:30) , взимане на гадно скъпа кола😬 и правим Powerscourt Garden, Wicklow, Sally of Gap и нощувка в Килкени или Кашел.

 - въпрос - Wicklow е интересен като местност в планинската си част или и градчето. Ако е първото, от Sally of Gap надолу да не слизам, Ъ? И препоръки за обяд?

2. Rock of Cashel - стоп за разходка и може би обяд в Limerick - внимание, без анатема - пропускаме Ring of Kerry, Dingle и т.н. - оттам през Bunratty Castle цепим към залеза или вятъра, примесен с дъжд на Cliff of Moher, спане в района. Кръчма за пиенье?😀

Много километри ми идват да слизам на юг, знам, че всички ще скочите да обиколя кръговете и Дингъл, но ми идва прекалено тираджийска обиколка, а ние искаме да имаме време за лежерни разходки и кулинарно-алкохолен туризъм. Ние сме ценители на алкохола, а Ирландия е мястото...

3. Burren и Galway. Нощувка

4. Лежерно в Galway или разходка нагоре до Wild Atlantic Way до Errisbeg.

5. Връщане в Дъблин и денят целият е за него.

6. На следващата сутрин летим за България.

 

Та - съвети за нещо попътно за кратък стоп или кръчми, в които ирландците пеят и се веселят. Чувал съм, че както си пият хората и изведнъж някой започва да пее с пълно гърло и т.н.

Лошото на програмата е, че е от понеделник до събота, тоест само един петък за купон имаме, в Дъблин и кръчмите няма май да са много атрактивни през останалите дни.

 

Благодаря предварително.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

за мен е ок програмата, бих препоръчала да видите и Гледалох и Килкени 🙂 а, иначе за кръчмите, мога да препоръчам в Дъблин, но в която и да влезете атмосферата е една и съща 😆 Иначе, в Дъблин - Temple Bar, Foggy Dew, The Norseman и любимия ми Oliver St. Jogh Gogarty, който е доста по-спокоен от останалите и спокойно може да го посетите с деца.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , mu_ry каза:

за мен е ок програмата, бих препоръчала да видите и Гледалох и Килкени 🙂 а, иначе за кръчмите, мога да препоръчам в Дъблин, но в която и да влезете атмосферата е една и съща 😆 Иначе, в Дъблин - Temple Bar, Foggy Dew, The Norseman и любимия ми Oliver St. Jogh Gogarty, който е доста по-спокоен от останалите и спокойно може да го посетите с деца.

 

Деца няма, а Килкени ни е в програмата така или иначе. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Sun4o каза:

Деца няма, а Килкени ни е в програмата така или иначе. 

супер, аз три месеца главно съм обикаляла Дъблин, но все пак стигнахме до Скалите, Килкени, Уиклоу и Глендалох. Ще следя темата, ако има нещо друго за помагане 🙂 ме

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сънчо, като ценител си избери някоя дестилационна за тънка малцова течност или пък друга, от ония на хмеловата основа. Там не е място, като да няма какво да се опита. И точно така, давайте го лежерно и нека времето да е с вас. 

Кръчмите са вековни и още с влизането по миризмата ще разпознаеш дали си на правилното място.  Забавлявайте се. 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не знам дали приемаш съвети от непознати , но ние в Galway , по съвет на местна, се забавлявахме в бар " monroe' s ". Имаше жива музика , много пиене , огромни порции храна и весели посетители. Приготви се за дълга нощ с танци.  Точно този град е мястото, което световни звезди от различни стилове музика, не пропускат при турнетата си в Европа , което говори достатъчно за вкусовете на хората там .

 В този ред на мисли, ако полетът ви е вечерен и умеете да ставате рано, бих сложила втора нощувка в него. Забавлението е гарантирано точно по ваш вкус.

Бидейки , така или иначе на място, и ако харесвате величествени океански гледки, то излезте от града и попътувайте по Дивия атлантически път. Национален парк Connemara  също е възхитителен. В темата " Когато бъдеш отнесен от ирландските друиди" има карти и снимки на точно тази част от вашите размисли.

Съжалявам, но не знам как от телефона да я цитирам . 

Пък ,ако по причина на особено вдъхновение , изобщо не стигнете то Galway, то значи сте си изкарали чудесно и ще се върнете пак специално за него. Така де, студът се бори по - лесно сред съмишленици 😉.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 47 минути , patilana каза:

Не знам дали приемаш съвети от непознати , но ние в Galway , по съвет на местна, се забавлявахме в бар " monroe' s ". Имаше жива музика , много пиене , огромни порции храна и весели посетители. Приготви се за дълга нощ с танци.  Точно този град е мястото, което световни звезди от различни стилове музика, не пропускат при турнетата си в Европа , което говори достатъчно за вкусовете на хората там .

 В този ред на мисли, ако полетът ви е вечерен и умеете да ставате рано, бих сложила втора нощувка в него. Забавлението е гарантирано точно по ваш вкус.

Бидейки , така или иначе на място, и ако харесвате величествени океански гледки, то излезте от града и попътувайте по Дивия атлантически път. Национален парк Connemara  също е възхитителен. В темата " Когато бъдеш отнесен от ирландските друиди" има карти и снимки на точно тази част от вашите размисли.

Съжалявам, но не знам как от телефона да я цитирам . 

Пък ,ако по причина на особено вдъхновение , изобщо не стигнете то Galway, то значи сте си изкарали чудесно и ще се върнете пак специално за него. Така де, студът се бори по - лесно сред съмишленици 😉.

Благодаря, съвети се приемат от всички😉.

За мен Ирландия без Galway не е Ирландия, винаги с този купонджийски град съм я свързвал, не знам защо, бях гледал репортаж от фестивала и ахнах.

И аз така го предвиждам в програмата, да е с 2 нощувки. Ще огледам парка.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Браво! Добра програма. И аз силно препоръчвам Гледалох и Килкени (видях, че Ви е в програмата), ако имате време 😊 разбира се. 

А най-популярните заведения в Дъблин са: The Auld Dubliner, Old Storehouse, Oliver St. John’s Gogarty’s Pub, Temple Bar Pub и атмосферата им е невероятна в какъвто и час от деня да попадне човек там!

 

Ирландия ми е една от любимите северни дестинации. Надявам се скоро да отида отново там.

Приятно изкарване! 😊

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз препоръчвам да ми снимаш ей такива овце 💗 

 

May be an image of outdoors

 

А много често в страницата за Ирландия, се появява това място, но не знам дали може да го включите.  

May be an image of castle and outdoors

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Казвайте къде е, да го ходим😀.

Иначе с малко играчка чрез Гугъл, можеш лесно да установиш локацията.

 

П.П. Намерих го - Cobh, на юг е, след Корк, далечко ми идва…

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , Sun4o каза:

Казвайте къде е, да го ходим😀.

Иначе с малко играчка чрез Гугъл, можеш лесно да установиш локацията.

Мога, да, но ме домързя да нанеса на картата целия ти план, за да видя дали по някаква причина ще слезеш на юг 🙂

 

Colourful Cobh in County Cork

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 7.10.2021 г. в 7:50, Sun4o каза:

м Дъблин и след прочит на важните за мен теми на @stanislavpp и @Георги, синтезирах програмата по дни така:

1. Кацаме рано сутрин (7:30) , взимане на гадно скъпа кола😬 и правим Powerscourt Garden, Wicklow, Sally of Gap и нощувка в Килкени или Кашел.

 - въпрос - Wicklow е интересен като местност в планинската си част или и градчето. Ако е първото, от Sally of Gap надолу да не слизам, Ъ? И препоръки за обяд?

2. Rock of Cashel - стоп за разходка и може би обяд в Limerick - внимание, без анатема - пропускаме Ring of Kerry, Dingle и т.н. - оттам през Bunratty Castle цепим към залеза или вятъра, примесен с дъжд на Cliff of Moher, спане в района. Кръчма за пиенье?😀

Много километри ми идват да слизам на юг, знам, че всички ще скочите да обиколя кръговете и Дингъл, но ми идва прекалено тираджийска обиколка, а ние искаме да имаме време за лежерни разходки и кулинарно-алкохолен туризъм. Ние сме ценители на алкохола, а Ирландия е мястото...

3. Burren и Galway. Нощувка

4. Лежерно в Galway или разходка нагоре до Wild Atlantic Way до Errisbeg.

5. Връщане в Дъблин и денят целият е за него.

6. На следващата сутрин летим за България.

 

Та - съвети за нещо попътно за кратък стоп или кръчми, в които ирландците пеят и се веселят. Чувал съм, че както си пият хората и изведнъж някой започва да пее с пълно гърло и т.н.

Лошото на програмата е, че е от понеделник до събота, тоест само един петък за купон имаме, в Дъблин и кръчмите няма май да са много атрактивни през останалите дни.

 

Благодаря предварително.

Мога ли да попитам колата откъде я запази и дали е с кредитна или дебитна карта, понеже си писал, че е гадно скъпа? Оказа се, че ни е изтекла кредитната карта и няма време да вадим нова. Търсихме кола с дебитна карта и от това, което прочетохме, разбрах, че може и с дебитна карта, но трябва застраховката да е пълна с нула самоучастие и за 5 дни излиза доста скъпичко. Не, че имаме избор де, но да питам, имали ли такова чудо в Ирландия - кола с дебитна карта или аз не съм разбрала?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По принцип почти винаги използвам economycarrentals.com, но сега цената беше 470 лв за 5 дена, което си е доста.

Тънкост в Ирландия, както и в Израел е, че те карат да плащаш CDW, което всички сайтове го начисляват в цената и затова е и скъпо.

Аз обаче имам една американска кредитна карта, на мое си име (Visa) и тя има такова покритие. Та пробвах като американец, не че съм, и стана. Как го направих - през topcashback избрах Fox за доставчик на услугата (8% дискаунт), оттам като моя държава избрах САЩ и номера мина - 290 лева (Юръпкар) и ще ми върнат 8% в кешбека. Единственият ми проблем е, че и моята карта е изтекла, имам издадена нова, но е в Щатите и я нямам като пластика. Вкарал съм си я като виртуална в Wallet-a на телефона и мога да плащам с нея. Дано само не ми я поискат като пластика на летището в офиса на Юръпкар, че тогава ще стане интересно…и ще трябва да плащам като всеки един европеец…

Дано си ме разбрала…😀

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Досега не ми се е случвало да не искат физическата карта , та не е лошо да си приготвиш план Б . 
 

п.п. Ако ти върши работа , мога да ти я донеса в БГ , но ще е в края на декември.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 20 часа, stanislavpp каза:

Досега не ми се е случвало да не искат физическата карта , та не е лошо да си приготвиш план Б . 
 

п.п. Ако ти върши работа , мога да ти я донеса в БГ , но ще е в края на декември.

Благодаря, но пътуването ми е скоро...
Иначе планирам да си я взема сам, около деня, в който сите американци са много благодарни (и най-вече оядени до ушите)

 

П.П. Кофти новина ми поднасяш с физическата...не може ли с телефона да платя депозита? "Забравил съм я" или" не я нося, 21-ви век е" не минава ли?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Sun4o каза:

"Забравил съм я" или" не я нося, 21-ви век е" не минава ли?

За съжаление, винаги искат картата.

Много малка надежда има, да е някакво много пусто бюро на Юръпкар тип летище Фридрихсхафен и адски скучаещ служител.

Или да си им редовен клиент с две/три вземания на месец.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Кога пътуваш? Ще чакам с нетърпение да споделяш информация от мястото на събитието! Ние сме от 3 до 7 ноември. Всичко ще ми бъде полезно, включително и за времето.🙂

Връзка към мнение

Мдаа, с малко тарикатлък Visa картата от Щатите вече е при мен. 
Остава въпросът резервацията през Fox да е реална - не ми искаха нито кредитна карта, нито нищо за гарантиране на наема…

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Набързо да нахвърлям някои важни неща за Ирландия. Знам, че и @elenitta чака.

 

Първо, започвам от рент-а-кар-а. Голяма греда. Тия изроди от Юръпкар като видяха, че съм с американска кредитна карта и решиха, че ще ми искат 5000 евро депозит. Сякаш ще наемам Порше, а не мини голф количката Хюндай i10…. Естествено, банката отказва такъв депозит и остава варианта да ми чукнат по 37 евро на ден каско+някаква глупава такса. Отказах да им взимам колата, викат - неотменяема резервация, ще ти удържим голяма неустойка. В крайна сметка, срещу 370 евро получавам колата. От България беше 470 лв, от Щатите - 188 долара. Смятайте…Отделно магистралите се плащат кеш, но има един участък около Дъблин - М50, който се плаща онлайн. Трябва да питате провайдъра си кой го плаща - вие или той. Понеже всяка кола си иска акаунт, ако вече е доставчика си го е направил, той плаща. Ако трябва вие да си го правите, трябва да знаете. Аз звънях на телефона на Юръпкар, отначало ми казаха да си го плащам аз, когато им казах, че колата е регистрирана на тяхно име, ми казаха, когато я връщам, да кажа, че не съм можел да платя през сайта (eflow.ie). Чатих си с последните, това е сайта за плащане и те ми казаха да питам доставчика….Половин ден си изгубих с тия малоумници от Юръпкар.

 

Второ, ако решите да буквате билети за атракции онлайн, правете го доста преди да дойдете. Защото места няма или цената е двойна. Примерно за затвора в Дъблин вече такса няма, но е срещу записване. Дати няма седмица напред поне. За Бънрати замъка, цената онлайн е 10 евро, но билети има за след 2 седмици. На място в момента са 18 евро на човек. И за други места е така, проверявайте.

 

Трето - часовете, в които отварят доста забележителности вече не са хубави, слаб сезон е. Примерно Powerscourt Garden отварят в 10:30, ние бяхме в 9:30 там. И….го пропуснахме. Местните обаче казаха, че есента не били впечатляващи. Всеки да си прави сметката дали/или.

 

Четвърто - основните пътища са ок, но малките, малките са мама миа. За мен не е проблем, но на половинката и се пристъргаха ноктите от тесните (нарекох си ги) пътенца. Ако шофьорът е малко от малко лабилен, забравете наемането на кола. Дори и при перфектно планиране, няма как да избегнете пътенцата. Те са навсякъде. А аз си мислех, че в Шотландия са тясни. Магистрали са направо!

 

Пето - не подценявайте Cliff of Moher. Може да бъде убийствен. Нас какъв вятър ни духа, никога не съм си представял такова нещо. И понеже си падам леко екстремен, имахме лек семеен….разговор, тук-таме с подвиквания😀…Иначе спряхме не на паркинга, който взима по 6 евро на човек, а на един частен паркинг, срещу 3 евро на кола, цял ден си стои там😉. Даже парите се пускат в една кутия без надзор, само с надпис отгоре. Рай за българина, но аз си ги платих. Честна пионерска! Намира се в долната част на клифа, противоположната на официалния визиторски център и парк. Ще гледам да го издиря и постна тук в близките дни. Тръгвате отдолу-нагоре и пак правите пълна обиколка.

 

Засега толкова, в неделя ще пиша повече.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

1. Депозита не трябва да плаши , това е само блокиране на въпросната сума ( все пак картата трябва да има въпросният лимит) , да се има предвид , че предвид по-голямата сума , агентите се опитват да използват трика с DCC.

 

1.1. Тази особеност за М50 съм я споменавал в моята тема , няма значение акаунти и прочие , плащаш таксата онлайн в рамките на 48-72часа ( не помня точно ) , ако не - рентакар компанията я плаща + административна(наказателна такса) за ползвателя , тоест оскъпява се десетократно …

 

5. Вятъра на Клиф ъф Мохер е действително сериозен ,тея с килца под 70 трябва да се държат за парапета  за да не бъдат издухани :)), сега ще видя как е положението в сравнение с ветреца у Патагония.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря ви за включването! Не успяхме да намерим кола без кредитна карта и се наложи да отменя хотелите и да запазя само в Дъблин. Ще ползваме платените екскурзии. Боли ме сърцето и много се чудех дали да не прежалим парите за билети и да идем друг път след като сме си взели кредитната карта. Обаче тооолкова ми се ходи, че реших да идем макар, че едва ли ще видя и 30% от нещата, които искам. Ако имам късмет, следващия път ще е както искам. Проблем е, че вече зависим от ваканции и планирането става доста по-трудно. Само да сме здрави! Иначе нямам търпение, не остана!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.