Прескочи до съдържание

Коледа в Колумбия - планиране и въпроси


Lindt

Препоръчани мнения

Ще ме прощавате, че се умълчах тези дни и редуцирах спама във форума с 50 %, но бях ангажирана:mail1:  То не беше планиране, не беше гаснене по чужди дестинации като Галапагос и Сокотра, че и възторг, че всичко около нас изведнъж избухна в пътешествия.

Преди две седмици казах, че искам за празниците в Колумбия, но после много се чудих откъде точно дойде тази идея и какво ще правим там. Но, както става винаги, когато загледам продължително Египет, "нещо се появи". 

Нещото се казва @Dian и напълно съзнателно се възползва от слабостите ни, пращайки ми статия за страната с най-голямо разнообразие на птици в света :yes: Че към статията добави и евтини билети за Коледа. И въобще не го досрамя да потвърди, че цели да ми саботира Египетчето 🙃  Ние сме му много благодарни! 

И ние, естествено, го прегърнахме без чудене, както всеки път, когато идеята е много добра. Е, @Георги Матеев се постара да докаже, че заслужава любовта ми и ме издундурка с цялото ми колебание с посредници или без посредници да купувам билети 🥰

 

Имаме 18 пълни дни в Колумбия + 2 половинки, с начало и край в Богота. Страната е огромна и е като кутия с бонбони за обичащите природата и невиждали нищо на този континент.

Ние не говорим испански и поне аз нямам инстинкти за самосъхранение. Освен тези недостатъци, имаме още два - не шофираме и не можем да снимаме птици с телефон, така че ще носим фотоапарата с нас. Бавно пътуващи сме и вероятно ще се движим с вътрешни полети и ще се съсредоточим над природни забележителности в 2 или 3 района - около Меделин, Санта Марта и .. ще видим, не съм готова. 

Съответно ще имам много въпроси и се надявам, че @DaBo ще ми помага. 

 

Започваме с Меделин, защото коледните им светлинки са известни и не мога да им устоя: 

 

Christmas lights in Medellín - Wikipedia

December Traditions in Medellín - A Truly Unique and Fun Experience

Alumbrados Envigado 2020: Photos of Christmas Lights in Envigado

Christmas Lights (Alumbrados Navideños) in Medellín

Al río Medellín lo alumbran luces de colores esta Navidad

 

  • Харесвам 27
  • Браво 13
Връзка към мнение

Оооо, Коледа в Колумбия! Умирааааммм.... Това е най-вълшебното време там. Прословута е надпреварата между Богота и Меделин в борбата им за най-добра Коледна украса. Много се надявам тази година да има пак от онези коледни украси, при гледката на които, ти пада устата. Миналата година нямаха, за съжаление, защото се събират много хора.

Това е линкът за Богота: https://www.rutadelanavidad.com/

Тук, ако има пак, ще публикуват къде и какво ще се украсява. Нарича се "Пътят на Коледата".

 

Bogota, Navidad, 2012, в парка до нас:

 

DSC00503.JPG.94964656f8dae34450416b8f292311b5.JPG

 

DSC00522.JPG.bd2102745d1628977cdae0cee736db9e.JPG

 

DSC00520.JPG.a1d078ba838ac8be1eb587e8de1c9e04.JPG

 

Бяхме пристигнали един месец по-рано и не е нужно да казвам, че гледахме с увиснали чанета през цялото време.

 

 

 

 

  • Харесвам 12
  • Браво 3
Връзка към мнение
преди 43 минути , Lindt каза:

евтини билети за Коледа

А колко пък да са евтини? С коя компания? Кои дати и в крайна сметка през посредник или директно ги взехте?

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение

 

Ей, @DaBo, това е много хубаво! Ние пристигаме на 23.12 и със сигурност ще се постараем да видим и в Богота каква е украсата. Записах си районa, който препоръчваш за настаняване без таксита, за да отидем да вечеряме - Chico, El Retiro и Chapinero, но с оглед на разходката за светлинки, дали там да запазвам?

 

А била ли си в Обсерваторията за колибрита?

https://www.observatoriodecolibries.com/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 46 минути , Lindt каза:

И въобще не го досрамя да потвърди, че цели да ми саботира Египетчето

Е, на такава размяна кой се мръщи - Египет за Колумбия ...

Ще чета с интерес тук!

  • Харесвам 5
  • Шок 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , cybersimo каза:

А колко пък да са евтини? С коя компания? Кои дати и в крайна сметка през посредник или директно ги взехте?

Ми без пари са 😄 С търкиш, за празниците, от София, през посредник, се вързаха на 520 евро на човек, платени с diners. Но.. през мобилната версия на jetcost.at -lastminute.de един билет само ни продаде с отстъпка и умря. И Жижо щеше да ме убие за спестовността, защото искаше да ги купим заедно, с една карта, на едно име, през нормален посредник като mytrip или gotogate.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Честитооооооо! Колумбия е прекрасна, а по празниците ще е приказка 😊

За испанския предлагам да си изтеглиш приложението Duolingo и да започнеш да учиш испански - много е полезно, лесно и бързо се получава. Аз го използвах през лятото за немски и сега в часовете в училище съм бомба 😁. В Колумбия ще се оправите, хората са много добри. 

За програмата имате огромен избор - Колумбия е огромна страна и има много за гледане. Според мен най-празничното настроение ще е в Картахена, но я сложи накрая, за да нямате проблеми с височината - Богота е на над 2000м, Антиохия също е всичко в планината, а Картахена е на морето. Според мен в страната си заслужават Картахена, Меделин, градчетата Guatape, Jerico, Jardin, Santa Fè, Villa Leyva както и Cocora valley, катедралата Las Lajas, солната църква в Sipaquirа, национален парк Tairona, пустинята Tatakoa, цветната река, Амазонската джунгла, има различни национални паркове с планински пейзажи (в Колумбия има всякакви природни красоти, много разнообразна страна) и, и... много има за гледане. На ваше място бих останал един ден в Богота за аклиматизация, един ден посещение на солната църква в Sipaquira и Villa de Leyva с тур, защото не виждам друг начин за придвижване. Може да видите и катедралата Las Lajas с полети до Пасто в рамките на ден с ранен и късен полет. После полет за Меделин, разгледане, посещение на Guatape, El penol с автобус (имаше един сайт за автобуси, ще се пробвам да го намеря по-късно), Santa Fé също си заслужава. Оттам може да слезете на юг с кола и шофьор към Jerico, Jardin, Cocora valley и да се върнете в Богота с полет от Армения (градът, не държавата 🙃), но стават много преминавания през столицата. Нямам информация за националните паркове, знам само, чепустинята Tatakoa се намира близо до Нейва, докъдето се стига с вътрешен полет. От Богота летите до Картахена и обикаляте града и НП Тайрона. Само не знам дали стават 18 дни, това е по-малко според мен. В Колумбия вътрешните посети се обслужват от Viva Colombia, Avianca и Latam, цените са ниски

Каквото и да видите, ще ви е хубаво 🤩! Успех, пожелавам ви възможно най-цветната Колумбия 😊.  

 

 

Редактирано от Kristian Desev
Правописна грешка
  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Lindt каза:

 

Ей, @DaBo, това е много хубаво! Ние пристигаме на 23.12 и със сигурност ще се постараем да видим и в Богота каква е украсата. Записах си районa, който препоръчваш за настаняване без таксита, за да отидем да вечеряме - Chico, El Retiro и Chapinero, но с оглед на разходката за светлинки, дали там да запазвам?

 

А била ли си в Обсерваторията за колибрита?

https://www.observatoriodecolibries.com/

Да, тези три региона със сигурност препоръчвам за нощувка. Относно La ruta de la Navidad - всяка година избират различни паркове и локации, така че не се съобразявайте за нощуване спрямо тях. До тях се ходи се ходи винаги с градски транспорт, а освен това винаги имат навсякъде украса.

И за вечеря, моля ви, запазете си маса в https://www.andrescarnederes.com/ Това е истинско изживяване, не просто ядене...

Локацията им Andres D.C e точно там. Това е купон на 5 етажа. Много се надявам всичко да е наред с този вирус (знам, че ваксинациите добре им вървят и нещата са срванително ок).

 

Това са наши снимки от локацията им в Чия (дотам без собствен транспорт не си заслужава). Същото е в центъра, където ви препорвам:

 

DSC00765.JPG.eddc3079638d1faf7c505ad6096cb4ab.JPG

 

DSC00752.JPG.927869600cf0df17e214b35c39d43170.JPG

 

DSC00750.JPG.75f3b91f6be0074e12296e87a3340729.JPG

  • Харесвам 11
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , Lindt каза:

Ми без пари са 😄 С търкиш, за празниците, от София, през посредник, се вързаха на 520 евро на човек, платени с diners. Но.. през мобилната версия на jetcost.at -lastminute.de един билет само ни продаде с отстъпка и умря. И Жижо щеше да ме убие за спестовността, защото искаше да ги купим заедно, с една карта, на едно име, през нормален посредник като mytrip или gotogate.

по 520 евро без пари? 🙂

без пари бяха на КЛМ преди 1-2 седмици за по 350 евро от няколко европейски града, но ако имате мили или събирате с Турците - сигурно и 520 е ок цена

  • Замислям се 2
Връзка към мнение

@DaBo, това заведение го има и в Меделин, и в Картагена мисля видях. Аз разглеждах на сайта им, ама нищо не разбрах и реших на място да се изненадваме. Сложих го в бележника. Сега, да не си помислиш, че е много голям бележник, има апликациите за таксита, мястото за нощуване, това заведение и кориандъра, ама правя добро впечатление :girl_smile:. За яденето не записвах какво чета, защото обичам сладко и солено, ям месо и по-гадно от в Малайзия няма как да ми се стори :yes:

 

@Kristian Desev, сега ще прочета какво ми пишеш, че подсигурявах вечерята досега. Предварително ти благодаря, радвам се, че ще ти е интересно. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Е, около 500 евро за Колумбия си е мнооого добра цена. Все пак говорим за Коледния период, който по принцип си е по-скъп, а и самите колумбийци дават мило и драго да се приберат за празниците по родните места.

преди 30 минути , Lindt каза:

А била ли си в Обсерваторията за колибрита?

https://www.observatoriodecolibries.com/

Не съм ходила...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 4 минути , cybersimo каза:

по 520 евро без пари? 🙂

без пари бяха на КЛМ преди 1-2 седмици за по 350 евро от няколко европейски града, но ако имате мили или събирате с Турците - сигурно и 520 е ок цена

Да, ама това с европейските градове, че и по празниците да си висим някъде, да мъкнем зимни якета, да харчим отпуск и пари за хотели в снежна Европа.. не е за нас, май нито веднъж не сме го правили.

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Браво , шоколадче - Колумбия е твърдо в топ 3 на моите дестинации , прекрасни хора , прекрасна храна и прекрасна природа ( особено важи за Меде(ж)ин и районите на юг от града)  ..

 

Виждам , че си изчела темата ми подробно -напомням билети на Авианка през локалният сайт често са на половин цена .

 

Със споменатото Дуолинго не си губи времето, не че е толкова зле , но е класи под Babbel.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

 

В момента, stanislavpp каза:

Браво , шоколадче - Колумбия е твърдо в топ 3 на моите дестинации , прекрасни хора , прекрасна храна , прекрасни хора и прекрасна природа.

Виждам , че си изчела темата ми подробно -напомням билети на Авианка през локалният сайт са на половин цена .

 

Със споменатото Дуолинго не си губи времето, не че е толкова зле , но е класи под Babbel.

Тя най-много ми хареса темата ти, много неща подреди в главата ми, така че ти благодаря за разказа :victory: Чудех се по едно време защо ми е да гледам градини към хотел, ама после се оказаха хем в Облачна гора, хем вероятно приятен следобед след трек или просто безопасно място за разходка, което може да се окаже ценно. И термалните извори ми се видяха приятно място за разпусканеhttps://www.facebook.com/Tarifas-Termales-Santa-Rosa-de-Cabal-165661678460017/

После ме хвърли в размисъл с някакъв шоколад с кашкавал, но си представих лавакейк със синьо сирене и осъзнах, че ме очаква приключение :yes:

За полетите само отворих skyscanner и се зарадвах, че няма страшно. Но май първо ми излизаха Латам. @Dian се надявам да удари рамо в тази част. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Мисля, че Колумбия ще ви допадне. Не че сме я обиколили. @Kristian Desev много добре е описал забележителностите. Когато ние пътувахме, имахме само 5 дни  за Колумбия и аз доста проучвах къде да отидем. Около Меделин районът е хубав, лесен за планиране. Ние посетихме Las Lajas, но влязохме сухопътно от Еквадор. С полет до Пасто е възможно. Не знам дали за ден става. До Меделин имаше по 1 полет на ден.  Около Меделин 3 или 4 дни, ако ще обикаляте Антиохия с обществен транспорт. Ако сте кафеджии / не помня, отдавна не сме се виждали /, може да ви е интересно да спите в кафеена плантация. Има много.

За Санта Фе де Антиохиа не ни остана време, т.е. ако го включите още 1 ден. Богота не ми хареса. Не бих се върнала там. При второ ходене, бих включила Кокора валей, Картахена, Тайрона.

По повод опасностите - само в Пасто вечерта ни съветваха да се приберем в хотела по тъмно. Но Пасто е индустриален град. В Антиохия беше спокойно.

@Lindt да ти пратя ли файла ми?

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Lindt каза:

 

Тя най-много ми хареса темата ти, много неща подреди в главата ми, така че ти благодаря за разказа :victory: Чудех се по едно време защо ми е да гледам градини към хотел, ама после се оказаха хем в Облачна гора, хем вероятно приятен следобед след трек или просто безопасно място за разходка, което може да се окаже ценно. И термалните извори ми се видяха приятно място за разпусканеhttps://www.facebook.com/Tarifas-Termales-Santa-Rosa-de-Cabal-165661678460017/

После ме хвърли в размисъл с някакъв шоколад с кашкавал, но си представих лавакейк със синьо сирене и осъзнах, че ме очаква приключение :yes:

За полетите само отворих skyscanner и се зарадвах, че няма страшно. Но май първо ми излизаха Латам. @Dian се надявам да удари рамо в тази част. 

По-добре гледай Avianca. 🙂

https://www.avianca.com/eu/en/search-and-book/destinations/what-to-see-in-colombia/

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Да знаеш, че ви завиждам, много. Ако бяхте отишли в Египет, пак щях да завиждам, ама не много. Ама пък ще ти чета писанията, щото пишеш интересно и увлекателно, и ше си мечтая за Колумбия

Само с хубави емоции да е свързано пътуването ви, @Lindt. Наслаждавайте му се!

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

И аз ще следя с интерес 🙂 Имам си от известно време едно файлче, където си добавям интересни местенца в Колумбия, но май ще ми трябват едни 2 месеца за всичко. Но щом ще имате фокус на птички, ще споделя някои идеи, може нещо да ви допадне.

 

1. Jardín, Antioquia (с автобус от Medellín) - https://parque-natural-jardin-de-rocas.negocio.site/

https://www.facebook.com/PNJardinderocas/

Има частна градина с тези приятелчета - вид gallito de roca/cock-of-the-rock (снимката е от фейсбук страничката им)

76771595_10156933192383031_6447624700259

 

2. Като стана въпрос за колибрита, така и така ще ходите в Богота, имало такива на Cerro Monserrate (с фуникулар/лифт от Богота), рано сутрин можело да се видят/снимат:

https://monserrate.co/en/bird-watching/

https://monserrate.co/avistamiento-de-aves/

 

3. Parque Natural Chicaque (day trip от Богота) https://caminantesdelretorno.com/destino/averaves-bosque-de-chicaque/

 

4. Aко ви се инвестират повече дни в bird watching:

- Otún Quimbaya – Parque Nacional Natural (от Pereira с маршрутка) цък и пак цък

https://www.sula.com.co/blog/otun-quimbaya-flora-fauna-sanctuary/

 

И едно предложение за по-приключенски настроени хора, което не е свързано с птички, но май няма писано за него във форума - Cerros de Mavecure:

https://caminantesdelretorno.com/destino/cerros-de-mavicure/

https://caminantesdelretorno.com/destino/cerros-de-mavicure-4-dias-3-noches/

1200px-CERRO_EL_MICO_Y_PAJARO_DESDE_MAVE

 

Като цяло на този сайт има доста инфо за bird watching опции https://caminantesdelretorno.com/destinos/ изберете в първия филтър "Avistamiento de aves" (в английската версия няма почти нищо).

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Колко е различно когато си турист и когато живееш в дадено място. Никога не бих казала, че Богота не си заслужава, но просто гледам с други очи. Когато живееш на едно място и същото го посещаваш за 1 ден, няма място за сравнение. Така беше и с Куала Лумпур..

Дори и да не си фен на кафето, Триъгълникът на кафето винаги си заслужава да бъде посетен. Там не е само кафето...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 2 минути , lesy каза:

Мисля, че Колумбия ще ви допадне. Не че сме я обиколили. @Kristian Desev много добре е описал забележителностите. Когато ние пътувахме, имахме само 5 дни  за Колумбия и аз доста проучвах къде да отидем. Около Меделин районът е хубав, лесен за планиране. Ние посетихме Las Lajas, но влязохме сухопътно от Еквадор. С полет до Пасто е възможно. Не знам дали за ден става. До Меделин имаше по 1 полет на ден.  Около Меделин 3 или 4 дни, ако ще обикаляте Антиохия с обществен транспорт. Ако сте кафиджии / не помня, отдавна не сме се виждали /, може да ви е интересно да спите в кафеена плантация. Има много.

За Санта Фе де Антиохиа не ни остана време, т.е. ако го включите още 1 ден. Богота не ми хареса. Не бих се върнала там. При второ ходене, бих включила Кокора валей, Картахена, Тайрона.

По повод опасностите - само в Пасто вечерта ни съветваха да се приберем в хотела по тъмно. Но Пасто е индустриален град. В Антиохия беше спокойно.

@Lindt да ти пратя ли файла ми?

Пращай, разбира се, благодаря 🙂 Това с виждането може да се поправи, ако решите да се завърнете в почти снежна София. 

Да, пием кафе и това добавя още един пласт радостно очакване. Ние Las Lajas ще я пропуснем и повечето от страната на юг от Саленто, освен ако изкушението за тяхната Амазонка не се окаже твърде силно. Иначе е правена за ден от АлександраКо тази катедрала.

Кокора ни е задължителна, но не съм максималист за колониалните градчета. А Гуатапе не заслужава ли да нощуваме в района? Малко се разочаровах, че е язовир, а не естествено сътворено място със съответна екосистема, но не мога да го пропусна..

Радвам се, че така ме успокояваш за безопасността😘

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние спахме в Гуатапе. Градчето е красиво, особено сутрин без туристи. Районът обаче е урбанизиран, не застроен като при нас, но все пак има доста хотели. Близо е до Меделин и си заслужава.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Евалааа! Честито и от мен! Много Ви се радвам, че за Коледа ще сте там. Честно казано много малко неща съм чел и знам за ЮА, но ми е интересно и да науча нови неща за този континент. Та с интерес ще следя темата. 😊

Наистина цената е супер за 520 евро. 

Да знаеш, че и аз като @Костов ще завиждам, но благородно 😊 разбира се! 😉

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , DaBo каза:

Колко е различно когато си турист и когато живееш в дадено място. Никога не бих казала, че Богота не си заслужава, но просто гледам с други очи. Когато живееш на едно място и същото го посещаваш за 1 ден, няма място за сравнение. Така беше и с Куала Лумпур..

Дори и да не си фен на кафето, Триъгълникът на кафето винаги си заслужава да бъде посетен. Там не е само кафето...

@DaBo  абсолютно си права.  Аз видях Богота с очите на турист и написах, че не ми хареса. Предполагам, че като живееш там е различно. Богота за нас беше последното място от пътуването ни и в сравнение с всичко видяно преди това не ни впечатли. Музеят на Златото е интересен. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@ven62,  специално за теб и твоя още по-красив календар за 2023, ще се постараем да снимаме един cock of the rock :girl_smile:

  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.