Прескочи до съдържание

Коледа в Колумбия - планиране и въпроси


Lindt

Препоръчани мнения

преди 1 минута , DaBo каза:

Ако сте 5 човека и някой има шоф.книжка - вземете кола и забравете за трудната логистика с автобусите. Ако ли не, използвайте Меделин за отправна точна за Санта Фе де Антиокия, Ел Пиньол, Гуатапе.

От Меделин с автобус до Хардин, като ще трябва да спите там. От Хардин до Армения пак с автобус, ако няма до Саленто директен. От Армения до Саленто с автобус. От Саленто за Кокора вали. След това трябва да видиш откъде ще може да летите за крайбрежието. 

 

От Армения до Саленто - http://cootracir.com/rutas-y-moviles/rutas-y-puntos-de-venta

Ще потърся и за другите маршрути.

 

преди 23 минути , mililia каза:

Няма ли да е по - добре наемане на кола в такъв случай? 

Ние затова се готвим за приключение - група от 5 неговорещи испански и нешофиращи. Мисля, че всички ще направим компромиси в планирането, но ще е весело до абсурдност :yes: Освен ако някой не се разплаче още на летището и не помоли @Alexander да го вземе с неговата нормална група испаноговорящи :victory:

  • Харесвам 3
  • Смея се 9
Връзка към мнение

Със сигурност ще е весело.🤣

 

Тези са единствените, които пътуват от Меделин до Хардин.

https://www.rapidoochoa.com/ и Transporte suroeste

Това е линк към Хардин: https://jardindeaventura.com/como-llegar-a-jardin-desde-medellin/

 

Това е бус услугите от Манисалес: https://www.terminaldemanizales.com.co/Paginas/Viajes.aspx

но няма до Саленто, ако правилно се ориентирам.

Това са бусовете от Армения: https://www.terminal-armenia.com/destinos-colombia/

 

Също няма директен от Хардин до Саленто. Прави се връзка в Riosucio, си няма идея дали ще се съвпаднат часовете. После през Перейра. Май ще е най-добре Хардин-Армения-Саленто.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 14.10.2021 г. в 15:42, Роми каза:

Предложиш го за вариант за Коледа и Нова година на магеланската сбирка, Oори ти изпратих вариант за билетитена другия ден, но реших, че не си ги харесала.

Отдавна ми се върти подобна идея , и ще се радвам , ако намери последователи . Всяка година да има магеланска среща в чужбина , като мястото и датите да се обявят минимум една година напред във времето , за да е забавно намирането на билети . И вече на сбирката от между всички присъстващи да се обяви мястото за следващата година. Примерно:

Първа Магеланска Сбирка в чужбина  01-03 март 2023г , Сингапур.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
В момента, stanislavpp каза:

Отдавна ми се върти подобна идея , и ще се радвам , ако намери последователи . Всяка година да има магеланска среща в чужбина , като мястото и датите да се обявят минимум една година напред във времето , за да е забавно намирането на билети . И вече на сбирката от между всички присъстващи да се обяви мястото за следващата година. Примерно:

Първа Магеланска Сбирка в чужбина  01-03 март 2023г , Сингапур.

Преди се получаваше без много суетене покрай инвазиите с грешка или просто изгодни билети. Иначе не знам как ще се подбере дестинацията 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 3 часа, DaBo каза:

Около Хардин има разни хайкове и птици за гледане. Вие сте с кола, така че си харесай някоя финка за кафе и сами си отидете. Сега там няма да е баш като в Триъгълника на кафето, но със сигурност ще ви е интересно. Ти май харесваш кафе, нали? 
Като четох сутринта из нета, се сетих че там имат много хубава пастърва. Нас ни закараха за ядем в една пастърверия някъде съвсем до самото градче, ама пусто не помня имена. Ако знаех тогава за съществуването на Магеланци, щях да си водя записки, ама на! 
Също и нещо за кафето - знаеш, че колумбийското кафе е много известно. Това е 100% арабика и е супер ароматно. Но са били много бедни и за тях са си оставяли най-кофтите зърна, а хубавото кафе се изнасят за чужбина. Затова кафето там е едно рядко, но с времето нещата се променят и вече имат много хубави кафетерии със страхотно кафе. Особено в по-големите градове. 
И малко колумбийски испански:

 

Кафе е tinto или tintico - да не се бърка с vino tinto 😜

Чай е agua aromatica и ти носят инфюзън, а не пакетче

Сок е jugo, не е zumo…

 

Сега гледам един блог и хората са били 5 дни в Хардин. За хайк са им предложили наляво или надясно от базиликата. И защо го пиша това, ще се запитате всички? Защото наляво са стигнали до ферма за пъстърви и захарна мелница: 

Цитат

You’ll also pass by La Argelia, a trout farm / artisanal sugarcane mill where you can eat some fish or enjoy a drink 

 

https://nativeglobalites.com/jardin-antioquia-6-things-to-do-in-colombias-prettiest-town/

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Ох, малко ще поспамя темата с тази panela. Това е супер натурален продукт и няма да съжалявате, ако си вземете и за БГ. В Богота, а и не само, всеки ден минава някой, който продава нещо. Най-любими в кавички ми бяха продавачът на вестници, който крещеше с пълен глас Tiempooo (името на най-големият вестник) в 7 сутрина в събота и продавачът на mazamorra и той по тъмни доби някоя сутрин. Mazamorra-та е напитка от ферментирала царевица, най-общо казано - течният вариант на кориандъра. 🤣 Та като викнеше този човек: Mazamorra con leche, con panela и ми идваше да му хвърля нещо от терасата. Panela е нерафинирана тръстикова захар и в който магазин да влезете, има повече панеля от бяла захар. Има лек карамелов вкус и ако отидете в такава ферма, ще ви е интересно. Няма такива по нашите ширини.

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 21 минути , DaBo каза:

Ох, малко ще поспамя темата с тази panela. Това е супер натурален продукт и няма да съжалявате, ако си вземете и за БГ. В Богота, а и не само, всеки ден минава някой, който продава нещо. Най-любими в кавички ми бяха продавачът на вестници, който крещеше с пълен глас Tiempooo (името на най-големият вестник) в 7 сутрина в събота и продавачът на mazamorra и той по тъмни доби някоя сутрин. Mazamorra-та е напитка от ферментирала царевица, най-общо казано - течният вариант на кориандъра. 🤣 Та като викнеше този човек: Mazamorra con leche, con panela и ми идваше да му хвърля нещо от терасата. Panela е нерафинирана тръстикова захар и в който магазин да влезете, има повече панеля от бяла захар. Има лек карамелов вкус и ако отидете в такава ферма, ще ви е интересно. Няма такива по нашите ширини.

 

Ние и на нашите ширини не шофираме и не знаем какво има :girl_smile:  Така че не се притеснявай, препоръчвай каквото се сетиш и е добро.

Ние двамата, понеже останалите са ангажирани, се чудим дали Саленто или Хардин да ни е база за 2-3 дни по Коледа. Те моите лампички нали ще си светят поне до Нова година? Иска ми се да има и малко термални извори, каквито видях в Santa Rosa De Cabal, за да можем да се аклиматизираме, отдадени на разнообразни занимания, но още не съм проверявала дали има. 

 

П.П. А, та за изворите. Станислав ги препоръчваше в делнични дни, а Коледа май не отговаря на условието 🤔 Ама може би ако са към хотел и той има места.. 

 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
В момента, DaBo каза:

@Lindt, ще пиша в твоята тема, че оспамихме темата на Александър. Те се движат по друга програма.

Аз му казах да си пише в моята, че отиваме да учим испански цяла седмица, той: "не, ще си мълча в моя си тема". Така де, той също се чуди за Хардин май, не е спам.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Значи по повод питането ти за няколко дни по Коледа - за мен Саленто е по-добрият избор.

Тук мацката доста добре е описала какво да се види: https://destinationlesstravel.com/salento-colombia/

Кокора вали, кафе, шоколад и разни доста интересни хайка във ваш стил. 
 

По Коледа ще има хора, няма начин. Ако хотелът има термални извори - най-добре. Термалните извори са в Eje cafetero и от Саленто ще е най-добре. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , DaBo каза:

Значи по повод питането ти за няколко дни по Коледа - за мен Саленто е по-добрият избор.

Тук мацката доста добре е описала какво да се види: https://destinationlesstravel.com/salento-colombia/

Кокора вали, кафе, шоколад и разни доста интересни хайка във ваш стил. 
 

По Коледа ще има хора, няма начин. Ако хотелът има термални извори - най-добре. Термалните извори са в Eje cafetero и от Саленто ще е най-добре. 

Ще се заема след мъничко и с този линк, само да дочета за Галито де Рока 🥰 Аз харесах пишещите за Хардин, които цитирах преди малко, а те даже два пъти са ходили до Кокора и едно убежище за колибрита там. Може ние да не поостанем в Хардин и Саленто повече дни, а да окуражим Жени и Дидо да отскочат до Las Lajas и Сан Агустин. 

 

https://nativeglobalites.com/jardin-antioquia-6-things-to-do-in-colombias-prettiest-town/

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, DaBo каза:

Виж, търси си някакво настаняване с басейнче с термални води, че ето това е ужасно:

 

  Скрий

81979713_104851827634670_838976912275014068_n.jpg.5cd43750f1984e029bc7eaa654377171.jpg

 

Да, точно това Станислав каза, че е чудно през делничен ден, но си го представям като на снимката по Коледа :yes: Ще търсим друго.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Те 18 дни както са много, така и за никъде не стигат. Просто виж какво би ви било по-интересно и според това изберете Хардин или Саленто. И двете градчета са типични шарени, колониални. Само не знам как ще стане с Las Lajas и Сан Агустин. A Сан Агустин защо? Заради статуите ли? Или има още нещо?

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , DaBo каза:

Те 18 дни както са много, така и за никъде не стигат. Просто виж какво би ви било по-интересно и според това изберете Хардин или Саленто. И двете градчета са типични шарени, колониални. Само не знам как ще стане с Las Lajas и Сан Агустин. A Сан Агустин защо? Заради статуите ли? Или има още нещо?

Ще ги накараме да стигнат :mail1: Но ние двамата не сме бързи туристи, обичаме да си седим на едно място, продоставящо различни и приятни за нас занимания и всяко друго, изчерпващо се с 1 атракция, отпада от списъка ни без много сълзи.

 

Та статуите са само. Така мисля, не съм питала със сигурност :yes: На мен не са ми интересни. Друг обект на Юнеско грабна вниманието ми - в прекрасен парк в района на Амазонка Chiribiquete National Park, но към момента май може само да прелетим над него, не да го посетим:   

 

https://whc.unesco.org/en/list/1174/

 

Chiribiquete National Park Fly Over - 1 Day – Colombia – FlashpackerConnect  Adventure Travel

 

site_1174_0003-750-0-20180307123653.jpg

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Те моите лампички нали ще си светят поне до Нова година? 

светлините, поне тук, ги махат на 6 януари, предполагам е същото

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Lindt каза:

Ние и на нашите ширини не шофираме и не знаем какво има :girl_smile:  Така че не се притеснявай, препоръчвай каквото се сетиш и е добро.

Ние двамата, понеже останалите са ангажирани, се чудим дали Саленто или Хардин да ни е база за 2-3 дни по Коледа. Те моите лампички нали ще си светят поне до Нова година? Иска ми се да има и малко термални извори, каквито видях в Santa Rosa De Cabal, за да можем да се аклиматизираме, отдадени на разнообразни занимания, но още не съм проверявала дали има. 

 

П.П. А, та за изворите. Станислав ги препоръчваше в делнични дни, а Коледа май не отговаря на условието 🤔 Ама може би ако са към хотел и той има места.. 

 

А, откога те чаках да завъртиш посоката и да почнеш със Саленто... Now we speak the same language 😉

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
В момента, master_of_germs каза:

А, откога те чаках да завъртиш посоката и да почнеш със Саленто... Now we speak the same language 😉

Ние от три дни се опитваме да започнем със Саленто, за да не минаваме пътя до него и в двете посоки, а трябва да напуснем района с полет от Меделин. Нищо друго от интересните и открити досега градчета в тази част на страната няма много близко летище, а не ми се започва пътуването с огромен град, защото поне ние ще се отпуснем по-бързо в планина и ниска престъпност. Та логично почваме с полет до Перейра или Армения. Но след това тръгването е мъка, прекачания с автобуси, цял ден път, не сме срещали нощна опция. Полет също не виждам. От друга страна освен Кокора с колибритата, май ще видим кафеена и какаова плантация. Тоест закучва се. Да каже човек, че можем да направим трек из Лос Невадос, ама виждам само няколкодневни. 

Та... не ми се получава това подреждане, още не ме е осенило прозрение как да стане приемливо.  

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Ние от три дни се опитваме да започнем със Саленто, за да не минаваме пътя до него и в двете посоки, а трябва да напуснем района с полет от Меделин. Нищо друго от интересните и открити досега градчета в тази част на страната няма много близко летище, а не ми се започва пътуването с огромен град, защото поне ние ще се отпуснем по-бързо в планина и ниска престъпност. Та логично почваме с полет до Перейра или Армения. Но след това тръгването е мъка, прекачания с автобуси, цял ден път, не сме срещали нощна опция. Полет също не виждам. От друга страна освен Кокора с колибритата, май ще видим кафеена и какаова плантация. Тоест закучва се. Да каже човек, че можем да направим трек из Лос Невадос, ама виждам само няколкодневни. 

Та... не ми се получава това подреждане, още не ме е осенило прозрение как да стане приемливо.  

 

Ами аз ти казах вчера: там си е за една седмица заедно с трека 🙂

Някои други ще ги хване съклет, обаче 😉

 

  • Смея се 2
Връзка към мнение

На 23.12 ли кацате? На 24.12. има 4 полета от Богота до Армения. След това с автобус до Салента, близо е. После защо не се върнете в Богота за 1-2 дни, след това Меделин и после крайбрежието или крайбрежието и накрая Меделин. Като цяло интересните трекове в Колумбия са по няколко дни, не че няма и еднодневни, но вие сте професионалисти, така да се каже...

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, DaBo каза:

На 23.12 ли кацате? На 24.12. има 4 полета от Богота до Армения. След това с автобус до Салента, близо е. После защо не се върнете в Богота за 1-2 дни, след това Меделин и после крайбрежието или крайбрежието и накрая Меделин. Като цяло интересните трекове в Колумбия са по няколко дни, не че няма и еднодневни, но вие сте професионалисти, така да се каже...

 Да, на 24.12 е добре да летим за там 🙂 и преди 26.12  е глупаво да се опитваме да мръднем от първа база. Но ми се струва, че в неделя пътищата може да са натоварени с прибиращи се от Коледа и да ни е още по-трудно. 

 

Не сме били на този континент и всичко ни е интересно, на различна височина, в различна екосистема. Не познаваме тази планина и преходите в облачни гори. В Азия в ниското сме били тотален провал, имам надежда сега на по-високо да е хладно де. Но условията за настаняване, буболечките, къпането не са ми никак ясни.

Тази година бяхме два пъти в Алпите и поглеждайки Лос Невадос и Ел Кокуй, не ми се струва, че ги предпочитам пред вероятно по-богатата на нови растения и животни ниска част на планините около Хардин и Саленто.

По-скоро ще направим трек до изгубените градове и някъде около Минка, ако се изкушим за няколкодневен преход, но със сигурност ще е накрая като останем сами, ако не отидем до Летисия.

 

Това за нас. Отделно имаме двама непланинари и един увлечен по културни забележителности планинар.

 

П.П. Излязоха някакви полети между Перейра и Меделин на 25 и 26. Но вече си свикнах с идеята за приключение на пътя, ама то няма и къде другаде да е приключението, като целия ден ще отиде в път 😄

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 12 часа, Lindt каза:

Аз му казах да си пише в моята, че отиваме да учим испански цяла седмица, той: "не, ще си мълча в моя си тема". Така де, той също се чуди за Хардин май, не е спам.

Май в Хардин или около него  ще направим 2 нощувки.

Учете, учете, сега другата седмица ще имате шанса да практикувате езика в Андалусия.🧐

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , Alexander каза:

Май в Хардин или около него  ще направим 2 нощувки.

Учете, учете, сега другата седмица ще имате шанса да практикувате езика в Андалусия.🧐

 

Там ще го учим, да 🙂А ще практикуваме в Колумбия.

Ако в Хардин са ти вторите две нощувки в района - 26 и 27.12 може пък да се засечем и евентуално да качиш двама стопаджии обратно към Меделин?

Вие за Нова година сте в Богота ли?

Връзка към мнение
преди 12 часа, DaBo каза:

Те 18 дни както са много, така и за никъде не стигат. Просто виж какво би ви било по-интересно и според това изберете Хардин или Саленто. И двете градчета са типични шарени, колониални. Само не знам как ще стане с Las Lajas и Сан Агустин. A Сан Агустин защо? Заради статуите ли? Или има още нещо?

А Лас Лахас защо?Логистично е доста сложно,а не мисля,че си заслужава толкова.А и района не е от най-привлекателните в Колумбия.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Lindt каза:

Там ще го учим, да 🙂А ще практикуваме в Колумбия.

Ако в Хардин са ти вторите две нощувки в района - 26 и 27.12 може пък да се засечем и евентуално да качиш двама стопаджии обратно към Меделин?

Вие за Нова година сте в Богота ли?

Не може да са вторите нощувки, защото на 28.12 имаме полет към 10 часа от Меделин  за Картахена  и за да го хванем трябва да тръгнем преди  6 часа от Хардин-понеже нали разбра 3 часа е пътя... Затова реших Меделин да е накрая.

 

Иначе с удоволствие ще взема някой, ако се срещнем някъде. На 23 поне сме всички в Богота май.

Да, на 31 преди обяд ще кацнем в Богота и на 01.01 заминаваме.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.