Прескочи до съдържание

Планиране на 10 дни в Колумбия.


Alexander

Препоръчани мнения

Ами вече писах в съседната тема, колкото да се похваля и е ред на планирането на дните.

След като се допитах тук-там и при условие, че кацаме на същия ден като Мартина или точно преди Коледа се отказах да летим същия ден до Medellin или Cartagena, които са цели в това пътуване. Първоначално смятах да летя същия ден.

 

Планът е готов като съм разпределил нощувките така, не подлежат на промяна. Вече къде и какво ще се прави на отделните места не съм планирал .

 

Кацане на 23.12 в Богота  обед/следобед и нощувка там

На 24 преди обяд се лети до Medellin, взимам кола и седим 4 пълни дни-нощи.

На 28 преди обед летим към Картахена, там имаме 3 нощувки

На 31.12 преди обяд летим към Богота

На 01.01 следобед  ни е полета за връщането в България.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Понеже почти винаги се правят първоначално  едни планове за виждане и посещаване на Y брой неща, а в последствие се оказва, че за тези Х дни може да се види само Y/2 и  трябва да се отпаднат половината неща, този път ще питам на обратно. 

 

За 4-те дни в Medellin, сме с кола.

Какво може да се види в близост, като карането да не е повече от по 4-5 часа общо на ден. Варианти за каране по 7-8часа не ме интересуват.

Има ли смисъл да се спи на едно място 4-те дни и това място Medellin ли да е или някое друго с оглед по-малко време загубено в каране.

 

El Peñol и Guatape са първите набелязани.

Jardin също, само се стреснах как гугъл дава 130км с кола за почти  3 часа без трафик.

 

Връзка към мнение

Значи какво казва гугъл и уейз - това е! Вярвай им, не лъжат! Пътува се бавно. Още ме държи влага за едни 12 км за 2:40 ч.....

Но не се шашкай, всичко се преживява с чаша ароматно колумбийско кафе за шофьора и хубав ром за седящия до шофьора. 😝

 

Аз бих останала в Medellin макс 2 дни - един за града и един за El Penol y Guatape, като може едната нощувка да е там някъде. След това бих слязла до Хардин. Нощувка, две там. Може да отидете на тур в кафе плантация или има един лифт La Garruch. 😜

виж това тук: https://www.laidbacktrip.com/posts/jardin-guide-colombia

тук също има много добри идеи: https://theculturetrip.com/south-america/colombia/articles/10-things-to-see-and-do-in-jardin-colombia/

 

Имай предвид, че на 25.12. и 01.01. нищо няма да е отворено като музеи и т.н., но по-малките селца е добре да се провери и за магазини и заведения. Е, колумбийците гладни няма да ви оставят, но все пак имайте едно наум.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз бих потърсила дали няма някой финка за кафе около Хардин с нощувка. Спали сме в такава, но на юг в Eje cafetero и беше страхотна. При нас си имаше басейн, хубави стаи, ресторантче и т.н. Ако има нещо подобно около Хардин, бих нощувала за една вечер там. Ама ние къде спахме, сега идея си нямам. Беше много отдавна и всичките ми тур.карти и дипляни за Колумбия са в София някъде. Питам сега мъжа ми дали си спомня, вече 5 минути зяпа стената и само мига. Демек мисли, ама не се сеща. 🤣

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Alexander каза:

Понеже почти винаги се правят първоначално  едни планове за виждане и посещаване на Y брой неща, а в последствие се оказва, че за тези Х дни може да се види само Y/2 и  трябва да се отпаднат половината неща, този път ще питам на обратно. 

 

За 4-те дни в Medellin, сме с кола.

Какво може да се види в близост, като карането да не е повече от по 4-5 часа общо на ден. Варианти за каране по 7-8часа не ме интересуват.

Има ли смисъл да се спи на едно място 4-те дни и това място Medellin ли да е или някое друго с оглед по-малко време загубено в каране.

 

El Peñol и Guatape са първите набелязани.

Jardin също, само се стреснах как гугъл дава 130км с кола за почти  3 часа без трафик.

 

Без трафик?Не мога да си го представя.

Подкрепям @DaBo да направите две нощувки извън Меделин.Чарът и на Хардин и на Херико е и вечер.Каубоите си вързват конете пред кръчмата и пият напитка.Ние по принцип не сме любители на големите градове и гледаме да избягаме на по-тихо.Все пак сме си от село.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Около Хардин има разни хайкове и птици за гледане. Вие сте с кола, така че си харесай някоя финка за кафе и сами си отидете. Сега там няма да е баш като в Триъгълника на кафето, но със сигурност ще ви е интересно. Ти май харесваш кафе, нали? 
Като четох сутринта из нета, се сетих че там имат много хубава пастърва. Нас ни закараха за ядем в една пастърверия някъде съвсем до самото градче, ама пусто не помня имена. Ако знаех тогава за съществуването на Магеланци, щях да си водя записки, ама на! 
Също и нещо за кафето - знаеш, че колумбийското кафе е много известно. Това е 100% арабика и е супер ароматно. Но са били много бедни и за тях са си оставяли най-кофтите зърна, а хубавото кафе се изнасят за чужбина. Затова кафето там е едно рядко, но с времето нещата се променят и вече имат много хубави кафетерии със страхотно кафе. Особено в по-големите градове. 
И малко колумбийски испански:

 

Кафе е tinto или tintico - да не се бърка с vino tinto 😜

Чай е agua aromatica и ти носят инфюзън, а не пакетче

Сок е jugo, не е zumo…

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@DaBo пастърва има и в България.Виж телешките стекове са друго.Точно в Хардин (може и Херико да е било) ядохме огромни стекове.Най-скъпият стек (огромен) с гарнитура по спомен беше около 12-13 лева.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , ECC каза:

@DaBo пастърва има и в България.Виж телешките стекове са друго.Точно в Хардин (може и Херико да е било) ядохме огромни стекове.Най-скъпият стек (огромен) с гарнитура по спомен беше около 12-13 лева.

О, така е! Говеждото не е скъпо там, особено за европееца. Ама ние си ги ядяхме в Богота, та по разни ексурзии и пътувания опитвахме други неща. А пък и трябва да се обядва и вечеря, не става все със стекове. Ние тогава не си бяхме в БГ и такива неща ни се услаждаха. 😋

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И последно, тези трябва да пътуват от Саленто до Меделин през Перейра, че дори май е нощен преход:

https://flotaoccidental.co/horarios

 

Тези са от Армения до Меделин:

https://www.empresaarauca.com.co/

 

Просто това пътуване ще е 6-7 часа...

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Аз нащраках вътрешните полети Богота-Меделин - авианка, Меделин-Картахена-латам и Картахена-Богота-авианка, някак си не ми се чакаше много, защото по празниците цените вероятно ще вървят само нагоре от сега нататък. Взех при всички втората тарифа, където дават ръчен багаж + малка чанта, предполагам, че малка раница ще мине за такъв, ще трябва да разгледам размерите им. 

 

Сега проверих, няма да мина с малка раница за втория багаж, можело само дамска чанта и разни дреболии, ще го имам предвид, ще взема една чанта за лаптоп.

 

 

 

Като гледам като вземем колата на 24.12 от Меделин  и ще тръгнем към Хардин. Там мисля да останем 2 нощи и да разгледаме и след това 2 нощи в Меделин.

На лифта май няма да се кача много афиф ми се струва.. 🥴   ама ще разгледаме парка с птиците и каквото има, може и някоя кратка разходка да направим за 3-4 часа.

 

Ще търся някоя финка, както каза, ако ти намериш нещо или се сетите за вашата пиши.

 

Пъстърва не обичаме-има я навсякъде както каза @ECCпо-нагоре, падаме си по риба много, но не по този вид. Обаче ще наблегнем на телешко/говеждо щом има и е добро, че и евтино.

 

Вчера вече набелязах 2-3 сериозни магазина/пекарни за кафе в Меделин и Богота. Със сигурност ще купя 10-15 пакета, имат много избор от сериозни кафета, та няма как.. да не говорим, че са поне на половин цена  от Европа за идентични кафета и качество, но все пак е нормално.

На първо четене много ми харесаха кафетата и пекарните, много сериозни са подходили, за разлика от първобитните условия и хабенето  на кафето, което видях  из Бали.

 

За рома съм малко изненадан от цените, поне Диктадор 20 е на цена като в Европа и БГ или най-много с 10% надолу, което не ми се вярваше, но проверих няколко онлайн местни магазина, та няма да е той.

Обаче намерих някакъв друг, неизвестен за мен, но с много добри оценки и разбира се по-евтин от Диктадор- това е La Hechicera.

Както имаме багаж с турците, ще чекирам поне 1 или 2 от ръчните куфари на връщане. 😆

 

 

jugo го използват и в Испания за сок, ама другите неща не, особено tinto за кафе ми е супер странно.

Говорил съм с доста колумбийци и не съм забелязал кой знае каква разлика в говоренето-даже са по-добре на фона на екуадорци и аржентинци, че и перуанци, най-малко на 90% си е като испанския, сега всички навсякъде имат някоя местна дума, дори по канарите има много местни думи, които испанците не ги знаят.

 

 

 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
Връзка към мнение

Прочети малко повече за пренасянето кафето.Най-малкото има голяма вероятност да ти разрежат пакетите за проверка за хероин.Същото се отнася и за блокчета горещ шоколад.

Ако планирате ходене и до Херико,разделете нощувките на двете места.За да стигнете от Хардин до Херико,се слиза до реката,после пак нагоре,т.е. загуба на време.

Връзка към мнение
преди 11 минути , ECC каза:

Прочети малко повече за пренасянето кафето.Най-малкото има голяма вероятност да ти разрежат пакетите за проверка за хероин.Същото се отнася и за блокчета горещ шоколад.

Ако планирате ходене и до Херико,разделете нощувките на двете места.За да стигнете от Хардин до Херико,се слиза до реката,после пак нагоре,т.е. загуба на време.

Стига бе, ами да режат-няма как да не си купя. Къде е по-добре да седят, в ръчния или в чекирания багаж според теб или няма значение?

 

За Херико не съм гледал, ама май няма да има време за там или поне за нощувка, ще ги групирам 2х2 нощувките. 1 в Хардин и 1 в Херико ми се струва лош вариант, само местене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Alexander каза:

Стига бе, ами да режат-няма как да не си купя. Къде е по-добре да седят, в ръчния или в чекирания багаж според теб или няма значение?

 

Тези 15 пакета по колко грама са? Да не вземе да изфиряса половината кафе, докато стигнеш до него да го пиеш

Връзка към мнение
преди 4 минути , Gentleman Basta каза:

Тези 15 пакета по колко грама са? Да не вземе да изфиряса половината кафе, докато стигнеш до него да го пиеш

между 200 и 350гр, ама все пак сме трима, ще се разпределят по 1-1,2кг на човек, ако за запънат нещо.

Като се върна ще ги замразя и няма да имам  проблеми с изфирясването.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако кафето е в чекирания багаж, най-вероятно да нареждат всички пакети. Научихме си урока по трудния начин. Носете го в ръчния багаж или си купете от летището. Преди имаше само магазин на Хуан Валдез, сега може да има и други. Една идея е по-скъпо от това в магазините в града.

 

Не виждам защо трябва да се ходи и в Херико. Най-добре е точно както го мислиш - от летището в Меделин директно да тръгнеш за Хардин и там да останете 2 нощувки и Меделин накрая.

 

Риба ще ядете на крайбрежието, там не е пастърва. Телешко няма (ternera), има говеждо (res). Щом го обичате - на правилното място сте. Антъни Бордейн имаше едно-две предавания от Колумбия. Има ги в ютюб. Изгледай ги, интересни са.

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

На летището не вярвам да има от тези кафета, които ме интересуват, аз гледам малки по-специални пекарни от сорта на тези долу. Ще го носим в ръчния багаж.

 

https://www.desarrolladores.cafe/coffeeheroes-tienda-online/?v=1c2903397d88

https://ellaboratoriodecafe.com

 

Ядем всичко, то телешко е най-смотаното навсякъде. Друго си е res, vaca, buey.

 

 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Alexander каза:

На летището не вярвам да има от тези кафета, които ме интересуват, аз гледам малки по-специални пекарни от сорта на тези долу. Ще го носим в ръчния багаж.

 

https://www.desarrolladores.cafe/coffeeheroes-tienda-online/?v=1c2903397d88

https://ellaboratoriodecafe.com

 

Ядем всичко, то телешко е най-смотаното навсякъде. Друго си е res, vaca, buey.

 

 

Не, тези кафета няма да ги има. Но Хуан Валдез има, някои от видовете хич не е лошо, най-малкото е супер за подарък.

За рома - мъжът ми ми каза, че цената на алкохола в Колумбия няма да е супер по-евтино от Европа. Нещо като пурите в Куба - ако си купиш оригинална пура от представителен магазин там, е незначително по-евтина от същата в Европа. Дори на някои от летищата в Европа може да се намери по-евтино.

Като влизате обаче в Колумбия, след имигрейшъна на Ел Дорадо имаше преди 2-3 фрий шопа. Там цената на алкохола беше най-добра. Сега дали има Диктадор не мога да кажа. Но ако има и ценово те устройва - купи си я и после все в чекирания багаж с вас. На излизане от Колумбия, цената на алкохола не е евтина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , DaBo каза:

Не, тези кафета няма да ги има. Но Хуан Валдез има, някои от видовете хич не е лошо, най-малкото е супер за подарък.

За рома - мъжът ми ми каза, че цената на алкохола в Колумбия няма да е супер по-евтино от Европа. Нещо като пурите в Куба - ако си купиш оригинална пура от представителен магазин там, е незначително по-евтина от същата в Европа. Дори на някои от летищата в Европа може да се намери по-евтино.

Като влизате обаче в Колумбия, след имигрейшъна на Ел Дорадо имаше преди 2-3 фрий шопа. Там цената на алкохола беше най-добра. Сега дали има Диктадор не мога да кажа. Но ако има и ценово те устройва - купи си я и после все в чекирания багаж с вас. На излизане от Колумбия, цената на алкохола не е евтина.

Те ще имат 3 вътрешни полета обаче. Аз не съм гледала дали Latam/ Avianca имат и чекиран багаж в стандартната тарифа. А ми се струва, че на 23-ти след цялото пътуване няма да успеем да ликвидираме тази бутилка ром, дори да опитаме всички заедно :yes:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, нямам чекиран багаж за вътрешните. Имат 3-4 тарифи латам и авианка, без ръчен, с ръчен стандартен, с чекиран и т.н. Затова взех втората тарифа с нормален ръчен.

Аз пия по-така кафета от цяла Европа, само от малки специализирани пекарни и такива шир потреби не ме блазнят, нито ще ги мъкна от другия край на света.

Ако взимам, ще е по-сериозни.

 

Надявам се на 31.12 да има отворени магазини в Богота, за да купя някой ром.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз по презумция приемам, че хората пътуват с чекиран багаж... Ами ще пиете на място. То този ром е като елексир, няма и да рзберете кога е свършила бутилата. 😜

 

Ние сме купували 1 л. ром от Ел Дорадо и летим за Буенос Айрес. Слагаме бутилката в ръчния багаж, да не суркаме и торбичка в самолета. Кацаме в Буенос Айрес, роднините на мъжа ми ни посрещат, водят ни за бърз обяд у тях и след това бегом към другото им летище, че ще хващаме вътрешен полет за Игуасу. Мъкнем с нас само ръчните куфари и сме тотално забравили за бутилката да я оставим у роднините. И на лентата за проверка на багажа се пляскаме по челото, че имаме цяла бутилка. Започваме да се суетим, хич не си се хвърля и жената на скенера ни пита какво става. Аз й обяснявам така и така и тя: Ама ние тук да не сме луди като в Америка, минавайте си спокойно с бутилката. Та бяхме много щастливи. Навръщане пак същото - никакъв проблем с 1-литрова бутилка в ръчния багаж.

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , Alexander каза:

Да, нямам чекиран багаж за вътрешните. Имат 3-4 тарифи латам и авианка, без ръчен, с ръчен стандартен, с чекиран и т.н. Затова взех втората тарифа с нормален ръчен.

Аз пия по-така кафета от цяла Европа, само от малки специализирани пекарни и такива шир потреби не ме блазнят, нито ще ги мъкна от другия край на света.

Ако взимам, ще е по-сериозни.

 

Надявам се на 31.12 да има отворени магазини в Богота, за да купя някой ром.

Аз още не знам как си настройваш мелачката при толкова различни кафета. Но пък жестоко, че ще разучиш всичко за ядене и пиене в тази държава и ще си имаме кулинарен водач. Не че Дабо ще се справи зле, ама вие като само я обезкуражавате..

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Трудно, много рядко като свърши едно кафе и за следващото кафе не пипам мелачката. Дори като правя единично или двойно-две кафета пак се пипа мелачката..

 

Аз ще имам нет с новите пакети за които стана дума, ако имате телефони с еСИМ става много лесно и евтино, без да се купува физическа сим карта.

https://www.airalo.com/colombia-esim

7 дни, 1ГБ за 9,5 долара.

Та ще обменяме информация за всичко.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

В Колумбия имахме кафе машина с ръкохватка и мелачка за кафе. Но и са самите магазини имат едни големи автомати за мелене на кафе. После в Малайзия имахме Неспресо, сега имаме кафе-автомат. Изобщо - мързелива работа след Колумбия, но там си беше задължително да имаш такова оборудване. То направо грехота да пиеш капсули при такова кафе.

Та, респект за времето, което отделяш, за да пиеш хубаво кафе!
 

На 31.12. магазините ще работят. На 01.01. няма да са отворени.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 2 часа, Alexander каза:

Трудно, много рядко като свърши едно кафе и за следващото кафе не пипам мелачката. Дори като правя единично или двойно-две кафета пак се пипа мелачката..

 

Аз ще имам нет с новите пакети за които стана дума, ако имате телефони с еСИМ става много лесно и евтино, без да се купува физическа сим карта.

https://www.airalo.com/colombia-esim

7 дни, 1ГБ за 9,5 долара.

Та ще обменяме информация за всичко.

Аз за традиционни сим карти гледам сносни оферти, особено при по-дълги я ни период

https://www.gamintraveler.com/2020/12/13/colombia-sim-card-for-tourist/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Много добре са, при мен проблема е, че няма къде да я сложа като е физическа.

Може да дъщеря ми или на жена ми да я бучнем и да тегля нет от тях.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.