Прескочи до съдържание

Кола под наем без кредитна карта (с дебитна, кеш и т.н.)


Препоръчани мнения

Абе занимавам се с глупости малко :)

Ще връщам колата в 5 сутринта и има голям шанс само да трябва да пусна ключовете в една кутийка и така, огледа след това, а аз съм отговорен до момента на огледа, не до момента на оставяне на колата, което отваря големи възможности за злоупотреби. И понеже ще ми е 10+ рентване, не бих го мислил, както и до сега не съм, ако не бях прочел за толкова много случаи в Исландия в Tripadvisor, което си е стряскащо.

За инфо, говорих с ПИБ, мога да си слагам дневни и седмични ограничения, каквито си поискам, обаче срещу 20лв.

 

Ако се спреш на budget, те със сигурност обикаляха колата сутринта в 5. Даже беше досадно, защото леко закъснявахме за полета и беше някаква бясна виелица навън и трябваше да го чакам пича с фенерчето и да вися до него. Малко си намираш причини да се филмираш :) А ако не я закриеш съвсем кредитната карта не виждам как може да се отървеш от евентуално задължение, пък и тогава не е сигурно като ти имат всичките лични данни. После ходи обяснявай в съд например, че си си закрил кредитната карта, за да не ти начисляват несъществуващи инциденти, а не си е закрил за това, че си направил инцидент, който не ти се плаща :)

Връзка към мнение

А нашата никой не я погледна, взеха ключовете и толкова, и нямахме никакви проблеми, можеби защото имахме застраховка, препоръчана от тях.

Връзка към мнение

Аз обикновено щракам по няколко снимки на колата при взимане и при връщане. Ей така, за всеки случай.
Съмнявам се, че биха имали някаква особена стойност при спор тези снимки, но все пак е повече от нищо, или повече от "дума срещу дума" при евентуален спор.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Имам кредитна карта от ПИБ. Мога ли да си наложа някакви рестрикции доброволно? Ако някой е пробвал? Естествено ще питам и ПИБ. Какво се крие зад тава 'странно желание'- четох за разни издевателства от страна на рент-а-кар компаниите в Исландия и не ми се иска да е възможно да си дръпнат примерно 4000 евро защото съм им одраскал колата и после аз да се разправям с банки и да оспорвам и доказвам. Предпочитам да не успеят и после те да ме 'гонят' да им ги плащам.

 

Може и да бъркам, но рент-а-кар компанията няма ли право да дърпа пари само в рамките на предварително блокирания в началото депозит? Нали точно това е идеята на този депозит - да служи като защита на компанията срещу евентуални повреди по колата. На базата на какво биха изтеглили от картата допълнителна сума, която ти не си оторизирал нито с пин код нито с подпис?

 

Използвам темата за да споделя скорошния си опит от наем на кола в САЩ. Взех кола за 15 дни от Dollar и ми блокираха по картата едва $30 - тоест стойността на един резервроар гориво. Много приятна изненада беше.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Може и да бъркам, но рент-а-кар компанията няма ли право да дърпа пари само в рамките на предварително блокирания в началото депозит? Нали точно това е идеята на този депозит - да служи като защита на компанията срещу евентуални повреди по колата. На базата на какво биха изтеглили от картата допълнителна сума, която ти не си оторизирал нито с пин код нито с подпис?

 

Използвам темата за да споделя скорошния си опит от наем на кола в САЩ. Взех кола за 15 дни от Dollar и ми блокираха по картата едва $30 - тоест стойността на един резервроар гориво. Много приятна изненада беше.

 

Предполагам го оторизираш с подписа под договора, кой знае каква завряна клауза има някъде. На няколко пъти са ми взимали копие от картата, с такива ретро машини с индиго, точно за такава цел. Като цяло реномирани фирми, последно беше на Europcar в Дубай. Предполагам това помага да не ти блокират голяма сума по картата, след като имат на практика празен чек.

Връзка към мнение
Георги Матеев

Предполагам го оторизираш с подписа под договора, кой знае каква завряна клауза има някъде. На няколко пъти са ми взимали копие от картата, с такива ретро машини с индиго, точно за такава цел. Като цяло реномирани фирми, последно беше на Europcar в Дубай. Предполагам това помага да не ти блокират голяма сума по картата, след като имат на практика празен чек.

 

Вероятно зависи от договора и от конкретната компания. Когато наех кола в Израел от Europcar питах предварително специално по този въпрос + прочетох внимателно договора на място преди да го подпиша. Компанията ми блокира 600 евро от картата и при евентуални (независимо какви) проблеми с колата нямаха право да издърпат и една стотинка повече. Също така не ми взеха копие от картата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Букнал съм си Bugdet за сега, така че се надявам и мен да ме обикалят в 5 сутринта. По принцип има доста дребни и недуказуеми драскотини, които според мен трябва да си минават за сметка на фирмата. Аз на личната кола никога не съм занимавал застрахователя с такива дреболии. Има описани случаи с по 1000евро за панта на врата, за вдлъбнатина, която не не се вижда на снимка, защото е толкова малка, 600евро за спукана гума. А в Америка си е благинка, аз на Хавай като спуках гума, смених си я, само погледнаха дали спуканата е в багажника и това беше, а при взимането ми се е случвало да кажат ето ги там колите с ключовете на тях, харесваш си и тръгваш, само си спазваш категорията, те са паркирани на блокове по категории, направо комунизъм :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

С колите под наем почти винаги има рискове. Както се каза, трябва да се оглежда много подробно при взимане и да се изисква приемане и подписване на листа, че няма проблеми на издаване, иначе може да има проблеми..

Понеже съм вече със стаж в тази работа, последният път когато взимах, направо се видяха в чудо с мен. Колата имаше забележки, които бяха описани в листа, но аз два пъти подред ходих да показвам  моето копие и да допълват още забележки.

Преди си правех отделна застраховка, но откакто разбрах, че дори тя не важи за счупенено стъкло, огледала, гуми и ударени под и прагове, се отказах..Има и трети вид, който покрива всичко, но той е още по-скъп. Не мога да разбера на каква база блокирват пари. Горед долу за един и същи клас кола, в различните държави по Европа блокирват различни суми, като варират между 2 и 3 пъти! Макар и рядко, има места където не блокирват нищо и въобще не се гледа как я връщаш, но са рядкост.

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

В момента обикаляме Европа с кола под наем. Вземе я от Бухбиндер ¬ Германия. Депозит-1000 евро. Понеже имахме планче за много обикаляне - Германия, Люксембург, Белгия и Нидерландия си взехме пълно автокаско и това веднага свали депозита на 200 евро . Много пъти ползваме рентакар , до сега депозитите са били винаги в рамките на 400-800евро.Без допълнителната застраховка.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

....Преди си правех отделна застраховка, но откакто разбрах, че дори тя не важи за счупенено стъкло, огледала, гуми и ударени под и прагове, се отказах......

Добре де, аз обикновено си правя ей тук допълнителната застраховка и доколкото разбирам се покриват такива щети 

 

post-139-0-12476100-1422285625_thumb.jpg

Връзка към мнение

В момента обикаляме Европа с кола под наем. Вземе я от Бухбиндер ¬ Германия. Депозит-1000 евро. Понеже имахме планче за много обикаляне - Германия, Люксембург, Белгия и Нидерландия си взехме пълно автокаско и това веднага свали депозита на 200 евро . Много пъти ползваме рентакар , до сега депозитите са били винаги в рамките на 400-800евро.Без допълнителната застраховка.

 

Винаги взимам пълно авто каско. Просто спестява огромни проблеми. Апропо, и ние чрез тази компания, но с агенция. В петък :) 

Връзка към мнение

Фичо, това което показваш е така, покрива всичко, но все пак има различни фирми и различни видове застраховки. Аз спрях да правя, след като бях направил уж допълнителна застраховка и се оказа, че не влизат тези неща. Бях взел кола в Лондон, беше един хюндай на 500мили, беше вечерта и пръскаше дъжд и не го оглеждах много.На следващият ден видях, че има пукнатина на предното стъкло около 10см, точно зад огледалото за задно виждане. Нямаше никакви следи от удар, обадих се да кажа за проблема и в крайна сметка не ми таксуваха нищо, но пак писах обяснения като издавах и ме срещнаха с по-главната служителка, казаха, че понеже съм се обадил нямало проблеми. Бях малкко на тръни, след като от застраховката ми съобщиха, че това не се покривалом но накрая не ми взеха пари. От тогава не правя нищо, но оглеждам супер подробно колите. Друг е въпроса, че има макар и рядко фирми, които предлагат пълно каско в цената за наема, така тряба да бъдат всички за мен!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Винаги взимам пълно авто каско. Просто спестява огромни проблеми. Апропо, и ние чрез тази компания, но с агенция. В петък :)

 

Малко е неудобно на Хан, че има ходене до

паркинга за

рентакар, а там винаги духа

ужасно, но се преживява. Днес там вали много сняг, дано не е така до петък, че се кара трудно. Ние от Люксембург до

Хан в такова време с е пътували веднъж сума ти време. А иначе е много красиво - истинска зимна приказка. Ти питаше какво да видиш около Хан за няколко часа. Иди в Идар Оберщайн, близо е, в темата за снимките прочети. Сложила съм линк там, много красиво място. И е пълно с магазини за всякакви камъни и бижута с тях.

 

 

 

.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към мнение

Малко е неудобно на Хан, че има ходене до

паркинга за

рентакар, а там винаги духа

ужасно, но се преживява. Днес там вали много сняг, дано не е така до петък, че се кара трудно. Ние от Люксембург до

Хан в такова време с е пътували веднъж сума ти време. А иначе е много красиво - истинска зимна приказка. Ти питаше какво да видиш около Хан за няколко часа. Иди в Идар Оберщайн, близо е, в темата за снимките прочети. Сложила съм линк там, много красиво място. И е пълно с магазини за всякакви камъни и бижута с тях.

 

 

 

.

 

Този сняг ме стресира - дано излетят моите хора от София, ама каквото това... Важното е здраве да има. Иначе  колата е голяма и здрава. Абе  време... не мога да му влияя. Планове и чудесии - вафли :( Благодаря за препоръката! А за кола под наем много, ама много препоръчвам пълно каско. Спокойствието после цена няма... 

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте, аз да добавя нещо относно кредитните и дебитните карти понеже работя в сферата на предотвратяването на измами с тях. 

 

защо фирмите за коли под наем предпочитат кредитни а не дебитни е доста различна от всеобщо познатите. Разликата е в така нареченият на английски rebilling. Това значи, че ако вие направите транзакция с картата си (въведете пин и тн) след това търговеца може да направи транзакция без вие да има нужда да правите каквото и да било. Той от ваше име прави транзакция за негови услуги най-грубо казано. Дебитните карти нямат тази функционалност. Тази функционалност се изисква за да може например ако след месец след като вие сте ползвали колата дойде глоба от камера или нещо, търговеца да не е прецакан а да си ви таксува вас. 

 

Защо дебитните карти нямат функционалност. Само заради политика и налагане на употребата на кредитни карти и разпространение на услугата. И двете карти ако нямат или наличност или изразходен лимит са неизползваеми. собственици на всички картови продукти са VISA и MC (най-големите играчи) и те си определят условията за продуктите им.

 

Ако това сметнете за полезно инфо може да го добавите в първия пост. Темата е доста полезна и информативна.

 

И един въпрос ако може. В Италия, Сицилия, за наем на скутери иска ли се КК или си е кеш и няма нужда от тези главоболия като с колите? Поне в гърция е така, но не знам в Сицилия как е.

Редактирано от mistyrain
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искам да наема кола от Бергамо за другата седмица за 3 дни. От Георги Матеев видях, че е постигнал добра цена през http://www.economycarrentals.com/ и мисля и аз от там да букна. Въпросът е, че искат депозит 1200 евро, а моята кредитна карта има лимит 500 лв. Дали ще мине номерът? Не ми се рискува като цяло, защото без кола няма да успея да си свърша задачките...

Или да депозирам пари в кредитната си карта и съответно да имам наличност - дали тогава ще ми дадат колата?

Благодаря ви предварително!

Редактирано от violeta
Връзка към мнение

Говори с обслужващата банка. Служителите ще ти дадат най-добър съвет дали да увеличиш (временно) кредитния си лимит или пък да внесеш сума по сметката. Във всички случаи рент-а-кар компанията ще иска да съществува възможност за блокиране на определения депозит по кредитната карта, а ти като клиент си длъжна да го осигуриш. Дори предполагам, че самата резервация няма да може да мине още докато я правиш с тази карта...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И още един въпрос свързан със скритите такси. В условията пише:

Fuel Policy:
Customer prepays a full tank of fuel at the time of car pick-up. Customer may return the car empty of fuel. If not, the car rental company will refund for remaining fuel in the tank according to the eights marked by the fuel gauge. Excluding from that compensation is the amount related to fuel administration costs (17-36 EUR for petrol cars, 17-54 EUR for diesel cars).

 

Ако взема колата пълна с гориво до горе и после я върна пълна до горе ще ме таксуват ли fuel administration costs?

Връзка към мнение

И още един въпрос свързан със скритите такси. В условията пише:

Fuel Policy:

Customer prepays a full tank of fuel at the time of car pick-up. Customer may return the car empty of fuel. If not, the car rental company will refund for remaining fuel in the tank according to the eights marked by the fuel gauge. Excluding from that compensation is the amount related to fuel administration costs (17-36 EUR for petrol cars, 17-54 EUR for diesel cars).

 

Ако взема колата пълна с гориво до горе и после я върна пълна до горе ще ме таксуват ли fuel administration costs? 

Не разбира се, само ако не е до горе.

Ако не ти стигне лимита за депозит, няма да мине. Може да ти намалят депозита, ако си платиш за повече застраховка, но 500лв лимит си е малко за каквито и да е цели, та говори с банката.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

И още един въпрос свързан със скритите такси. В условията пише:

Fuel Policy:

Customer prepays a full tank of fuel at the time of car pick-up. Customer may return the car empty of fuel. If not, the car rental company will refund for remaining fuel in the tank according to the eights marked by the fuel gauge. Excluding from that compensation is the amount related to fuel administration costs (17-36 EUR for petrol cars, 17-54 EUR for diesel cars).

 

Ако взема колата пълна с гориво до горе и после я върна пълна до горе ще ме таксуват ли fuel administration costs?

 

Ако върнеш колата без гориво няма да дължиш абсолютно нищо. Закарай я максимално празна защото така или иначе това гориво си го предплатила и е твое. Ще дължиш административни такси точно в обратния случай - ако върнеш колата с налично гориво, за което предявиш претенции за връщане на някакви пари. Тези такси са с идеята рент компанията никога да не даде обратно каквито и да е пари.

 

При тази горивна политика те ти продават горивото малко по-скъпо, отколкото е на бензиностанцията, и от това печелят няколко евро отгоре и нямат интерес да им върнеш обратно пълен резервоар, за който да си искаш пари.

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Опа, да, не съм прочел внимателно   :blush:

Това обикновено е начин да платиш повече, за сметка на удобството да не зареждаш преди да върнеш колата. Т.е. може да върнеш както искаш, таксата вече си я платила.

Най-добре е пълно до пълно, без да плащаш горивото на rent-a-car фирмата.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Депозита със сигурност ще можеш да го свалиш до по-ниска сума, ако си купиш допълнителните застраховки на доставчика. Но въпреки свалянето е възможно 500-те лева да не стигнат...

 

За горивото е така както каза другия Георги - като цяло това е по-прецакващата опция, продават ти един резервоар на надути цени, а после каквото остане в него си го прибират. Аз избягвам такива фирми, гледам винаги схемата с горивото да е "пълно до пълно", взимам пълна и връщам пълна и плащам само на бензиностанциите за гориво. 

 

Ако дадеш повече подробности за престой и дати може да опитам да погледна за алтернативи. Аз например нямах свръх блокирана сума в Avis - Бергамо, горивото също беше пълно до пълно. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря на всички ви за бързите отговори!

Като цяло ми трябва кола от 3-ти от 13:30 до 6-ти юни до 13:00 часа от летището в Бергамо (3 пълни дни). 3-ма души сме с един голям куфар - нямам претенции каква да е колата. 

Както вече писах единствената кредитна карта, която имам е на ЦКБ с лимит 500 лв. Иначе дебитни - колкото искаш :) 

Ще съм благодарна за алтернативи!

Мерси предварително!

Връзка към мнение

Абе...няма да е лесна задача. В economycarrentals виждам някаква безумно евтина оферта - 38лв за трите дни. Само че искат да блокират 1200 евро, вероятно това е, което си намерила ти. Със сигурност фирмата предлага допълнителна застраховка, която да смъкне депозита, но дали ще може да се побереш в 500лв не знам. Недостатък на сайта е, че не изписва фирмата, чрез която резервираш преди да направиш резервацията...но така и така взимат само 3лв депозит, може да рискуваш и после да пишеш на фирмата директно. 

 

В rentalcars излиза 71лв чрез Firefly (хубавото е, че тук излиза фирмата още преди да платиш). При тях също ще има голям депозит освен, ако не си платиш тяхната застраховка. Проверих в сайта им и застраховката е грубо около 20 евро на ден и би трябвало да елиминира тотално депозита, освен може би сумата за един резервоар гориво. 

 

At the time you pick up your rental car, you must deposit an amount to cover the excess applicable to the partial Collision Damage Waiverpartial theft waiver and in some countries an amount to cover a full tank of fuel. This amount must be paid with a credit card issued in the name of the main driver. Make sure you have sufficient credit on the account linked to the card in order to cover all rental fees.

 

Обръщам внимание, че трябва ти да си шофьора, ако само ти си с кредитната карта. 

 

Т.е. или спестяваш 30лв и виждаш дали в economy car rentals ще се падне firefly или компания с подобни условия, или резервираш през rentalcars....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря, Георги!

Като начало вчера ходих до КТБ. Имат някаква услуга - увеличават ти кредитния лимит след като депозираш, като има еднократна такса - 5 лв. И аз внесох 2000 лв по сметката ми и реално кредитния ми лимит сега е 2500 лв.

Предлагат и да подадеш молба и да ти преразгледат наново документите - доходи, осигуровки... обаче не беше ясно дали до другата седмица до тръгването ще стане и за това предпочетох първия вариант.

Та, поне кредитния ми лимит е по-висок. Ще резервирам днес кола и ще ви държа в течение какво се случва.

Благодаря на всички!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.