Прескочи до съдържание

Кола под наем без кредитна карта (с дебитна, кеш и т.н.)


Препоръчани мнения

  • 1 месец по-късно ...

 

 

В rentalcars излиза 71лв чрез Firefly (хубавото е, че тук излиза фирмата още преди да платиш). При тях също ще има голям депозит освен, ако не си платиш тяхната застраховка. Проверих в сайта им и застраховката е грубо около 20 евро на ден и би трябвало да елиминира тотално депозита, освен може би сумата за един резервоар гориво. 

 

 

Обръщам внимание, че трябва ти да си шофьора, ако само ти си с кредитната карта. 

 

Т.е. или спестяваш 30лв и виждаш дали в economy car rentals ще се падне firefly или компания с подобни условия, или резервираш през rentalcars....

 

Аз се върнах отдавна, но искам да споделя как организирахме вземането на кола - все пак реших през rentalcars и на място доплатихме за застраховка, която почти не елиминира депозита - само за гориво и още малко пари блокираха. След като върнахме колата взеха парите за горивото (беше пълно вземаш, празно връщаш) и останалата малка сума я отблокираха. Интересното беше, че имаха клауза според която, ако върнеш колата прекалено мръсна ти удържат пари за почистване - нещо, което не бях срещала до сега. Но не се стигна до там... 

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Здравейте, доколкото разбирам не може да се наеме кола в Белгия без кредитна карта? Колкото и да не ми се иска ще трябва да си извадя една за служебна цел (командировка). Бихте ли ме посъветвали в детайли каква карта ще ми трябва за целта? Тъй като валутата, с която ще разполагам кеш е евро, има ли това някакво значение за вида КК?

Връзка към мнение

Здравейте, доколкото разбирам не може да се наеме кола в Белгия без кредитна карта? Колкото и да не ми се иска ще трябва да си извадя една за служебна цел (командировка). Бихте ли ме посъветвали в детайли каква карта ще ми трябва за целта? Тъй като валутата, с която ще разполагам кеш е евро, има ли това някакво значение за вида КК?

 

Ако ще я вадиш картата тук, най-добре да е в левове. Най-добре да е Виза или Мастъркард като най-разпространени. Последния ти въпрос не го разбирам особено, кеша си е съвсем отделно от кредитната карта. 

Връзка към мнение

Имах предвид, че поначало командировъчните ми пари са в евро и ще разполагам с тях в брой преди да вкарам каквото и да било в банкова сметка, карта и т.н. Т.е. когато впоследствие възстановявам еврата похарчени с кредитната карта ще ползвам отново евро - идеята ми е трябва ли кредитната карта да е еврова (ако има такова понятие и опция изобщо :) ), за да се избегне превалутиране и допълнителни такси?

Връзка към мнение

Имах предвид, че поначало командировъчните ми пари са в евро и ще разполагам с тях в брой преди да вкарам каквото и да било в банкова сметка, карта и т.н. Т.е. когато впоследствие възстановявам еврата похарчени с кредитната карта ще ползвам отново евро - идеята ми е трябва ли кредитната карта да е еврова (ако има такова понятие и опция изобщо :) ), за да се избегне превалутиране и допълнителни такси?

 

Може и да е еврова, но си има други врътки там и се чудя дали няма банката ти да иска да отваряш еврова сметка, допълнителни такси за подръжка и т.н. В редки случаи може с еврова карта да минаш през 2-3 превалутирания без да разбереш. Нека някой, ако има опит с еврова кредитна карта да си каже, но според мен най-читавият вариант е да си изкараш картата в лева и да си я погасяваш с лева, пък командировъчните ще ги обмениш. Тази карта все пак може и в България да я ползваш за напред и ще е тъпо да пазаруваш в Била в евро. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами аз имам еврова кредитна карта (нямам еврова сметка). Оптималното и използване е да я ползваш само в държави, където разплащателното средство е евро и да покриваш задълженията пак с евра. Всяко използване с друга парична еденица, включая и в България, води до превалутирания ... които на моменти я обесмислят. Покриването на задълженията с български левчета - също, въпреки че точно там банките подържат сравнително читави курсове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В България едва ли щя е ползвам. Ако ми е била толкова потребна да съм си извадил досега. Ще разпитам в банката дали действително карта евро <= кеш евро ще има 0 превалутирания. Не виждам смисъл от лев да се обръща в евро, а после аз от евро да обръщам в лев, за да възстановявам. Благодаря за информацията. Последен въпрос - има ли значение Виза или МастерКард за моите цели?

Връзка към мнение

има ли значение Виза или МастерКард за моите цели?

 

Не. И двете карти се приемат на практика навсякъде. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може и да е еврова, но си има други врътки там и се чудя дали няма банката ти да иска да отваряш еврова сметка, допълнителни такси за подръжка и т.н. В редки случаи може с еврова карта да минаш през 2-3 превалутирания без да разбереш. Нека някой, ако има опит с еврова кредитна карта да си каже, но според мен най-читавият вариант е да си изкараш картата в лева и да си я погасяваш с лева, пък командировъчните ще ги обмениш. Тази карта все пак може и в България да я ползваш за напред и ще е тъпо да пазаруваш в Била в евро. 

 

Нещо се объркахме в превода, но да споделя опит. Ползвам активно (както в чужбина, така и в страната) еврова кредитна карта. Със същата карта пазарувам и в Била, като не виждам някакъв проблем в това при положение, че сме в условия на фиксиран курс на лева към еврото. За сметка на това при извършени плащания навсякъде в ЕС погасявам само това, което съм платил в евро, вместо банката да превалутира от евро в лева от което се губят курсови разлики. Ако получавам командировъчни в евро не виждам никаква причина да откривам кредитна карта в лева дори и същата да се ползва преимуществено в България, а доколкото разбирам тя ще се ползва и в чужбина...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нещо се объркахме в превода, но да споделя опит. Ползвам активно (както в чужбина, така и в страната) еврова кредитна карта. Със същата карта пазарувам и в Била, като не виждам някакъв проблем в това при положение, че сме в условия на фиксиран курс на лева към еврото. За сметка на това при извършени плащания навсякъде в ЕС погасявам само това, което съм платил в евро, вместо банката да превалутира от евро в лева от което се губят курсови разлики. Ако получавам командировъчни в евро не виждам никаква причина да откривам кредитна карта в лева дори и същата да се ползва преимуществено в България, а доколкото разбирам тя ще се ползва и в чужбина...

 

Е при пазаруване от Била, нали картата я таксуват в лева, тя като е в евро ще платиш превалутиране по обменния курс на Visa и MC, които съвсем не действат по фиксинга. Пазаруваш ли с валута различна от валутата на картата, имаш превалитуране и загуби, независимо дали валутите са фиксирани една за друга. 

 

https://ferates.com/valyuta/visa_mastercard/visa/bgn/2016-10-27

 

Днешен курс на Visa:

купува: 1.9423

продава: 1.9695

 

Курсове на ПИБ:

купува: 1.94900

продава: 1.95850

 

Т.е. купувайки си левове/евро от Visa е по-скъпо, от колкото да си купиш левове/евро от ПИБ. След като има входящ приход от евро и левове, извода трябва да се направи единствено на база на това в каква валута по-често ще се ползва картата. Ако по-често ще се ползва в чужбина, нека е в евро, ако ще се ползва повече тук - нека е в левове. За конкретния случай едва ли има някакво значение, говорим за жълти стотинки. 

Редактирано от Георги
Връзка към мнение

От един друг форум ме насочиха към тази оферта, обаче искат 10 дни за да направят пластиката, което не ме устройва (на 2-ри пътувам). Ще трябва да се мятам на нещо, което става за максимум 3 дни...

 

В Hertz трябва ли карта за резервацията? Останах с впечатление, че резервацията e само с имена и координати, а плащането - на място с КК?

Редактирано от boiski
Връзка към мнение

За резервация директно с фирмата не трябва карта, доколкото помня (понякога има оферти с предплащане, които са малко по-евтини, за тях трябва). Карта ти трябва като отидеш на гишето да взимаш колата.

Връзка към мнение

Е при пазаруване от Била, нали картата я таксуват в лева, тя като е в евро ще платиш превалутиране по обменния курс на Visa и MC, които съвсем не действат по фиксинга. Пазаруваш ли с валута различна от валутата на картата, имаш превалитуране и загуби, независимо дали валутите са фиксирани една за друга.

 

https://ferates.com/valyuta/visa_mastercard/visa/bgn/2016-10-27

 

Днешен курс на Visa:

купува: 1.9423

продава: 1.9695

 

Курсове на ПИБ:

купува: 1.94900

продава: 1.95850

 

Т.е. купувайки си левове/евро от Visa е по-скъпо, от колкото да си купиш левове/евро от ПИБ. След като има входящ приход от евро и левове, извода трябва да се направи единствено на база на това в каква валута по-често ще се ползва картата. Ако по-често ще се ползва в чужбина, нека е в евро, ако ще се ползва повече тук - нека е в левове. За конкретния случай едва ли има някакво значение, говорим за жълти стотинки.

Ето, това последното е водещо за мен. При положение, че имам и кешбек по картата, дори не се замислям за жълтите стотинки...

За резервация директно с фирмата не трябва карта, доколкото помня (понякога има оферти с предплащане, които са малко по-евтини, за тях трябва). Карта ти трябва като отидеш на гишето да взимаш колата.

Зависи от резервационната система. Повечето изискват въвеждане на данни от картата. Ако същата все още не е издадена, какво правим?

Връзка към мнение

Ами напоследък не съм правил, но преди Херц и Ейвис не ми искаха карта.

 

Проверих сега, явно зависи от държавата дали иска карта или не. Ако иска, пише, че трябва да представите същата карта на гишето. Така че пробвайте и ако ви иска карта, направете резервацията след като имате картата

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

От един друг форум ме насочиха към тази оферта, обаче искат 10 дни за да направят пластиката, което не ме устройва (на 2-ри пътувам). Ще трябва да се мятам на нещо, което става за максимум 3 дни...

 

В Hertz трябва ли карта за резервацията? Останах с впечатление, че резервацията e само с имена и координати, а плащането - на място с КК?

 

Тази оферта има само промоционален лихвен процент, който теб грам не те интересува. До колкото виждам не изключва годишната такса от 25 лв, което по начина, по който ти си описваш обсоятелствата е най-важното според мен. 

 

До колкото виждам ДСК имат в момента промо за кредитна карта без такса издаване и годишна подръжка, метни едно око тук: http://www.moitepari.bg/Kreditni_Karti/Kreditni_Karti.aspx

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Потвърждавам, Херц не искат карта при резервация. Чак при взимане трябва. Като цяло удобно се работи с тях. Няма лимит пробег, удължаването става с телефонно обаждане и т.н.

 

В момента имам друг въпрос. Нанесох лека щета при паркиране - закачих тухлен праг със задната броня и има няколко драскотини + нещо като малка цепка в точката на контакт, но всичко е по пластмасата на бронята. При положение, че съм платил за Super Cover, би трябвало щетата да бъде покрита, какво мислите? Когато им звъннах казаха, че щетата ще бъде отразена при връщане на колата.

 

Hertz Super Cover is an optional added insurance which waives liability for local excesses that would otherwise be charged in the case of damage to the vehicle or its theft. It normally (there are some variations depending on location) includes accessory cover, except in the case of Sat Navs and broken / lost keys. Supercover does not cover damage to the tyres, wheels, glass (including chipped windscreens, lights and mirrors), the roof or underbody of the car.

Редактирано от boiski
Връзка към мнение

ОК си, твоето е bodywork, не е отбелязано в изключенията. Че то и ако драскотините не покрива, съвсем няма смисъл от тая застраховка :) Виж дали нямаш някакъв неснижаем остатък, който все пак ще те накарат да платиш. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Георги Матеев

Е при пазаруване от Била, нали картата я таксуват в лева, тя като е в евро ще платиш превалутиране по обменния курс на Visa и MC, които съвсем не действат по фиксинга. Пазаруваш ли с валута различна от валутата на картата, имаш превалитуране и загуби, независимо дали валутите са фиксирани една за друга. 

 

https://ferates.com/valyuta/visa_mastercard/visa/bgn/2016-10-27

 

Днешен курс на Visa:

купува: 1.9423

продава: 1.9695

 

Курсове на ПИБ:

купува: 1.94900

продава: 1.95850

 

Т.е. купувайки си левове/евро от Visa е по-скъпо, от колкото да си купиш левове/евро от ПИБ. След като има входящ приход от евро и левове, извода трябва да се направи единствено на база на това в каква валута по-често ще се ползва картата. Ако по-често ще се ползва в чужбина, нека е в евро, ако ще се ползва повече тук - нека е в левове. За конкретния случай едва ли има някакво значение, говорим за жълти стотинки.

 

Само за протокола от около месец Visa вече имат постоянно фиксиран курс 1.95583 лева за 1 евро (тоест фиксинга на БНБ).

 

Ето курса от днес, например:

post-1175-0-66712900-1480334862_thumb.png

 

Лично аз ползвам еврова Виза от почти 20 години и смея да твърдя категорично, че за пътуващи хора карта в евро е най-изгодния вариант. Сметката съм я правил десетки пъти и винаги е излизала в полза на еврото.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ами изглежда, че няма:

 

SuperCover - Rent with zero excess

 

Дано е така, че иначе наистина за какво е тая застраховка, при все че не е никак евтина. :)

 

Edit: И моята КК е еврова Виза и забелязвам, че дори да плащам в лева курса е много добър.

Редактирано от boiski
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

пък аз мисля да зачеркна тези промоции на GOLDCAR, защото отказаха да ни дадат кола на летището в Катания под предлог че кредитната карта която искаме да използваме в системата им излиза като ДЕБИТНА...а май не бяхме единствените върнати клиенти ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
21 hours ago, wiliko said:

пък аз мисля да зачеркна тези промоции на GOLDCAR, защото отказаха да ни дадат кола на летището в Катания под предлог че кредитната карта която искаме да използваме в системата им излиза като ДЕБИТНА...а май не бяхме единствените върнати клиенти ...

Здравейте, странно че са ви отказали защото сега искам да букна преза сайта на Wizzair и там ясно е записано за тази компания че приемат дебитни и кредитни стига да има баланса които им трябва. Сега ще им пиша директно на COLDCAR да видя какво ще ми отоговорят.image.png.00df42654621d3820f5043101ce1d464.png

Връзка към мнение

@sp100 , съвети няма да давам че не съм специалист, но имай едно на ум, защото не само една ми ТРИ карти не приеха, за мене си беше чиста измама, че и сумата за резервацията си я дръпнаха като стой та гледай и не мога да открия форма с която да си искам връщане на сумата... да не говорим за неприятностите който ни причиниха с този си отказ... аз кола от тях повече няма да резервирам независимо от промоционалните им Трикове

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.