Прескочи до съдържание

Великденска обиколка на континентален Еквадор


Lindt

Препоръчани мнения

Хареса ни този край на света и много искахме да го посетим пак, преди да се разсеяме с друго и да си забравим 20-те думи испански 🤗  Дъждовният период в Колумбия ни спря устрема директно да повторим дестинацията, но въобще не ни впечатли при избирането на Еквадор. 

 

Летим с avianca на 22.04 -07.05 до Кито през Барселона, а европейските ни полети са с уиз на отиване и райън на въщане. Понеже сме сами, нямаме вътрешни полети и не сме в пиков период, няма да резервираме и правим стройна програма ден по ден, а ще си осигурим повече гъвкавост. 

 

Няма да ходим до Галапагос в това пътуване. Той ще си получи отделно посещение, когато се фокусираме. Страната изглежда доста разнообразна и сега ще разпределим времето и енергията си в няколко други района: 

 

- около Миндо - трекове и птици на около 1200 метра височина в облачна гора. Това е началото на пътуването ни и ни се струва най-подходящо за релакс, борба с часова разлика, но ще изчакаме търпеливо до март за разказите на очевидец, преди да планираме прецизно. 

https://www.roamingaroundtheworld.com/mindo-ecuador-travel-guide-best-things-to-do-in-cloud-forest/

 

ecu_mindocloudforest_istock_117148605-1200x800-c-center.jpg.18abd7145025e3823953d03c3ec3299a.jpg1_665131_02.jpg.3944a2f36bee57f3dcad021948208798.jpg

 

- Тена и Пуерто Мисахуали. Изобщо не е непокътната амазонска част, но е твърде попътно, лесно и удобно, за да не проверим как е на място. Ако ни допадне, можем да продължим навътре по притоците към Кока и да намерим по-запазен резерват или лоджа, ако не, ще се съсредоточим над екстремните забавления като рафтинг, тюбинг и среща с местните племена за 2-3 дни, после ще тръгваме.

 

https://southamericabackpacker.com/ecuador/tena/

 

https://besttripecuador.com/5-best-things-to-do-in-misahualli/blog

 

IMG_20190422_103439.jpg.54218380eac8c79c5fead0b691922e09.jpg

 

- Баньос - наричат го екстремната столица на Еквадор. По-популярно е от Миндо, но е по-високо и можем да проучим други хабитати по време на трековете. Или да запълним времето със зиплайн, рафтинг, велосипеди по водопадения маршрут. 

 

image.png.1c09049b82c9518ba4598f3bc8059d65.png

 

След Баньос в зависимост от останалите ни дни и климатичните подробности, ще си разпределяме времето между Reserva de Producción de Fauna Chimborazo, Cotopaxi и Quilotoa loop. 

 

- Килотоа е един от най-популярните хайкове в Еквадор дали за ден, дали за повече. Доста положителни отзиви има за района и местните хора. Със сигурност ще предвидим поне 1 нощувка там, не знам дали ще имаме време и желание за повече: 

 

image.png.b76fdefa8686c1cc03a09fff196392b8.png 

- Котопакси - хубаво ще е да опитаме да качим вулкана, ако времето и активността му позволяват. Не сме били на многодневен трек, не сме били на такава височина, а трябва да се проверим, преди да тръгнем към Перу. Не знам обаче какви са изискванията за екипировка и дали ще имаме желание да я купим или носим цяло пътуване. И да не успеем, ще се постараем да прекараме време около 4000 метра височина на това пътуване с опознавателна цел. 

 

image_processing20181020-4-1bnm53x.jpg.c2b220d9a5e9234428fc7330ce65a3c7.jpg

 

Последния ни ден е за Кито. Летим рано сутринта. 

 

Ако някой може да сподели лични впечатления за Котопакси, Килотоа и амазонския район, ще е прекрасно! 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 6
Връзка към мнение
преди 20 минути , Lindt каза:

ще предвидим поне 1 нощувка там

ммм, можете  и да пропуснете нощувката при толкова други забележителности. спокойно се прави за ден от Кито

 

преди 22 минути , Lindt каза:

Котопакси - хубаво ще е да опитаме да качим вулкана, ако времето и активността му позволяват. Не сме били на многодневен трек

До 5001 м също става за ден от Кито. Всъщност качването е от 4500 м до 4850м където е хижата.  Екипировка никаква - щом аз се качих до там  с маратонки че и си запалих с чая.... 
Виж до горе ще трябва да е с преспиване но Оги трябва да каже... А бе я не се напрягайте - нали трябва да е готино а Вие байри ще опъвате 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , stefanrusev каза:

ммм, можете  и да пропуснете нощувката при толкова други забележителности. спокойно се прави за ден от Кито

 

До 5001 м също става за ден от Кито. Всъщност качването е от 4500 м до 4850м където е хижата.  Екипировка никаква - щом аз се качих до там  с маратонки че и си запалих с чая.... 
Виж до горе ще трябва да е с преспиване но Оги трябва да каже... А бе я не се напрягайте - нали трябва да е готино а Вие байри ще опъвате 

Знам, че може, но не обичаме дневни турове 🙄  Изгревите и залезите са най-важни при наблюдение на животни, както и за снимки. А туровете значат да прекарваме нощите в град, а тези наши любими часове, сгънати в автобус и подсмърчайки до прозореца. Баирите са това, заради което отиваме 😄 

 

A как изглежда хижата? И да не се качваме до върха, сигурно може да спим там. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, Lindt каза:

A как изглежда хижата? И да не се качваме до върха, сигурно може да спим там. 

Сносно но тъй като не намирам нейна снимка потърси  refugio jose ribas .
Ако няма да се качвате до върха няма какво да правите там защото още преди обед ще сте на хижата 

 

тази снимка е правена от нея в 10:07 местно време
20190217_100539.jpg.bbde43981c1d3e2b27b3bf53e3b58bab.jpg


А тази в 9:19
IMG_0421.JPG.de8f17ee116622e809f6212e62e0734c.JPG

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мда, може би няма да има смисъл, ако не се качваме.

 

Обаче в твоя линк споменават Tambopaxi Lodge и явно можем да си намерим настаняване с подобна гледка 😍 И от там да се разходим до Laguna De Limpiopungo.

https://www.tambopaxi.com/en/

 

https://www.outdooractive.com/en/route/hiking-route/provincia-de-pichincha/tambopaxi-lodge-to-lago-limpiopungo/29155695/

 

Галерия от снимки на това място за настаняване

Галерия от снимки на това място за настаняване

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Според мен, Тена и Мисауаи, не си струват посещението. Единствено, ако човек е много запален по рафтинг или нещо подобно. Естествено, това е лично и субективно мнение, но ще се опитам да го аргументирам. Там не е първична амазонска джунгла, доста гъсто е населена и е понесла значителни щети от човешкото присъствие, включително обезлесяване и унищожаване на голяма част от фауната. Сега има разни програми за залесяване и възстановяване на гората, но това не променя че щетите са нанесени и в голяма част са непоправими.

 

Самата Тена, на клипове в Ютюб или на снимки изглежда горе-долу добре, човек си мисли че би могъл да изкара няколко приятни  дни, но на практика е доста мизерен град с неприятен климат. Всеки ден валеше с часове. Заради това че е по източните склонове на Андите, на около 600 метра височина, температурите не минават 30 градуса, през деня са от порядъка на 28, но при всекидневните дъждове и голямата влага се усеща по-горещо и е неприятно, нещо като сауна ефект. Индианците в Тена и околностите са съвсем цивилизовани, няма да видите жени по ци*и или мъже да ходят да обстрелват съседите си с отровни стрелички и да смаляват главите им до размерите на портокал. В този смисъл не са по-различни от останалите еквадорци, обличат се по същия начин като заселниците дошли от високите райони на Андите, отдавна са христианизирани и си говорят на испански. Заради туристите се организират някакви спектакли, но това е пълен цирк и е само за да има атракции.

 

В Мисауаи, фауната, която може да се срещне се ограничава основно до маймуни и комари. Маймуните са свикнали туристите да ги хранят с джънк фууд и да ги третират като богове, нямат никакъв страх и са много нагли, лично бях свидетел как на един олигофрен му задигнаха камерата. Отделно цяла нощ блъскаха по покривите на бунгалата и не можеше да се спи. Освен маймуните и комарите, друга дива фауна не срещнах, предложиха ми някакъв нощен тур на който щяло да има крокодили, ама при условие, че съм виждал толкова пъти през деня, отклоних офертата.

 

Всъщност,  освен маймуни и комари,  имаше и две големи змии, бяха ги докарали от някъде и срещу заплащане туристите можеха да се снимат, на Слънчака преди, също предлагаха подобна "атракция".

 

Честно казано, освен рафтинг по реката и тур в опосканата джунгла, с минимално количество животни, не виждам друго какво може да се прави в района на Тена. Климатът е по-скоро неприятен.

  • Харесвам 5
  • Замислям се 2
Връзка към мнение
преди 20 минути , nomad каза:

Според мен, Тена и Мисауаи, не си струват посещението. Единствено, ако човек е много запален по рафтинг или нещо подобно. Естествено, това е лично и субективно мнение, но ще се опитам да го аргументирам. Там не е първична амазонска джунгла, доста гъсто е населена и е понесла значителни щети от човешкото присъствие, включително обезлесяване и унищожаване на голяма част от фауната. Сега има разни програми за залесяване и възстановяване на гората, но това не променя че щетите са нанесени и в голяма част са непоправими.

 

Самата Тена, на клипове в Ютюб или на снимки изглежда горе-долу добре, човек си мисли че би могъл да изкара няколко приятни  дни, но на практика е доста мизерен град с неприятен климат. Всеки ден валеше с часове. Заради това че е по източните склонове на Андите, на около 600 метра височина, температурите не минават 30 градуса, през деня са от порядъка на 28, но при всекидневните дъждове и голямата влага се усеща по-горещо и е неприятно, нещо като сауна ефект. Индианците в Тена и околностите са съвсем цивилизовани, няма да видите жени по ци*и или мъже да ходят да обстрелват съседите си с отровни стрелички и да смаляват главите им до размерите на портокал. В този смисъл не са по-различни от останалите еквадорци, обличат се по същия начин като заселниците дошли от високите райони на Андите, отдавна са христианизирани и си говорят на испански. Заради туристите се организират някакви спектакли, но това е пълен цирк и е само за да има атракции.

 

В Мисауаи, фауната, която може да се срещне се ограничава основно до маймуни и комари. Маймуните са свикнали туристите да ги хранят с джънк фууд и да ги третират като богове, нямат никакъв страх и са много нагли, лично бях свидетел как на един олигофрен му задигнаха камерата. Отделно цяла нощ блъскаха по покривите на бунгалата и не можеше да се спи. Освен маймуните и комарите, друга дива фауна не срещнах, предложиха ми някакъв нощен тур на който щяло да има крокодили, ама при условие, че съм виждал толкова пъти през деня, отклоних офертата.

 

Всъщност,  освен маймуни и комари,  имаше и две големи змии, бяха ги докарали от някъде и срещу заплащане туристите можеха да се снимат, на Слънчака преди, също предлагаха подобна "атракция".

 

Честно казано, освен рафтинг по реката и тур в опосканата джунгла, с минимално количество животни, не виждам друго какво може да се прави в района на Тена. Климатът е по-скоро неприятен.

Да, виждала съм мнението ти, макар и с по-малко думи. Тъй като ние се интересуваме от птици, има сериозни шансове да видим повече  в опосканата джунгла отколкото средностатистически турист, както виждаме повече птички в София например. Понякога, колкото и да е прецакан един хабитат, птиците няма къде другаде да отидат и са нещо като бедните деца в Индия и Мадагаскар. 

И, макар за нас гората да е изсечена, замърсена и грозна, както са например всички водоеми в България, птиците намират храна и са там. Лошото е, че личните ми чувства от намереното са силно противоречиви.

 

Точно това мислене ни отведе в Борнео и ме разочарова до степен да не искам да стъпя в Индонезия и Малайзия повече и да получавам гневен пристъп като чуя за тези страни, така че ще помисля отново дали да минем на визиация или тотално да пропуснем района. 

May be a cartoon of 4 people, people standing and text

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В околностите на Тена, поне от това което аз видях, щетите се изразяват, основно че първичната джунгла е била онищожена в голяма част, но не е останало голо и не са засадили маслени палми на мястото на старата джунгла, просто една част от земите се обработва, има малки стопанства пръснати сред гората, хората гледат банани, захарна тръстика и други култури подходящи за местния климат, а между стопанствата, на мястото на старата джунгла е израстнала вторична такава, която е по-гъста и трудно проходима. Животните са намалаели, заради човешкия натиск, бракониерството, риболова с незаконни методи и унищожаването на хабитат.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

@Marisha,  искаш ли да споделиш някакви кратки или много подробни впечатления за вашето пътуване из Еквадор? Знам, че основно бяхте в Галапагос, посетихте и Баньос и не знам дали ходихте още някъде🙂

Връзка към мнение
преди 6 часа, Lindt каза:

@Marisha,  искаш ли да споделиш някакви кратки или много подробни впечатления за вашето пътуване из Еквадор? Знам, че основно бяхте в Галапагос, посетихте и Баньос и не знам дали ходихте още някъде🙂

Целта на пътуване беше Галапагос, детска мечта от преди повече от 40 години, там бяхме почти 2 седмици. В Баньос бяхме само 2 дни. Много ми хареса градчето. Туристическо, но много спокойно. Бих останала за още поне 2 дни там. В континенталната част другаде не сме ходили. В Кито бяхме само 2 нощи, едната, когато пристигнахме, преди полета за Галапагос и другата на връщане от Галапагос. От Баньос тръгнахме директно за летището. Мисля, че беше правилно решение, че почти пропуснахме Кито. Определено града не ми хареса.

За Галапагосите мога да дам повече информация. Там пак мисля, че взех правилното решение и почти пропуснахме Санта Круз и Пуерто Айора. Там останахме само за по една нощувка при преминаване между острови. Сан Кристобал е моят остров. Изабела става, но не може да се сравни със Сан Кристобал, поне за мен. Летяхме на отиване до Балтра и на връщане от Сан Кристобал.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

С круиз ли бяхте или по земя? Някъде в не толкова далечното бъдеще ми се ще да ги видим тия острови с децата, заради животинките, ама круиз и спане на кораб не искам.

Връзка към мнение
преди 8 минути , neuromancer каза:

С круиз ли бяхте или по земя? Някъде в не толкова далечното бъдеще ми се ще да ги видим тия острови с децата, заради животинките, ама круиз и спане на кораб не искам.

Не бяхме с круиз. Сами се местихме между острови, има по 2 лодки на ден, сутрешна и следобедна,пътува се около 2 часа,но всички минават през Пуерто Айора. Не препоръчвам 2 лодки в един ден, по добре с нощувка в Пуерто Айора.

Има и малко самолетче между Изабела и Сан Кристобал, но цената не ни хареса😀.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 14 минути , Marisha каза:

Целта на пътуване беше Галапагос, детска мечта от преди повече от 40 години, там бяхме почти 2 седмици. В Баньос бяхме само 2 дни. Много ми хареса градчето. Туристическо, но много спокойно. Бих останала за още поне 2 дни там. В континенталната част другаде не сме ходили. В Кито бяхме само 2 нощи, едната, когато пристигнахме, преди полета за Галапагос и другата на връщане от Галапагос. От Баньос тръгнахме директно за летището. Мисля, че беше правилно решение, че почти пропуснахме Кито. Определено града не ми хареса.

За Галапагосите мога да дам повече информация. Там пак мисля, че взех правилното решение и почти пропуснахме Санта Круз и Пуерто Айора. Там останахме само за по една нощувка при преминаване между острови. Сан Кристобал е моят остров. Изабела става, но не може да се сравни със Сан Кристобал, поне за мен. Летяхме на отиване до Балтра и на връщане от Сан Кристобал.

Едва ли някой ще се оплаче от повече информация за Галапагос 🙂

Тези лодки колко време пътуват, вижда ли се нещо интересно от тях, каква е цената? Какво има в Пуерто Айола? 

Връзка към мнение

Мога да препоръчам хостел в Баньос. Хостела не е нещо особено, но сина на собственика говори прекрасен английски, организира всичко, което си поискаш на добри цени и помага с всичко.

Връзка към мнение
преди 7 минути , Lindt каза:

Едва ли някой ще се оплаче от повече информация за Галапагос 🙂

Тези лодки колко време пътуват, вижда ли се нещо интересно от тях, каква е цената? Какво има в Пуерто Айола? 

Цената на лодката 25-30 дол. , зависи колко е голяма лодката. пътува около 2 часа. Нищо интересно не се вижда от тях. В Пуерто Айора за мен няма почти нищо за гледане. Една разходка до плажа Тортуга и посещение на рибен пазар, да наблюдаваш как пеликани и морски лъвове просят или крадат риба😀. Може да се отиде и до Лас Гриетас. Това всичко може да се направи за 1, максимум за 2 дни.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Marisha каза:

Мога да препоръчам хостел в Баньос. Хостела не е нещо особено, но сина на собственика говори прекрасен английски, организира всичко, което си поискаш на добри цени и помага с всичко.

Давай го 🙂

Аз позагледах какво има из букинг, но нещо ми дойде много урбанизирано и затворих всички табове. Не видях пищни градини и уютни общи части като в Тена и Миндо, нито съсипващи гледки към околните планини. А предпочитам да търпя следобедните дъждове на някакви такива места 🙂

Та ако няма, може би няма да се застоим дълго в Баньос. 

 

Gallery image of this property

Gallery image of this propertyGallery image of this property

Връзка към мнение

На zip line и на водопадите. Водопадите не ме впечатлиха. Zip line има и на водопади, но там се малки отсечки. Ние ходихме на по високо с 2 маршрута с по 5-7 отсечки с малко катерене и други неща, хареса ми.

Връзка към мнение

Баньос предлага уникални възможности за наблюдаване на дива природа, вкл. животни, защото граничи с източната страна на природния парк Llanganates, който се води за едно от най-дивите и запазени места в Еквадор. Фактът че продължават да откриват нови видове растения в парка е показателен. Дом е и на много застрашени и редки животни, мечки, тапири и т.н.

 

Източната част от парка, която е към Баньос е трудно достъпна и покрита с гъста джунгла(monte selva), това е планиска дъждовна гора с огромно разнообразие на растителни и животински видове. Паркът се води един от най-запазените места в Еквадор, заради трудно проходимия терен и това че е защитена територия.

 

В Баньос е пълно с агенции, които предлагат всякакви турове, гледам, че има и турове до Llanganates, включително и дневни: https://www.ecostravel.com/en/ecuador/cities-destination/banos/llanganates-national-park.php

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , nomad каза:

Баньос предлага уникални възможности за наблюдаване на дива природа, вкл. животни, защото граничи с източната страна на природния парк Llanganates, който се води за едно от най-дивите и запазени места в Еквадор. Фактът че продължават да откриват нови видове растения в парка е показателен. Дом е и на много застрашени и редки животни, мечки, тапири и т.н.

 

Източната част от парка, която е към Баньос е трудно достъпна и покрита с гъста джунгла(monte selva), това е планиска дъждовна гора с огромно разнообразие на растителни и животински видове. Паркът се води един от най-запазените места в Еквадор, заради трудно проходимия терен и това че е защитена територия.

 

В Баньос е пълно с агенции, които предлагат всякакви турове, гледам, че има и турове до Llanganates, включително и дневни: https://www.ecostravel.com/en/ecuador/cities-destination/banos/llanganates-national-park.php

 

 

Нямахме никакво време за други активности, това всичко го направихме за ден и половина, иначе и аз съм гледала, че има много интересни неща за правене в Баньос. Решихме, че следващия път ще съвместим континентален Еквадор и пак Баньос с някоя друга съседна държава.

Редактирано от neuromancer
Изваден текста от цитата
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да, трябват поне няколко дни за Llanganates. Аз бях в Баньос, само за два дни и освен водопада, други природни забележителности не посетих, но този парк е уникално място. Според местните легенди, заради недостъпния терен, там е било скрито голяма част от златото на инките, да не попадне в ръцете на испанците. Ако ми се отвори възможност да посетя отново Баньос, Llanganates ще ми е на първо място в списъка.
 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@Marisha   Дали е възможно да пуснете отделна тема с трип рипорт (сводка)  за прекрасните две седмици на Галапагос с детайли за логистиката, настаняванията , бюджет и т.н. ?

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.