Прескочи до съдържание

дневник 13 дни Галапагос. Подробна логистика, цени и др.


Marisha

Препоръчани мнения

Малко предистория. Преди накъде около  45 години баща ми се прибра от там и гледахми диапозитиви от там, моето поколение знае, какво  е това, тогава нямаше телефони и цифрови фотоаппарати. Той беше океанолог, специалист по екваториални течения.Тогава със сестра ми си казахме , че някой ден и ние ще отидем там.

Често излизаха добри цени до Еквадор, но все отлагах това пътуване.

Една септемврийска вечер миналата година си пиехме спокойно вино на терасата в едно малко градче до Палермо и тогава реших, че сега е момента. Купих билети Мадрид-Амстердом-Кито за 370  евро директно от сайта на KLM. Обадих се на сестра ми и на децата и заформихме групата от 5 човека.

Подготовката беше бавна и сложна с много  четене и промени в планове.

Когато наближи датата, влизането в Еквадор и Галапагос изискваше ваксина и PCR тест 72 часа преди влизане.

Направихме теста на летище в София и решихме, че от Кито бързо ще се предвижваме за Галапагос, да можем да използваме същия тест.

Пристигнахми в Кито около  17 часа. Четох, че може да се купят сим карти от летището, от сградата отсреща с магазини и заведения. Оказа се , че не може.

Имахме резервирана нощувка със закуска в хостел Hostal el Parque Tababela  близо до летището, защото имахме полет за Балтра на следващата сутрин.. Хванахме такси за 10$ за там. Хостела става за една нощувка.

От хостела ни заведоха в един магазин, за да купим сим карти. Claro има най добро покритие и скорост. Проблема беше активирането, добре , че в хостела имаше едно  семейство американец и германка, които живеят и работят в Еквадор и говорят испански и ни помогнаха с активирането. Изисква се номер на еквадорски документ, те ходиха на рецепция и взеха от там някакви номера.

 

Поръчахме пици и бира, уговорихме часа за закуска и такси за летището и след вечеря легнахме да спим, че вече бяхме уморени.

Полети за Галапагос бяха купени някъде месец и половина преди пътуване. Най евтино е да се пътува с Латам. Билети се купуват от Еквадорската версия по тарифа за еквадорски граждани. Ако нямаш чекиран багаж, няма проблем на летището, бордните карти идват автоматично май 24 часа преди полета и отиваш директно но секюрити. Проверено е от много хора, не е частен случай. Разликата в цената е огромна. Цената постоянно се променя и трябва да се следи. Ние купихме Кито-Балтра-Сан Кристобал Кито за 220$, цената за не еквадорски граждани беше 460$.

При влизане на летището първо се плаща такса 20 долара за проверка на багажа за влизане на Галапагос, след това се отива на проверката и се пломбира куфара. Не могат да се внасят почти никакви хранителни продукти, особено плодове и зеленчуци със семки. След това вече се ходи на секюрити. Малко шише с вода минава без проблем. За това не се заяждат.

При пристигане на Балтра се плаща 100$ входна такса и пак се минава проверка на багажа, махат ти пломбата от куфара.

Придвижване до Пуерто Айора от летището добре организирано.

Първо автобус до лодка между Балтра и Санта Круз-цена 5$, автобусите спират точно пред летището, билет се купува от една будка там. Пътува се 5-10 минути. Няма разписание, като се напълни идва следващия.

След това лодка Балтра-Санта Круз, цената е 1 $ , плаща се на лодкаря.  Пътува се 3 минути.Стоварват те на един паркинг.  Има голям избор на  автобуси до Пуерто Айора от 1 до 5$ на човек в зависимост от автобуса.

Пътува се около 45 минути.

Пригответе си дребни банкноти, на много места не искат да взимат банкноти по големи от 20$.

 

Пуерто Айора. Нощувка в хостел Hostal Vista al Mar. Добро местоположение, хубава градина, има отделна обща кухня с всичко необходимо. 5 минути от автобуса и пристанище, пекарня и магазини на 1 минута. В същото време е в страни от улица и е много тихо. Добро съотношение цена качество като за една нощувка.

Веднага купихме билети за лодка на другата сутрин за Изабела. Билети продават на всяка крачка. Цената е 25 – 30 $ в зависимост от лодката. Тръгват сутрин от 6 да 7.30 часа и следобед май в 15 беше.

Лас Гриетас. Хваща се лодка такси от пристанище за 0,8$ пътува се 5 минути. След това разходка 20 минути  . Вече не може да се влиза без гид. 10$ на човек. Не знам дали си заслужава, всеки сам да прецени.

Обратно е същата поцедура, такси лодка за 0,80$ на човек до пристанище.

Рибен пазар. Може да хванете атракция как пеликани и морските лъвове просят или крадат риба. Спокойно може да се пропусне.

Сутринта лодка за Изабела. Пак 5 $ на човек за проверка на багажа, минава през скенер, 0,80$ за малка лодка до голямата. При пристигане на Изабела се плаща входна такса 10$ на човек и пак по долар за малката лодка за пристанище..........

  • Харесвам 21
  • Браво 7
Връзка към мнение

Браво, @Marisha 🥳

 

Наистина ли купихте билети за еквадорски граждани и на летищата не ви поискаха доплащане? Аз четох, четох из трипадвайзер и разбрах, че всички авиокомпании, летящи до Галапагос, задължително имат 3 тарифи - за чужденци, за еквадорци и за местни островитяни / които не се появяват онлайн/ . И чужденците, закупили еквадорската тарифа, задължително доплащат на летището, но не е ясно каква е точната сума, а зависи от авиокомпанията.   

 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Браво, @Marisha 🥳

 

Наистина ли купихте билети за еквадорски граждани и на летищата не ви поискаха доплащане? Аз четох, четох из трипадвайзер и разбрах, че всички авиокомпании, летящи до Галапагос, задължително имат 3 тарифи - за чужденци, за еквадорци и за местни / които не се появяват онлайн/ . И чужденците, закупили еквадорската тарифа, задължително доплащат на летището, но не е ясно каква е точната сума, а зависи от авиокомпанията.   

 

Да, при Латам минава номера, ако не си с чекиран багаж. И ние бяхме така, проверено многократно от познати, минава номера. На гише за чекиран багаж няма да мине. Там гледат. На изхода никой не гледа.

И с Авианка пак минава, но пак без чекиран багаж. Там няма такава разлика в цената. 

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
В момента, Marisha каза:

Да, при Латам минава номера, ако не си с чекиран багаж. И ние бяхме така, проверено многократно от познати, минава номера. На гише за чекиран багаж няма да мине. Там гледат. На изхода никой не гледа.

И с Авианка пак минава, но пак без чекиран багаж. Там няма такава разлика в цената. 

Хм, тогава ще почета темата и пак ще си помисля 😇 

И при авианка беше в пъти разликата за датите, които гледах, за да е с 1 тест 🙂 Сега вече не искат за континента, не знам дали са го махнали и за островите. 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 минути , Lindt каза:

Хм, тогава ще почета темата и пак ще си помисля 😇 

И при авианка беше в пъти разликата за датите, които гледах, за да е с 1 тест 🙂 Сега вече не искат за континента, не знам дали са го махнали и за островите. 

 

Ключова дума е чекиран багаж. Ние решихме да рискуваме. При Латам пишеше, че доплащане е 150$, така че и да бяха ни накарали да доплащаме, щеше да ни същата цена на билетите, като за чужденци. Нищо не губихме. Сестра ми летя с Авианка по местна тарифа, нямаше проблем и при нея.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
В момента, Marisha каза:

Ключова дума е чекиран багаж. Ние решихме да рискуваме. При Латам пишеше, че доплащане е 150$, така че и да бяха ни накарали да доплащаме, щеше да ни същата цена на билетите, като за чужденци. Нищо не губихме. Сестра ми летя с Авианка по местна тарифа, нямаше проблем и при нея.

Ние нямаме чекиран багаж така или иначе. А вие като сте без, на кое ви слагат пломба, на раниците ли? 

Връзка към мнение
преди 6 минути , Lindt каза:

Ние нямаме чекиран багаж така или иначе. А вие като сте без, на кое ви слагат пломба, на раниците ли? 

Ние бяхме с малки куфари и раници. Раници просто ги проверяваха много подробно всики път. Куфарите бяха бая над размера, защото ги разтегнахме и сложихме зимни дрехи там. Никой не се заяждаше. Имаше и други като нас

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Изабела.  От пристанище взехме такси за по 1$ на човек до ностела Hostal Punta Arena.  Хубава добре обзаведена обща кухня. Има общо 5 стаи, ние заехме 4 , в последната бяха едно младо семейство германци. Намира се в края на града, но пак е близо до всичко. Недостатък-малки легла.

Най-близкия плаж до хотела е на 10 минути, няма сянка, но е пълен с игуани. На плажа нямаше нито един човек, освен нас.

Разходка до Стената на плача. Може да се направи пеш, може и колело. Има отбивки за плажове и продто до красиви гледки.  Огромни костенурки се разхождат по пътя. Малко преди стената има стълби за вью поинт.

Вземете повечко вода. Забравих да кажа, че във всички хостели има безплатна питейна вода, вземете си шишета за многократна употреба.

Плаж Пунта Перла.  На практика не е плаж, а дървена платформа със стълби. Приятна разходка от града до там. Не мога да си представя, ако има хора, как става номера. Имахме късмет всеки път, че нямаше хора. Само един път дойде някаква група с гид, но ние вече си тръгвахме. На мен ми беше любимото място. Там видях  пингвин за първи път в естествена среда на 5 см от мен. Сноркелинг със скатове, костенурски, игуани и плуване с морски лъвове е прескрасно, но само ако няма хора.

Екскурзии до Тунелите и Тинторерас за мен не си заслужават парите 70 и 40$ , аз ходих само на едната, двете се дублират. Малко гледки за снимки, лош сноркелинг, риболов.

Да хостела има езеро с розови фламинго, ама наистина са много розови, такъв наситен цвят никъде не съм виждала.

До вулкана не сме ходили, че ни домързя. Германците от хостела са ходили и бяха доволни.

  • Харесвам 18
  • Браво 1
Връзка към мнение

Връщаме се в Пуерто Айора за да пътуваме за Сан Кристобал.

Процедурата с билети и лодки е същата, отсядаме в същия хостел.

Хвърляме багажа в хостела и отиваме до Тортуга бей. Приятна разходка до там. На основния плаж имаше много силен вятър, не ставаше за къпане. Има лагуна в далечния край.  Но не ми хареса, мътна зелена вода , има сянка. Има пеликани, игуани, костенурки. Става да убиеш няколко  часа.

Сутринта пътувахме за Сан Кристобал. Оседнахме в хостел Hostal Romy,

В апартамент с 3 спални, реално е втори етаж от къща с отделен вход. Много по скъп от всички други, но всички сме на мнение, че си заслужаваше. Всеки ден почистване и сменяне на кърпи. Всеки ден пресни плодове и разни бисквитки. Много приятно място. Дъщерята на собственика гоовори добър английски. Посрещаха ни на пристанище и при напускане ни откараха на летището.

Плаж Ла Лоберия. Може да се стигне и пеша, но пътя е гаден. С такси 3 $ за кола. Много морски лъвове, костенурки. С часове можех да наблюдавам лъвчета и да плувам с тях.

Плаж Карола. Приятна разходка до там. Много морски лъвове и много водни костенурки.

Тиджеретас. Приятна разходка, до него има вью поинт и паметник на Дарвин. Сноркелинг не ми хареса.

На всички плажове трябва да се гледа карта на приливи и отливи. При отлив не можеш да влезеш във водата.

Лагуна Ел Джунко. С такси за 20$ за кола. Приятна разходка, хубави гледки. Много големи фрегати и други птици.

Кикерс рок. Комбиниран тур за дайвинг и сноркелинг. 170$ за дайвинг и 110$ за сноркелинг. Бяхме на една лодка заедно. Някои от нашата група не се гмуркат. Доволни сме, няколко вида акули, дори и акула чук. Много цветни корали и риби, костенурки, и друга живност. Много се различава от това, което сме виждали на други места.

Включен обяд. Оборудване и неопрени. Групите са по 8 човека.

За мен си заслужава.

Пране, което е важно, когато си само с ръчен багаж. В някои хостели можеш да дадеш дрехи за пране. Има и много перални по острови. 1$ на килограм, след няколко часа са готови.

  • Харесвам 17
  • Браво 1
Връзка към мнение

@Marisha

Ти си запазвала настаняването през booking, нали? Много евтини ми се струват хостелите, чудя се по принцип ли е така или ковидните години са свалили толкова цената.

Вие сте били на една лодка, но на едни и същи места ли ви пускаха дайвърите и тези с шнорхелите?  Тези второкласните 🙃 (като нас де) видяха ли акула?  

А какво ядяхте на тези острови? Споменаваш оборудвана кухня, но има ли примерно магазини с риба и зеленчуци, за да сготвя нещо вкусно? Продават ли.....ами бира и ром, за да не се лъжем, че не пием 😄 

Някакви насекоми обикалят ли да всяват смут в живота ни? И колко хладно е? Имам предвид с къси или дълги крачоли и ръкави бяхте през деня и вечер? 

Плуването с морските лъвове с шнорхел ли е? От брега? Има ли силни течения? Там ползва ли неопрена си? 

Връзка към мнение
преди 52 минути , Lindt каза:

@Marisha

Ти си запазвала настаняването през booking, нали? Много евтини ми се струват хостелите, чудя се по принцип ли е така или ковидните години са свалили толкова цената.

Вие сте били на една лодка, но на едни и същи места ли ви пускаха дайвърите и тези с шнорхелите?  Тези второкласните 🙃 (като нас де) видяха ли акула?  

А какво ядяхте на тези острови? Споменаваш оборудвана кухня, но има ли примерно магазини с риба и зеленчуци, за да сготвя нещо вкусно? Продават ли.....ами бира и ром, за да не се лъжем, че не пием 😄 

Някакви насекоми обикалят ли да всяват смут в живота ни? И колко хладно е? Имам предвид с къси или дълги крачоли и ръкави бяхте през деня и вечер? 

Плуването с морските лъвове с шнорхел ли е? От брега? Има ли силни течения? Там ползва ли неопрена си? 

Почти всичко запазвах през букинг. Само последния хостел директно от хостела, че беше по евтино. Цените са някъде 30% по-ниски заради ковид.

Има магазини и пазар на всеки остров. Плодове и зеленчуци има. Риба има на пазара. Купувахме баракуда, риба тон и тази рибка от снимката. те я наричат Брухо. Много е вкусна, Купувахме и скариди, имаше и октоподи, но не ми се занимаваше да ги готвя, аз бях готвач😀

274030878_1788602484664403_6589566335375124371_n.jpg

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ром и бира има на нормални цени, вината са 3 пъти по скъпи от континенталния Еквадор. Ние на това карахме. За друг алкохол не знам.

Беше топло, не ни трябваха дълги ръкави и крачоли. Имаше бая мухи, че местното население гледа животни, основно кокошки.

Плуване с морски лъвове е с шнорхел от брега. До Кикерс рок дайвинг и сноркелинг е на едно и също място, между скалите. Нямаше големи течения, но казват, че зависи от сезона. До Кикерс рок водата е студена, задължително неопрен. На други места от брега ставаше и без неопрен, но с неопрен е по комфортно.

Ние винаги си носим маски, шнорхели, плавници, и ако знаем, че е по-студена водата и тънък неопрен.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@Marisha, ти нали не се опитваш да приключиш темата и да не пишеш повече за Галапагос 🤔

Настаняването може да бъде на: Санта Круз, Изабела, Сан Кристобал и Флореана, така ли е? Изглеждаха ли ти много различни над водата тези острови? 

Вие два вида морски лъва ли видяхте, този по-косматият също ли плуваше с вас или не ходи на островите с хора? 

Пингвините май са само на Изабела и на островите за круиз. Явно ще трябва да отидем на този остров. 

 

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Браво, @Marisha, много подробно и с полезно инфо за цени и магелански схеми. Такива писания винаги са много полезни 🙂  Като затръгвам някой ден за там, задължително ще си препрочета пътеписа ти!

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Всъщност при авианка цените на полетите Кито - Сан Кристобал са еднакви в европейската и еквадорската версия.  Просто евтините тарифи са за еквадорски граждани. Интересно обаче колко extra charges има за чужденците, закупили евтините тарифи: 

image.png.28a8c92799d6b5b66cde521b593bc2d7.png

 

image.png.a8c259c9c2b27b7c370479437048e63a.png

Връзка към мнение
преди 39 минути , Lindt каза:

@Marisha, ти нали не се опитваш да приключиш темата и да не пишеш повече за Галапагос 🤔

Настаняването може да бъде на: Санта Круз, Изабела, Сан Кристобал и Флореана, така ли е? Изглеждаха ли ти много различни над водата тези острови? 

Вие два вида морски лъва ли видяхте, този по-косматият също ли плуваше с вас или не ходи на островите с хора? 

Пингвините май са само на Изабела и на островите за круиз. Явно ще трябва да отидем на този остров. 

 

Настаняването може да бъде на: Санта Круз, Изабела, Сан Кристобал и Флореана, пингвините са само на Изабела. Космотите морски лъвове не сме виждали. Този пингвин от снимката май го показват на всички, но на мен не ми се вижда истински. Няма гаранция, че ще видиш пингвин, истински😃

20220128_113943.jpg

  • Харесвам 5
  • Шок 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 8 минути , Marisha каза:

Настаняването може да бъде на: Санта Круз, Изабела, Сан Кристобал и Флореана, пингвините са само на Изабела. Космотите морски лъвове не сме виждали. Този пингвин от снимката май го показват на всички, но на мен не ми се вижда истински. Няма гаранция, че ще видиш пингвин, истински😃

20220128_113943.jpg

Страхотно пътешествие! Продължавай с разказа, моля!

Връзка към мнение
преди 13 минути , Marisha каза:

Настаняването може да бъде на: Санта Круз, Изабела, Сан Кристобал и Флореана, пингвините са само на Изабела. Космотите морски лъвове не сме виждали. Този пингвин от снимката май го показват на всички, но на мен не ми се вижда истински. Няма гаранция, че ще видиш пингвин, истински😃

20220128_113943.jpg

Гледах я 3 минути тази снимка, чудейки се какъв пингвин имаш предвид :grin: И къде беше поставен фалшивият пингвин? 

А вие защо не ходихте до Флореана? 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Lindt каза:

Гледах я 3 минути тази снимка, чудейки се какъв пингвин имаш предвид :grin: И къде беше поставен фалшивият пингвин? 

А вие защо не ходихте до Флореана? 

Пингвина го показват по време на екскуризии до Изабела. На Флореана не отидохме, защото ставаха много преходите, ле пак трябваше да се минава през Санта Круз, а за мен това е губене на време. И другата причина, настаняването там не ми хареса.

И лично мнение. От всички животни и птици, които видяхме на островите, а те не са никак малко, най ми харесаха морските лъвове. С тях можеш да общуваш часове, много са социални. Създават впечатлиние, че и на тях им е забавно да си играят с хората. Най-редовния им номер да плуват срещу теб със затворени очи и на 20 см от лицето ти да отворят очи и да кривнат настрани или надолу.

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Marisha каза:

Пингвина го показват по време на екскуризии до Изабела. На Флореана не отидохме, защото ставаха много преходите, ле пак трябваше да се минава през Санта Круз, а за мен това е губене на време. И другата причина, настаняването там не ми хареса.

Да, и ние ще го пропуснем, че много стават островите. 

@Marisha,  гледам някакви места за шнорхелинг и споменават Tagus Cove на Изабела като хубаво място. Вие не сте ли ходили или го наричаш по друг начин? Всъщност предварително ли си беше набелязала места за посещение или на място решаваше?  

 

https://galapagosinsiders.com/travel-blog/best-places-for-snorkeling-galapagos/

Връзка към мнение
преди 3 минути , Lindt каза:

Да, и ние ще го пропуснем, че много стават островите. 

@Marisha,  гледам някакви места за шнорхелинг и споменават Tagus Cove на Изабела като хубаво място. Вие не сте ли ходили или го наричаш по друг начин? Всъщност предварително ли си беше набелязала места за посещение или на място решаваше?  

 

https://galapagosinsiders.com/travel-blog/best-places-for-snorkeling-galapagos/

На Tagus Cove спира лодката по време на ескурзия до Тунелите. Видимост във водата беше много лоша когато бяхме там. Морско конче не видях😀.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
В момента, Marisha каза:

На Tagus Cove спира лодката по време на ескурзия до Тунелите. Видимост във водата беше много лоша когато бяхме там. Морско конче не видях😀.

 

Вие ( някой от групата) правите ли подводни снимки? На мен ще ми е интересно. Всъщност трябва да проверим как се снима с gopro и да гледам някакви основни принципи на снимането под вода, даже сега се сещам, че имаше тема за това.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Забравих да спомена за Сан Кристобал. Пригответе се за миризма на морски лъвове почти из целия град. След определено време се свиква🤣. Стотици бройки са навсякъде.

20220201_183557.jpg

20220202_202518.jpg

20220204_095022.jpg

преди 7 минути , Lindt каза:

Вие ( някой от групата) правите ли подводни снимки? На мен ще ми е интересно. Всъщност трябва да проверим как се снима с gopro и да гледам някакви основни принципи на снимането под вода, даже сега се сещам, че имаше тема за това.

Мъжът ми и синът ми снимаха с 2 gopro-та , на нямят време дори и да ги прегледат, да разчистят ненужното.

  • Харесвам 8
  • Шок 1
Връзка към мнение

Въобще не знам как мирише един морски лъв, но сигурно не е по-зле от район, в който гнездят хиляди корморани 😄

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.