Прескочи до съдържание

Истанбул за 4 дни, с деца през пролетната ваканция


Madonna

Препоръчани мнения

Много благодаря за помощта в подготовката на пътуването ни, и особено благодаря на Мари, Argentique, Jul и Мая, които отговаряха търпеливо на всички малки и глупави въпроси, които задавах и не се уморяваха да ми дават мили насоки и съвети 🙂

Истанбул е прекрасен! След всичко прочетено тук отидохме на познато и близко място. 🙂 

Писах в темата на Джул, че ни върнаха на границата за това, че пълномощното на колата ни е на английски, а не на турски. Минавахме граница през Лесово, наложи се да се върнем до Ямбол за да намерим заклет преводач и нотариус, който да го завери. Отне ни 3 ч и бяхме късметлии, че беше в работно време.

Пристигнахме в Истанбул по тъмно и бяме очаровани от града...

Хотелът ни беше в Сиркеджи. Следащият път пак там ще отседнем - тихо, уютно и достатъчно близо до местата, които посещавахме. С изключение на едно заведение тип бюфет не видяхме други, които да са за местните. Ресторантите, в които сядахме си бяха баш туристически, но вероятно ние нямаме око за тези неща 🙂

Ние бяхме от понеделник до петък и имаше съвсем приемливо за нас количество хора, нямаше тълпи определено. И като стана събота и като започнаха цели потоци, благодарих 100 пъти, че не сме за уикенд там. Въпреки, че ми се иска да отидем отново съвсем скоро (снощи се прибрахме) за уикенд.

Програмата се промени многократно , но успяхме да посетим Света София, Синята Джамия, СултанАхмет, моста Галата, возихме се с корабче няколко пъти в хубаво време, ходихме до Венеция Мол (по желание на приятели,с които бяхме), Свети Стефан, Балат, Рахми Коч музей ( невероятен!), Топкапъ, Аквариум Флория...

Ядохме Балък Екмек  под моста Галата и беше одобрен от всички даже и най-капризните 🙂 Ядохме баклава с турски чай в Мадо и Мустафа Хафъз. Седнахме 2 пъти в османски тип заведение и ядохме гюзлеми най-различни. Децата не пропуснаха да проверят как са дюнерите в Истанбул.

Не успяхме да отидем до Азиатската част, до Рибния пазар Археологическия музей и Панорама. Това ще го направим живот и здраве в скоро време 🙂

 

На връщане минахме през Чорлу през някакъв Аутлет Център, който се виждаше от магистралата.Накупихме няколко чифта дънки и много чорапи Найк, много тениски Ралф Лорън ( по 12 лв) и продължихме към Одрин. Одрин....не е моето. Ходихме до пазара, ми аз не можах нищо да купя от там...такава отвращаваща цигания ми се видя. Сигурно е много евтино, но не е за мен. Купихме една касетка ягоди по 3 лв/кг и лимони и толкова. А имаше тълпи българи, които пълнеха торбите. Минахме вчера събота през Марги аутлет, в който имаше страшно много народ, 90 % българи. Цели автобуси спираха на паркинга и българите се изсипваха в потока от хора. 

Купихме подправки и ядки от едно магазинче в Одрин, не знам като сравнение на цените как е, но подправките миришат много хубаво - успях да сготвя леща с ориз с къри, много различно къри. Сварих и нахут, който е направо огромен в сравнение с тукашния.

 

Вероятно ще допълвам каквото се сетя, знам на мен колко полезно ми беше да чета опита на другите 🙂

 

 

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 29 минути , Madonna каза:

Седнахме 2 пъти в османски тип заведение и ядохме гюзлеми най-различни.

Можеш ли да споделиш локациите.

Връзка към мнение

 

 

преди 6 часа, Madonna каза:

С изключение на едно заведение тип бюфет не видяхме други, които да са за местните. Ресторантите, в които сядахме си бяха баш туристически, но вероятно ние нямаме око за тези неща 🙂

Районът около Сиркеджи не е особено жилищен, така че в малкото локанти (бюфети) се хранят местните, които работят наоколо или по друга причина са там. Вероятно някои локанти са затворени сега през деня заради месеца Рамазан, поне такива наблюдения имах за една-две конкретни. 

За Одрин... и моето място не е, за първи път отидох там с приятелка, която никога не беше ходила в Турция и се разочарова чак и от страната. Казах ѝ да не си прави изводи за цялата страна от този град в съботен ден (навалици и часове на граница), пък и дори от десет различни града изводи не могат да се правят. 🙂

После ходих в сряда и беше добре от към липса на хора, но окончателно се убедих, че не е моето място. 
Важното е, че при вас всичко е минало чудесно и сте доволни. И даже кроите бъдещи планове. Така, така... 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, Madonna каза:

и продължихме към Одрин. Одрин....не е моето. Ходихме до пазара, ми аз не можах нищо да купя от там...такава отвращаваща цигания ми се видя.

Е, то в Турция си е циганийка, нищо учудващо. Кой е този отвращаващ пазар в Одрин ми стана интересно? 

Връзка към мнение
преди 18 часа, MayaS каза:

Можеш ли да споделиш локациите.

Не сме ги запаметявали. Кога тръгваш? Мога да обясня къде се намира заведението, 2 пъти бяхме в едно и също. Хареса ни всичко, което ядохме там - първия ден гюзлеми, втория ден освен комбинирани гюзлеми, сърмички, имамбаялдъ, спагети Султански, дюнери. 

 

преди 11 часа, chandni каза:

Е, то в Турция си е циганийка, нищо учудващо. Кой е този отвращаващ пазар в Одрин ми стана интересно? 

Пазарът е зад Марги аутлет, открит пазар. Казаха ни, че в петък е по главната пешеходна улица, а в събота се местел зад Аутлета. Всякакви неща продаваха, Хранителни стоки продаваха на сергии - сирене, кашкавал, маслини - това е, което не бих купила от там, много гнусно ми се видя.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Nivear, браво на вас и пак да идете, вече имате пълномощно 😏. Толкова много за гледане, правене и ядене има в този град!

 

За хранене в Сиркеджи - не е готвено на витрини, но силно препоръчвам заведенията в уличката срещу нашия хотел /описала съм/. Много вкусно, а цените бяха наполовина спрямо другите в района. Не пиша цифри, защото явно растат с дни и часове. Предимно местни се хранеха. Поне 7-8 заведения са. https://www.google.com/maps/place/Kasap+Osman/@41.0138103,28.9754521,19.78z/data=!4m20!1m10!3m9!1s0x14cab99557bd2bef:0x451b31d4676c423a!2sMarmara+Deluxe+Hotel!5m3!1s2022-04-22!4m1!1i2!8m2!3d41.0134105!4d28.975411!3m8!1s0x14cab9506a3da593:0x5b5c25ca2c78b4ce!5m3!1s2022-04-22!4m1!1i2!8m2!3d41.0138256!4d28.9757257

Едната вечер пушихме наргилета пак там със сок от нар - чудесна комбинация, от местните я видяхме и препоръчвам.

 

На мен пък Одрин ми харесва и ходим често, понякога с преспиване 🙂 Все се каня да ида на баня и все не остава време.

На пазара не съм стъпвала и не мога да се изкажа, за мой срам - прах за пране не си купувам от там, нито тоалетна хартия 😀. Имаме си явки за хранене /тава джигер!, ичли кюфте и пиде традиционно бодваме/, в Мадо сядаме също често. 

В Одрин има чудесен музей на здравето, включително психическото 😇, с восъчни фигури. Много добре направен, с приятен парк и чудесни обяснения как преди няколко века са лекували с храна, билки, ромон на вода и пеещи птички /чува се и сега/, гледане танца на красиви девойки за радване на окото, хирургия /дори от жена, което за онези времена си е било ехеее/.... Лекарят с нас беше силно заинтригуван, както и ние, профаните 🙂

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 40 минути , Madonna каза:

Не сме ги запаметявали. Кога тръгваш? Мога да обясня къде се намира заведението, 2 пъти бяхме в едно и също. Хареса ни всичко, което ядохме там - първия ден гюзлеми, втория ден освен комбинирани гюзлеми, сърмички, имамбаялдъ, спагети Султански, дюнери. 

 

Пазарът е зад Марги аутлет, открит пазар. Казаха ни, че в петък е по главната пешеходна улица, а в събота се местел зад Аутлета. Всякакви неща продаваха, Хранителни стоки продаваха на сергии - сирене, кашкавал, маслини - това е, което не бих купила от там, много гнусно ми се видя.

 

 

Това е синия пазар. Има и петъчен покрай реката. На пазарите си е циганийка и трудно ще намериш хубави неща, но все пак има. Зависи какво търси чивек.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Този пазар зад Марги е слаба работа и малък. 🙂 Какви пазари има, еххееее. Обаче съм минавала там само в събота в седем сутринта (не питайте) и в сряда, когато няма много народ. А за сиренето – имаше един чичо с внук или подобен роднина от Текирдаа, идвали само в сряда и събота, защото е далече. От тях веднъж купих пет вида различни сирена, вкл. и козе. На моята недоверчива муцуна след покана да пробвам козе сирене, „внукът“ на чист български ми каза – „няма страшно, не мирише“. И наистина не миришеше на коза. Попитах го откъде знае толкова добре български и той с гордост ми отговори „е, как, аз съм помак“.

 

За Истанбул на улица Алемдар са най-туристическите заведения и вероятно е по-скъпо от други другаде. 

 

За Касап Османа на Jul - сигурно поне три пъти съм сядала там на конкретното място, макар да не ям кебапи, но хората бяха доволни, аз нагъвах япрак сарми. Отсреща има хубави пидета в Hocapaşa Pidecisi, а съвсем на няколко метра си има една известна локанта (заведение с бюфет) - Balkan Lokantası.
Обаче преди години като бяхме в месеца Рамазан, повечето от тези заведения вечер работеха с готово меню за ифтар (първо, второ, n-то) след определен час и нямаше как да седнем заради милионите желаещи.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, jul каза:

В Одрин има чудесен музей на здравето, включително психическото 😇, с восъчни фигури. Много добре направен, с приятен парк и чудесни обяснения как преди няколко века са лекували с храна, билки, ромон на вода и пеещи птички /чува се и сега/, гледане танца на красиви девойки за радване на окото, хирургия /дори от жена, което за онези времена си е било ехеее/.... Лекарят с нас беше силно заинтригуван, както и ние, профаните 🙂

Това трябва да си го отбележа за бъдещи посещения, как съм го пропуснал...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 33 минути , neuromancer каза:

Това трябва да си го отбележа за бъдещи посещения, как съм го пропуснал...

 

преди 4 часа, jul каза:

@Nivear, браво на вас и пак да идете, вече имате пълномощно 😏. Толкова много за гледане, правене и ядене има в този град!

 

За хранене в Сиркеджи - не е готвено на витрини, но силно препоръчвам заведенията в уличката срещу нашия хотел /описала съм/. Много вкусно, а цените бяха наполовина спрямо другите в района. Не пиша цифри, защото явно растат с дни и часове. Предимно местни се хранеха. Поне 7-8 заведения са. https://www.google.com/maps/place/Kasap+Osman/@41.0138103,28.9754521,19.78z/data=!4m20!1m10!3m9!1s0x14cab99557bd2bef:0x451b31d4676c423a!2sMarmara+Deluxe+Hotel!5m3!1s2022-04-22!4m1!1i2!8m2!3d41.0134105!4d28.975411!3m8!1s0x14cab9506a3da593:0x5b5c25ca2c78b4ce!5m3!1s2022-04-22!4m1!1i2!8m2!3d41.0138256!4d28.9757257

Едната вечер пушихме наргилета пак там със сок от нар - чудесна комбинация, от местните я видяхме и препоръчвам.

 

На мен пък Одрин ми харесва и ходим често, понякога с преспиване 🙂 Все се каня да ида на баня и все не остава време.

На пазара не съм стъпвала и не мога да се изкажа, за мой срам - прах за пране не си купувам от там, нито тоалетна хартия 😀. Имаме си явки за хранене /тава джигер!, ичли кюфте и пиде традиционно бодваме/, в Мадо сядаме също често. 

В Одрин има чудесен музей на здравето, включително психическото 😇, с восъчни фигури. Много добре направен, с приятен парк и чудесни обяснения как преди няколко века са лекували с храна, билки, ромон на вода и пеещи птички /чува се и сега/, гледане танца на красиви девойки за радване на окото, хирургия /дори от жена, което за онези времена си е било ехеее/.... Лекарят с нас беше силно заинтригуван, както и ние, профаните 🙂

Отбелязвам си и аз да отидем в този музей, ще ми е интересно.

 

Джул, може ли да кажеш къде отсядате в Одрин и къде ядете? 

Argentique, даже не искам да си представям какво е голям пазар, ако този е малък.  Вероятно аз съм от гнусливите, но нищо не мога да харесам от такова място. Мое си ограничаващо вярване. 

 

Следващият път в Истанбул ще отидем в ресторанта, който Джул е дала като локация и ще спим в техния хотел, въпреки че нашия беше много добре - бяхме в две свързани стаи с две бани и ни беше точно като комфорт.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Nivear, с двете свърани стаи вероятно ви е било по-удобно. Ние бяхме в стая за петима, но само двама и ни беше ок. Не знам как щяхме да се прескачаме 5 човека. 

В този ресторант ядохме, както и в пидетата срещу него. Но наоколо имаше и други, които хващаха окото, включително кокореч въртяха, ако обичате. Не е като да няма избор в тази улица, а се пада съвсем близо и до вашия хотел 🙂

 

В Одрин отсядаме на различни места, според дали сме сами или с други хора, дали сме с деца..... Спали сме в https://www.hoteledirnepalace.com/tr/index.html, който е над Селимие джамия и пешеходно до центъра /джамията не се чува твърде много/, http://aplusedirne.com/ - апартхотел, който се намира точно до Марги аутлет. И на други места сме спали, но не мога да препоръчам или заради джамиите, или заради паркирането. За следващ път съм набелязала https://the-plaza-hotel-edirne.rezervasyonal.com/ или http://www.cavitduvanprestige.com/, които също са на удобно място зад мол Ераста.

За храна - в Айдън на центъра или в Марги аутлет, срещу аутлета има 2 заведения на кръговото - едното само за дроб и кюфтета, другото за всичко останало /не ги намирам на мапса/, а най-вкусно винаги ми е било в едно заведение тип закусвалня в центъра, което също го няма на мапса. Тук бил най-хубавият дроб в Одрин https://www.google.com/maps/place/Ciğerci+Niyazi+Usta/@41.6755378,26.5515401,19z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x14b32fa017071439:0xcf67bde9fb54c23b!2sMado!8m2!3d41.6759349!4d26.5532358!3m4!1s0x14b32f70f4606ce3:0x85027c719aabc409!8m2!3d41.6755378!4d26.5519106 - дали е най-хубав не знам, но потвърждавам, че е хубав, както и останалите неща, включително десертите 🙂

 

В музея на здравето има място за пикник, спокойно може половин-един ден да се изкара. Наистина забележително какво е направил султан Баязид 2-3 века преди Европа да помисли за подобни болници. Има надписи на английски, аудиогидове не.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

В Одрин съм спала малко полутранзитно и не беше в центъра – Alan suites. Доста стаи и апартаменти имат и имаше къде да се остави колата. Стаите си бяха супер и за смешната цена от малко над 50 лв за двойна даже имаше включена закуска на голяма блок маса с хубави продукти. Това тази година.

Минус – далеч е от центъра. Ресторантът им е по-скоро снек-бар с два вида салати, сандвичи и пици по 8-9 лв. Тръгнахме из махалата да търсим нещо по-добро, в крайна сметка се наложи да ядем някакви пидета в закусвалня – две гигантски пидета, две салати и две безалкохолни – 10 лв тотал. Но беше след осем вечерта зимата и не придиряхме.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Вече мисля следващото пътуване 🙂 през първата седмица на май ни се иска да отидем някъде, но не знаем къде...гледах бюджетни самолетни билети и се чудя на къде да поемем...

 

Връзка към мнение
На 11.04.2022 г. в 15:14, Madonna каза:

Джул, може ли да кажеш къде отсядате в Одрин и къде ядете? 

Ние сме спали в The Plaza Hotel Edirne - модерен и изключително чист (това е най-чистият хотел, в който съм отсядала, а аз съм с педантично око). 

Ядем в Asma Altı Ocakbaşı. Десертът винаги е във Faruk Güllüoğlu

 

 
  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Ние пак ще ходим в Истанбул 🙂 Заразно е, йей 🙂

 

Резервирах 3 нощувки в хотела на Джул, Мармара Делукс в Сиркеджи от 02.05 до 05.05. 

Може ли да отидем и някъде наблизо до Истанбул преди или след резервираното време? На около 2-3 часа път примерно, какво интересно може да видим?

 

И пак ще ви изтормозя с въпроси 🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Mary каза:

Тогава е Рамазан и ще видите по-различен Истанбул.

E, как тогава? Нали беше до като бяхме първата седмица на Април? Тогава не ядяха по цял ден и в 19 и малко се напълваше с местни.

Плс, кажи какво имаш в предвид под "различен Истанбул"?

 

Гугълнах. Пише, че на 2, 3 и 4 Май е Рамазана и вероятно всичко ще е затворено.

Така ли е?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много е вероятно да са хлопнати кепенците навсякъде. В Истанбул точно не сме били, ама в Мароко хванахме първия ден на Рамазана и нямаше откъде едно кафе да си вземем. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 38 минути , Madonna каза:

Плс, кажи какво имаш в предвид под "различен Истанбул"?

Тогава са им почивните дни(празникът) след месеца на Рамазана.

Доста места не работят, транспортът е по-нарядко, за сметка на това е бил безплатен много пъти, но сега не се знае как ще е.

Местните и те тръгват из града и се образуват понякога големи задръствания. Корабчетата също са препълнени, както и автобусите, трамваите.

В заведенията, които работят, може да е проблем да се намерят места. Много заведения не работят.

За туристическите обекти нищо не мога да кажа, че не съм търсила да посещавам такива, но можете да проверите, ако нещо конкретно ви интересува.

Градът като цялло изглежда доста празен до някое време,, после е препълнен. Различен е.

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Вариантите ни са да отидем 2 дни по-късно в Истанбул или да сменим дестинацията.

Май се ориентираме към Будапеща и Венеция отново. (че за малко се бяхме отказали).

Връзка към мнение

Изпратих запитвания към всички, обекти, които ще посещаваме. Кулата Чамлъджъ ще работи по без почивен ден. Като имам отговор и от другите места, ще пиша тук. Предполагам, че няма да е чак толкова пусто и затворено навсякъде, щом някои обекти работят.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте🙂

Пътуваме довечера за Истанбул, с автобус.

1.Интересуват ме Принцовите острови..разбрах че не са пуснали още корабчетата за туристи и има само в определени часове.Може ли  актуално разписание?

2.До Емирган парк от Аксарай как е най- удобно да се стигне?

3.Актуална цена на билета за градски транспорт, че четох увеличение от 62 процента?Ще бъдем 7 души и горе долу да предвидя Истанбулкард за колко качвания може да  бъде?

Пожелавам весели и светли празници на всички!!!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.