Прескочи до съдържание

Градски туризъм Vs. Природен туризъм


Препоръчани мнения

Не, не, тук не става дума за противопоставяне между градски и природен туризъм и моля темата да не се разглежда по този начин, въпреки провокативното заглавие!

 

Отдавна ми прави впечатление, че липсва ясно означение в заглавията на темите, публикувани в разделите по дестинации, относно вида на пътуването. Естествено във форума имаме привърженици и на двата основни вида туризъм - условно наречени "градски" и "природен". Така и трябва да бъде, не може всички да сме еднакви и всеки има своите лични интереси и разбирания за пътуване. Разбира се, съществува и не малка група от хора, които практикуват, както градски, така и природен туризъм. С цел по-голяма прегледност и бърза ориентация ми се струва обаче, че е добре да се въведе някакъв знак по подобие на тези за "дневник" или "пътеводител", с който темите предварително да се обозначават. Така предварително ще сме наясно защо тема за пътуване до Перу всъщност е тема за посещение на амазонската джунгла и Рейнбоу маунтин, а не тема за посещение на Лима, Куско и Арекипа, например. И съответно, ако не се интересуваме основно от перуанските планини или природните забележителности на амазонската джунгла, а имаме конкретни интереси насочени към многообразието на перуанското културно наследство и градска среда, ще сме наясно, че темата не е за нас. По този начин ще бъдат улеснени и авторите на подобни теми, защото например една от форумните ми любимки непрекъснато пуска теми с привидно градска насоченост, които почти веднага се превръщат в орнитологични теми или в най-добрия случай в теми за околните чукари, а досадници като мен се натискат да дават съвети свързани конкретно с градската среда...

 

Или пък не...

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Смея се 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 10 минути , Duke каза:

Не, не, тук не става дума за противопоставяне между градски и природен туризъм и моля темата да не се разглежда по този начин, въпреки провокативното заглавие!

 

Отдавна ми прави впечатление, че липсва ясно означение в заглавията на темите, публикувани в разделите по дестинации, относно вида на пътуването. Естествено във форума имаме привърженици и на двата основни вида туризъм - условно наречени "градски" и "природен". Така и трябва да бъде, не може всички да сме еднакви и всеки има своите лични интереси и разбирания за пътуване. Разбира се, съществува и не малка група от хора, които практикуват, както градски, така и природен туризъм. С цел по-голяма прегледност и бърза ориентация ми се струва обаче, че е добре да се въведе някакъв знак по подобие на тези за "дневник" или "пътеводител", с който темите предварително да се обозначават. Така предварително ще сме наясно защо тема за пътуване до Перу всъщност е тема за посещение на амазонската джунгла и Рейнбоу маунтин, а не тема за посещение на Лима, Куско и Арекипа, например. И съответно, ако не се интересуваме основно от перуанските планини или природните забележителности на амазонската джунгла, а имаме конкретни интереси насочени към многообразието на перуанското културно наследство и градска среда, ще сме наясно, че темата не е за нас. По този начин ще бъдат улеснени и авторите на подобни теми, защото например една от форумните ми любимки непрекъснато пуска теми с привидно градска насоченост, които почти веднага се превръщат в орнитологични теми или в най-добрия случай в теми за околните чукари, а досадници като мен се натискат да дават съвети свързани конкретно с градската среда...

 

Или пък не...

Като градски и плажен турист приветствам идеята!

Връзка към мнение

Не те разбирам :wink3: 

Както и да си означа темата, дори да сложа подробен план в първия пост, даже и да се прежалим да отидем в град, пак е ясно, че ние грам не се интересуваме от ... не знам, мистериозното и неуловимо нещо, което другите хора правят с дни в градовете. 

А си намираме наши занимания - да снимаме улици например, ако толкова няма никакви животинчета наоколо. Вие, градските туристи, никога не казвате нищо конкретно като занимание - стреляте там някакви задължителни времена за всяко място, но не и с какво, освен с думи и ядене, ги запълвате и не допускате някакви необразовани природнолюбители да схванат изтънчените ви занимания. Е, отвреме на време някой подхвърля нещо за people watching, ама аз предпочитам всяко едно животно, дори затлъстял градски плъх, пред това да гледам мотаещи се хора.   

Веднъж даже си взехме @Фил (той ни взе де, но така звуча по-убедително) - да ни учи, да ни показва, да ни каже коя тухла какво прави там и как са сложили хоросана местните, защо са избрали този цвят боя, а не другия, как се наричат разширяващите се в основата къщи.... обаче не, и той тръгна по баирите с нас и пак нищо не разбрахме за тези къщи, освен че са красиви и без ограда ( и сърните идват да им пасат храстите).

Та аз пък апелирам хората да казват какво правят в тези 3-5-12 часа в град и какво точно им опознават на туземците като те рядко знаят повече от 3 думи на туристически език. 

  • Харесвам 4
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 4 минути , Duke каза:

Да ти кажа понякога и аз не се разбирам... 😛 

 

 

Но да ти кажа, най-тежко ми е със Здравко и Ангел. Уж обичат животните, добри момчета са, интересни, че и хубави, природни дестинации подбират, пък все намират някой град, гето или раздрънкан автобус... Добре, че отидоха сега до Ирак, че нямаше да мога да понеса четенето на разказ за 7 дни в град на Занзибар 😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 23 минути , Duke каза:

Да ти кажа понякога и аз не се разбирам... 😛 

 

Алилуя! Да видиш какво им е на обикновените хора, когато говорят с адвокат.

  • Смея се 8
Връзка към мнение
преди 17 минути , Zaro каза:

Алилуя! Да видиш какво им е на обикновените хора, когато говорят с адвокат.

Само мога да потвърдя! 😎

 

Повечето обикновени хора, когато говорят с адвокат, дори себе си не разбират... 😛 

Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Вие, градските туристи, никога не казвате нищо конкретно като занимание - стреляте там някакви задължителни времена за всяко място, но не и с какво, освен с думи и ядене, ги запълвате и не допускате някакви необразовани природнолюбители да схванат изтънчените ви занимания. Е, отвреме на време някой подхвърля нещо за people watching, ама аз предпочитам всяко едно животно, дори затлъстял градски плъх, пред това да гледам мотаещи се хора.   

Ама ти май не четеш домоседския фотодневник   :wink:  - той така увлекателено  разказва и показва за толкова интересни неща по градовете и обитателите им ... 

 

 

преди 1 час, Lindt каза:

Веднъж даже  ... @Фил.....
.... обаче не, и той ... 

Тъкмо си бях поизчистил градинката от камъчета и ти хайде да метнеш няколко павета ... :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 7
Връзка към мнение
преди 3 минути , Фил каза:

Ама ти май не четеш домоседския фотодневник   :wink:  - той така увлекателено  разказва и показва за толкова интересни неща по градовете и обитателите им ... 

....

Опитвам се да чета там, ама се чувствам глупава. И после решавам, че няма как да ги видя същите неща в същия град, защото не знам това, което Митко и почвам да си търся мое си, по-простичко място 😄 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 1 час, Lindt каза:

Не те разбирам :wink3: 

Както и да си означа темата, дори да сложа подробен план в първия пост, даже и да се прежалим да отидем в град, пак е ясно, че ние грам не се интересуваме от ... не знам, мистериозното и неуловимо нещо, което другите хора правят с дни в градовете. 

А си намираме наши занимания - да снимаме улици например, ако толкова няма никакви животинчета наоколо. Вие, градските туристи, никога не казвате нищо конкретно като занимание - стреляте там някакви задължителни времена за всяко място, но не и с какво, освен с думи и ядене, ги запълвате и не допускате някакви необразовани природнолюбители да схванат изтънчените ви занимания. Е, отвреме на време някой подхвърля нещо за people watching, ама аз предпочитам всяко едно животно, дори затлъстял градски плъх, пред това да гледам мотаещи се хора.   

Веднъж даже си взехме @Фил (той ни взе де, но така звуча по-убедително) - да ни учи, да ни показва, да ни каже коя тухла какво прави там и как са сложили хоросана местните, защо са избрали този цвят боя, а не другия, как се наричат разширяващите се в основата къщи.... обаче не, и той тръгна по баирите с нас и пак нищо не разбрахме за тези къщи, освен че са красиви и без ограда ( и сърните идват да им пасат храстите).

Та аз пък апелирам хората да казват какво правят в тези 3-5-12 часа в град и какво точно им опознават на туземците като те рядко знаят повече от 3 думи на туристически език. 

Аз обаче продължавам да си мисля,че повечето животинчета ги наемате за снимките и ги разнасяте насам натам горките,тъпчете ги с моркови и разни други животински изкушения,само и само да позират,ще сезирам 4лапи 😂

В същност ще наема @Duke😂

  • Благодаря 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 3 минути , Branko каза:

Аз обаче продължавам да си мисля, че повечето животинчета ги наемате за снимките и ги разнасяте насам натам горките, тъпчете ги с моркови и разни други животински изкушения, само и само да позират, ще сезирам 4 лапи 😂

Тя и @Mary ги съжали вече животинчетата и предлага да оформяме морковите по нов, по-естетичен начин: 

https://www.facebook.com/100053437688384/videos/3260487830904128/

 

П.П. Ох, ти пък беше обезфейсбучен човек: 

image.png.dfaf76ba4183c8927e387f740c798f2d.png

  • Харесвам 4
  • Смея се 3
Връзка към мнение
В момента, Branko каза:

Аз обаче продължавам да си мисля,че повечето животинчета ги наемате за снимките и ги разнасяте насам натам горките,тъпчете ги с моркови и разни други животински изкушения,само и само да позират,ще сезирам 4лапи 😂

Нали, даже си мисля, че не е само моркови - дженътлменски ги подлъгват с Линдт и те като не са свикнали на сладко и веднага започват да изпълняват команди за снимки

  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 2 минути , Branko каза:

ще сезирам 4лапи 😂

Не става, щото тия двамата си падат по онези дето са само с по 2лапи... 😛 

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Ей, прочетох "противопоставяне" и веднага се зарадвах. А то не ставало въпрос за това!

 

🙂

  • Шок 1
  • Браво 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение

Аз пък мисля, че мнозинството пътуващи гледат да комбинират градския и природния тип пътуване, или поне силно се надявам да го правят. Четенето на повече теми във форума помага. Много. Макар и аз напоследък да се старая да сведа четенето до минимум, за да си доставя удоволствието от елемента на изненада по време на самото пътуване. Но аз поне се старая в пътуванията ми да има и от едното, и от другото... И не само, а от всичко по малко, дори едно да е преобладаващо. Но самото разделяне на "градско" и "природно" е абсурдно за мене. Китните селца с хубави околности към кои ги броим?...

@Дани Магелани, за тебе, да речем, плажовете към градския или природния тип спадат?

 

По въпроса:

Категорично не съм съгласен темите ми да бъдат ограничавани с етикети като "градски" или "природен" тип пътуване.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 2 минути , master_of_germs каза:

Но самото разделяне на "градско" и "природно" е абсурдно за мене.

Както казах, разделянето е условно (или пожелателно) с оглед по-добро систематизиране на информацията...

 

преди 4 минути , master_of_germs каза:

По въпроса:

Категорично съм съгласен темите ми да бъдат ограничавани с етикети като "градски" или "природен" тип пътуване.

Предполагам, че тук си пропуснал частицата не в изречението?!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Duke каза:

Както казах, разделянето е условно (или пожелателно) с оглед по-добро систематизиране на информацията...

 

Предполагам, че тук си пропуснал частицата не в изречението?!

Редактирах след секунди, ама си бил много бърз с четенето 🙂 

 

 

Връзка към мнение
преди 21 минути , stormbringer каза:

Нали, даже си мисля, че не е само моркови - дженътлменски ги подлъгват с Линдт и те като не са свикнали на сладко и веднага започват да изпълняват команди за снимки

Ние затова не ходим в Щатите, че там няма да се впечатлят 😄

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Duke каза:

Не, не, тук не става дума за противопоставяне между градски и природен туризъм и моля темата да не се разглежда по този начин, въпреки провокативното заглавие!

 

Отдавна ми прави впечатление, че липсва ясно означение в заглавията на темите, публикувани в разделите по дестинации, относно вида на пътуването. Естествено във форума имаме привърженици и на двата основни вида туризъм - условно наречени "градски" и "природен". Така и трябва да бъде, не може всички да сме еднакви и всеки има своите лични интереси и разбирания за пътуване. Разбира се, съществува и не малка група от хора, които практикуват, както градски, така и природен туризъм. С цел по-голяма прегледност и бърза ориентация ми се струва обаче, че е добре да се въведе някакъв знак по подобие на тези за "дневник" или "пътеводител", с който темите предварително да се обозначават. Така предварително ще сме наясно защо тема за пътуване до Перу всъщност е тема за посещение на амазонската джунгла и Рейнбоу маунтин, а не тема за посещение на Лима, Куско и Арекипа, например. И съответно, ако не се интересуваме основно от перуанските планини или природните забележителности на амазонската джунгла, а имаме конкретни интереси насочени към многообразието на перуанското културно наследство и градска среда, ще сме наясно, че темата не е за нас. По този начин ще бъдат улеснени и авторите на подобни теми, защото например една от форумните ми любимки непрекъснато пуска теми с привидно градска насоченост, които почти веднага се превръщат в орнитологични теми или в най-добрия случай в теми за околните чукари, а досадници като мен се натискат да дават съвети свързани конкретно с градската среда...

 

Или пък не...

Ами то хубаво, ама точно по примера с Перу, винаги в една тема са и Рейнбоу маунтин, и Куско, Лима и Арекипа, така че става малко сложно...

Даже си мисля, че никой не си дели чак толкова пътуванията на градски и природни (ако въобще добавя природа в тях де), та какво остава за темите...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз не съм фен на етикирането на темите.

А пък тези на @Lindt не се и нуждаят.

Специално темата й за Колумбия ще ми е много полезна, като тръгна за натам някой ден .  Ще знам къде да не ходя.

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение
преди 2 минути , ven62 каза:

И аз не съм фен на етикирането на темите.

А пък тези на @Lindt не се и нуждаят.

Специално темата й за Боливия ще ми е много полезна, като тръгна за натам някой ден .  Ще знам къде да не ходя.

 

Аз на моите все се чудя защо ги чете някой извън семейството ми, та това поне си е някакво обяснение :grin: 

Я кажи, докато така и така ти се е договорило, ти какво ще гледаш на Галапагос като всички животни ти се струват еднакви? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Lindt каза:

Аз на моите все се чудя защо ги чете някой извън семейството ми, та това поне си е някакво обяснение :grin: 

...

Пишеш живо и увлекателно ... увлекателно, в смисъл да продължа да чета, а не да отида т.е. да кацна на някое дърво, за да снимам нещо друго кацнало там.

преди 35 минути , Lindt каза:

... всички животни ти се струват еднакви? 

Това пък как го измисли.

Отношението ми към животните съм го обяснявал няколко пъти. 

Да, не е съвсем последователно и логично. Успокоявам се с това, че на много други хора е ... стряскащо противоречиво.

И така:

- Обичам да гледам животни в тяхната естествена (дива) среда. Джунглата на Амазонка, Балестовите острови, северни елени, делфини и китове в Исландия, подводния живот на някой риф на Малдивите или в Червено море, ...

- Ям месо и съзнавам, че това е следствие от убийството на животно

- Не понасям или в най-добрия случай съм безразличен към домашни любимци

- Мразя улични животни - кучета, котки, гълъби, плъхове. 

- Крайно отрицателно съм настроен към агресивни вегани. Срещал съм такива на Витошка. По-точно те имаха наглостта (а след това и съжалението) да ме заговорят.

- Намирам за крайно лицемерни всякакви организации от типа на "Чифт лапи" или там, както се казват.

- Мразя цирка т.е. представленията с животни

- Отношението ми към ловците е отрицателно. Склонен съм частично да ги оправдая, защото подозирам, че истинската причина да излязат с ловната дружинка е да се напият след "лова".

...

 

Колкото до Галапагос. Островите са уникални в много отношения, включително и от историческа гледна точка.

 

------------

Извинявам се за предизвиканото мнение, което не е съвсем по темата.

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 19 минути , ven62 каза:

....

Това пък как го измисли.

Отношението ми към животните съм го обяснявал няколко пъти. 

Да, не е съвсем последователно и логично. Успокоявам се с това, че на много други хора е ... стряскащо противоречиво.

И така:

- Обичам да гледам животни в тяхната естествена (дива) среда. Джунглата на Амазонка, Балестовите острови, северни елени, делфини и китове в Исландия, подводния живот на някой риф на Малдивите или в Червено море, ...

- Ям месо и съзнавам, че това е следствие от убийството на животно

- Не понасям или в най-добрия случай съм безразличен към домашни любимци

- Мразя улични животни - кучета, котки, гълъби, плъхове. 

- Крайно отрицателно съм настроен към агресивни вегани. Срещал съм такива на Витошка. По-точно те имаха наглостта (а след това и съжалението) да ме заговорят.

- Намирам за крайно лицемерни всякакви организации от типа на "Чифт лапи" или там, както се казват.

- Мразя цирка т.е. представленията с животни

- Отношението ми към ловците е отрицателно. Склонен съм частично да ги оправдая, защото подозирам, че истинската причина да излязат с ловната дружинка е да се напият след "лова".

...

 

Колкото до Галапагос. Островите са уникални в много отношения, включително и от историческа гледна точка.

 

------------

Извинявам се за предизвиканото мнение, което не е съвсем по темата.

 

A, съвсем по темата си е, пък и е малко по-ясно. 

 

От темата за Тенерифе съм останала с впечатлението, че: 

" Изобщо не съм някакъв защитник на животните – по-скоро са ми безразлични. " 

 

 

 

Разбира се, "безразлични" и "еднакви" са различни понятия, но не очаквах да са ти интересни за наблюдение при вярност на която и да е от думите. 

Връзка към мнение

Аз също мисля, че идеята е лоша - допълни разделение / етикиране няма да допринесе с нищо .  Като видиш тема със заглавие Рим или 5 дни в Истанбул е пределно ясно . Примера с Перу също е лош, кой ходи в Перу на градски туризъм ? Обаче нищо не пречи да пообиколиш природата в Перу и да направиш ревю на някой хубав ресторант/хотел или да разкажеш за някой парк … Ако бях по-краен, щях да кажа че темата е за кошчето… 🙃

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 2 часа, master_of_germs каза:

 

@Дани Магелани, за тебе, да речем, плажовете към градския или природния тип спадат?

 

 

Зависи от плажа. Див пуст плаж е природен тип. А плаж с чадъри и шезлонги, заведения и др. екстри, трудно може да се определи като природен. Аз чета с удоволствие твоите пътеписи, както и на Шоколада, понеже зная, че никога няма да посетя тези места, а са ми интересни. Не е до желание, а до можене.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.