Прескочи до съдържание

Великден около Неапол/Амалфи


П.Кръстев

Препоръчани мнения

Преди няколко дни взехме билети в последните момент за Неапол - отиването ни е на 21ти Април с Райън (кацаме в 09:55) и връщането ни е на 25.04 (излитане в 15:30 с Уиз)

Нямаме много време за планиране, но ни се иска да посетим основните места в Неапол + Помпей, Везувий (може би някой трек или качване до кратера) + Амалфи.

 

Първият ми въпрос е свързан с мястото на настаняване, ОК ли е да се базираме за 4те нощувки в Неапол и от там да пътуваме? Наличностите са супер ограничени, така че запазихме единственото добро място на горе-долу поносима цена за да имаме вариант. Струва ли си да разделим нощувките 2 на 2 или пък да нощуваме някъде между Помпей и Неапол в близост до спирка на Circumvesuviana влака, който стига до Неапол, Помпей и Соренто?

 

Кой е най-удобния начин за стигане до Амалфи (Позитано) от Неапол? Колите под наем не са на нормални цени в момента, а и не съм сигурен, че ще е удоволствие да се шофира в Неапол и около Амалфи.

Аз мисля влак или ферибот от Неапол до Соренто + Ферибот до Поситано, общо трябва да се върже около 1.5 - 2 часа на посока.

 

Също така приемам и всякакви съвети за оптимизации на програмата и места за посещение 🙂

Връзка към мнение

Аз бих разделила нощувките. Всъщност така и направихме, но Помпей го пропускахме засега. Те и корабите не са на нормални цени и само Неапол-Соренто двупосочен е 40+ евро на човек. От Неапол може да се отиде с влак до Салерно и оттам да се подхване крайбрежието също, с автобус или корабче, ако са тръгнали. Март месец не бяха. С оглед ранното пристигане бих първо отишла към Помпей в ден 1, а после някъде към крайбрежието за нощувки. По крайбрежието има селца с по-поносими цени (не Амалфи и Позитано). Не знам как е точно сега и какво има налично, но когато са раздробени нощувките, а не в пакет четири, по се намират. 

Ще кажа как бяхме ние последния уикенд на март.

Соренто, нощувка, ранно хващане на целодневен автобус за Амалфи в 8:30, оттам Равело с друг автобус, връщане в Амалфи, после с автобус до Позитано, а после пак с автобус до Соренто. Нощувка, ранно отиване до Капри, обикаляне, после кораб до Неапол и там нощувка.

За Соренто, ако отидете, една местна кръчма от мен. Не туристик. 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 минути , П.Кръстев каза:

Преди няколко дни взехме билети в последните момент за Неапол - отиването ни е на 21ти Април с Райън (кацаме в 09:55) и връщането ни е на 25.04 (излитане в 15:30 с Уиз)

Нямаме много време за планиране, но ни се иска да посетим основните места в Неапол + Помпей, Везувий (може би някой трек или качване до кратера) + Амалфи.

 

Първият ми въпрос е свързан с мястото на настаняване, ОК ли е да се базираме за 4те нощувки в Неапол и от там да пътуваме? Наличностите са супер ограничени, така че запазихме единственото добро място на горе-долу поносима цена за да имаме вариант. Струва ли си да разделим нощувките 2 на 2 или пък да нощуваме някъде между Помпей и Неапол в близост до спирка на Circumvesuviana влака, който стига до Неапол, Помпей и Соренто?

 

Кой е най-удобния начин за стигане до Амалфи (Позитано) от Неапол? Колите под наем не са на нормални цени в момента, а и не съм сигурен, че ще е удоволствие да се шофира в Неапол и около Амалфи.

Аз мисля влак или ферибот от Неапол до Соренто + Ферибот до Поситано, общо трябва да се върже около 1.5 - 2 часа на посока.

 

Също така приемам и всякакви съвети за оптимизации на програмата и места за посещение 🙂

Аз бих спал в Соренто. Или 4-те или поне 3 от 4.

Идея нямам колко са скъпи сега колите под наем, но е истинско удоволствие да се шофира и спира където ти е кеф по пътя Соренто - Позитано - Амалфи. Изключителна красота.

Съвсем грубо:

1 ден Помпей и Везувий

1 ден Амалфийското крайбрежие

1 ден Капри

1ден, последния или първия, Неапол.

Вероятно аз така бих планирал

Хвърли един поглед на пътеписа ми.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И още нещо, по време на това пътуване открих за себе си приложението за запазване на маса The fork. Няма много заведения в базата, но все нещо излиза. И не е за пренебрегване фактът, че доста от тях предлагат -20% от сметката за храна (напитки не влизат). Което за по-височките цени из Амалфи е чудесно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В крайна сметка се спряхна на 1 нощувка в Неапол и разглеждане на града (при пристигане). После 3 нощувки в Соренто, като в деня на пътуването ще посетим Помпей и Везувий, а след това в двата оставащи дни най-вероятно ще напраим разходка до Капри с ферибот и един ден за Соренто->Позитано->Амалфи->Соренто, като това послендото още не сме решили точно как ще стане - дали с автобус, дали с ферибот или пък ще наемем кола за 1 ден от Соренто. 

Проблемът е, че офисите за коли под наем май не работят в неделя и нямаме много опции.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Щом с обществения транспорт за 1 ден става Неапол - Помпей и Везувий - Соренто - супер.

А ако размените дните за Капри и Алафийското крайбрежие колата няма ли да стане възможна.

Но дори и без кола бихте могли на отиване с автобусче до Позитано, Амалфи, ... и на връщане с корабче или обратно - първо корабче, после автобусче, в зависимост от разписанията и разположението на слънцето.  Да видите градчетата от морето също не е за изпускане.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 24 минути , ven62 каза:

Щом с обществения транспорт за 1 ден става Неапол - Помпей и Везувий - Соренто - супер.

А ако размените дните за Капри и Алафийското крайбрежие колата няма ли да стане възможна.

Но дори и без кола бихте могли на отиване с автобусче до Позитано, Амалфи, ... и на връщане с корабче или обратно - първо корабче, после автобусче, в зависимост от разписанията и разположението на слънцето.  Да видите градчетата от морето също не е за изпускане.

 

 

Да, нещо такова ще е.

Иначе май пак не става взимането на колата защото ако я вземем събота след това трябва да я върнем в Неделя, а те не работят... Отрих само една фирма, която предлага коли с взимане в 09:00 сутринта и връщане 20:00 вечерта срещу 50 евро, но това май ще се проверява на място.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, П.Кръстев каза:

В крайна сметка се спряхна на 1 нощувка в Неапол и разглеждане на града (при пристигане). После 3 нощувки в Соренто, като в деня на пътуването ще посетим Помпей и Везувий, а след това в двата оставащи дни най-вероятно ще напраим разходка до Капри с ферибот и един ден за Соренто->Позитано->Амалфи->Соренто, като това послендото още не сме решили точно как ще стане - дали с автобус, дали с ферибот или пък ще наемем кола за 1 ден от Соренто. 

Проблемът е, че офисите за коли под наем май не работят в неделя и нямаме много опции.

Посетете Иския или Прочида, за мен са по-красиви от Капри. Има фериботи от Соренто и от Неапол. 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , Asya Assenova каза:

Посетете Иския или Прочида, за мен са по-красиви от Капри. Има фериботи от Соренто и от Неапол. 

Де да имаше време за всичко, ще трябва да се взимат тежки решения 😄 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, П.Кръстев каза:

Де да имаше време за всичко, ще трябва да се взимат тежки решения 😄 

И ние, когато за първи път отидохме по тези места, от островите посетихме само Капри и много ни хареса. Три години след това отново се върнахме на Амалфийското крайбрежие и отделихме по един ден и на Иския, и на Прочида.  Много ни харесаха и двата. Иския е по-цивилизован, а в Прочида времето е спряло, ама е спряло на много добро място. Пъстър, колоритен и прекрасен. А Иския си е чудно място за почивка.Бих потретила по тези места:)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази година Прочида е европейска столица на културата, много ми я препоръчваше нашият неаполитански домакин. Но явно ще е при третото ходене, когато ще се настаня най-сетне в цивилизованата част на Неапол. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Argentique каза:

Тази година Прочида е европейска столица на културата, много ми я препоръчваше нашият неаполитански домакин. Но явно ще е при третото ходене, когато ще се настаня най-сетне в цивилизованата част на Неапол. 🙂

От Неапол е по-удобно да се пътува до там в сравнение със Соренто, а и цените са по -човешки, но аз така и не успях да го  харесавм  и го полвам само като летище. Не пропусйайте и Иския, много е красива, има си чудна крепост с уникални гледки и става с дей трип. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Записвам се да следя, същия сценарий съм, но в началото на май. Засега съм решила Неапол само да го разгледам за половин ден, в деня в който пристигаме. И остават само 3 пълни дни. Решила съм 1 ден ПРочида и Иския, не съм сигурна обаче дали е възможно да стане в 1 ден. 1 ден Капри и 1 дена каквото успея да видя от амалфийското крайбрежие. За съжаление в пътуване и транспорт се губи доста време, но май не си заслужава въобще да се взима рент-а кар. Засега съм си извадила всичко за първите 2 дни, единствено не съм все още много наясно третия ден как точно ще стигам от Амалфи до Равело и Позитано. Искам ми се да ги видя и трите

 

Връзка към мнение

Понеже тъкмо се върнах от тоя чуден край, да споделя и аз как разпределих дните:

 

Ден 1: пристигане (Райънеър в 10.00) и взимане на колата и отиване с нея до Казерта, където има чуден дворец с парк (може и с влак - входът му е точно срещу гарата), след което отпрашване за Соренто (тук-там имаше някакви тол такси от по 1, 2 евра, а накрая има един мнооооого дълъг тунел с ограничение 30-40 км/ч но все пак се пристига

Ден 2: от Соренто, към Позитано, Амалфи и Равело и обратно привечер. Първоначално мислехме да оставим колата и да ползваме автобусчетата на SITA SUD, които за 10 евро на ден те возят из цялото крайбрежие, но решихме да рискуваме с колата.

Ето тук е разписанието им:

https://www.ravello.com/sita-bus-schedule/

Може би от това, че сме извън сезона, но нямаше голямо движение и намерихме и къде да паркираме в градчетата. Наистина, шофирането по т. нар. Амалфи Драйв не е за пропускане 🙂

Ден 3: от Соренто, към Помпей и после в Неапол. Не се качихме на вулкана, защото преценихме, че няма смисъл като е облачно. И върнахме рентакара, защото няма какво да го правим в Неапол. Иначе точно пред входа на стария Помпей има жп гара.

Ден 4: бяхме предвидили за Капри, но гледахме прогноза за дъжд и решихме, че е по-добре да ни вали в Неапол отколкото в Капри (не ни валя и там).

Ден 5: пак Неапол.

 

За разглеждане на основните неща в Неапол, например тегелче от историческия център с разглеждане на някоя и друга по-интересна катедрала отвътре, през испанския квартал, през Пиаца Плебишито, до Кастел Нуово и Кастел Ово и дори с качване до замъка Сант'Елмо за чудесната гледка, е достатъчен един ден 🙂

 

Таксито от Неапол до летището е около 20 евро, че апартаментът, в който бяхме (и който изобщо не препоръчвам 🙂 ) беше на 4 км от там, а обратният ни полет беше много рано сутринта (Райънеър в 6:20) и май нямаше друг вариант за придвижване.

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, ralonast каза:

Записвам се да следя, същия сценарий съм, но в началото на май. Засега съм решила Неапол само да го разгледам за половин ден, в деня в който пристигаме. И остават само 3 пълни дни. Решила съм 1 ден ПРочида и Иския, не съм сигурна обаче дали е възможно да стане в 1 ден. 1 ден Капри и 1 дена каквото успея да видя от амалфийското крайбрежие. За съжаление в пътуване и транспорт се губи доста време, но май не си заслужава въобще да се взима рент-а кар. Засега съм си извадила всичко за първите 2 дни, единствено не съм все още много наясно третия ден как точно ще стигам от Амалфи до Равело и Позитано. Искам ми се да ги видя и трите

 

 

Повечето от корабчетата за Иския минават и през Прочида, така че могат да се съчетаят.

Разписание на всички кораби

 

Ние ходехме по Амалфи с автобуса за 10€, тук разписание. Но въпреки всички данни из нета, че билети се продавали по табакериите, за този автобус в Соренто билети се продаваха само в един бар наблизо. Автобусът спира за качване на пътници малко по-нагоре, под лампата.

 

На Капри всички билети – за фуникуляр и кораби се продават от различни будки, групирани на едно място.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 часа, ralonast каза:

Записвам се да следя, същия сценарий съм, но в началото на май. Засега съм решила Неапол само да го разгледам за половин ден, в деня в който пристигаме. И остават само 3 пълни дни. Решила съм 1 ден ПРочида и Иския, не съм сигурна обаче дали е възможно да стане в 1 ден. 1 ден Капри и 1 дена каквото успея да видя от амалфийското крайбрежие. За съжаление в пътуване и транспорт се губи доста време, но май не си заслужава въобще да се взима рент-а кар. Засега съм си извадила всичко за първите 2 дни, единствено не съм все още много наясно третия ден как точно ще стигам от Амалфи до Равело и Позитано. Искам ми се да ги видя и трите

 

Не мисля, че е  осъществимо, а и дори да се получи, ще е само препускане. Ние посетихме от Соренто и двата острова с дей трип, първо посетихме Иския и веднага се отправихме към замъка юрепост Арагон.На около километър от пристанището е, има какво да се види, а гледките отгоре са бувално спиращи дъха. Има много хубаво кафе, където човек може да хапне или пийне нещо. Самият остров е много романтичен, има прилични пясъчни плажове и термални извори. Ние бяхме през май, прекрасно беше. Атмосферата из уличките и пъстрите заведени, както и превъзходната храна, полята с бира Перони, гарантираха доброто ни настроение. Привечер си бяхме отново в Соренто. Прочида е по-малък и много пъстър. Има панорамна площадка, откъдето се правят онези ярки снимки, които са визитната картичка на острова. На Прочида правихме и плаж след порядъчна обиколка. Влязохме в едно малко магазинче, да си купим нещо за хапване и ни направиха сандвичи с току-що изпечен хляб, зехтин, сушени домати, прошуто и разни дрги вкусотии. Беше божествено вкусно, изядохме си сандвичите на плажа, загледани в Тиренско море Хората на острова разбират български и като ни чуеха да си говорим, идваха да ни поздравят.  Казваха ни, че имало много мургави българи на острова ,но белите българи били по-добри:)  Посетих двата острова през май 2018, гогава два двупосочни бипета от Соренто бяха 96 евро. От Неапол цените са  по-човешки,

Редактирано от Asya Assenova
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

При островите (независимо кои) може да се тръгне Соренто => остров => Неапол или обратно. Ние така направихме с Капри. Тъкмо се пропуска веселбата с влака Неапол-Соренто, която си отнема време, а при някои хора и нерви.

От Соренто – Амалфи, Равело и Позитано са изпълними за ден. Да, няма да е бавна разходка и трябва да се следят разписания. При нас се получи с ранно тръгване в 8.30. С кола разбира се ще е по-лесно. Автобусите още в края на март се движеха пълни (събота).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Asya Assenova каза:

Не мисля, че е  осъществимо, а и дори да се получи, ще е само препускане. Ние посетихме от Соренто и двата острова с дей трип, първо посетихме Иския и веднага се отправихме към замъка юрепост Арагон.На около километър от пристанището е, има какво да се види, а гледките отгоре са бувално спиращи дъха. Има много хубаво кафе, където човек може да хапне или пийне нещо. Самият остров е много романтичен, има прилични пясъчни плажове и термални извори. Ние бяхме през май, прекрасно беше. Атмосферата из уличките и пъстрите заведени, както и превъзходната храна, полята с бира Перони, гарантираха доброто ни настроение. 

Иския за мен е най-доброто място за почивка по това крайбрежие на Италия. Най-добрите пясъчни плажове, супер е съчетанието с термалните паркове и е невероятно красиво.А и цените са по-приемливи от Капри. Ако някой се кани да почива в амалфийското крайбрежие, а не само да разглежда - да го има в предвид.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Роми каза:

Иския за мен е най-доброто място за почивка по това крайбрежие на Италия. Най-добрите пясъчни плажове, супер е съчетанието с термалните паркове и е невероятно красиво.А и цените са по-приемливи от Капри. Ако някой се кани да почива в амалфийското крайбрежие, а не само да разглежда - да го има в предвид.

Подкрепям. Атмосфврата е много романтична, има хотели за всякакви вкусове, а и може да се почива и през зимата, макар че аз лично предпочитам септември.

Връзка към мнение

@П.Кръстев бяхме миналата година лятото по този маршрут и трафика беше убийствен. Бях изключително щастлив, че НЕ взехме рент а кар по маршрута Соренто-Позитано-Равело-Амалфи докато си пиех поредната биричка. Местните спират на пътя, а паркингите (особено в Позитано) са ограничени като места. Възможно е да прекараш доста време в обикаляне за паркинг. Цената е ясно, че е дърво.

Капри за ден го направихме с корабче от Неапол 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ние бяхме по тези места в средата на октомври м.г. Взехме рент-а-кар. Първата нощувка беше в Неапол, останалите в Castellammare di Stabia. Трафикът между селищата беше поносим, но в Неапол - не бях виждала по-потресаващ трафик. Освен Неапол видяхме и Sorrento, Amalfi, Positano, Ravello и Foro di Pompei.  Isola di Capri оставихме за следващо посещение.

Връзка към мнение
На 8.04.2022 г. в 11:38, ralonast каза:

Записвам се да следя, същия сценарий съм, но в началото на май. Засега съм решила Неапол само да го разгледам за половин ден, в деня в който пристигаме. И остават само 3 пълни дни. Решила съм 1 ден ПРочида и Иския, не съм сигурна обаче дали е възможно да стане в 1 ден. 1 ден Капри и 1 дена каквото успея да видя от амалфийското крайбрежие. За съжаление в пътуване и транспорт се губи доста време, но май не си заслужава въобще да се взима рент-а кар. Засега съм си извадила всичко за първите 2 дни, единствено не съм все още много наясно третия ден как точно ще стигам от Амалфи до Равело и Позитано. Искам ми се да ги видя и трите

 

При тази програма няма смисъл да взимате кола, докато сте по островите тя ще стои на паркинг и без друго, а вие сте избрали два дена за острови и половин за Неапол. За транспорт по брега има корабчета и автобуси, като най-много препоръчват и двете (по едно в посока де). Аз не мога да свидетелствам, че бяхме с кола. 

Връзка към мнение

Днес се прибираме от района. Соренто 3 нощувки и 2 в Неапол.

Програмата ни беше следната:

1 ден. Настаняване, разходка и вечеря Соренто.

2 ден  с дневна карта от 10 евро /продават се на гарата и в кафето по долу от сприрката/ Соренто - Равело, от там Амалфи с автобус и от Амалфи до Позитано с корабче. Позитано - Соренто автобус. Толкова много хора има още сега, автобусите в Позитано спират само на първата спирка, следващите две ги подминават пълни.

3 ден. Пътеката на боговете. От Ночеле до  Праяно. Трябваше да тръгнем от Бомерано, но се оказа, че пътят е затворен до там и нямаше как да стигнем. Разгледахме Праяно, много приятно градче.

4 ден.Соренто - Капри. Капри - Неапол.

5 ден. Неапол.

 Страхотно пътуване се получи, пълно е с туристи още сега. Не ми се мисли сезона и по Великден как ще е. Пътуването отнема много време. 20 км -час и половина.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
На 8.04.2022 г. в 17:53, Брани каза:

Понеже тъкмо се върнах от тоя чуден край, да споделя и аз как разпределих дните:

 

Ден 1: пристигане (Райънеър в 10.00) и взимане на колата и отиване с нея до Казерта, където има чуден дворец с парк (може и с влак - входът му е точно срещу гарата), след което отпрашване за Соренто (тук-там имаше някакви тол такси от по 1, 2 евра, а накрая има един мнооооого дълъг тунел с ограничение 30-40 км/ч но все пак се пристига

Ден 2: от Соренто, към Позитано, Амалфи и Равело и обратно привечер. Първоначално мислехме да оставим колата и да ползваме автобусчетата на SITA SUD, които за 10 евро на ден те возят из цялото крайбрежие, но решихме да рискуваме с колата.

Ето тук е разписанието им:

https://www.ravello.com/sita-bus-schedule/

Може би от това, че сме извън сезона, но нямаше голямо движение и намерихме и къде да паркираме в градчетата. Наистина, шофирането по т. нар. Амалфи Драйв не е за пропускане 🙂

Ден 3: от Соренто, към Помпей и после в Неапол. Не се качихме на вулкана, защото преценихме, че няма смисъл като е облачно. И върнахме рентакара, защото няма какво да го правим в Неапол. Иначе точно пред входа на стария Помпей има жп гара.

Ден 4: бяхме предвидили за Капри, но гледахме прогноза за дъжд и решихме, че е по-добре да ни вали в Неапол отколкото в Капри (не ни валя и там).

Ден 5: пак Неапол.

 

За разглеждане на основните неща в Неапол, например тегелче от историческия център с разглеждане на някоя и друга по-интересна катедрала отвътре, през испанския квартал, през Пиаца Плебишито, до Кастел Нуово и Кастел Ово и дори с качване до замъка Сант'Елмо за чудесната гледка, е достатъчен един ден 🙂

 

Таксито от Неапол до летището е около 20 евро, че апартаментът, в който бяхме (и който изобщо не препоръчвам 🙂 ) беше на 4 км от там, а обратният ни полет беше много рано сутринта (Райънеър в 6:20) и май нямаше друг вариант за придвижване.

Здравейте, след около 2 седмици пътуваме за Неапол и прибирането ни е със същия ранен полет. Исках да ви попитам за препоръки и съвет по отношение на взимането на такси за този полет?

Връзка към мнение
преди 55 минути , gery_2431 каза:

Здравейте, след около 2 седмици пътуваме за Неапол и прибирането ни е със същия ранен полет. Исках да ви попитам за препоръки и съвет по отношение на взимането на такси за този полет?

Здравейте.

Ние помолихме съдържателката на мястото, в което бяхме отседнали (и което се намираше на около четири километра от летището), да ни го поръча за следващия ден рано сутринта. Казаха ни, че тарифата е фиксирана - 20 евро. Предвидихме 30на минути за всеки случай, но сутринта в 4 часа стигнахме за около 10 минути 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.