Прескочи до съдържание

Великден 2022


ЕмиЖор

Препоръчани мнения

преди 1 час, Lindt каза:

Някой иска ли да ми препоръча рецепта за козунаци?

Козунак

 

Време за приготвяне: 1 час и 30 минути (и време за втасване)

Необходими продукти за 1 козунак:

500 г брашно за козунаци

250 мл прясно мляко

100 г краве масло (+ за намазване)

30 г прясна мая 3 яйца 150 г захар (+ за поръсване)

кората от 1 лимон

10 г бурбонска ванилова захар

1 с. л. тъмен ром 1/2 ч. л. сол

 

Начин на приготвяне:

Маята се смесва с половината от затопленото мляко и малко брашно. Оставя се да шупне.

Две яйца се разбиват с миксер, прибавя се и захарта и отново се разбива. Налива се ромът и се разбива.

Брашното се сипва в голяма купа. Оформя се кладенче. Прибавят се солта, разбитите яйца, останалото мляко, настърганата лимонова кора, шупналата мая и ваниловата захар. Разбърква се и върху набрашнен плот се замесва меко тесто, като малко по малко към него се добавя разтопеното масло.

Меси се, докато тестото поеме маслото. Прехвърля се в купа, покрива се с прозрачно фолио и се оставя на топло да втаса, докато увеличи обема си поне два пъти. След това се разделя на три части и се правят фитили.

Фитилите се сплитат и се слагат в кръгла форма за печене (с диаметър 24 см).

Тестото се намазва с разтопено масло и се оставя да втаса. Маже се с разбито яйце и се поръсва със захар.

Пече се в загрята на 180 градуса фурна (с вентилатор) до готовност – 30–40 минути.  

Резултата от миналата година:)

20210501_153019.jpg

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Браво 4
Връзка към мнение

Аз направих една серия от два козунака вече. Казаха, че са превъзходни. Но къде да е ял последните 10 години синът ми козунак, като му замразявах  във фризера, че като се върне през лятото да си вкуси. Но този път успя да вкуси пресен козунак.

600-700 гр. брашно,

30 гр. жива мая,

100 гр. масло,

40 мл. олио,

200 гр. захар,

175 мл. прясно мляко,

3 броя яйца,

ванилии три-четири, зависи от кои са (аз сложих ванилова захар, купена в пакетчета), кората на настърган лимон, (може би при следващото правене на козунаци ще сложа кората на два лимона),

щипка сол.

локум нарязан на кубчета,

орехи на половинки,

 

Натрошената мая с една лъжица захар и две лъжици брашно, размити в 100 мл. прясно топло мляко, оставих да втасват за 15 мин.

Разбих с миксер, захарта + яйцата, добавих олиото, прибавих и маята.

Отделно в пресятото брашно поставих ванилията и щипка сол.

Смесих двете смеси в кухненски робот за 5-6 мин.

Изсипах всичко на дъската за месене, и месих 30 мин. като прибавях по малко от полу-разтопеното масло на стайна температура.

Трудоемко е и изморително, мисля, че това си е мъжката част от правенето на козунака. Но е приятно и само си даваш кураж, че ще станат по-хубави козунаци от купените. Месиш с намаслени ръце, до като тестото стане гладко.

Оставих тестото да втаса около 2 часа.

Разделих тестото на шест-седем равни части. Всяко я оформих на фитил, с диаметър 4-5 см. и дължина 30 см. (наподобяващ пръчка салам).

Всеки фитил понатиснах, за да се получи, тестена ивица, широка 5 см.

Поставих орехи и локум, (казват, че било много, но да има). Отново направих фитили, като притисках двата края на ивиците, за да се затворят и не се показват локума и орехите.

Сплетох по две или по три, по желание, фитилите, като първо ги усуквах. 

Всичко това се прави с намаслени ръци.

После може заедно две двойки да се сплетат още веднъж, и да се усукват, колко може. Оформя се все пак нещо като добре изглеждащ козунак.

Поставих в тавичка за козунак, покрита с хартия, плитката.

Втаса още веднъж 40 мин.

Намазах със смес от жълтък и пет капки мляко.

Пекох в загрята фурна на 160-170 градуса, около 55-60 мин. без вентилатор. След 40 мин. печене, поставих хартия върху козунаците.

И така получих овациите на семейството си. Знам, че като престоят малко, примерно 20 часа,  стават по-хубави, но кой да дочака до тогава.

 

 

 

  • Харесвам 10
  • Браво 2
Връзка към мнение

Макар и закъсняла, нека си имаме и шарена тема за Великден.

Заради Александра, заради вече хроничната липса на добри новини, заради Празника въпреки новините, заради добротата и смирението, които са Духа на тези Велики Дни!

 

20220421_072300.jpg.0eb8b053cfd5063955539a094c932fef.jpg

 

20220420_081424.jpg.26f46184c6c92fe12097922b64e2a9dd.jpg

 

20220420_080853.jpg.5c0617fd5514e5b63b007707b5db4121.jpg

Ако някой от властимащите тук има свободно време и желание, моля да събере малкото опити за козуначета и добро настроение от тия дни в тази тема.

 

  • Харесвам 15
  • Браво 6
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kalina Ivanova каза:

Ако някой от властимащите тук има свободно време и желание, моля да събере малкото опити за козуначета и добро настроение от тия дни в тази тема.

Чак пък власт... 🙂 По-скоро "вълшебни пръчици", които изпълняват желания... :girl_blum: След изпълнението на желанието ти за преместването на мненията с козунаците обаче, темата вече е открита от @ЕмиЖор, а не от теб, тъй като мнението е с по-ранна дата 🙂 А ето и цитат на @Роца от другата тема:

  

На 18.04.2022 г. в 13:27, Роца каза:

@Lindt, може да погледнеш и в блога на Люси Евтимова, нейните рецепти са подробни и със снимки "стъпка по стъпка": http://lussisworldofartcraft.blogspot.com/p/blog-page_3002.html?m=1

(има и категория с великденски рецепти). Таня Донева също има много добри рецепти за печива: https://donevatania.com/?s=Козунак20220417_132606-01.jpeg

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 14 минути , chandni каза:

По-скоро "вълшебни пръчици", които изпълняват желания... 

Не мога да  редактирам по горния пост.

Благодаря!

Ще помисля дали нямам и други желания, щом ръсите вълшебства с тЕя пръчици:girl_crazy:

 

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 2 минути , Kalina Ivanova каза:

Ще помисля дали нямам и други желания

Само внимавай какво си пожелаваш да няма после "Аз ли криво им се молих, те ли криво ме разбраха...?" :girl_crazy:

  • Смея се 6
Връзка към мнение

Аз традиционно се включвам само с яйца и т.г. минимално количество, че се надявам на Великден да сме в Шарм ел Шейх. 🙂 

Козуначето е една италианска Colomba:

 

2022-04-21-10-41-10-610.jpg

 

20220421_093848_HDR~2.jpg

 

20220421_083809_HDR~3.jpg

 

20220421_093159_HDR~2.jpg

 

20220421_094522_HDR~2.jpg

 

20220421_083424_HDR~3.jpg

  • Харесвам 14
  • Браво 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kalina Ivanova каза:

Всеки ден по нещо, за да не губим фокуса

Голямото цапане оставяме за утре

20220422_083949.jpg.5772f55bf7f2a7fb1b107b3a55695f30.jpg

 

 

Много са сладки 🙂 Аз вчера цапотих здраво, но стана късно и не снимах яйцата. Утре ще снимам всичко на куп 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Какво може да се направи, ако козунака, който правиш в хлебопекарната започне да прелива, а остават още 50мин печене? 😆

Намерих си рецепта за хлебопекарна, спазих точно пропорциите и реда на слагане на продуктите, зададох точната програма не знам защо се получи така......и ако не ми отговорите бързо резултата ще е по-подходящ за темата с хумора. 🥺

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , iMari каза:

Какво може да се направи, ако козунака, който правиш в хлебопекарната започне да прелива, а остават още 50мин печене? 😆

Намерих си рецепта за хлебопекарна, спазих точно пропорциите и реда на слагане на продуктите, зададох точната програма не знам защо се получи така......и ако не ми отговорите бързо резултата ще е по-подходящ за темата с хумора. 🥺

Вече е на етап печене ли?

Не виждам какво можеш да направиш, освен да извадиш съда от хлебопекарната и да го преместиш в една тава във фурната - все нещо се остане от козунака. Имам предвид цялия съд да го поставиш в тава, за да не прелива и в печката.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Мерси, @Mary 🙂

Не е чак такова мощно преливане,😆 само опря капака на хлебопекарната и май засега спря. Явно често се случва така при печене в хлебопекарни и точно това съветват - да се извади контейнера и да се допече във фурна.

Иначе ухае много приятно. 😀

Въпросът е какво да направя следващия път за да не става така. Предполагам, че количеството мая трябва да се намали?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

вероятно точно маята трябва да се намали, ама то това е жив организъм и може всяка партида да е леко различна

 

ПП моите яйца почти свършиха, че сме една седмица напред

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 минути , neuromancer каза:

вероятно точно маята трябва да се намали, ама то това е жив организъм и може всяка партида да е леко различна.

Освен маята си мисля да намаля и времето за втасване. Програмата е 3 часа и 20мин, от които втасването е към час и половина. Или да не го пипам?

Връзка към мнение
Преди 1 час, iMari каза:

Мерси, @Mary 🙂

Не е чак такова мощтно преливане,😆 само опря капака на хлебопекарната и май засега спря. Явно често се случва така при печене в хлебопекарни и точно това съветват - да се извади контейнера и да се допече във фурна.

Иначе ухае много приятно. 😀

Въпросът е какво да направя следващия път за да не става така. Предполагам, че количеството мая трябва да се намали?

Прави си всичко по избраната рецепта, просто го печи във фурна в друг съд.

 

Аз замесвам в хлепопекарната, но след втасването вадя, сплитам и пека във фурната.

И у нас сега всичко ухае на козунак. Аз правих по традиционна рецепта, а детенце ще пробва по някаква по-младежка от моята. :laugh:

Той, за разлика от мен, ще меси на ръка - обича допира на такъв вид тесто. То и аз го обичам, но нямам толкова сили да меся продължително на ръка.

Утре ще си ги премерим козунаците у нас. :ph34r:

  • Харесвам 4
  • Браво 4
Връзка към мнение

Ехе, хванах им цаката на белите яйца. За втора година всичките са здрави, даже смело ги варих на четири за по-бързо. Просто са малко и не подскачат🙂
Щерката се престраши да хваща горещи яйца, но нова тревога се появи - ще се измият ли ноктите😄

8C891507-4CE1-4D28-ABC8-600D8C0A4080.jpeg.cc556c4f244b85f5d0dc25efc91ec925.jpeg
 

DC87D0C0-0B0A-488C-82E9-384A3CA9F3B2.jpeg.6d149e2b0bf493d22c5e8dcd97714655.jpeg

 

83C4481C-EEA1-4461-B3A5-FFEF3813DB31.jpeg.6eefa56b3d4ed51db97ecf2b2a427db5.jpeg

  • Харесвам 10
  • Браво 7
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 1 час, iMari каза:

Освен маята си мисля да намаля и времето за втасване. Програмата е 3 часа и 20мин, от които втасването е към час и половина. Или да не го пипам?

Не намалявай времето на втасване. Козунака иска втасване, защото е сладко тесто и на гадинките в маята им трябва повече време за да усвоят  захарите.

Втасването си е чист химичен процес. Щамовете изяждат захарите и отделят въглероден двуокис и алкохол. При тестата използваме именно въглеродния двуокис при процеса втасване, за да може да бухне изделието. Алкохола който се отделя се унищожава в печката поради високата температура.

Иначе просто намали всички съставки с една идея, ако имаш да замесиш килограм брашно, го намали на 800 грама. Така процедираш и със всички останали съставки. 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Ето го и моето творение. Рецепта за тестото, оформяне и печене от тук http://lussisworldofartcraft.blogspot.com/2020/04/brown-sugar-easter-bread-wreath.html Плънката от тук https://www.oetker.bg/bg-bg/recepti/r/velikdenski-pitki-s-sham-fstk-i-shokolad?fbclid=IwAR1v-pBdISKwcPeEopLA6lGe_rHz1WQbJ5dtDWdBvKxXckPeG652A3Zib6E 

DSC_0362-3.jpg

  • Харесвам 7
  • Браво 8
Връзка към мнение
На 21.04.2022 г. в 2:09, tonica каза:

 

Без грешка !  Многократно изпробван. Вълшебен !

Сочен КОЗУНАК на много конци и само 10 минути месене

 👍 👍 👍

 

 

Тоника, ти с каква мая правиш козунака? Жената казва, че може и със суха, но не казва колко грама. Как да разбера това едно кубче на колко грама суха мая се равнява?

 

Всъщност намерих - в сайта ѝ, където е рецептата, пише 11 грама суха мая.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нека Великденските празници,
Ви дарят с много надежди и мечти.
Нека в семейството Ви 
да има мир и разбирателство.
Нека трапезата Ви бъде пълна
и сърцата Ви изпълнени с любов.
Спокойствие да царува в душите Ви
и здраве нека Ви крепи.
Има дни в календара, които ни напомнят кои са истински важните неща, колко топлина и радост ни носят!

Великден • Дечица - Забавен детски сайт • Празници и обичаи

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 21.04.2022 г. в 12:09, tonica каза:

 

Без грешка !  Многократно изпробван. Вълшебен !

Сочен КОЗУНАК на много конци и само 10 минути месене

 👍 👍 👍

 

 

За втори път правя по тази рецепта и винаги става. 

IMG_20220423_233307_edit_130028439785886.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

За втори път правя по тази рецепта и винаги става. 

IMG_20220423_233307_edit_130028439785886.jpg

Страхотен изглежда! 
Много добра рецепта наистина, аз вчера направих три и никога досега не са ставали толкова сполучливи и на вид и на вкус. Ще пусна снимки по-късно днес. 
 

Само да те питам, какъв течен подсладител използва и колко? Няма грамаж посочен и тя казва, че трябва да се равнява на 100 гр захар, но това означавала ли, че трябва са се използва 100 мл течен подсладител? 
Аз използвах кленов сироп, но сложих по-малко от 100 мл. Козунака стана сладък, но мисля, че можеше и малко повече да сложа, но не исках да стане отровно сладък. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.